Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Jan-Olof Marklund | Umeå AK | A-förare 4wd | Lancia | 3:43 | |||||
1 | Mikael Eriksson | Vännäs MK | HF Intergrale 16v | ||||||||
2 | 2 | Kjell Sandberg | Haninge MK | A-förare 4wd | Toyota | 3:44 | 1 | 1 | 1 | ||
2 | Mikael Ståhl | Haninge MK | Corolla WRC | ||||||||
3 | 9 | Erik Simonsson | Lima MS | A-förare 4wd | Mitsubishi | 3:47 | 4 | 4 | 3 | ||
3 | Joel Eriksson | Lima MS | Lancer Evo VI | ||||||||
4 | 4 | Björn Adolfsson | KAK Motorsport | A-förare 4wd | Škoda | 3:48 | 5 | 5 | 1 | ||
4 | Cay Nyberg | Huddinge MK | Octavia | ||||||||
5 | 3 | Göran Lindström | Huddinge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 3:49 | 6 | 6 | 1 | ||
5 | Kjell Andersson | Huddinge MK | Lancer Evo VII | ||||||||
Applicant: JRM RACING AB | |||||||||||
5 | 5 | Per-Arne Ljung | Hofors MS | A-förare 4wd | Mitsubishi | 3:49 | 6 | 6 | |||
5 | Kjell Andersson | Hofors MS | Lancer | ||||||||
Applicant: EMM Rallyteam | |||||||||||
7 | 11 | Johnny Ericsson | Mälaröarnas MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 3:50 | 7 | 7 | 1 | ||
7 | Markku Kangas | Sandviken MK | Evo | ||||||||
8 | 8 | Anders Lundin | MK Rimo | A-förare 4wd | Subaru | 3:51 | 8 | 8 | 1 | ||
8 | Göran Schönqvist | MK Rimo | Impreza STi | ||||||||
9 | 16 | Magnus Wallén | Vallentuna MK | A-förare 2wd | Nissan | 3:52 | 9 | 1 | |||
1 | Andreas Ohlsson | Rasbo MK | Sunny | ||||||||
10 | 20 | Hans-Åke Jansson | MK Rimo | A-förare 2wd | Volvo | 3:53 | 10 | 1 | 1 | ||
2 | Håkan Jansson | MK Rimo | 240 | ||||||||
Applicant: A.Jansson o son skogsmaskiner | |||||||||||
10 | 49 | Per-Arne Eriksson | MK Rimo | B-förare 4wd | Mazda | 3:53 | 10 | ||||
1 | Matias Lundin | MK Rimo | 323 GTR | ||||||||
10 | 53 | Erik Davidsson | Almunge MK | B-förare 2wd | Opel | 3:53 | 10 | ||||
1 | Annette Åhman | Almunge MK | Corsa | ||||||||
13 | 6 | Steen Skodborg | Borlänge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 3:54 | 11 | 11 | 1 | ||
9 | Joakim Brindberg | Borlänge MK | Lancer Evo VII | ||||||||
13 | 45 | Nils Jensen | Haninge MK | B-förare 4wd | Škoda | 3:54 | 11 | 1 | |||
2 | Tina Mitakidou | Teknis MK | Octavia WRC | ||||||||
Applicant: ital.sport- forsman motor | |||||||||||
13 | 48 | Lars-Olov Forslund | Films MK | B-förare 4wd | Subaru | 3:54 | 11 | 1 | |||
2 | Niklas Fransson | SMK Uppsala | Impreza | ||||||||
16 | 18 | Peo Berglund | Sandvikens MK | A-förare 2wd | Ford | 3:57 | 14 | 5 | 3 | ||
3 | Anders Liljedal | Sandvikens MK | Fiesta ST | ||||||||
Applicant: SOLKEM AB | |||||||||||
16 | 19 | Krister Nordlund | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Volvo | 3:57 | 14 | 5 | |||
3 | Lasse Savander | Skepptuna MK | 940 | ||||||||
18 | 7 | Björn Jacobson | Värmdö MK | A-förare 4wd | Subaru | 3:58 | 15 | 15 | 1 | ||
