2020-01-11
Hälsingerallyt
Official final
After SS 3
73 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 51 Christoffer Haglund SMK Nyköping 4 wd Ford 20:21,8
1   Nicklas Edvardsson SMK Nyköping Fiesta R5  
10:51,6 9:30,2 
 
2 53 Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd Mitsubishi 20:38,9 17,1 17,1 17,1
2   Morgan Olsson SMK Hälsinge Evo  
11:01,9 9:37,0 
 
3 52 Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd Škoda 21:00,2 38,4 38,4 21,3
3   Lars Andersson SMK Trollhättan Fabia R5  
11:18,4 9:41,8 
 
4 60 Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd Toyota 21:07,9 46,1 7,7
1   Håkan Palm Björnjägarns RC Corolla  
Entrant: Batteribolaget 11:24,4 9:43,5 
 
5 54 Pontus Lönnström KAK A - 2 wd Ford 21:11,4 49,6 3,5 3,5
2   Stefan Gustavsson Ludvika MS Fiesta R2t  
11:22,4 9:49,0 
 
6 56 Nils Östgård Vännäs MK A - 2 wd Citroen 21:43,6 1:21,8 32,2
3   Fredrik Andren Umeå AK DS3 R3T  
11:46,5 9:57,1 
 
7 59 Oskar Sundell Sandviken MK A - 2 wd BMW 21:58,4 1:36,6 14,8
4   Håkan Jacobsson Norbergs MC Compact  
11:44,1 9:54,3 
 
8 61 Mattias Hägg SMK Hälsinge A - 2 wd Toyota 22:01,9 1:40,1 54,0 3,5
5   Emma Hägg SMK Hälsinge Corolla  
Entrant: Häggs Bildemontering AB 11:42,4 10:19,5 
 
9 57 William Binbach Kolsva MS A - 2 wd Peugeot 22:19,1 1:57,3 17,2
6   Robin Hallman Kolsva MS 208 R2  
Entrant: Sellholm Tuning AB 11:53,6 10:25,5 
 
10 64 Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2 wd Volvo 22:21,2 1:59,4 1:13,3 2,1
7   Mats Jönsson SMK Hälsinge 940  
Entrant: Välsta bildemontering ab 12:01,6 10:19,6 
 
11 58 Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd Volvo 22:21,5 1:59,7 1:13,6 0,3
8   Anette Johansson Idkerbergets MK 940  
11:59,1 10:22,4 
 
12 62 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland A - 2 wd Peugeot 22:54,0 2:32,2 1:46,1 32,5
9   Emil Nilsson SMK Arboga 208 R2  
11:56,4 10:57,6 
 
13 55 Sebastian Johansson Gotlands MFBK A - 2 wd Peugeot 23:08,7 2:46,9 2:00,8 14,7
10   Jesper Elfver Gotlands MFBK 208 R2  
12:46,5 10:22,2 
 
14 65 Pär Åke Wernerson SMK Söderhamn A - 2 wd Volvo 23:11,0 2:49,2 2:03,1 2,3
11   Peter Östlund SMK Söderhamn 940  
12:26,6 10:44,4 
 
15 2 Sixten Westman MK Tierp Ungdomsrally VW 23:13,8 2:52,0 2,8
1   Per Westman MK Tierp Polo  
12:31,6 10:42,2 
 
16 63 Stefan Hedström SMK Hälsinge A - 2 wd Citroën 23:15,8 2:54,0 2:07,9 2,0
12   Acke Larsson SMK Hälsinge DS3 R3T  
12:42,2 10:33,6 
 
17 46 Robert Andersson Eskilstuna MK Klass 9 1982-1990 Suzuki 23:25,3 3:03,5 9,5
1   Dan Andersson Eskilstuna MK Swift  
12:33,9 10:51,4 
 
18 36 Mikael Lööv Rasbo MK Klass 6 1972-1975 Ford 23:27,7 3:05,9 2,4
1   Hans Andersson Skepptuna MK Escort RS 1600  
12:42,7 10:45,0 
 
19 90 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK VOC Mekonomen Rally Volvo 23:30,3 3:08,5 2,6
1   Alexander Björnsson Anderstorp Racing Club 940  
12:23,3 11:07,0 
 
