2020-09-12
EMK Kannan
Official final
After SS 5
123 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 25 Per Göthberg Eskilstuna MK A - 4 wd Ford 25:15,7
1   Lukas Karlsson Gnesta MK Fiesta R5  
Entrant: Oppunda kraftkonsult AB 8:14,8 2:16,4 4:30,2 4:36,2 5:38,1 
 
2 27 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A - 4 wd Skoda 25:15,8 0,1 0,1 0,1
2   Jon Magnusson SMK Linde Fabia R5  
8:17,1 2:16,4 4:27,0 4:35,7 5:39,6 
 
3 26 Stig Andervang MK Rimo A - 4 wd Skoda 25:31,9 16,2 16,2 16,1
3   Rrobin Eriksson SMK Waldemarsvik Fabia R5  
Entrant: rally online .se 8:15,2 2:15,8 4:33,5 4:42,1 5:45,3 
 
4 19 David Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 26:42,5 1:26,8 1:26,8 1:10,6
4   Fanny Jacobson Värmdö BK Evo VI  
8:45,5 2:23,1 4:44,6 4:50,0 5:59,3 
 
5 215 Hampus Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Toyota 26:53,2 1:37,5 10,7
1   Pontus Jakobsson SMK Nyköping Corolla  
Entrant: Team Märkesdemo 8:41,0 2:24,2 4:45,7 5:00,1 6:02,2 
 
6 29 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd VW 26:54,5 1:38,8 1,3 1,3
2   Daniel Mörn Gränna MK Golf  
8:37,9 2:25,3 4:46,4 4:56,9 6:08,0 
 
7 31 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd Volvo 26:57,1 1:41,4 3,9 2,6
3   Nellie Karlsson Skillingaryds MK 240  
8:43,2 2:27,9 4:42,6 4:52,8 6:10,6 
 
8 30 Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd Toyota 27:07,4 1:51,7 14,2 10,3
4   Håkan Palm Björnjägarns RC Corolla  
Entrant: Batteribolaget 8:47,4 2:29,0 4:45,9 4:56,0 6:09,1 
 
9 212 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK A - 2 wd BMW 27:09,5 1:53,8 16,3 2,1
5   Tobias Steen Gotlands MF BK 318i E30  
Entrant: JR Motorsport AB 8:42,7 2:26,6 4:51,9 5:02,3 6:06,0 
 
10 40 André Nygren MK Ratten A - 2 wd BMW 27:17,2 2:01,5 24,0 7,7
6   Emil Olsson MK Ratten 325  
8:51,0 2:26,5 4:49,6 5:01,6 6:08,5 
 
11 23 Johan Rudengren Eskilstuna MK A - 4 wd Skoda 27:27,9 2:12,2 2:12,2 10,7
5   Christer Johansson Flens MS Fabia R5  
8:51,6 2:40,7 4:49,8 5:03,3 6:02,5 
 
12 52 Mattias Hallberg Haninge MK A - 2 wd Volvo 27:35,0 2:19,3 41,8 7,1
7   Roger Eriksson Haninge MK 940  
8:50,5 2:34,0 4:52,0 5:06,0 6:12,5 
 
13 45 Jacob Johannesson Gullabo RC A - 2 wd Volvo 27:36,5 2:20,8 43,3 1,5
8   Danny Holgersson Ryds MK 940  
Entrant: Jerrys Motorsport 8:54,7 2:30,9 4:52,8 5:05,7 6:12,4 
 
14 124 Jonny Hederstedt Gotlands MF BK B-förare 2wd Ford 27:45,9 2:30,2 9,4
1   Andreas Norström Linköpings MS Escort Mk II  
9:10,2 2:27,2 5:04,0 4:58,6 6:05,9 
 
15 120 Viktor Johansson Vara MK B-förare 2wd VW 27:53,2 2:37,5 7,3 7,3
2   Fredrik Palm Skara MK Golf 3  
9:12,8 2:26,2 5:02,0 5:03,5 6:08,7 
 
