2020-09-12
EMK Kannan
Official final
After SS 2
142 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 26 Stig Andervang MK Rimo A - 4 wd Skoda 10:31,0
1   Rrobin Eriksson SMK Waldemarsvik Fabia R5  
Entrant: rally online .se 8:15,2 2:15,8 
 
2 25 Per Göthberg Eskilstuna MK A - 4 wd Ford 10:31,2 0,2 0,2 0,2
2   Lukas Karlsson Gnesta MK Fiesta R5  
Entrant: Oppunda kraftkonsult AB 8:14,8 2:16,4 
 
3 27 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A - 4 wd Skoda 10:33,5 2,5 2,5 2,3
3   Jon Magnusson SMK Linde Fabia R5  
8:17,1 2:16,4 
 
4 29 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd VW 11:03,2 32,2 29,7
1   Daniel Mörn Gränna MK Golf  
8:37,9 2:25,3 
 
5 215 Hampus Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Toyota 11:05,2 34,2 2,0 2,0
2   Pontus Jakobsson SMK Nyköping Corolla  
Entrant: Team Märkesdemo 8:41,0 2:24,2 
 
6 19 David Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 11:08,6 37,6 37,6 3,4
4   Fanny Jacobson Värmdö BK Evo VI  
8:45,5 2:23,1 
 
7 212 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK A - 2 wd BMW 11:09,3 38,3 6,1 0,7
3   Tobias Steen Gotlands MF BK 318i E30  
Entrant: JR Motorsport AB 8:42,7 2:26,6 
 
8 31 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd Volvo 11:11,1 40,1 7,9 1,8
4   Nellie Karlsson Skillingaryds MK 240  
8:43,2 2:27,9 
 
9 30 Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd Toyota 11:16,4 45,4 13,2 5,3
5   Håkan Palm Björnjägarns RC Corolla  
Entrant: Batteribolaget 8:47,4 2:29,0 
 
10 40 André Nygren MK Ratten A - 2 wd BMW 11:17,5 46,5 14,3 1,1
6   Emil Olsson MK Ratten 325  
8:51,0 2:26,5 
 
11 52 Mattias Hallberg Haninge MK A - 2 wd Volvo 11:24,5 53,5 21,3 7,0
7   Roger Eriksson Haninge MK 940  
8:50,5 2:34,0 
 
12 45 Jacob Johannesson Gullabo RC A - 2 wd Volvo 11:25,6 54,6 22,4 1,1
8   Danny Holgersson Ryds MK 940  
Entrant: Jerrys Motorsport 8:54,7 2:30,9 
 
13 23 Johan Rudengren Eskilstuna MK A - 4 wd Skoda 11:32,3 1:01,3 1:01,3 6,7
5   Christer Johansson Flens MS Fabia R5  
8:51,6 2:40,7 
 
14 21 Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 11:32,6 1:01,6 0,3
6   Kjell Andersson Huddinge MK Lancer  
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB 9:00,0 2:32,6 
 
15 39 Henrik Oscarson MSK Hammaren A - 2 wd Saab 11:36,7 1:05,7 33,5 4,1
9   Roger Lindholm Västerås MS 9-3 SS  
9:04,7 2:32,0 
 
16 124 Jonny Hederstedt Gotlands MF BK B-förare 2wd Ford 11:37,4 1:06,4 0,7
1   Andreas Norström Linköpings MS Escort Mk II  
9:10,2 2:27,2 
 
17 120 Viktor Johansson Vara MK B-förare 2wd VW 11:39,0 1:08,0 1,6 1,6
2   Fredrik Palm Skara MK Golf 3  
9:12,8 2:26,2 
 
18 112 Marcus Naessén SMK Nyköping B-förare 2wd Volvo 11:40,4 1:09,4 3,0 1,4
3   Patrik Johansson SMK Nyköping 240  
9:14,3 2:26,1 
 
19 116 Emil Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 11:40,7 1:09,7 3,3 0,3
4   Mikael Pettersson SMK Gävle 940  
Entrant: Stavboms Motor AB 9:15,9 2:24,8 
 
20 50 Mikael Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Volvo 11:41,0 1:10,0 37,8 0,3
10   Jens Jakobsson SMK Nyköping 740  
9:07,0 2:34,0 
 
