2020-09-20
Mjölkpallen-Pokalen
Official final
After SS 2
48 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 55 Mikael Holmgren Gnesta MK 4 wd Mitsubishi 9:30,8
1   Mikael Rosvall Gnesta MK Evo 7  
2:08,8 7:22,0 
 
2 57 Mats Attlebrant Gnesta MK 4 wd Mitsubishi 9:35,2 4,4 4,4 4,4
2   Jonas Sundqvist Gnesta MK Evo 9  
2:13,2 7:22,0 
 
3 56 Örjan Vahlund Sigtuna RC 4 wd Subaru 9:43,8 13,0 13,0 8,6
3   Mats Lundström Sigtuna RC Impreza  
Entrant: Björkmans Rally 2:21,8 7:22,0 
 
4 58 Johan Åkeson Gnesta MK 4 wd Audi 9:46,5 15,7 15,7 2,7
4   Christoffer Norén Gnesta MK S2 Quattro  
2:24,5 7:22,0 
 
5 42 Mikael Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Volvo 9:46,8 16,0 0,3
1   Emil Devell SMK Nyköping 740  
2:13,7 7:33,1 
 
6 16 Anders Nilsson SMK Arboga Appk 2wd A,B,C Opel 9:56,3 25,5 9,5
1   Per Schlegel SMK Arboga Kadett GSI  
2:15,1 7:41,2 
 
7 53 Gunder Pettersson Mälaröarnas MK 4 wd Subaru 9:57,4 26,6 26,6 1,1
5   Ingrid Heghammar Waxholms MK Inpreza 555  
Entrant: Björkmans rallye team 2:35,4 7:22,0 
 
8 46 Andreas Sandin Flens MS B - 2 wd VW 10:03,1 32,3 5,7
1   Henrik Pedersen Katrineholm MK Golf  
2:16,5 7:46,6 
 
9 18 Anders Söderberg Botkyrka MK Appk 2wd A,B,C Opel 10:05,5 34,7 9,2 2,4
2   Ari Jussila Norrköpings MK Kadett GSI  
2:14,0 7:51,5 
 
10 44 Peter Hålling Norrköpings MK A - 2 wd Opel 10:12,3 41,5 25,5 6,8
2   Björn Svensson Östgöta BF Ascona B  
2:16,1 7:56,2 
 
11 36 Håkan Långkvist Fagersta MK A - 2 wd Volvo 10:13,1 42,3 26,3 0,8
3   Lars Jansson Fagersta MK 240  
2:16,5 7:56,6 
 
12 40 Tobias Pettersson Gränna MK A - 2 wd Ford 10:15,0 44,2 28,2 1,9
4   Åke Kjellgren Gränna MK Fiesta  
2:15,8 7:59,2 
 
13 51 Rickard Frisk SMK Sala C - 2 wd Volvo 10:16,3 45,5 1,3
1   Sannah Halvarsson SMK Sala 940  
2:22,6 7:53,7 
 
14 17 Arne Bäckström Haninge MK Appk 2wd A,B,C Opel 10:16,8 46,0 20,5 0,5
3   Björn Wessel Carlstad RC Kadett GSI  
2:16,3 8:00,5 
 
15 43 Björn Oskarsson Huddinge MK A - 2 wd Volvo 10:24,3 53,5 37,5 7,5
5   Reijo Suvala SMK Nyköping 242  
2:23,8 8:00,5 
 
16 59 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 10:27,9 57,1 3,6
1   Robin Norling SMK Nyköping Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing 2:21,4 8:06,5 
 
17 11 Daniel Suvala SMK Nyköping C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 10:28,3 57,5 0,4
1   Calle Carlberg Nässjö MK 240  
2:21,1 8:07,2 
 
18 26 Göran Westerman Rasbo MK Appk 2wd A,B,C Ford 10:34,6 1:03,8 38,3 6,3
4   Christoffer Stenberg Rasbo MK Escort  
Entrant: BEVELKO HISTORIC RALLYTEAM SWEDEN 2:24,1 8:10,5 
 
19 8 Thomas Ingberg Gnesta MK A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F/-1400 cc Volvo 10:42,5 1:11,7 7,9
1   Lucas Karlsson Gnesta MK 242  
2:20,4 8:22,1 
 
20 27 Ingemar Bodin Hamre MK Appk 2wd A,B,C Opel 10:43,0 1:12,2 46,7 0,5
5   Jan-Olof Hedström Hamre MK Kadett GTE  
Entrant: Bevelko historic rallyteam 2:22,4 8:20,6 
 
21 10 Sebastian Karlsson Eskilstuna MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Suzuki 10:43,2 1:12,4 14,9 0,2
2   Kim Lindedahl MSK Hammaren Swift Mk1  
2:22,4 8:20,8 
 
22 21 Peter Råden Taxinge MK Appk 2wd A,B,C Opel 10:44,0 1:13,2 47,7 0,8
6   Eva Patricia Patrick Ascona  
2:23,9 8:20,1 
 
23 52 Ulf Wauge SMK Arboga C - 2 wd Opel 10:46,1 1:15,3 29,8 2,1
2   Stefan Rylèn Kolsva MS Ascona B  
2:34,5 8:11,6 
 
24 34 Stefan Bernhardson Taxinge MK Appk 2wd A,B,C Ford 10:59,4 1:28,6 1:03,1 13,3
7   Tony Karlsson Flens MS Mustang  
2:30,3 8:29,1 
 
25 13 Jimmy Lindqvist SMK Nyköping C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 11:01,1 1:30,3 32,8 1,7
3   Caroline Lindqvist SMK Nyköping 940  
2:28,6 8:32,5 
 
26 6 Tommy Ohlsson SMK Märsta A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F/-1400 cc Volvo 11:02,2 1:31,4 19,7 1,1
2   Crister Carlström SMK Märsta 940  
2:25,9 8:36,3 
 
27 4 Jonas Eriksson SMK Sala C - Grupp E VW 11:08,6 1:37,8 6,4
1   Andreas Lindblom SMK Sala Golf 1  
2:29,9 8:38,7 
 
28 24 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Appk 2wd A,B,C Ford 11:08,8 1:38,0 1:12,5 0,2
8   Jan Nilsson Kolsva MS Falcon Sprint  
2:30,6 8:38,2 
 
29 12 Tommy Carlsson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 11:10,6 1:39,8 42,3 1,8
4   Patrik Herou Sandvikens MK 242  
2:34,4 8:36,2 
 
30 15 Lasse Gustavsson SSK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 11:11,6 1:40,8 43,3 1,0
5   Anders Svensson SSK 940  
2:31,6 8:40,0 
 
31 3 Robert Nyberg Films MK C - Grupp E Citroen 11:20,5 1:49,7 11,9 8,9
2   Fredrik Kindberg Films MK BX  
2:27,8 8:52,7 
 
32 29 Göte Nygren MK Kopparberg Appk 2wd A,B,C Saab 11:22,3 1:51,5 1:26,0 1,8
9   Mikael Yliluoma Hällefors MK Monte Carlo  
2:32,0 8:50,3 
 
33 22 Tomas Ebegård KAK Appk 2wd A,B,C Porsche 11:23,8 1:53,0 1,5
10   Ricardo Hillesjö Haninge MK 911 RS  
2:32,1 8:51,7 
 
34 48 Stefan Andersson Västerås MS B - 2 wd Opel 11:24,2 1:53,4 1:21,1 0,4
2   Andreas Zetterlund Västerås MS Ascona B  
2:38,8 8:45,4 
 
35 30 Cay Fredriksson Sigtuna RC Appk 2wd A,B,C Saab 11:28,7 1:57,9 1:32,4 4,5
11   Staffan Lindberg Sigtuna RC 96  
Entrant: Team Pitan 2:33,7 8:55,0 
 
36 32 Robert Ceder Grödinge MK Appk 2wd A,B,C Opel 11:28,8 1:58,0 0,1
12   Jonas Eriksson SMK Nyköping Ascona A  
2:26,0 9:02,8 
 
37 28 Göran Åkerlund Katrineholms MK Appk 2wd A,B,C Opel 11:29,7 1:58,9 1:33,4 0,9
13   Göran Svarén Katrineholms MK Ascona A  
2:36,4 8:53,3 
 
38 60 Sebastian Jahnson Gnesta MK Ungdomsrally VW 11:31,5 2:00,7 1:03,6 1,8
2   Åke Jahnson Gnesta MK Golf Mk2  
2:35,9 8:55,6 
 
39 33 Staffan Anderson Finspångs MS Appk 2wd A,B,C Ford Escort 11:35,4 2:04,6 3,9
14   Madeleine Karlsson Strängnäs A M S RS 1600 Mk 1  
2:35,9 8:59,5 
 
40 45 Jimmy Eriksson Rasbo MK B - 2 wd Opel 11:35,6 2:04,8 1:32,5 0,2
3   Kristofer Sveijer Rasbo MK Corsa D  
2:31,0 9:04,6 
 
41 2 Pär Henrik Andersson Eskilstuna MK A/B - Grupp E VW 11:40,5 2:09,7 4,9
1   Susanne Carlsson Eskilstuna MK Golf  
2:36,4 9:04,1 
 
42 25 Hans Åke Söderqvist Norbergs MC Appk 2wd A,B,C Austin 11:58,4 2:27,6 2:02,1 17,9
15   Torbjörn Jernberg Vaxholms MC Cooper S  
2:38,2 9:20,2 
 
43 31 Stefan Pettersson Rasbo MK Appk 2wd A,B,C Ford 12:02,1 2:31,3 3,7
16   Janne Holmberg Östhammar MK Escort RS 2000  
2:23,7 9:38,4 
 
44 9 Olof Lindelöf Västerås MS A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F/-1400 cc Volvo 12:07,0 2:36,2 1:24,5 4,9
3   Linnea Lindelöf Västerås MS 944  
2:47,2 9:19,8 
 
45 35 Ulf Karlsson Vaxholms MK Appk 2wd A,B,C Saab 12:16,0 2:45,2 2:19,7 9,0
17   Patrik Karlsson Vaxholms MK V4  
2:44,9 9:31,1 
 
46 5 Amanda Widerström MSK Hammaren C - Grupp E VW 14:35,3 5:04,5 3:26,7 2:19,3
3   Carina Widerström MSK Hammaren Golf  
3:13,1 11:22,2 
 
47 41 Lars-Erik Andersson Haninge MK A - 2 wd Opel 37:39,4 28:08,6 23:04,1
6   Kjell-Åke Andersson Haninge MK Corsa  
2:18,4 35:21,0 
 
48 14 Kevin Lindberg Hull SMK Nyköping C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 1:15:15,7 1:05:44,9 37:36,3
6   Andreas Skatteboe Kungliga Automobil Klubben 940  
2:24,3 1:12:51,4