16 112 Marcus Naessén SMK Nyköping B-förare 2wd Volvo 27:59,4 2:43,7 13,5 6,2
3   Patrik Johansson SMK Nyköping 240  
9:14,3 2:26,1 5:01,9 5:05,0 6:12,1 
 
17 20 Mikael Holmgren Gnesta MK A - 4 wd Mitsubishi 28:02,8 2:47,1 2:47,1 3,4
6   Mikael Rosvall Gnesta MK Evo 9  
9:21,7 2:30,0 4:53,6 5:05,2 6:12,3 
 
18 213 Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd Volvo 28:07,8 2:52,1 1:14,6 5,0
9   Anette Johansson Idkerbergets MK 940  
9:18,5 2:30,2 4:55,2 5:11,6 6:12,3 
 
19 50 Mikael Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Volvo 28:11,4 2:55,7 1:18,2 3,6
10   Jens Jakobsson SMK Nyköping 740  
9:07,0 2:34,0 4:56,9 5:19,5 6:14,0 
 
20 116 Emil Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 28:14,6 2:58,9 28,7 3,2
4   Mikael Pettersson SMK Gävle 940  
Entrant: Stavboms Motor AB 9:15,9 2:24,8 5:02,3 5:11,4 6:20,2 
 
21 107 Wille Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 28:16,2 3:00,5 30,3 1,6
5   Erika Lindgren Haninge MK 242  
Entrant: Stavboms Motor AB 9:30,4 2:27,7 5:03,2 5:03,7 6:11,2 
 
22 83 Morgan Olsson Vimmerby MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 28:16,3 3:00,6 0,1
1   Björn Jacobsson Vimmerby MS 240  
9:14,2 2:30,9 5:03,2 5:09,1 6:18,9 
 
23 59 Gustav Johansson Fryksdalens MK A - 2 wd VW 28:17,7 3:02,0 1:24,5 1,4
11   Andreas Persson Likenäs MK Golf  
9:10,0 2:34,1 5:06,6 5:13,6 6:13,4 
 
24 142 Isak Arvidsson Gullabo RC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 28:19,1 3:03,4 1,4
1   Anton Svensson 940  
Entrant: Larssons Plåtslageri 9:09,7 2:32,2 5:07,9 5:13,7 6:15,6 
 
25 125 Andreas Guillemot Eskilstuna MK B-förare 2wd BMW 28:19,4 3:03,7 33,5 0,3
6   Thomas Svensson Strängnäs AMS 325  
9:16,2 2:26,1 5:07,3 5:07,8 6:22,0 
 
26 39 Henrik Oscarson MSK Hammaren A - 2 wd Saab 28:28,2 3:12,5 1:35,0 8,8
12   Roger Lindholm Västerås MS 9-3 SS  
9:04,7 2:32,0 5:02,9 5:18,3 6:30,3 
 
27 57 Emil Andersson MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 28:28,9 3:13,2 0,7
1   Kim Rauséus MK Team Westom 244  
9:11,1 2:33,3 5:08,6 5:15,1 6:20,8 
 
28 35 Stefan Hanhela KAK Motorsport A - 2 wd VW 28:29,0 3:13,3 1:35,8 0,1
13   Stefan Packalén Eskilstuna MK Polo Super 1600  
9:06,7 2:35,0 4:56,5 5:13,7 6:37,1 
 
29 164 Hugo Johansson Bengtsfors MC C - 2 wd Ford 28:29,8 3:14,1 0,8
1   Tommy Svensson Bengtsfors MC Fiesta R2  
9:21,4 2:33,8 5:09,6 5:06,4 6:18,6 
 
30 48 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK A - 2 wd Volvo 28:38,5 3:22,8 1:45,3 8,7
14   Patrik Espenrud Tjust MK 940  
9:14,9 2:33,0 5:08,1 5:20,9 6:21,6 
 
31 18 Örjan Vahlund Sigtuna RC A - 4 wd Subaru 28:41,0 3:25,3 3:25,3 2,5
7   Benny Melander MK Ratten Impreza  
Entrant: Björkmans Rally 9:32,0 2:31,6 5:06,1 5:11,5 6:19,8 
 
32 34 Robert Eriksson Eskilstuna MK A - 2 wd Renault 28:42,8 3:27,1 1:49,6 1,8
15   Calle Svennestam Eskilstuna MK Clio R3  
9:24,5 2:31,1 5:02,8 5:17,1 6:27,3 
 
33 51 Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 2 wd Volvo 28:43,0 3:27,3 1:49,8 0,2
16   Lisa Jonasson Filipstads MC 940  
9:14,3 2:34,0 5:05,1 5:18,9 6:30,7 
 
34 118 Daniel Frisk SMK Sala B-förare 2wd Volvo 28:47,6 3:31,9 1:01,7 4,6
7   Björn Andersson SMK Ssala 740  
9:28,6 2:31,8 5:10,4 5:11,3 6:25,5 
 
35 207 Patrick Arvidsson Gotlands MF BK A - 2 wd Volvo 28:48,2 3:32,5 1:55,0 0,6
17   Johan Karlsson Tjust MK 940  
9:12,3 2:33,3 5:01,0 5:23,9 6:37,7 
 
36 37 Arne Bäckström Haninge MK A - 2 wd Opel 28:51,6 3:35,9 1:58,4 3,4
18   Björn Wessel Carlstad RC Kadett  
9:16,1 2:35,6 5:11,0 5:17,6 6:31,3 
 
37 62 Johan Holm SMK Trollhättan A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 28:52,4 3:36,7 23,5 0,8
2   Christer Holm SMK Trollhättan 240  
9:12,7 2:34,8 5:11,0 5:20,4 6:33,5 
 
38 216 Claes Åström Rasbo MK A - 2 wd Volvo 28:54,3 3:38,6 2:01,1 1,9
19   Lina Bergstedt Films MK 242  
9:26,5 2:35,5 5:05,8 5:18,0 6:28,5 
 
39 17 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A - 4 wd Mitsubishi 28:56,5 3:40,8 3:40,8 2,2
8   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK Evo III  
9:28,3 2:35,9 5:08,8 5:10,6 6:32,9 
 
40 160 Emil Mällberg Fagersta MK C - 2 wd BMW 28:56,8 3:41,1 27,0 0,3
2   Kim Lind Norbergs MC E36  
9:30,2 2:33,7 5:14,7 5:17,7 6:20,5 
 
41 32 Janne Pettersson SMK Nyköping A - 2 wd Peugeot 28:57,6 3:41,9 2:04,4 0,8
20   Martin Andersson Götene MK 205 GTI  
9:20,5 2:37,4 5:06,6 5:20,6 6:32,5 
 
42 115 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2wd Volvo 29:00,2 3:44,5 1:14,3 2,6
8   Sofie Elfver Gränna MK 240  
9:37,3 2:21,3 5:18,6 5:16,6 6:26,4 
 
43 171 Robin Nilsson Fryksdalens MK C - 2 wd Volvo 29:00,4 3:44,7 30,6 0,2
3   Johan Grännsjö Fryksdalens MK 242  
9:34,0 2:54,3 5:06,1 5:06,5 6:19,5 
 
44 111 David Stafås Lima MS B-förare 2wd Volvo 29:08,8 3:53,1 1:22,9 8,4
9   Oskar Bengtlars Lima MS 242  
9:37,5 2:32,2 5:15,9 5:14,4 6:28,8 
 
45 84 Jan Åhlander Hedesunda MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 29:13,1 3:57,4 56,8 4,3
2   Anders Lind Hedesunda MK 242  
9:41,4 2:35,0 5:11,9 5:19,3 6:25,5 
 
46 134 Oscar Östlund Hällefors MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 29:15,3 3:59,6 56,2 2,2
2   Daniel Andersson V:a Östergötlands MK 940  
Entrant: Kjellbergs AB 9:33,9 2:37,5 5:17,8 5:19,2 6:26,9 
 