21 35 Stefan Hanhela KAK Motorsport A - 2 wd VW 11:41,7 1:10,7 38,5 0,7
11   Stefan Packalén Eskilstuna MK Polo Super 1600  
9:06,7 2:35,0 
 
22 142 Isak Arvidsson Gullabo RC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 11:41,9 1:10,9 0,2
1   Anton Svensson 940  
Entrant: Larssons Plåtslageri 9:09,7 2:32,2 
 
23 125 Andreas Guillemot Eskilstuna MK B-förare 2wd BMW 11:42,3 1:11,3 4,9 0,4
5   Thomas Svensson Strängnäs AMS 325  
9:16,2 2:26,1 
 
24 59 Gustav Johansson Fryksdalens MK A - 2 wd VW 11:44,1 1:13,1 40,9 1,8
12   Andreas Persson Likenäs MK Golf  
9:10,0 2:34,1 
 
25 57 Emil Andersson MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 11:44,4 1:13,4 0,3
1   Kim Rauséus MK Team Westom 244  
9:11,1 2:33,3 
 
26 83 Morgan Olsson Vimmerby MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 11:45,1 1:14,1 0,7
1   Björn Jacobsson Vimmerby MS 240  
9:14,2 2:30,9 
 
27 207 Patrick Arvidsson Gotlands MF BK A - 2 wd Volvo 11:45,6 1:14,6 42,4 0,5
13   Johan Karlsson Tjust MK 940  
9:12,3 2:33,3 
 
28 62 Johan Holm SMK Trollhättan A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 11:47,5 1:16,5 3,1 1,9
2   Christer Holm SMK Trollhättan 240  
9:12,7 2:34,8 
 
29 48 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK A - 2 wd Volvo 11:47,9 1:16,9 44,7 0,4
14   Patrik Espenrud Tjust MK 940  
9:14,9 2:33,0 
 
30 51 Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 2 wd Volvo 11:48,3 1:17,3 45,1 0,4
15   Lisa Jonasson Filipstads MC 940  
9:14,3 2:34,0 
 
31 213 Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd Volvo 11:48,7 1:17,7 45,5 0,4
16   Anette Johansson Idkerbergets MK 940  
9:18,5 2:30,2 
 
32 20 Mikael Holmgren Gnesta MK A - 4 wd Mitsubishi 11:51,7 1:20,7 1:20,7 3,0
7   Mikael Rosvall Gnesta MK Evo 9  
9:21,7 2:30,0 
 
32 37 Arne Bäckström Haninge MK A - 2 wd Opel 11:51,7 1:20,7 48,5
17   Björn Wessel Carlstad RC Kadett  
9:16,1 2:35,6 
 
34 15 Bjorn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 11:52,7 1:21,7 1,0
8   Tomas Koepke Värmdö BK Impreza STi 555  
9:28,9 2:23,8 
 
34 65 Pär Johansson Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 11:52,7 1:21,7
1   Niklas Andersson Eskilstuna MK 240  
9:09,6 2:43,1 
 
36 109 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK B-förare 2wd VW 11:53,1 1:22,1 0,4
6   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK Golf  
9:22,2 2:30,9 
 
37 164 Hugo Johansson Bengtsfors MC C - 2 wd Ford 11:55,2 1:24,2 2,1
1   Tommy Svensson Bengtsfors MC Fiesta R2  
9:21,4 2:33,8 
 
38 34 Robert Eriksson Eskilstuna MK A - 2 wd Renault 11:55,6 1:24,6 52,4 0,4
18   Calle Svennestam Eskilstuna MK Clio R3  
9:24,5 2:31,1 
 
39 32 Janne Pettersson SMK Nyköping A - 2 wd Peugeot 11:57,9 1:26,9 54,7 2,3
19   Martin Andersson Götene MK 205 GTI  
9:20,5 2:37,4 
 
40 107 Wille Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 11:58,1 1:27,1 20,7 0,2
7   Erika Lindgren Haninge MK 242  
Entrant: Stavboms Motor AB 9:30,4 2:27,7 
 
41 115 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2wd Volvo 11:58,6 1:27,6 21,2 0,5
8   Sofie Elfver Gränna MK 240  
9:37,3 2:21,3 
 
