2013-06-15
Laxårallyt
Official final
After SS 1
163 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
219 |
|
Ingemar Svensson |
Flens MS |
4 WD |
|
Ford |
59,4 |
|
|
|
1 |
|
|
John Stigh |
Västra Östergötlands MK |
|
Fiesta RS WRC |
|
|
Applicant: Team TÄTAB Hyrliftar |
|
|
2 |
47 |
|
Eddie Hörbing |
Laxå MK |
4 WD |
|
Ford |
59,7 |
0,3
|
0,3
|
0,3
|
2 |
|
|
Bo Holmstrand |
Kullings MS |
|
Focus WRC |
|
|
Applicant: Torv o Maskinentreprenad |
|
|
3 |
41 |
|
Jan-Erik Folkesson |
SMK Örebro |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:01,1 |
1,7
|
1,7
|
1,4
|
3 |
|
|
Fredrik Hildingsson |
SMK Örebro |
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO |
|
|
3 |
48 |
|
Eric Johansson |
SMK Nyköping |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:01,1 |
1,7
|
1,7
|
|
3 |
|
|
Mikael Kjellgren |
Hjo MK |
|
Lancer WRC |
|
|
|
|
|
5 |
204 |
|
Jacob Jansson |
MK Kopparberg |
4 WD |
|
Subaru |
1:01,2 |
1,8
|
1,8
|
0,1
|
5 |
|
|
Sophia Karlsson |
Taxing MK |
|
Impreza |
|
|
Applicant: Ingemars Garage AB |
|
|
6 |
37 |
|
Björn Adolfsson |
KAK |
4 WD |
|
Škoda |
1:01,3 |
1,9
|
1,9
|
0,1
|
6 |
|
|
Mikael Johansson |
|
|
Octavia |
|
|
|
|
|
7 |
212 |
|
Per-Arne Ljung |
Hofors MS |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:01,4 |
2,0
|
2,0
|
0,1
|
7 |
|
|
Kjell Andersson |
Hofors MS |
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: Tractive AB |
|
|
8 |
207 |
|
Robin Friberg |
Ludvika MS |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:01,6 |
2,2
|
2,2
|
0,2
|
8 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Ludvika MS |
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
|
|
9 |
57 |
|
Kim Koivio |
Stockholms BK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:01,8 |
2,4
|
2,4
|
0,2
|
9 |
|
|
Petri Savela |
Tua |
|
Evo |
|
|
Applicant: Örby Gummi Racing Team |
|
|
10 |
49 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:01,9 |
2,5
|
2,5
|
0,1
|
10 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: HÖGDALENS BIL OCH SKADECENTER AB |
|
|
11 |
39 |
|
Stefan Pettersson |
Gotlands MF BK |
4 WD |
|
Ford |
1:02,0 |
2,6
|
2,6
|
0,1
|
11 |
|
|
Anna Marions |
Gotlands MF BK |
|
Escort Cosworth |
|
|
|
|
|
12 |
55 |
|
Anders Lundin |
MK Rimo |
4 WD |
|
Subaru |
1:02,1 |
2,7
|
2,7
|
0,1
|
12 |
|
|
Göran Schönqvist |
MK Rimo |
|
Impreza STi |
|
|
Applicant: JH Spårservice AB |
|
|
13 |
50 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:02,6 |
3,2
|
3,2
|
0,5
|
13 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
|
|
13 |
53 |
|
Kimmo Frondelius |
Katrineholms MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:02,6 |
3,2
|
3,2
|
|
13 |
|
|
Magnus Johansson |
Katrineholms MK |
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
|
|
15 |
40 |
|
Fredrik Åhs |
Västerås MS |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:03,5 |
4,1
|
4,1
|
0,9
|
15 |
|
|
Henrik Oscarson |
Västerås MS |
|
Lancer Evo VIII |
|
|
Applicant: Dokumentsystem I Mälardalen AB |
|
|
15 |
215 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:03,5 |
4,1
|
|
|
1 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
17 |
34 |
|
Johan Carlsson |
Degerfors RC |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
1:03,7 |
4,3
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Johan Lövgren |
Degerfors RC |
|
Corolla |
|
|
|
|
|
18 |
38 |
|
Oscar Johansson |
SMK Nyköping |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:04,1 |
4,7
|
4,7
|
0,4
|
16 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
Lancer Evo V |
|
|
|
|
|
19 |
36 |
|
Mikael Ericsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
VW |
1:04,2 |
4,8
|
0,5
|
0,1
|
2 |
|
|
Conny Erixon |
Kullings MS |
|
Golf KitCar |
|
|
Applicant: Colly Verkstadsteknik AB |
|
|
19 |
58 |
|
Gabriel Savela |
Stockholms BK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:04,2 |
4,8
|
4,8
