2013-06-08
Bresonstrofén
Official final
After SS 4
95 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 13 Mats Thorszelius SMK Uppsala A-förare 4 WD Toyota 20:42,9
1   Peter Johansson Uppsala MK Corolla WRC  
4:36,5 6:08,3 3:45,9 6:12,2 
 
2 14 Björn Adolfsson KAK A-förare 4 WD Skoda 21:01,3 18,4 18,4 18,4
2   Cay Nyberg Huddinge MK Octavia  
4:39,8 6:20,7 3:46,2 6:14,6 
 
3 12 Anders Lundin MK Rimo A-förare 4 WD Subaru 21:20,3 37,4 37,4 19,0
3   Göran Schönqvist MK Rimo Impreza STi  
4:42,9 6:27,5 3:51,7 6:18,2 
 
4 9 Jacob Jansson MK Kopparberg A-förare 4 WD Subaru 21:29,2 46,3 46,3 8,9
4   Göran Bergsten Forshaga MC Impreza  
Entrant: Ingemars Garage AB 4:46,0 6:29,5 3:50,6 6:23,1 
 
5 6 Jan-Olof Marklund Umeå AK A-förare 4 WD Lancia 21:37,0 54,1 54,1 7,8
5   Micael Eriksson Vännäs MK Delta HF Integrale 16v  
4:45,5 6:32,4 3:53,9 6:25,2 
 
6 44 Magnus Wallén Vallentuna MK A-förare 2 WD Nissan 21:46,9 1:04,0 9,9
1   Andreas Olsson Rasbo MK Sunny  
4:55,9 6:27,1 3:55,8 6:28,1 
 
7 41 Jens Branteström Rasbo MK A-förare 2 WD Opel 21:52,2 1:09,3 5,3 5,3
2   Per Christensen Rasbo MK Corsa B  
Entrant: Bärgning o transport i Uppsala ab 4:57,7 6:28,5 3:59,4 6:26,6 
 
8 10 Göran Lindström Huddinge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 21:52,6 1:09,7 1:09,7 0,4
6   Kjell Andersson Huddinge Lancer Evo VII  
Entrant: HÖGDALENS BIL o SKADECENTER AB 4:51,0 6:31,4 3:54,2 6:36,0 
 
9 37 Martin Jansson Rasbo MK A-förare 2 WD Skoda 21:55,4 1:12,5 8,5 2,8
3   Lars Blondell Mantorps MK Fabia R2  
4:56,8 6:31,6 3:54,9 6:32,1 
 
10 2 Anders Wänn Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 22:08,8 1:25,9 1:25,9 13,4
7   Marie Abrahamsson SMK Dala Lancer Evo VI  
4:54,9 6:42,7 3:59,3 6:31,9 
 
11 28 Torbjörn Jansson Almunge MK A-förare 2 WD VW 22:11,5 1:28,6 24,6 2,7
4   Marcus Stafberg Almunge MK Golf III Kit Car  
5:02,8 6:40,0 3:56,1 6:32,6 
 
12 3 Steen Skodborg Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 22:12,2 1:29,3 1:29,3 0,7
8   Olle Björk Borlänge MK Lancer Evo VII  
4:53,4 6:47,0 3:58,4 6:33,4 
 
13 40 Patrik Åhman Almunge MK A-förare 2 WD Opel 22:12,9 1:30,0 26,0 0,7
5   Christoffer Bäck SMK Hedemora Corsa 1600  
5:06,1 6:35,5 3:58,3 6:33,0 
 
14 33 Lars Fältman Rasbo MK A-förare 2 WD Toyota 22:13,1 1:30,2 26,2 0,2
6   Tomas Åhman SMK Uppsala Corolla  
4:56,0 6:38,3 4:03,3 6:35,5 
 
15 5 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4 WD Subaru 22:15,3 1:32,4 1:32,4 2,2
9   Tomas Koepke Värmdö MK Impreza STi 555  
4:57,4 6:45,1 4:02,9 6:29,9 
 
