2016-05-01
Lill-Jumbon
Official final
After SS3
94 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
107 |
|
Björn Persson |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Toyota |
8:00,3 |
|
|
|
1 |
|
|
Linda Lidén |
|
|
Corolla WRC |
|
|
|
2:42,4 | 2:40,1 | 2:37,8 |
|
2 |
113 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
8:04,9 |
4,6
|
4,6
|
4,6
|
2 |
|
|
Janne Hansson |
Kullings MS |
|
Mirage |
|
|
|
2:43,9 | 2:40,0 | 2:41,0 |
|
3 |
106 |
|
Mattias Lindberg |
Vänersborgs MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
8:05,0 |
4,7
|
4,7
|
0,1
|
3 |
|
|
Marcus Bengtsson |
Vänersborgs MK |
|
Impreza |
|
|
|
2:45,2 | 2:41,0 | 2:38,8 |
|
4 |
112 |
|
Lars-Erik Larsson |
Kinds MK |
A-förare 4 WD |
|
Audi |
8:13,5 |
13,2
|
13,2
|
8,5
|
4 |
|
|
Tony Larsson |
Kinds MK |
|
S2 |
|
|
|
2:45,8 | 2:43,8 | 2:43,9 |
|
5 |
78 |
|
Pontus Jakobsson |
SMK Nyköping |
B-förare 2 WD |
|
VW |
8:20,7 |
20,4
|
|
7,2
|
1 |
|
|
Robert Herzig |
|
|
Golf III |
|
|
|
2:50,0 | 2:45,5 | 2:45,2 |
|
6 |
100 |
|
Bengt Carlsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
8:21,2 |
20,9
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Erik Rörgård |
|
|
325 I |
|
|
|
2:49,2 | 2:45,8 | 2:46,2 |
|
7 |
43 |
|
Marcus Holm |
Fägre MK |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
8:30,0 |
29,7
|
|
8,8
|
1 |
|
|
Kristian Pettersson |
|
|
Compact |
|
|
|
2:53,8 | 2:48,1 | 2:48,1 |
|
8 |
86 |
|
Fredrik Karlander |
Toarps MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:30,8 |
30,5
|
10,1
|
0,8
|
2 |
|
|
Theres Karlander |
Kinds MK |
|
242 |
|
|
|
2:54,4 | 2:48,7 | 2:47,7 |
|
9 |
102 |
|
Jimmy Wessbo |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:33,1 |
32,8
|
11,9
|
2,3
|
2 |
|
|
Nina Jonasson |
Wäxjö MS |
|
940 |
|
|
Applicant: Johanssons Bilverkstad i Borås |
2:53,5 | 2:48,4 | 2:51,2 |
|
10 |
81 |
|
Peter Börjesson |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:34,3 |
34,0
|
13,6
|
1,2
|
3 |
|
|
Håkan Eliasson |
|
|
240 |
|
|
|
2:54,7 | 2:49,7 | 2:49,9 |
|
11 |
101 |
|
Daniel Spetzig |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:36,0 |
35,7
|
14,8
|
1,7
|
3 |
|
|
Robert Larsson |
|
|
940 |
|
|
|
2:54,2 | 2:51,9 | 2:49,9 |
|
12 |
79 |
|
Hasse Ericsson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:36,1 |
35,8
|
15,4
|
0,1
|
4 |
|
|
Benny Larsson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
2:55,9 | 2:50,1 | 2:50,1 |
|
13 |
90 |
|
Joacim Wigertson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:38,2 |
37,9
|
17,5
|
2,1
|
5 |
|
|
Åsa Wigertson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
2:55,8 | 2:52,5 | 2:49,9 |
|
14 |
77 |
|
Niclas Åkerland |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:42,6 |
42,3
|
21,9
|
4,4
|
6 |
|
|
Peter Milén |
Dals MK |
|
940 |
|
|
|
2:55,6 | 2:54,1 | 2:52,9 |
|
15 |
84 |
|
Stefan Grönberg |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
8:42,8 |
42,5
|
22,1
|
0,2
|
7 |
|
|
Johan Roskvist |
|
|
Ascona B |
|
|
|
2:57,8 | 2:54,2 | 2:50,8 |
|
16 |
83 |
|
Joakim Smedberg |
Götene MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:44,2 |
43,9
|
23,5
|
1,4
|
8 |
|
|
Sonny Torgrimsson |
Tidaholms MK |
|
940 |
|
|
|
2:57,2 | 2:55,9 | 2:51,1 |
|
17 |
50 |
|
Joakim Willingskär |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
8:47,3 |
47,0
|
17,3
|
3,1
|
2 |
|
|
Susanne Hallengren |
Kullings MS |
|
325 |
|
|
|
3:00,8 | 2:54,2 | 2:52,3 |
|
18 |
62 |
|
Robert Johansson |
Göteborgs MF |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
8:47,5 |
47,2
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Kim Pettersson |
SMK Trollhättan |
|
240 |
|
|
|
2:57,5 | 2:56,4 | 2:53,6 |
|
19 |
82 |
|
Stefan Simonsson |
Säffle MC |
B-förare 2 WD |
|
VW |
8:48,2 |
47,9
|
27,5
|
0,7
|
9 |
|
|
Annelie Nilsson |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
2:59,7 | 2:55,3 | 2:53,2 |
|
20 |
51 |
|
Stefan Larsson |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:48,4 |
48,1
|
18,4
|
0,2
|
3 |
|
|
Joakim Danielsson |
Stenungsunds MS |
|
940 |
|
|
|
2:58,7 | 2:56,4 | 2:53,3 |
|
21 |
66 |
|
Sebastian Johansson |
Götene MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
8:50,2 |
49,9
|
2,7
|
1,8
|
2 |
|
|
Herman Höög |
Götene MK |
|
940 |
|
|
|
2:59,3 | 2:56,2 | 2:54,7 |
|
22 |
47 |
|
Per Hedskog |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
8:50,9 |
50,6
|
20,9
|
0,7
|
4 |
|
|
Hans Hedskog |
SMK Trollhättan |
|
Ascona |
|
|
|
2:59,8 | 2:55,3 | 2:55,8 |
|
23 |
88 |
|
Peringe Björk |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
8:51,8 |
51,5
|
31,1
|
0,9
|
10 |
|
|
Peter Karlsson |
Dals MK |
|
Fiesta S1600 |
|
|
|
3:00,1 | 2:57,2 | 2:54,5 |
|
24 |
72 |
|
Henrik Nellis |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
8:52,2 |
51,9
|
4,7
|
0,4
|
3 |
|
|
Filip Agemo |
|
|
940 |
|
|
|
2:58,6 | 2:56,8 | 2:56,8 |
|
25 |
42 |
|
PO Andersson |
Fägre MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
8:52,3 |
52,0
|
22,3
|
0,1
|
5 |
|
|
Per Olof Ekberg |
|
|
Golf |
|
|
|
3:01,9 | 2:55,9 | 2:54,5 |
|
26 |
68 |
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
8:53,4 |
53,1
|
5,9
|
1,1
|
4 |
|
|
Johannes Brolin |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
3:02,7 | 2:55,9 | 2:54,8 |
|
26 |
71 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
8:53,4 |
53,1
|
5,9
|
|
4 |
|
|
Annie Hellstadius |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
3:00,9 | 2:56,9 | 2:55,6 |
|
28 |
73 |
|
Tommy Larsson |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
8:54,3 |
54,0
|
6,8
|
0,9
|
6 |
|
|
Sussane Hällgren |
|
|
940 |
|
|
|
2:59,2 | 2:56,8 | 2:58,3 |
|
29 |
96 |
|
Tomas Sjöberg |
Sotenäs MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
8:54,8 |
54,5
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Therése Landström |
Karlstads MC Bil |
|
940 |
|
|
|
2:58,3 | 2:58,9 | 2:57,6 |
|
30 |
3 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
8:56,3 |
56,0
|
|
1,5
|
1 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
3:03,7 | 2:57,2 | 2:55,4 |
|
31 |
89 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
VW |
8:57,9 |
57,6
|
37,2
|
1,6
|
11 |
|
|
Emil Jansson |
|
|
Golf |
|
|
|
3:04,9 | 2:56,4 | 2:56,6 |
|
31 |
97 |
|
Jan Wigertson |
Kullings MS |
A-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
8:57,9 |
57,6
|
3,1
|
|
2 |
|
|
Urban Erlandsson |
Kullings MS |
|
850 |
|
|
|
3:03,2 | 2:57,5 | 2:57,2 |
|
33 |
45 |
|
Marcus Grolander |
Älvbygdens MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:58,0 |
57,7
|
28,0
|
0,1
|
6 |
|
|
Joacim Grolander |
Älvbygdens MK |
|
240 |
|
|
|
3:03,7 | 2:57,8 | 2:56,5 |
|
34 |
56 |
|
Victor Bergsander |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:58,1 |
57,8
|
28,1
|
0,1
|
7 |
|
|
Fredrik Hellberg |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
3:03,6 | 2:56,8 | 2:57,7 |
|
35 |
2 |
|
Linus Isaksson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
8:58,4 |
58,1
|
2,1
|
0,3
|
2 |
|
|
Per Hansson |
Laxå MK |
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
3:03,9 | 2:57,6 | 2:56,9 |
|
36 |
92 |
|
Göran Kilbo |
Kullings MS |
B-förare 4 WD |
|
Audi |
8:59,4 |
59,1
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Robert Kristiansen |
Kullings MS |
|
80 Quattro |
|
|
|
3:02,8 | 2:56,9 | 2:59,7 |
|
37 |
44 |
|
Lennart Martinsson |
Sotenäs MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:00,5 |
1:00,2
|
30,5
|
1,1
|
8 |
|
|
Monica Martinsson |
Sotenäs MK |
|
244 |
|
|
Applicant: KAREV |
3:04,0 | 2:57,3 | 2:59,2 |
|
37 |
103 |
|
Jens Thorsell |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:00,5 |
1:00,2
|
39,3
|
|
4 |
|
|
Joakim Andersson |
|
|
940 |
|
|
|
3:01,5 | 2:59,3 | 2:59,7 |
|
39 |
54 |
|
Anders Johansson |
Mariestads MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:01,5 |
1:01,2
|
31,5
|
1,0
|
9 |
|
|
Jan-Olof Petterson |
Götene MK |
|
142 |
|
|
|
3:03,2 | 3:00,1 | 2:58,2 |
|
40 |
31 |
|
Stig Christensen |
Falköpings MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:02,9 |
1:02,6
|
|
1,4
|
1 |
|
|
Fredrik Pettersson |
Falköpings MK |
|
940 |
|
|
|
3:04,2 | 2:59,2 | 2:59,5 |
|
41 |
30 |
|
Peter Lindman |
Falköpings MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:03,8 |
1:03,5
|
0,9
|
0,9
|
2 |
|
|
Lars Johansson |
Vara MK |
|
940 |
|
|
|
3:04,9 | 2:59,8 | 2:59,1 |
|
41 |
70 |
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:03,8 |
1:03,5
|
16,3
|
|
7 |
|
|
Fredrik Lindström |
SMK Trollhättan |
|
244 |
|
|
|
3:01,9 | 3:00,1 | 3:01,8 |
|
43 |
85 |
|
Daniel Gustafsson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
9:04,4 |
1:04,1
|
43,7
|
0,6
|
12 |
|
|
Viktoria Gustafsson Thor |
Kullings MS |
|
Manta B |
|
|
|
3:05,6 | 2:55,5 | 3:03,3 |
|
44 |
7 |
|
Frank Jacobsson |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
9:05,8 |
1:05,5
|
|
1,4
|
1 |
|
|
Oskar Jansson |
Vara MK |
|
Golf |
|
|
|
3:04,4 | 3:01,2 | 3:00,2 |
|
45 |
74 |
|
Lukas Andervang |
Dals MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:07,6 |
1:07,3
|
20,1
|
1,8
|
8 |
|
|
Stig Andervang |
Almunge MK |
|
940 |
|
|
|
3:08,2 | 3:00,0 | 2:59,4 |
|
46 |
95 |
|
Anders Ericson |
Toarps MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:07,7 |
1:07,4
|
12,9
|
0,1
|
3 |
|
|
Roger Olsson |
|
|
850 |
|
|
|
3:06,2 | 3:01,1 | 3:00,4 |
|
47 |
10 |
|
Joakim Persson |
Tidaholms MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
9:08,2 |
1:07,9
|
2,4
|
0,5
|
2 |
|
|
Patrik Ekblom |
Tidaholms MK |
|
240 |
|
|
Applicant: Team Rembutiken |
3:08,0 | 3:01,4 | 2:58,8 |
|
48 |
32 |
|
Johan Dahl |
Skene MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:08,8 |
1:08,5
|
5,9
|
0,6
|
3 |
|
|
Helen Dahl |
Toarp |
|
244 |
|
|
|
3:07,3 | 3:02,3 | 2:59,2 |
|
48 |
69 |
|
Sebastian Orava |
Laxå MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:08,8 |
1:08,5
|
21,3
|
|
9 |
|
|
Sebastian Johansson |
|
|
940 |
|
|
|
3:04,5 | 3:02,3 | 3:02,0 |
|
50 |
4 |
|
Simon Eriksson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
9:10,2 |
1:09,9
|
13,9
|
1,4
|
3 |
|
|
Morgan Eriksson |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Ems Finnerödja AB |
3:08,0 | 3:02,5 | 2:59,7 |
|
51 |
65 |
|
Bengt Sannerfors |
Götene MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:11,2 |
1:10,9
|
23,7
|
1,0
|
10 |
|
|
Henrik Thunborg |
Götene MK |
|
940 |
|
|
|
3:07,4 | 3:03,2 | 3:00,6 |
|
52 |
48 |
|
Emelie Axelsson |
Säffle MC |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:11,7 |
1:11,4
|
41,7
|
0,5
|
10 |
|
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
|
940 |
|
|
|
3:00,1 | 3:05,1 | 3:06,5 |
|
53 |
15 |
|
Erik Wiklund |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
9:12,6 |
1:12,3
|
6,8
|
0,9
|
3 |
|
|
Marin Marin |
Älvbygdens MK |
|
244 |
|
|
|
3:07,7 | 3:02,9 | 3:02,0 |
|
54 |
5 |
|
Emilio Trejile |
Skene MS |
Ungdomsrally |
|
Saab |
9:13,4 |
1:13,1
|
17,1
|
0,8
|
4 |
|
|
Jörgen Sturesson |
Skene MS |
|
99 |
|
|
|
3:08,8 | 3:03,0 | 3:01,6 |
|
55 |
39 |
|
Rasmus Hyttinen |
SHRA Borås |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:13,7 |
1:13,4
|
10,8
|
0,3
|
4 |
|
|
Mattias Winberg |
|
|
240 |
|
|
|
3:09,3 | 3:02,7 | 3:01,7 |
|
56 |
53 |
|
Lasse Jägerström |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:14,0 |
1:13,7
|
44,0
|
0,3
|
11 |
|
|
Margaretha Jägerström |
Stenungsunds MS |
|
Amazon |
|
|
|
3:08,6 | 3:03,9 | 3:01,5 |
|
57 |
75 |
|
Jonas Helgesson |
Älvbygdens MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:14,9 |
1:14,6
|
27,4
|
0,9
|
11 |
|
|
Markus Karlsson |
|
|
240 |
|
|
|
2:59,1 | 3:16,4 | 2:59,4 |
|
58 |
91 |
|
Matts Eriksson |
Mariestads MS |
B-förare Appendix K |
|
Saab |
9:15,0 |
1:14,7
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Lars Erik Rydqvist |
Götene MK |
|
V4 |
|
|
|
3:07,1 | 3:04,8 | 3:03,1 |
|
59 |
25 |
|
Viktor Johansson |
Vara MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:15,9 |
1:15,6
|
13,0
|
0,9
|
5 |
|
|
Rickard Johansson |
Vara MK |
|
940 |
|
|
|
3:01,7 | 3:16,6 | 2:57,6 |
|
60 |
59 |
|
Johnny Sundström |
Vara MK |
C-förare Appendix K |
|
Opel |
9:17,1 |
1:16,8
|
|
1,2
|
1 |
|
|
Ulrika Hjelm |
|
|
Ascona |
|
|
|
3:08,5 | 3:08,3 | 3:00,3 |
|
61 |
1 |
|
Heidi Ryrlén |
Kullings MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
9:17,5 |
1:17,2
|
21,2
|
0,4
|
5 |
|
|
Joakim Rydholm |
Dals MK |
|
Polo GTI |
|
|
|
3:09,3 | 3:05,6 | 3:02,6 |
|
62 |
27 |
|
Martin Nygårdh |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:18,5 |
1:18,2
|
15,6
|
1,0
|
6 |
|
|
Linda Vallittu |
Kullings MS |
|
240 |
|
|
|
3:10,6 | 3:02,6 | 3:05,3 |
|
62 |
63 |
|
Alexander Kolbert |
Götene MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:18,5 |
1:18,2
|
31,0
|
|
12 |
|
|
Joakim Ljungkvist |
Götene MK |
|
940 |
|
|
|
3:09,2 | 3:06,6 | 3:02,7 |
|
64 |
12 |
|
Rolf Johansson |
Tibro MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
9:20,1 |
1:19,8
|
14,3
|
1,6
|
4 |
|
|
Kent Eriksson |
|
|
Golf |
|
|
|
3:11,8 | 3:04,5 | 3:03,8 |
|
65 |
28 |
|
Stefan Andersson |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:20,2 |
1:19,9
|
17,3
|
0,1
|
7 |
|
|
Göran Tell |
SMK Trollhättan |
|
244 |
|
|
|
3:09,0 | 3:06,4 | 3:04,8 |
|
66 |
57 |
|
Sören Lundh |
Laxå MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:20,4 |
1:20,1
|
50,4
|
0,2
|
12 |
|
|
Reino Orova |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
|
3:13,4 | 3:03,0 | 3:04,0 |
|
67 |
55 |
|
Henrik Höglund |
Stenungsund MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:21,4 |
1:21,1
|
51,4
|
1,0
|
13 |
|
|
Roger Rydholm |
|
|
242 |
|
|
|
3:11,1 | 3:05,9 | 3:04,4 |
|
68 |
29 |
|
Johan Högberg |
Toarps MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:22,1 |
1:21,8
|
19,2
|
0,7
|
8 |
|
|
Sussanne Oscarsson |
|
|
940 |
|
|
|
3:11,4 | 3:05,4 | 3:05,3 |
|
69 |
40 |
|
Mattias Holm |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:23,1 |
1:22,8
|
20,2
|
1,0
|
9 |
|
|
Jonathan Becker |
|
|
240 |
|
|
Applicant: CH Bygg&montage AB |
3:12,7 | 3:04,9 | 3:05,5 |
|
70 |
23 |
|
Johan Holm |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:24,9 |
1:24,6
|
22,0
|
1,8
|
10 |
|
|
Samuel Hällsten |
|
|
240 |
|
|
Applicant: CH BYGG & MONTAGE AB |
3:12,3 | 3:06,7 | 3:05,9 |
|
71 |
33 |
|
Fredrik Karlsson |
Dals MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:26,3 |
1:26,0
|
23,4
|
1,4
|
11 |
|
|
Albin Karlsson |
Dals MK |
|
244 |
|
|
|
3:13,9 | 3:06,2 | 3:06,2 |
|
72 |
6 |
|
Viktor Janson |
Kinds MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
9:28,6 |
1:28,3
|
32,3
|
2,3
|
6 |
|
|
Kjellåke Janson |
Kinds MK |
|
740 |
|
|
|
3:04,8 | 3:23,4 | 3:00,4 |
|
73 |
61 |
|
Joakim Strömberg |
Bengtsfors MC |
B-förare Grupp E |
|
VW |
9:28,8 |
1:28,5
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Mikael Eriksson |
|
|
Golf II |
|
|
|
3:12,3 | 3:08,9 | 3:07,6 |
|
74 |
22 |
|
Börje Johansson |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:29,9 |
1:29,6
|
27,0
|
1,1
|
12 |
|
|
Ingrid Johansson |
Kullings MS |
|
240 |
|
|
|
3:16,2 | 3:07,6 | 3:06,1 |
|
75 |
60 |
|
Jan-Åke Wiktorsson |
Vara MK |
C-förare 4 WD |
|
Mazda |
9:31,9 |
1:31,6
|
|
2,0
|
1 |
|
|
Håkan Johansson |
Vara MK |
|
323 |
|
|
|
3:11,7 | 3:10,1 | 3:10,1 |
|
76 |
9 |
|
Johan Mäsak |
Orust Bilsportklubb |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
9:32,1 |
1:31,8
|
26,3
|
0,2
|
5 |
|
|
Bengt-Ove Sandberg |
Orust Bilsportklubb |
|
99 |
|
|
|
3:13,6 | 3:10,7 | 3:07,8 |
|
77 |
34 |
|
Jens Oscarsson |
Hästveda FRC |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:33,7 |
1:33,4
|
30,8
|
1,6
|
13 |
|
|
Magnus Ingesson |
Kungsbacka MA |
|
240 |
|
|
|
3:13,8 | 3:10,6 | 3:09,3 |
|
78 |
94 |
|
Göran Wigertson |
Kullings MS |
A-förare Grupp E |
|
Volvo |
9:34,2 |
1:33,9
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Roland Alfredson |
Kullings MS |
|
740 |
|
|
|
3:12,8 | 3:10,4 | 3:11,0 |
|
79 |
24 |
|
Magnus Johansson |
Vara MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:36,5 |
1:36,2
|
33,6
|
2,3
|
14 |
|
|
Emil Roos |
|
|
850 |
|
|
|
3:17,2 | 3:09,8 | 3:09,5 |
|
80 |
38 |
|
Erik Johansson |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:37,2 |
1:36,9
|
34,3
|
0,7
|
15 |
|
|
Emil Ivarsson |
Kullings MS |
|
244 |
|
|
|
3:20,7 | 3:09,5 | 3:07,0 |
|
81 |
49 |
|
Glenn Johansson |
Orust Bilsportsklubb |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:38,4 |
1:38,1
|
1:08,4
|
1,2
|
14 |
|
|
Lukas Johansson |
Orust Bilsportsklubb |
|
242 |
|
|
|
3:07,1 | 3:04,4 | 3:26,9 |
|
82 |
21 |
|
Fredrik Sjöberg |
Falköpings MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
9:41,4 |
1:41,1
|
35,6
|
3,0
|
6 |
|
|
Samuel Hallberg |
|
|
Ascona B |
|
|
|
3:20,6 | 3:10,2 | 3:10,6 |
|
83 |
11 |
|
Per-Åke Johnsson |
MK Trophy |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
9:44,1 |
1:43,8
|
38,3
|
2,7
|
7 |
|
|
Tina Jacobsson |
|
|
940 |
|
|
|
3:20,2 | 3:11,2 | 3:12,7 |
|
84 |
8 |
|
Peter Lanner |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
9:46,5 |
1:46,2
|
40,7
|
2,4
|
8 |
|
|
Robert Mellegård |
Vara MK |
|
Golf III |
|
|
|
3:20,5 | 3:13,7 | 3:12,3 |
|
85 |
26 |
|
Christer Grolander |
Älvbygdens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:48,0 |
1:47,7
|
45,1
|
1,5
|
16 |
|
|
Annica Grolander |
Älvbygdens MK |
|
940 |
|
|
|
3:24,9 | 3:13,4 | 3:09,7 |
|
86 |
46 |
|
Mikael Svensson |
Tibro MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:49,9 |
1:49,6
|
1:19,9
|
1,9
|
15 |
|
|
Niclas Fransson |
Tibro MK |
|
142 |
|
|
|
3:21,0 | 3:14,4 | 3:14,5 |
|
87 |
16 |
|
Anneli Johnzon |
Varbergs MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
9:56,2 |
1:55,9
|
50,4
|
6,3
|
9 |
|
|
Ingemar Johnzon |
Varbergs MK |
|
Golf 2 |
|
|
|
3:19,2 | 3:11,5 | 3:25,5 |
|
88 |
13 |
|
Henrik Mustonen |
Laxå MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
9:56,3 |
1:56,0
|
50,5
|
0,1
|
10 |
|
|
Väinö Mustonen |
Laxå MK |
|
Golf 3 |
|
|
|
3:26,0 | 3:14,8 | 3:15,5 |
|
89 |
14 |
|
Ulf Hummel |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
9:56,4 |
1:56,1
|
50,6
|
0,1
|
11 |
|
|
Anne Hummel |
Älvbygdens MK |
|
Golf 2 |
|
|
|
3:19,9 | 3:18,8 | 3:17,7 |
|
89 |
19 |
|
Bo Brorsson |
Falkenbergs MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
9:56,4 |
1:56,1
|
50,6
|
|
11 |
|
|
Anna Johansson |
Falkenbergs MK |
|
Ascona |
|
|
|
3:20,5 | 3:21,9 | 3:14,0 |
|
91 |
20 |
|
Joakim Bengtsson |
Kullings MS |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
9:56,7 |
1:56,4
|
50,9
|
0,3
|
13 |
|
|
Melvin Bengtsson |
Kullings MS |
|
Corsa |
|
|
|
3:29,0 | 3:15,6 | 3:12,1 |
|
92 |
35 |
|
Viktoria Johansson |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N |
|
Volvo |
9:57,0 |
1:56,7
|
54,1
|
0,3
|
17 |
|
|
Jimmy Svensson |
Kullings MS |
|
242 |
|
|
|
3:23,2 | 3:17,9 | 3:15,9 |
|
93 |
52 |
|
Sven Börjesson |
Fjärås MK |
C-förare 2 WD |
|
Peugeot |
10:11,8 |
2:11,5
|
1:41,8
|
14,8
|
16 |
|
|
Malin Larsson |
Orust Bilsportklubb |
|
205 GTI |
|
|
|
3:30,9 | 3:21,3 | 3:19,6 |
|
94 |
18 |
|
Jan Lundblad |
Kullings MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
13:21,2 |
5:20,9
|
4:15,4
|
3:09,4
|
14 |
|
|
Sebastian Lundblad |
Kullings MS |
|
Golf |
|
|
|
3:19,4 | 6:51,0 | 3:10,8 |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|