42 122 Kenneth Ringström Fjugesta MS B-förare 2wd Toyota 11:59,6 1:28,6 22,2 1,0
9   Håkan Berger Fjugesta MS Corolla  
9:28,1 2:31,5 
 
43 118 Daniel Frisk SMK Sala B-förare 2wd Volvo 12:00,4 1:29,4 23,0 0,8
10   Björn Andersson SMK Ssala 740  
9:28,6 2:31,8 
 
44 216 Claes Åström Rasbo MK A - 2 wd Volvo 12:02,0 1:31,0 58,8 1,6
20   Lina Bergstedt Films MK 242  
9:26,5 2:35,5 
 
45 66 Niklas Berglund Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 12:02,1 1:31,1 9,4 0,1
2   Andreas Svensson Eskilstuna MK 940  
9:22,7 2:39,4 
 
46 70 Stefan Ottosson Vetlanda RRC A/B-förare GrpE VW 12:03,2 1:32,2 1,1
1   Sofie Adolfsson Nässjö MK Golf Mk4  
9:23,4 2:39,8 
 
47 18 Örjan Vahlund Sigtuna RC A - 4 wd Subaru 12:03,6 1:32,6 1:32,6 0,4
9   Benny Melander MK Ratten Impreza  
Entrant: Björkmans Rally 9:32,0 2:31,6 
 
48 60 Frederik Eckhardt SMK Södermanland A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 12:03,8 1:32,8 19,4 0,2
3   Jimmie Nordin SMK Södermanland 940  
9:25,6 2:38,2 
 
49 160 Emil Mällberg Fagersta MK C - 2 wd BMW 12:03,9 1:32,9 8,7 0,1
2   Kim Lind Norbergs MC E36  
9:30,2 2:33,7 
 
50 17 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A - 4 wd Mitsubishi 12:04,2 1:33,2 1:33,2 0,3
10   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK Evo III  
9:28,3 2:35,9 
 
50 106 Sven Hansen Fryksdalens MK B-förare 2wd Volvo 12:04,2 1:33,2 26,8
11   Peter T Modig Vara MK 940  
9:30,6 2:33,6 
 
52 58 Patrik Fredriksson Fryksdalens MK A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 12:04,4 1:33,4 0,2
4   Elina Svensson Strängnäs AMS 940  
9:28,4 2:36,0 
 
53 49 Peter Hålling Norrköpings MK A - 2 wd Opel 12:08,0 1:37,0 1:04,8 3,6
21   Björn Svensson Östgöta BF Ascona B  
9:31,3 2:36,7 
 
54 91 Peter Johansson Vännäs MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 12:09,1 1:38,1 1,1
2   Emil Eklund SMK Nyköping 240  
9:38,6 2:30,5 
 
55 111 David Stafås Lima MS B-förare 2wd Volvo 12:09,7 1:38,7 32,3 0,6
12   Oskar Bengtlars Lima MS 242  
9:37,5 2:32,2 
 
56 81 Lars Ove Olsson Forshaga MC A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 12:09,8 1:38,8 0,1
3   Torbjörn Jönsson Forshaga MC Ascona 400  
9:35,3 2:34,5 
 
57 134 Oscar Östlund Hällefors MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 12:11,4 1:40,4 29,5 1,6
2   Daniel Andersson V:a Östergötlands MK 940  
Entrant: Kjellbergs AB 9:33,9 2:37,5 
 
58 61 Linus Harling MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Nissan 12:12,2 1:41,2 27,8 0,8
5   Johan Grönvall MK Team Westom Almera  
9:34,7 2:37,5 
 
59 67 Mathias Savela Stockholms BK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 12:14,6 1:43,6 21,9 2,4
3   Mikael Savela Stockholms BK 740  
9:35,9 2:38,7 
 
60 84 Jan Åhlander Hedesunda MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 12:16,4 1:45,4 31,3 1,8
4   Anders Lind Hedesunda MK 242  
9:41,4 2:35,0 
 
61 127 Daniel Suvala SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 12:16,7 1:45,7 34,8 0,3
3   Anton Johansson Wäxjö MS 240  
9:41,9 2:34,8 
 
62 14 Åke Kjellgren Gränna MK A - 4 wd Mitsubishi 12:16,9 1:45,9 0,2
11   Tobias Pettersson Gränna MK Evo 7  
9:42,7 2:34,2 
 
