2013-06-08
Bresonstrofén
Official final
After SS 3
105 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 13 Mats Thorszelius SMK Uppsala A-förare 4 WD Toyota 14:30,7
1   Peter Johansson Uppsala MK Corolla WRC  
4:36,5 6:08,3 3:45,9 
 
2 14 Björn Adolfsson KAK A-förare 4 WD Skoda 14:46,7 16,0 16,0 16,0
2   Cay Nyberg Huddinge MK Octavia  
4:39,8 6:20,7 3:46,2 
 
3 12 Anders Lundin MK Rimo A-förare 4 WD Subaru 15:02,1 31,4 31,4 15,4
3   Göran Schönqvist MK Rimo Impreza STi  
4:42,9 6:27,5 3:51,7 
 
4 9 Jacob Jansson MK Kopparberg A-förare 4 WD Subaru 15:06,1 35,4 35,4 4,0
4   Göran Bergsten Forshaga MC Impreza  
Entrant: Ingemars Garage AB 4:46,0 6:29,5 3:50,6 
 
5 6 Jan-Olof Marklund Umeå AK A-förare 4 WD Lancia 15:11,8 41,1 41,1 5,7
5   Micael Eriksson Vännäs MK Delta HF Integrale 16v  
4:45,5 6:32,4 3:53,9 
 
6 16 Niklas Hägg SMK Hälsinge A-förare 4 WD Toyota 15:14,4 43,7 2,6
6   Markku Kangas Sandvikens MK Celica GT4  
Entrant: L.Häggsbildemontering AB 4:37,4 6:45,0 3:52,0 
 
7 10 Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 15:16,6 45,9 45,9 2,2
7   Kjell Andersson Huddinge Lancer Evo VII  
Entrant: HÖGDALENS BIL o SKADECENTER AB 4:51,0 6:31,4 3:54,2 
 
8 44 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2 WD Nissan 15:18,8 48,1 2,2
1   Andreas Olsson Rasbo MK Sunny  
4:55,9 6:27,1 3:55,8 
 
9 37 Martin Jansson Rasbo MK A-förare 2 WD Skoda 15:23,3 52,6 4,5 4,5
2   Lars Blondell Mantorps MK Fabia R2  
4:56,8 6:31,6 3:54,9 
 
9 42 Roine Björk Rasbo MK A-förare 2 WD Opel 15:23,3 52,6
2   Johnny Björk Rasbo MK Corsa  
4:54,6 6:33,3 3:55,4 
 
11 41 Jens Branteström Rasbo MK A-förare 2 WD Opel 15:25,6 54,9 6,8 2,3
4   Per Christensen Rasbo MK Corsa B  
Entrant: Bärgning o transport i Uppsala ab 4:57,7 6:28,5 3:59,4 
 
12 34 Robin Brandel Rasbo MK A-förare 2 WD BMW 15:29,9 59,2 4,3
5   Niklas Carlson Katrineholms MK 325  
Entrant: PP Slakt AB 4:55,9 6:28,8 4:05,2 
 
13 38 Tobias Johansson Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 15:35,3 1:04,6 16,5 5,4
6   Mikael Pettersson Järbo MK 240  
Entrant: järbo alltech 4:54,6 6:40,0 4:00,7 
 
14 39 Pär Swedh SMK Hälsinge A-förare 2 WD Volvo 15:36,6 1:05,9 17,8 1,3
7   Torsten Oläsligt SMK Hälsinge 240  
4:58,2 6:37,2 4:01,2 
 
15 2 Anders Wänn Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 15:36,9 1:06,2 1:06,2 0,3
8   Marie Abrahamsson SMK Dala Lancer Evo VI  
4:54,9 6:42,7 3:59,3 
 
16 33 Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2 WD Toyota 15:37,6 1:06,9 18,8 0,7
8   Tomas Åhman SMK Uppsala Corolla  
4:56,0 6:38,3 4:03,3 
 
17 3 Steen Skodborg Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 15:38,8 1:08,1 1:08,1 1,2
9   Olle Björk Borlänge MK Lancer Evo VII  
4:53,4 6:47,0 3:58,4 
 
