Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 21 | Magnus Mellquist | SMK Söderhamn | A-förare 4wd | Mitsubishi | 9:47 | |||||
1 | Joakim Gevert | Kils MK Bil | Lancer | ||||||||
Applicant: ELECTROSYSTEM | |||||||||||
2 | 43 | Tobias Söderqvist | AMF Årsunda | A-förare 2wd | Toyota | 9:49 | 2 | 2 | |||
1 | Joakim Söderqvist | AMF Årsunda | Corolla | ||||||||
Applicant: Tractive AB | |||||||||||
3 | 55 | Johan Eriksson | Ludvika MS | A-förare 2wd | Saab | 10:00 | 13 | 11 | 11 | ||
2 | Stefan Söderholm | Borlänge MK | 9-3 Turbo Etanol | ||||||||
42 | Andreas Sjölander | SMK Gävle | A-förare 2wd | Ford | 10:05 | 18 | 16 | 5 | |||
3 | Håkan Jacobsson | Norbergs MC | Fiesta ST | ||||||||
5 | 20 | Niklas Hägg | SMK Hälsinge | A-förare 4wd | Toyota | 10:07 | 20 | 20 | 2 | ||
2 | Markku Kangas | Sandvikens MK | Celica GT4 | ||||||||
Applicant: L. Häggs Bildemontering AB | |||||||||||
5 | 23 | Peter Dahlgren | Huddinge MK | A-förare 4wd | Ford | 10:07 | 20 | 20 | |||
2 | Mikael Ståhl | Haninge MK | Escort Cosworth | ||||||||
Applicant: SKAB | |||||||||||
7 | 201 | Eddie Hörbing | Laxå MK | A-förare 4wd | Ford | 10:08 | 21 | 21 | 1 | ||
4 | Marie Anderson | Teknis MC | Focus WRC | ||||||||
7 | 31 | Per-Arne Ljung | Hofors MS | A-förare 4wd | Mitsubishi | 10:08 | 21 | 21 | |||
4 | Kjell Andersson | Hofors MS | Lancer Evo V | ||||||||
Applicant: EMM Rally Team Torsåker | |||||||||||
7 | 203 | Leif Peterson | Göteborgs MF | A-förare 2wd | Toyota | 10:08 | 21 | 19 | |||
4 | Toni Sundkvist | SMK Motala Bil | Corolla | ||||||||
Applicant: JOKI Motorsport | |||||||||||
7 | 59 | Martin Berglund | SMK Gävle | A-förare 2wd | VW | 10:08 | 21 | 19 | |||
4 | Henrik Olsson | Hedesunda MK | Golf | ||||||||
11 | 19 | Mats Thorszelius | SMK Uppsala | A-förare 4wd | Mitsubishi | 10:10 | 23 | 23 | 2 | ||
6 | Tomas Thorszelius | Lancer VII | |||||||||
12 | 24 | Göran Lindström | Huddinge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 10:14 | 27 | 27 | 4 | ||
7 | Kjell Andersson | Huddinge MK | Lancer Evo VII | ||||||||
12 | 29 | Markus Hällbo | Säters MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 10:14 | 27 | 27 | |||
7 | Lars Gustafsson | Hofors MS | Lancer Evo IX | ||||||||
14 | 38 | Johnny Ericsson | Mälaröarnas MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 10:19 | 32 | 32 | 5 | ||
9 | Leif Lindberg | Evo | |||||||||
15 | 32 | Lasse Väätänen | Haninge MK | A-förare 4wd | Subaru | 10:21 | 34 | 34 | 2 | ||
10 | Petri Väätänen | Haninge MK | Impreza 1,8 GL | ||||||||
Applicant: Tommys Transport AB | |||||||||||
15 | 33 | Anders Olsson | SMK Söderhamn | A-förare 4wd | Mitsubishi | 10:21 | 34 | 34 | |||
10 | Lars-Erik Olhem | Bollnäs MK | Lancer Evo VI | ||||||||
15 | 48 | Pekka Putto | SMK Gävle | A-förare 2wd | Volvo | 10:21 | 34 | 32 | |||
6 | Christer Nygren | SMK Gävle | 240 | ||||||||