63 64 Magnus Westman SMK Hälsinge B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 12:21,3 1:50,3 28,6 4,4
4   Michael Andersson SMK Hälsinge 944 GL  
9:39,3 2:42,0 
 
64 143 Kevin Lindberg Hull SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 12:22,4 1:51,4 40,5 1,1
4   Andreas Skatteboe KAK 940  
9:45,1 2:37,3 
 
65 87 Ruben Davidsson Västra Östergötlands MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 12:23,0 1:52,0 37,9 0,6
5   Göran Kaldenberg Västra Östergötlands MK 240  
9:50,8 2:32,2 
 
66 71 Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B-förare GrpE VW 12:25,0 1:54,0 21,8 2,0
2   Johanna Hellkvist Hallsbergs MK Golf Mk4  
9:43,2 2:41,8 
 
67 63 Joel Bergkvist Katrineholm MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 12:25,6 1:54,6 32,9 0,6
5   Anton Bergkvist Katrineholm MK 940  
9:43,6 2:42,0 
 
68 159 Adam Håkansson Asarums MS C - 2 wd Volvo 12:26,0 1:55,0 30,8 0,4
3   Dennis Kullberg Asarums MS 940  
Entrant: Lightspeed Motorsport 9:50,4 2:35,6 
 
69 72 Jonas Lindfors Eskilstuna MK A/B-förare GrpE VW 12:27,3 1:56,3 24,1 1,3
3   Erik Lindfors Hässleholms MK Golf  
Entrant: Memo Industriplast AB 9:42,6 2:44,7 
 
70 158 Patrik Greis Sandviken MK C - 2 wd Volvo 12:27,4 1:56,4 32,2 0,1
4   Tony Greis Sandviken MK 940  
9:48,1 2:39,3 
 
71 163 Erik Andersson Gotlands MF BK C - 2 wd Ford 12:27,5 1:56,5 32,3 0,1
5   Marcus Olsson Gotlands MF BK Fiesta  
9:48,8 2:38,7 
 
72 171 Robin Nilsson Fryksdalens MK C - 2 wd Volvo 12:28,3 1:57,3 33,1 0,8
6   Johan Grännsjö Fryksdalens MK 242  
9:34,0 2:54,3 
 
73 204 Thomas Pettersson Enköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 12:28,4 1:57,4 46,5 0,1
5   Jesper Samuelsson Storfors MK 940  
9:49,4 2:39,0 
 
74 3 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 12:33,1 2:02,1 4,7
1   Robin Norling SMK Nyköping Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing 9:45,9 2:47,2 
 
75 161 Joakim Klasson Gotlands MF BK C - 2 wd Peugot 12:34,2 2:03,2 39,0 1,1
7   Linus Funk Gotlands MF BK 206  
9:56,2 2:38,0 
 
76 157 Wille Trygg Haninge MK C - 2 wd Volvo 12:34,4 2:03,4 39,2 0,2
8   240  
9:54,4 2:40,0 
 
77 46 Ingvar Nilsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 12:35,2 2:04,2 1:32,0 0,8
22   Mikael Schuster Hällefors MK 240  
9:55,2 2:40,0 
 
77 94 Leif Nordh Haninge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 12:35,2 2:04,2 50,1
6   Cay Nyberg Huddinge MK 244  
9:56,7 2:38,5 
 
79 74 Ralf Karlsson Eskilstuna MK A/B-förare GrpE BMW 12:35,5 2:04,5 32,3 0,3
4   Sebastian Karlsson Eskilstuna MK 318i  
9:55,4 2:40,1 
 
80 132 Andreas Zetterlund Västerås MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Suzuki 12:37,8 2:06,8 55,9 2,3
6   Magnus Zetterlund Västerås MS Swift GTI Mk1  
9:59,9 2:37,9 
 
81 173 Jonathan Andersson Ludvika MS C - 2 wd VW 12:38,7 2:07,7 43,5 0,9
9   Linnea Brandt Ludvika MS Golf II  
9:54,6 2:44,1 
 
82 76 Oskar Andersson Flens MS A/B-förare GrpE BMW 12:39,1 2:08,1 0,4
5   Caroline Palm Flens MS 318  
Entrant: Eskilstuna Workshop 9:53,7 2:45,4 
 