10 | Tomas Koepke | Värmdö MK | Impreza | ||||||||
18 | 13 | Thomas Jansson | Haninge MK | A-förare 4wd | Subaru | 3:58 | 15 | 15 | |||
10 | Anders Engvall | Impreza | |||||||||
20 | 46 | Daniel Johansson | Nollåtta MK | B-förare 4wd | Subaru | 3:59 | 16 | 6 | 1 | ||
4 | Micke Pettersson | SMK Gävle | Impreza NRC | ||||||||
Applicant: JRM Racing AB | |||||||||||
20 | 57 | Hans Jansson | MK Rimo | B-förare 2wd | Volvo | 3:59 | 16 | 6 | |||
2 | Roine Andersson | SMK Uppsala | 940 Gr H | ||||||||
Applicant: J:son Mark och Maskin AB | |||||||||||
22 | 28 | Torbjörn Jansson | Almunge MK | A-förare 2wd | Opel | 4:00 | 17 | 8 | 1 | ||
5 | Marcus Stafberg | Almunge MK | Corsa | ||||||||
23 | 202 | Lars Fältman | Rasbo MK | A-förare 2wd | Saab | 4:01 | 18 | 9 | 1 | ||
6 | Patrik Åhman | Almunge MK | 9:3 Turbo | ||||||||
23 | 55 | Jens Branteström | Rasbo MK | B-förare 2wd | Opel | 4:01 | 18 | 8 | |||
3 | Per Christensen | Rasbo MK | Astra | ||||||||
Applicant: Bärgning o Transport i Uppsala AB | |||||||||||
25 | 17 | Tobias Söderqvist | AMF Årsunda | A-förare 2wd | Toyota | 4:02 | 19 | 10 | 1 | ||
7 | Joakim Söderqvist | AMF Årsunda | Corolla | ||||||||
Applicant: TRACTIVE AB | |||||||||||
25 | 51 | Gabriel Savela | Stockholms BK | B-förare 4wd | Mitsubishi | 4:02 | 19 | 9 | |||
5 | Mikael Savela | Stockholms BK | Lancer Evo IV | ||||||||
25 | 56 | Alexander Jansson | Börje SK | B-förare 2wd | Volvo | 4:02 | 19 | 9 | |||
4 | Niklas Lundkvist | Eskilstuna MK | 240 | ||||||||
28 | 15 | Roine Björk | Rasbo MK | A-förare 2wd | Opel | 4:03 | 20 | 11 | 1 | ||
8 | Johnny Björk | Rasbo MK | Corsa | ||||||||
28 | 50 | Anders Lundkvist | Skepptuna MK | B-förare 4wd | Subaru | 4:03 | 20 | 10 | |||
6 | Fredrik Lundkvist | Skepptuna MK | Impreza | ||||||||
28 | 54 | Kalle Barfeld | Nollåtta MK | B-förare 2wd | Ford | 4:03 | 20 | 10 | |||
5 | Christer Carlsson | Katrineholms MK | Fiesta | ||||||||
31 | 29 | Fredrik Dannevall | Nollåtta MK | A-förare 2wd | Volvo | 4:04 | 21 | 12 | 1 | ||
9 | Magnus Ohlsson | Skillingaryds MK | 940 | ||||||||
Applicant: Råsafors Elkraft AB | |||||||||||
31 | 47 | Bengt Johansson | Nollåtta MK | B-förare 4wd | Mitsubishi | 4:04 | 21 | 11 | |||
7 | Carolin Larsson | Waxholms MK | Lancer | ||||||||
Applicant: Team Car Care Sthlm | |||||||||||
33 | 21 | Göran Nilson | Waxholms MK | A-förare 2wd | Volvo | 4:05 | 22 | 13 | 1 | ||
10 | Roine Larsson | Waxholms MK | 240 | ||||||||
33 | 32 | Håkan Süld | Östhammars MK | A-förare 2wd | Volvo | 4:05 | 22 | 13 | |||
10 | Johnnie Fredriksson | Östhammars MK | 240 | ||||||||
Applicant: Süld Motorsport | |||||||||||
35 | 30 | Mats Bäck | SMK Hedemora | A-förare 2wd | Opel | 4:06 | 23 | 14 | 1 | ||