18 | 83 | Ola Parkheden | Mälaröarnas MK | B-förare 2wd | VW | 10:23 | 36 | 2 | |||
1 | Joel Ardell | Norrköpings MK | Golf III | ||||||||
19 | 30 | Björn Jacobson | Värmdö MK | A-förare 4wd | Subaru | 10:26 | 39 | 39 | 3 | ||
12 | Tomas Koepke | Värmdö MK | Impreza Red Bull | ||||||||
Applicant: Håga Lackering AB | |||||||||||
19 | 90 | Andreas Israelsson | Vansbro MK | B-förare 2wd | VW | 10:26 | 39 | 3 | |||
2 | Ove Persson | SMK Linde | Golf II | ||||||||
21 | 50 | Roine Björk | Rasbo MK | A-förare 2wd | Opel | 10:29 | 42 | 40 | 3 | ||
7 | Johnny Björk | Rasbo MK | Corsa | ||||||||
22 | 45 | Hans-Åke Jansson | MK Rimo | A-förare 2wd | Volvo | 10:33 | 46 | 44 | 4 | ||
8 | Håkan Jansson | MK Rimo | 240 | ||||||||
Applicant: A. Jansson o son Skogsmaskiner | |||||||||||
27 | Conny Nyström | SMK Söderhamn | A-förare 4wd | Toyota | 10:36 | 49 | 49 | 3 | |||
13 | Tomas Ekman | Corolla | |||||||||
Applicant: ElectroSystem | |||||||||||
24 | 25 | Sören Olsson | Films MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 10:38 | 51 | 51 | 2 | ||
14 | Mikael Åkerlöf | Films MK | Lancer Evo VII | ||||||||
24 | 46 | Peo Berglund | Sandvikens MK | A-förare 2wd | Opel | 10:38 | 51 | 49 | |||
9 | Mattias Sundström | Sandvikens MK | Kadett GSI 16v | ||||||||
Applicant: Solkem AB | |||||||||||
26 | 86 | Björn Lindberg | SMK Gävle | B-förare 2wd | Opel | 10:40 | 53 | 17 | 2 | ||
3 | Teuvo Jussi | SMK Gävle | Kadett GSI 16v | ||||||||
27 | 71 | Magnus Olsson | Järbo MK | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 10:41 | 54 | 1 | |||
1 | Lars-Olof Persson | Järbo MK | 240 | ||||||||
28 | 105 | Stefan Olsson | Lima MS | C-förare 2wd | VW | 10:42 | 55 | 1 | |||
1 | Johan Ericson | Lima MS | Golf II | ||||||||
29 | 88 | Hans Jansson | MK Rimo | B-förare 2wd | Volvo | 10:43 | 56 | 20 | 1 | ||
4 | Marcus Engberg | MK Rimo | 940 | ||||||||
Applicant: Lejtorp Racing | |||||||||||
30 | 72 | Anders Banger | Ljusdals MS | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 10:46 | 59 | 5 | 3 | ||
2 | Håkan Palm | Björnjägarns RC | 740 | ||||||||
31 | 91 | Jon Johansson | Idkerbergets MK | B-förare 2wd | Ford | 10:48 | 1:01 | 25 | 2 | ||
5 | Jim Hjerpe | Säters MK | Escort Mk 6 | ||||||||
32 | 76 | Mikael Grumer | Säffle MC | B-förare 4wd | Mitsubishi | 10:50 | 1:03 | 2 | |||
1 | Daniel Larsson | Kullings MS | Lancer RS | ||||||||
40 | Kenth Östlund | Hedesunda MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 10:51 | 1:04 | 1:04 | 1 | |||
15 | Hans Ädel | Hedesunda MK | Lancer | ||||||||
33 | 44 | Roine Larsson | Waxholms MK | A-förare 2wd | Volvo | 10:51 | 1:04 | 1:02 | |||
10 | Göran Nilson | Waxholms MK | 240 | ||||||||
Applicant: DANNEVALLo LASSILA MOTOR | |||||||||||
35 | 41 | Allan Sundström | Vallentuna MK | A-förare 4wd | Lancia | 10:54 | 1:07 | 1:07 | 3 | ||
16 | Vesa Akola | Vallentuna MK | Delta HF Integrale | ||||||||
36 | 85 | Steen Skodborg | Borlänge MK | B-förare 2wd | Toyota | 10:55 | 1:08 | 32 | 1 | ||
6 | Olle Björk | Borlänge MK | Starlet | ||||||||
37 | 62 | Anders Nyberg | MK Orion | A-förare 2wd | Renault | 10:56 | 1:09 | 1:07 | 1 | ||
11 | Joakim Johansson | MK Orion | Clio Ragnotti | ||||||||
38 | 53 | Martin Eliasson | Skutskärs MS | A-förare 2wd | Volvo | 10:58 | 1:11 | 1:09 | 2 | ||
12 | Joakim Renberg | Skutskärs MS | 240 | ||||||||
39 | 106 | Henrik 'Halkan' Joelsson | Skutskärs MS | C-förare 2wd | Opel | 10:59 | 1:12 | 17 | 1 | ||
2 | Stellan Karlsson | Skutskärs MS | Astra Opc | ||||||||
Applicant: Eriksson Bilteam i Gävle | |||||||||||
56 | Mats Bäck | SMK Hedemora | A-förare 2wd | Opel | 11:00 | 1:13 | 1:11 | 1 | |||
13 | Roger Högsved | Borlänge MK | Ascona | ||||||||
41 | 26 | Björn Adolfsson | Stockholms BK | A-förare 4wd | Toyota | 11:03 | 1:16 | 1:16 | 3 | ||
17 | Cay Nyberg | Huddinge MK | Celica | ||||||||
42 | 205 | Dick Larsson | Rasbo MK | A-förare 2wd | Renault | 11:05 | 1:18 | 1:16 | 2 | ||
14 | Jessica Larsson | Rasbo MK | Clio Sport | ||||||||
43 | 57 | Stefan Norberg | Horndals MK | A-förare 2wd | Volvo | 11:08 | 1:21 | 1:19 | 3 | ||
15 | Magnus Brudigam | Västerås MS | 940 | ||||||||
43 | 104 | Jonas Fyhr | SMK Gävle | C-förare 2wd | VW | 11:08 | 1:21 | 26 | |||
3 | Pyret Öhrn | SMK Söderhamn | Golf | ||||||||
45 | 68 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 11:09 | 1:22 | 28 | 1 | ||
3 | Jörgen Mattsson | SMK Gävle | 740 | ||||||||
Applicant: Valbo Alltjänst AB | |||||||||||
46 | 69 | Lars Skoglund | Bollnäs MK | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 11:11 | 1:24 | 30 | 2 | ||
4 | Hans-Åke Flink | Mälaröarnas MK | 944 | ||||||||
47 | 64 | Mikael Andersson | Älmhults MK | A-förare 2wd | Volvo | 11:15 | 1:28 | 1:26 | 4 | ||
16 | Ulf Nilsson | Ryds MK | 240 | ||||||||
48 | 58 | Daniel Gustafsson | SMK Uppsala | A-förare 2wd | VW | 11:16 | 1:29 | 1:27 | 1 | ||
17 | Sören Andersson | Films MK | Golf | ||||||||
49 | 52 | Anders Eriksson | MK Rimo | A-förare 2wd | Opel | 11:17 | 1:30 | 1 | |||
18 | P- O Lundborg | MK Rimo | Corsa B | ||||||||
49 | 63 | Conny Sjöström | MK Orion | A-förare 2wd | Peugeot | 11:17 | 1:30 | 1:28 | |||
18 | Emma Olsson | MK Orion | 306 GTI | ||||||||
82 | Per Eklund | Rasbo MK | B-förare 2wd | Opel | 11:18 | 1:31 | 55 | 1 | |||
7 | Jan Andersson | Rasbo MK | Kadett GSI | ||||||||
52 | 66 | Stefan Eriksson | Hofors MS | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 11:23 | 1:36 | 42 | 5 | ||
5 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | 940 | ||||||||
Applicant: HL-BIL Torsåker | |||||||||||
53 | 80 | Kim Nilsson | Skutskärs MS | B-förare 2wd | VW | 11:26 | 1:39 | 1:03 | 3 | ||
8 | Mikael Pettersson | SMK Gävle | Golf | ||||||||
53 | 87 | Thomas Billman | Waxholms MK | B-förare 2wd | Volvo | 11:26 | 1:39 | 1:03 | |||
8 | Carolin Larsson | Waxholms MK | 240 | ||||||||
55 | 77 | Gabriel Savela | Stockholms BK | B-förare 4wd | Mazda | 11:27 | 1:40 | 37 | 1 | ||
2 | Mikael Savela | Stockholms BK | 323 Turbo 4wd | ||||||||
56 | 108 | Torbjörn Forsling | SMK Söderhamn | C-förare 2wd | Volvo | 11:29 | 1:42 | 47 | 2 | ||
4 | Lars Lingvall | SMK Söderhamn | 240 | ||||||||
74 | Nils Jensen | Haninge MK | B-förare 4wd | Mitsubishi | 11:30 | 1:43 | 40 | 1 | |||
3 | Göran Adolfsson | Gnesta MK | Lancer Evo VII | ||||||||
58 | 95 | Andrew Rönnle | Gotlands MF Bilklubb | B-förare 2wd | Ford | 11:40 | 1:53 | 1:17 | 10 | ||
10 | Jesper Lantz | Gotlands MF Bilklubb | Sierra | ||||||||
59 | 5 | Mattias Svedberg | Bollnäs MK | Grupp E | VW | 11:44 | 1:57 | 4 | |||
1 | Åsa Svedberg | Bollnäs MK | Golf | ||||||||
59 | 113 | Marcus Johansson | Fredriksbergs MK | C-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 11:44 | 1:57 | ||||
1 | Erik Larsson | Fredriksbergs MK | 240 | ||||||||
61 | 93 | Håkan Björkman | Gestrike RT | B-förare 2wd | Opel | 11:45 | 1:58 | 1:22 | 1 | ||
11 | Emil 'Ekan' Eklund | Gestrike RT | Kadett GSI 16v | ||||||||
Applicant: TEAM ALULINE RACING | |||||||||||
62 | 98 | Jonas Brinkemar | Horndals MK | B-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 11:46 | 1:59 | 1 | |||
1 | Jan Brinkemar | Horndals MK | 240 | ||||||||
Applicant: JB:s Bil o Plåt Bosch Car Service | |||||||||||
63 | 75 | Per Arne Eriksson | MK Rimo | B-förare 4wd | Mazda | 11:48 | 2:01 | 58 | 2 | ||
4 | Mikael Ström | MK Rimo | 323 | ||||||||
64 | 73 | Mats Larsson | SMK Gävle | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 11:55 | 2:08 | 1:14 | 7 | ||
6 | Daniel Larsson | SMK Gävle | 240 | ||||||||
65 | 102 | Stefan Olsson | Sandvikens MK | C-förare 2wd | VW | 12:06 | 2:19 | 1:24 | 11 | ||
5 | Anders Lind | Hedesunda MK | Golf Mk 2 | ||||||||
66 | 115 | Magnus Persson | SMK Söderhamn | C-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 12:10 | 2:23 | 26 | 4 | ||
2 | Jonny Nyman | SMK Söderhamn | 242 | ||||||||
67 | 110 | Gunnar Holstein | MK Rimo | C-förare 2wd | Opel | 12:11 | 2:24 | 1:29 | 1 | ||
6 | Markus Holstein | MK Rimo | Ascona B | ||||||||
68 | 3 | Roger Carman | SMK Gävle | Grupp H 66-74 | Saab | 12:19 | 2:32 | 8 | |||
1 | Andreas Östling | SMK Gävle | 96 | ||||||||
Applicant: Svenska Saab Klubben | |||||||||||
1 | Kjell Andersson | Skepptuna MK | Grupp H 66-74 | Volvo | 12:24 | 2:37 | 5 | 5 | |||
2 | Anders Karlsson | Skepptuna | 142 | ||||||||
70 | 111 | Thomas Wallmo | MK Orion | C-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 12:25 | 2:38 | 41 | 1 | ||
3 | Ola Wallmo | MK Orion | 244 | ||||||||
71 | 4 | Sten Pettersson | Skepptuna MK | Grupp E | Saab | 12:30 | 2:43 | 46 | 5 | ||
2 | Jimmy Björk | Films MK | 99 | ||||||||
72 | 18 | Micke Hedberg | Grangärde RRC | Suzuki Cup | Suzuki | 12:43 | 2:56 | 13 | |||
1 | Johan Hellstenius | Borlänge MK | Swift | ||||||||
73 | 13 | Rickard Wickman | Kolsva MS | Suzuki Cup | Suzuki | 12:59 | 3:12 | 16 | 16 | ||
2 | Sebastian Johansson | Kolsva MS | Swift Mk 2 | ||||||||
74 | 8 | Stefan Frisk | MK Kopparberg | Grupp E | Mazda | 13:01 | 3:14 | 1:17 | 2 | ||
3 | Per Anemar | MK Kopparberg | 323 | ||||||||
75 | 12 | Dennis Larsson | Malungs MK | Suzuki Cup | Suzuki | 13:19 | 3:32 | 36 | 18 | ||
3 | Jesper Pernemar | Sandvikens MK | Swift GTI | ||||||||
Applicant: Åhl´s Bildelar AB | |||||||||||
76 | 15 | Henrik Oscarson | Västerås MS | Suzuki Cup | Suzuki | 14:01 | 4:14 | 1:18 | 42 | ||
4 | Roger Lindholm | Västerås MS | Swift GTI | ||||||||
77 | 204 | Robin Schelin | SMK Söderhamn | Ungdomsrally | Saab | 14:33 | 4:46 | 32 | |||
1 | Stefan Schelin | SMK Söderhamn | 99 | ||||||||
78 | 119 | Martin Nordlund | SMK Dala Falun | Ungdomsrally | VW | 15:05 | 5:18 | 32 | 32 | ||
2 | Per Nordlund | SMK Dala Falun | Golf | ||||||||
79 | 107 | Johan Carlsson | Degerfors RC | C-förare 2wd | Renault | 15:14 | 5:27 | 4:32 | 9 | ||
7 | Johan Lövgren | Degerfors RC | Clio Ragnotti | ||||||||
80 | 114 | Michel Brundin | MK Orion | C-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 15:22 | 5:35 | 3:38 | 8 | ||
4 | Malin Eriksson | MK Orion | 240 | ||||||||
81 | 9 | Sebastian Zielinski | Haninge MK | Grupp E | Volvo | 15:38 | 5:51 | 3:54 | 16 | ||
4 | Johan Strand | Haninge MK | 240 | ||||||||
82 | 116 | Christopher Nilsson | Värmdö MK | C-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 16:35 | 6:48 | 4:51 | 57 | ||
5 | Kjell Åman | Värmdö MK | 240 | ||||||||
83 | 202 | Andreas Johansson | Eskilstuna MK | Ungdomsrally | Suzuki | 17:11 | 7:24 | 2:38 | 36 | ||
3 | Tryggve Johansson | SMK Arboga | Swift GTI | ||||||||
84 | 11 | Stefan Hägglöf | MK Orion | Suzuki Cup | Suzuki | 19:46 | 9:59 | 7:03 | 2:35 | ||
5 | Mikael Jonsson | MK Orion | Swift GTI | ||||||||
85 | 118 | Erik Gelotte | Rasbo MK | Ungdomsrally | VW | 20:09 | 10:22 | 5:36 | 23 | ||
4 | Bengt Gelotte | Kolsva MS | Golf 2 | ||||||||
86 | 67 | Daniel Larsson | Järbo MK | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 24:02 | 14:15 | 13:21 | 3:53 | ||
7 | Sandra Wall | Järbo MK | 740 | ||||||||
87 | 120 | Algot Öberg | SMK Västerås Gokart | Ungdomsrally | VW | 24:39 | 14:52 | 10:06 | 37 | ||
5 | Fredrik Jonson | Strängnäs AMS | Polo | ||||||||
Applicant: Sormlands Energi | |||||||||||
88 | 51 | Roger Helèn | Rasbo MK | A-förare 2wd | Opel | 27:20 | 17:33 | 17:31 | 2:41 | ||
20 | Marcus Andersson | Rasbo MK | Astra KitCar | ||||||||
89 | 109 | Kristoffer Thörjesson | Ryds MK | C-förare 2wd | Saab | 58:17 | 48:30 | 47:35 | 30:57 | ||
8 | Ulf Thörjesson | Rydsmk | 99 | ||||||||
14 | Walter Olofsson | Skepptuna MK | Suzuki Cup | Suzuki | 1:12:21 | 1:02:34 | 59:38 | 14:04 | |||
6 | Jörgen Sperl | Skutskärs MS | Swift Mk2 | ||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |