2006-10-07
Rejmerallyt
Official final
After SS 2
100 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
25 |
|
Eddie Hörbing |
Laxå MK |
A-förare 4wd |
|
Ford |
5:13,6 |
|
|
|
1 |
|
|
Jon Magnusson |
SMK Linde |
|
Focus WRC |
|
|
Applicant: Bilam |
1:09,4 | 4:04,2 |
|
2 |
27 |
|
Håkan Johansson |
Eskilstuna MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
5:24,4 |
10,8
|
10,8
|
10,8
|
2 |
|
|
Fredrik Jensen |
Eskilstuna MK |
|
Lancer |
|
|
|
1:12,1 | 4:12,3 |
|
3 |
24 |
|
Kjell Hansson |
Haninge MK |
A-förare 4wd |
|
Subaru |
5:26,1 |
12,5
|
12,5
|
1,7
|
3 |
|
|
Mikael Ståhl |
Haninge MK |
|
NRC 06 |
|
|
Applicant: Håga Lackering AB |
1:10,7 | 4:15,4 |
|
4 |
32 |
|
Peter Eriksson |
Hallsbergs MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
5:29,4 |
15,8
|
15,8
|
3,3
|
4 |
|
|
Tony Cederfeldt |
Teknis MC |
|
Lancer Evo V |
|
|
|
1:13,9 | 4:15,5 |
|
5 |
29 |
|
Staffan Bergdahl |
Teknis MC |
A-förare 4wd |
|
Toyota |
5:30,6 |
17,0
|
17,0
|
1,2
|
5 |
|
|
Per Erik Svensson |
Teknis MC |
|
Corolla WRC |
|
|
|
1:10,5 | 4:20,1 |
|
6 |
204 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
5:32,6 |
19,0
|
19,0
|
2,0
|
6 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
1:12,0 | 4:20,6 |
|
7 |
33 |
|
Andreas Abrahamsson |
Katrineholms MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
5:42,0 |
28,4
|
28,4
|
9,4
|
7 |
|
|
Magnus Johansson |
Katrineholms MK |
|
Lancer |
|
|
Applicant: T.Månson Åkeri o TRP AB |
1:14,4 | 4:27,6 |
|
8 |
41 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
5:42,2 |
28,6
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
1:16,0 | 4:26,2 |
|
9 |
28 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-förare 4wd |
|
Ford |
5:42,4 |
28,8
|
28,8
|
0,2
|
8 |
|
|
Marie Andersson |
Hällefors MK |
|
Focus WRC |
|
|
|
1:16,5 | 4:25,9 |
|
10 |
35 |
|
Björn Jacobson |
Värmdö MK |
A-förare 4wd |
|
Subaru |
5:42,5 |
28,9
|
28,9
|
0,1
|
9 |
|
|
Tomas Koepke |
Värmdö MK |
|
Impreza |
|
|
Applicant: HÅGA LACKERING AB |
1:14,6 | 4:27,9 |
|
11 |
31 |
|
Anders Johnsen |
SMK Dala Falun |
A-förare 4wd |
|
Ford |
5:42,7 |
29,1
|
29,1
|
0,2
|
10 |
|
|
Kjell Andersson |
Hofors MS |
|
Escort WRC |
|
|
Applicant: Tractive AB |
1:12,6 | 4:20,1 Penalties 10 |
|
12 |
34 |
|
Peter Dahlgren |
Huddinge MK |
A-förare 4wd |
|
Ford |
5:45,9 |
32,3
|
32,3
|
3,2
|
11 |
|
|
Anders Engvall |
Haninge MK |
|
Escort Cosworth |
|
|
Applicant: SKAB |
1:12,5 | 4:23,4 Penalties 10 |
|
13 |
75 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
5:47,6 |
34,0
|
|
1,7
|
1 |
|
|
Anna Nilsson |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
1:15,4 | 4:32,2 |
|
14 |
45 |
|
Göran Nilson |
Waxholms MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
5:51,2 |
37,6
|
9,0
|
3,6
|
2 |
|
|
Roine Larsson |
Waxholms MK |
|
240 |
|
|
Applicant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR |
1:17,1 | 4:34,1 |
|
15 |
79 |
|
Christian Johansson |
Vara MK |
B-förare Grupp H |
|