|
|
17 |
|
|
Mikael Savela |
Stockholms BK |
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
|
|
19 |
221 |
|
Anders Lundkvist |
Skepptuna MK |
4 WD |
|
Subaru |
1:04,2 |
4,8
|
4,8
|
|
17 |
|
|
Fredrik Lundkvist |
Skepptuna MK |
|
Impreza |
|
|
|
|
|
22 |
21 |
|
Magnus Strömberg |
MK Nordjämten |
A-förare 2 WD |
|
VW |
1:04,3 |
4,9
|
|
0,1
|
3 |
|
|
Malin Strömberg |
MK Ran Askersund |
|
Golf |
|
|
|
|
|
23 |
51 |
|
Carina Hermansson |
SMK Uppsala |
4 WD |
|
Subaru |
1:04,4 |
5,0
|
5,0
|
0,1
|
19 |
|
|
Mikael Nilsson |
Rasbo MK |
|
WRX |
|
|
|
|
|
23 |
43 |
|
Andreas Arwidson |
Falköping |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:04,4 |
5,0
|
5,0
|
|
19 |
|
|
Daniel Arwidson |
Falköping MK |
|
Evo |
|
|
|
|
|
23 |
116 |
|
Carl Örberg |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Saab |
1:04,4 |
5,0
|
0,9
|
|
2 |
|
|
Tobias Kopp |
SMK Trollhättan |
|
99 |
|
|
|
|
|
26 |
35 |
|
Jonas Johansson |
MK Ran Askersund |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
1:04,5 |
5,1
|
0,8
|
0,1
|
4 |
|
|
Maria Andersson |
Rönne MK |
|
Corolla |
|
|
|
|
|
27 |
24 |
|
Daniel Hoffmann |
SMK Linde |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
1:04,7 |
5,3
|
1,0
|
0,2
|
5 |
|
|
Jim Hjerpe |
Säters MK |
|
Corsa |
|
|
Applicant: Järbo Alltech |
|
|
27 |
31 |
|
Robert Andersson |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
SEAT |
1:04,7 |
5,3
|
1,0
|
|
5 |
|
|
Carl Gustaf Karlsson |
Eskilstuna MK |
|
Ibiza |
|
|
|
|
|
27 |
44 |
|
Ulf Pettersson |
Katrineholms MK |
4 WD |
|
Subaru |
1:04,7 |
5,3
|
5,3
|
|
21 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
Impreza |
|
|
|
|
|
27 |
65 |
|
Håkan Lindh |
Laxå MK |
Appendix K |
|
Volvo |
1:04,7 |
5,3
|
|
|
1 |
|
|
Micke Frilander |
Laxå MK |
|
242 |
|
|
Applicant: HL SERVICE LAXÅ |
|
|
31 |
23 |
|
Tommy Sahlqvist |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:04,9 |
5,5
|
1,2
|
0,2
|
7 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
31 |
25 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
1:04,9 |
5,5
|
1,2
|
|
7 |
|
|
Nicklas Edvardsson |
Taxinge MK |
|
Corolla |
|
|
|
|
|
33 |
20 |
|
Johan Svensson |
SMK Valdemarsvik |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:05,0 |
5,6
|
1,3
|
0,1
|
9 |
|
|
Terje Plomèn |
SMK Valdemarsvik |
|
240 Evo |
|
|
|
|
|
33 |
52 |
|
Janne Gustafson |
Teknis MC |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:05,0 |
5,6
|
5,6
|
|
22 |
|
|
Pia Klemming |
Teknis MC |
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
|
|
35 |
152 |
|
Thomas Andersson |
Storfors MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:05,1 |
5,7
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Tobias Grammer |
Storfors MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
36 |
107 |
|
Alan Karlsson |
Laxå MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:05,2 |
5,8
|
1,7
|
0,1
|
3 |
|
|
Lina Jonasson |
Ydre MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
37 |
63 |
|
Bo Warmenius |
Taxinge MK |
Appendix K |
|
Ford |
1:05,3 |
5,9
|
0,6
|
0,1
|
2 |
|
|
Robert Ardryd |
MK Kopparberg |
|
Escort RS 1600 |
|
|
Applicant: Örby Gummi Racing Team |
|
|
38 |
105 |
|
Knutte Edenholm |
MK Team Treske |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:05,4 |
6,0
|
1,9
|
0,1
|
4 |
|
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
|
242 L |
|
|
Applicant: www.rallyimport.se |
|
|
38 |
111 |
|
Torbjörn Eriksson |
SMK Karlskoga |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:05,4 |
6,0
|
1,9
|
|
4 |
|
|
Arne Johansson |
SMK Karlskoga |
|
242 |
|
|
|
|
|
38 |
127 |
|
Christian Gabrielsson |
SMK Nyköping |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:05,4 |
6,0
|
1,9
|
|
4 |
|
|
Jonas Eriksson |
SMK Nyköping |
|
242 |
|
|
|
|
|
41 |
9 |
|
Maths Johnsson |
Ydre MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:05,5 |
6,1
|
1,8
