Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 16 | Björn Blackne | Bsk Motor | A-förare 4 wd | Ford | 4:50 | |||||
1 | Cay Nyberg | Huddinge MK | Escort | ||||||||
2 | 19 | Dick Larsson | Rasbo MK | A-förare 4 wd | Toyota | 4:53 | 3 | 3 | 3 | ||
2 | Raymond Wessman | SMK Uppsala | Celica | ||||||||
3 | 14 | Sören Olsson | Films MK | A-förare 4 wd | Ford | 4:54 | 4 | 4 | 1 | ||
3 | Conny Lindwall | Östhammar MK | Escort Cosworth | ||||||||
4 | 11 | Mats Jonsson | SMK Uppsala | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 4:56 | 6 | 6 | 2 | ||
4 | Maria Lindwall | SMK Uppsala | Lancer Evo V | ||||||||
5 | 13 | Håkan Eriksson | Örsundsbro MK | A-förare 4 wd | Mazda | 4:57 | 7 | 7 | 1 | ||
5 | Catarina Gustavsson | Örsundsbro MK | 323 | ||||||||
6 | 35 | Lars Fältman | Rasbo MK | A-förare 2 wd | Saab | 5:01 | 11 | 4 | |||
1 | Tomas Åhman | SMK Uppsala | 9:3 Turbo | ||||||||
7 | 26 | Martin Berglund | SMK Gävle | A-förare 2 wd | VW | 5:03 | 13 | 2 | 2 | ||
2 | Henrik Olsson | Hedesunda MK | Golf II | ||||||||
7 | 36 | Roine Björk | Rasbo MK | A-förare 2 wd | Opel | 5:03 | 13 | 2 | |||
2 | Peter Zetterholm | Rasbo MK | Corsa | ||||||||
9 | 43 | Daniel Gustafsson | SMK Uppsala | B-förare 2 wd | Renault | 5:04 | 14 | 1 | |||
1 | Krister Nordlund | Skepptuna MK | Clio Sport | ||||||||
9 | 48 | Simon Löfström | Östhammars MK | B-förare 2 wd | Renault | 5:04 | 14 | ||||
1 | Andreas Olsson | Rasbo MK | Clio Sport | ||||||||
11 | 34 | Roger Helen | Rasbo MK | A-förare 2 wd | VW | 5:06 | 16 | 5 | 2 | ||
4 | Marcus Andersson | Rasbo MK | Golf 3 | ||||||||
12 | 12 | Niklas Gustafsson | Bsk Motor | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 5:07 | 17 | 17 | 1 | ||
6 | Tomas Dawson | SMK Uppsala | Lancer Evo III | ||||||||
13 | 23 | Lars Davidsson | Enköpings MK | A-förare 2 wd | Renault | 5:11 | 21 | 10 | 4 | ||
5 | Olavi Sällinen | Okänd | R 19 | ||||||||
14 | 46 | Per Eklund | Rasbo MK | B-förare 2 wd | SEAT | 5:12 | 22 | 8 | 1 | ||
3 | Marie Öhlund | Rasbo MK | Ibiza | ||||||||
15 | 39 | Pär Carlsson | Flens MS | A-förare 2 wd | VW | 5:13 | 23 | 12 | 1 | ||
6 | Johan Bengtsson | Eskilstuna MK | Golf | ||||||||
16 | 27 | Tommy Bryfelt | SMK Tierp | A-förare 2 wd | Volvo | 5:15 | 25 | 14 | 2 | ||
7 | Christer Nygren | SMK Gävle | 240 | ||||||||
Applicant: Älvkarleby bildemontering | |||||||||||
17 | 32 | Tony Jansson | Almunge MK | A-förare 2 wd | Ford | 5:16 | 26 | 15 | 1 | ||
8 | Mikael Lööv | Rasbo MK | Escort | ||||||||
18 | 52 | Johan Laven | SMK Uppsala | B-förare 2 wd | Opel | 5:18 | 28 | 14 | 2 | ||
4 | Pierre Keil | Kadett | |||||||||
19 | 31 | Owe Holmgren | Rasbo MK | A-förare 2 wd | VW | 5:19 | 29 | 18 | 1 | ||
9 | Torbjörn Carlsson | Rasbo MK | Golf | ||||||||
20 | 33 | Mikael Åhman | Almunge MK | A-förare 2 wd | Opel | 5:20 | 30 | 19 | 1 | ||