12 | Christoffer Bäck | SMK Hedemora | Ascona | ||||||||
35 | 63 | Erik Wallin | Skepptuna MK | B-förare 2wd | Volvo | 4:06 | 23 | 13 | |||
6 | Tobias Johansson | Almunge MK | 240 | ||||||||
37 | 26 | Anders Nyberg | MK Orion | A-förare 2wd | Renault | 4:07 | 24 | 15 | 1 | ||
13 | Joakim Johansson | MK Orion | Clio Ragnotti | ||||||||
38 | 22 | Pär Swedh | SMK Hälsinge | A-förare 2wd | Volvo | 4:08 | 25 | 16 | 1 | ||
14 | Torsten Dahlberg | SMK Hälsinge | 240 | ||||||||
39 | 23 | Lars Lindqvist | Mälaröarnas MK | A-förare 2wd | Volvo | 4:09 | 26 | 17 | 1 | ||
15 | Erik Lindqvist | Mälaröarnas MK | 940 | ||||||||
Applicant: BlästerMäster | |||||||||||
39 | 34 | Kristian Berglind | Borlänge MK | A-förare 2wd | Opel | 4:09 | 26 | 17 | |||
15 | Anders Wänn | Borlänge MK | Kadett GSI | ||||||||
39 | 36 | Kjell Andersson | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Volvo | 4:09 | 26 | 17 | |||
15 | Fredrik Holm | Almunge MK | 940 | ||||||||
42 | 62 | Karl Sundborger | Mälaröarnas MK | B-förare 2wd | Volvo | 4:10 | 27 | 17 | 1 | ||
7 | Johan Thelin | Mälaröarnas MK | 242 | ||||||||
43 | 24 | Patrik Westerlund | AMF Årsunda | A-förare 2wd | Toyota | 4:11 | 28 | 19 | 1 | ||
18 | Thomas Åkelid | AMF Årsunda | Corolla | ||||||||
Applicant: Team Lumek Motorsport | |||||||||||
43 | 52 | Kim Nilsson | Skutskärs MS | B-förare 2wd | VW | 4:11 | 28 | 18 | |||
8 | Lars-Olof Persson | Järbo MK | Golf III | ||||||||
Applicant: Team Car Care Sthlm | |||||||||||
43 | 58 | Roine Berlin | Almunge MK | B-förare 2wd | Volvo | 4:11 | 28 | 18 | |||
8 | Christian Ohlsson | Almunge MK | 242 | ||||||||
Applicant: A.R.C. motorsport | |||||||||||
43 | 61 | Mats Johansson | Norbergs MC | B-förare 2wd | Volvo | 4:11 | 28 | 18 | |||
8 | Henrik Gustafsson | Norbergs MC | 242 | ||||||||
Applicant: Erikslunds åkeri AB | |||||||||||
47 | 25 | Robert Andersson | Eskilstuna MK | A-förare 2wd | SEAT | 4:12 | 29 | 20 | 1 | ||
19 | Carl-Gustaf Karlsson | Eskilstuna MK | Ibiza | ||||||||
48 | 35 | Pär Carlsson | Flens MS | A-förare 2wd | VW | 4:13 | 30 | 21 | 1 | ||
20 | Robert Eriksson | Eskilstuna MK | Golf | ||||||||
49 | 14 | Håkan Björkman | Sandvikens MK | A-förare 2wd | Ford | 4:14 | 31 | 22 | 1 | ||
21 | Jesper Elfver | Värmdö MK | Fiesta ST | ||||||||
Applicant: Aluline Racing Team | |||||||||||
49 | 40 | Dick Larsson | Rasbo MK | Volvo Original Elit A / N2 | Volvo | 4:14 | 31 | ||||
1 | Jessica Larsson | Rasbo MK | 244 | ||||||||
49 | 81 | Rickard Ekblom | Värmdö MK | C-förare 2wd | Volvo | 4:14 | 31 | ||||
1 | Håkan Ehrsson | Värmdö MK | 240 | ||||||||
Applicant: Lejtorp racing | |||||||||||
49 | 86 | Andreas Dahl | Skepptuna MK | C-förare 2wd | VW | 4:14 | 31 | ||||
1 | Richard Garphed Lindblom | Skepptuna MK | Golf II | ||||||||