|
0,1
|
10 |
|
|
Mårten Hearthly |
MSK Kvarnvingarna |
|
940 |
|
|
Applicant: Tornby Bilteknik AB |
|
|
41 |
42 |
|
Johan Åkeson |
Gnesta MK |
4 WD |
|
Audi |
1:05,5 |
6,1
|
6,1
|
|
23 |
|
|
Mikael Rosvall |
Gnesta MK |
|
S2 Quattro |
|
|
|
|
|
41 |
60 |
|
Claes Molin |
SMK Dala Falun |
Appendix K |
|
Porsche |
1:05,5 |
6,1
|
0,8
|
|
3 |
|
|
Håkan Jacobsson |
Norbergs MC |
|
911 RS |
|
|
|
|
|
41 |
110 |
|
Daniel Hellstadius |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:05,5 |
6,1
|
2,0
|
|
7 |
|
|
Jonas Bergsander |
Kullings MS |
|
242 |
|
|
|
|
|
45 |
154 |
|
Henrik Carlzon |
MK Kopparberg |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
1:05,6 |
6,2
|
0,5
|
0,1
|
2 |
|
|
Håkan Eliasson |
MK Kopparberg |
|
Kadett GSI |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
46 |
109 |
|
Jonny Hederstedt |
Gotlands MF BK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
1:05,8 |
6,4
|
2,3
|
0,2
|
8 |
|
|
Andreas Norström |
Linköpings MS |
|
Escort Mk II |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
46 |
113 |
|
Mikael Viberg |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:05,8 |
6,4
|
2,3
|
|
8 |
|
|
Weine Larsson |
SMK Karlskoga |
|
940 |
|
|
Applicant: Racepart Sweden |
|
|
48 |
17 |
|
Stefan Hanhela |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
1:05,9 |
6,5
|
2,2
|
0,1
|
11 |
|
|
Emil Eklund |
Gestrike RT |
|
Golf III |
|
|
Applicant: WWW.RALLYIMPORT.SE |
|
|
48 |
144 |
|
Mattias Ledin |
MK Kopparberg |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
1:05,9 |
6,5
|
|
|
1 |
|
|
Jimmy Persson |
MK Kopparberg |
|
9000 |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
50 |
209 |
|
Sebastian Malm |
MK Speed |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
1:06,0 |
6,6
|
2,3
|
0,1
|
12 |
|
|
Jesper Elfver |
Värmdö MK |
|
Escort Maxi |
|
|
Applicant: AK SCHAKT o ENTREPRENAD AB |
|
|
51 |
12 |
|
Thomas Blåder |
Filipstads MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:06,1 |
6,7
|
2,4
|
0,1
|
13 |
|
|
Tommy Magnusson |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
51 |
69 |
|
Janne Westlund |
MK Kopparberg |
Appendix K |
|
Volvo |
1:06,1 |
6,7
|
1,4
|
|
4 |
|
|
Anita Jansson |
MK Kopparberg |
|
240 |
|
|
|
|
|
53 |
71 |
|
Staffan Bergdahl |
Teknis MC |
Appendix K |
|
Ford |
1:06,2 |
6,8
|
1,5
|
0,1
|
5 |
|
|
Per Erik Svensson |
Teknis MC |
|
Escort RS |
|
|
|
|
|
54 |
16 |
|
David Pettersson |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Škoda |
1:06,3 |
6,9
|
2,6
|
0,1
|
14 |
|
|
Kalle Nattsson |
Falköpings MK |
|
Fabia |
|
|
Applicant: CEJN AB |
|
|
55 |
15 |
|
Björn Larsson |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:06,5 |
7,1
|
2,8
|
0,2
|
15 |
|
|
Björn Nilsson |
MK Ratten |
|
242 |
|
|
|
|
|
55 |
122 |
|
Richard Hålling |
Norrköping MK |
B-förare 2 WD |
|
Toyota |
1:06,5 |
7,1
|
3,0
|
|
10 |
|
|
Johan Johansson |
SMK Valdemarsvik |
|
Corolla GT |
|
|
|
|
|
57 |
62 |
|
Lars Pettersson |
MK Kinda |
Appendix K |
|
Volvo |
1:06,6 |
7,2
|
1,9
|
0,1
|
6 |
|
|
Ulf Johansson |
MK Kinda |
|
242 |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin o Service AB |
|
|
57 |
126 |
|
Mattias Lönn |
Linköpings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:06,6 |
7,2
|
3,1
|
|
11 |
|
|
Simon Veggie Sundeborn |
Ydre MK |
|
240 |
|
|
Applicant: team kåce bilservice |
|
|
59 |
216 |
|
Mattias Olsson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
1:06,7 |
7,3
|
3,0
|
0,1
|
16 |
|
|
Tommy Lindholm |
Munkfors MC |
|
Fiesta R2 |
|
|
|
|
|
59 |
33 |
|
Johan Holmberg |
Gotlands MF |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:06,7 |
7,3
|
3,0
|
|
16 |
|
|
Toni Sundqvist |
SMK Motala |
|
940 |
|
|
Applicant: Nordh`s Lastmaskiner AB |
|
|
59 |
112 |
|
Calle Svennestam |
Eskilstuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:06,7 |
7,3
|
3,2
|
|
12 |
|
|
Micke Westling |