83 121 Morgan Hedqvist Hedesunda MK B-förare 2wd Opel 12:39,4 2:08,4 0,3
13   Mikael Aho Sandvikens MK Manta B  
9:55,4 2:44,0 
 
84 43 Anders Söderberg Botkyrka MK A - 2 wd Opel 12:39,6 2:08,6 1:36,4 0,2
23   Lotta Strand SMK Valdemarsvik Kadett GSI  
9:59,9 2:39,7 
 
85 88 Janne Westlund MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 12:40,4 2:09,4 55,3 0,8
7   Johannes Jansson MK Kopparberg Ascona A  
10:04,2 2:36,2 
 
86 105 Torbjörn Westerdahl Katrineholms MK B/C- förare 4wd Mitsubishi 12:42,2 2:11,2 1,8
1   Joachim Branzell Katrineholms MK Lancer Evo X  
10:05,2 2:37,0 
 
87 53 Per-Arne Eriksson MK Rimo A - 2 wd Volvo 12:43,9 2:12,9 1:40,7 1,7
24   Bernt Kilen MK Rimo 940  
10:03,0 2:40,9 
 
88 135 David Sandström Falköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 12:44,6 2:13,6 1:02,7 0,7
7   Marcus Claesson Falköpings MK 244  
10:03,1 2:41,5 
 
89 9 Isak Reiersen Östmark MFF Ungdomsrally VW 12:45,2 2:14,2 12,1 0,6
2   Andreas Amberg SMK Eda Polo  
10:03,4 2:41,8 
 
90 90 Ragnar Glav Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 12:45,4 2:14,4 1:00,3 0,2
8   Conny Jansson Vallentuna MK Ascona A  
10:05,0 2:40,4 
 
91 141 Robin Åkerstrand Östernärkes RMC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Suzuki 12:46,1 2:15,1 0,7
8   Oscar SMK Motala Bil Swift Mk2  
Entrant: John Ekströms Bygg AB,Örebro 10:06,6 2:39,5 
 
92 202 Niklas Haglund Wäxjö MS A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 12:47,7 2:16,7 1:03,3 1,6
6   Per Olsson SMK Söderhamn 940  
10:02,4 2:45,3 
 
92 97 Ove Lundström MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 12:47,7 2:16,7 1:02,6
9   Jan Larsson Björjägarns RC Ascona A  
10:09,4 2:38,3 
 
94 146 Joakim Hederstedt Gotlands MF BK C - Grupp E VW 12:48,4 2:17,4 0,7
1   Simon Sundeborn Ydre MK Golf  
10:07,4 2:41,0 
 
95 16 Erik Johansson Ludvika MS A - 4 wd Audi 12:49,5 2:18,5 2:18,5 1,1
12   Tobias Johansson Ludvika MS Quattro  
10:11,3 2:38,2 
 
95 129 Jonas Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 12:49,5 2:18,5 1:07,6
9   Fredrik Hagelin Säffle MC 244  
10:04,5 2:45,0 
 
97 78 Fredrik Wistedt Skutskärs MS A/B-förare GrpE Volvo 12:49,6 2:18,6 46,4 0,1
6   Johannes Eliasson Skutskärs MS 940  
10:05,6 2:44,0 
 
98 168 Thomas Achrén Norbergs MC C - 2 wd BMW 12:49,9 2:18,9 54,7 0,3
10   Rickard Forsell Norbergs MC 325i  
10:07,2 2:42,7 
 
99 68 Hampus Wallin Vetlanda RRC B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 12:50,0 2:19,0 57,3 0,1
6   Elinor Thörnberg Vetlanda RRC 944  
10:01,7 2:48,3 
 
100 93 Lars-Göran Olsson Västra Östergötlands MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 12:53,1 2:22,1 3,1
10   Mats Carlsson Västra Östergötlands MK 242  
10:15,6 2:37,5 
 
101 73 Hampus Larsson Kristianstads MK A/B-förare GrpE Toyota 12:56,6 2:25,6 3,5
7   Gustav Lindfors Hässleholms MK Corolla  
10:10,5 2:46,1 
 
102 13 Allan Sundström Vallentuna MK A - 4 wd Lancia 12:58,4 2:27,4 2:27,4 1,8
13   Vesa Akola Vallentuna MK Delta HF Integrale  
10:16,5 2:41,9 
 
103 209 Fredrik Jansson Hofors MS A/B-förare GrpE Saab 12:58,8 2:27,8 55,6 0,4
8   Felicia Grundtman Kolsva MS 9000  
10:15,5 2:43,3 
 
104 169 Magnus Wallman Haninge MK C - 2 wd BMW 12:58,9 2:27,9 1:03,7 0,1
11   Robert Asp E36  
10:11,6 2:47,3 
 
105 131 Hampus Lindqvist SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 12:59,9 2:28,9 1:18,0 1,0
10   Caroline Lindqvist SMK Nyköping 940  
10:17,4 2:42,5 
 
106 89 Tomas Damm MK Kinda A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 13:02,6 2:31,6 1:17,5 2,7
11   Tomas Kasselstrand MK Kinda 142  
10:18,7 2:43,9 
 
107 147 Christoffer Bäck SMK Hedemora C - Grupp E Toyota 13:04,1 2:33,1 15,7 1,5
2   Niklas Landqvist Tierp MK Corolla  
10:16,4 2:47,7 
 
108 8 Hannes Håkansson Asarums MS Ungdomsrally Volvo 13:07,0 2:36,0 33,9 2,9
3   Christer Håkansson Ryds MK 940  
Entrant: Lightspeed Motorsport 10:17,4 2:49,6 
 
109 165 Daniel Östmark Kolsva MS C - 2 wd VW 13:07,8 2:36,8 1:12,6 0,8
12   Emil Liljeqvist Fagersta MK Golf  
Entrant: Östmark Bildemontering och Service AB 10:24,5 2:43,3 
 
110 113 Johan Jansson Kolsva MS B-förare 2wd Opel 13:08,0 2:37,0 1:30,6 0,2
14   Kalle Kronkvist Finspångs MS Ascona B  
10:28,7 2:39,3 
 
111 7 Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally Volvo 13:11,3 2:40,3 38,2 3,3
4   Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK 242  
10:21,7 2:49,6 
 
112 210 Pelle Palmqvist SMK Gävle A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 13:16,7 2:45,7 1:31,6 5,4
12   Niklas Aneklev SMK Gävle Escort  
10:31,5 2:45,2 
 
113 1 Ludwig Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 13:16,9 2:45,9 0,2
5   Kalle Olstam Nora MK 940  
Entrant: EC Svenska AB 10:29,5 2:47,4 
 
114 100 Ulf Zetterström Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 13:18,0 2:47,0 1:32,9 1,1
13   Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK Escort RS 2000  
10:28,7 2:49,3 
 
115 95 Leif Pedersen Flens MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 13:24,7 2:53,7 1:39,6 6,7
14   Håkan Lundqvist Katrineholms MK Ascona B  
10:37,1 2:47,6 
 
116 167 Håkan Flod SMK Nyköping C - 2 wd Opel 13:25,8 2:54,8 1:30,6 1,1
13   Linnea Flod SMK Nyköping Manta B  
10:33,0 2:52,8 
 
117 205 Niklas Pettersson Hofors MS C - Grupp E BMW 13:28,3 2:57,3 39,9 2,5
3   Per Pettersson Hofors MS E46  
10:35,8 2:52,5 
 
118 114 Kjell-Åke Svensson Kolsva MS B-förare 2wd Volvo 13:29,6 2:58,6 1,3
15   Ingvar Kristiansson Kolsva MS PV 544  
10:30,3 2:59,3 
 
119 128 Robin Persson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 13:30,2 2:59,2 1:48,3 0,6
11   Johannes Lundbäck 240  
10:48,6 2:41,6 
 
120 12 Gunder Pettersson Mälaröarnas MK A - 4 wd Subaru555 13:31,9 3:00,9 3:00,9 1,7
14   Ingrid Heghammar Waxholms MK Inpreza  
Entrant: Björkmans rallye team 10:37,5 2:54,4 
 
121 133 Claes Claesson Katrineholms MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 13:32,9 3:01,9 1:51,0 1,0
12   Micke Widell Katrineholms MK 940  
10:45,1 2:47,8 
 
122 140 Noah Wahlberg Gestrike RT C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 13:33,0 3:02,0 1:51,1 0,1
13   Lucas Ivarsson Olsson Hyllinge MS 940  
10:36,4 2:56,6 
 
