2020-09-20
Mjölkpallen-Pokalen
Official final
After SS 3
43 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 55 Mikael Holmgren Gnesta MK 4 wd Mitsubishi 11:37,1
1   Mikael Rosvall Gnesta MK Evo 7  
2:08,8 7:22,0 2:06,3 
 
2 57 Mats Attlebrant Gnesta MK 4 wd Mitsubishi 11:47,9 10,8 10,8 10,8
2   Jonas Sundqvist Gnesta MK Evo 9  
2:13,2 7:22,0 2:12,7 
 
3 56 Örjan Vahlund Sigtuna RC 4 wd Subaru 11:54,6 17,5 17,5 6,7
3   Mats Lundström Sigtuna RC Impreza  
Entrant: Björkmans Rally 2:21,8 7:22,0 2:10,8 
 
4 42 Mikael Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Volvo 11:55,0 17,9 0,4
1   Emil Devell SMK Nyköping 740  
2:13,7 7:33,1 2:08,2 
 
5 58 Johan Åkeson Gnesta MK 4 wd Audi 12:05,6 28,5 28,5 10,6
4   Christoffer Norén Gnesta MK S2 Quattro  
2:24,5 7:22,0 2:19,1 
 
6 16 Anders Nilsson SMK Arboga Appk 2wd A,B,C Opel 12:08,3 31,2 2,7
1   Per Schlegel SMK Arboga Kadett GSI  
2:15,1 7:41,2 2:12,0 
 
7 18 Anders Söderberg Botkyrka MK Appk 2wd A,B,C Opel 12:18,0 40,9 9,7 9,7
2   Ari Jussila Norrköpings MK Kadett GSI  
2:14,0 7:51,5 2:12,5 
 
8 46 Andreas Sandin Flens MS B - 2 wd VW 12:18,3 41,2 0,3
1   Henrik Pedersen Katrineholm MK Golf  
2:16,5 7:46,6 2:15,2 
 
9 40 Tobias Pettersson Gränna MK A - 2 wd Ford 12:25,1 48,0 30,1 6,8
2   Åke Kjellgren Gränna MK Fiesta  
2:15,8 7:59,2 2:10,1 
 
10 44 Peter Hålling Norrköpings MK A - 2 wd Opel 12:25,7 48,6 30,7 0,6
3   Björn Svensson Östgöta BF Ascona B  
2:16,1 7:56,2 2:13,4 
 
11 36 Håkan Långkvist Fagersta MK A - 2 wd Volvo 12:26,0 48,9 31,0 0,3
4   Lars Jansson Fagersta MK 240  
2:16,5 7:56,6 2:12,9 
 
12 51 Rickard Frisk SMK Sala C - 2 wd Volvo 12:28,4 51,3 2,4
1   Sannah Halvarsson SMK Sala 940  
2:22,6 7:53,7 2:12,1 
 
13 17 Arne Bäckström Haninge MK Appk 2wd A,B,C Opel 12:30,7 53,6 22,4 2,3
3   Björn Wessel Carlstad RC Kadett GSI  
2:16,3 8:00,5 2:13,9 
 
14 53 Gunder Pettersson Mälaröarnas MK 4 wd Subaru 12:32,3 55,2 55,2 1,6
5   Ingrid Heghammar Waxholms MK Inpreza 555  
Entrant: Björkmans rallye team 2:35,4 7:22,0 2:34,9 
 
15 43 Björn Oskarsson Huddinge MK A - 2 wd Volvo 12:43,1 1:06,0 48,1 10,8
5   Reijo Suvala SMK Nyköping 242  
2:23,8 8:00,5 2:18,8 
 
16 11 Daniel Suvala SMK Nyköping C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 12:45,1 1:08,0 2,0
1   Calle Carlberg Nässjö MK 240  
2:21,1 8:07,2 2:16,8 
 
17 59 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 12:47,5 1:10,4 2,4
1   Robin Norling SMK Nyköping Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing 2:21,4 8:06,5 2:19,6 
 
18 26 Göran Westerman Rasbo MK Appk 2wd A,B,C Ford 12:53,2 1:16,1 44,9 5,7
4   Christoffer Stenberg Rasbo MK Escort  
Entrant: BEVELKO HISTORIC RALLYTEAM SWEDEN 2:24,1 8:10,5 2:18,6 
 
19 10 Sebastian Karlsson Eskilstuna MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Suzuki 12:59,8 1:22,7 14,7 6,6
2   Kim Lindedahl MSK Hammaren Swift Mk1  
2:22,4 8:20,8 2:16,6 
 
20 8 Thomas Ingberg Gnesta MK A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F/-1400 cc Volvo 13:01,5 1:24,4 1,7
1   Lucas Karlsson Gnesta MK 242  
2:20,4 8:22,1 2:19,0 
 
21 52 Ulf Wauge SMK Arboga C - 2 wd Opel 13:06,0 1:28,9 37,6 4,5
2   Stefan Rylèn Kolsva MS Ascona B  
2:34,5 8:11,6 2:19,9 
 
22 21 Peter Råden Taxinge MK Appk 2wd A,B,C Opel 13:06,2 1:29,1 57,9 0,2
5   Eva Patricia Patrick Ascona  
2:23,9 8:20,1 2:22,2 
 
23 27 Ingemar Bodin Hamre MK Appk 2wd A,B,C Opel 13:08,8 1:31,7 1:00,5 2,6
6   Jan-Olof Hedström Hamre MK Kadett GTE  
Entrant: Bevelko historic rallyteam 2:22,4 8:20,6 2:25,8 
 
24 34 Stefan Bernhardson Taxinge MK Appk 2wd A,B,C Ford 13:24,9 1:47,8 1:16,6 16,1
7   Tony Karlsson Flens MS Mustang  
2:30,3 8:29,1 2:25,5 
 
25 6 Tommy Ohlsson SMK Märsta A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F/-1400 cc Volvo 13:25,7 1:48,6 24,2 0,8
2   Crister Carlström SMK Märsta 940  
2:25,9 8:36,3 2:23,5 
 
26 13 Jimmy Lindqvist SMK Nyköping C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 13:26,9 1:49,8 41,8 1,2
3   Caroline Lindqvist SMK Nyköping 940  
2:28,6 8:32,5 2:25,8 
 
27 4 Jonas Eriksson SMK Sala C - Grupp E VW 13:34,5 1:57,4 7,6
1   Andreas Lindblom SMK Sala Golf 1  
2:29,9 8:38,7 2:25,9 
 
28 24 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Appk 2wd A,B,C Ford 13:37,3 2:00,2 1:29,0 2,8
8   Jan Nilsson Kolsva MS Falcon Sprint  
2:30,6 8:38,2 2:28,5 
 
29 12 Tommy Carlsson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 13:40,9 2:03,8 55,8 3,6
4   Patrik Herou Sandvikens MK 242  
2:34,4 8:36,2 2:30,3 
 
30 15 Lasse Gustavsson SSK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 13:42,7 2:05,6 57,6 1,8
5   Anders Svensson SSK 940  
2:31,6 8:40,0 2:31,1 
 
31 3 Robert Nyberg Films MK C - Grupp E Citroen 13:47,2 2:10,1 12,7 4,5
2   Fredrik Kindberg Films MK BX  
2:27,8 8:52,7 2:26,7 
 
32 48 Stefan Andersson Västerås MS B - 2 wd Opel 13:49,7 2:12,6 1:31,4 2,5
2   Andreas Zetterlund Västerås MS Ascona B  
2:38,8 8:45,4 2:25,5 
 
33 29 Göte Nygren MK Kopparberg Appk 2wd A,B,C Saab 13:51,8 2:14,7 1:43,5 2,1
9   Mikael Yliluoma Hällefors MK Monte Carlo  
2:32,0 8:50,3 2:29,5 
 
34 30 Cay Fredriksson Sigtuna RC Appk 2wd A,B,C Saab 13:59,6 2:22,5 1:51,3 7,8
10   Staffan Lindberg Sigtuna RC 96  
Entrant: Team Pitan 2:33,7 8:55,0 2:30,9 
 
35 28 Göran Åkerlund Katrineholms MK Appk 2wd A,B,C Opel 14:01,6 2:24,5 1:53,3 2,0
11   Göran Svarén Katrineholms MK Ascona A  
2:36,4 8:53,3 2:31,9 
 
36 60 Sebastian Jahnson Gnesta MK Ungdomsrally VW 14:03,2 2:26,1 1:15,7 1,6
2   Åke Jahnson Gnesta MK Golf Mk2  
2:35,9 8:55,6 2:31,7 
 
37 45 Jimmy Eriksson Rasbo MK B - 2 wd Opel 14:07,1 2:30,0 1:48,8 3,9
3   Kristofer Sveijer Rasbo MK Corsa D  
2:31,0 9:04,6 2:31,5 
 
38 33 Staffan Anderson Finspångs MS Appk 2wd A,B,C Ford Escort 14:11,3 2:34,2 4,2
12   Madeleine Karlsson Strängnäs A M S RS 1600 Mk 1  
2:35,9 8:59,5 2:35,9 
 
39 2 Pär Henrik Andersson Eskilstuna MK A/B - Grupp E VW 14:12,1 2:35,0 0,8
1   Susanne Carlsson Eskilstuna MK Golf  
2:36,4 9:04,1 2:31,6 
 
40 25 Hans Åke Söderqvist Norbergs MC Appk 2wd A,B,C Austin 14:33,6 2:56,5 2:25,3 21,5
13   Torbjörn Jernberg Vaxholms MC Cooper S  
2:38,2 9:20,2 2:35,2 
 
41 9 Olof Lindelöf Västerås MS A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F/-1400 cc Volvo 14:50,4 3:13,3 1:48,9 16,8
3   Linnea Lindelöf Västerås MS 944  
2:47,2 9:19,8 2:43,4 
 
42 35 Ulf Karlsson Vaxholms MK Appk 2wd A,B,C Saab 14:58,9 3:21,8 2:50,6 8,5
14   Patrik Karlsson Vaxholms MK V4  
2:44,9 9:31,1 2:42,9 
 
43 5 Amanda Widerström MSK Hammaren C - Grupp E VW 17:54,5 6:17,4 4:20,0 2:55,6
3   Carina Widerström MSK Hammaren Golf  
3:13,1 11:22,2 3:19,2