2020-05-30
Privatbostäders Rallyspecial
Official final
After SS 3
34 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 37 Mattias Olsson Stenungsunds MS 4 wd Skoda 8:41,9
1   Joakim Johannesson Dals MK R5  
Entrant: Orust Schakt AB 3:16,8 2:48,1 2:37,0 
 
2 39 Urban Andersson Stenungsunds MS 4 wd Mitsubishi 9:44,9 1:03,0 1:03,0 1:03,0
2   Christer Andersson Stenungsunds MS Evo 4  
Entrant: Bucklakungen AB 3:43,9 3:08,3 2:52,7 
 
3 25 Tomas Sjöberg Sotenäs MK 2 wd Volvo 10:00,0 1:18,1 15,1
1   Thomas Berndzen Sotenäs MK 242  
Entrant: MaxSport Tires Sweden 3:48,6 3:16,2 2:55,2 
 
4 23 Matti Johansson Vara MK 2 wd Saab 10:08,4 1:26,5 8,4 8,4
2   Pernilla Ahlberg Vara MK 9-3  
3:49,7 3:18,9 2:59,8 
 
5 40 Daniel Sköld-Reinhard Göteborgs MF 4 wd Mitsubishi 10:18,0 1:36,1 1:36,1 9,6
3   Andreas Tysk Racerhistoriska Klubben Evo 7  
3:55,0 3:21,8 3:01,2 
 
6 6 Lukas Johansson Orust BSK 1 wd Volvo 10:22,5 1:40,6 4,5
1   Glenn Johansson Orust BSK 244  
3:57,7 3:23,8 3:01,0 
 
7 17 Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS 1 wd Volvo 10:24,2 1:42,3 1,7 1,7
2   Mikael Berggren Stenungsunds MS 242  
3:58,6 3:21,3 3:04,3 
 
7 29 Melvin Bengtsson Kullings MS 2 wd Ford 10:24,2 1:42,3 24,2
3   Joakim Bengtsson Kullings MS Fiesta  
3:57,7 3:20,8 3:05,7 
 
9 27 Stefan Grönberg Dals MK 2 wd Opel 10:26,3 1:44,4 26,3 2,1
4   Karl-Erik Grönberg Dals MK Ascona B  
4:00,2 3:22,1 3:04,0 
 
10 42 Tim Lagerstam Kullings MS 1 wd Volvo 10:27,8 1:45,9 5,3 1,5
3   Peter Svensson Kullings MS 940  
3:57,9 3:24,7 3:05,2 
 
11 10 Filip Ekenved Göteborgs MF 1 wd Volvo 10:33,5 1:51,6 11,0 5,7
4   Björn Ekenved Göteborgs MF 940  
4:00,8 3:23,1 3:09,6 
 
12 5 Jens Oscarsson Toarps MK 1 wd Volvo 10:36,3 1:54,4 13,8 2,8
5   Victor Oscarsson FMCK Borås 850  
Entrant: Team Kråka 4:00,9 3:25,4 3:10,0 
 
13 31 Peter Karlsson Dals MK 2 wd Ford 10:41,9 2:00,0 41,9 5,6
5   Måns Karlsson Dals MK Escort  
Entrant: Beamon Motorsport 4:06,7 3:23,6 3:11,6 
 
14 15 Magnus Ingesson Toarps MK 1 wd Volvo 10:48,9 2:07,0 26,4 7,0
6   Frida Ingesson Toarps MK S70  
4:07,8 3:29,1 3:12,0 
 
15 14 Emil Ivarsson Kullings MS 1 wd Volvo 10:51,0 2:09,1 28,5 2,1
7   Alice Widarson Kullings MS 240  
Entrant: Loo Rallyteam 4:06,3 3:25,6 3:19,1 
 
16 7 Johan Jacobson Kullings MS 1 wd Audi 10:52,2 2:10,3 29,7 1,2
8   Hans Andreasson Kullings MS 80  
4:12,3 3:27,9 3:12,0 
 
17 20 Johan Mäsak Orust BSK 1 wd VW 10:53,5 2:11,6 31,0 1,3
9   Lina Mäsak Orust BSK Golf  
4:07,8 3:33,1 3:12,6 
 
18 36 Conny Andersson Älvbygdens MK 2 wd Volvo 10:56,5 2:14,6 56,5 3,0
6   Leif Gustavsson Älvbygdens MK 940  
4:08,9 3:34,6 3:13,0 
 
19 13 Christer Brunnegård Kullings MS 1 wd Volvo 10:56,8 2:14,9 34,3 0,3
10   Gabriel Brunnegård Kullings MS 850  
Entrant: Loo Rally Team 4:12,9 3:30,0 3:13,9 
 
20 32 Morgan Larsson Dals MK 2 wd BMW 10:57,4 2:15,5 57,4 0,6
7   Fredrik Braun Dals MK 325  
4:27,7 3:21,2 3:08,5 
 
21 1 Gustaf Ekenved Göteborgs MF Ungdomsrally Volvo 10:58,9 2:17,0 1,5
1   Fredrik Ekenved Göteborgs MF 940  
4:10,2 3:33,2 3:15,5 
 
22 4 Gunnar Larsson Alingsås MK 1 wd Toyota 10:59,3 2:17,4 36,8 0,4
11   Mikael Larsson Kullings MS Corolla  
4:07,6 3:35,0 3:16,7 
 
23 11 Stefan Andersson SMK Trollhättan 1 wd Volvo 11:02,9 2:21,0 40,4 3,6
12   Göran Tell SMK Trollhättan 940  
4:09,9 3:35,1 3:17,9 
 
24 8 Peter Lanner Vara MK 1 wd VW 11:04,2 2:22,3 41,7 1,3
13   Arvid Skarp Kullings MS Golf  
4:11,8 3:34,0 3:18,4 
 
25 18 Christer Johansson Dals MK 1 wd Volvo 11:08,1 2:26,2 45,6 3,9
14   Anders Sääw Dals MK 940  
4:13,8 3:36,3 3:18,0 
 
26 35 Henrik Höglund Stenungsunds MS 2 wd Volvo 11:09,4 2:27,5 1:09,4 1,3
8   Erling Jonsson SMK Trollhättan 242  
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT 4:17,5 3:34,3 3:17,6 
 
27 2 Filip Sjödin Toarps MK Ungdomsrally VW 11:14,7 2:32,8 15,8 5,3
2   Susanne Oscarsson Toarps MK Golf  
Entrant: Team Kråka 4:22,4 3:35,5 3:16,8 
 
28 9 Albin Karlsson Dals MK 1 wd Volvo 11:21,3 2:39,4 58,8 6,6
15   Tanya Lith Stenungsunds MS 940  
4:25,4 3:40,3 3:15,6 
 
29 19 Mattias Karlsson Orust BSK 1 wd Volvo 11:21,6 2:39,7 59,1 0,3
16   Marie-Louise Karlsson Orust BSK S60  
4:25,5 3:38,6 3:17,5 
 
30 22 Markus Börjesson Älvbygdens MK 2 wd Volvo 11:25,6 2:43,7 4,0
9   Emil Löveryd Sportvagnsklubben Gbg 944  
3:44,1 4:41,7 2:59,8 
 
31 21 Roy Andersson Orust BSK 1 wd Saab 11:37,4 2:55,5 1:14,9 11,8
17   Carina Andersson Orust BSK 90  
4:19,2 3:51,9 3:26,3 
 
32 33 Lasse Jägerström Dals MK 2 wd Volvo 11:41,7 2:59,8 1:41,7 4,3
10   Margaretha Jägerström Dals MK 240  
Entrant: TEAMVITVÅ Jägerströms Motorsport 4:24,5 3:46,2 3:31,0 
 
33 26 Stefan Helsing Rallyklassikerna 2 wd Saab 12:05,5 3:23,6 23,8
11   Jim Haglund Alingsås MK V4  
4:50,6 3:58,4 3:16,5 
 
34 16 Gunnar Arneson Stenungsunds MS 1 wd Volvo 12:42,2 4:00,3 2:19,7 36,7
18   Maria Johansson Stenungsunds MS 244  
4:49,4 4:06,2 3:46,6