53 | 39 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | Volvo Original Elit A / N2 | Volvo | 4:15 | 32 | 1 | 1 | ||
2 | Jörgen Mattsson | SMK Gävle | 940 | ||||||||
53 | 59 | Leif Sandkvist | MK Rimo | B-förare 2wd | Volvo | 4:15 | 32 | 22 | |||
11 | Per-Olof Lundeborg | MK Rimo | 240 | ||||||||
53 | 69 | Anton Suontausta | Kolsva MS | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 4:15 | 32 | ||||
1 | Andreas Peters | Kolsva MS | 940 | ||||||||
53 | 97 | Niklas Karlsson | Värmdö MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 4:15 | 32 | ||||
1 | Hampus Hjort | Värmdö MK | 940 | ||||||||
Applicant: Värmdö Motorteknik | |||||||||||
57 | 91 | Fredrik Westerman | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 4:16 | 33 | 2 | 1 | ||
3 | Fredrik Andersson | Rasbo MK | Kadett GSI | ||||||||
57 | 99 | Mikael Bergqvist | SMK Hälsinge | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 4:16 | 33 | 1 | |||
2 | Ola Swing | Bollnäs MK | 242 | ||||||||
59 | 38 | Stefan Eriksson | Hofors MS | Volvo Original Elit A / N2 | Volvo | 4:17 | 34 | 3 | 1 | ||
3 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | 940 | ||||||||
Applicant: EMM Rallyteam Torsåker | |||||||||||
59 | 85 | Markus Nyberg | Säters MK | C-förare 2wd | Volvo | 4:17 | 34 | 3 | |||
4 | Jerker Berglund | SMK Dala Falun | 240 | ||||||||
59 | 90 | Patrik Eriksson | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 4:17 | 34 | 3 | |||
4 | Andreas Eriksson | MK Orion | Ascona B | ||||||||
62 | 87 | Magnus Söderström | MK Rimo | C-förare 2wd | Opel | 4:19 | 36 | 5 | 2 | ||
6 | Henrik Andersson | Rasbo MK | Ascona | ||||||||
63 | 73 | Jonas Björnvad | Mälaröarnas MK | B-förare Grupp E | VW | 4:20 | 37 | 1 | |||
1 | Uffe Björnvad | Mälaröarnas MK | Golf | ||||||||
64 | 31 | Conny Sjöström | MK Orion | A-förare 2wd | Peugeot | 4:21 | 38 | 29 | 1 | ||
22 | Emma Olsson | MK Orion | 306 GTI | ||||||||
64 | 80 | Magnus Wretman | Haninge MK | C-förare 2wd | VW | 4:21 | 38 | 7 | |||
7 | Peter Berglund | Haninge MK | Golf | ||||||||
66 | 67 | Tom Hansson | Mälaröarnas MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 4:22 | 39 | 7 | 1 | ||
2 | Bo Lindgren | Mälaröarnas MK | 940 | ||||||||
66 | 79 | Martin Holmgren | Rasbo MK | C-förare 4wd | Mazda | 4:22 | 39 | ||||
1 | Lina Holmgren | 323 | |||||||||
66 | 83 | Gunnar Holstein | MK Rimo | C-förare 2wd | Opel | 4:22 | 39 | 8 | |||
8 | Marcus Engberg | MK Rimo | Ascona B | ||||||||
66 | 84 | Thomas Eriksson | MK Speed | C-förare 2wd | Peugeot | 4:22 | 39 | 8 | |||
8 | Johan Sundin | MK Speed | 306 GTI | ||||||||
66 | 92 | Niklas Westerman | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 4:22 | 39 | 8 | |||
8 | Mike Westerman | Rasbo MK | Ascona B | ||||||||
