2020-09-12
EMK Kannan
Official final
After SS 3
134 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 27 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A - 4 wd Skoda 15:00,5
1   Jon Magnusson SMK Linde Fabia R5  
8:17,1 2:16,4 4:27,0 
 
2 25 Per Göthberg Eskilstuna MK A - 4 wd Ford 15:01,4 0,9 0,9 0,9
2   Lukas Karlsson Gnesta MK Fiesta R5  
Entrant: Oppunda kraftkonsult AB 8:14,8 2:16,4 4:30,2 
 
3 26 Stig Andervang MK Rimo A - 4 wd Skoda 15:04,5 4,0 4,0 3,1
3   Rrobin Eriksson SMK Waldemarsvik Fabia R5  
Entrant: rally online .se 8:15,2 2:15,8 4:33,5 
 
4 29 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd VW 15:49,6 49,1 45,1
1   Daniel Mörn Gränna MK Golf  
8:37,9 2:25,3 4:46,4 
 
5 215 Hampus Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Toyota 15:50,9 50,4 1,3 1,3
2   Pontus Jakobsson SMK Nyköping Corolla  
Entrant: Team Märkesdemo 8:41,0 2:24,2 4:45,7 
 
6 19 David Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 15:53,2 52,7 52,7 2,3
4   Fanny Jacobson Värmdö BK Evo VI  
8:45,5 2:23,1 4:44,6 
 
7 31 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd Volvo 15:53,7 53,2 4,1 0,5
3   Nellie Karlsson Skillingaryds MK 240  
8:43,2 2:27,9 4:42,6 
 
8 212 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK A - 2 wd BMW 16:01,2 1:00,7 11,6 7,5
4   Tobias Steen Gotlands MF BK 318i E30  
Entrant: JR Motorsport AB 8:42,7 2:26,6 4:51,9 
 
9 30 Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd Toyota 16:02,3 1:01,8 12,7 1,1
5   Håkan Palm Björnjägarns RC Corolla  
Entrant: Batteribolaget 8:47,4 2:29,0 4:45,9 
 
10 40 André Nygren MK Ratten A - 2 wd BMW 16:07,1 1:06,6 17,5 4,8
6   Emil Olsson MK Ratten 325  
8:51,0 2:26,5 4:49,6 
 
11 52 Mattias Hallberg Haninge MK A - 2 wd Volvo 16:16,5 1:16,0 26,9 9,4
7   Roger Eriksson Haninge MK 940  
8:50,5 2:34,0 4:52,0 
 
12 45 Jacob Johannesson Gullabo RC A - 2 wd Volvo 16:18,4 1:17,9 28,8 1,9
8   Danny Holgersson Ryds MK 940  
Entrant: Jerrys Motorsport 8:54,7 2:30,9 4:52,8 
 
13 23 Johan Rudengren Eskilstuna MK A - 4 wd Skoda 16:22,1 1:21,6 1:21,6 3,7
5   Christer Johansson Flens MS Fabia R5  
8:51,6 2:40,7 4:49,8 
 
14 50 Mikael Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Volvo 16:37,9 1:37,4 48,3 15,8
9   Jens Jakobsson SMK Nyköping 740  
9:07,0 2:34,0 4:56,9 
 
15 35 Stefan Hanhela KAK Motorsport A - 2 wd VW 16:38,2 1:37,7 48,6 0,3
10   Stefan Packalén Eskilstuna MK Polo Super 1600  
9:06,7 2:35,0 4:56,5 
 
16 39 Henrik Oscarson MSK Hammaren A - 2 wd Saab 16:39,6 1:39,1 50,0 1,4
11   Roger Lindholm Västerås MS 9-3 SS  
9:04,7 2:32,0 5:02,9 
 
17 120 Viktor Johansson Vara MK B-förare 2wd VW 16:41,0 1:40,5 1,4
1   Fredrik Palm Skara MK Golf 3  
9:12,8 2:26,2 5:02,0 
 
18 124 Jonny Hederstedt Gotlands MF BK B-förare 2wd Ford 16:41,4 1:40,9 0,4 0,4
2   Andreas Norström Linköpings MS Escort Mk II  
9:10,2 2:27,2 5:04,0 
 
19 112 Marcus Naessén SMK Nyköping B-förare 2wd Volvo 16:42,3 1:41,8 1,3 0,9
3   Patrik Johansson SMK Nyköping 240  
9:14,3 2:26,1 5:01,9 
 