10 | Mikael Nilsson | Rasbo MK | Corsa | ||||||||
21 | 30 | Magnus Wallén | Vallentuna MK | A-förare 2 wd | Nissan | 5:21 | 31 | 20 | 1 | ||
11 | Staffan Lindberg | Skepptuna MK | Sunny | ||||||||
21 | 45 | Lars Gradin | Skepptuna MK | B-förare 2 wd | Volvo | 5:21 | 31 | 17 | |||
5 | Carolina Pettersson | Skepptuna MK | 240 | ||||||||
Applicant: Lejtorp Racing | |||||||||||
23 | 17 | Louis Birath | SMK Uppsala | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 5:23 | 33 | 33 | 2 | ||
7 | Susanne Andersson | Rasbo MK | Lancer Evo IV | ||||||||
23 | 38 | Stefan Ingvarsson | Östhammars MK | A-förare 2 wd | Opel | 5:23 | 33 | 22 | |||
12 | Jan Andersson | Rasbo MK | Ascona B | ||||||||
25 | 41 | Johan Nyman | MK Orion | B-förare 4 wd | Subaru | 5:24 | 34 | 1 | |||
1 | Peter Encrantz | Skutskärs MK | Impreza | ||||||||
25 | 116 | Andreas Gustafsson | SMK Gävle | C-förare 2 wd | Opel | 5:24 | 34 | ||||
1 | Mikael Gustafsson | SMK Gävle | Ascona B | ||||||||
27 | 58 | Reine Laestander | Skepptuna MK | B-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 5:25 | 35 | 1 | |||
1 | Håkan Süld | Öshammar MK | 242 | ||||||||
28 | 57 | Martin Lindberg | Skutskärs MS | B-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 5:27 | 37 | 2 | 2 | ||
2 | Veronica Lindberg | Skutskärs MS | 240 | ||||||||
29 | 6 | Anders Bäfve | Rasbo MK | Veteran / HRB | Opel | 5:30 | 40 | 3 | |||
1 | Henri Lundin | Rasbo MK | Ascona | ||||||||
29 | 47 | Hans-Åke Jansson | MK Rimo | B-förare 2 wd | Volvo | 5:30 | 40 | 26 | |||
6 | Håkan Jansson | MK Rimo | 242 | ||||||||
Applicant: A.jansson o son skogsmaskiner | |||||||||||
31 | 51 | Joakim Lindell | Almunge MK | B-förare 2 wd | Volvo | 5:31 | 41 | 27 | 1 | ||
7 | Erik Ahlund | Almunge MK | 244 | ||||||||
32 | 50 | Roine Berlin | Almunge MK | B-förare 2 wd | Volvo | 5:32 | 42 | 28 | 1 | ||
8 | Cristian Olsson | Almunge MK | 240 | ||||||||
Applicant: A.R.C. Motorsport | |||||||||||
33 | 53 | Mikael Högberg | SMK Gävle | B-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 5:36 | 46 | 11 | 4 | ||
3 | Jörgen Matsson | 240 | |||||||||
34 | 54 | Sven Blomdin | MK Orion | B-för. VO/Grp. N <1600 | Suzuki | 5:38 | 48 | 13 | 2 | ||
4 | Hans Hult | Skutskärs MS | Swift | ||||||||
34 | 79 | Peter Ericsson | Films MK | C-för. VO/Grp. N <1600 | Suzuki | 5:38 | 48 | ||||
1 | Jocke Gillberg | Films MK | Swift | ||||||||
36 | 102 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 5:39 | 49 | 1 | |||
1 | Steve Jansson | Okänd | 740 | ||||||||
37 | 107 | Tom Axelsson | KAK Motorsport | Veteran / HRB | Volvo | 5:41 | 51 | 11 | 2 | ||
2 | Tord Öberg | Mälaröarnas MK | 122 S | ||||||||
37 | 25 | Ragnar Glav | Vallentuna MK | A-förare 2 wd | Opel | 5:41 | 51 | 40 | |||
13 | Oläsligt | Vallentuna MK | Corsa | ||||||||
39 | 5 | Lasse Eriksson | Östhammars MK | Veteran / HRB | Saab | 5:42 | 52 | 12 | 1 | ||