18 28 Torbjörn Jansson Almunge MK A-förare 2 WD VW 15:38,9 1:08,2 20,1 0,1
9   Marcus Stafberg Almunge MK Golf III Kit Car  
5:02,8 6:40,0 3:56,1 
 
19 40 Patrik Åhman Almunge MK A-förare 2 WD Opel 15:39,9 1:09,2 21,1 1,0
10   Christoffer Bäck SMK Hedemora Corsa 1600  
5:06,1 6:35,5 3:58,3 
 
20 5 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4 WD Subaru 15:45,4 1:14,7 1:14,7 5,5
10   Tomas Koepke Värmdö MK Impreza STi 555  
4:57,4 6:45,1 4:02,9 
 
21 62 Tomas Åkerlund MK Rimo B-förare 4 WD Nissan 15:48,3 1:17,6 2,9
1   Joakim Johansson MK Orion Sunny GTI-R  
5:07,5 6:38,5 4:02,3 
 
22 48 Emil Bergkvist Hofors MS VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 15:54,8 1:24,1 6,5
1   Sofie Lundmark Piteå MS 940  
Entrant: LEJTORP RACING 5:08,4 6:42,0 4:04,4 
 
23 66 Gabriel Savela Stockholms BK B-förare 4 WD Mitsubishi 15:55,7 1:25,0 7,4 0,9
2   Mikael Savela Stockholms BK Lancer Evo IV  
4:57,6 6:56,7 4:01,4 
 
24 21 Kenneth Lodeklint Vallentuna MK A-förare 2 WD Opel 16:01,9 1:31,2 43,1 6,2
11   Björn Wulf Vallentuna MK Corsa B  
5:09,6 6:48,5 4:03,8 
 
25 31 Björn Blackne BSK Motor A-förare 2 WD VW 16:02,5 1:31,8 43,7 0,6
12   Cristian Lindberg Rasbo MK Golf  
5:02,8 6:53,0 4:06,7 
 
26 36 Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2 WD Toyota 16:03,9 1:33,2 45,1 1,4
13   Mats Frycklund Härnösands MK Corolla  
5:03,0 6:54,9 4:06,0 
 
27 61 Christopher Tottie Mälaröarnas MK B-förare 4 WD Mitsubishi 16:10,4 1:39,7 22,1 6,5
3   Peter Henell Malaröarnas MK Lancer Evo IV  
5:07,7 6:54,2 4:08,5 
 
28 29 Daniel Johansson Nollåtta MK A-förare 2 WD Suzuki 16:12,3 1:41,6 53,5 1,9
14   Christer Carlsson Katrineholms MK Ignis S1600  
Entrant: JRM Racing AB 5:13,0 6:53,6 4:05,7 
 
29 32 Roine Larsson Waxholms MK A-förare 2 WD Volvo 16:14,3 1:43,6 55,5 2,0
15   Carolin Larsson Waxholms MK 240  
5:08,9 6:56,5 4:08,9 
 
30 74 Ove Eklund Films MK B-förare 2 WD VW 16:15,2 1:44,5 0,9
1   Lars-Åke Karlsson Rasbo MK Golf  
5:16,9 6:50,4 4:07,9 
 
31 64 Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4 WD Mitsubishi 16:16,6 1:45,9 28,3 1,4
4   Thomas Lindvall Nollåtta MK Lancer Evo VI  
5:02,6 6:56,6 4:17,4 
 
32 68 Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare 2 WD Volvo 16:17,3 1:46,6 2,1 0,7
2   Viktor Larsson Laxå MK 240  
5:01,2 7:11,7 4:04,4 
 
33 19 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 16:21,5 1:50,8 1:02,7 4,2
16   Tommy Wallin Eskilstuna MK Golf Mk2  
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se 5:09,5 7:04,2 4:07,8 
 
34 75 Rickard Ekblom Värmdö MK B-förare 2 WD Volvo 16:24,0 1:53,3 8,8 2,5
3   Håkan Ehrsson Värmdö MK 240  
Entrant: Lejtorp Racing 5:20,0 6:53,7 4:10,3 
 
35 53 Thord Östlund Hedesunda MK A-förare Appendix K Volvo 16:24,4 1:53,7 0,4
1   Peter Holmgren Hedesunda MK 242  
5:23,0 6:52,4 4:09,0 
 
36 52 Mikael Åhman Almunge MK A-förare Appendix K VW 16:30,5 1:59,8 6,1 6,1
2   Pontus Åhman Almunge MK Golf  
5:26,3 6:54,4 4:09,8 
 
37 70 Erik Gelotte Rasbo MK B-förare 2 WD VW 16:31,1 2:00,4 15,9 0,6
4   Bengt Gelotte Golf II  
5:23,7 6:57,2 4:10,2 
 
38 30 Hasse Jansson MK Rimo A-förare 2 WD Volvo 16:34,6 2:03,9 3,5
17   Roine Andersson SMK Uppsala 944  
Entrant: HALLSTAVIKS MASKINSERVICE AB 5:13,7 7:02,5 4:18,4 
 
39 47 Magnus Olsson Järbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 16:36,2 2:05,5 41,4 1,6
2   Robin Jonsson Järbo MK 240  
Entrant: JÄRBO ALLTECH 5:17,6 7:04,7 4:13,9 
 
40 26 Stefan Ingvarsson Östhammars MK A-förare 2 WD Opel 16:36,8 2:06,1 1:18,0 0,6
18   Jörgen Åstrand Ömk Ascona B  
5:18,5 7:04,7 4:13,6 
 
41 206 Peter Lindblad Sigtuna RC A-förare Appendix K Opel 16:38,3 2:07,6 13,9 1,5
3   Thomas Carlsson SMK Märsta Ascona B  
5:23,8 7:01,1 4:13,4 
 
42 72 Leo Betcke Sigtuna RC B-förare 2 WD VW 16:41,6 2:10,9 26,4 3,3
5   Johan Klaar Sigtuna RC Golf III  
5:27,3 7:02,3 4:12,0 
 
43 63 Fredrik Åhs Västerås MS B-förare 4 WD Mitsubishi 16:43,2 2:12,5 54,9 1,6
5   Henrik Oscarson Västerås MS Lancer Evo VIII  
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB 5:17,5 6:50,1 4:35,6 
 
44 56 Bo Warmenius Taxinge MK A-förare Appendix K Ford 16:43,5 2:12,8 19,1 0,3
4   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Escort RS 1600  
5:24,2 7:00,9 4:18,4 
 
45 69 Evelina Olofsson Hofors MS B-förare 2 WD Opel 16:43,6 2:12,9 28,4 0,1
6   Lars Gustafsson Hofors MS Corsa A GSI  
Entrant: Hofors Autoservice AB 5:21,8 7:07,4 4:14,4 
 
46 27 Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD Volvo 16:47,3 2:16,6 1:28,5 3,7
19   Hans Ädel Hedesunda MK 940  
5:14,3 7:03,0 4:30,0 
 
47 45 Marcus Johansson Fredriksbergs MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 16:48,9 2:18,2 54,1 1,6
3   Jessica Johansson Fredriksbergs MK 240  
Entrant: Åhls bildelar AB 5:28,4 7:01,3 4:19,2 
 
48 23 Krister Zotterman Almunge MK A-förare 2 WD Opel 16:49,1 2:18,4 1:30,3 0,2
20   Håkan Örtby Almunge MK Kadett  
5:18,5 7:06,2 4:14,4 
 
49 24 Conny Sjöström MK Orion A-förare 2 WD Peugeot 16:50,3 2:19,6 1:31,5 1,2
21   Mikael Jonsson SMK Gävle 306 GTI  
5:20,8 7:00,6 4:18,9 
 
50 25 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 16:52,2 2:21,5 1:33,4 1,9
22   Henrik Hedlund Huddinge MK R19  
5:20,9 7:24,3 4:07,0 
 
51 114 Tomas Ekberg Haninge MK C-förare 2 WD Volvo 16:52,5 2:21,8 0,3
1   Mattias Hallberg Haninge MK 940  
5:27,0 7:01,6 4:23,9 
 