20 116 Emil Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 16:43,0 1:42,5 2,0 0,7
4   Mikael Pettersson SMK Gävle 940  
Entrant: Stavboms Motor AB 9:15,9 2:24,8 5:02,3 
 
21 21 Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 16:43,9 1:43,4 0,9
6   Kjell Andersson Huddinge MK Lancer  
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB 9:00,0 2:32,6 5:11,3 
 
21 213 Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd Volvo 16:43,9 1:43,4 54,3
12   Anette Johansson Idkerbergets MK 940  
9:18,5 2:30,2 4:55,2 
 
23 20 Mikael Holmgren Gnesta MK A - 4 wd Mitsubishi 16:45,3 1:44,8 1:44,8 1,4
7   Mikael Rosvall Gnesta MK Evo 9  
9:21,7 2:30,0 4:53,6 
 
24 207 Patrick Arvidsson Gotlands MF BK A - 2 wd Volvo 16:46,6 1:46,1 57,0 1,3
13   Johan Karlsson Tjust MK 940  
9:12,3 2:33,3 5:01,0 
 
25 83 Morgan Olsson Vimmerby MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 16:48,3 1:47,8 1,7
1   Björn Jacobsson Vimmerby MS 240  
9:14,2 2:30,9 5:03,2 
 
26 125 Andreas Guillemot Eskilstuna MK B-förare 2wd BMW 16:49,6 1:49,1 8,6 1,3
5   Thomas Svensson Strängnäs AMS 325  
9:16,2 2:26,1 5:07,3 
 
27 142 Isak Arvidsson Gullabo RC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 16:49,8 1:49,3 0,2
1   Anton Svensson 940  
Entrant: Larssons Plåtslageri 9:09,7 2:32,2 5:07,9 
 
28 59 Gustav Johansson Fryksdalens MK A - 2 wd VW 16:50,7 1:50,2 1:01,1 0,9
14   Andreas Persson Likenäs MK Golf  
9:10,0 2:34,1 5:06,6 
 
29 57 Emil Andersson MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 16:53,0 1:52,5 2,3
1   Kim Rauséus MK Team Westom 244  
9:11,1 2:33,3 5:08,6 
 
30 51 Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 2 wd Volvo 16:53,4 1:52,9 1:03,8 0,4
15   Lisa Jonasson Filipstads MC 940  
9:14,3 2:34,0 5:05,1 
 
31 15 Bjorn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 16:55,9 1:55,4 2,5
8   Tomas Koepke Värmdö BK Impreza STi 555  
9:28,9 2:23,8 5:03,2 
 
32 48 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK A - 2 wd Volvo 16:56,0 1:55,5 1:06,4 0,1
16   Patrik Espenrud Tjust MK 940  
9:14,9 2:33,0 5:08,1 
 
33 34 Robert Eriksson Eskilstuna MK A - 2 wd Renault 16:58,4 1:57,9 1:08,8 2,4
17   Calle Svennestam Eskilstuna MK Clio R3  
9:24,5 2:31,1 5:02,8 
 
34 62 Johan Holm SMK Trollhättan A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 16:58,5 1:58,0 5,5 0,1
2   Christer Holm SMK Trollhättan 240  
9:12,7 2:34,8 5:11,0 
 
35 107 Wille Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 17:01,3 2:00,8 20,3 2,8
6   Erika Lindgren Haninge MK 242  
Entrant: Stavboms Motor AB 9:30,4 2:27,7 5:03,2 
 
36 37 Arne Bäckström Haninge MK A - 2 wd Opel 17:02,7 2:02,2 1:13,1 1,4
18   Björn Wessel Carlstad RC Kadett  
9:16,1 2:35,6 5:11,0 
 
37 32 Janne Pettersson SMK Nyköping A - 2 wd Peugeot 17:04,5 2:04,0 1:14,9 1,8
19   Martin Andersson Götene MK 205 GTI  
9:20,5 2:37,4 5:06,6 
 
38 164 Hugo Johansson Bengtsfors MC C - 2 wd Ford 17:04,8 2:04,3 0,3
1   Tommy Svensson Bengtsfors MC Fiesta R2  
9:21,4 2:33,8 5:09,6 
 