16 39 Pär Swedh SMK Hälsinge A-förare 2 WD Volvo 22:19,1 1:36,2 32,2 3,8
7   Torsten Oläsligt SMK Hälsinge 240  
4:58,2 6:37,2 4:01,2 6:42,5 
 
17 38 Tobias Johansson Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 22:19,2 1:36,3 32,3 0,1
8   Mikael Pettersson Järbo MK 240  
Entrant: järbo alltech 4:54,6 6:40,0 4:00,7 6:43,9 
 
18 62 Tomas Åkerlund MK Rimo B-förare 4 WD Nissan 22:37,4 1:54,5 18,2
1   Joakim Johansson MK Orion Sunny GTI-R  
5:07,5 6:38,5 4:02,3 6:49,1 
 
19 36 Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2 WD Toyota 22:43,9 2:01,0 57,0 6,5
9   Mats Frycklund Härnösands MK Corolla  
5:03,0 6:54,9 4:06,0 6:40,0 
 
20 21 Kenneth Lodeklint Vallentuna MK A-förare 2 WD Opel 22:47,0 2:04,1 1:00,1 3,1
10   Björn Wulf Vallentuna MK Corsa B  
5:09,6 6:48,5 4:03,8 6:45,1 
 
21 66 Gabriel Savela Stockholms BK B-förare 4 WD Mitsubishi 22:47,6 2:04,7 10,2 0,6
2   Mikael Savela Stockholms BK Lancer Evo IV  
4:57,6 6:56,7 4:01,4 6:51,9 
 
22 31 Björn Blackne BSK Motor A-förare 2 WD VW 22:51,1 2:08,2 1:04,2 3,5
11   Cristian Lindberg Rasbo MK Golf  
5:02,8 6:53,0 4:06,7 6:48,6 
 
23 29 Daniel Johansson Nollåtta MK A-förare 2 WD Suzuki 22:53,4 2:10,5 1:06,5 2,3
12   Christer Carlsson Katrineholms MK Ignis S1600  
Entrant: JRM Racing AB 5:13,0 6:53,6 4:05,7 6:41,1 
 
24 61 Christopher Tottie Mälaröarnas MK B-förare 4 WD Mitsubishi 23:03,3 2:20,4 25,9 9,9
3   Peter Henell Malaröarnas MK Lancer Evo IV  
5:07,7 6:54,2 4:08,5 6:52,9 
 
25 32 Roine Larsson Waxholms MK A-förare 2 WD Volvo 23:06,5 2:23,6 1:19,6 3,2
13   Carolin Larsson Waxholms MK 240  
5:08,9 6:56,5 4:08,9 6:52,2 
 
26 68 Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare 2 WD Volvo 23:16,6 2:33,7 10,1
1   Viktor Larsson Laxå MK 240  
5:01,2 7:11,7 4:04,4 6:59,3 
 
27 63 Fredrik Åhs Västerås MS B-förare 4 WD Mitsubishi 23:17,6 2:34,7 40,2 1,0
4   Henrik Oscarson Västerås MS Lancer Evo VIII  
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB 5:17,5 6:50,1 4:35,6 6:34,4 
 
28 19 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 23:18,5 2:35,6 1:31,6 0,9
14   Tommy Wallin Eskilstuna MK Golf Mk2  
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se 5:09,5 7:04,2 4:07,8 6:57,0 
 
29 53 Thord Östlund Hedesunda MK A-förare Appendix K Volvo 23:23,3 2:40,4 4,8
1   Peter Holmgren Hedesunda MK 242  
5:23,0 6:52,4 4:09,0 6:58,9 
 
30 52 Mikael Åhman Almunge MK A-förare Appendix K VW 23:26,7 2:43,8 3,4 3,4
2   Pontus Åhman Almunge MK Golf  
5:26,3 6:54,4 4:09,8 6:56,2 
 
31 206 Peter Lindblad Sigtuna RC A-förare Appendix K Opel 23:29,3 2:46,4 6,0 2,6
3   Thomas Carlsson SMK Märsta Ascona B  
5:23,8 7:01,1 4:13,4 6:51,0 
 
32 64 Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4 WD Mitsubishi 23:30,0 2:47,1 52,6 0,7
5   Thomas Lindvall Nollåtta MK Lancer Evo VI  
5:02,6 6:56,6 4:17,4 7:13,4 
 
33 26 Stefan Ingvarsson Östhammars MK A-förare 2 WD Opel 23:36,2 2:53,3 1:49,3 6,2
15   Jörgen Åstrand Ömk Ascona B  
5:18,5 7:04,7 4:13,6 6:59,4 
 
34 23 Krister Zotterman Almunge MK A-förare 2 WD Opel 23:38,4 2:55,5 1:51,5 2,2
16   Håkan Örtby Almunge MK Kadett  
5:18,5 7:06,2 4:14,4 6:49,3 
 
35 47 Magnus Olsson Järbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 23:39,8 2:56,9 1,4
1   Robin Jonsson Järbo MK 240  
Entrant: JÄRBO ALLTECH 5:17,6 7:04,7 4:13,9 7:03,6 
 
36 27 Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD Volvo 23:42,9 3:00,0 1:56,0 3,1
17   Hans Ädel Hedesunda MK 940  
5:14,3 7:03,0 4:30,0 6:55,6 
 
37 70 Erik Gelotte Rasbo MK B-förare 2 WD VW 23:43,2 3:00,3 26,6 0,3
2   Bengt Gelotte Golf II  
5:23,7 6:57,2 4:10,2 7:12,1 
 
38 25 Anton Hager Bernats Örsundsbro MK A-förare 2 WD Renault 23:44,0 3:01,1 1:57,1 0,8
18   Henrik Hedlund Huddinge MK R19  
5:20,9 7:24,3 4:07,0 6:51,8 
 
39 56 Bo Warmenius Taxinge MK A-förare Appendix K Ford 23:44,3 3:01,4 21,0 0,3
4   Nicklas Edvardsson Taxinge MK Escort RS 1600  
5:24,2 7:00,9 4:18,4 7:00,8 
 
40 45 Marcus Johansson Fredriksbergs MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 23:44,5 3:01,6 4,7 0,2
2   Jessica Johansson Fredriksbergs MK 240  
Entrant: Åhls bildelar AB 5:28,4 7:01,3 4:19,2 6:55,6 
 
41 205 Erik Wallin Almunge MK A-förare 2 WD Volvo 23:48,4 3:05,5 2:01,5 3,9
19   Jan Ramsell Skepptuna MK 242  
5:17,7 6:58,2 4:40,4 6:52,1 
 
42 114 Tomas Ekberg Haninge MK C-förare 2 WD Volvo 23:49,2 3:06,3 0,8
1   Mattias Hallberg Haninge MK 940  
5:27,0 7:01,6 4:23,9 6:56,7 
 
43 24 Conny Sjöström MK Orion A-förare 2 WD Peugeot 23:55,3 3:12,4 2:08,4 6,1
20   Mikael Jonsson SMK Gävle 306 GTI  
5:20,8 7:00,6 4:18,9 7:05,0 
 
44 46 Dick Larsson Rasbo MK VOC Elit A / Grupp N -1600 Volvo 23:58,0 3:15,1 18,2 2,7
3   Jessica Larsson Rasbo MK 244  
Entrant: Peter Jansson Åkeri ab 5:25,2 7:12,6 4:19,9 7:00,3 
 
45 69 Evelina Olofsson Hofors MS B-förare 2 WD Opel 23:58,8 3:15,9 42,2 0,8
3   Lars Gustafsson Hofors MS Corsa A GSI  
Entrant: Hofors Autoservice AB 5:21,8 7:07,4 4:14,4 7:15,2 
 
46 72 Leo Betcke Sigtuna RC B-förare 2 WD VW 24:03,5 3:20,6 46,9 4,7
4   Johan Klaar Sigtuna RC Golf III  
5:27,3 7:02,3 4:12,0 7:21,9 
 
47 54 Krister Wennman Rasbo MK A-förare Appendix K VW 24:04,9 3:22,0 41,6 1,4
5   Patric Söderlund Rasbo MK Golf GTI  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB 5:34,5 7:07,5 4:14,3 7:08,6 
 
48 74 Ove Eklund Films MK B-förare 2 WD VW 24:05,5 3:22,6 48,9 0,6
5   Lars-Åke Karlsson Rasbo MK Golf  
5:16,9 6:50,4 4:07,9 7:50,3 
 
49 50 Göran Westerman Rasbo MK A-förare Appendix K Opel 24:08,0 3:25,1 44,7 2,5
6   Urban Jansson Rasbo MK Ascona  
5:42,8 7:09,9 4:19,1 6:56,2 
 
50 120 Andreas Broberg Värmdö MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 24:08,2 3:25,3 0,2
1   Emil Eklund Gestrike RT 940  
5:30,9 7:00,6 4:25,0 7:11,7 
 
51 17 Leif Westman Almunge MK A-förare 2 WD Ford 24:09,9 3:27,0 2:23,0 1,7
21   Matz Eriksson Films MK Fiesta  
5:34,3 7:12,1 4:17,8 7:05,7 
 
52 55 Tomas Thorszelius Rasbo MK A-förare Appendix K Volvo 24:11,5 3:28,6 48,2 1,6
7   Åke Nilsson Rasbo MK 240  
5:24,2 7:07,0 4:19,7 7:10,6 
 
53 122 Eddie Lundqvist Sandvikens MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 24:18,4 3:35,5 10,2 6,9
2   Hans-Olov Andersson Sandvikens MK 940  
Entrant: Team Lumek Motorsport 5:35,5 7:07,9 4:27,6 7:07,4 
 
54 112 Mikael Gjertz Rasbo MK C-förare 2 WD Ford 24:20,4 3:37,5 31,2 2,0
2   Malin Ågren Rasbo MK Escort  
5:46,6 6:55,9 4:20,4 7:17,5 
 
55 102 Magnus Söderström Ålands Motorklubb C-förare 2 WD Opel 24:26,2 3:43,3 37,0 5,8
3   Marcus Engberg MK Rimo Ascona B  
Entrant: Hallstaviks Maskinservice AB 5:43,6 7:09,6 4:20,1 7:12,9 
 
56 84 Tommy Ohlsson Sigtuna RC VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 24:32,2 3:49,3 6,0
1   Erik Lindqvist Mälaröarnas MK 940  
5:26,8 7:12,8 4:24,8 7:27,8 
 
57 127 Johnny Thyr Films MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 24:37,8 3:54,9 29,6 5,6
3   Martin Holmgren Rasbo MK 244  
5:45,3 7:10,7 4:29,2 7:12,6 
 
58 91 Christoffer Söderberg Rasbo MK B-förare Appendix K Opel 24:43,7 4:00,8 5,9
1   Kjell Renstål Rasbo MK Ascona A  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden 5:32,2 7:09,5 4:25,0 7:37,0 
 
59 83 Fredrik Jansson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 24:47,0 4:04,1 14,8 3,3
2   Daniel Andersson Almunge MK 940  
Entrant: Peter Jansson Åkeri AB 5:58,2 7:01,2 4:18,8 7:28,8 
 
60 85 Torbjörn Karlsson Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 24:53,0 4:10,1 20,8 6,0
3   Olle Larsson Rasbo MK 940  
5:33,6 7:13,1 4:26,2 7:40,1 
 
61 109 Tim Zettergren Waxholms MK C-förare 2 WD Volvo 24:54,9 4:12,0 1:05,7 1,9
4   Göran Nilson Waxholms MK 240  
5:58,0 7:10,2 4:26,4 7:20,3 
 
62 87 Robin Nyberg Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 24:55,9 4:13,0 23,7 1,0
4   Valkyria Edlund Mälaröarnas MK 940  
Entrant: Ekerö Bilteknik AB 5:41,5 7:19,4 4:30,8 7:24,2 
 
63 88 Christian Åhr Rasbo MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 24:56,1 4:13,2 23,9 0,2
5   Jocke Arvidsson BSK Motor 940  
5:43,7 7:17,2 4:23,8 7:31,4 
 
64 82 Bengt Mattsson Almunge MK B-förare 2 WD Volvo 24:57,9 4:15,0 1:41,3 1,8
6   Mike Westerman Almunge MK 242  
5:33,9 7:11,7 4:24,5 7:47,8 
 
65 59 Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare Grupp E Volvo 25:00,1 4:17,2 2,2
1   Joakim Renberg Skutskärs MS 940  
6:06,8 7:16,6 4:21,5 7:15,2 
 
66 111 Lars Lindqvist Almunge MK C-förare 2 WD VW 25:09,1 4:26,2 1:19,9 9,0
5   Calle Askemar Järfälla MK Golf1  
5:47,2 7:16,7 4:32,4 7:32,8 
 
67 132 Lars Hedström Almunge MK C-förare Grupp E VW 25:11,0 4:28,1 1,9
1   Pär Hedström Almunge MK Golf  
5:54,4 7:19,7 4:37,2 7:19,7 
 
68 101 Andreas Larsson Ludvika MS C-förare 2 WD Opel 25:21,6 4:38,7 1:32,4 10,6
6   Mattias Bodare Grangärde RRC Corsa  
6:12,9 7:23,6 4:30,6 7:14,5 
 
69 104 Kaj Larsen SMK Märsta C-förare 2 WD Toyota 25:24,3 4:41,4 1:35,1 2,7
7   Lars Hallquist SMK Märsta Starlet  
Entrant: Lejtorp Racing 6:01,3 7:21,8 4:35,7 7:25,5 
 
70 139 Henrik Zotterman Almunge MK C-förare Grupp E Opel 25:31,6 4:48,7 20,6 7,3
2   Martin Linder Almunge MK Kadett  
5:52,1 7:32,7 4:39,7 7:27,1 
 
70 121 Patrik Johansson Rasbo MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 25:31,6 4:48,7 1:23,4
4   Jimmy Berlin Rasbo MK 240  
6:01,0 7:22,7 4:40,3 7:27,6 
 
72 135 Andreas Bohlin Sandvikens MK C-förare Grupp E VW 25:36,7 4:53,8 25,7 5,1
3   Staffan Andersson Sandvikens MK Golf Mk2  
6:02,9 7:32,2 4:43,5 7:18,1 
 
73 77 Kjell Mattsson Östhammars MK B-förare 2 WD Peugeot 25:39,0 4:56,1 2:22,4 2,3
7   Gunnar Holstein MK Rimo 206 RC  
5:37,0 7:23,5 4:27,8 8:10,7 
 
74 140 Robert Eriksson Stockholms BK C-förare Grupp E Volvo 25:40,8 4:57,9 29,8 1,8
4   John Styrman Stockholms BK 242  
6:03,0 7:26,4 4:39,0 7:32,4 
 
75 131 Stefan Blomqvist Almunge MK C-förare Appendix K Ford 25:45,4 5:02,5 4,6
1   Mikael Blomkvist Rasbo MK Escort RS 2000  
6:12,8 7:26,0 4:42,5 7:24,1 
 
76 100 Stefan Andersson Vallentuna MK C-förare 2 WD Nissan 25:45,8 5:02,9 1:56,6 0,4
8   Robert Andersson Vallentuna MK Sunny  
6:43,6 7:22,9 4:20,9 7:18,4 
 
77 94 Lennart Stocker Värmdö MK B-förare Appendix K Opel 25:49,9 5:07,0 1:06,2 4,1
2   Lars Fyrby MK Rimo Ascona B  
5:50,1 7:28,5 4:29,9 7:51,4 
 
78 136 Johannes Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 26:02,4 5:19,5 51,4 12,5
5   Mattias Engvall Skutskärs MS Golf Mk 3  
6:11,1 7:30,6 4:46,5 7:34,2 
 
79 133 Jörgen Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 26:08,6 5:25,7 57,6 6,2
6   Elin Trana Skutskärs MS Golf GT  
6:01,6 7:48,1 4:48,7 7:30,2 
 
80 129 Kurt Trohlin Films MK C-förare Appendix K Saab 26:11,6 5:28,7 26,2 3,0
2   Erik Trohlin Films MK 96  
5:51,1 7:23,5 4:38,0 8:19,0 
 
81 116 Henrik Nilsson Skepptuna MK C-förare 2 WD VW 26:15,3 5:32,4 2:26,1 3,7
9   Joakim Jansson Skepptuna MK Golf Mk1  
Entrant: TEAM KBRACING 6:03,0 7:30,5 4:38,1 7:23,7 
 
82 108 Calle Fincken Värmdö MK C-förare 2 WD Skoda 26:17,5 5:34,6 2:28,3 2,2
10   Mario Fincken Värmdö MK Favorit  
6:02,6 7:41,8 4:51,4 7:41,7 
 
83 141 Robin Wallberg Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 26:21,4 5:38,5 1:10,4 3,9
7   Robin Malmesjö Skutskärs MS Golf Mk II  
6:14,2 7:36,4 4:47,7 7:43,1 
 
84 123 Leif Nilsson Mälaröarnas MK VOC / Grupp N -1600 Volvo 26:22,5 5:39,6 2:14,3 1,1
5   Max Nensén Gnesta MK 244  
6:42,5 7:31,8 4:42,3 7:25,9 
 
85 125 Johan Wikström Skutskärs MS VOC / Grupp N -1600 Volvo 26:24,2 5:41,3 2:16,0 1,7
6   Julia Wikström Skutskärs MS 244  
6:15,8 7:40,7 4:43,6 7:44,1 
 
86 106 Jonna Eson Brådhe Mälaröarnas MK C-förare 2 WD Peugeot 26:31,2 5:48,3 2:42,0 7,0
11   Mikael Pettersson Järbo MK 309  
6:21,0 7:26,5 4:51,8 7:51,9 
 
87 95 Stefan Edlund Mälaröarnas MK B-förare Grupp E VW 27:21,5 6:38,6 50,3
1   Mikael Friberg Mälaröarnas MK Golf  
6:03,9 7:39,1 4:41,3 8:57,2 
 
88 105 Pär Lodén Vallentuna MK C-förare 2 WD Volvo 27:56,4 7:13,5 4:07,2 34,9
12   Jessica Lundahl MK Rimo 142  
6:52,2 8:02,9 4:50,3 8:11,0 
 
89 134 Henrik Andersson Almunge MK C-förare Grupp E VW 28:34,6 7:51,7 3:23,6 38,2
8   Fredrik Lindh Rasbo MK Golf Mk2  
6:40,1 8:28,6 5:16,8 8:09,1 
 
90 138 Erik Rogersson Rasbo MK C-förare Grupp E VW 30:10,6 9:27,7 4:59,6 1:36,0
9   Filip Rosendahl Rasbo MK Golf GT  
5:56,5 7:33,0 4:41,8 11:59,3 
 
91 89 Tom Hansson Mälaröarnas MK VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 32:06,7 11:23,8 7:34,5 1:56,1
6   Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK 240  
5:41,4 7:15,8 11:23,3 7:46,2 
 
92 86 Leif Söderlund MK Rimo VOC Elit B / Grp. N -1600 Volvo 32:24,4 11:41,5 7:52,2 17,7
7   Bengt Malmberg Skepptuna MK 940  
5:38,7 7:16,9 4:25,8 15:03,0 
 
93 97 Kim Koivio Stockholms BK C-förare 4 WD Mitsubishi 32:30,9 11:48,0 6,5
1   Petri Savela Tua Lancer Evo IX  
Entrant: Örby Gummi Racing Team 15:03,8 6:36,6 3:53,7 6:56,8 
 
94 51 Per Göransson Almunge MK A-förare Appendix K Ford 35:54,7 15:11,8 12:31,4 3:23,8
8   Jan Nilsson Kolsva MS Falcon  
5:44,6 7:34,9 4:28,2 18:07,0 
 
95 75 Rickard Ekblom Värmdö MK B-förare 2 WD Volvo 45:42,1 24:59,2 22:25,5 9:47,4
8   Håkan Ehrsson Värmdö MK 240  
Entrant: Lejtorp Racing 5:20,0 6:53,7 4:10,3 29:18,1