3 | Johan Engström | Östhammars MK | V4 | ||||||||
Applicant: Sv.saabklubben | |||||||||||
39 | 73 | Tomas Johansson | Hofors MS | C-förare 2 wd | Opel | 5:42 | 52 | 18 | |||
2 | Ulf Wårvik | Hofors MK | Ascona B | ||||||||
41 | 71 | Mikael Gjertz | Rasbo MK | C-förare 2 wd | Ford | 5:43 | 53 | 19 | 1 | ||
3 | John Boström | MK Orion | Escort | ||||||||
42 | 29 | Björn Bäckström | Botkyrka MK | A-förare 2 wd | Toyota | 5:45 | 55 | 44 | 2 | ||
14 | Ulf Mäe | Botkyrka MK | Starlet | ||||||||
42 | 56 | Robert Nordin | MK Rimo | B-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 5:45 | 55 | 20 | |||
5 | Magnus Söderström | MK Rimo | 242 | ||||||||
44 | 84 | Robert Wahlqvist | Skutskärs MS | C-förare Grupp E | Saab | 5:46 | 56 | 1 | |||
1 | Joakim Edman | Skutskärs MS | 99 | ||||||||
45 | 49 | Stefan Andersson | Almunge MK | B-förare 2 wd | Ford | 5:48 | 58 | 44 | 2 | ||
9 | Bo Friksson | Östhammars MK | Escort Mk II | ||||||||
Applicant: ARC Motorsport | |||||||||||
45 | 74 | Johan Pettersson | MK Orion | C-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 5:48 | 58 | 10 | |||
2 | Daniel Jansson | Smksödermanland | 240 GT | ||||||||
Applicant: WWW.FINESS.SE | |||||||||||
47 | 111 | Per Jensen | Huddinge MK | B-förare 2 wd | Volvo | 5:49 | 59 | 45 | 1 | ||
10 | Mattias Oläsligt | Oläsligt | 940 | ||||||||
48 | 8 | Fredrik Ekendahl | Mälaröarnas MK | Veteran / HRB | Saab | 5:51 | 1:01 | 21 | 2 | ||
4 | Anders Dahl | Huddinge MK | 96 | ||||||||
Applicant: Svenska saabklubben | |||||||||||
48 | 62 | Johan Olsson | Fagersta MK | B-förare Grupp E | VW | 5:51 | 1:01 | ||||
1 | Dan Olsson | SMK Gävle | Golf Mk II | ||||||||
50 | 77 | Stefan Hägglöf | MK Orion | C-för. VO/Grp. N <1600 | Suzuki | 5:52 | 1:02 | 14 | 1 | ||
3 | Mikael Jonsson | MK Orion | Swift GTI | ||||||||
51 | 82 | Magnus Eliasson | Skutskärs MS | C-förare Grupp E | VW | 5:54 | 1:04 | 8 | 2 | ||
2 | Andreas Sandin | Skutskärs MS | Golf | ||||||||
52 | 9 | Ove Nordberg | Films MK | Veteran / HRB | Volvo | 5:55 | 1:05 | 25 | 1 | ||
5 | Patrik 'Knutte' Karlsson | Films MK | 142 | ||||||||
53 | 40 | Lennart Wallmo | SMK Gälve | A-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 5:57 | 1:07 | 18 | 2 | ||
2 | Kent Persson | SMK Gälve | 244 | ||||||||
54 | 78 | Christian Åhr | Bsk Motor | C-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 5:58 | 1:08 | 20 | 1 | ||
4 | Joachim Arvidsson | Bsk Motor | 240 | ||||||||
55 | 63 | Kjell Söderberg | MK Orion | B-förare Grupp E | Opel | 5:59 | 1:09 | 8 | 1 | ||
2 | Emil Söderberg | MK Orion | Caravan | ||||||||
55 | 66 | Jonas Lindvall | Botkyrka MK | C-förare 2 wd | Saab | 5:59 | 1:09 | 35 | |||
4 | Mattias Gustafsson | Stockholms BK | 96 | ||||||||
57 | 61 | Bror Gustafsson | Skepptuna MK | B-förare Grupp E | Saab | 6:01 | 1:11 | 10 | 2 | ||
3 | Hans Wårdh | Skepptuna MK | 99 | ||||||||