123 85 Tomas Ebegård KAK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Porsche 13:34,2 3:03,2 1:49,1 1,2
15   Hasse Petersson SMK Nyköping 911 RS  
10:44,0 2:50,2 
 
124 82 Göran Åkerlund Katrineholms MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 13:47,1 3:16,1 12,9
16   Göran Svarén Katrineholms MK Ascona A  
10:54,9 2:52,2 
 
125 98 Stefan Bernhardson Taxinge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 13:47,7 3:16,7 2:02,6 0,6
17   Tony Karlsson Flens MS Mustang  
10:55,7 2:52,0 
 
126 96 Gunnar Asplund Waxholms MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 13:50,9 3:19,9 3,2
18   Olle Asplund Waxholms MK Amazon  
11:02,1 2:48,8 
 
127 155 Joacim Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 13:52,6 3:21,6 1:04,2 1,7
4   Andreas Jörgensen Kolsva MS Golf 3  
10:48,4 3:04,2 
 
128 148 Oskar Larsson Enköpings MK C - Grupp E VW 13:55,6 3:24,6 1:07,2 3,0
5   Pierre Carlsson Åtvidabergs MK Golf 5  
10:57,8 2:57,8 
 
129 150 Linus Sundström Gotlands MFBK C - Grupp E BMW 13:57,2 3:26,2 1:08,8 1,6
6   Anette Hammerin Gotlands MFBK E46  
11:05,0 2:52,2 
 
130 144 Tobias Petrini Östgöta BSF C - Grupp E Audi 13:57,7 3:26,7 1:09,3 0,5
7   Carl Adamsson Norrköpings MK A3  
10:56,9 3:00,8 
 
131 80 Jan Hellenberg Bromma MS A/B-förare GrpE BMW 14:01,9 3:30,9 1:58,7 4,2
9   Max Hellenberg Bromma MS 318i  
11:06,1 2:55,8 
 
132 130 Per Nilsson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 14:04,2 3:33,2 2:22,3 2,3
14   Andre Lundström Munkfors MC 240  
11:10,4 2:53,8 
 
133 153 Jakob Sandberg Norrahammars MK C - Grupp E VW 14:06,7 3:35,7 1:18,3 2,5
8   Hedda Angelöv Gränna MK Golf 3  
11:10,8 2:55,9 
 
134 151 Hampus Carlssson Katrineholms MK C - Grupp E VW 14:07,6 3:36,6 1:19,2 0,9
9   Christer Carlsson Katrineholms MK Golf Mk2  
11:05,3 3:02,3 
 
135 152 Jennyh Persson SMK Nyköping C - Grupp E VW 14:21,9 3:50,9 14,3
10   Anton Persson Strängnäs AMS Golf 3  
11:23,3 2:58,6 
 
136 137 Jimmy Vadsten Kolsva MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 14:23,1 3:52,1 2:41,2 1,2
15   Mikael Rosnell Gustavsson SSK 244  
11:24,6 2:58,5 
 
137 138 Anders Svensson SSK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 14:54,4 4:23,4 3:12,5 31,3
16   Lasse Gustavsson SSK 940  
11:56,4 2:58,0 
 
138 149 Andreas Magnusson MK Team Westom C - Grupp E Opel 15:00,1 4:29,1 2:11,7 5,7
11   Ella Ramström MK Team Westom Corsa B  
12:08,0 2:52,1 
 
139 156 Simon Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 16:12,6 5:41,6 3:24,2 1:12,5
12   Felix Högstedt Kolsva MS Beetle  
12:50,8 3:21,8 
 
140 10 Madicken Swärdh Katrineholms MK Ungdomsrally VW 17:09,1 6:38,1 4:36,0 56,5
6   Leif Fredriksson Katrineholms MK Golf Mk 2  
13:26,7 3:42,4 
 
141 172 Peter Lundin Ljungby MK C - 2 wd BMW 26:48,6 16:17,6 14:53,4 9:39,5
14   Berndt Holgersson Ljungby MK 316 I Compact  
23:39,7 3:08,9 
 
142 24 Sebastian Eriksson Hagfors MK A - 4 wd Mitsubishi 37:29,3 26:58,3 10:40,7
15   Niclas Edvardsson SMK Nyköping Evo IX  
34:28,8 3:00,5