20 68 Lars Fredin Ilsbo MK B - 2 wd Volvo 23:40,1 3:18,3 9,8
1   Jan Fredin SMK Hälsinge 242  
12:48,4 10:51,7 
 
21 49 Ulf Pettersson Katrineholms MK Klass 9 1982-1990 Opel 23:51,2 3:29,4 25,9 11,1
2   Andreas Ekström Katrineholms MK Kadett GSI  
12:53,1 10:58,1 
 
22 27 Tommy Wikström Fagersta MK Klass 5 1966-1971 Saab 23:59,8 3:38,0 8,6
1   Mikaela Wikström Fagersta MK V4  
12:29,8 11:30,0 
 
23 38 Stefan Åhsberg MK Team Westom Klass 7 1976-1981 -2000cc Saab 24:05,9 3:44,1 6,1
1   Sune Elofsson MK Team Westom 99 EMS  
12:58,6 11:07,3 
 
24 77 Bosse Hemmingsson Offerdals MK Grupp F / Grupp N -1400 VW 24:07,7 3:45,9 1,8
1   Jan Bergetorp Offerdals MK Golf V5  
12:47,2 11:20,5 
 
25 24 Kjell-Åke Borgström Hofors MS Klass 5 1966-1971 Volvo 24:12,0 3:50,2 12,2 4,3
2   Stefan Norberg SMK Hedemora 142  
13:05,2 11:06,8 
 
26 34 Kenneth Andresson Pite MS Klass 6 1972-1975 Saab 24:26,3 4:04,5 58,6 14,3
2   Hans-Erik Jansson Sigtuna RC V4  
13:03,9 11:22,4 
 
27 89 Ander Wimark SMK Söderhman VOC Mekonomen Rally Volvo 24:26,6 4:04,8 56,3 0,3
2   Mikael Wimark SMK Söderhamn 940  
12:57,3 11:29,3 
 
28 20 Per Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 24:38,6 4:16,8 12,0
1   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK Amazon  
13:05,1 11:33,5 
 
29 47 Tomas Åkeson Teknis MC Klass 9 1982-1990 Lancia 24:40,1 4:18,3 1:14,8 1,5
3   Johan Mellström Teknis MC Delta Integrale  
13:14,8 11:25,3 
 
30 67 Tobias Nilsson SMK Hälsinge B - 2 wd Opel 24:41,2 4:19,4 1:01,1 1,1
2   Mattias Söderström SMK Hälsinge Corsa  
13:06,9 11:34,3 
 
31 84 Lucas Widnemark SMK Sala VOC Mekonomen Rally Volvo 24:41,8 4:20,0 1:11,5 0,6
3   Jonas Eriksson SMK Sala 244  
Entrant: Gullvalla Rallyteam 13:05,3 11:36,5 
 
32 30 Jöns Jonsson Offerdals MK Klass 6 1972-1975 Opel 24:45,7 4:23,9 1:18,0 3,9
3   Åke Holmbom Jämtlands MK Kadett GT/E  
13:19,4 11:26,3 
 
33 26 Thomas Johansson SMK Trollhättan Klass 5 1966-1971 BMW 24:47,9 4:26,1 48,1 2,2
3   Tommy Tellskog SMK Trollhättan 2002  
13:27,9 11:20,0 
 
34 33 Hans-Åke Persson Grangärde RRC Klass 6 1972-1975 Opel 24:48,9 4:27,1 1:21,2 1,0
4   Tommy Halvarsson Grangärde RRC Ascona  
13:17,3 11:31,6 
 
35 83 Daniel Jonsson Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 24:49,1 4:27,3 1:18,8 0,2
4   Emelie Skoglund Ilsbo MK 940  
13:13,8 11:35,3 
 
36 28 Ulf Zetterström Vallentuna MK Klass 6 1972-1975 Ford 24:53,8 4:32,0 4,7
5   Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK Escort RS 2000  
13:24,5 11:29,3 
 
37 86 Patrik Lundberg Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 25:04,7 4:42,9 1:34,4 10,9
5   Maja Holmström Ilsbo MK 940  
13:15,9 11:48,8 
 
38 29 Stefan Pettersson Rasbo MK Klass 6 1972-1975 Ford 25:05,5 4:43,7 1:37,8 0,8
6   Janne Holmberg Östhammars MK Escort RS 2000  
Entrant: Bevelko Historik Rallyteam Sweden 13:31,2 11:34,3 
 
39 19 Håkan Holm Vallentuna MK Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 25:08,4 4:46,6 29,8 2,9
2   Ragnar Glav Vallentuna MK Amazon  
13:32,3 11:36,1 
 
40 88 Henrik Palm Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 25:25,4 5:03,6 1:55,1 17,0
6   Elin Nilsson SMK Hälsinge 940  
13:32,5 11:52,9 
 
41 101 Jörgen Einar Almunge MK Klass 5 1966-1971 Volvo 25:35,3 5:13,5 1:35,5 9,9
4   Kurre Ljung Vaxholm MK P1800 E  
13:46,3 11:49,0 
 
42 70 Anders Hedström SMK Hälsinge B - 2 wd Citroën 25:37,1 5:15,3 1:57,0 1,8
3   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge Xsara VTS  
13:47,9 11:49,2 
 
43 73 Håkan Bodin Örsundsbro MK C - 2 wd Volvo 25:39,1 5:17,3 2,0
1   Åke Norrby Örsundsbro MK 242  
13:53,7 11:45,4 
 
44 3 Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally Volvo 25:42,0 5:20,2 2:28,2 2,9
2   Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK 242  
13:47,2 11:54,8 
 
45 40 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Klass 7 1976-1981 -2000cc Saab 25:44,6 5:22,8 1:38,7 2,6
2   Urban Bohlin SMK Trollhättan 99 EMS 16v  
13:49,5 11:55,1 
 
46 91 Oliver Rumpler VOC Mekonomen Rally Volvo 25:54,2 5:32,4 2:23,9 9,6
7   Karl Rumpler 740  
Entrant: TEAM RUMPLER 13:47,6 12:06,6 
 
47 78 Andreas Prepula Småbacka MK Grupp F / Grupp N -1400 VW 26:02,9 5:41,1 1:55,2 8,7
2   Robert Prepula Småbacka MK Golf 2  
Entrant: TMP Entreprenad AB Ockelbo 13:54,9 12:08,0 
 
48 13 Leif B. Andersson Fagersta MK Klass 3 1962-1965 1300-1600cc Ford 26:10,9 5:49,1 8,0
1   Bengt Lank Fagersta MK Cortina  
Entrant: HECO Aluminiumtrailers AB 14:13,1 11:57,8 
 
49 16 Martin Lindén Team Skogsåkarna Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 26:18,3 5:56,5 1:39,7 7,4
3   Sven-Erik Adler Linköpings MS PV Sport  
14:05,3 12:03,0 
 
49 92 Mats Engvall Sandvikens MK Grupp E VW 26:18,3 5:56,5
1   Maria Eriksson Sandvikens MK Golf GL  
13:53,7 12:24,6 
 
51 39 Ingemar Bodin Hamre MK Klass 7 1976-1981 -2000cc Opel 26:21,1 5:59,3 2:15,2 2,8
3   Jan-Olof Hedström Hamre MK Kadett GTE  
Entrant: R-Sport Sweden 14:24,9 11:56,2 
 
52 17 Per Göransson Almunge MK Klass 4 1962-1965 1600cc- Ford 26:35,5 6:13,7 1:56,9 14,4
4   Falcon  
14:14,3 12:11,2 
 
52 82 Clas Walén SMK Hälsinge VOC Mekonomen Rally Volvo 26:35,5 6:13,7 3:05,2
8   Rasmus Jonsson SMK Hälsinge 240  
14:00,2 12:35,3 
 
54 18 Nils Bergquist Västerås MS Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 26:36,2 6:14,4 0,7
5   Karl Erik Magnusson Västerås MS Amazon  
Entrant: CarFix Rally Team 14:31,1 12:05,1 
 
55 7 Benny Erixon Sigtuna RC Klass 2 1962-1965 -1300cc Saab 26:43,4 6:21,6 7,2
1   Johan Klaar 2 T  
Entrant: Team Pitan 14:22,5 12:20,9 
 
56 79 Anton Iseborn Bollnäs MK Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 26:46,8 6:25,0 2:39,1 3,4
3   Daniel Fredholm Bollnäs MK 244  
14:07,2 12:39,6 
 
57 5 Lukas Iseborn SMK Söderhamn Ungdomsrally Volvo 26:47,5 6:25,7 3:33,7 0,7
3   Mats Svensson SMK Söderhamn 242  
14:38,4 12:09,1 
 
58 1 Marcus Andersson Hamre MK Ungdomsrally Suzuki 26:57,3 6:35,5 3:43,5 9,8
4   Johnny Andersson Hamre MK Swift  
Entrant: R-SPORT SWEDEN AB 14:40,5 12:16,8 
 
59 41 Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 7 1976-1981 -2000cc Ford 27:10,6 6:48,8 3:04,7 13,3
4   Krister Wennman Rasbo MK Escort  
14:52,9 12:17,7 
 
60 8 Cay Fredriksson Sigtuna RC Klass 2 1962-1965 -1300cc Saab 27:15,5 6:53,7 32,1 4,9
2   Staffan Lindberg Sigtuna RC Monte Carlo 850  
Entrant: Team Pitan 14:36,7 12:38,8 
 
61 72 Patrik Greis Sandvikens MK C - 2 wd Volvo 27:31,9 7:10,1 1:52,8 16,4
2   Tony Greis Sandvikens MK 940  
14:53,5 12:38,4 
 
62 23 Curt Åkerberg Flens MS Klass 5 1966-1971 Volvo 27:41,1 7:19,3 3:41,3 9,2
5   Tommy Börjesson Flens MS 142  
14:59,6 12:41,5 
 
63 31 Christer Asköf Åtvidabergs MK Klass 6 1972-1975 Saab 28:06,7 7:44,9 4:39,0 25,6
7   Thomas Tholander Åtvidabergs MK 96 V4  
15:04,5 12:32,2 
 
64 74 Olle Kullers Ljusdals MS C - 2 wd VW 28:08,9 7:47,1 2:29,8 2,2
3   Andreas Nordling SMK Hälsinge Golf GTI 16v  
15:22,4 12:46,5 
 
65 81 Per Fagerström SMK Hälsinge VOC Mekonomen Rally Volvo 28:10,3 7:48,5 1,4
9   Tommy Andesson 240  
14:52,0 13:18,3 
 
66 102 Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd Ford 28:17,6 7:55,8 7:55,8 7,3
4   Stefan Ahl Wäxsjö MS Fiesta R5  
18:36,4 9:41,2 
 
67 22 Lars Källberg SMK Hedemora Klass 5 1966-1971 Saab 2t 28:26,9 8:05,1 9,3
6   Stig Andersson Hamre MK Special  
15:18,5 13:08,4 
 
68 14 Lars Graff Östernärkes Radio Motorklubb Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 28:34,4 8:12,6 3:55,8 7,5
6   Tommy Pettersson Teknis Amazon  
15:23,3 13:11,1 
 
69 80 Peter Söderlund Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 28:49,4 8:27,6 5:19,1 15,0
10   Felicia Ling SMK Hälsinge 240  
15:38,4 13:11,0 
 
70 93 Håkan Borgh Strängnäs AMS Grupp E Opel 29:08,3 8:46,5 2:50,0 18,9
2   Linus Lundberg Sunnansjö MS Astra G  
15:21,7 13:46,6 
 
71 15 Sten Säfström Sigtuna RC Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 29:18,4 8:56,6 4:39,8 10,1
7   Jan Säfström Sigtuna RC Amazon  
Entrant: Sten Säfströms Åkeri AB 16:19,0 12:59,4 
 
72 11 Yngve Gustavsson Sigtuna RC Klass 3 1962-1965 1300-1600cc VW 29:35,8 9:14,0 3:24,9 17,4
2   Magnus Rehbinder 1500 S  
16:05,7 13:30,1 
 
73 10 Lars Larsson MK Kopparberg Klass 3 1962-1965 1300-1600cc VW 30:25,2 10:03,4 4:14,3 49,4
3   Oskar Lindberg Teknis MC 1500 S  
16:15,6 14:09,6