2020-01-11
Hälsingerallyt
Official final
After SS 4
72 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 51 Christoffer Haglund SMK Nyköping 4 wd Ford 25:53,7
1   Nicklas Edvardsson SMK Nyköping Fiesta R5  
10:51,6 9:30,2 5:31,9 
 
2 53 Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd Mitsubishi 26:21,2 27,5 27,5 27,5
2   Morgan Olsson SMK Hälsinge Evo  
11:01,9 9:37,0 5:42,3 
 
3 52 Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd Škoda 26:52,8 59,1 59,1 31,6
3   Lars Andersson SMK Trollhättan Fabia R5  
11:18,4 9:41,8 5:52,6 
 
4 60 Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd Toyota 27:00,3 1:06,6 7,5
1   Håkan Palm Björnjägarns RC Corolla  
Entrant: Batteribolaget 11:24,4 9:43,5 5:52,4 
 
5 54 Pontus Lönnström KAK A - 2 wd Ford 27:07,5 1:13,8 7,2 7,2
2   Stefan Gustavsson Ludvika MS Fiesta R2t  
11:22,4 9:49,0 5:56,1 
 
6 56 Nils Östgård Vännäs MK A - 2 wd Citroen 27:44,7 1:51,0 37,2
3   Fredrik Andren Umeå AK DS3 R3T  
11:46,5 9:57,1 6:01,1 
 
7 59 Oskar Sundell Sandviken MK A - 2 wd BMW 27:58,6 2:04,9 13,9
4   Håkan Jacobsson Norbergs MC Compact  
11:44,1 9:54,3 6:00,2 
 
8 61 Mattias Hägg SMK Hälsinge A - 2 wd Toyota 28:17,0 2:23,3 1:16,7 18,4
5   Emma Hägg SMK Hälsinge Corolla  
Entrant: Häggs Bildemontering AB 11:42,4 10:19,5 6:15,1 
 
9 64 Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2 wd Volvo 28:36,9 2:43,2 1:36,6 19,9
6   Mats Jönsson SMK Hälsinge 940  
Entrant: Välsta bildemontering ab 12:01,6 10:19,6 6:15,7 
 
10 58 Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd Volvo 28:38,9 2:45,2 1:38,6 2,0
7   Anette Johansson Idkerbergets MK 940  
11:59,1 10:22,4 6:17,4 
 
11 62 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland A - 2 wd Peugeot 29:13,4 3:19,7 2:13,1 34,5
8   Emil Nilsson SMK Arboga 208 R2  
11:56,4 10:57,6 6:19,4 
 
12 55 Sebastian Johansson Gotlands MFBK A - 2 wd Peugeot 29:22,3 3:28,6 2:22,0 8,9
9   Jesper Elfver Gotlands MFBK 208 R2  
12:46,5 10:22,2 6:13,6 
 
13 2 Sixten Westman MK Tierp Ungdomsrally VW 29:41,3 3:47,6 19,0
1   Per Westman MK Tierp Polo  
12:31,6 10:42,2 6:27,5 
 
13 65 Pär Åke Wernerson SMK Söderhamn A - 2 wd Volvo 29:41,3 3:47,6 2:41,0
10   Peter Östlund SMK Söderhamn 940  
12:26,6 10:44,4 6:30,3 
 
15 63 Stefan Hedström SMK Hälsinge A - 2 wd Citroën 29:49,2 3:55,5 2:48,9 7,9
11   Acke Larsson SMK Hälsinge DS3 R3T  
12:42,2 10:33,6 6:33,4 
 
16 36 Mikael Lööv Rasbo MK Klass 6 1972-1975 Ford 29:53,2 3:59,5 4,0
1   Hans Andersson Skepptuna MK Escort RS 1600  
12:42,7 10:45,0 6:25,5 
 
17 90 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK VOC Mekonomen Rally Volvo 29:54,4 4:00,7 1,2
1   Alexander Björnsson Anderstorp Racing Club 940  
12:23,3 11:07,0 6:24,1 
 
18 46 Robert Andersson Eskilstuna MK Klass 9 1982-1990 Suzuki 29:58,2 4:04,5 3,8
1   Dan Andersson Eskilstuna MK Swift  
12:33,9 10:51,4 6:32,9 
 
19 27 Tommy Wikström Fagersta MK Klass 5 1966-1971 Saab 30:22,6 4:28,9 24,4
1   Mikaela Wikström Fagersta MK V4  
12:29,8 11:30,0 6:22,8 
 
20 49 Ulf Pettersson Katrineholms MK Klass 9 1982-1990 Opel 30:23,3 4:29,6 25,1 0,7
2   Andreas Ekström Katrineholms MK Kadett GSI  
12:53,1 10:58,1 6:32,1 
 
21 38 Stefan Åhsberg MK Team Westom Klass 7 1976-1981 -2000cc Saab 30:44,9 4:51,2 21,6
1   Sune Elofsson MK Team Westom 99 EMS  
12:58,6 11:07,3 6:39,0 
 
22 77 Bosse Hemmingsson Offerdals MK Grupp F / Grupp N -1400 VW 30:46,5 4:52,8 1,6
1   Jan Bergetorp Offerdals MK Golf V5  
12:47,2 11:20,5 6:38,8 
 
23 24 Kjell-Åke Borgström Hofors MS Klass 5 1966-1971 Volvo 30:51,4 4:57,7 28,8 4,9
2   Stefan Norberg SMK Hedemora 142  
13:05,2 11:06,8 6:39,4 
 
24 34 Kenneth Andresson Pite MS Klass 6 1972-1975 Saab 31:08,9 5:15,2 1:15,7 17,5
2   Hans-Erik Jansson Sigtuna RC V4  
13:03,9 11:22,4 6:42,6 
 
25 89 Ander Wimark SMK Söderhman VOC Mekonomen Rally Volvo 31:10,3 5:16,6 1:15,9 1,4
2   Mikael Wimark SMK Söderhamn 940  
12:57,3 11:29,3 6:43,7 
 
26 84 Lucas Widnemark SMK Sala VOC Mekonomen Rally Volvo 31:19,1 5:25,4 1:24,7 8,8
3   Jonas Eriksson SMK Sala 244  
Entrant: Gullvalla Rallyteam 13:05,3 11:36,5 6:37,3 
 
27 20 Per Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 31:29,8 5:36,1 10,7
1   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK Amazon  
13:05,1 11:33,5 6:51,2 
 
28 26 Thomas Johansson SMK Trollhättan Klass 5 1966-1971 BMW 31:30,7 5:37,0 1:08,1 0,9
3   Tommy Tellskog SMK Trollhättan 2002  
13:27,9 11:20,0 6:42,8 
 
29 33 Hans-Åke Persson Grangärde RRC Klass 6 1972-1975 Opel 31:31,2 5:37,5 1:38,0 0,5
3   Tommy Halvarsson Grangärde RRC Ascona  
13:17,3 11:31,6 6:42,3 
 
30 67 Tobias Nilsson SMK Hälsinge B - 2 wd Opel 31:38,3 5:44,6 7,1
1   Mattias Söderström SMK Hälsinge Corsa  
13:06,9 11:34,3 6:57,1 
 
31 83 Daniel Jonsson Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 31:39,9 5:46,2 1:45,5 1,6
4   Emelie Skoglund Ilsbo MK 940  
13:13,8 11:35,3 6:50,8 
 
31 30 Jöns Jonsson Offerdals MK Klass 6 1972-1975 Opel 31:39,9 5:46,2 1:46,7
4   Åke Holmbom Jämtlands MK Kadett GT/E  
13:19,4 11:26,3 6:54,2 
 
33 28 Ulf Zetterström Vallentuna MK Klass 6 1972-1975 Ford 31:48,9 5:55,2 9,0
5   Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK Escort RS 2000  
13:24,5 11:29,3 6:55,1 
 
34 68 Lars Fredin Ilsbo MK B - 2 wd Volvo 31:49,4 5:55,7 0,5
2   Jan Fredin SMK Hälsinge 242  
12:48,4 10:51,7 8:09,3 
 
35 47 Tomas Åkeson Teknis MC Klass 9 1982-1990 Lancia 31:50,1 5:56,4 1:51,9 0,7
3   Johan Mellström Teknis MC Delta Integrale  
13:14,8 11:25,3 7:10,0 
 
36 29 Stefan Pettersson Rasbo MK Klass 6 1972-1975 Ford 31:52,2 5:58,5 1:59,0 2,1
6   Janne Holmberg Östhammars MK Escort RS 2000  
Entrant: Bevelko Historik Rallyteam Sweden 13:31,2 11:34,3 6:46,7 
 
37 19 Håkan Holm Vallentuna MK Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 32:01,1 6:07,4 31,3 8,9
2   Ragnar Glav Vallentuna MK Amazon  
13:32,3 11:36,1 6:52,7 
 
38 86 Patrik Lundberg Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 32:05,1 6:11,4 2:10,7 4,0
5   Maja Holmström Ilsbo MK 940  
13:15,9 11:48,8 7:00,4 
 
39 88 Henrik Palm Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 32:24,4 6:30,7 2:30,0 19,3
6   Elin Nilsson SMK Hälsinge 940  
13:32,5 11:52,9 6:59,0 
 
40 3 Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally Volvo 32:37,1 6:43,4 2:55,8 12,7
2   Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK 242  
13:47,2 11:54,8 6:55,1 
 
41 70 Anders Hedström SMK Hälsinge B - 2 wd Citroën 32:38,3 6:44,6 1:00,0 1,2
3   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge Xsara VTS  
13:47,9 11:49,2 7:01,2 
 
42 101 Jörgen Einar Almunge MK Klass 5 1966-1971 Volvo 32:38,9 6:45,2 2:16,3 0,6
4   Kurre Ljung Vaxholm MK P1800 E  
13:46,3 11:49,0 7:03,6 
 
43 73 Håkan Bodin Örsundsbro MK C - 2 wd Volvo 32:39,1 6:45,4 0,2
1   Åke Norrby Örsundsbro MK 242  
13:53,7 11:45,4 7:00,0 
 
44 40 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Klass 7 1976-1981 -2000cc Saab 32:47,7 6:54,0 2:02,8 8,6
2   Urban Bohlin SMK Trollhättan 99 EMS 16v  
13:49,5 11:55,1 7:03,1 
 
45 91 Oliver Rumpler VOC Mekonomen Rally Volvo 33:00,9 7:07,2 3:06,5 13,2
7   Karl Rumpler 740  
Entrant: TEAM RUMPLER 13:47,6 12:06,6 7:06,7 
 
46 78 Andreas Prepula Småbacka MK Grupp F / Grupp N -1400 VW 33:09,8 7:16,1 2:23,3 8,9
2   Robert Prepula Småbacka MK Golf 2  
Entrant: TMP Entreprenad AB Ockelbo 13:54,9 12:08,0 7:06,9 
 
47 13 Leif B. Andersson Fagersta MK Klass 3 1962-1965 1300-1600cc Ford 33:15,5 7:21,8 5,7
1   Bengt Lank Fagersta MK Cortina  
Entrant: HECO Aluminiumtrailers AB 14:13,1 11:57,8 7:04,6 
 
48 39 Ingemar Bodin Hamre MK Klass 7 1976-1981 -2000cc Opel 33:28,4 7:34,7 2:43,5 12,9
3   Jan-Olof Hedström Hamre MK Kadett GTE  
Entrant: R-Sport Sweden 14:24,9 11:56,2 7:07,3 
 
49 82 Clas Walén SMK Hälsinge VOC Mekonomen Rally Volvo 33:47,0 7:53,3 3:52,6 18,6
8   Rasmus Jonsson SMK Hälsinge 240  
14:00,2 12:35,3 7:11,5 
 
50 18 Nils Bergquist Västerås MS Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 33:55,2 8:01,5 8,2
3   Karl Erik Magnusson Västerås MS Amazon  
Entrant: CarFix Rally Team 14:31,1 12:05,1 7:19,0 
 
51 79 Anton Iseborn Bollnäs MK Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 33:57,2 8:03,5 3:10,7 2,0
3   Daniel Fredholm Bollnäs MK 244  
14:07,2 12:39,6 7:10,4 
 
52 7 Benny Erixon Sigtuna RC Klass 2 1962-1965 -1300cc Saab 34:02,7 8:09,0 5,5
1   Johan Klaar 2 T  
Entrant: Team Pitan 14:22,5 12:20,9 7:19,3 
 
53 102 Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd Ford 34:02,9 8:09,2 8:09,2 0,2
4   Stefan Ahl Wäxsjö MS Fiesta R5  
18:36,4 9:41,2 5:45,3 
 
54 5 Lukas Iseborn SMK Söderhamn Ungdomsrally Volvo 34:03,0 8:09,3 4:21,7 0,1
3   Mats Svensson SMK Söderhamn 242  
14:38,4 12:09,1 7:15,5 
 
54 17 Per Göransson Almunge MK Klass 4 1962-1965 1600cc- Ford 34:03,0 8:09,3 2:33,2
4   Falcon  
14:14,3 12:11,2 7:27,5 
 
56 1 Marcus Andersson Hamre MK Ungdomsrally Suzuki 34:05,9 8:12,2 4:24,6 2,9
4   Johnny Andersson Hamre MK Swift  
Entrant: R-SPORT SWEDEN AB 14:40,5 12:16,8 7:08,6 
 
57 41 Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 7 1976-1981 -2000cc Ford 34:24,9 8:31,2 3:40,0 19,0
4   Krister Wennman Rasbo MK Escort  
14:52,9 12:17,7 7:14,3 
 
58 92 Mats Engvall Sandvikens MK Grupp E VW 34:34,1 8:40,4 9,2
1   Maria Eriksson Sandvikens MK Golf GL  
13:53,7 12:24,6 7:15,8 
 
59 16 Martin Lindén Team Skogsåkarna Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 34:36,7 8:43,0 3:06,9 2,6
5   Sven-Erik Adler Linköpings MS PV Sport  
14:05,3 12:03,0 8:18,4 
 
60 8 Cay Fredriksson Sigtuna RC Klass 2 1962-1965 -1300cc Saab 34:44,6 8:50,9 41,9 7,9
2   Staffan Lindberg Sigtuna RC Monte Carlo 850  
Entrant: Team Pitan 14:36,7 12:38,8 7:29,1 
 
61 23 Curt Åkerberg Flens MS Klass 5 1966-1971 Volvo 35:16,1 9:22,4 4:53,5 31,5
5   Tommy Börjesson Flens MS 142  
14:59,6 12:41,5 7:35,0 
 
62 31 Christer Asköf Åtvidabergs MK Klass 6 1972-1975 Saab 35:27,2 9:33,5 5:34,0 11,1
7   Thomas Tholander Åtvidabergs MK 96 V4  
15:04,5 12:32,2 7:10,5 
 
63 81 Per Fagerström SMK Hälsinge VOC Mekonomen Rally Volvo 35:44,8 9:51,1 17,6
9   Tommy Andesson 240  
14:52,0 13:18,3 7:34,5 
 
64 74 Olle Kullers Ljusdals MS C - 2 wd VW 36:03,2 10:09,5 3:24,1 18,4
2   Andreas Nordling SMK Hälsinge Golf GTI 16v  
15:22,4 12:46,5 7:54,3 
 
65 72 Patrik Greis Sandvikens MK C - 2 wd Volvo 36:12,9 10:19,2 3:33,8 9,7
3   Tony Greis Sandvikens MK 940  
14:53,5 12:38,4 7:41,0 
 
66 14 Lars Graff Östernärkes Radio Motorklubb Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 36:27,0 10:33,3 4:57,2 14,1
6   Tommy Pettersson Teknis Amazon  
15:23,3 13:11,1 7:52,6 
 
67 22 Lars Källberg SMK Hedemora Klass 5 1966-1971 Saab 2t 36:29,0 10:35,3 2,0
6   Stig Andersson Hamre MK Special  
15:18,5 13:08,4 8:02,1 
 
68 80 Peter Söderlund Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 36:31,7 10:38,0 6:37,3 2,7
10   Felicia Ling SMK Hälsinge 240  
15:38,4 13:11,0 7:42,3 
 
69 93 Håkan Borgh Strängnäs AMS Grupp E Opel 37:04,7 11:11,0 2:30,6 33,0
2   Linus Lundberg Sunnansjö MS Astra G  
15:21,7 13:46,6 7:56,4 
 
70 15 Sten Säfström Sigtuna RC Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 37:18,6 11:24,9 5:48,8 13,9
7   Jan Säfström Sigtuna RC Amazon  
Entrant: Sten Säfströms Åkeri AB 16:19,0 12:59,4 8:00,2 
 
71 11 Yngve Gustavsson Sigtuna RC Klass 3 1962-1965 1300-1600cc VW 37:35,0 11:41,3 4:19,5 16,4
2   Magnus Rehbinder 1500 S  
16:05,7 13:30,1 7:59,2 
 
72 10 Lars Larsson MK Kopparberg Klass 3 1962-1965 1300-1600cc VW 38:36,5 12:42,8 5:21,0 1:01,5
3   Oskar Lindberg Teknis MC 1500 S  
16:15,6 14:09,6 8:11,3