Eskilstuna MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
59 |
115 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:06,7 |
7,3
|
3,2
|
|
12 |
|
|
Christian Ohlsson |
Kils MK Bil |
|
240 |
|
|
|
|
|
63 |
32 |
|
Philip Haag |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Citroën |
1:06,8 |
7,4
|
3,1
|
0,1
|
18 |
|
|
Niklas Johansson |
Ryds MK |
|
C2 R2 Max |
|
|
Applicant: www.ranaverken.se |
|
|
63 |
108 |
|
Mikael Tengelin |
Nora MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:06,8 |
7,4
|
3,3
|
|
14 |
|
|
Per Erik Andersson |
Ludvika MS |
|
242 |
|
|
|
|
|
65 |
22 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:06,9 |
7,5
|
3,2
|
0,1
|
19 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
65 |
91 |
|
Mattias Andersson |
V:a Östergötlands MK |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:06,9 |
7,5
|
|
|
1 |
|
|
Fredrik Adolfsson |
V:a Östergötlands MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
65 |
129 |
|
Rasmus Lundh |
Västra Östergötlands MK |
C-förare VOC / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:06,9 |
7,5
|
|
|
1 |
|
|
Sebastian Holmgren |
Västra Östergötlands MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
65 |
158 |
|
Anders Elofsson |
Laxå MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:06,9 |
7,5
|
1,8
|
|
3 |
|
|
Magnus Lindqvist |
Laxå MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
69 |
30 |
|
Kaj Banck |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:07,0 |
7,6
|
3,3
|
0,1
|
20 |
|
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
|
940 GL |
|
|
|
|
|
69 |
75 |
|
Stefan Helin |
Tibro MK |
Appendix K |
|
Opel |
1:07,0 |
7,6
|
2,3
|
|
7 |
|
|
Thomas Järnström |
Tibro MK |
|
Ascona A |
|
|
|
|
|
71 |
6 |
|
Joakim Larsson |
Norrköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:07,1 |
7,7
|
3,4
|
0,1
|
21 |
|
|
Martin Berggren |
Linköpings MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
71 |
102 |
|
Tobias Isaksson |
Laxå MK |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
1:07,1 |
7,7
|
|
|
1 |
|
|
Per Hansson |
Laxå MK |
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: EMS FINNERÖDJA AB |
|
|
73 |
156 |
|
André Ekström |
Gotlands MF BK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
1:07,2 |
7,8
|
2,1
|
0,1
|
4 |
|
|
Jacob Ekström |
MK Gutarna |
|
Kadett |
|
|
|
|
|
74 |
214 |
|
Niclas Jägerhult |
Vallentuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:07,3 |
7,9
|
3,8
|
0,1
|
15 |
|
|
Kristofer Dahlström |
Vallentuna MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
75 |
61 |
|
Ola Axelsson |
Västerås MS |
Appendix K |
|
Volvo |
1:07,4 |
8,0
|
2,7
|
0,1
|
8 |
|
|
Roger Lindholm |
Västerås MS |
|
242 |
|
|
Applicant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB |
|
|
75 |
84 |
|
Andreas Pettersson |
MSK Hammaren |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:07,4 |
8,0
|
0,5
|
|
2 |
|
|
Linus Pichler |
MSK Hammaren |
|
940 |
|
|
|
|
|
77 |
211 |
|
Mats Larsson |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
1:07,5 |
8,1
|
3,8
|
0,1
|
22 |
|
|
Mikael Johansson |
Fagersta MK |
|
Corsa B |
|
|
|
|
|
77 |
29 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
1:07,5 |
8,1
|
3,8
|
|
22 |
|
|
Daniel Edorsson |
Katrineholms MK |
|
Golf |
|
|
|
|
|
77 |
119 |
|
Magnus Yxsjö Andersson |
SMK Örebro |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
1:07,5 |
8,1
|
4,0
|
|
16 |
|
|
Anna-Karin Yxsjö |
SMK Örebro |
|
325i |
|
|
Applicant: XL-Bygg Frövi |
|
|
77 |
123 |
|
Stefan Carling |
Toarps MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:07,5 |
8,1
|
4,0
|
|
16 |
|
|
Torbjörn Tholander |
Toarps MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
77 |
157 |
|
Johan Andreasson |
Vara MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
1:07,5 |
8,1
|
2,4
|
|
5 |
|
|
Oskar Hedén |
Kullings MS |
|
Golf Mk II |
|
|
|
|
|
82 |
208 |
|
Fredrik Persson |
Laxå MK |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:07,6 |
8,2
|
0,7
|
0,1
|
3 |
|
|
Henrik Eriksson |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
82 |
114 |
|
Anton Samuelsson |
Katrineholms MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
1:07,6 |
8,2
|
4,1
|
|
18 |
|
|
Janne Nilsson |
Katrineholms MK |
|
Golf |
|
|
|
|
|
84 |
10 |
|
Jonas Bjornvad |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
1:07,7 |
8,3
|
4,0
|
0,1
|
24 |
|
|
Ulf Björnvad |
Mälaröarnas MK |
|
Golf |
|
|
|
|
|
84 |
18 |
|
Kenth Östlund |
Hedesunda MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:07,7 |
8,3
|
4,0
|
|
24 |
|
|
Daniel Norling |
Hedesunda MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
84 |
93 |
|
Kristian Gustavsson |
MK Ran Askersund |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:07,7 |
8,3
|
0,8
|
|
4 |
|
|
Björn Gustavsson |
Hallsbergs MK |
|
940 |
|
|
Applicant: GUSTAVSSON MOTORSPORT |
|
|
84 |
124 |
|
Richard Hartzell |
Norrköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
1:07,7 |
8,3
|
4,2
|
|
19 |
|
|
Mikael Andersson |
Norrköpings MK |
|
Golf |
|
|
|
|
|
84 |
155 |
|
Anders Gauffin |
Säters MK |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
1:07,7 |
8,3
|
2,6
|
|
6 |
|
|
Leif Claesson |
SMK Hedemora |
|
Escort Mk 2 |
|
|
|
|
|
89 |
70 |
|
Tom Damberg |
Waxholms MK |
Appendix K |
|
Volvo |
1:07,8 |
8,4
|
3,1
|
0,1
|
9 |
|
|
Lars Savander |
Almunge MK |
|
164 |
|
|
|
|
|
89 |
89 |
|
Niklas Engström |
Storfors MK |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:07,8 |
8,4
|
0,9
|
|
5 |
|
|
Jörgen Palm |
Storfors MK |
|
244 |
|
|
|
|
|
91 |
148 |
|
Jimmy Hellström |
Strängnäs AMS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:08,0 |
8,6
|
2,1
|
0,2
|
2 |
|
|
Michael Lundin |
Eskilstuna MK |
|
Golf II |
|
|
|
|
|
92 |
88 |
|
Anders Johansson |
Kullings MS |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:08,1 |
8,7
|
1,2
|
0,1
|
6 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
92 |
99 |
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
1:08,1 |
8,7
|
1,0
|
|
2 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
Golf II |
|
|
|
|
|
94 |
14 |
|
Tobias Carneling |
Katrineholms MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
1:08,2 |
8,8
|
4,5
|
0,1
|
26 |
|
|
Robert Björling |
Katrineholms MK |
|
Clio Sport |
|
|
|
|
|
94 |
66 |
|
Jonas Larsson |
SMK Vingåker |
Appendix K |
|
Volvo |
1:08,2 |
8,8
|
3,5
|
|
10 |
|
|
Oskar Larsson |
SMK Vingåker |
|
142 |
|
|
|
|
|
94 |
222 |
|
Jani Haiju |
Storfors MK |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:08,2 |
8,8
|
1,3
|
|
7 |
|
|
Jalo Haiju |
Storfors MK |
|
740 |
|
|
|
|
|
97 |
82 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:08,3 |
8,9
|
1,4
|
0,1
|
8 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
98 |
128 |
|
Rickard Gustafsson |
SMK Södermanland |
C-förare VOC / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:08,4 |
9,0
|
1,5
|
0,1
|
2 |
|
|
Patrick Larsson |
Eskilstuna MK |
|
940 |
|
|
Applicant: WWW.RALLYIMPORT.SE |
|
|
99 |
11 |
|
Tore Sandberg |
Vimmerby MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:08,5 |
9,1
|
4,8
|
0,1
|
27 |
|
|
Sofia Johansson |
Vimmerby MS |
|
244 |
|
|
|
|
|
99 |
213 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:08,5 |
9,1
|
1,6
|
|
9 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
|
|
101 |
205 |
|
Peter Liwell |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
1:08,6 |
9,2
|
4,9
|
0,1
|
28 |
|
|
Daniel Jansson |
Eskilstuna MK |
|
Golf Mk2 |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se |
|
|
101 |
83 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:08,6 |
9,2
|
1,7
|
|
10 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
940 |
|
|
Applicant: O'Learys Racing |
|
|
101 |
95 |
|
Ingmar Lund |
Kullings MS |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:08,6 |
9,2
|
1,7
|
|
10 |
|
|
Gunnar Flodin |
Kullings MS |
|
244 |
|
|
|
|
|
101 |
201 |
|
Marcus Kallin |
Säffle MC |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:08,6 |
9,2
|
1,7
|
|
10 |
|
|
Daniel Kallin |
Säffle MC |
|
940 |
|
|
|
|
|
105 |
85 |
|
Frederik Eckhardt |
Eskilstuna MK |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:08,7 |
9,3
|
|
0,1
|
13 |
|
|
Gustav Hellman |
Katrineholm MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
105 |
94 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:08,7 |
9,3
|
1,8
|
|
13 |
|
|
Annie Hellstadius |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
105 |
106 |
|
Kim Nyden |
Laxå MK |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
1:08,7 |
9,3
|
5,2
|
|
20 |
|
|
Emil Arvidsson |
Teknis MC |
|
Compact |
|
|
|
|
|
108 |
103 |
|
Niklas Albinsson |
Fredriksbergs MK |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
1:08,8 |
9,4
|
1,7
|
0,1
|
3 |
|
|
Kjell Hellqvist |
Fredriksbergs MK |
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: Åhls´ Bildelar AB |
|
|
109 |
74 |
|
Peter Sjögren |
Grangärde RRC |
Appendix K |
|
Opel |
1:08,9 |
9,5
|
4,2
|
0,1
|
11 |
|
|
Peter Johansson |
Ludvika MS |
|
Ascona B |
|
|
Applicant: Team Grangärde Bildemo |
|
|
110 |
90 |
|
Peder Johansson |
Kullings MS |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:09,0 |
9,6
|
2,1
|
0,1
|
15 |
|
|
Kristian Floren |
Kullings MS |
|
242 |
|
|
|
|
|
110 |
118 |
|
Micke Larsson |
Rönne MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:09,0 |
9,6
|
5,5
|
|
21 |
|
|
Tom Siltala |
SMK Linde |
|
940 |
|
|
Applicant: HL SERVICE I LAXÅ |
|
|
110 |
131 |
|
Erik Corell |
SMK Nyköping |
C-förare VOC / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:09,0 |
9,6
|
2,1
|
|
3 |
|
|
Emil Corell |
SMK Nyköping |
|
242 |
|
|
|
|
|
113 |
68 |
|
Gurra Arestav |
Stockholms BK |
Appendix K |
|
Volvo |
1:09,1 |
9,7
|
4,4
|
0,1
|
12 |
|
|
Bengt Springer |
Team V8 |
|
142 |
|
|
Applicant: Örby Gummi Racing Team |
|
|
113 |
87 |
|
Henrik Enner |
Likenäs MK |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:09,1 |
9,7
|
2,2
|
|
16 |
|
|
Erland Stigsson |
Fryksdalens MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
115 |
220 |
|
Mikael Johansson |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:09,3 |
9,9
|
5,8
|
0,2
|
22 |
|
|
Andreas Karlsson |
SMK Trollhättan |
|
240 |
|
|
|
|
|
115 |
130 |
|
Fredrik Fält |
Storfors MK |
C-förare VOC / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:09,3 |
9,9
|
2,4
|
|
4 |
|
|
Thomas Larsson |
Storfors MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
117 |
13 |
|
Robin Wallon |
SMK Kungsör |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:09,4 |
10,0
|
5,7
|
0,1
|
29 |
|
|
Rickard Strindlund |
SMK Kungsör |
|
240 |
|
|
|
|
|
117 |
142 |
|
Jörgen Joons |
Skutskärs MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:09,4 |
10,0
|
3,5
|
|
3 |
|
|
Tim Joons |
Skutskärs MS |
|
Golf GT |
|
|
|
|
|
119 |
79 |
|
Gunnar Asplund |
Waxholms MK |
Appendix K |
|
Volvo |
1:09,5 |
10,1
|
4,8
|
0,1
|
13 |
|
|
Olle Asplund |
Waxholms MK |
|
Amazon |
|
|
|
|
|
119 |
98 |
|
Jan Lingheimer |
Linköpings MS |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:09,5 |
10,1
|
2,6
|
|
17 |
|
|
Peter Malmberg |
Åtvidabergs MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
119 |
138 |
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
C-förare VOC / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:09,5 |
10,1
|
2,6
|
|
5 |
|
|
Peter Svensson |
Kullings MS |
|
240 |
|
|
|
|
|
122 |
86 |
|
Karl-Johan Borhammar |
Kullings MS |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:09,6 |
10,2
|
2,7
|
0,1
|
18 |
|
|
Andreas Dolfén |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
123 |
7 |
|
Elias Björkdahl |
Gotlands Mfs BK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:09,8 |
10,4
|
6,1
|
0,2
|
30 |
|
|
Lars-Erik Kirmo |
Vallentuna MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
123 |
121 |
|
Joacim Wigertson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:09,8 |
10,4
|
6,3
|
|
23 |
|
|
Christoffer Lund |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
125 |
139 |
|
Samuel Claesson |
Kullings MS |
C-förare VOC / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:10,0 |
10,6
|
3,1
|
0,2
|
6 |
|
|
Robin Bäckström |
Falköpings MK |
|
244 |
|
|
|
|
|
126 |
141 |
|
Robert Eriksson |
Stockholms BK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:10,1 |
10,7
|
4,2
|
0,1
|
4 |
|
|
John Styrman |
Stockholms BK |
|
242 |
|
|
|
|
|
127 |
100 |
|
Max Nensén |
Gnesta MK |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
1:10,2 |
10,8
|
3,1
|
0,1
|
4 |
|
|
Lucas Karlsson |
Gnesta MK |
|
Golf |
|
|
|
|
|
128 |
5 |
|
Henrik Johansson |
MK Kinda |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
1:10,3 |
10,9
|
|
0,1
|
1 |
|
|
John Wärnelius |
MK Kinda |
|
940 |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin o Service AB |
|
|
128 |
3 |
|
Dennis Persson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
1:10,3 |
10,9
|
|
|
1 |
|
|
Christoffer Johnsson-Standar |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
128 |
153 |
|
Tobias Persson |
Ludvika MS |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
1:10,3 |
10,9
|
5,2
|
|
7 |
|
|
Jenny Hellström |
Ludvika MS |
|
Ascona B |
|
|
|
|
|
131 |
92 |
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:10,4 |
11,0
|
3,5
|
0,1
|
19 |
|
|
Tord Jansson |
SMK Södermanland |
|
240 |
|
|
Applicant: www.rallyimport.se |
|
|
131 |
101 |
|
Tomas Wärn |
Norrköpings MK |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
1:10,4 |
11,0
|
3,3
|
|
5 |
|
|
Lars Karlsson |
Norrköpings MK |
|
Golf II |
|
|
|
|
|
131 |
136 |
|
Anders Ahlberg |
Forshaga MC |
C-förare VOC / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:10,4 |
11,0
|
3,5
|
|
7 |
|
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
|
244 |
|
|
|
|
|
134 |
217 |
|
Ola Törnqvist |
Nora MK |
C-förare VOC / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:10,5 |
11,1
|
3,6
|
0,1
|
8 |
|
|
Andreas Fransson |
Nora MK |
|
244 GL |
|
|
|
|
|
135 |
78 |
|
Tomas Åkeson |
Teknis MC |
Appendix K |
|
Ford |
1:10,6 |
11,2
|
5,9
|
0,1
|
14 |
|
|
Anders Fantenberg |
Teknis MC |
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
|
|
136 |
203 |
|
Tommy Häljeskog |
MK Kopparberg |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:10,7 |
11,3
|
7,2
|
0,1
|
24 |
|
|
Cecilia von Hebel |
Nora MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
137 |
202 |
|
Patrik Westerberg |
MK Ratten |
C-förare VOC / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:10,8 |
11,4
|
3,9
|
0,1
|
9 |
|
|
Anna Maria Barth |
MK Ratten |
|
740 |
|
|
|
|
|
137 |
150 |
|
Jimmy Kullander |
Katrineholms MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:10,8 |
11,4
|
4,9
|
|
5 |
|
|
Tomas Eriksson Ohlsson |
Katrineholms MK |
|
Jetta 2 |
|
|
|
|
|
139 |
67 |
|
Lennart Stocker |
Värmdö MK |
Appendix K |
|
Opel |
1:10,9 |
11,5
|
6,2
|
0,1
|
15 |
|
|
PO Einerfeldt |
Värmdö MK |
|
Ascona B |
|
|
|
|
|
139 |
64 |
|
Rolf Norlin |
MSK Hammaren |
Appendix K |
|
Volvo |
1:10,9 |
11,5
|
6,2
|
|
15 |
|
|
Andreas Norlin |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: Basjkirhästar Hammarby Gård |
|
|
139 |
149 |
|
Jennie Hartzell |
Norrköpings MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:10,9 |
11,5
|
5,0
|
|
6 |
|
|
Madelaine Lundin |
MK Ramunder |
|
Golf |
|
|
|
|
|
142 |
72 |
|
Frank Mårdh |
Norrköpings MK |
Appendix K |
|
Opel |
1:11,0 |
11,6
|
6,3
|
0,1
|
17 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
Ascona B |
|
|
Applicant: Opel Rallyteam Sweden |
|
|
142 |
146 |
|
Emil Överström |
Munkfors MC |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:11,0 |
11,6
|
|
|
7 |
|
|
Jim Hilmersson |
Karlstad MC Bil |
|
Golf |
|
|
|
|
|
144 |
97 |
|
Joakim Eriksson |
Gnesta MK |
A/B VOC/ Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:11,1 |
11,7
|
4,2
|
0,1
|
20 |
|
|
Rasmus Eriksson |
Gnesta MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
144 |
145 |
|
Jim Johansson |
Skövde MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:11,1 |
11,7
|
5,2
|
|
8 |
|
|
Emil Johansson |
Skövde MK |
|
244 |
|
|
|
|
|
146 |
117 |
|
Mikael Wallon |
SMK Kungsör |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:11,2 |
11,8
|
7,7
|
0,1
|
25 |
|
|
Andreas Johansson |
Eskilstuna MK |
|
240 |
|
|
|
|
|
147 |
137 |
|
Robert Teiffel |
Kullings MS |
C-förare VOC / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:11,3 |
11,9
|
4,4
|
0,1
|
10 |
|
|
Jimmy Wessbo |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
|
|
148 |
133 |
|
Lars Olsson |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:11,4 |
12,0
|
4,5
|
0,1
|
11 |
|
|
Christine Sager |
SMK Trollhättan |
|
240 |
|
|
|
|
|
148 |
135 |
|
Jesper Simonsson |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:11,4 |
12,0
|
4,5
|
|
11 |
|
|
Tobias Johansson |
SMK Trollhättan |
|
240 |
|
|
|
|
|
150 |
134 |
|
André Eriksson |
MK Kopparberg |
C-förare VOC / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:11,6 |
12,2
|
4,7
|
0,2
|
13 |
|
|
Mikael Eriksson |
MK Kopparberg |
|
940 |
|
|
|
|
|
151 |
73 |
|
Karl-Fredrik Westlund |
Degerfors RC |
Appendix K |
|
Saab |
1:11,7 |
12,3
|
7,0
|
0,1
|
18 |
|
|
Anders Silferhjelm |
Degerfors RC |
|
V4 |
|
|
|
|
|
152 |
140 |
|
Håkan Bauer |
Laxå MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:11,9 |
12,5
|
6,0
|
0,2
|
9 |
|
|
Marika Eng |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
|
|
|
153 |
147 |
|
Erik Johansson |
Falköpings MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:12,0 |
12,6
|
6,1
|
0,1
|
10 |
|
|
Kim Andersson |
Falköpings MK |
|
Golf |
|
|
|
|
|
154 |
80 |
|
Ove Fellin |
Kolsva MS |
Appendix K |
|
Volvo |
1:12,1 |
12,7
|
7,4
|
0,1
|
19 |
|
|
Jens Tommila |
MSK Hammaren |
|
Amazon |
|
|
|
|
|
155 |
160 |
|
Niclas Fransson |
Falköpings MK |
C-förare 2 WD |
|
Saab |
1:12,2 |
12,8
|
7,1
|
0,1
|
8 |
|
|
Mikael Svensson |
Tibro MK |
|
99 |
|
|
|
|
|
156 |
151 |
|
Joel Lindberg |
MK Kopparberg |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:12,4 |
13,0
|
6,5
|
0,2
|
11 |
|
|
Viktor Rosenborg |
MK Kopparberg |
|
944 |
|
|
|
|
|
157 |
77 |
|
Bengt-Göran Jonsson |
Teknis MC |
Appendix K |
|
Ford |
1:12,8 |
13,4
|
8,1
|
0,4
|
20 |
|
|
Henrik Mellstig |
Teknis MC |
|
Cortina |
|
|
|
|
|
158 |
132 |
|
Andreas Liljeberg |
Mälaröarnas MK |
C-förare VOC / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
1:13,5 |
14,1
|
6,6
|
0,7
|
14 |
|
|
Tom Hansson |
Mälaröarnas MK |
|
242 |
|
|
|
|
|
159 |
1 |
|
Göran Boström |
V:a Östergötlands MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
1:14,5 |
15,1
|
4,2
|
1,0
|
3 |
|
|
Stefan Johansson |
V:a Östergötlands MK |
|
Golf 2 |
|
|
|
|
|
160 |
206 |
|
Lars Larsson |
MK Kopparberg |
Appendix K |
|
VW |
1:14,7 |
15,3
|
10,0
|
0,2
|
21 |
|
|
Leif Logrell |
Östernärke RMC |
|
1500 S |
|
|
|
|
|
161 |
143 |
|
David Roos |
Gnesta MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:15,1 |
15,7
|
9,2
|
0,4
|
12 |
|
|
Ludvig Eriksson |
Gnesta MK |
|
Golf 2 |
|
|
|
|
|
162 |
159 |
|
Jonas Skoglund |
SMK Karlskoga |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
1:17,5 |
18,1
|
12,4
|
2,4
|
9 |
|
|
Birgitta Skoglund |
SMK Karlskoga |
|
Ascona |
|
|
|
|
|
163 |
104 |
|
Kjell Skoog |
Forshaga MC |
A/B-förare Grupp E |
|
Ford |
1:21,0 |
21,6
|
13,9
|
3,5
|
6 |
|
|
Björn Ramström |
MK Kopparberg |
|
Escort |
|
|
|
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|