66 | 98 | Christopher Tottie | Mälaröarnas MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 4:22 | 39 | 7 | |||
3 | Calle Fincken | Värmdö MK | 940 | ||||||||
72 | 42 | Tom Axelsson | Almunge MK | A-förare Appendix K | Ford | 4:23 | 40 | 1 | |||
1 | Mats Haag | Skepptuna MK | Escort BDG | ||||||||
Applicant: ARC Motorsport | |||||||||||
73 | 66 | Stefan Edlund | Mälaröarnas MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 4:26 | 43 | 11 | 3 | ||
3 | Stefan Eklund | Mälaröarnas MK | 940 | ||||||||
73 | 71 | Tommy Ohlsson | Skepptuna MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 4:26 | 43 | 11 | |||
3 | Mattias Carlström | Märalöarnas MK | 242 | ||||||||
Applicant: LFT RACING TEAM | |||||||||||
75 | 104 | Stig Carlsson | Skepptuna MK | C-förare Appendix K | Volvo | 4:27 | 44 | 1 | |||
1 | Björn Engblom | Skepptuna MK | 142 S | ||||||||
76 | 65 | Michel Brundin | Almunge MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 4:28 | 45 | 13 | 1 | ||
5 | Emil Martinson | Almunge MK | 940 | ||||||||
76 | 95 | Anders Jensen | Borlänge MK | C-förare 2wd | Toyota | 4:28 | 45 | 14 | |||
11 | Olle Björk | Borlänge MK | Starlet | ||||||||
78 | 41 | Anders Spjuth | Mälaröarnas MK | Volvo Original Elit A / N2 | Volvo | 4:29 | 46 | 15 | 1 | ||
4 | Jan Spjuth | Märlaröarnas MK | 940 | ||||||||
78 | 82 | Mikael Hellqvist | Vallentuna MK | C-förare 2wd | VW | 4:29 | 46 | 15 | |||
12 | Mårten Egertz | Vallentuna MK | Golf | ||||||||
78 | 94 | Lars Lindqvist | Almunge MK | C-förare 2wd | VW | 4:29 | 46 | 15 | |||
12 | Mats Hägglund | Börje SK | Golf | ||||||||
Applicant: Mats Hägglund | |||||||||||
81 | 37 | Peder Randonius | Vallentuna MK | A-förare 2wd | Saab | 4:30 | 47 | 38 | 1 | ||
23 | Anne Randonius | Vallentuna MK | 9:3 Et | ||||||||
81 | 44 | Kent Brodin | Skepptuna MK | A-förare Grupp E | Ww | 4:30 | 47 | ||||
1 | Therese Brodin | Skepptuna MK | Golf | ||||||||
81 | 74 | Kjelle Ekström | Skepptuna MK | B-förare Grupp E | Saab | 4:30 | 47 | 10 | |||
2 | Markus Bonte | Vallentuna MK | 99 | ||||||||
81 | 76 | Ricardo Hillesjö | Haninge MK | B-förare Grupp E | VW | 4:30 | 47 | 10 | |||
2 | Mats Eriksson | Haninge MK | Golf GT | ||||||||
85 | 72 | Tomas Ericsson | Films MK | B-förare Appendix K | Saab | 4:33 | 50 | 3 | |||
1 | Henrik Andersén | Films MK | V4 | ||||||||
85 | 102 | Gerhard Eklund | Örsundsbro MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 4:33 | 50 | 18 | |||
4 | Bengt-Åke Källberg | Örsundsbro MK | 244 | ||||||||
85 | 103 | Joakim Källberg | Örsundsbro MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 4:33 | 50 | 18 | |||
4 | Andreas Ahlin | Örsundsbro MK | 244 | ||||||||
85 | 107 | Stefan Pettersson | Rasbo MK | C-förare Appendix K | Ford | 4:33 | 50 | 6 | |||
2 | Sören Westerman | Rasbo MK | Cortina GT | ||||||||
