2020-09-20
Mjölkpallen-Pokalen
Official final
After SS 4
42 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 55 Mikael Holmgren Gnesta MK 4 wd Mitsubishi 18:57,1
1   Mikael Rosvall Gnesta MK Evo 7  
2:08,8 7:22,0 2:06,3 7:20,0 
 
2 42 Mikael Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Volvo 19:26,6 29,5 29,5
1   Emil Devell SMK Nyköping 740  
2:13,7 7:33,1 2:08,2 7:31,6 
 
3 16 Anders Nilsson SMK Arboga Appk 2wd A,B,C Opel 19:40,3 43,2 13,7
1   Per Schlegel SMK Arboga Kadett GSI  
2:15,1 7:41,2 2:12,0 7:32,0 
 
4 57 Mats Attlebrant Gnesta MK 4 wd Mitsubishi 19:46,0 48,9 48,9 5,7
2   Jonas Sundqvist Gnesta MK Evo 9  
2:13,2 7:22,0 2:12,7 7:58,1 
 
5 56 Örjan Vahlund Sigtuna RC 4 wd Subaru 19:48,3 51,2 51,2 2,3
3   Mats Lundström Sigtuna RC Impreza  
Entrant: Björkmans Rally 2:21,8 7:22,0 2:10,8 7:53,7 
 
6 46 Andreas Sandin Flens MS B - 2 wd VW 20:04,2 1:07,1 15,9
1   Henrik Pedersen Katrineholm MK Golf  
2:16,5 7:46,6 2:15,2 7:45,9 
 
7 36 Håkan Långkvist Fagersta MK A - 2 wd Volvo 20:05,5 1:08,4 38,9 1,3
2   Lars Jansson Fagersta MK 240  
2:16,5 7:56,6 2:12,9 7:39,5 
 
8 18 Anders Söderberg Botkyrka MK Appk 2wd A,B,C Opel 20:07,6 1:10,5 27,3 2,1
2   Ari Jussila Norrköpings MK Kadett GSI  
2:14,0 7:51,5 2:12,5 7:49,6 
 
9 40 Tobias Pettersson Gränna MK A - 2 wd Ford 20:10,0 1:12,9 43,4 2,4
3   Åke Kjellgren Gränna MK Fiesta  
2:15,8 7:59,2 2:10,1 7:44,9 
 
9 51 Rickard Frisk SMK Sala C - 2 wd Volvo 20:10,0 1:12,9
1   Sannah Halvarsson SMK Sala 940  
2:22,6 7:53,7 2:12,1 7:41,6 
 
11 44 Peter Hålling Norrköpings MK A - 2 wd Opel 20:11,4 1:14,3 44,8 1,4
4   Björn Svensson Östgöta BF Ascona B  
2:16,1 7:56,2 2:13,4 7:45,7 
 
12 58 Johan Åkeson Gnesta MK 4 wd Audi 20:14,7 1:17,6 1:17,6 3,3
4   Christoffer Norén Gnesta MK S2 Quattro  
2:24,5 7:22,0 2:19,1 8:09,1 
 
13 17 Arne Bäckström Haninge MK Appk 2wd A,B,C Opel 20:19,7 1:22,6 39,4 5,0
3   Björn Wessel Carlstad RC Kadett GSI  
2:16,3 8:00,5 2:13,9 7:49,0 
 
14 11 Daniel Suvala SMK Nyköping C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 20:35,9 1:38,8 16,2
1   Calle Carlberg Nässjö MK 240  
2:21,1 8:07,2 2:16,8 7:50,8 
 
14 43 Björn Oskarsson Huddinge MK A - 2 wd Volvo 20:35,9 1:38,8 1:09,3
5   Reijo Suvala SMK Nyköping 242  
2:23,8 8:00,5 2:18,8 7:52,8 
 
16 59 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 20:45,4 1:48,3 9,5
1   Robin Norling SMK Nyköping Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing 2:21,4 8:06,5 2:19,6 7:57,9 
 
17 10 Sebastian Karlsson Eskilstuna MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Suzuki 20:56,6 1:59,5 20,7 11,2
2   Kim Lindedahl MSK Hammaren Swift Mk1  
2:22,4 8:20,8 2:16,6 7:56,8 
 
18 26 Göran Westerman Rasbo MK Appk 2wd A,B,C Ford 20:58,2 2:01,1 1:17,9 1,6
4   Christoffer Stenberg Rasbo MK Escort  
Entrant: BEVELKO HISTORIC RALLYTEAM SWEDEN 2:24,1 8:10,5 2:18,6 8:05,0 
 
19 52 Ulf Wauge SMK Arboga C - 2 wd Opel 21:06,9 2:09,8 56,9 8,7
2   Stefan Rylèn Kolsva MS Ascona B  
2:34,5 8:11,6 2:19,9 8:00,9 
 
20 8 Thomas Ingberg Gnesta MK A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F/-1400 cc Volvo 21:18,4 2:21,3 11,5
1   Lucas Karlsson Gnesta MK 242  
2:20,4 8:22,1 2:19,0 8:16,9 
 
21 21 Peter Råden Taxinge MK Appk 2wd A,B,C Opel 21:19,8 2:22,7 1:39,5 1,4
5   Eva Patricia Patrick Ascona  
2:23,9 8:20,1 2:22,2 8:13,6 
 
22 53 Gunder Pettersson Mälaröarnas MK 4 wd Subaru 21:22,4 2:25,3 2:25,3 2,6
5   Ingrid Heghammar Waxholms MK Inpreza 555  
Entrant: Björkmans rallye team 2:35,4 7:22,0 2:34,9 8:50,1 
 
23 27 Ingemar Bodin Hamre MK Appk 2wd A,B,C Opel 21:23,7 2:26,6 1:43,4 1,3
6   Jan-Olof Hedström Hamre MK Kadett GTE  
Entrant: Bevelko historic rallyteam 2:22,4 8:20,6 2:25,8 8:14,9 
 
24 34 Stefan Bernhardson Taxinge MK Appk 2wd A,B,C Ford 21:37,6 2:40,5 1:57,3 13,9
7   Tony Karlsson Flens MS Mustang  
2:30,3 8:29,1 2:25,5 8:12,7 
 
25 6 Tommy Ohlsson SMK Märsta A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F/-1400 cc Volvo 21:51,9 2:54,8 33,5 14,3
2   Crister Carlström SMK Märsta 940  
2:25,9 8:36,3 2:23,5 8:26,2 
 
26 13 Jimmy Lindqvist SMK Nyköping C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 21:52,2 2:55,1 1:16,3 0,3
3   Caroline Lindqvist SMK Nyköping 940  
2:28,6 8:32,5 2:25,8 8:25,3 
 
27 24 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Appk 2wd A,B,C Ford 22:00,1 3:03,0 2:19,8 7,9
8   Jan Nilsson Kolsva MS Falcon Sprint  
2:30,6 8:38,2 2:28,5 8:22,8 
 
28 48 Stefan Andersson Västerås MS B - 2 wd Opel 22:03,1 3:06,0 1:58,9 3,0
2   Andreas Zetterlund Västerås MS Ascona B  
2:38,8 8:45,4 2:25,5 8:13,4 
 
29 4 Jonas Eriksson SMK Sala C - Grupp E VW 22:05,1 3:08,0 2,0
1   Andreas Lindblom SMK Sala Golf 1  
2:29,9 8:38,7 2:25,9 8:30,6 
 
30 3 Robert Nyberg Films MK C - Grupp E Citroen 22:14,5 3:17,4 9,4 9,4
2   Fredrik Kindberg Films MK BX  
2:27,8 8:52,7 2:26,7 8:27,3 
 
31 12 Tommy Carlsson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 22:17,1 3:20,0 1:41,2 2,6
4   Patrik Herou Sandvikens MK 242  
2:34,4 8:36,2 2:30,3 8:36,2 
 
32 15 Lasse Gustavsson SSK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 22:19,0 3:21,9 1:43,1 1,9
5   Anders Svensson SSK 940  
2:31,6 8:40,0 2:31,1 8:36,3 
 
33 29 Göte Nygren MK Kopparberg Appk 2wd A,B,C Saab 22:33,7 3:36,6 2:53,4 14,7
9   Mikael Yliluoma Hällefors MK Monte Carlo  
2:32,0 8:50,3 2:29,5 8:41,9 
 
34 28 Göran Åkerlund Katrineholms MK Appk 2wd A,B,C Opel 22:36,3 3:39,2 2:56,0 2,6
10   Göran Svarén Katrineholms MK Ascona A  
2:36,4 8:53,3 2:31,9 8:34,7 
 
35 60 Sebastian Jahnson Gnesta MK Ungdomsrally VW 22:47,3 3:50,2 2:01,9 11,0
2   Åke Jahnson Gnesta MK Golf Mk2  
2:35,9 8:55,6 2:31,7 8:44,1 
 
36 30 Cay Fredriksson Sigtuna RC Appk 2wd A,B,C Saab 22:48,3 3:51,2 3:08,0 1,0
11   Staffan Lindberg Sigtuna RC 96  
Entrant: Team Pitan 2:33,7 8:55,0 2:30,9 8:48,7 
 
37 45 Jimmy Eriksson Rasbo MK B - 2 wd Opel 23:04,7 4:07,6 3:00,5 16,4
3   Kristofer Sveijer Rasbo MK Corsa D  
2:31,0 9:04,6 2:31,5 8:57,6 
 
38 2 Pär Henrik Andersson Eskilstuna MK A/B - Grupp E VW 23:10,1 4:13,0 5,4
1   Susanne Carlsson Eskilstuna MK Golf  
2:36,4 9:04,1 2:31,6 8:58,0 
 
39 25 Hans Åke Söderqvist Norbergs MC Appk 2wd A,B,C Austin 23:49,5 4:52,4 4:09,2 39,4
12   Torbjörn Jernberg Vaxholms MC Cooper S  
2:38,2 9:20,2 2:35,2 9:15,9 
 
40 35 Ulf Karlsson Vaxholms MK Appk 2wd A,B,C Saab 24:20,4 5:23,3 4:40,1 30,9
13   Patrik Karlsson Vaxholms MK V4  
2:44,9 9:31,1 2:42,9 9:21,5 
 
41 9 Olof Lindelöf Västerås MS A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F/-1400 cc Volvo 24:21,6 5:24,5 3:03,2 1,2
3   Linnea Lindelöf Västerås MS 944  
2:47,2 9:19,8 2:43,4 9:31,2 
 
42 5 Amanda Widerström MSK Hammaren C - Grupp E VW 29:13,2 10:16,1 7:08,1 4:51,6
3   Carina Widerström MSK Hammaren Golf  
3:13,1 11:22,2 3:19,2 11:18,7