2020-05-30
Privatbostäders Rallyspecial
Official final
After SS 2
36 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 37 Mattias Olsson Stenungsunds MS 4 wd Skoda 6:04,9
1   Joakim Johannesson Dals MK R5  
Entrant: Orust Schakt AB 3:16,8 2:48,1 
 
2 39 Urban Andersson Stenungsunds MS 4 wd Mitsubishi 6:52,2 47,3 47,3 47,3
2   Christer Andersson Stenungsunds MS Evo 4  
Entrant: Bucklakungen AB 3:43,9 3:08,3 
 
3 38 Roger Ohlsson MK Väst 4 wd Subaru 6:55,9 51,0 3,7
3   Renée Andersson MK Väst Impreza  
3:49,6 3:06,3 
 
4 25 Tomas Sjöberg Sotenäs MK 2 wd Volvo 7:04,8 59,9 8,9
1   Thomas Berndzen Sotenäs MK 242  
Entrant: MaxSport Tires Sweden 3:48,6 3:16,2 
 
5 23 Matti Johansson Vara MK 2 wd Saab 7:08,6 1:03,7 3,8 3,8
2   Pernilla Ahlberg Vara MK 9-3  
3:49,7 3:18,9 
 
6 34 Fredrik Olsson Sotenäs MK 2 wd Volvo 7:09,7 1:04,8 1,1
3   Linnéa Johansson Tjörns MF 244  
3:51,4 3:18,3 
 
7 40 Daniel Sköld-Reinhard Göteborgs MF 4 wd Mitsubishi 7:16,8 1:11,9 1:11,9 7,1
4   Andreas Tysk Racerhistoriska Klubben Evo 7  
3:55,0 3:21,8 
 
8 29 Melvin Bengtsson Kullings MS 2 wd Ford 7:18,5 1:13,6 13,7 1,7
4   Joakim Bengtsson Kullings MS Fiesta  
3:57,7 3:20,8 
 
9 17 Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS 1 wd Volvo 7:19,9 1:15,0 1,4
1   Mikael Berggren Stenungsunds MS 242  
3:58,6 3:21,3 
 
10 6 Lukas Johansson Orust BSK 1 wd Volvo 7:21,5 1:16,6 1,6 1,6
2   Glenn Johansson Orust BSK 244  
3:57,7 3:23,8 
 
11 27 Stefan Grönberg Dals MK 2 wd Opel 7:22,3 1:17,4 17,5 0,8
5   Karl-Erik Grönberg Dals MK Ascona B  
4:00,2 3:22,1 
 
12 42 Tim Lagerstam Kullings MS 1 wd Volvo 7:22,6 1:17,7 2,7 0,3
3   Peter Svensson Kullings MS 940  
3:57,9 3:24,7 
 
13 10 Filip Ekenved Göteborgs MF 1 wd Volvo 7:23,9 1:19,0 4,0 1,3
4   Björn Ekenved Göteborgs MF 940  
4:00,8 3:23,1 
 
14 5 Jens Oscarsson Toarps MK 1 wd Volvo 7:26,3 1:21,4 6,4 2,4
5   Victor Oscarsson FMCK Borås 850  
Entrant: Team Kråka 4:00,9 3:25,4 
 
15 31 Peter Karlsson Dals MK 2 wd Ford 7:30,3 1:25,4 25,5 4,0
6   Måns Karlsson Dals MK Escort  
Entrant: Beamon Motorsport 4:06,7 3:23,6 
 
16 14 Emil Ivarsson Kullings MS 1 wd Volvo 7:31,9 1:27,0 12,0 1,6
6   Alice Widarson Kullings MS 240  
Entrant: Loo Rallyteam 4:06,3 3:25,6 
 
17 15 Magnus Ingesson Toarps MK 1 wd Volvo 7:36,9 1:32,0 17,0 5,0
7   Frida Ingesson Toarps MK S70  
4:07,8 3:29,1 
 
18 7 Johan Jacobson Kullings MS 1 wd Audi 7:40,2 1:35,3 20,3 3,3
8   Hans Andreasson Kullings MS 80  
4:12,3 3:27,9 
 
19 20 Johan Mäsak Orust BSK 1 wd VW 7:40,9 1:36,0 21,0 0,7
9   Lina Mäsak Orust BSK Golf  
4:07,8 3:33,1 
 
20 4 Gunnar Larsson Alingsås MK 1 wd Toyota 7:42,6 1:37,7 22,7 1,7
10   Mikael Larsson Kullings MS Corolla  
4:07,6 3:35,0 
 
21 13 Christer Brunnegård Kullings MS 1 wd Volvo 7:42,9 1:38,0 23,0 0,3
11   Gabriel Brunnegård Kullings MS 850  
Entrant: Loo Rally Team 4:12,9 3:30,0 
 
22 1 Gustaf Ekenved Göteborgs MF Ungdomsrally Volvo 7:43,4 1:38,5 0,5
1   Fredrik Ekenved Göteborgs MF 940  
4:10,2 3:33,2 
 
23 36 Conny Andersson Älvbygdens MK 2 wd Volvo 7:43,5 1:38,6 38,7 0,1
7   Leif Gustavsson Älvbygdens MK 940  
4:08,9 3:34,6 
 
24 11 Stefan Andersson SMK Trollhättan 1 wd Volvo 7:45,0 1:40,1 25,1 1,5
12   Göran Tell SMK Trollhättan 940  
4:09,9 3:35,1 
 
25 8 Peter Lanner Vara MK 1 wd VW 7:45,8 1:40,9 25,9 0,8
13   Arvid Skarp Kullings MS Golf  
4:11,8 3:34,0 
 
26 32 Morgan Larsson Dals MK 2 wd BMW 7:48,9 1:44,0 44,1 3,1
8   Fredrik Braun Dals MK 325  
4:27,7 3:21,2 
 
27 18 Christer Johansson Dals MK 1 wd Volvo 7:50,1 1:45,2 30,2 1,2
14   Anders Sääw Dals MK 940  
4:13,8 3:36,3 
 
28 35 Henrik Höglund Stenungsunds MS 2 wd Volvo 7:51,8 1:46,9 47,0 1,7
9   Erling Jonsson SMK Trollhättan 242  
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT 4:17,5 3:34,3 
 
29 2 Filip Sjödin Toarps MK Ungdomsrally VW 7:57,9 1:53,0 14,5 6,1
2   Susanne Oscarsson Toarps MK Golf  
Entrant: Team Kråka 4:22,4 3:35,5 
 
30 19 Mattias Karlsson Orust BSK 1 wd Volvo 8:04,1 1:59,2 44,2 6,2
15   Marie-Louise Karlsson Orust BSK S60  
4:25,5 3:38,6 
 
31 9 Albin Karlsson Dals MK 1 wd Volvo 8:05,7 2:00,8 45,8 1,6
16   Tanya Lith Stenungsunds MS 940  
4:25,4 3:40,3 
 
32 33 Lasse Jägerström Dals MK 2 wd Volvo 8:10,7 2:05,8 1:05,9 5,0
10   Margaretha Jägerström Dals MK 240  
Entrant: TEAMVITVÅ Jägerströms Motorsport 4:24,5 3:46,2 
 
33 21 Roy Andersson Orust BSK 1 wd Saab 8:11,1 2:06,2 51,2 0,4
17   Carina Andersson Orust BSK 90  
4:19,2 3:51,9 
 
34 22 Markus Börjesson Älvbygdens MK 2 wd Volvo 8:25,8 2:20,9 14,7
11   Emil Löveryd Sportvagnsklubben Gbg 944  
3:44,1 4:41,7 
 
35 26 Stefan Helsing Rallyklassikerna 2 wd Saab 8:49,0 2:44,1 23,2
12   Jim Haglund Alingsås MK V4  
4:50,6 3:58,4 
 
36 16 Gunnar Arneson Stenungsunds MS 1 wd Volvo 8:55,6 2:50,7 1:35,7 6,6
18   Maria Johansson Stenungsunds MS 244  
4:49,4 4:06,2