VW |
5:52,3 |
38,7
|
4,7
|
1,1
|
2 |
|
|
Ronny Johansson |
Vara MK |
|
Golf Mk 2 |
|
|
|
1:15,6 | 4:36,7 |
|
16 |
49 |
|
Thomas Blåder |
Filipstads MC |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
5:53,4 |
39,8
|
11,2
|
1,1
|
3 |
|
|
Tommy Magnusson |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
1:17,3 | 4:36,1 |
|
17 |
76 |
|
Johan Nilsson |
Vara MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
5:56,6 |
43,0
|
9,0
|
3,2
|
3 |
|
|
Matti Johansson |
Vara MK |
|
242 Släggräser |
|
|
|
1:15,4 | 4:41,2 |
|
18 |
38 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Nissan |
5:58,3 |
44,7
|
|
1,7
|
1 |
|
|
Andreas Ohlsson |
Rasbo MK |
|
Sunny |
|
|
|
1:18,0 | 4:40,3 |
|
19 |
51 |
|
Arne Bäckström |
Haninge MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
5:58,5 |
44,9
|
16,3
|
0,2
|
4 |
|
|
Björn Wessel |
Karlstad MC Bil |
|
240 |
|
|
|
1:19,4 | 4:39,1 |
|
20 |
83 |
|
Daniel Johansson |
Hagfors MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
5:58,8 |
45,2
|
11,2
|
0,3
|
4 |
|
|
Christer Engman |
Kils MK Bil |
|
240 |
|
|
|
1:17,3 | 4:41,5 |
|
21 |
55 |
|
Anders Jonsson |
Jämtlands MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
5:59,1 |
45,5
|
16,9
|
0,3
|
5 |
|
|
Erik Persson |
Jämtlands MK |
|
240r |
|
|
|
1:17,8 | 4:41,3 |
|
22 |
206 |
|
Erik Vogel |
SMK Karlskoga |
B-förare 4wd |
|
Mazda |
5:59,5 |
45,9
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Mats Vogel |
SMK Karlskoga |
|
323 GTR |
|
|
|
1:16,6 | 4:42,9 |
|
23 |
73 |
|
Anders Nyberg |
MK Orion |
B-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Renault |
6:00,0 |
46,4
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Joakim Johansson |
MK Orion |
|
Clio RS Ragnotti |
|
|
|
1:16,9 | 4:43,1 |
|
24 |
85 |
|
Michael Holmgren |
Gnesta MK |
B-förare Grupp H |
|
Opel |
6:01,0 |
47,4
|
13,4
|
1,0
|
5 |
|
|
Lukas Åkeson |
Gnesta MK |
|
Ascona |
|
|
|
1:21,0 | 4:40,0 |
|
25 |
71 |
|
Tommie Lindberg |
Hällefors MK |
B-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Peugeot |
6:02,5 |
48,9
|
2,5
|
1,5
|
2 |
|
|
Martin Lindberg |
Hällefors MK |
|
306 GTI |
|
|
|
1:16,3 | 4:46,2 |
|
26 |
48 |
|
Mattias Nordlund |
Svärdsjö MK |
A-förare Grupp H |
|
VW |
6:02,7 |
49,1
|
20,5
|
0,2
|
6 |
|
|
Göran Norberg |
SMK Dala |
|
Golf III |
|
|
|
1:17,9 | 4:44,8 |
|
27 |
69 |
|
Anders Lundkvist |
Skepptuna MK |
B-förare 4wd |
|
Subaru |
6:04,2 |
50,6
|
4,7
|
1,5
|
2 |
|
|
Fredrik Lundkvist |
Skepptuna MK |
|
Impreza |
|
|
|
1:17,2 | 4:47,0 |
|
28 |
46 |
|
Peder Eliasson |
Skene MS |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
6:05,3 |
51,7
|
23,1
|
1,1
|
7 |
|
|
Raimo Raatikainen |
Skene MS |
|
Ascona B |
|
|
|
1:17,5 | 4:47,8 |
|
29 |
80 |
|
Tommy Häljeskog |
Teknis MC |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
6:05,6 |
52,0
|
18,0
|
0,3
|
6 |
|
|
Johan Häljeskog |
Teknis MC |
|
242 |
|
|
|
1:20,1 | 4:45,5 |
|
30 |
39 |
|
Johnny Ericsson |