39 216 Claes Åström Rasbo MK A - 2 wd Volvo 17:07,8 2:07,3 1:18,2 3,0
20   Lina Bergstedt Films MK 242  
9:26,5 2:35,5 5:05,8 
 
40 18 Örjan Vahlund Sigtuna RC A - 4 wd Subaru 17:09,7 2:09,2 2:09,2 1,9
9   Benny Melander MK Ratten Impreza  
Entrant: Björkmans Rally 9:32,0 2:31,6 5:06,1 
 
41 118 Daniel Frisk SMK Sala B-förare 2wd Volvo 17:10,8 2:10,3 29,8 1,1
7   Björn Andersson SMK Ssala 740  
9:28,6 2:31,8 5:10,4 
 
42 17 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A - 4 wd Mitsubishi 17:13,0 2:12,5 2:12,5 2,2
10   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK Evo III  
9:28,3 2:35,9 5:08,8 
 
43 65 Pär Johansson Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 17:14,2 2:13,7 1,2
1   Niklas Andersson Eskilstuna MK 240  
9:09,6 2:43,1 5:21,5 
 
44 115 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2wd Volvo 17:17,2 2:16,7 36,2 3,0
8   Sofie Elfver Gränna MK 240  
9:37,3 2:21,3 5:18,6 
 
45 58 Patrik Fredriksson Fryksdalens MK A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 17:17,4 2:16,9 0,2
3   Elina Svensson Strängnäs AMS 940  
9:28,4 2:36,0 5:13,0 
 
46 106 Sven Hansen Fryksdalens MK B-förare 2wd Volvo 17:18,0 2:17,5 37,0 0,6
9   Peter T Modig Vara MK 940  
9:30,6 2:33,6 5:13,8 
 
47 160 Emil Mällberg Fagersta MK C - 2 wd BMW 17:18,6 2:18,1 13,8 0,6
2   Kim Lind Norbergs MC E36  
9:30,2 2:33,7 5:14,7 
 
48 70 Stefan Ottosson Vetlanda RRC A/B-förare GrpE VW 17:20,8 2:20,3 2,2
1   Sofie Adolfsson Nässjö MK Golf Mk4  
9:23,4 2:39,8 5:17,6 
 
49 66 Niklas Berglund Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 17:21,5 2:21,0 7,3 0,7
2   Andreas Svensson Eskilstuna MK 940  
9:22,7 2:39,4 5:19,4 
 
50 109 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK B-förare 2wd VW 17:22,6 2:22,1 1,1
10   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK Golf  
9:22,2 2:30,9 5:29,5 
 
51 122 Kenneth Ringström Fjugesta MS B-förare 2wd Toyota 17:23,0 2:22,5 42,0 0,4
11   Håkan Berger Fjugesta MS Corolla  
9:28,1 2:31,5 5:23,4 
 
52 60 Frederik Eckhardt SMK Södermanland A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 17:24,4 2:23,9 31,4 1,4
4   Jimmie Nordin SMK Södermanland 940  
9:25,6 2:38,2 5:20,6 
 
53 49 Peter Hålling Norrköpings MK A - 2 wd Opel 17:25,4 2:24,9 1:35,8 1,0
21   Björn Svensson Östgöta BF Ascona B  
9:31,3 2:36,7 5:17,4 
 
54 111 David Stafås Lima MS B-förare 2wd Volvo 17:25,6 2:25,1 44,6 0,2
12   Oskar Bengtlars Lima MS 242  
9:37,5 2:32,2 5:15,9 
 
55 84 Jan Åhlander Hedesunda MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 17:28,3 2:27,8 40,0 2,7
2   Anders Lind Hedesunda MK 242  
9:41,4 2:35,0 5:11,9 
 
56 61 Linus Harling MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Nissan 17:28,5 2:28,0 35,5 0,2
5   Johan Grönvall MK Team Westom Almera  
9:34,7 2:37,5 5:16,3 
 
57 134 Oscar Östlund Hällefors MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 17:29,2 2:28,7 39,4 0,7
2   Daniel Andersson V:a Östergötlands MK 940  
Entrant: Kjellbergs AB 9:33,9 2:37,5 5:17,8 
 
58 67 Mathias Savela Stockholms BK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 17:29,8 2:29,3 15,6 0,6
3   Mikael Savela Stockholms BK 740  
9:35,9 2:38,7 5:15,2 
 
59 14 Åke Kjellgren Gränna MK A - 4 wd Mitsubishi 17:32,9 2:32,4 3,1
11   Tobias Pettersson Gränna MK Evo 7  
9:42,7 2:34,2 5:16,0 
 
60 171 Robin Nilsson Fryksdalens MK C - 2 wd Volvo 17:34,4 2:33,9 29,6 1,5
3   Johan Grännsjö Fryksdalens MK 242  
9:34,0 2:54,3 5:06,1 
 
61 159 Adam Håkansson Asarums MS C - 2 wd Volvo 17:36,6 2:36,1 31,8 2,2
4   Dennis Kullberg Asarums MS 940  
Entrant: Lightspeed Motorsport 9:50,4 2:35,6 5:10,6 
 
62 87 Ruben Davidsson Västra Östergötlands MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 17:37,1 2:36,6 48,8 0,5
3   Göran Kaldenberg Västra Östergötlands MK 240  
9:50,8 2:32,2 5:14,1 
 
63 127 Daniel Suvala SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 17:39,2 2:38,7 49,4 2,1
3   Anton Johansson Wäxjö MS 240  
9:41,9 2:34,8 5:22,5 
 
64 64 Magnus Westman SMK Hälsinge B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 17:42,4 2:41,9 28,2 3,2
4   Michael Andersson SMK Hälsinge 944 GL  
9:39,3 2:42,0 5:21,1 
 
65 163 Erik Andersson Gotlands MF BK C - 2 wd Ford 17:43,2 2:42,7 38,4 0,8
5   Marcus Olsson Gotlands MF BK Fiesta  
9:48,8 2:38,7 5:15,7 
 
66 158 Patrik Greis Sandviken MK C - 2 wd Volvo 17:47,0 2:46,5 42,2 3,8
6   Tony Greis Sandviken MK 940  
9:48,1 2:39,3 5:19,6 
 
67 46 Ingvar Nilsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 17:49,6 2:49,1 2:00,0 2,6
22   Mikael Schuster Hällefors MK 240  
9:55,2 2:40,0 5:14,4 
 
67 204 Thomas Pettersson Enköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 17:49,6 2:49,1 59,8
4   Jesper Samuelsson Storfors MK 940  
9:49,4 2:39,0 5:21,2 
 
69 143 Kevin Lindberg Hull SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 17:53,2 2:52,7 1:03,4 3,6
5   Andreas Skatteboe KAK 940  
9:45,1 2:37,3 5:30,8 
 
70 71 Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B-förare GrpE VW 17:54,4 2:53,9 33,6 1,2
2   Johanna Hellkvist Hallsbergs MK Golf Mk4  
9:43,2 2:41,8 5:29,4 
 
71 161 Joakim Klasson Gotlands MF BK C - 2 wd Peugot 17:55,0 2:54,5 50,2 0,6
7   Linus Funk Gotlands MF BK 206  
9:56,2 2:38,0 5:20,8 
 
72 63 Joel Bergkvist Katrineholm MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 17:56,7 2:56,2 42,5 1,7
5   Anton Bergkvist Katrineholm MK 940  
9:43,6 2:42,0 5:31,1 
 
73 43 Anders Söderberg Botkyrka MK A - 2 wd Opel 17:59,5 2:59,0 2:09,9 2,8
23   Lotta Strand SMK Valdemarsvik Kadett GSI  
9:59,9 2:39,7 5:19,9 
 
74 173 Jonathan Andersson Ludvika MS C - 2 wd VW 18:00,6 3:00,1 55,8 1,1
8   Linnea Brandt Ludvika MS Golf II  
9:54,6 2:44,1 5:21,9 
 
75 3 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 18:03,1 3:02,6 2,5
1   Robin Norling SMK Nyköping Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing 9:45,9 2:47,2 5:30,0 
 
76 157 Wille Trygg Haninge MK C - 2 wd Volvo 18:03,3 3:02,8 58,5 0,2
9   240  
9:54,4 2:40,0 5:28,9 
 
77 88 Janne Westlund MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 18:03,4 3:02,9 1:15,1 0,1
4   Johannes Jansson MK Kopparberg Ascona A  
10:04,2 2:36,2 5:23,0 
 
78 72 Jonas Lindfors Eskilstuna MK A/B-förare GrpE VW 18:04,9 3:04,4 44,1 1,5
3   Erik Lindfors Hässleholms MK Golf  
Entrant: Memo Industriplast AB 9:42,6 2:44,7 5:37,6 
 