47 60 Frederik Eckhardt SMK Södermanland A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 29:19,0 4:03,3 50,1 3,7
3   Jimmie Nordin SMK Södermanland 940  
9:25,6 2:38,2 5:20,6 5:21,4 6:33,2 
 
48 159 Adam Håkansson Asarums MS C - 2 wd Volvo 29:20,4 4:04,7 50,6 1,4
4   Dennis Kullberg Asarums MS 940  
Entrant: Lightspeed Motorsport 9:50,4 2:35,6 5:10,6 5:18,5 6:25,3 
 
49 127 Daniel Suvala SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 29:20,9 4:05,2 1:01,8 0,5
3   Anton Johansson Wäxjö MS 240  
9:41,9 2:34,8 5:22,5 5:17,3 6:24,4 
 
50 65 Pär Johansson Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 29:22,7 4:07,0 1,8
1   Niklas Andersson Eskilstuna MK 240  
9:09,6 2:43,1 5:21,5 5:28,6 6:39,9 
 
51 61 Linus Harling MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Nissan 29:22,9 4:07,2 54,0 0,2
4   Johan Grönvall MK Team Westom Almera  
9:34,7 2:37,5 5:16,3 5:24,7 6:29,7 
 
51 122 Kenneth Ringström Fjugesta MS B-förare 2wd Toyota 29:22,9 4:07,2 1:37,0
10   Håkan Berger Fjugesta MS Corolla  
9:28,1 2:31,5 5:23,4 5:18,9 6:41,0 
 
53 67 Mathias Savela Stockholms BK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 29:23,7 4:08,0 1,0 0,8
2   Mikael Savela Stockholms BK 740  
9:35,9 2:38,7 5:15,2 5:24,5 6:29,4 
 
54 70 Stefan Ottosson Vetlanda RRC A/B-förare GrpE VW 29:24,7 4:09,0 1,0
1   Sofie Adolfsson Nässjö MK Golf Mk4  
9:23,4 2:39,8 5:17,6 5:27,9 6:36,0 
 
55 106 Sven Hansen Fryksdalens MK B-förare 2wd Volvo 29:28,4 4:12,7 1:42,5 3,7
11   Peter T Modig Vara MK 940  
9:30,6 2:33,6 5:13,8 5:19,9 6:50,5 
 
56 49 Peter Hålling Norrköpings MK A - 2 wd Opel 29:29,7 4:14,0 2:36,5 1,3
21   Björn Svensson Östgöta BF Ascona B  
9:31,3 2:36,7 5:17,4 5:18,1 6:46,2 
 
57 87 Ruben Davidsson Västra Östergötlands MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 29:31,4 4:15,7 1:15,1 1,7
3   Göran Kaldenberg Västra Östergötlands MK 240  
9:50,8 2:32,2 5:14,1 5:19,3 6:35,0 
 
58 66 Niklas Berglund Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 29:32,2 4:16,5 9,5 0,8
3   Andreas Svensson Eskilstuna MK 940  
9:22,7 2:39,4 5:19,4 5:33,6 6:37,1 
 
59 158 Patrik Greis Sandviken MK C - 2 wd Volvo 29:41,6 4:25,9 1:11,8 9,4
5   Tony Greis Sandviken MK 940  
9:48,1 2:39,3 5:19,6 5:20,4 6:34,2 
 
60 163 Erik Andersson Gotlands MF BK C - 2 wd Ford 29:51,5 4:35,8 1:21,7 9,9
6   Marcus Olsson Gotlands MF BK Fiesta  
9:48,8 2:38,7 5:15,7 5:33,3 6:35,0 
 
61 46 Ingvar Nilsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 29:53,5 4:37,8 3:00,3 2,0
22   Mikael Schuster Hällefors MK 240  
9:55,2 2:40,0 5:14,4 5:31,1 6:32,8 
 
62 64 Magnus Westman SMK Hälsinge B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 29:57,7 4:42,0 35,0 4,2
4   Michael Andersson SMK Hälsinge 944 GL  
9:39,3 2:42,0 5:21,1 5:34,5 6:40,8 
 
63 204 Thomas Pettersson Enköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 29:57,8 4:42,1 1:38,7 0,1
4   Jesper Samuelsson Storfors MK 940  
9:49,4 2:39,0 5:21,2 5:28,2 6:40,0 
 
64 161 Joakim Klasson Gotlands MF BK C - 2 wd Peugot 30:02,8 4:47,1 1:33,0 5,0
7   Linus Funk Gotlands MF BK 206  
9:56,2 2:38,0 5:20,8 5:23,6 6:44,2 
 
65 173 Jonathan Andersson Ludvika MS C - 2 wd VW 30:09,3 4:53,6 1:39,5 6,5
8   Linnea Brandt Ludvika MS Golf II  
9:54,6 2:44,1 5:21,9 5:26,5 6:42,2 
 
66 143 Kevin Lindberg Hull SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 30:10,0 4:54,3 1:50,9 0,7
5   Andreas Skatteboe KAK 940  
9:45,1 2:37,3 5:30,8 5:35,7 6:41,1 
 
67 88 Janne Westlund MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 30:14,4 4:58,7 1:58,1 4,4
4   Johannes Jansson MK Kopparberg Ascona A  
10:04,2 2:36,2 5:23,0 5:28,0 6:43,0 
 
68 43 Anders Söderberg Botkyrka MK A - 2 wd Opel 30:15,1 4:59,4 3:21,9 0,7
23   Lotta Strand SMK Valdemarsvik Kadett GSI  
9:59,9 2:39,7 5:19,9 5:32,5 6:43,1 
 
69 71 Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B-förare GrpE VW 30:15,8 5:00,1 51,1 0,7
2   Johanna Hellkvist Hallsbergs MK Golf Mk4  
9:43,2 2:41,8 5:29,4 5:38,7 6:42,7 
 
70 9 Isak Reiersen Östmark MFF Ungdomsrally VW 30:16,7 5:01,0 0,9
1   Andreas Amberg SMK Eda Polo  
10:03,4 2:41,8 5:27,0 5:21,9 6:42,6 
 
71 157 Wille Trygg Haninge MK C - 2 wd Volvo 30:16,9 5:01,2 1:47,1 0,2
9   240  
9:54,4 2:40,0 5:28,9 5:35,5 6:38,1 
 
72 132 Andreas Zetterlund Västerås MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Suzuki 30:20,5 5:04,8 2:01,4 3,6
6   Magnus Zetterlund Västerås MS Swift GTI Mk1  
9:59,9 2:37,9 5:29,4 5:34,9 6:38,4 
 
73 97 Ove Lundström MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 30:22,6 5:06,9 2:06,3 2,1
5   Jan Larsson Björjägarns RC Ascona A  
10:09,4 2:38,3 5:23,9 5:27,0 6:44,0 
 
74 63 Joel Bergkvist Katrineholm MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 30:22,9 5:07,2 1:00,2 0,3
5   Anton Bergkvist Katrineholm MK 940  
9:43,6 2:42,0 5:31,1 5:30,9 6:55,3 
 
75 90 Ragnar Glav Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 30:24,3 5:08,6 2:08,0 1,4
6   Conny Jansson Vallentuna MK Ascona A  
10:05,0 2:40,4 5:33,5 5:25,2 6:40,2 
 
76 3 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 30:26,1 5:10,4 9,4 1,8
2   Robin Norling SMK Nyköping Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing 9:45,9 2:47,2 5:30,0 5:29,0 6:54,0 
 
77 129 Jonas Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 30:26,2 5:10,5 2:07,1 0,1
7   Fredrik Hagelin Säffle MC 244  
10:04,5 2:45,0 5:30,1 5:27,8 6:38,8 
 
78 53 Per-Arne Eriksson MK Rimo A - 2 wd Volvo 30:31,3 5:15,6 3:38,1 5,1
24   Bernt Kilen MK Rimo 940  
10:03,0 2:40,9 5:22,9 5:40,8 6:43,7 
 
79 72 Jonas Lindfors Eskilstuna MK A/B-förare GrpE VW 30:32,9 5:17,2 1:08,2 1,6
3   Erik Lindfors Hässleholms MK Golf  
Entrant: Memo Industriplast AB 9:42,6 2:44,7 5:37,6 5:38,7 6:49,3 
 
80 16 Erik Johansson Ludvika MS A - 4 wd Audi 30:36,0 5:20,3 5:20,3 3,1
9   Tobias Johansson Ludvika MS Quattro  
10:11,3 2:38,2 5:16,8 5:36,0 6:53,7 
 
81 135 David Sandström Falköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 30:36,3 5:20,6 2:17,2 0,3
8   Marcus Claesson Falköpings MK 244  
10:03,1 2:41,5 5:29,6 5:38,5 6:43,6 
 
82 94 Leif Nordh Haninge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 30:37,8 5:22,1 2:21,5 1,5
7   Cay Nyberg Huddinge MK 244  
9:56,7 2:38,5 5:35,9 5:39,2 6:47,5 
 
83 74 Ralf Karlsson Eskilstuna MK A/B-förare GrpE BMW 30:38,1 5:22,4 1:13,4 0,3
4   Sebastian Karlsson Eskilstuna MK 318i  
9:55,4 2:40,1 5:32,8 5:42,9 6:46,9 
 
84 168 Thomas Achrén Norbergs MC C - 2 wd BMW 30:43,3 5:27,6 2:13,5 5,2
10   Rickard Forsell Norbergs MC 325i  
10:07,2 2:42,7 5:29,9 5:35,8 6:47,7 
 
85 113 Johan Jansson Kolsva MS B-förare 2wd Opel 30:53,3 5:37,6 3:07,4 10,0
12   Kalle Kronkvist Finspångs MS Ascona B  
10:28,7 2:39,3 5:22,9 5:27,5 6:54,9 
 
86 78 Fredrik Wistedt Skutskärs MS A/B-förare GrpE Volvo 31:00,0 5:44,3 1:35,3 6,7
5   Johannes Eliasson Skutskärs MS 940  
10:05,6 2:44,0 5:36,6 5:42,3 6:51,5 
 
87 13 Allan Sundström Vallentuna MK A - 4 wd Lancia 31:03,6 5:47,9 5:47,9 3,6
10   Vesa Akola Vallentuna MK Delta HF Integrale  
10:16,5 2:41,9 5:34,8 5:40,4 6:50,0 
 
88 146 Joakim Hederstedt Gotlands MF BK C - Grupp E VW 31:03,8 5:48,1 0,2
1   Simon Sundeborn Ydre MK Golf  
10:07,4 2:41,0 5:42,4 5:43,4 6:49,6 
 
89 209 Fredrik Jansson Hofors MS A/B-förare GrpE Saab 31:05,7 5:50,0 1:41,0 1,9
6   Felicia Grundtman Kolsva MS 9000  
10:15,5 2:43,3 5:36,3 5:38,9 6:51,7 
 
90 165 Daniel Östmark Kolsva MS C - 2 wd VW 31:06,7 5:51,0 2:36,9 1,0
11   Emil Liljeqvist Fagersta MK Golf  
Entrant: Östmark Bildemontering och Service AB 10:24,5 2:43,3 5:31,2 5:33,3 6:54,4 
 
91 68 Hampus Wallin Vetlanda RRC B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 31:06,9 5:51,2 1:44,2 0,2
6   Elinor Thörnberg Vetlanda RRC 944  
10:01,7 2:48,3 5:32,3 5:49,4 6:55,2 
 
92 131 Hampus Lindqvist SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 31:09,7 5:54,0 2:50,6 2,8
9   Caroline Lindqvist SMK Nyköping 940  
10:17,4 2:42,5 5:36,4 5:39,0 6:54,4 
 
93 89 Tomas Damm MK Kinda A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 31:11,5 5:55,8 2:55,2 1,8
8   Tomas Kasselstrand MK Kinda 142  
10:18,7 2:43,9 5:36,4 5:40,8 6:51,7 
 
94 128 Robin Persson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 31:19,1 6:03,4 3:00,0 7,6
10   Johannes Lundbäck 240  
10:48,6 2:41,6 5:31,7 5:31,0 6:46,2 
 
95 169 Magnus Wallman Haninge MK C - 2 wd BMW 31:20,4 6:04,7 2:50,6 1,3
12   Robert Asp E36  
10:11,6 2:47,3 5:44,7 5:43,8 6:53,0 
 
96 202 Niklas Haglund Wäxjö MS A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 31:26,5 6:10,8 2:57,6 6,1
5   Per Olsson SMK Söderhamn 940  
10:02,4 2:45,3 5:20,8 5:45,6 7:32,4 
 
97 147 Christoffer Bäck SMK Hedemora C - Grupp E Toyota 31:35,3 6:19,6 31,5 8,8
2   Niklas Landqvist Tierp MK Corolla  
10:16,4 2:47,7 5:51,3 5:44,2 6:55,7 
 
98 210 Pelle Palmqvist SMK Gävle A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 31:49,9 6:34,2 3:33,6 14,6
9   Niklas Aneklev SMK Gävle Escort  
10:31,5 2:45,2 5:44,9 5:47,2 7:01,1 
 
99 7 Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally Volvo 31:53,9 6:38,2 1:37,2 4,0
3   Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK 242  
10:21,7 2:49,6 5:45,2 5:49,0 7:08,4 
 
100 8 Hannes Håkansson Asarums MS Ungdomsrally Volvo 31:55,8 6:40,1 1:39,1 1,9
4   Christer Håkansson Ryds MK 940  
Entrant: Lightspeed Motorsport 10:17,4 2:49,6 5:44,0 5:52,7 7:12,1 
 
101 100 Ulf Zetterström Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 32:09,3 6:53,6 3:53,0 13,5
10   Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK Escort RS 2000  
10:28,7 2:49,3 5:46,8 5:53,0 7:11,5 
 
102 133 Claes Claesson Katrineholms MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 32:12,1 6:56,4 3:53,0 2,8
11   Micke Widell Katrineholms MK 940  
10:45,1 2:47,8 5:48,1 5:47,3 7:03,8 
 
103 205 Niklas Pettersson Hofors MS C - Grupp E BMW 32:17,1 7:01,4 1:13,3 5,0
3   Per Pettersson Hofors MS E46  
10:35,8 2:52,5 5:55,9 5:47,4 7:05,5 
 
104 140 Noah Wahlberg Gestrike RT C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 32:17,8 7:02,1 3:58,7 0,7
12   Lucas Ivarsson Olsson Hyllinge MS 940  
10:36,4 2:56,6 6:00,5 5:45,3 6:59,0 
 
105 167 Håkan Flod SMK Nyköping C - 2 wd Opel 32:23,8 7:08,1 3:54,0 6,0
13   Linnea Flod SMK Nyköping Manta B  
10:33,0 2:52,8 5:48,2 6:00,5 7:09,3 
 
106 95 Leif Pedersen Flens MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 32:33,0 7:17,3 4:16,7 9,2
11   Håkan Lundqvist Katrineholms MK Ascona B  
10:37,1 2:47,6 6:00,3 5:52,7 7:15,3 
 
107 12 Gunder Pettersson Mälaröarnas MK A - 4 wd Subaru555 32:33,5 7:17,8 7:17,8 0,5
11   Ingrid Heghammar Waxholms MK Inpreza  
Entrant: Björkmans rallye team 10:37,5 2:54,4 5:45,2 5:55,0 7:21,4 
 
108 98 Stefan Bernhardson Taxinge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 32:46,4 7:30,7 4:30,1 12,9
12   Tony Karlsson Flens MS Mustang  
10:55,7 2:52,0 5:51,3 5:55,4 7:12,0 
 
109 149 Andreas Magnusson MK Team Westom C - Grupp E Opel 33:00,2 7:44,5 1:56,4 13,8
4   Ella Ramström MK Team Westom Corsa B  
12:08,0 2:52,1 5:41,6 5:39,1 6:39,4 
 
110 148 Oskar Larsson Enköpings MK C - Grupp E VW 33:04,4 7:48,7 2:00,6 4,2
5   Pierre Carlsson Åtvidabergs MK Golf 5  
10:57,8 2:57,8 5:57,6 5:54,7 7:16,5 
 
111 85 Tomas Ebegård KAK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Porsche 33:05,1 7:49,4 4:48,8 0,7
13   Hasse Petersson SMK Nyköping 911 RS  
10:44,0 2:50,2 6:02,7 5:53,8 7:34,4 
 
112 150 Linus Sundström Gotlands MFBK C - Grupp E BMW 33:12,0 7:56,3 2:08,2 6,9
6   Anette Hammerin Gotlands MFBK E46  
11:05,0 2:52,2 5:55,3 5:57,4 7:22,1 
 
113 155 Joacim Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 33:12,7 7:57,0 2:08,9 0,7
7   Andreas Jörgensen Kolsva MS Golf 3  
10:48,4 3:04,2 6:05,8 6:00,0 7:14,3 
 
114 80 Jan Hellenberg Bromma MS A/B-förare GrpE BMW 33:25,0 8:09,3 4:00,3 12,3
7   Max Hellenberg Bromma MS 318i  
11:06,1 2:55,8 6:03,3 6:03,8 7:16,0 
 
115 130 Per Nilsson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 33:25,4 8:09,7 5:06,3 0,4
13   Andre Lundström Munkfors MC 240  
11:10,4 2:53,8 6:03,8 5:58,4 7:19,0 
 
116 151 Hampus Carlssson Katrineholms MK C - Grupp E VW 33:37,6 8:21,9 2:33,8 12,2
8   Christer Carlsson Katrineholms MK Golf Mk2  
11:05,3 3:02,3 6:05,8 6:03,5 7:20,7 
 
117 137 Jimmy Vadsten Kolsva MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 33:40,1 8:24,4 5:21,0 2,5
14   Mikael Rosnell Gustavsson SSK 244  
11:24,6 2:58,5 6:02,5 6:02,3 7:12,2 
 
118 144 Tobias Petrini Östgöta BSF C - Grupp E Audi 33:53,4 8:37,7 2:49,6 13,3
9   Carl Adamsson Norrköpings MK A3  
10:56,9 3:00,8 6:23,5 6:06,3 7:25,9 
 
119 153 Jakob Sandberg Norrahammars MK C - Grupp E VW 34:17,7 9:02,0 3:13,9 24,3
10   Hedda Angelöv Gränna MK Golf 3  
11:10,8 2:55,9 6:14,8 6:17,2 7:39,0 
 
120 138 Anders Svensson SSK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 34:30,8 9:15,1 6:11,7 13,1
15   Lasse Gustavsson SSK 940  
11:56,4 2:58,0 6:13,9 5:59,8 7:22,7 
 
121 10 Madicken Swärdh Katrineholms MK Ungdomsrally VW 37:05,6 11:49,9 6:48,9 2:34,8
5   Leif Fredriksson Katrineholms MK Golf Mk 2  
13:26,7 3:42,4 6:12,2 6:06,3 7:38,0 
 
122 156 Simon Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 38:18,8 13:03,1 7:15,0 1:13,2
11   Felix Högstedt Kolsva MS Beetle  
12:50,8 3:21,8 7:07,4 6:44,1 8:14,7 
 
123 172 Peter Lundin Ljungby MK C - 2 wd BMW 47:20,2 22:04,5 18:50,4 9:01,4
14   Berndt Holgersson Ljungby MK 316 I Compact  
23:39,7 3:08,9 6:20,1 6:25,7 7:45,8