2013-06-08
Bresonstrofén
Official final
After SS 2
112 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 13 Mats Thorszelius SMK Uppsala A-förare 4 WD Toyota 10:44,8
1   Peter Johansson Uppsala MK Corolla WRC  
4:36,5 6:08,3 
 
2 14 Björn Adolfsson KAK A-förare 4 WD Skoda 11:00,5 15,7 15,7 15,7
2   Cay Nyberg Huddinge MK Octavia  
4:39,8 6:20,7 
 
3 12 Anders Lundin MK Rimo A-förare 4 WD Subaru 11:10,4 25,6 25,6 9,9
3   Göran Schönqvist MK Rimo Impreza STi  
4:42,9 6:27,5 
 
4 9 Jacob Jansson MK Kopparberg A-förare 4 WD Subaru 11:15,5 30,7 30,7 5,1
4   Göran Bergsten Forshaga MC Impreza  
Entrant: Ingemars Garage AB 4:46,0 6:29,5 
 
5 6 Jan-Olof Marklund Umeå AK A-förare 4 WD Lancia 11:17,9 33,1 33,1 2,4
5   Micael Eriksson Vännäs MK Delta HF Integrale 16v  
4:45,5 6:32,4 
 
6 10 Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 11:22,4 37,6 37,6 4,5
6   Kjell Andersson Huddinge Lancer Evo VII  
Entrant: HÖGDALENS BIL o SKADECENTER AB 4:51,0 6:31,4 
 
6 16 Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4 WD Toyota 11:22,4 37,6
6   Markku Kangas Sandvikens MK Celica GT4  
Entrant: L.Häggsbildemontering AB 4:37,4 6:45,0 
 
8 44 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2 WD Nissan 11:23,0 38,2 0,6
1   Andreas Olsson Rasbo MK Sunny  
4:55,9 6:27,1 
 
9 34 Robin Brandel Rasbo MK A-förare 2 WD BMW 11:24,7 39,9 1,7
2   Niklas Carlson Katrineholms MK 325  
Entrant: PP Slakt AB 4:55,9 6:28,8 
 
9 11 Markus Hällbo Säters MK A-förare 4 WD Mitsubishi 11:24,7 39,9
8   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS Lancer Evo IX  
4:44,8 6:39,9 
 
11 41 Jens Branteström Rasbo MK A-förare 2 WD Opel 11:26,2 41,4 3,2 1,5
3   Per Christensen Rasbo MK Corsa B  
Entrant: Bärgning o transport i Uppsala ab 4:57,7 6:28,5 
 
12 42 Roine Björk Rasbo MK A-förare 2 WD Opel 11:27,9 43,1 1,7
4   Johnny Björk Rasbo MK Corsa  
4:54,6 6:33,3 
 
13 37 Martin Jansson Rasbo MK A-förare 2 WD Skoda 11:28,4 43,6 5,4 0,5
5   Lars Blondell Mantorps MK Fabia R2  
4:56,8 6:31,6 
 
14 60 Joakim Süld Östhammars MK B-förare 4 WD Mazda 11:32,7 47,9 4,3
1   Jennie Süld Östhammars MK 323 Turbo 4wd  
4:55,9 6:26,8 
 
15 33 Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2 WD Toyota 11:34,3 49,5 11,3 1,6
6   Tomas Åhman SMK Uppsala Corolla  
4:56,0 6:38,3 
 
16 38 Tobias Johansson Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 11:34,6 49,8 11,6 0,3
7   Mikael Pettersson Järbo MK 240  
Entrant: järbo alltech 4:54,6 6:40,0 
 
17 39 Pär Swedh SMK Hälsinge A-förare 2 WD Volvo 11:35,4 50,6 12,4 0,8
8   Torsten Oläsligt SMK Hälsinge 240  
4:58,2 6:37,2 
 
18 2 Anders Wänn Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 11:37,6 52,8 52,8 2,2
9   Marie Abrahamsson SMK Dala Lancer Evo VI  
4:54,9 6:42,7 
 
19 3 Steen Skodborg Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 11:40,4 55,6 55,6 2,8
10   Olle Björk Borlänge MK Lancer Evo VII  
4:53,4 6:47,0 
 
20 40 Patrik Åhman Almunge MK A-förare 2 WD Opel 11:41,6 56,8 18,6 1,2
9   Christoffer Bäck SMK Hedemora Corsa 1600  
5:06,1 6:35,5 
 
21 5 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4 WD Subaru 11:42,5 57,7 57,7 0,9
11   Tomas Koepke Värmdö MK Impreza STi 555  
4:57,4 6:45,1 
 
22 28 Torbjörn Jansson Almunge MK A-förare 2 WD VW 11:42,8 58,0 19,8 0,3
10   Marcus Stafberg Almunge MK Golf III Kit Car  
5:02,8 6:40,0 
 
23 62 Tomas Åkerlund MK Rimo B-förare 4 WD Nissan 11:46,0 1:01,2 13,3 3,2
2   Joakim Johansson MK Orion Sunny GTI-R  
5:07,5 6:38,5 
 
24 48 Emil Bergkvist Hofors MS VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 11:50,4 1:05,6 4,4
1   Sofie Lundmark Piteå MS 940  
Entrant: LEJTORP RACING 5:08,4 6:42,0 
 
25 66 Gabriel Savela Stockholms BK B-förare 4 WD Mitsubishi 11:54,3 1:09,5 21,6 3,9
3   Mikael Savela Stockholms BK Lancer Evo IV  
4:57,6 6:56,7 
 
26 31 Björn Blackne BSK Motor A-förare 2 WD VW 11:55,8 1:11,0 32,8 1,5
11   Cristian Lindberg Rasbo MK Golf  
5:02,8 6:53,0 
 
27 36 Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2 WD Toyota 11:57,9 1:13,1 34,9 2,1
12   Mats Frycklund Härnösands MK Corolla  
5:03,0 6:54,9 
 
28 21 Kenneth Lodeklint Vallentuna MK A-förare 2 WD Opel 11:58,1 1:13,3 35,1 0,2
13   Björn Wulf Vallentuna MK Corsa B  
5:09,6 6:48,5 
 
29 64 Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4 WD Mitsubishi 11:59,2 1:14,4 26,5 1,1
4   Thomas Lindvall Nollåtta MK Lancer Evo VI  
5:02,6 6:56,6 
 
30 61 Christopher Tottie Mälaröarnas MK B-förare 4 WD Mitsubishi 12:01,9 1:17,1 29,2 2,7
5   Peter Henell Malaröarnas MK Lancer Evo IV  
5:07,7 6:54,2 
 
31 32 Roine Larsson Waxholms MK A-förare 2 WD Volvo 12:05,4 1:20,6 42,4 3,5
14   Carolin Larsson Waxholms MK 240  
5:08,9 6:56,5 
 
32 29 Daniel Johansson Nollåtta MK A-förare 2 WD Suzuki 12:06,6 1:21,8 43,6 1,2
15   Christer Carlsson Katrineholms MK Ignis S1600  
Entrant: JRM Racing AB 5:13,0 6:53,6 
 
33 74 Ove Eklund Films MK B-förare 2 WD VW 12:07,3 1:22,5 0,7
1   Lars-Åke Karlsson Rasbo MK Golf  
5:16,9 6:50,4 
 
34 63 Fredrik Åhs Västerås MS B-förare 4 WD Mitsubishi 12:07,6 1:22,8 34,9 0,3
6   Henrik Oscarson Västerås MS Lancer Evo VIII  
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB 5:17,5 6:50,1 
 
35 68 Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare 2 WD Volvo 12:12,9 1:28,1 5,6 5,3
2   Viktor Larsson Laxå MK 240  
5:01,2 7:11,7 
 
36 19 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 12:13,7 1:28,9 50,7 0,8
16   Tommy Wallin Eskilstuna MK Golf Mk2  
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se 5:09,5 7:04,2 
 
36 75 Rickard Ekblom Värmdö MK B-förare 2 WD Volvo 12:13,7 1:28,9 6,4
3   Håkan Ehrsson Värmdö MK 240  
Entrant: Lejtorp Racing 5:20,0 6:53,7 
 
38 53 Thord Östlund Hedesunda MK A-förare Appendix K Volvo 12:15,4 1:30,6 1,7
1   Peter Holmgren Hedesunda MK 242  
5:23,0 6:52,4 
 
39 205 Erik Wallin Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 12:15,9 1:31,1 52,9 0,5
17   Jan Ramsell Skepptuna MK 242  
5:17,7 6:58,2 
 
40 30 Hasse Jansson MK Rimo A-förare 2 WD Volvo 12:16,2 1:31,4 0,3
18   Roine Andersson SMK Uppsala 944  
Entrant: HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB 5:13,7 7:02,5 
 
41 27 Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD Volvo 12:17,3 1:32,5 54,3 1,1
19   Hans Ädel Hedesunda MK 940  
5:14,3 7:03,0 
 
42 52 Mikael Åhman Almunge MK A-förare Appendix K VW 12:20,7 1:35,9 5,3 3,4
2   Pontus Åhman Almunge MK Golf  
5:26,3 6:54,4 
 
43 70 Erik Gelotte Rasbo MK B-förare 2 WD VW 12:20,9 1:36,1 13,6 0,2
4   Bengt Gelotte Golf II  
5:23,7 6:57,2 
 
44 47 Magnus Olsson Järbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 12:22,3 1:37,5 31,9 1,4
2   Robin Jonsson Järbo MK 240  
Entrant: JÄRBO ALLTECH 5:17,6 7:04,7 
 
45 26 Stefan Ingvarsson Östhammars MK A-förare 2 WD Opel 12:23,2 1:38,4 1:00,2 0,9
20   Jörgen Åstrand Ömk Ascona B  
5:18,5 7:04,7 
 
46 206 Peter Lindblad Sigtuna RC A-förare Appendix K Opel 12:24,9 1:40,1 9,5 1,7
3   Thomas Carlsson SMK Märsta Ascona B  
5:23,8 7:01,1 
 
47 56 Bo Warmenius Taxinge MK A-förare Appendix K Ford 12:25,1 1:40,3 9,7 0,2
4   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Escort RS 1600  
5:24,2 7:00,9 
 
48 113 Gunnar Olars Rasbo MK C-förare 2 WD Opel 12:27,5 1:42,7 2,4
1   Magnus Larsson Rasbo MK Kadett GTE  
Entrant: A.R.C MOTORSPORT 5:29,3 6:58,2 
 
49 114 Tomas Ekberg Haninge MK C-förare 2 WD Volvo 12:28,6 1:43,8 1,1 1,1
2   Mattias Hallberg Haninge MK 940  
5:27,0 7:01,6 
 
50 69 Evelina Olofsson Hofors MS B-förare 2 WD Opel 12:29,2 1:44,4 21,9 0,6
5   Lars Gustafsson Hofors MS Corsa A GSI  
Entrant: Hofors Autoservice AB 5:21,8 7:07,4 
 
51 72 Leo Betcke Sigtuna RC B-förare 2 WD VW 12:29,6 1:44,8 22,3 0,4
6   Johan Klaar Sigtuna RC Golf III  
5:27,3 7:02,3 
 
52 45 Marcus Johansson Fredriksbergs MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 12:29,7 1:44,9 39,3 0,1
3   Jessica Johansson Fredriksbergs MK 240  
Entrant: Åhls bildelar AB 5:28,4 7:01,3 
 
53 24 Conny Sjöström MK Orion A-förare 2 WD Peugeot 12:31,4 1:46,6 1:08,4 1,7
21   Mikael Jonsson SMK Gävle 306 GTI  
5:20,8 7:00,6 
 
54 120 Andreas Broberg Värmdö MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 12:31,5 1:46,7 0,1
1   Emil Eklund Gestrike RT 940  
5:30,9 7:00,6 
 
55 23 Krister Zotterman Almunge MK A-förare 2 WD Opel 12:34,7 1:49,9 1:11,7 3,2
22   Håkan Örtby Almunge MK Kadett  
5:18,5 7:06,2 
 
56 46 Dick Larsson Rasbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 12:37,8 1:53,0 47,4 3,1
4   Jessica Larsson Rasbo MK 244  
Entrant: Peter Jansson Åkeri ab 5:25,2 7:12,6 
 
57 84 Tommy Ohlsson Sigtuna RC VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 12:39,6 1:54,8 1,8
1   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK 940  
5:26,8 7:12,8 
 
58 55 Tomas Thorszelius Rasbo MK A-förare Appendix K Volvo 12:41,2 1:56,4 25,8 1,6
5   Åke Nilsson Rasbo MK 240  
5:24,2 7:07,0 
 
59 91 Christoffer Söderberg Rasbo MK B-förare Appendix K Opel 12:41,7 1:56,9 0,5
1   Kjell Renstål Rasbo MK Ascona A  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden 5:32,2 7:09,5 
 
60 54 Krister Wennman Rasbo MK A-förare Appendix K VW 12:42,0 1:57,2 26,6 0,3
6   Patric Söderlund Rasbo MK Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB 5:34,5 7:07,5 
 
61 112 Mikael Gjertz Rasbo MK C-förare 2 WD Ford 12:42,5 1:57,7 15,0 0,5
3   Malin Ågren Rasbo MK Escort  
5:46,6 6:55,9 
 
62 122 Eddie Lundqvist Sandvikens MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 12:43,4 1:58,6 11,9 0,9
2   Hans-Olov Andersson Sandvikens MK 940  
Entrant: Team Lumek Motorsport 5:35,5 7:07,9 
 
63 25 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 12:45,2 2:00,4 1:22,2 1,8
23   Henrik Hedlund Huddinge MK R19  
5:20,9 7:24,3 
 
64 82 Bengt Mattsson Almunge MK B-förare 2 WD Volvo 12:45,6 2:00,8 38,3 0,4
7   Mike Westerman Almunge MK 242  
5:33,9 7:11,7 
 
65 17 Leif Westman Almunge MK A-förare 2 WD Ford 12:46,4 2:01,6 1:23,4 0,8
24   Matz Eriksson Films MK Fiesta  
5:34,3 7:12,1 
 
66 85 Torbjörn Karlsson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 12:46,7 2:01,9 7,1 0,3
2   Olle Larsson Rasbo MK 940  
5:33,6 7:13,1 
 
67 124 Robin Hellström Järbo MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 12:51,7 2:06,9 5,0
3   Emma Hellström Järbo MK 940  
5:50,2 7:01,5 
 
68 50 Göran Westerman Rasbo MK A-förare Appendix K Opel 12:52,7 2:07,9 37,3 1,0
7   Urban Jansson Rasbo MK Ascona  
5:42,8 7:09,9 
 
69 102 Magnus Söderström Ålands Motorklubb C-förare 2 WD Opel 12:53,2 2:08,4 25,7 0,5
4   Marcus Engberg MK Rimo Ascona B  
Entrant: Hallstaviks Maskinservice AB 5:43,6 7:09,6 
 
70 86 Leif Söderlund MK Rimo VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 12:55,6 2:10,8 16,0 2,4
3   Bengt Malmberg Skepptuna MK 940  
5:38,7 7:16,9 
 
71 127 Johnny Thyr Films MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 12:56,0 2:11,2 24,5 0,4
4   Martin Holmgren Rasbo MK 244  
5:45,3 7:10,7 
 
72 89 Tom Hansson Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 12:57,2 2:12,4 17,6 1,2
4   Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK 240  
5:41,4 7:15,8 
 
73 83 Fredrik Jansson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 12:59,4 2:14,6 19,8 2,2
5   Daniel Andersson Almunge MK 940  
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB 5:58,2 7:01,2 
 
74 77 Kjell Mattsson Östhammars MK B-förare 2 WD Peugeot 13:00,5 2:15,7 53,2 1,1
8   Gunnar Holstein MK Rimo 206 RC  
5:37,0 7:23,5 
 
75 87 Robin Nyberg Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 13:00,9 2:16,1 21,3 0,4
6   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK 940  
Entrant: Ekerö Bilteknik AB 5:41,5 7:19,4 
 
75 88 Christian Åhr Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 13:00,9 2:16,1 21,3
6   Jocke Arvidsson BSK Motor 940  
5:43,7 7:17,2 
 
77 111 Lars Lindqvist Almunge MK C-förare 2 WD VW 13:03,9 2:19,1 36,4 3,0
5   Calle Askemar Järfälla MK Golf1  
5:47,2 7:16,7 
 
78 78 Karl Sundborger Mälaröarnas MK B-förare 2 WD Volvo 13:04,8 2:20,0 0,9
9   Johan Thelin Mälaröarnas MK 242  
5:21,7 7:43,1 
 
79 109 Tim Zettergren Waxholms MK C-förare 2 WD Volvo 13:08,2 2:23,4 40,7 3,4
6   Göran Nilson Waxholms MK 240  
5:58,0 7:10,2 
 
80 132 Lars Hedström Almunge MK C-förare Grupp E VW 13:14,1 2:29,3 5,9
1   Pär Hedström Almunge MK Golf  
5:54,4 7:19,7 
 
81 129 Kurt Trohlin Films MK C-förare Appendix K Saab 13:14,6 2:29,8 0,5
1   Erik Trohlin Films MK 96  
5:51,1 7:23,5 
 
82 51 Per Göransson Almunge MK A-förare Appendix K Ford 13:19,5 2:34,7 1:04,1 4,9
8   Jan Nilsson Kolsva MS Falcon  
5:44,6 7:34,9 
 
83 104 Kaj Larsen SMK Märsta C-förare 2 WD Toyota 13:23,1 2:38,3 55,6 3,6
7   Lars Hallquist SMK Märsta Starlet  
Entrant: Lejtorp Racing 6:01,3 7:21,8 
 
84 59 Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare Grupp E Volvo 13:23,4 2:38,6 0,3
1   Joakim Renberg Skutskärs MS 940  
6:06,8 7:16,6 
 
85 121 Patrik Johansson Rasbo MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 13:23,7 2:38,9 52,2 0,3
5   Jimmy Berlin Rasbo MK 240  
6:01,0 7:22,7 
 
86 58 Mats Bromark Films MK A-förare Grupp E VW 13:24,4 2:39,6 0,7
2   Martin Bromark Skutskärs MS Golf GT  
6:02,8 7:21,6 
 
87 139 Henrik Zotterman Almunge MK C-förare Grupp E Opel 13:24,8 2:40,0 10,7 0,4
2   Martin Linder Almunge MK Kadett  
5:52,1 7:32,7 
 
88 94 Lennart Stocker Värmdö MK B-förare Appendix K Opel 13:28,6 2:43,8 46,9 3,8
2   Lars Fyrby MK Rimo Ascona B  
5:50,1 7:28,5 
 
89 140 Robert Eriksson Stockholms BK C-förare Grupp E Volvo 13:29,4 2:44,6 15,3 0,8
3   John Styrman Stockholms BK 242  
6:03,0 7:26,4 
 
90 138 Erik Rogersson Rasbo MK C-förare Grupp E VW 13:29,5 2:44,7 15,4 0,1
4   Filip Rosendahl Rasbo MK Golf GT  
5:56,5 7:33,0 
 
91 135 Andreas Bohlin Sandvikens MK C-förare Grupp E VW 13:35,1 2:50,3 21,0 5,6
5   Staffan Andersson Sandvikens MK Golf Mk2  
6:02,9 7:32,2 
 
92 101 Andreas Larsson Ludvika MS C-förare 2 WD Opel 13:36,5 2:51,7 1:09,0 1,4
8   Mattias Bodare Grangärde RRC Corsa  
6:12,9 7:23,6 
 
93 80 Kenneth Karlsson MK Rimo B-förare 2 WD BMW 13:36,7 2:51,9 0,2
10   Carl-Gustav Andersson MK Rimo 325  
Entrant: Nyströms Cement 5:58,5 7:38,2 
 
94 131 Stefan Blomqvist Almunge MK C-förare Appendix K Ford 13:38,8 2:54,0 24,2 2,1
2   Mikael Blomkvist Rasbo MK Escort RS 2000  
6:12,8 7:26,0 
 
95 20 Wladi Rabrenovic Mälaröarnas MK A-förare 2 WD Renault 13:39,3 2:54,5 0,5
25   Filip Rabrenovic Mälaröarnas MK Clio  
5:57,8 7:41,5 
 
96 136 Johannes Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 13:41,7 2:56,9 27,6 2,4
6   Mattias Engvall Skutskärs MS Golf Mk 3  
6:11,1 7:30,6 
 
97 95 Stefan Edlund Mälaröarnas MK B-förare Grupp E VW 13:43,0 2:58,2 1,3
1   Mikael Friberg Mälaröarnas MK Golf  
6:03,9 7:39,1 
 
98 116 Henrik Nilsson Skepptuna MK C-förare 2 WD VW 13:43,5 2:58,7 1:16,0 0,5
9   Joakim Jansson Skepptuna MK Golf Mk1  
Entrant: TEAM KBRACING 6:03,0 7:30,5 
 
99 108 Calle Fincken Värmdö MK C-förare 2 WD Skoda 13:44,4 2:59,6 1:16,9 0,9
10   Mario Fincken Värmdö MK Favorit  
6:02,6 7:41,8 
 
100 106 Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK C-förare 2 WD Peugeot 13:47,5 3:02,7 1:20,0 3,1
11   Mikael Pettersson Järbo MK 309  
6:21,0 7:26,5 
 
101 133 Jörgen Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 13:49,7 3:04,9 35,6 2,2
7   Elin Trana Skutskärs MS Golf GT  
6:01,6 7:48,1 
 
102 141 Robin Wallberg Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 13:50,6 3:05,8 36,5 0,9
8   Robin Malmesjö Skutskärs MS Golf Mk II  
6:14,2 7:36,4 
 
103 130 Håkan Stålberg Waxholms MK C-förare Appendix K Volvo 13:51,1 3:06,3 0,5
3   Anton Stålberg Waxholms MK 142  
5:48,4 8:02,7 
 
104 125 Johan Wikström Skutskärs MS VOC / Grupp N -1600 Volvo 13:56,5 3:11,7 1:25,0 5,4
6   Julia Wikström Skutskärs MS 244  
6:15,8 7:40,7 
 
105 100 Stefan Andersson Vallentuna MK C-förare 2 WD Nissan 14:06,5 3:21,7 1:39,0 10,0
12   Robert Andersson Vallentuna MK Sunny  
6:43,6 7:22,9 
 
106 123 Leif Nilsson Mälaröarnas MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 14:14,3 3:29,5 1:42,8 7,8
7   Max Nensén Gnesta MK 244  
6:42,5 7:31,8 
 
107 105 Pär Lodén Vallentuna MK C-förare 2 WD Volvo 14:55,1 4:10,3 2:27,6 40,8
13   Jessica Lundahl MK Rimo 142  
6:52,2 8:02,9 
 
108 134 Henrik Andersson Almunge MK C-förare Grupp E VW 15:08,7 4:23,9 1:54,6 13,6
9   Fredrik Lindh Rasbo MK Golf Mk2  
6:40,1 8:28,6 
 
109 65 Dick Larsson Nollåtta MK B-förare 4 WD Mitsubishi 18:05,7 7:20,9 2:57,0
7   Madelene Buskas Gotlands MF BK Evo  
5:08,5 12:47,2 
 
110 97 Kim Koivio Stockholms BK C-förare 4 WD Mitsubishi 21:40,4 10:55,6 3:34,7
1   Petri Savela Tua Lancer Evo IX  
Entrant: Örby Gummi Racing Team 15:03,8 6:36,6 
 
111 202 Carina Hermansson SMK Uppsala A-förare 4 WD Subaru 24:29,1 13:44,3 2:48,7
12   Mikael Nilsson Rasbo MK WRX  
4:57,5 19:31,6 
 
112 137 Håkan Bodin Örsundsbro MK C-förare Grupp E VW 26:45,5 16:00,7 2:16,4
10   Bobby Bodin Örsundsbro MK Golf 2  
6:01,8 20:43,7