Mälaröarnas MK |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Peugeot |
6:06,6 |
53,0
|
8,3
|
1,0
|
2 |
|
|
Fredrik Högberg |
Horndals MK |
|
306 |
|
|
|
1:19,4 | 4:47,2 |
|
31 |
72 |
|
Daniel Ernstedt |
Mälaröarnas MK |
B-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
SEAT |
6:07,5 |
53,9
|
7,5
|
0,9
|
3 |
|
|
|
|
|
Ibiza |
|
|
|
1:19,8 | 4:47,7 |
|
32 |
37 |
|
Robert Persson |
Munkfors MC |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Saab |
6:07,7 |
54,1
|
9,4
|
0,2
|
3 |
|
|
Per Larsson |
Munkfors MC |
|
9-3 KitCar |
|
|
Applicant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB |
1:17,2 | 4:50,5 |
|
33 |
56 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-förare Grupp H |
|
VW |
6:08,9 |
55,3
|
26,7
|
1,2
|
8 |
|
|
Henrik Dahlgren |
Katrineholms MK |
|
Golf |
|
|
|
1:17,7 | 4:51,2 |
|
34 |
40 |
|
Göte Nygren |
MK Kopparberg |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Renault |
6:09,5 |
55,9
|
11,2
|
0,6
|
4 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
Clio Sport |
|
|
|
1:19,3 | 4:50,2 |
|
35 |
112 |
|
Lars Savander |
Waxholms MK |
C-förare Grupp H |
|
Volvo |
6:09,8 |
56,2
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Nicklas Ryghammar |
Waxholms MK |
|
240 |
|
|
|
1:20,8 | 4:49,0 |
|
36 |
14 |
|
Calle Trainor |
Katrineholms MK |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
6:11,4 |
57,8
|
|
1,6
|
1 |
|
|
Patrick Larsson |
Eskilstuna MK |
|
Swift! |
|
|
Applicant: CALIX BILVÄRME AB |
1:21,5 | 4:49,9 |
|
37 |
43 |
|
Per Löfqvist |
Skene MS |
A-förare Grupp H |
|
BMW |
6:11,8 |
58,2
|
29,6
|
0,4
|
9 |
|
|
Stefan Johansson |
Kinds MK |
|
M3 |
|
|
|
1:18,9 | 4:52,9 |
|
38 |
18 |
|
Micke Hedberg |
Grangärde RRC |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
6:12,1 |
58,5
|
0,7
|
0,3
|
2 |
|
|
Ronnie Lindblom |
Grangärde RRC |
|
Swift |
|
|
Applicant: Empty Heads Racing Team |
1:21,8 | 4:50,3 |
|
39 |
11 |
|
Linus Axman |
Norrköpings MK |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
6:12,6 |
59,0
|
1,2
|
0,5
|
3 |
|
|
Markus Harrström |
MK Ramunder |
|
Swift |
|
|
|
1:20,6 | 4:52,0 |
|
40 |
84 |
|
Dick Persson |
Värmdö MK |
B-förare Grupp H |
|
VW |
6:12,9 |
59,3
|
25,3
|
0,3
|
7 |
|
|
Tom Suneson Hahne |
Värmdö MK |
|
Golf II |
|
|
|
1:17,5 | 4:55,4 |
|
41 |
104 |
|
Fredric Westerlund |
Värmdö MK |
C-förare 4wd |
|
Toyota |
6:13,3 |
59,7
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Helene Westerlund |
Alingsås MK |
|
Celica GT4 |
|
|
|
1:18,0 | 4:55,3 |
|
42 |
13 |
|
Andreas Israelsson |
Vansbro MK |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
6:13,5 |
59,9
|
2,1
|
0,2
|
4 |
|
|
Thomas Nilsson |
Säters MK |
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Åhl´s Bildelar AB |
1:19,3 | 4:54,2 |
|
43 |
61 |
|
Niklas Carlson |
Katrineholms MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
6:15,7 |
1:02,1
|
|
2,2
|
1 |
|
|
Mattias Gustafsson |
Vetlanda RRC |
|
240 |
|
|
|
1:20,8 | 4:54,9 |
|
44 |
6 |
|
Philip Ahlstrand |
Vara MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
6:16,5 |
1:02,9
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Eilert Ahlstrand |
Vara MK |
|
Golf 2 |
|
|
|
1:21,8 | 4:54,7 |
|
45 |
58 |
|
Rolf Andersson |
Christinehamns MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
6:17,1 |
1:03,5
|
1,4
|
0,6
|
2 |
|
|
Rustan Hagstedt |
Kils MK Bil |
|
740 |
|
|
Applicant: Team Högåsens bildemontering AB |
1:19,2 | 4:57,9 |
|
46 |
60 |
|
Tomas Oscarsson |
MK Ratten |
Volvo Original B |
|
Volvo |
6:17,3 |
1:03,7
|
1,6
|
0,2
|
3 |
|
|
Anna Maria Barth |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
Applicant: NOTERIET |
1:20,5 | 4:56,8 |
|
47 |
50 |
|
Svenne Nilsson |
Dals MK |
A-förare Grupp H |
|
Ford |
6:18,2 |
1:04,6
|
36,0
|
0,9
|
10 |
|
|
Håkan Andersson |
Dals MK |
|
Sierra |
|
|
|
1:23,1 | 4:55,1 |
|
48 |
74 |
|
Martin Lundquist |
Fagersta MK |
B-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Citroën |
6:18,7 |
1:05,1
|
18,7
|
0,5
|
4 |
|
|
Andreas Jaakkonen |
SMK Hedemora |
|
Saxo VTS |
|
|
Applicant: FINNKAT |
1:17,0 | 5:01,7 |
|
49 |
77 |
|
Ulf Grolander |
Älvbygdens MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
6:20,5 |
1:06,9
|
32,9
|
1,8
|
8 |
|
|
Andreas Odenman |
Göteborgs Motorförening |
|
240 |
|
|
|
1:23,6 | 4:56,9 |
|
50 |
95 |
|
Niklas Johansson |
Årjängs MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:22,5 |
1:08,9
|
|
2,0
|
1 |
|
|
Conny Carlsson |
Årjängs MK |
|
Golf |
|
|
|
1:19,2 | 5:03,3 |
|
51 |
12 |
|
Kent Persson |
Säffle MC |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
6:22,8 |
1:09,2
|
11,4
|
0,3
|
5 |
|
|
Lars Inge Björlin |
Säffle MC |
|
Swift Mk II |
|
|
Applicant: MP Maskin o Motor AB |
1:20,6 | 4:52,2 Penalties 10 |
|
52 |
53 |
|
Janne Gustafson |
Teknis MC |
A-förare Grupp H |
|
VW |
6:23,5 |
1:09,9
|
41,3
|
0,7
|
11 |
|
|
Cilla von Hebel |
Nora MK |
|
Golf Mk III |
|
|
|
1:18,9 | 5:04,6 |
|
53 |
20 |
|
Karl-Bertil Ling |
Kolsva MS |
Historiska RallyBilar |
|
Opel |
6:24,0 |
1:10,4
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Jan Nilsson |
Kolsva MS |
|
Rekord Coupé 6:a |
|
|
|
1:25,3 | 4:58,7 |
|
54 |
59 |
|
Henrik Enner |
Likenäs MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
6:24,1 |
1:10,5
|
8,4
|
0,1
|
4 |
|
|
Erland Stigsson |
Kils MK Bil |
|
940 |
|
|
|
1:23,4 | 5:00,7 |
|
55 |
7 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
Ungdomsrally |
|
Citroën |
6:24,3 |
1:10,7
|
7,8
|
0,2
|
2 |
|
|
Tero Suontausta |
Kolsva MS |
|
AX Sport |
|
|
|
1:22,6 | 5:01,7 |
|
56 |
15 |
|
Conny Sjöström |
MK Orion |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
6:25,0 |
1:11,4
|
13,6
|
0,7
|
6 |
|
|
Stefan Hägglöf |
MK Orion |
|
Swift GTI |
|
|
|
1:23,5 | 5:01,5 |
|
57 |
118 |
|
Magnus Karlsson |
Bärke MK |
C-förare Grupp H |
|
Opel |
6:25,8 |
1:12,2
|
16,0
|
0,8
|
2 |
|
|
Kristoffer Berg |
Bärke MK |
|
Ascona B 2,0 |
|
|
|
1:23,6 | 5:02,2 |
|
58 |
205 |
|
Jonas Brinkemar |
Horndals MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
6:26,2 |
1:12,6
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Jan Brinkemar |
Horndals MK |
|
244 |
|
|
Applicant: Team Hans Persson Motorsport |
1:21,9 | 5:04,3 |
|
59 |
88 |
|
Johan Mogren |
MK Ran Askersund |
Volvo Original C |
|
Volvo |
6:27,0 |
1:13,4
|
0,8
|
0,8
|
2 |
|
|
Erik Sjöberg |
MK Ran Askersund |
|
242 |
|
|
|
1:25,3 | 5:01,7 |
|
60 |
54 |
|
Lars-Olov Johansson |
Hällefors MK |
A-förare Grupp H |
|
Ford |
6:27,7 |
1:14,1
|
45,5
|
0,7
|
12 |
|
|
Willy Gustavson |
Hällefors MK |
|
Escort |
|
|
|
1:18,9 | 5:08,8 |
|
61 |
201 |
|
Mikael Andersson |
Säffle MC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
6:27,8 |
1:14,2
|
1,6
|
0,1
|
3 |
|
|
Mikael Magnusson |
Säffle MC |
|
240 |
|
|
|
1:22,5 | 5:05,3 |
|
62 |
105 |
|
Arne Gustavsson |
Hallsbergs MK |
C-förare 4wd |
|
Audi |
6:28,8 |
1:15,2
|
15,5
|
1,0
|
2 |
|
|
Sven-Erik Svensson |
SMK Örebro |
|
80 Quattro |
|
|
Applicant: BILCENTER HALLSBERG AB |
1:17,7 | 5:11,1 |
|
63 |
203 |
|
Lasse Eriksson |
SMK Hörby |
B-förare 4wd |
|
Ford |
6:29,1 |
1:15,5
|
29,6
|
0,3
|
3 |
|
|
Anders 'Drutten' Östberg |
SMK Hörby |
|
Escort Cosworth |
|
|
|
1:30,8 | 4:58,3 |
|
64 |
22 |
|
Per Göransson |
Kolsva MS |
Historiska RallyBilar |
|
Opel |
6:29,5 |
1:15,9
|
5,5
|
0,4
|
2 |
|
|
Per-Olof Arvidson |
Kolsva MS |
|
Rekord Coupe´ 6:a |
|
|
|
1:23,8 | 5:05,7 |
|
65 |
115 |
|
Ove Lundström |
MK Kopparberg |
C-förare Grupp H |
|
Opel |
6:31,6 |
1:18,0
|
21,8
|
2,1
|
3 |
|
|
Jacob Skoglund |
MK Kopparber |
|
Ascona |
|
|
|
1:22,7 | 5:08,9 |
|
66 |
91 |
|
Mikael Gustavsson |
Degerfors RC |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:31,8 |
1:18,2
|
9,3
|
0,2
|
2 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Degerfors RC |
|
744 GL |
|
|
|
1:21,1 | 5:10,7 |
|
67 |
89 |
|
Mikael Karlsson |
Teknis MC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
6:35,5 |
1:21,9
|
9,3
|
3,7
|
4 |
|
|
Rolf Hammarström |
Teknis MC |
|
244 |
|
|
|
1:21,6 | 5:13,9 |
|
68 |
64 |
|
Daniel Molin |
Skene MS |
B-förare Grupp E |
|
VW |
6:35,6 |
1:22,0
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Magnus Widmark |
Skene MS |
|
Golf II |
|
|
Applicant: www.danielmolin.se |
1:21,9 | 5:13,7 |
|
69 |
86 |
|
Marcus Kallin |
Säffle MC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
6:35,8 |
1:22,2
|
9,6
|
0,2
|
5 |
|
|
Helena Bengtsson |
Säffle MC |
|
940 |
|
|
|
1:24,8 | 5:11,0 |
|
70 |
100 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Örebro |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:36,1 |
1:22,5
|
13,6
|
0,3
|
3 |
|
|
Emil Arvidsson |
Teknis MC |
|
Golf II |
|
|
|
1:23,0 | 5:13,1 |
|
71 |
70 |
|
Conny Rolfsson |
Laxå MK |
B-förare 4wd |
|
Audi |
6:37,4 |
1:23,8
|
37,9
|
1,3
|
4 |
|
|
Mikael Rolfsson |
Laxå MK |
|
Coupé Quattro |
|
|
|
1:24,3 | 5:03,1 Penalties 10 |
|
72 |
16 |
|
Jan Andréasson |
SMK Örebro |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
6:37,6 |
1:24,0
|
26,2
|
0,2
|
7 |
|
|
Christer Björnberg |
SMK Örebro |
|
GTI |
|
|
|
1:24,5 | 5:13,1 |
|
73 |
99 |
|
Richard Sundqvist |
Östernärkes Motorklubb |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:38,9 |
1:25,3
|
16,4
|
1,3
|
4 |
|
|
Fredrik Andersson |
Teknis MC |
|
240 |
|
|
|
1:27,6 | 5:11,3 |
|
74 |
10 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
6:39,6 |
1:26,0
|
23,1
|
0,7
|
3 |
|
|
Martin Holmdahl |
Hallsbergs MK |
|
240 |
|
|
|
1:24,3 | 5:15,3 |
|
75 |
119 |
|
Tomas Persson |
Munkfors MC |
C-förare Grupp H |
|
Opel |
6:39,9 |
1:26,3
|
30,1
|
0,3
|
4 |
|
|
Niclas Andersson |
MK Team Treske |
|
Kadett GSI |
|
|
|
1:27,4 | 5:12,5 |
|
76 |
109 |
|
Daniel Johansson |
Värmdö MK |
C-förare Grupp A/N -1600 |
|
Škoda |
6:40,5 |
1:26,9
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Robban Asp |
Värmdö MK |
|
Felicia |
|
|
|
1:23,7 | 5:16,8 |
|
77 |
110 |
|
Dennis Larsson |
Malungs MK |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
6:42,9 |
1:29,3
|
31,5
|
2,4
|
8 |
|
|
Johan Ericson |
Lima MS |
|
Swift |
|
|
Applicant: åhls bildelar AB |
1:25,5 | 5:17,4 |
|
77 |
92 |
|
Niklas Solenö |
Katrineholms MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:42,9 |
1:29,3
|
20,4
|
|
5 |
|
|
Christer Carlsson |
Västerås MS |
|
Golf GT |
|
|
|
1:22,8 | 5:20,1 |
|
79 |
78 |
|
Niklas 'Sluggo' Engström |
Storfors MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
6:43,9 |
1:30,3
|
56,3
|
1,0
|
9 |
|
|
Anders 'Osten' Wiberg |
Storfors MK |
|
240 |
|
|
|
1:26,0 | 5:17,9 |
|
80 |
102 |
|
Kim Koivio |
Haninge MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
6:44,0 |
1:30,4
|
21,5
|
0,1
|
6 |
|
|
Patric Åkerblom |
MK Team V8 |
|
99 |
|
|
|
1:25,9 | 5:18,1 |
|
81 |
63 |
|
Ulf Tobiasson |
Forshaga MC |
B-förare Grupp E |
|
Suzuki |
6:49,7 |
1:36,1
|
14,1
|
5,7
|
2 |
|
|
Henrik Rydén |
Kullings |
|
Swift |
|
|
|
1:22,3 | 5:27,4 |
|
82 |
90 |
|
Joakim Andersson |
V:a Östergötlands MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
6:50,0 |
1:36,4
|
23,8
|
0,3
|
6 |
|
|
Fredrik Adolfsson |
Östergyllen RC |
|
240 |
|
|
|
1:26,6 | 5:23,4 |
|
83 |
65 |
|
Kjell Skoog |
Forshaga MC |
B-förare Grupp E |
|
Ford |
6:51,8 |
1:38,2
|
16,2
|
1,8
|
3 |
|
|
Bo Jansson |
Kils MK Bil |
|
Escort |
|
|
|
1:26,9 | 5:24,9 |
|
84 |
23 |
|
Åke Kjellgren |
V:a Östergötlands MK |
A-förare Grupp E |
|
Opel |
6:52,0 |
1:38,4
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Ulrick Carlsson |
V:a Östergötlands MK |
|
Calibra |
|
|
|
1:29,4 | 5:22,6 |
|
85 |
17 |
|
Marcus Blomquist |
SMK Örebro |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
6:53,0 |
1:39,4
|
41,6
|
1,0
|
9 |
|
|
Göran Blomquist |
SMK Örebro |
|
GTI |
|
|
|
1:24,1 | 5:28,9 |
|
86 |
101 |
|
Stefan Bernström |
MK Ran Askersund |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:53,3 |
1:39,7
|
30,8
|
0,3
|
7 |
|
|
Marcus Eriksson |
MK Ran Askersund |
|
Golf |
|
|
|
1:23,8 | 5:29,5 |
|
87 |
94 |
|
Jonas Thunberg |
Degerfors RC |
C-förare Grupp E |
|
Ford |
6:59,0 |
1:45,4
|
36,5
|
5,7
|
8 |
|
|
Eje Bernström |
Degerfors RC |
|
Sierra |
|
|
|
1:28,5 | 5:30,5 |
|
88 |
19 |
|
Thomas Wiberg |
SMK Dala Falun |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
7:11,3 |
1:57,7
|
59,9
|
12,3
|
10 |
|
|
Kenneth Malkusson |
SMK Dala Falun |
|
Swift GTI |
|
|
|
1:29,3 | 5:42,0 |
|
89 |
4 |
|
Anders Wallin |
Christinehamns MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
7:12,0 |
1:58,4
|
55,5
|
0,7
|
4 |
|
|
Kenneth Wallin |
Christinehamns MK |
|
Volvo |
|
|
|
1:33,5 | 5:38,5 |
|
90 |
97 |
|
Glen 'Glenna' Gustavsson |
SMK Nyköping |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
7:14,2 |
2:00,6
|
51,7
|
2,2
|
9 |
|
|
Jesper Åkeson |
Gnesta MK |
|
Manta |
|
|
|
1:34,7 | 5:39,5 |
|
91 |
108 |
|
Patrik Andersson |
Norbergs MC |
C-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Opel |
7:14,6 |
2:01,0
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Håkan Eliasson |
MK Kopparberg |
|
Kadett GSI 16v |
|
|
|
1:28,2 | 5:46,4 |
|
92 |
103 |
|
Lennart Wilhelmsson |
SMK Arboga |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
7:19,0 |
2:05,4
|
56,5
|
4,4
|
10 |
|
|
Ingalill Söder |
SMK Arboga |
|
99 |
|
|
|
1:33,1 | 5:45,9 |
|
93 |
3 |
|
Jimmy Alfredsson |
SMK Örebro |
Ungdomsrally |
|
Opel |
7:22,2 |
2:08,6
|
1:05,7
|
3,2
|
5 |
|
|
Hans Larsson |
SMK Örebro |
|
Ascona B |
|
|
|
1:37,4 | 5:44,8 |
|
94 |
98 |
|
Lars Lundwall |
Hallsbergs MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
7:34,1 |
2:20,5
|
1:11,6
|
11,9
|
11 |
|
|
Steve Hägglund |
Hallsbergs MK |
|
Ascona B |
|
|
|
1:32,1 | 6:02,0 |
|
95 |
9 |
|
Anders Engström |
Storfors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
8:01,1 |
2:47,5
|
1:44,6
|
27,0
|
6 |
|
|
Börje Engström |
Storfors MK |
|
244 |
|
|
|
1:43,2 | 6:17,9 |
|
96 |
21 |
|
Jan Rolfsson |
SMK Örebro |
Historiska RallyBilar |
|
Volvo |
8:10,3 |
2:56,7
|
1:46,3
|
9,2
|
3 |
|
|
Hans Axemyr |
Huddinge MK |
|
Amazon |
|
|
Applicant: John Ekströms Bygg AB |
1:33,0 | 5:27,3 Penalties 1:10 |
|
97 |
96 |
|
Fredrik Gustavsson |
SMK Nyköping |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
9:41,2 |
4:27,6
|
3:18,7
|
1:30,9
|
12 |
|
|
Christoffer Stumpp |
SMK Nyköping |
|
99 |
|
|
|
1:30,5 | 8:10,7 |
|
98 |
106 |
|
Sebastian Malm |
MK Speed |
C-förare 4wd |
|
Nissan |
12:28,0 |
7:14,4
|
6:14,7
|
2:46,8
|
3 |
|
|
Jonas Bodin |
Huskvarna MK |
|
Sunny GTI-R |
|
|
|
1:13,4 | 11:14,6 |
|
99 |
93 |
|
Johan Rabe |
Kils MK Bil |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
16:11,1 |
10:57,5
|
9:48,6
|
3:43,1
|
13 |
|
|
Lotta Sporsén |
Kils MK Bil |
|
Ascona A |
|
|
|
1:29,7 | 14:41,4 |
|
100 |
107 |
|
Per Broberg |
Malungs MK |
C-förare 4wd |
|
Mazda |
23:23,7 |
18:10,1
|
17:10,4
|
7:12,6
|
4 |
|
|
Petter Eriksson |
Hällefors MK |
|
323 4wd Tbo |
|
|
|
1:20,6 | 21:53,1 Penalties 10 |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|