2020-01-11
Hälsingerallyt
Official final
After SS 5
66 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 51 Christoffer Haglund SMK Nyköping 4 wd Ford 43:30,8
1   Nicklas Edvardsson SMK Nyköping Fiesta R5  
10:51,6 9:30,2 5:31,9 17:37,1 
 
2 53 Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd Mitsubishi 44:52,4 1:21,6 1:21,6 1:21,6
2   Morgan Olsson SMK Hälsinge Evo  
11:01,9 9:37,0 5:42,3 18:31,2 
 
3 52 Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd Škoda 44:59,1 1:28,3 1:28,3 6,7
3   Lars Andersson SMK Trollhättan Fabia R5  
11:18,4 9:41,8 5:52,6 18:06,3 
 
4 60 Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd Toyota 45:16,4 1:45,6 17,3
1   Håkan Palm Björnjägarns RC Corolla  
Entrant: Batteribolaget 11:24,4 9:43,5 5:52,4 18:16,1 
 
5 54 Pontus Lönnström KAK A - 2 wd Ford 45:34,5 2:03,7 18,1 18,1
2   Stefan Gustavsson Ludvika MS Fiesta R2t  
11:22,4 9:49,0 5:56,1 18:27,0 
 
6 61 Mattias Hägg SMK Hälsinge A - 2 wd Toyota 47:37,1 4:06,3 2:20,7 2:02,6
3   Emma Hägg SMK Hälsinge Corolla  
Entrant: Häggs Bildemontering AB 11:42,4 10:19,5 6:15,1 19:20,1 
 
7 58 Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd Volvo 47:45,2 4:14,4 2:28,8 8,1
4   Anette Johansson Idkerbergets MK 940  
11:59,1 10:22,4 6:17,4 19:06,3 
 
8 64 Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2 wd Volvo 48:15,9 4:45,1 2:59,5 30,7
5   Mats Jönsson SMK Hälsinge 940  
Entrant: Välsta bildemontering ab 12:01,6 10:19,6 6:15,7 19:39,0 
 
9 55 Sebastian Johansson Gotlands MFBK A - 2 wd Peugeot 48:50,3 5:19,5 3:33,9 34,4
6   Jesper Elfver Gotlands MFBK 208 R2  
12:46,5 10:22,2 6:13,6 19:28,0 
 
10 62 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland A - 2 wd Peugeot 48:58,9 5:28,1 3:42,5 8,6
7   Emil Nilsson SMK Arboga 208 R2  
11:56,4 10:57,6 6:19,4 19:45,5 
 
11 65 Pär Åke Wernerson SMK Söderhamn A - 2 wd Volvo 49:38,6 6:07,8 4:22,2 39,7
8   Peter Östlund SMK Söderhamn 940  
12:26,6 10:44,4 6:30,3 19:57,3 
 
12 63 Stefan Hedström SMK Hälsinge A - 2 wd Citroën 49:53,1 6:22,3 4:36,7 14,5
9   Acke Larsson SMK Hälsinge DS3 R3T  
12:42,2 10:33,6 6:33,4 20:03,9 
 
13 2 Sixten Westman MK Tierp Ungdomsrally VW 50:08,4 6:37,6 15,3
1   Per Westman MK Tierp Polo  
12:31,6 10:42,2 6:27,5 20:27,1 
 
14 36 Mikael Lööv Rasbo MK Klass 6 1972-1975 Ford 50:14,7 6:43,9 6,3
1   Hans Andersson Skepptuna MK Escort RS 1600  
12:42,7 10:45,0 6:25,5 20:21,5 
 
15 46 Robert Andersson Eskilstuna MK Klass 9 1982-1990 Suzuki 50:21,8 6:51,0 7,1
1   Dan Andersson Eskilstuna MK Swift  
12:33,9 10:51,4 6:32,9 20:23,6 
 
16 90 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK VOC Mekonomen Rally Volvo 50:39,2 7:08,4 17,4
1   Alexander Björnsson Anderstorp Racing Club 940  
12:23,3 11:07,0 6:24,1 20:44,8 
 
17 27 Tommy Wikström Fagersta MK Klass 5 1966-1971 Saab 50:43,2 7:12,4 4,0
1   Mikaela Wikström Fagersta MK V4  
12:29,8 11:30,0 6:22,8 20:20,6 
 
18 77 Bosse Hemmingsson Offerdals MK Grupp F / Grupp N -1400 VW 51:16,1 7:45,3 32,9
1   Jan Bergetorp Offerdals MK Golf V5  
12:47,2 11:20,5 6:38,8 20:29,6 
 
19 24 Kjell-Åke Borgström Hofors MS Klass 5 1966-1971 Volvo 52:03,6 8:32,8 1:20,4 47,5
2   Stefan Norberg SMK Hedemora 142  
13:05,2 11:06,8 6:39,4 21:12,2 
 
20 34 Kenneth Andresson Pite MS Klass 6 1972-1975 Saab 52:04,5 8:33,7 1:49,8 0,9
2   Hans-Erik Jansson Sigtuna RC V4  
13:03,9 11:22,4 6:42,6 20:55,6 
 
21 89 Ander Wimark SMK Söderhman VOC Mekonomen Rally Volvo 52:12,6 8:41,8 1:33,4 8,1
2   Mikael Wimark SMK Söderhamn 940  
12:57,3 11:29,3 6:43,7 21:02,3 
 
22 102 Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd Ford 52:13,8 8:43,0 8:43,0 1,2
4   Stefan Ahl Wäxsjö MS Fiesta R5  
18:36,4 9:41,2 5:45,3 18:10,9 
 
23 38 Stefan Åhsberg MK Team Westom Klass 7 1976-1981 -2000cc Saab 52:32,9 9:02,1 19,1
1   Sune Elofsson MK Team Westom 99 EMS  
12:58,6 11:07,3 6:39,0 21:48,0 
 
24 84 Lucas Widnemark SMK Sala VOC Mekonomen Rally Volvo 52:33,9 9:03,1 1:54,7 1,0
3   Jonas Eriksson SMK Sala 244  
Entrant: Gullvalla Rallyteam 13:05,3 11:36,5 6:37,3 21:14,8 
 
25 26 Thomas Johansson SMK Trollhättan Klass 5 1966-1971 BMW 52:37,2 9:06,4 1:54,0 3,3
3   Tommy Tellskog SMK Trollhättan 2002  
13:27,9 11:20,0 6:42,8 21:06,5 
 
26 33 Hans-Åke Persson Grangärde RRC Klass 6 1972-1975 Opel 52:53,5 9:22,7 2:38,8 16,3
3   Tommy Halvarsson Grangärde RRC Ascona  
13:17,3 11:31,6 6:42,3 21:22,3 
 
27 83 Daniel Jonsson Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 53:29,0 9:58,2 2:49,8 35,5
4   Emelie Skoglund Ilsbo MK 940  
13:13,8 11:35,3 6:50,8 21:49,1 
 
28 30 Jöns Jonsson Offerdals MK Klass 6 1972-1975 Opel 53:33,6 10:02,8 3:18,9 4,6
4   Åke Holmbom Jämtlands MK Kadett GT/E  
13:19,4 11:26,3 6:54,2 21:53,7 
 
29 20 Per Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 53:39,2 10:08,4 5,6
1   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK Amazon  
13:05,1 11:33,5 6:51,2 22:09,4 
 
30 67 Tobias Nilsson SMK Hälsinge B - 2 wd Opel 53:40,2 10:09,4 1,0
1   Mattias Söderström SMK Hälsinge Corsa  
13:06,9 11:34,3 6:57,1 22:01,9 
 
31 47 Tomas Åkeson Teknis MC Klass 9 1982-1990 Lancia 53:50,9 10:20,1 3:29,1 10,7
2   Johan Mellström Teknis MC Delta Integrale  
13:14,8 11:25,3 7:10,0 22:00,8 
 
32 29 Stefan Pettersson Rasbo MK Klass 6 1972-1975 Ford 53:54,9 10:24,1 3:40,2 4,0
5   Janne Holmberg Östhammars MK Escort RS 2000  
Entrant: Bevelko Historik Rallyteam Sweden 13:31,2 11:34,3 6:46,7 22:02,7 
 
33 28 Ulf Zetterström Vallentuna MK Klass 6 1972-1975 Ford 54:00,3 10:29,5 5,4
6   Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK Escort RS 2000  
13:24,5 11:29,3 6:55,1 22:11,4 
 
34 19 Håkan Holm Vallentuna MK Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 54:04,0 10:33,2 24,8 3,7
2   Ragnar Glav Vallentuna MK Amazon  
13:32,3 11:36,1 6:52,7 22:02,9 
 
35 3 Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally Volvo 54:08,2 10:37,4 3:59,8 4,2
2   Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK 242  
13:47,2 11:54,8 6:55,1 21:31,1 
 
36 86 Patrik Lundberg Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 54:25,0 10:54,2 3:45,8 16,8
5   Maja Holmström Ilsbo MK 940  
13:15,9 11:48,8 7:00,4 22:19,9 
 
37 70 Anders Hedström SMK Hälsinge B - 2 wd Citroën 54:35,9 11:05,1 55,7 10,9
2   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge Xsara VTS  
13:47,9 11:49,2 7:01,2 21:57,6 
 
38 88 Henrik Palm Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 54:38,4 11:07,6 3:59,2 2,5
6   Elin Nilsson SMK Hälsinge 940  
13:32,5 11:52,9 6:59,0 22:14,0 
 
39 78 Andreas Prepula Småbacka MK Grupp F / Grupp N -1400 VW 54:59,6 11:28,8 3:43,5 21,2
2   Robert Prepula Småbacka MK Golf 2  
Entrant: TMP Entreprenad AB Ockelbo 13:54,9 12:08,0 7:06,9 21:49,8 
 
40 40 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Klass 7 1976-1981 -2000cc Saab 55:02,3 11:31,5 2:29,4 2,7
2   Urban Bohlin SMK Trollhättan 99 EMS 16v  
13:49,5 11:55,1 7:03,1 22:14,6 
 
41 73 Håkan Bodin Örsundsbro MK C - 2 wd Volvo 55:05,6 11:34,8 3,3
1   Åke Norrby Örsundsbro MK 242  
13:53,7 11:45,4 7:00,0 22:26,5 
 
42 101 Jörgen Einar Almunge MK Klass 5 1966-1971 Volvo 55:30,3 11:59,5 4:47,1 24,7
4   Kurre Ljung Vaxholm MK P1800 E  
13:46,3 11:49,0 7:03,6 22:51,4 
 
43 91 Oliver Rumpler VOC Mekonomen Rally Volvo 55:43,1 12:12,3 5:03,9 12,8
7   Karl Rumpler 740  
Entrant: TEAM RUMPLER 13:47,6 12:06,6 7:06,7 22:42,2 
 
44 82 Clas Walén SMK Hälsinge VOC Mekonomen Rally Volvo 55:49,1 12:18,3 5:09,9 6,0
8   Rasmus Jonsson SMK Hälsinge 240  
14:00,2 12:35,3 7:11,5 22:02,1 
 
45 13 Leif B. Andersson Fagersta MK Klass 3 1962-1965 1300-1600cc Ford 55:50,2 12:19,4 1,1
1   Bengt Lank Fagersta MK Cortina  
Entrant: HECO Aluminiumtrailers AB 14:13,1 11:57,8 7:04,6 22:34,7 
 
46 79 Anton Iseborn Bollnäs MK Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 55:54,7 12:23,9 4:38,6 4,5
3   Daniel Fredholm Bollnäs MK 244  
14:07,2 12:39,6 7:10,4 21:57,5 
 
47 5 Lukas Iseborn SMK Söderhamn Ungdomsrally Volvo 56:04,6 12:33,8 5:56,2 9,9
3   Mats Svensson SMK Söderhamn 242  
14:38,4 12:09,1 7:15,5 22:01,6 
 
48 39 Ingemar Bodin Hamre MK Klass 7 1976-1981 -2000cc Opel 56:18,5 12:47,7 3:45,6 13,9
3   Jan-Olof Hedström Hamre MK Kadett GTE  
Entrant: R-Sport Sweden 14:24,9 11:56,2 7:07,3 22:50,1 
 
49 1 Marcus Andersson Hamre MK Ungdomsrally Suzuki 56:42,8 13:12,0 6:34,4 24,3
4   Johnny Andersson Hamre MK Swift  
Entrant: R-SPORT SWEDEN AB 14:40,5 12:16,8 7:08,6 22:36,9 
 
50 41 Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 7 1976-1981 -2000cc Ford 57:36,8 14:06,0 5:03,9 54,0
4   Krister Wennman Rasbo MK Escort  
14:52,9 12:17,7 7:14,3 23:11,9 
 
51 92 Mats Engvall Sandvikens MK Grupp E VW 57:51,1 14:20,3 14,3
1   Maria Eriksson Sandvikens MK Golf GL  
13:53,7 12:24,6 7:15,8 23:17,0 
 
52 17 Per Göransson Almunge MK Klass 4 1962-1965 1600cc- Ford 58:02,8 14:32,0 4:23,6 11,7
3   Falcon  
14:14,3 12:11,2 7:27,5 23:59,8 
 
53 31 Christer Asköf Åtvidabergs MK Klass 6 1972-1975 Saab 58:02,9 14:32,1 7:48,2 0,1
7   Thomas Tholander Åtvidabergs MK 96 V4  
15:04,5 12:32,2 7:10,5 22:35,7 
 
54 7 Benny Erixon Sigtuna RC Klass 2 1962-1965 -1300cc Saab 58:12,9 14:42,1 10,0
1   Johan Klaar 2 T  
Entrant: Team Pitan 14:22,5 12:20,9 7:19,3 24:10,2 
 
55 8 Cay Fredriksson Sigtuna RC Klass 2 1962-1965 -1300cc Saab 58:21,1 14:50,3 8,2 8,2
2   Staffan Lindberg Sigtuna RC Monte Carlo 850  
Entrant: Team Pitan 14:36,7 12:38,8 7:29,1 23:36,5 
 
56 74 Olle Kullers Ljusdals MS C - 2 wd VW 59:33,0 16:02,2 4:27,4 1:11,9
2   Andreas Nordling SMK Hälsinge Golf GTI 16v  
15:22,4 12:46,5 7:54,3 23:29,8 
 
57 72 Patrik Greis Sandvikens MK C - 2 wd Volvo 1:00:05,6 16:34,8 5:00,0 32,6
3   Tony Greis Sandvikens MK 940  
14:53,5 12:38,4 7:41,0 23:52,7 
 
58 23 Curt Åkerberg Flens MS Klass 5 1966-1971 Volvo 1:00:36,7 17:05,9 9:53,5 31,1
5   Tommy Börjesson Flens MS 142  
14:59,6 12:41,5 7:35,0 25:20,6 
 
59 80 Peter Söderlund Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 1:00:39,7 17:08,9 10:00,5 3,0
9   Felicia Ling SMK Hälsinge 240  
15:38,4 13:11,0 7:42,3 24:08,0 
 
60 14 Lars Graff Östernärkes Radio Motorklubb Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 1:01:04,3 17:33,5 7:25,1 24,6
4   Tommy Pettersson Teknis Amazon  
15:23,3 13:11,1 7:52,6 24:37,3 
 
61 93 Håkan Borgh Strängnäs AMS Grupp E Opel 1:01:26,6 17:55,8 3:35,5 22,3
2   Linus Lundberg Sunnansjö MS Astra G  
15:21,7 13:46,6 7:56,4 24:21,9 
 
62 15 Sten Säfström Sigtuna RC Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 1:02:17,2 18:46,4 8:38,0 50,6
5   Jan Säfström Sigtuna RC Amazon  
Entrant: Sten Säfströms Åkeri AB 16:19,0 12:59,4 8:00,2 24:58,6 
 
63 11 Yngve Gustavsson Sigtuna RC Klass 3 1962-1965 1300-1600cc VW 1:03:22,4 19:51,6 7:32,2 1:05,2
2   Magnus Rehbinder 1500 S  
16:05,7 13:30,1 7:59,2 25:47,4 
 
64 10 Lars Larsson MK Kopparberg Klass 3 1962-1965 1300-1600cc VW 1:04:44,7 21:13,9 8:54,5 1:22,3
3   Oskar Lindberg Teknis MC 1500 S  
16:15,6 14:09,6 8:11,3 26:08,2 
 
65 49 Ulf Pettersson Katrineholms MK Klass 9 1982-1990 Opel 1:11:30,9 28:00,1 21:09,1 6:46,2
3   Andreas Ekström Katrineholms MK Kadett GSI  
12:53,1 10:58,1 6:32,1 41:07,6 
 
66 16 Martin Lindén Team Skogsåkarna Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 1:24:43,3 41:12,5 31:04,1 13:12,4
6   Sven-Erik Adler Linköpings MS PV Sport  
14:05,3 12:03,0 8:18,4 47:56,6