58 | 64 | Christopher Fransson | Haninge MK | C-förare 2 wd | Toyota | 6:04 | 1:14 | 40 | 3 | ||
5 | Andreas Brydling | Värmdö MK | Starlet | ||||||||
59 | 80 | Fredrik Holm | Almunge MK | C-förare Grupp E | VW | 6:06 | 1:16 | 20 | 2 | ||
3 | Patrik Helander | Almunge MK | Golf 1 | ||||||||
60 | 10 | Roger Carman | SMK Gävle | Veteran / HRB | Saab | 6:07 | 1:17 | 37 | 1 | ||
6 | Lars Norstöm | Sandvikens MK | 96 | ||||||||
Applicant: Svenska Saabklubben | |||||||||||
61 | 7 | Mats Sundberg | Gestrike Racing Team | Veteran / HRB | Saab | 6:08 | 1:18 | 38 | 1 | ||
7 | Joel Mickelsson | Gestrike RT | V 4 | ||||||||
62 | 101 | Martin Löfström | Östhammars MK | C-förare 2 wd | Ford | 6:09 | 1:19 | 45 | 1 | ||
6 | David Käll | Östhammars MK | Escort Mk II | ||||||||
63 | 83 | Jörgen Joons | Skutskärs MS | C-förare Grupp E | VW | 6:15 | 1:25 | 29 | 6 | ||
4 | Börje Green | Skutskärs MS | Golf | ||||||||
64 | 103 | Ola Rickardsen | Kolsva MS | C-för. VO/Grp. N <1600 | Suzuki | 6:17 | 1:27 | 39 | 2 | ||
5 | Joakim Björnsson | Kolsva MS | Swift GTI | ||||||||
65 | 86 | Mikael Andersson | Rasbo MK | C-förare Grupp E | Honda | 6:21 | 1:31 | 35 | 4 | ||
5 | Fredrik Engvall | Rasbo MK | Civic | ||||||||
Applicant: Wennmas Bilplåt AB | |||||||||||
66 | 106 | Erik Uppsäll | Skepptuna MK | Veteran / HRB | Saab | 6:22 | 1:32 | 52 | 1 | ||
8 | Sören Dahlin | Huddinge MK | 96 V4 | ||||||||
67 | 114 | Erik Strandberg | Värmdö MK | C-förare 4 wd | Mazda | 6:40 | 1:50 | 18 | |||
1 | Christer Heres | Värmdö MK | 323 4wd Turbo | ||||||||
Applicant: Dannevall o Lassila Motor | |||||||||||
68 | 60 | Mattias Wennman | Rasbo MK | B-förare Grupp E | VW | 6:50 | 2:00 | 59 | 10 | ||
4 | Emil Wennman | Rasbo MK | Golf II | ||||||||
Applicant: Wennmans Bilplåt AB | |||||||||||
69 | 1 | Niklas Solenö | Katrineholms MK | Ungdomsrally | VW | 6:51 | 2:01 | 1 | |||
1 | Svenolvo Solenö | Katrineholms MK | Golf GT Mk 2 | ||||||||
Applicant: Bil o Fritid AB Katrineholm | |||||||||||
70 | 2 | Robin Alenfalk | VÖMK | Ungdomsrally | Volvo | 7:22 | 2:32 | 31 | 31 | ||
2 | Åke Kjellgren | VÖMK | 240 | ||||||||
71 | 75 | Gert Persson | SMK Uppsala | C-för. VO/Grp. N <1600 | Volvo | 7:37 | 2:47 | 1:59 | 15 | ||
6 | Lars Jansson | SMK Uppsala | 240 | ||||||||
72 | 109 | Kjell Jansson | Sandvikens MK | Veteran / HRB | Volvo | 9:00 | 4:10 | 3:30 | 1:23 | ||
9 | Gunnar Englund | MK Kopparberg | 122 S | ||||||||
73 | 59 | Sten Pettersson | Skepptuna MK | B-förare Grupp E | Saab | 9:18 | 4:28 | 3:27 | 18 | ||
5 | Jimmy Björk | Films MK | 99 | ||||||||
74 | 112 | Robert Andersson | Eskilstuna MK | C-för. VO/Grp. N <1600 | Suzuki | 11:04 | 6:14 | 5:26 | 1:46 | ||
7 | Carl-Gustaf Karlsson | Eskilstuna MK | Swift | ||||||||
Applicant: Eskilstuna Glasmästeri AB | |||||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |