2020-09-12
EMK Kannan
Official final
After SS 4
130 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 27 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A - 4 wd Skoda 19:36,2
1   Jon Magnusson SMK Linde Fabia R5  
8:17,1 2:16,4 4:27,0 4:35,7 
 
2 25 Per Göthberg Eskilstuna MK A - 4 wd Ford 19:37,6 1,4 1,4 1,4
2   Lukas Karlsson Gnesta MK Fiesta R5  
Entrant: Oppunda kraftkonsult AB 8:14,8 2:16,4 4:30,2 4:36,2 
 
3 26 Stig Andervang MK Rimo A - 4 wd Skoda 19:46,6 10,4 10,4 9,0
3   Rrobin Eriksson SMK Waldemarsvik Fabia R5  
Entrant: rally online .se 8:15,2 2:15,8 4:33,5 4:42,1 
 
4 19 David Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 20:43,2 1:07,0 1:07,0 56,6
4   Fanny Jacobson Värmdö BK Evo VI  
8:45,5 2:23,1 4:44,6 4:50,0 
 
5 29 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd VW 20:46,5 1:10,3 3,3
1   Daniel Mörn Gränna MK Golf  
8:37,9 2:25,3 4:46,4 4:56,9 
 
5 31 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd Volvo 20:46,5 1:10,3
1   Nellie Karlsson Skillingaryds MK 240  
8:43,2 2:27,9 4:42,6 4:52,8 
 
7 215 Hampus Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Toyota 20:51,0 1:14,8 4,5 4,5
3   Pontus Jakobsson SMK Nyköping Corolla  
Entrant: Team Märkesdemo 8:41,0 2:24,2 4:45,7 5:00,1 
 
8 30 Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd Toyota 20:58,3 1:22,1 11,8 7,3
4   Håkan Palm Björnjägarns RC Corolla  
Entrant: Batteribolaget 8:47,4 2:29,0 4:45,9 4:56,0 
 
9 212 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK A - 2 wd BMW 21:03,5 1:27,3 17,0 5,2
5   Tobias Steen Gotlands MF BK 318i E30  
Entrant: JR Motorsport AB 8:42,7 2:26,6 4:51,9 5:02,3 
 
10 40 André Nygren MK Ratten A - 2 wd BMW 21:08,7 1:32,5 22,2 5,2
6   Emil Olsson MK Ratten 325  
8:51,0 2:26,5 4:49,6 5:01,6 
 
11 52 Mattias Hallberg Haninge MK A - 2 wd Volvo 21:22,5 1:46,3 36,0 13,8
7   Roger Eriksson Haninge MK 940  
8:50,5 2:34,0 4:52,0 5:06,0 
 
12 45 Jacob Johannesson Gullabo RC A - 2 wd Volvo 21:24,1 1:47,9 37,6 1,6
8   Danny Holgersson Ryds MK 940  
Entrant: Jerrys Motorsport 8:54,7 2:30,9 4:52,8 5:05,7 
 
13 23 Johan Rudengren Eskilstuna MK A - 4 wd Skoda 21:25,4 1:49,2 1:49,2 1,3
5   Christer Johansson Flens MS Fabia R5  
8:51,6 2:40,7 4:49,8 5:03,3 
 
14 124 Jonny Hederstedt Gotlands MF BK B-förare 2wd Ford 21:40,0 2:03,8 14,6
1   Andreas Norström Linköpings MS Escort Mk II  
9:10,2 2:27,2 5:04,0 4:58,6 
 
15 120 Viktor Johansson Vara MK B-förare 2wd VW 21:44,5 2:08,3 4,5 4,5
2   Fredrik Palm Skara MK Golf 3  
9:12,8 2:26,2 5:02,0 5:03,5 
 
16 112 Marcus Naessén SMK Nyköping B-förare 2wd Volvo 21:47,3 2:11,1 7,3 2,8
3   Patrik Johansson SMK Nyköping 240  
9:14,3 2:26,1 5:01,9 5:05,0 
 
17 20 Mikael Holmgren Gnesta MK A - 4 wd Mitsubishi 21:50,5 2:14,3 2:14,3 3,2
6   Mikael Rosvall Gnesta MK Evo 9  
9:21,7 2:30,0 4:53,6 5:05,2 
 
18 35 Stefan Hanhela KAK Motorsport A - 2 wd VW 21:51,9 2:15,7 1:05,4 1,4
9   Stefan Packalén Eskilstuna MK Polo Super 1600  
9:06,7 2:35,0 4:56,5 5:13,7 
 
19 116 Emil Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 21:54,4 2:18,2 14,4 2,5
4   Mikael Pettersson SMK Gävle 940  
Entrant: Stavboms Motor AB 9:15,9 2:24,8 5:02,3 5:11,4 
 
20 213 Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd Volvo 21:55,5 2:19,3 1:09,0 1,1
10   Anette Johansson Idkerbergets MK 940  
9:18,5 2:30,2 4:55,2 5:11,6 
 
21 50 Mikael Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Volvo 21:57,4 2:21,2 1:10,9 1,9
11   Jens Jakobsson SMK Nyköping 740  
9:07,0 2:34,0 4:56,9 5:19,5 
 
21 83 Morgan Olsson Vimmerby MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 21:57,4 2:21,2
1   Björn Jacobsson Vimmerby MS 240  
9:14,2 2:30,9 5:03,2 5:09,1 
 
21 125 Andreas Guillemot Eskilstuna MK B-förare 2wd BMW 21:57,4 2:21,2 17,4
5   Thomas Svensson Strängnäs AMS 325  
9:16,2 2:26,1 5:07,3 5:07,8 
 
24 39 Henrik Oscarson MSK Hammaren A - 2 wd Saab 21:57,9 2:21,7 1:11,4 0,5
12   Roger Lindholm Västerås MS 9-3 SS  
9:04,7 2:32,0 5:02,9 5:18,3 
 
25 15 Bjorn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 21:58,4 2:22,2 0,5
7   Tomas Koepke Värmdö BK Impreza STi 555  
9:28,9 2:23,8 5:03,2 5:02,5 
 
26 142 Isak Arvidsson Gullabo RC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 22:03,5 2:27,3 5,1
1   Anton Svensson 940  
Entrant: Larssons Plåtslageri 9:09,7 2:32,2 5:07,9 5:13,7 
 
27 59 Gustav Johansson Fryksdalens MK A - 2 wd VW 22:04,3 2:28,1 1:17,8 0,8
13   Andreas Persson Likenäs MK Golf  
9:10,0 2:34,1 5:06,6 5:13,6 
 
28 107 Wille Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 22:05,0 2:28,8 25,0 0,7
6   Erika Lindgren Haninge MK 242  
Entrant: Stavboms Motor AB 9:30,4 2:27,7 5:03,2 5:03,7 
 
29 57 Emil Andersson MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 22:08,1 2:31,9 3,1
1   Kim Rauséus MK Team Westom 244  
9:11,1 2:33,3 5:08,6 5:15,1 
 
30 207 Patrick Arvidsson Gotlands MF BK A - 2 wd Volvo 22:10,5 2:34,3 1:24,0 2,4
14   Johan Karlsson Tjust MK 940  
9:12,3 2:33,3 5:01,0 5:23,9 
 
31 21 Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 22:11,1 2:34,9 0,6
8   Kjell Andersson Huddinge MK Lancer  
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB 9:00,0 2:32,6 5:11,3 5:27,2 
 
32 164 Hugo Johansson Bengtsfors MC C - 2 wd Ford 22:11,2 2:35,0 0,1
1   Tommy Svensson Bengtsfors MC Fiesta R2  
9:21,4 2:33,8 5:09,6 5:06,4 
 
33 51 Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 2 wd Volvo 22:12,3 2:36,1 1:25,8 1,1
15   Lisa Jonasson Filipstads MC 940  
9:14,3 2:34,0 5:05,1 5:18,9 
 
34 34 Robert Eriksson Eskilstuna MK A - 2 wd Renault 22:15,5 2:39,3 1:29,0 3,2
16   Calle Svennestam Eskilstuna MK Clio R3  
9:24,5 2:31,1 5:02,8 5:17,1 
 
35 48 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK A - 2 wd Volvo 22:16,9 2:40,7 1:30,4 1,4
17   Patrik Espenrud Tjust MK 940  
9:14,9 2:33,0 5:08,1 5:20,9 
 
36 62 Johan Holm SMK Trollhättan A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 22:18,9 2:42,7 10,8 2,0
2   Christer Holm SMK Trollhättan 240  
9:12,7 2:34,8 5:11,0 5:20,4 
 
37 37 Arne Bäckström Haninge MK A - 2 wd Opel 22:20,3 2:44,1 1:33,8 1,4
18   Björn Wessel Carlstad RC Kadett  
9:16,1 2:35,6 5:11,0 5:17,6 
 
38 18 Örjan Vahlund Sigtuna RC A - 4 wd Subaru 22:21,2 2:45,0 2:45,0 0,9
9   Benny Melander MK Ratten Impreza  
Entrant: Björkmans Rally 9:32,0 2:31,6 5:06,1 5:11,5 
 
39 118 Daniel Frisk SMK Sala B-förare 2wd Volvo 22:22,1 2:45,9 42,1 0,9
7   Björn Andersson SMK Ssala 740  
9:28,6 2:31,8 5:10,4 5:11,3 
 
40 17 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A - 4 wd Mitsubishi 22:23,6 2:47,4 2:47,4 1,5
10   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK Evo III  
9:28,3 2:35,9 5:08,8 5:10,6 
 
41 32 Janne Pettersson SMK Nyköping A - 2 wd Peugeot 22:25,1 2:48,9 1:38,6 1,5
19   Martin Andersson Götene MK 205 GTI  
9:20,5 2:37,4 5:06,6 5:20,6 
 
42 216 Claes Åström Rasbo MK A - 2 wd Volvo 22:25,8 2:49,6 1:39,3 0,7
20   Lina Bergstedt Films MK 242  
9:26,5 2:35,5 5:05,8 5:18,0 
 
43 115 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2wd Volvo 22:33,8 2:57,6 53,8 8,0
8   Sofie Elfver Gränna MK 240  
9:37,3 2:21,3 5:18,6 5:16,6 
 
44 160 Emil Mällberg Fagersta MK C - 2 wd BMW 22:36,3 3:00,1 25,1 2,5
2   Kim Lind Norbergs MC E36  
9:30,2 2:33,7 5:14,7 5:17,7 
 
45 106 Sven Hansen Fryksdalens MK B-förare 2wd Volvo 22:37,9 3:01,7 57,9 1,6
9   Peter T Modig Vara MK 940  
9:30,6 2:33,6 5:13,8 5:19,9 
 
46 111 David Stafås Lima MS B-förare 2wd Volvo 22:40,0 3:03,8 1:00,0 2,1
10   Oskar Bengtlars Lima MS 242  
9:37,5 2:32,2 5:15,9 5:14,4 
 
47 171 Robin Nilsson Fryksdalens MK C - 2 wd Volvo 22:40,9 3:04,7 29,7 0,9
3   Johan Grännsjö Fryksdalens MK 242  
9:34,0 2:54,3 5:06,1 5:06,5 
 
48 122 Kenneth Ringström Fjugesta MS B-förare 2wd Toyota 22:41,9 3:05,7 1:01,9 1,0
11   Håkan Berger Fjugesta MS Corolla  
9:28,1 2:31,5 5:23,4 5:18,9 
 
49 65 Pär Johansson Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 22:42,8 3:06,6 0,9
1   Niklas Andersson Eskilstuna MK 240  
9:09,6 2:43,1 5:21,5 5:28,6 
 
50 49 Peter Hålling Norrköpings MK A - 2 wd Opel 22:43,5 3:07,3 1:57,0 0,7
21   Björn Svensson Östgöta BF Ascona B  
9:31,3 2:36,7 5:17,4 5:18,1 
 
51 60 Frederik Eckhardt SMK Södermanland A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 22:45,8 3:09,6 37,7 2,3
3   Jimmie Nordin SMK Södermanland 940  
9:25,6 2:38,2 5:20,6 5:21,4 
 
52 84 Jan Åhlander Hedesunda MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 22:47,6 3:11,4 50,2 1,8
2   Anders Lind Hedesunda MK 242  
9:41,4 2:35,0 5:11,9 5:19,3 
 
53 14 Åke Kjellgren Gränna MK A - 4 wd Mitsubishi 22:48,3 3:12,1 0,7
11   Tobias Pettersson Gränna MK Evo 7  
9:42,7 2:34,2 5:16,0 5:15,4 
 
54 134 Oscar Östlund Hällefors MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 22:48,4 3:12,2 44,9 0,1
2   Daniel Andersson V:a Östergötlands MK 940  
Entrant: Kjellbergs AB 9:33,9 2:37,5 5:17,8 5:19,2 
 
55 70 Stefan Ottosson Vetlanda RRC A/B-förare GrpE VW 22:48,7 3:12,5 0,3
1   Sofie Adolfsson Nässjö MK Golf Mk4  
9:23,4 2:39,8 5:17,6 5:27,9 
 
56 61 Linus Harling MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Nissan 22:53,2 3:17,0 45,1 4,5
4   Johan Grönvall MK Team Westom Almera  
9:34,7 2:37,5 5:16,3 5:24,7 
 
57 67 Mathias Savela Stockholms BK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 22:54,3 3:18,1 11,5 1,1
2   Mikael Savela Stockholms BK 740  
9:35,9 2:38,7 5:15,2 5:24,5 
 
58 66 Niklas Berglund Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 22:55,1 3:18,9 12,3 0,8
3   Andreas Svensson Eskilstuna MK 940  
9:22,7 2:39,4 5:19,4 5:33,6 
 
58 159 Adam Håkansson Asarums MS C - 2 wd Volvo 22:55,1 3:18,9 43,9
4   Dennis Kullberg Asarums MS 940  
Entrant: Lightspeed Motorsport 9:50,4 2:35,6 5:10,6 5:18,5 
 
60 87 Ruben Davidsson Västra Östergötlands MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 22:56,4 3:20,2 59,0 1,3
3   Göran Kaldenberg Västra Östergötlands MK 240  
9:50,8 2:32,2 5:14,1 5:19,3 
 
61 127 Daniel Suvala SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 22:56,5 3:20,3 53,0 0,1
3   Anton Johansson Wäxjö MS 240  
9:41,9 2:34,8 5:22,5 5:17,3 
 
62 158 Patrik Greis Sandviken MK C - 2 wd Volvo 23:07,4 3:31,2 56,2 10,9
5   Tony Greis Sandviken MK 940  
9:48,1 2:39,3 5:19,6 5:20,4 
 
63 163 Erik Andersson Gotlands MF BK C - 2 wd Ford 23:16,5 3:40,3 1:05,3 9,1
6   Marcus Olsson Gotlands MF BK Fiesta  
9:48,8 2:38,7 5:15,7 5:33,3 
 
64 64 Magnus Westman SMK Hälsinge B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 23:16,9 3:40,7 34,1 0,4
4   Michael Andersson SMK Hälsinge 944 GL  
9:39,3 2:42,0 5:21,1 5:34,5 
 
65 204 Thomas Pettersson Enköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 23:17,8 3:41,6 1:14,3 0,9
4   Jesper Samuelsson Storfors MK 940  
9:49,4 2:39,0 5:21,2 5:28,2 
 
66 161 Joakim Klasson Gotlands MF BK C - 2 wd Peugot 23:18,6 3:42,4 1:07,4 0,8
7   Linus Funk Gotlands MF BK 206  
9:56,2 2:38,0 5:20,8 5:23,6 
 
67 46 Ingvar Nilsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 23:20,7 3:44,5 2:34,2 2,1
22   Mikael Schuster Hällefors MK 240  
9:55,2 2:40,0 5:14,4 5:31,1 
 
68 173 Jonathan Andersson Ludvika MS C - 2 wd VW 23:27,1 3:50,9 1:15,9 6,4
8   Linnea Brandt Ludvika MS Golf II  
9:54,6 2:44,1 5:21,9 5:26,5 
 
69 63 Joel Bergkvist Katrineholm MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 23:27,6 3:51,4 44,8 0,5
5   Anton Bergkvist Katrineholm MK 940  
9:43,6 2:42,0 5:31,1 5:30,9 
 
70 143 Kevin Lindberg Hull SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 23:28,9 3:52,7 1:25,4 1,3
5   Andreas Skatteboe KAK 940  
9:45,1 2:37,3 5:30,8 5:35,7 
 
71 88 Janne Westlund MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 23:31,4 3:55,2 1:34,0 2,5
4   Johannes Jansson MK Kopparberg Ascona A  
10:04,2 2:36,2 5:23,0 5:28,0 
 
72 43 Anders Söderberg Botkyrka MK A - 2 wd Opel 23:32,0 3:55,8 2:45,5 0,6
23   Lotta Strand SMK Valdemarsvik Kadett GSI  
9:59,9 2:39,7 5:19,9 5:32,5 
 
73 3 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 23:32,1 3:55,9 0,1
1   Robin Norling SMK Nyköping Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing 9:45,9 2:47,2 5:30,0 5:29,0 
 
74 71 Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B-förare GrpE VW 23:33,1 3:56,9 44,4 1,0
2   Johanna Hellkvist Hallsbergs MK Golf Mk4  
9:43,2 2:41,8 5:29,4 5:38,7 
 
75 9 Isak Reiersen Östmark MFF Ungdomsrally VW 23:34,1 3:57,9 2,0 1,0
2   Andreas Amberg SMK Eda Polo  
10:03,4 2:41,8 5:27,0 5:21,9 
 
76 97 Ove Lundström MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 23:38,6 4:02,4 1:41,2 4,5
5   Jan Larsson Björjägarns RC Ascona A  
10:09,4 2:38,3 5:23,9 5:27,0 
 
77 157 Wille Trygg Haninge MK C - 2 wd Volvo 23:38,8 4:02,6 1:27,6 0,2
9   240  
9:54,4 2:40,0 5:28,9 5:35,5 
 
78 132 Andreas Zetterlund Västerås MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Suzuki 23:42,1 4:05,9 1:38,6 3,3
6   Magnus Zetterlund Västerås MS Swift GTI Mk1  
9:59,9 2:37,9 5:29,4 5:34,9 
 
79 16 Erik Johansson Ludvika MS A - 4 wd Audi 23:42,3 4:06,1 4:06,1 0,2
12   Tobias Johansson Ludvika MS Quattro  
10:11,3 2:38,2 5:16,8 5:36,0 
 
80 72 Jonas Lindfors Eskilstuna MK A/B-förare GrpE VW 23:43,6 4:07,4 54,9 1,3
3   Erik Lindfors Hässleholms MK Golf  
Entrant: Memo Industriplast AB 9:42,6 2:44,7 5:37,6 5:38,7 
 
81 90 Ragnar Glav Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 23:44,1 4:07,9 1:46,7 0,5
6   Conny Jansson Vallentuna MK Ascona A  
10:05,0 2:40,4 5:33,5 5:25,2 
 
82 129 Jonas Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 23:47,4 4:11,2 1:43,9 3,3
7   Fredrik Hagelin Säffle MC 244  
10:04,5 2:45,0 5:30,1 5:27,8 
 
83 53 Per-Arne Eriksson MK Rimo A - 2 wd Volvo 23:47,6 4:11,4 3:01,1 0,2
24   Bernt Kilen MK Rimo 940  
10:03,0 2:40,9 5:22,9 5:40,8 
 
84 94 Leif Nordh Haninge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 23:50,3 4:14,1 1:52,9 2,7
7   Cay Nyberg Huddinge MK 244  
9:56,7 2:38,5 5:35,9 5:39,2 
 
85 58 Patrik Fredriksson Fryksdalens MK A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 23:51,2 4:15,0 0,9
5   Elina Svensson Strängnäs AMS 940  
9:28,4 2:36,0 5:13,0 6:33,8 
 
85 74 Ralf Karlsson Eskilstuna MK A/B-förare GrpE BMW 23:51,2 4:15,0 1:02,5
4   Sebastian Karlsson Eskilstuna MK 318i  
9:55,4 2:40,1 5:32,8 5:42,9 
 
87 135 David Sandström Falköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 23:52,7 4:16,5 1:49,2 1,5
8   Marcus Claesson Falköpings MK 244  
10:03,1 2:41,5 5:29,6 5:38,5 
 
88 202 Niklas Haglund Wäxjö MS A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 23:54,1 4:17,9 1:46,0 1,4
6   Per Olsson SMK Söderhamn 940  
10:02,4 2:45,3 5:20,8 5:45,6 
 
89 168 Thomas Achrén Norbergs MC C - 2 wd BMW 23:55,6 4:19,4 1:44,4 1,5
10   Rickard Forsell Norbergs MC 325i  
10:07,2 2:42,7 5:29,9 5:35,8 
 
90 113 Johan Jansson Kolsva MS B-förare 2wd Opel 23:58,4 4:22,2 2:18,4 2,8
12   Kalle Kronkvist Finspångs MS Ascona B  
10:28,7 2:39,3 5:22,9 5:27,5 
 
91 78 Fredrik Wistedt Skutskärs MS A/B-förare GrpE Volvo 24:08,5 4:32,3 1:19,8 10,1
5   Johannes Eliasson Skutskärs MS 940  
10:05,6 2:44,0 5:36,6 5:42,3 
 
92 68 Hampus Wallin Vetlanda RRC B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 24:11,7 4:35,5 1:28,9 3,2
6   Elinor Thörnberg Vetlanda RRC 944  
10:01,7 2:48,3 5:32,3 5:49,4 
 
93 165 Daniel Östmark Kolsva MS C - 2 wd VW 24:12,3 4:36,1 2:01,1 0,6
11   Emil Liljeqvist Fagersta MK Golf  
Entrant: Östmark Bildemontering och Service AB 10:24,5 2:43,3 5:31,2 5:33,3 
 
94 13 Allan Sundström Vallentuna MK A - 4 wd Lancia 24:13,6 4:37,4 4:37,4 1,3
13   Vesa Akola Vallentuna MK Delta HF Integrale  
10:16,5 2:41,9 5:34,8 5:40,4 
 
95 209 Fredrik Jansson Hofors MS A/B-förare GrpE Saab 24:14,0 4:37,8 1:25,3 0,4
6   Felicia Grundtman Kolsva MS 9000  
10:15,5 2:43,3 5:36,3 5:38,9 
 
96 146 Joakim Hederstedt Gotlands MF BK C - Grupp E VW 24:14,2 4:38,0 0,2
1   Simon Sundeborn Ydre MK Golf  
10:07,4 2:41,0 5:42,4 5:43,4 
 
97 131 Hampus Lindqvist SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 24:15,3 4:39,1 2:11,8 1,1
9   Caroline Lindqvist SMK Nyköping 940  
10:17,4 2:42,5 5:36,4 5:39,0 
 
98 89 Tomas Damm MK Kinda A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 24:19,8 4:43,6 2:22,4 4,5
8   Tomas Kasselstrand MK Kinda 142  
10:18,7 2:43,9 5:36,4 5:40,8 
 
99 169 Magnus Wallman Haninge MK C - 2 wd BMW 24:27,4 4:51,2 2:16,2 7,6
12   Robert Asp E36  
10:11,6 2:47,3 5:44,7 5:43,8 
 
100 128 Robin Persson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 24:32,9 4:56,7 2:29,4 5,5
10   Johannes Lundbäck 240  
10:48,6 2:41,6 5:31,7 5:31,0 
 
101 147 Christoffer Bäck SMK Hedemora C - Grupp E Toyota 24:39,6 5:03,4 25,4 6,7
2   Niklas Landqvist Tierp MK Corolla  
10:16,4 2:47,7 5:51,3 5:44,2 
 
102 8 Hannes Håkansson Asarums MS Ungdomsrally Volvo 24:43,7 5:07,5 1:11,6 4,1
3   Christer Håkansson Ryds MK 940  
Entrant: Lightspeed Motorsport 10:17,4 2:49,6 5:44,0 5:52,7 
 
103 7 Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally Volvo 24:45,5 5:09,3 1:13,4 1,8
4   Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK 242  
10:21,7 2:49,6 5:45,2 5:49,0 
 
104 210 Pelle Palmqvist SMK Gävle A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 24:48,8 5:12,6 2:51,4 3,3
9   Niklas Aneklev SMK Gävle Escort  
10:31,5 2:45,2 5:44,9 5:47,2 
 
105 1 Ludwig Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 24:49,6 5:13,4 0,8
5   Kalle Olstam Nora MK 940  
Entrant: EC Svenska AB 10:29,5 2:47,4 5:37,8 5:54,9 
 
106 100 Ulf Zetterström Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 24:57,8 5:21,6 3:00,4 8,2
10   Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK Escort RS 2000  
10:28,7 2:49,3 5:46,8 5:53,0 
 
107 114 Kjell-Åke Svensson Kolsva MS B-förare 2wd Volvo 25:04,3 5:28,1 6,5
13   Ingvar Kristiansson Kolsva MS PV 544  
10:30,3 2:59,3 5:47,9 5:46,8 
 
108 133 Claes Claesson Katrineholms MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 25:08,3 5:32,1 3:04,8 4,0
11   Micke Widell Katrineholms MK 940  
10:45,1 2:47,8 5:48,1 5:47,3 
 
109 205 Niklas Pettersson Hofors MS C - Grupp E BMW 25:11,6 5:35,4 57,4 3,3
3   Per Pettersson Hofors MS E46  
10:35,8 2:52,5 5:55,9 5:47,4 
 
110 12 Gunder Pettersson Mälaröarnas MK A - 4 wd Subaru555 25:12,1 5:35,9 5:35,9 0,5
14   Ingrid Heghammar Waxholms MK Inpreza  
Entrant: Björkmans rallye team 10:37,5 2:54,4 5:45,2 5:55,0 
 
111 167 Håkan Flod SMK Nyköping C - 2 wd Opel 25:14,5 5:38,3 3:03,3 2,4
13   Linnea Flod SMK Nyköping Manta B  
10:33,0 2:52,8 5:48,2 6:00,5 
 
112 95 Leif Pedersen Flens MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 25:17,7 5:41,5 3:20,3 3,2
11   Håkan Lundqvist Katrineholms MK Ascona B  
10:37,1 2:47,6 6:00,3 5:52,7 
 
113 140 Noah Wahlberg Gestrike RT C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 25:18,8 5:42,6 3:15,3 1,1
12   Lucas Ivarsson Olsson Hyllinge MS 940  
10:36,4 2:56,6 6:00,5 5:45,3 
 
114 85 Tomas Ebegård KAK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Porsche 25:30,7 5:54,5 3:33,3 11,9
12   Hasse Petersson SMK Nyköping 911 RS  
10:44,0 2:50,2 6:02,7 5:53,8 
 
115 98 Stefan Bernhardson Taxinge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 25:34,4 5:58,2 3:37,0 3,7
13   Tony Karlsson Flens MS Mustang  
10:55,7 2:52,0 5:51,3 5:55,4 
 
116 148 Oskar Larsson Enköpings MK C - Grupp E VW 25:47,9 6:11,7 1:33,7 13,5
4   Pierre Carlsson Åtvidabergs MK Golf 5  
10:57,8 2:57,8 5:57,6 5:54,7 
 
117 150 Linus Sundström Gotlands MFBK C - Grupp E BMW 25:49,9 6:13,7 1:35,7 2,0
5   Anette Hammerin Gotlands MFBK E46  
11:05,0 2:52,2 5:55,3 5:57,4 
 
118 155 Joacim Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 25:58,4 6:22,2 1:44,2 8,5
6   Andreas Jörgensen Kolsva MS Golf 3  
10:48,4 3:04,2 6:05,8 6:00,0 
 
119 130 Per Nilsson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 26:06,4 6:30,2 4:02,9 8,0
13   Andre Lundström Munkfors MC 240  
11:10,4 2:53,8 6:03,8 5:58,4 
 
120 80 Jan Hellenberg Bromma MS A/B-förare GrpE BMW 26:09,0 6:32,8 3:20,3 2,6
7   Max Hellenberg Bromma MS 318i  
11:06,1 2:55,8 6:03,3 6:03,8 
 
121 151 Hampus Carlssson Katrineholms MK C - Grupp E VW 26:16,9 6:40,7 2:02,7 7,9
7   Christer Carlsson Katrineholms MK Golf Mk2  
11:05,3 3:02,3 6:05,8 6:03,5 
 
122 149 Andreas Magnusson MK Team Westom C - Grupp E Opel 26:20,8 6:44,6 2:06,6 3,9
8   Ella Ramström MK Team Westom Corsa B  
12:08,0 2:52,1 5:41,6 5:39,1 
 
123 144 Tobias Petrini Östgöta BSF C - Grupp E Audi 26:27,5 6:51,3 2:13,3 6,7
9   Carl Adamsson Norrköpings MK A3  
10:56,9 3:00,8 6:23,5 6:06,3 
 
124 137 Jimmy Vadsten Kolsva MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 26:27,9 6:51,7 4:24,4 0,4
14   Mikael Rosnell Gustavsson SSK 244  
11:24,6 2:58,5 6:02,5 6:02,3 
 
125 153 Jakob Sandberg Norrahammars MK C - Grupp E VW 26:38,7 7:02,5 2:24,5 10,8
10   Hedda Angelöv Gränna MK Golf 3  
11:10,8 2:55,9 6:14,8 6:17,2 
 
126 152 Jennyh Persson SMK Nyköping C - Grupp E VW 26:50,2 7:14,0 11,5
11   Anton Persson Strängnäs AMS Golf 3  
11:23,3 2:58,6 6:17,2 6:11,1 
 
127 138 Anders Svensson SSK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 27:08,1 7:31,9 5:04,6 17,9
15   Lasse Gustavsson SSK 940  
11:56,4 2:58,0 6:13,9 5:59,8 
 
128 10 Madicken Swärdh Katrineholms MK Ungdomsrally VW 29:27,6 9:51,4 5:55,5 2:19,5
6   Leif Fredriksson Katrineholms MK Golf Mk 2  
13:26,7 3:42,4 6:12,2 6:06,3 
 
129 156 Simon Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 30:04,1 10:27,9 5:49,9 36,5
12   Felix Högstedt Kolsva MS Beetle  
12:50,8 3:21,8 7:07,4 6:44,1 
 
130 172 Peter Lundin Ljungby MK C - 2 wd BMW 39:34,4 19:58,2 17:23,2 9:30,3
14   Berndt Holgersson Ljungby MK 316 I Compact  
23:39,7 3:08,9 6:20,1 6:25,7