79 16 Erik Johansson Ludvika MS A - 4 wd Audi 18:06,3 3:05,8 3:05,8 1,4
12   Tobias Johansson Ludvika MS Quattro  
10:11,3 2:38,2 5:16,8 
 
80 53 Per-Arne Eriksson MK Rimo A - 2 wd Volvo 18:06,8 3:06,3 2:17,2 0,5
24   Bernt Kilen MK Rimo 940  
10:03,0 2:40,9 5:22,9 
 
81 132 Andreas Zetterlund Västerås MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Suzuki 18:07,2 3:06,7 1:17,4 0,4
6   Magnus Zetterlund Västerås MS Swift GTI Mk1  
9:59,9 2:37,9 5:29,4 
 
82 74 Ralf Karlsson Eskilstuna MK A/B-förare GrpE BMW 18:08,3 3:07,8 47,5 1,1
4   Sebastian Karlsson Eskilstuna MK 318i  
9:55,4 2:40,1 5:32,8 
 
83 202 Niklas Haglund Wäxjö MS A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 18:08,5 3:08,0 1:15,5 0,2
6   Per Olsson SMK Söderhamn 940  
10:02,4 2:45,3 5:20,8 
 
84 141 Robin Åkerstrand Östernärkes RMC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Suzuki 18:10,1 3:09,6 1,6
7   Oscar SMK Motala Bil Swift Mk2  
Entrant: John Ekströms Bygg AB,Örebro 10:06,6 2:39,5 5:24,0 
 
85 94 Leif Nordh Haninge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 18:11,1 3:10,6 1:22,8 1,0
5   Cay Nyberg Huddinge MK 244  
9:56,7 2:38,5 5:35,9 
 
86 97 Ove Lundström MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 18:11,6 3:11,1 1:23,3 0,5
6   Jan Larsson Björjägarns RC Ascona A  
10:09,4 2:38,3 5:23,9 
 
87 9 Isak Reiersen Östmark MFF Ungdomsrally VW 18:12,2 3:11,7 9,1 0,6
2   Andreas Amberg SMK Eda Polo  
10:03,4 2:41,8 5:27,0 
 
88 135 David Sandström Falköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 18:14,2 3:13,7 1:24,4 2,0
8   Marcus Claesson Falköpings MK 244  
10:03,1 2:41,5 5:29,6 
 
89 90 Ragnar Glav Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 18:18,9 3:18,4 1:30,6 4,7
7   Conny Jansson Vallentuna MK Ascona A  
10:05,0 2:40,4 5:33,5 
 
90 129 Jonas Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 18:19,6 3:19,1 1:29,8 0,7
9   Fredrik Hagelin Säffle MC 244  
10:04,5 2:45,0 5:30,1 
 
91 168 Thomas Achrén Norbergs MC C - 2 wd BMW 18:19,8 3:19,3 1:15,0 0,2
10   Rickard Forsell Norbergs MC 325i  
10:07,2 2:42,7 5:29,9 
 
92 68 Hampus Wallin Vetlanda RRC B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 18:22,3 3:21,8 1:08,1 2,5
6   Elinor Thörnberg Vetlanda RRC 944  
10:01,7 2:48,3 5:32,3 
 
93 76 Oskar Andersson Flens MS A/B-förare GrpE BMW 18:25,4 3:24,9 3,1
5   Caroline Palm Flens MS 318  
Entrant: Eskilstuna Workshop 9:53,7 2:45,4 5:46,3 
 
94 78 Fredrik Wistedt Skutskärs MS A/B-förare GrpE Volvo 18:26,2 3:25,7 1:05,4 0,8
6   Johannes Eliasson Skutskärs MS 940  
10:05,6 2:44,0 5:36,6 
 
95 146 Joakim Hederstedt Gotlands MF BK C - Grupp E VW 18:30,8 3:30,3 4,6
1   Simon Sundeborn Ydre MK Golf  
10:07,4 2:41,0 5:42,4 
 
96 113 Johan Jansson Kolsva MS B-förare 2wd Opel 18:30,9 3:30,4 1:49,9 0,1
13   Kalle Kronkvist Finspångs MS Ascona B  
10:28,7 2:39,3 5:22,9 
 
97 13 Allan Sundström Vallentuna MK A - 4 wd Lancia 18:33,2 3:32,7 3:32,7 2,3
13   Vesa Akola Vallentuna MK Delta HF Integrale  
10:16,5 2:41,9 5:34,8 
 
98 209 Fredrik Jansson Hofors MS A/B-förare GrpE Saab 18:35,1 3:34,6 1:14,3 1,9
7   Felicia Grundtman Kolsva MS 9000  
10:15,5 2:43,3 5:36,3 
 
99 131 Hampus Lindqvist SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 18:36,3 3:35,8 1:46,5 1,2
10   Caroline Lindqvist SMK Nyköping 940  
10:17,4 2:42,5 5:36,4 
 
100 89 Tomas Damm MK Kinda A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 18:39,0 3:38,5 1:50,7 2,7
8   Tomas Kasselstrand MK Kinda 142  
10:18,7 2:43,9 5:36,4 
 
100 165 Daniel Östmark Kolsva MS C - 2 wd VW 18:39,0 3:38,5 1:34,2
11   Emil Liljeqvist Fagersta MK Golf  
Entrant: Östmark Bildemontering och Service AB 10:24,5 2:43,3 5:31,2 
 
102 169 Magnus Wallman Haninge MK C - 2 wd BMW 18:43,6 3:43,1 1:38,8 4,6
12   Robert Asp E36  
10:11,6 2:47,3 5:44,7 
 
103 8 Hannes Håkansson Asarums MS Ungdomsrally Volvo 18:51,0 3:50,5 47,9 7,4
3   Christer Håkansson Ryds MK 940  
Entrant: Lightspeed Motorsport 10:17,4 2:49,6 5:44,0 
 
104 1 Ludwig Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 18:54,7 3:54,2 3,7
4   Kalle Olstam Nora MK 940  
Entrant: EC Svenska AB 10:29,5 2:47,4 5:37,8 
 
105 147 Christoffer Bäck SMK Hedemora C - Grupp E Toyota 18:55,4 3:54,9 24,6 0,7
2   Niklas Landqvist Tierp MK Corolla  
10:16,4 2:47,7 5:51,3 
 
106 7 Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally Volvo 18:56,5 3:56,0 53,4 1,1
5   Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK 242  
10:21,7 2:49,6 5:45,2 
 
107 210 Pelle Palmqvist SMK Gävle A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 19:01,6 4:01,1 2:13,3 5,1
9   Niklas Aneklev SMK Gävle Escort  
10:31,5 2:45,2 5:44,9 
 
108 128 Robin Persson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 19:01,9 4:01,4 2:12,1 0,3
11   Johannes Lundbäck 240  
10:48,6 2:41,6 5:31,7 
 
109 100 Ulf Zetterström Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 19:04,8 4:04,3 2:16,5 2,9
10   Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK Escort RS 2000  
10:28,7 2:49,3 5:46,8 
 
110 167 Håkan Flod SMK Nyköping C - 2 wd Opel 19:14,0 4:13,5 2:09,2 9,2
13   Linnea Flod SMK Nyköping Manta B  
10:33,0 2:52,8 5:48,2 
 
111 12 Gunder Pettersson Mälaröarnas MK A - 4 wd Subaru555 19:17,1 4:16,6 4:16,6 3,1
14   Ingrid Heghammar Waxholms MK Inpreza  
Entrant: Björkmans rallye team 10:37,5 2:54,4 5:45,2 
 
112 114 Kjell-Åke Svensson Kolsva MS B-förare 2wd Volvo 19:17,5 4:17,0 0,4
14   Ingvar Kristiansson Kolsva MS PV 544  
10:30,3 2:59,3 5:47,9 
 
113 133 Claes Claesson Katrineholms MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 19:21,0 4:20,5 2:31,2 3,5
12   Micke Widell Katrineholms MK 940  
10:45,1 2:47,8 5:48,1 
 
114 205 Niklas Pettersson Hofors MS C - Grupp E BMW 19:24,2 4:23,7 53,4 3,2
3   Per Pettersson Hofors MS E46  
10:35,8 2:52,5 5:55,9 
 
115 95 Leif Pedersen Flens MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 19:25,0 4:24,5 2:36,7 0,8
11   Håkan Lundqvist Katrineholms MK Ascona B  
10:37,1 2:47,6 6:00,3 
 
116 140 Noah Wahlberg Gestrike RT C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 19:33,5 4:33,0 2:43,7 8,5
13   Lucas Ivarsson Olsson Hyllinge MS 940  
10:36,4 2:56,6 6:00,5 
 
117 85 Tomas Ebegård KAK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Porsche 19:36,9 4:36,4 2:48,6 3,4
12   Hasse Petersson SMK Nyköping 911 RS  
10:44,0 2:50,2 6:02,7 
 
118 98 Stefan Bernhardson Taxinge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 19:39,0 4:38,5 2:50,7 2,1
13   Tony Karlsson Flens MS Mustang  
10:55,7 2:52,0 5:51,3 
 
119 150 Linus Sundström Gotlands MFBK C - Grupp E BMW 19:52,5 4:52,0 1:21,7 13,5
4   Anette Hammerin Gotlands MFBK E46  
11:05,0 2:52,2 5:55,3 
 
120 148 Oskar Larsson Enköpings MK C - Grupp E VW 19:53,2 4:52,7 1:22,4 0,7
5   Pierre Carlsson Åtvidabergs MK Golf 5  
10:57,8 2:57,8 5:57,6 
 
121 155 Joacim Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 19:58,4 4:57,9 1:27,6 5,2
6   Andreas Jörgensen Kolsva MS Golf 3  
10:48,4 3:04,2 6:05,8 
 
122 80 Jan Hellenberg Bromma MS A/B-förare GrpE BMW 20:05,2 5:04,7 2:44,4 6,8
8   Max Hellenberg Bromma MS 318i  
11:06,1 2:55,8 6:03,3 
 
123 130 Per Nilsson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 20:08,0 5:07,5 3:18,2 2,8
14   Andre Lundström Munkfors MC 240  
11:10,4 2:53,8 6:03,8 
 
124 151 Hampus Carlssson Katrineholms MK C - Grupp E VW 20:13,4 5:12,9 1:42,6 5,4
7   Christer Carlsson Katrineholms MK Golf Mk2  
11:05,3 3:02,3 6:05,8 
 
125 144 Tobias Petrini Östgöta BSF C - Grupp E Audi 20:21,2 5:20,7 1:50,4 7,8
8   Carl Adamsson Norrköpings MK A3  
10:56,9 3:00,8 6:23,5 
 
126 153 Jakob Sandberg Norrahammars MK C - Grupp E VW 20:21,5 5:21,0 1:50,7 0,3
9   Hedda Angelöv Gränna MK Golf 3  
11:10,8 2:55,9 6:14,8 
 
127 137 Jimmy Vadsten Kolsva MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 20:25,6 5:25,1 3:35,8 4,1
15   Mikael Rosnell Gustavsson SSK 244  
11:24,6 2:58,5 6:02,5 
 
128 152 Jennyh Persson SMK Nyköping C - Grupp E VW 20:39,1 5:38,6 13,5
10   Anton Persson Strängnäs AMS Golf 3  
11:23,3 2:58,6 6:17,2 
 
129 149 Andreas Magnusson MK Team Westom C - Grupp E Opel 20:41,7 5:41,2 2:10,9 2,6
11   Ella Ramström MK Team Westom Corsa B  
12:08,0 2:52,1 5:41,6 
 
130 138 Anders Svensson SSK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 21:08,3 6:07,8 4:18,5 26,6
16   Lasse Gustavsson SSK 940  
11:56,4 2:58,0 6:13,9 
 
131 156 Simon Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 23:20,0 8:19,5 4:49,2 2:11,7
12   Felix Högstedt Kolsva MS Beetle  
12:50,8 3:21,8 7:07,4 
 
132 10 Madicken Swärdh Katrineholms MK Ungdomsrally VW 23:21,3 8:20,8 5:18,2 1,3
6   Leif Fredriksson Katrineholms MK Golf Mk 2  
13:26,7 3:42,4 6:12,2 
 
133 172 Peter Lundin Ljungby MK C - 2 wd BMW 33:08,7 18:08,2 16:03,9 9:47,4
14   Berndt Holgersson Ljungby MK 316 I Compact  
23:39,7 3:08,9 6:20,1 
 
134 24 Sebastian Eriksson Hagfors MK A - 4 wd Mitsubishi 42:03,5 27:03,0 8:54,8
15   Niclas Edvardsson SMK Nyköping Evo IX  
34:28,8 3:00,5 4:34,2