52 113 Gunnar Olars Rasbo MK C-förare 2 WD Opel 16:54,0 2:23,3 1,5
2   Magnus Larsson Rasbo MK Kadett GTE  
Entrant: A.R.C MOTORSPORT 5:29,3 6:58,2 4:26,5 
 
53 205 Erik Wallin Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 16:56,3 2:25,6 1:37,5 2,3
23   Jan Ramsell Skepptuna MK 242  
5:17,7 6:58,2 4:40,4 
 
53 54 Krister Wennman Rasbo MK A-förare Appendix K VW 16:56,3 2:25,6 31,9
5   Patric Söderlund Rasbo MK Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB 5:34,5 7:07,5 4:14,3 
 
55 120 Andreas Broberg Värmdö MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 16:56,5 2:25,8 0,2
1   Emil Eklund Gestrike RT 940  
5:30,9 7:00,6 4:25,0 
 
56 46 Dick Larsson Rasbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 16:57,7 2:27,0 1:02,9 1,2
4   Jessica Larsson Rasbo MK 244  
Entrant: Peter Jansson Åkeri ab 5:25,2 7:12,6 4:19,9 
 
57 55 Tomas Thorszelius Rasbo MK A-förare Appendix K Volvo 17:00,9 2:30,2 36,5 3,2
6   Åke Nilsson Rasbo MK 240  
5:24,2 7:07,0 4:19,7 
 
58 112 Mikael Gjertz Rasbo MK C-förare 2 WD Ford 17:02,9 2:32,2 10,4 2,0
3   Malin Ågren Rasbo MK Escort  
5:46,6 6:55,9 4:20,4 
 
59 17 Leif Westman Almunge MK A-förare 2 WD Ford 17:04,2 2:33,5 1:45,4 1,3
24   Matz Eriksson Films MK Fiesta  
5:34,3 7:12,1 4:17,8 
 
60 84 Tommy Ohlsson Sigtuna RC VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 17:04,4 2:33,7 0,2
1   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK 940  
5:26,8 7:12,8 4:24,8 
 
61 91 Christoffer Söderberg Rasbo MK B-förare Appendix K Opel 17:06,7 2:36,0 2,3
1   Kjell Renstål Rasbo MK Ascona A  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden 5:32,2 7:09,5 4:25,0 
 
62 82 Bengt Mattsson Almunge MK B-förare 2 WD Volvo 17:10,1 2:39,4 54,9 3,4
7   Mike Westerman Almunge MK 242  
5:33,9 7:11,7 4:24,5 
 
63 122 Eddie Lundqvist Sandvikens MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 17:11,0 2:40,3 14,5 0,9
2   Hans-Olov Andersson Sandvikens MK 940  
Entrant: Team Lumek Motorsport 5:35,5 7:07,9 4:27,6 
 
64 50 Göran Westerman Rasbo MK A-förare Appendix K Opel 17:11,8 2:41,1 47,4 0,8
7   Urban Jansson Rasbo MK Ascona  
5:42,8 7:09,9 4:19,1 
 
65 85 Torbjörn Karlsson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 17:12,9 2:42,2 8,5 1,1
2   Olle Larsson Rasbo MK 940  
5:33,6 7:13,1 4:26,2 
 
66 102 Magnus Söderström Ålands Motorklubb C-förare 2 WD Opel 17:13,3 2:42,6 20,8 0,4
4   Marcus Engberg MK Rimo Ascona B  
Entrant: Hallstaviks Maskinservice AB 5:43,6 7:09,6 4:20,1 
 
67 83 Fredrik Jansson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 17:18,2 2:47,5 13,8 4,9
3   Daniel Andersson Almunge MK 940  
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB 5:58,2 7:01,2 4:18,8 
 
67 124 Robin Hellström Järbo MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 17:18,2 2:47,5
3   Emma Hellström Järbo MK 940  
5:50,2 7:01,5 4:26,5 
 
69 86 Leif Söderlund MK Rimo VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 17:21,4 2:50,7 17,0 3,2
4   Bengt Malmberg Skepptuna MK 940  
5:38,7 7:16,9 4:25,8 
 
70 88 Christian Åhr Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 17:24,7 2:54,0 20,3 3,3
5   Jocke Arvidsson BSK Motor 940  
5:43,7 7:17,2 4:23,8 
 
71 127 Johnny Thyr Films MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 17:25,2 2:54,5 28,7 0,5
4   Martin Holmgren Rasbo MK 244  
5:45,3 7:10,7 4:29,2 
 
72 77 Kjell Mattsson Östhammars MK B-förare 2 WD Peugeot 17:28,3 2:57,6 1:13,1 3,1
8   Gunnar Holstein MK Rimo 206 RC  
5:37,0 7:23,5 4:27,8 
 
73 87 Robin Nyberg Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 17:31,7 3:01,0 27,3 3,4
6   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK 940  
Entrant: Ekerö Bilteknik AB 5:41,5 7:19,4 4:30,8 
 
74 109 Tim Zettergren Waxholms MK C-förare 2 WD Volvo 17:34,6 3:03,9 42,1 2,9
5   Göran Nilson Waxholms MK 240  
5:58,0 7:10,2 4:26,4 
 
75 111 Lars Lindqvist Almunge MK C-förare 2 WD VW 17:36,3 3:05,6 43,8 1,7
6   Calle Askemar Järfälla MK Golf1  
5:47,2 7:16,7 4:32,4 
 
76 59 Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare Grupp E Volvo 17:44,9 3:14,2 8,6
1   Joakim Renberg Skutskärs MS 940  
6:06,8 7:16,6 4:21,5 
 
77 51 Per Göransson Almunge MK A-förare Appendix K Ford 17:47,7 3:17,0 1:23,3 2,8
8   Jan Nilsson Kolsva MS Falcon  
5:44,6 7:34,9 4:28,2 
 
78 132 Lars Hedström Almunge MK C-förare Grupp E VW 17:51,3 3:20,6 3,6
1   Pär Hedström Almunge MK Golf  
5:54,4 7:19,7 4:37,2 
 
79 58 Mats Bromark Films MK A-förare Grupp E VW 17:52,2 3:21,5 0,9
2   Martin Bromark Skutskärs MS Golf GT  
6:02,8 7:21,6 4:27,8 
 
80 129 Kurt Trohlin Films MK C-förare Appendix K Saab 17:52,6 3:21,9 0,4
1   Erik Trohlin Films MK 96  
5:51,1 7:23,5 4:38,0 
 
81 94 Lennart Stocker Värmdö MK B-förare Appendix K Opel 17:58,5 3:27,8 51,8 5,9
2   Lars Fyrby MK Rimo Ascona B  
5:50,1 7:28,5 4:29,9 
 
82 104 Kaj Larsen SMK Märsta C-förare 2 WD Toyota 17:58,8 3:28,1 1:06,3 0,3
7   Lars Hallquist SMK Märsta Starlet  
Entrant: Lejtorp Racing 6:01,3 7:21,8 4:35,7 
 
83 121 Patrik Johansson Rasbo MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 18:04,0 3:33,3 1:07,5 5,2
5   Jimmy Berlin Rasbo MK 240  
6:01,0 7:22,7 4:40,3 
 
84 139 Henrik Zotterman Almunge MK C-förare Grupp E Opel 18:04,5 3:33,8 13,2 0,5
2   Martin Linder Almunge MK Kadett  
5:52,1 7:32,7 4:39,7 
 
85 101 Andreas Larsson Ludvika MS C-förare 2 WD Opel 18:07,1 3:36,4 1:14,6 2,6
8   Mattias Bodare Grangärde RRC Corsa  
6:12,9 7:23,6 4:30,6 
 
86 140 Robert Eriksson Stockholms BK C-förare Grupp E Volvo 18:08,4 3:37,7 17,1 1,3
3   John Styrman Stockholms BK 242  
6:03,0 7:26,4 4:39,0 
 
87 138 Erik Rogersson Rasbo MK C-förare Grupp E VW 18:11,3 3:40,6 20,0 2,9
4   Filip Rosendahl Rasbo MK Golf GT  
5:56,5 7:33,0 4:41,8 
 
88 135 Andreas Bohlin Sandvikens MK C-förare Grupp E VW 18:18,6 3:47,9 27,3 7,3
5   Staffan Andersson Sandvikens MK Golf Mk2  
6:02,9 7:32,2 4:43,5 
 
89 131 Stefan Blomqvist Almunge MK C-förare Appendix K Ford 18:21,3 3:50,6 28,7 2,7
2   Mikael Blomkvist Rasbo MK Escort RS 2000  
6:12,8 7:26,0 4:42,5 
 
90 20 Wladi Rabrenovic Mälaröarnas MK A-förare 2 WD Renault 18:22,0 3:51,3 0,7
25   Filip Rabrenovic Mälaröarnas MK Clio  
5:57,8 7:41,5 4:42,7 
 
91 95 Stefan Edlund Mälaröarnas MK B-förare Grupp E VW 18:24,3 3:53,6 2,3
1   Mikael Friberg Mälaröarnas MK Golf  
6:03,9 7:39,1 4:41,3 
 
92 100 Stefan Andersson Vallentuna MK C-förare 2 WD Nissan 18:27,4 3:56,7 1:34,9 3,1
9   Robert Andersson Vallentuna MK Sunny  
6:43,6 7:22,9 4:20,9 
 
93 136 Johannes Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 18:28,2 3:57,5 36,9 0,8
6   Mattias Engvall Skutskärs MS Golf Mk 3  
6:11,1 7:30,6 4:46,5 
 
94 108 Calle Fincken Värmdö MK C-förare 2 WD Skoda 18:35,8 4:05,1 1:43,3 7,6
10   Mario Fincken Värmdö MK Favorit  
6:02,6 7:41,8 4:51,4 
 
95 141 Robin Wallberg Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 18:38,3 4:07,6 47,0 2,5
7   Robin Malmesjö Skutskärs MS Golf Mk II  
6:14,2 7:36,4 4:47,7 
 
96 133 Jörgen Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 18:38,4 4:07,7 47,1 0,1
8   Elin Trana Skutskärs MS Golf GT  
6:01,6 7:48,1 4:48,7 
 
97 80 Kenneth Karlsson MK Rimo B-förare 2 WD BMW 18:38,8 4:08,1 0,4
9   Carl-Gustav Andersson MK Rimo 325  
Entrant: Nyströms Cement 5:58,5 7:38,2 5:02,1 
 
98 106 Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK C-förare 2 WD Peugeot 18:39,3 4:08,6 1:46,8 0,5
11   Mikael Pettersson Järbo MK 309  
6:21,0 7:26,5 4:51,8 
 
99 125 Johan Wikström Skutskärs MS VOC / Grupp N -1600 Volvo 18:40,1 4:09,4 1:43,6 0,8
6   Julia Wikström Skutskärs MS 244  
6:15,8 7:40,7 4:43,6 
 
100 116 Henrik Nilsson Skepptuna MK C-förare 2 WD VW 18:41,6 4:10,9 1:49,1 1,5
12   Joakim Jansson Skepptuna MK Golf Mk1  
Entrant: TEAM KBRACING 6:03,0 7:30,5 4:38,1 
 
101 123 Leif Nilsson Mälaröarnas MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 18:56,6 4:25,9 2:00,1 15,0
7   Max Nensén Gnesta MK 244  
6:42,5 7:31,8 4:42,3 
 
102 105 Pär Lodén Vallentuna MK C-förare 2 WD Volvo 19:45,4 5:14,7 2:52,9 48,8
13   Jessica Lundahl MK Rimo 142  
6:52,2 8:02,9 4:50,3 
 
103 134 Henrik Andersson Almunge MK C-förare Grupp E VW 20:25,5 5:54,8 2:34,2 40,1
9   Fredrik Lindh Rasbo MK Golf Mk2  
6:40,1 8:28,6 5:16,8 
 
104 89 Tom Hansson Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 24:20,5 9:49,8 7:16,1 3:55,0
7   Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK 240  
5:41,4 7:15,8 11:23,3 
 
105 97 Kim Koivio Stockholms BK C-förare 4 WD Mitsubishi 25:34,1 11:03,4 1:13,6
1   Petri Savela Tua Lancer Evo IX  
Entrant: Örby Gummi Racing Team 15:03,8 6:36,6 3:53,7