89 | 100 | Danny Mattsson | Rasbo MK | Volvo Original C-förare / N2 | Suzuki | 4:35 | 52 | 20 | 2 | ||
6 | Fredrik Thorszelius | Rasbo MK | Swift GTI | ||||||||
90 | 77 | Anders Jonsson | MK Rimo | B-förare Grupp E | Saab | 4:37 | 54 | 17 | 2 | ||
4 | Linda Jonsson | MK Rimo | 99 | ||||||||
91 | 64 | Kjell Mattsson | Östhammars MK | B-förare 2wd | Peugeot | 4:39 | 56 | 46 | 2 | ||
12 | Kent Olsson | MK Rimo | 206 | ||||||||
92 | 43 | Harry Nielsen | SMK Märsta | A-förare Grupp E | Volvo | 4:40 | 57 | 10 | 1 | ||
2 | Robert Eriksson | SMK Uppsala | 740 | ||||||||
92 | 106 | Tomas Nyström | MK Rimo | C-förare Appendix K | Opel | 4:40 | 57 | 13 | |||
3 | Mathias Waldegård | MK Rimo | Ascona B | ||||||||
92 | 108 | Pär Hedström | Almunge MK | C-förare Grupp E | VW | 4:40 | 57 | ||||
1 | Lars Hedström | Almunge MK | Golf | ||||||||
95 | 201 | Fredrik Ekendahl | Mälaröarnas MK | A-förare Appendix K | Saab | 4:44 | 1:01 | 21 | 4 | ||
2 | Jonas Lindvall | Botkyrka MK | Sport | ||||||||
Applicant: Team Ergo Nordic | |||||||||||
95 | 112 | Patrik Forslöv | Skepptuna MK | C-förare Grupp E | Saab | 4:44 | 1:01 | 4 | |||
2 | Kristofer Sveijer | Rasbo MK | 99 | ||||||||
97 | 75 | Dennis Hartman | Värmdö MK | B-förare Grupp E | Saab | 4:45 | 1:02 | 25 | 1 | ||
5 | Rille 'Moya' Tillberg | Värmdö MK | 99 | ||||||||
97 | 93 | Carolina Jurå | SMK Uppsala | C-förare 2wd | Opel | 4:45 | 1:02 | 31 | |||
14 | Dan Jurå | SMK Uppsala | Ascona B 2,4 | ||||||||
99 | 109 | Ove Kindberg | Skepptuna MK | C-förare Grupp E | Opel | 4:48 | 1:05 | 8 | 3 | ||
3 | Maiju Niiniskorpi | Almunge MK | Kadett | ||||||||
99 | 111 | Tobias Hillbom | Films MK | C-förare Grupp E | Saab | 4:48 | 1:05 | 8 | |||
3 | Roger Hillbom | Films MK | 99 | ||||||||
101 | 113 | Mikael Höög | Rasbo MK | C-förare Grupp E | Ford | 4:52 | 1:09 | 12 | 4 | ||
5 | Roger Nyman | Rasbo MK | Sierra | ||||||||
Applicant: Zero Hero by MHF-ungdom | |||||||||||
102 | 78 | Kenneth Karlsson | Skepptuna MK | B-förare Grupp E | VW | 4:54 | 1:11 | 34 | 2 | ||
6 | Leif-Erik Karlsson | Skepptuna MK | Golf GT | ||||||||
103 | 101 | Andreas Palm | Uppsala MK | Volvo Original C-förare / N2 | Suzuki | 5:17 | 1:34 | 1:02 | 23 | ||
7 | Mikael Eriksson | Uppsala MK | Swift Mk1 | ||||||||
104 | 115 | Jerry Hellund | Mälaröarnas MK | Ungdomsrally | Volvo | 5:41 | 1:58 | 24 | |||
1 | Kjell Hellund | 240 | |||||||||
105 | 114 | Jonna Eson Brådhe | Mälaröarnas MK | Ungdomsrally | VW | 5:45 | 2:02 | 4 | 4 | ||
2 | Liz Brådhe | Huddinge MK | Golf | ||||||||
106 | 105 | Per-Åke Helgesson | Films MK | C-förare Appendix K | Saab | 5:46 | 2:03 | 1:19 | 1 | ||
4 | Anders Hellman | Films MK | V4 96 | ||||||||
Applicant: Hälsinge Kött AB | |||||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |