2020-01-11
Hälsingerallyt
Official final
After SS 2
80 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 51 Christoffer Haglund SMK Nyköping 4 wd Ford 10:51,6
1   Nicklas Edvardsson SMK Nyköping Fiesta R5  
 
2 53 Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd Mitsubishi 11:01,9 10,3 10,3 10,3
2   Morgan Olsson SMK Hälsinge Evo  
 
3 52 Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd Škoda 11:18,4 26,8 26,8 16,5
3   Lars Andersson SMK Trollhättan Fabia R5  
 
4 54 Pontus Lönnström KAK A - 2 wd Ford 11:22,4 30,8 4,0
1   Stefan Gustavsson Ludvika MS Fiesta R2t  
 
5 60 Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd Toyota 11:24,4 32,8 2,0 2,0
2   Håkan Palm Björnjägarns RC Corolla  
Entrant: Batteribolaget
 
6 61 Mattias Hägg SMK Hälsinge A - 2 wd Toyota 11:42,4 50,8 20,0 18,0
3   Emma Hägg SMK Hälsinge Corolla  
Entrant: Häggs Bildemontering AB
 
7 56 Nils Östgård Vännäs MK A - 2 wd Citroen 11:46,5 54,9 4,1
4   Fredrik Andren Umeå AK DS3 R3T  
 
8 57 William Binbach Kolsva MS A - 2 wd Peugeot 11:53,6 1:02,0 7,1
5   Robin Hallman Kolsva MS 208 R2  
Entrant: Sellholm Tuning AB
 
9 62 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland A - 2 wd Peugeot 11:56,4 1:04,8 34,0 2,8
6   Emil Nilsson SMK Arboga 208 R2  
 
10 58 Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd Volvo 11:59,1 1:07,5 36,7 2,7
7   Anette Johansson Idkerbergets MK 940  
 
11 64 Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2 wd Volvo 12:01,6 1:10,0 39,2 2,5
8   Mats Jönsson SMK Hälsinge 940  
Entrant: Välsta bildemontering ab
 
12 59 Oskar Sundell Sandviken MK A - 2 wd BMW 12:04,1 1:12,5 2,5
9   Håkan Jacobsson Norbergs MC Compact  
 
13 90 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK VOC Mekonomen Rally Volvo 12:23,3 1:31,7 19,2
1   Alexander Björnsson Anderstorp Racing Club 940  
 
14 65 Pär Åke Wernerson SMK Söderhamn A - 2 wd Volvo 12:26,6 1:35,0 1:04,2 3,3
10   Peter Östlund SMK Söderhamn 940  
 
15 27 Tommy Wikström Fagersta MK Klass 5 1966-1971 Saab 12:29,8 1:38,2 3,2
1   Mikaela Wikström Fagersta MK V4  
 
16 2 Sixten Westman MK Tierp Ungdomsrally VW 12:31,6 1:40,0 1,8
1   Per Westman MK Tierp Polo  
 
17 46 Robert Andersson Eskilstuna MK Klass 9 1982-1990 Suzuki 12:33,9 1:42,3 2,3
1   Dan Andersson Eskilstuna MK Swift  
 
18 63 Stefan Hedström SMK Hälsinge A - 2 wd Citroën 12:42,2 1:50,6 1:19,8 8,3
11   Acke Larsson SMK Hälsinge DS3 R3T  
 
19 36 Mikael Lööv Rasbo MK Klass 6 1972-1975 Ford 12:42,7 1:51,1 0,5
1   Hans Andersson Skepptuna MK Escort RS 1600  
 
20 69 Andreas Guillemot Eskilstuna MK B - 2 wd BMW 12:44,1 1:52,5 1,4
1   Thomas Svensson Strängnäs AMS 325  
 
21 55 Sebastian Johansson Gotlands MFBK A - 2 wd Peugeot 12:46,5 1:54,9 1:24,1 2,4
12   Jesper Elfver Gotlands MFBK 208 R2  
 
22 77 Bosse Hemmingsson Offerdals MK Grupp F / Grupp N -1400 VW 12:47,2 1:55,6 0,7
1   Jan Bergetorp Offerdals MK Golf V5  
 
23 68 Lars Fredin Ilsbo MK B - 2 wd Volvo 12:48,4 1:56,8 1,2
2   Jan Fredin SMK Hälsinge 242  
 
24 49 Ulf Pettersson Katrineholms MK Klass 9 1982-1990 Opel 12:53,1 2:01,5 19,2 4,7
2   Andreas Ekström Katrineholms MK Kadett GSI  
 
25 89 Ander Wimark SMK Söderhman VOC Mekonomen Rally Volvo 12:57,3 2:05,7 34,0 4,2
2   Mikael Wimark SMK Söderhamn 940  
 
26 38 Stefan Åhsberg MK Team Westom Klass 7 1976-1981 -2000cc Saab 12:58,6 2:07,0 1,3
1   Sune Elofsson MK Team Westom 99 EMS  
 
27 34 Kenneth Andresson Pite MS Klass 6 1972-1975 Saab 13:03,9 2:12,3 21,2 5,3
2   Hans-Erik Jansson Sigtuna RC V4  
 
28 20 Per Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 13:05,1 2:13,5 1,2
1   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK Amazon  
 
29 24 Kjell-Åke Borgström Hofors MS Klass 5 1966-1971 Volvo 13:05,2 2:13,6 35,4 0,1
2   Stefan Norberg SMK Hedemora 142  
 
30 84 Lucas Widnemark SMK Sala VOC Mekonomen Rally Volvo 13:05,3 2:13,7 42,0 0,1
3   Jonas Eriksson SMK Sala 244  
Entrant: Gullvalla Rallyteam
 
31 67 Tobias Nilsson SMK Hälsinge B - 2 wd Opel 13:06,9 2:15,3 22,8 1,6
3   Mattias Söderström SMK Hälsinge Corsa  
 
32 76 Hampus Karlsson Woxnadalens MK C - 2 wd Opel 13:12,9 2:21,3 6,0
1   Edvin Söder Woxnadalens MK Ascona B  
 
33 83 Daniel Jonsson Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 13:13,8 2:22,2 50,5 0,9
4   Emelie Skoglund Ilsbo MK 940  
 
34 47 Tomas Åkeson Teknis MC Klass 9 1982-1990 Lancia 13:14,8 2:23,2 40,9 1,0
3   Johan Mellström Teknis MC Delta Integrale  
 
35 86 Patrik Lundberg Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 13:15,9 2:24,3 52,6 1,1
5   Maja Holmström Ilsbo MK 940  
 
36 33 Hans-Åke Persson Grangärde RRC Klass 6 1972-1975 Opel 13:17,3 2:25,7 34,6 1,4
3   Tommy Halvarsson Grangärde RRC Ascona  
 
37 30 Jöns Jonsson Offerdals MK Klass 6 1972-1975 Opel 13:19,4 2:27,8 36,7 2,1
4   Åke Holmbom Jämtlands MK Kadett GT/E  
 
38 28 Ulf Zetterström Vallentuna MK Klass 6 1972-1975 Ford 13:24,5 2:32,9 5,1
5   Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK Escort RS 2000  
 
39 26 Thomas Johansson SMK Trollhättan Klass 5 1966-1971 BMW 13:27,9 2:36,3 58,1 3,4
3   Tommy Tellskog SMK Trollhättan 2002  
 
40 29 Stefan Pettersson Rasbo MK Klass 6 1972-1975 Ford 13:31,2 2:39,6 48,5 3,3
6   Janne Holmberg Östhammars MK Escort RS 2000  
Entrant: Bevelko Historik Rallyteam Sweden
 
41 19 Håkan Holm Vallentuna MK Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 13:32,3 2:40,7 27,2 1,1
2   Ragnar Glav Vallentuna MK Amazon  
 
42 88 Henrik Palm Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 13:32,5 2:40,9 1:09,2 0,2
6   Elin Nilsson SMK Hälsinge 940  
 
43 32 Anton Mattsson Umeå AK Klass 6 1972-1975 Volvo 13:43,6 2:52,0 11,1
7   Jonny Olofsson 142  
 
44 101 Jörgen Einar Almunge MK Klass 5 1966-1971 Volvo 13:46,3 2:54,7 1:16,5 2,7
4   Kurre Ljung Vaxholm MK P1800 E  
 
45 3 Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally Volvo 13:47,2 2:55,6 1:15,6 0,9
2   Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK 242  
 
46 91 Oliver Rumpler VOC Mekonomen Rally Volvo 13:47,6 2:56,0 1:24,3 0,4
7   Karl Rumpler 740  
Entrant: TEAM RUMPLER
 
47 70 Anders Hedström SMK Hälsinge B - 2 wd Citroën 13:47,9 2:56,3 1:03,8 0,3
4   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge Xsara VTS  
 
48 40 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Klass 7 1976-1981 -2000cc Saab 13:49,5 2:57,9 50,9 1,6
2   Urban Bohlin SMK Trollhättan 99 EMS 16v  
 
49 92 Mats Engvall Sandvikens MK Grupp E VW 13:53,7 3:02,1 4,2
1   Maria Eriksson Sandvikens MK Golf GL  
 
49 73 Håkan Bodin Örsundsbro MK C - 2 wd Volvo 13:53,7 3:02,1 40,8
2   Åke Norrby Örsundsbro MK 242  
 
51 78 Andreas Prepula Småbacka MK Grupp F / Grupp N -1400 VW 13:54,9 3:03,3 1:07,7 1,2
2   Robert Prepula Småbacka MK Golf 2  
Entrant: TMP Entreprenad AB Ockelbo
 
52 82 Clas Walén SMK Hälsinge VOC Mekonomen Rally Volvo 14:00,2 3:08,6 1:36,9 5,3
8   Rasmus Jonsson SMK Hälsinge 240  
 
53 79 Anton Iseborn Bollnäs MK Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 14:07,2 3:15,6 1:20,0 7,0
3   Daniel Fredholm Bollnäs MK 244  
 
54 13 Leif B. Andersson Fagersta MK Klass 3 1962-1965 1300-1600cc Ford 14:13,1 3:21,5 5,9
1   Bengt Lank Fagersta MK Cortina  
Entrant: HECO Aluminiumtrailers AB
 
55 16 Martin Lindén Team Skogsåkarna Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 14:15,3 3:23,7 1:10,2 2,2
3   Sven-Erik Adler Linköpings MS PV Sport  
 
56 12 Bengt-Göran Jonsson Teknis Motor Club Klass 3 1962-1965 1300-1600cc Ford 14:18,9 3:27,3 3,6
2   Henrik Mellstig Teknis Motor Club Cortina GT  
 
57 7 Benny Erixon Sigtuna RC Klass 2 1962-1965 -1300cc Saab 14:22,5 3:30,9 3,6
1   Johan Klaar 2 T  
Entrant: Team Pitan
 
58 17 Per Göransson Almunge MK Klass 4 1962-1965 1600cc- Ford 14:24,3 3:32,7 1:19,2 1,8
4   Falcon  
 
59 39 Ingemar Bodin Hamre MK Klass 7 1976-1981 -2000cc Opel 14:24,9 3:33,3 1:26,3 0,6
3   Jan-Olof Hedström Hamre MK Kadett GTE  
Entrant: R-Sport Sweden
 
60 18 Nils Bergquist Västerås MS Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 14:31,1 3:39,5 6,2
5   Karl Erik Magnusson Västerås MS Amazon  
Entrant: CarFix Rally Team
 
61 8 Cay Fredriksson Sigtuna RC Klass 2 1962-1965 -1300cc Saab 14:36,7 3:45,1 14,2 5,6
2   Staffan Lindberg Sigtuna RC Monte Carlo 850  
Entrant: Team Pitan
 
62 5 Lukas Iseborn SMK Söderhamn Ungdomsrally Volvo 14:38,4 3:46,8 2:06,8 1,7
3   Mats Svensson SMK Söderhamn 242  
 
63 1 Marcus Andersson Hamre MK Ungdomsrally Suzuki 14:40,5 3:48,9 2:08,9 2,1
4   Johnny Andersson Hamre MK Swift  
Entrant: R-SPORT SWEDEN AB
 
64 81 Per Fagerström SMK Hälsinge VOC Mekonomen Rally Volvo 14:52,0 4:00,4 11,5
9   Tommy Andesson 240  
 
65 41 Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 7 1976-1981 -2000cc Ford 14:52,9 4:01,3 1:54,3 0,9
4   Krister Wennman Rasbo MK Escort  
 
66 72 Patrik Greis Sandvikens MK C - 2 wd Volvo 14:53,5 4:01,9 1:40,6 0,6
3   Tony Greis Sandvikens MK 940  
 
67 23 Curt Åkerberg Flens MS Klass 5 1966-1971 Volvo 14:59,6 4:08,0 2:29,8 6,1
5   Tommy Börjesson Flens MS 142  
 
68 9 Göte Nygren MK Kopparberg Klass 2 1962-1965 -1300cc Saab 15:04,1 4:12,5 4,5
3   Mikael Yliluoma Hällefors MK Sport  
 
69 31 Christer Asköf Åtvidabergs MK Klass 6 1972-1975 Saab 15:04,5 4:12,9 2:21,8 0,4
8   Thomas Tholander Åtvidabergs MK 96 V4  
 
70 66 Christer Nilsson SMK Hälsinge A - 2 wd Opel 15:07,0 4:15,4 2,5
13   Manta  
 
71 22 Lars Källberg SMK Hedemora Klass 5 1966-1971 Saab 2t 15:18,5 4:26,9 11,5
6   Stig Andersson Hamre MK Special  
 
72 93 Håkan Borgh Strängnäs AMS Grupp E Opel 15:21,7 4:30,1 1:28,0 3,2
2   Linus Lundberg Sunnansjö MS Astra G  
 
73 74 Olle Kullers Ljusdals MS C - 2 wd VW 15:22,4 4:30,8 2:09,5 0,7
4   Andreas Nordling SMK Hälsinge Golf GTI 16v  
 
74 14 Lars Graff Östernärkes Radio Motorklubb Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 15:23,3 4:31,7 2:18,2 0,9
6   Tommy Pettersson Teknis Amazon  
 
75 80 Peter Söderlund Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 15:38,4 4:46,8 3:15,1 15,1
10   Felicia Ling SMK Hälsinge 240  
 
76 11 Yngve Gustavsson Sigtuna RC Klass 3 1962-1965 1300-1600cc VW 16:05,7 5:14,1 1:52,6 27,3
3   Magnus Rehbinder 1500 S  
 
77 10 Lars Larsson MK Kopparberg Klass 3 1962-1965 1300-1600cc VW 16:15,6 5:24,0 2:02,5 9,9
4   Oskar Lindberg Teknis MC 1500 S  
 
78 15 Sten Säfström Sigtuna RC Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 16:19,0 5:27,4 3:13,9 3,4
7   Jan Säfström Sigtuna RC Amazon  
Entrant: Sten Säfströms Åkeri AB
 
79 102 Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd Ford 18:36,4 7:44,8 7:44,8 2:17,4
4   Stefan Ahl Wäxsjö MS Fiesta R5  
 
80 71 Alexander Nordqvist Gestrike RT C - 2 wd Saab 30:56,4 20:04,8 12:20,0
5   André Nordqvist Gestrike RT 9-3T