2015-02-01
Härjedalsbrickan Söndag
Official final
After SS 2
41 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
204 |
|
Ted Öqvist |
Gestrike MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
21:40,1 |
|
|
|
1 |
|
|
Patrik Sandell |
Jämtlands MK |
|
Lancer Evo X |
|
|
|
7:52,5 | 13:47,6 |
|
2 |
98 |
|
Mattias Hägg |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
21:42,9 |
2,8
|
|
2,8
|
1 |
|
|
Emma Hägg |
SMK Hälsinge |
|
Corolla |
|
|
Applicant: Häggs Bildemontering AB |
7:56,8 | 13:46,1 |
|
3 |
203 |
|
Thomas Jansson |
Haninge MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
21:50,3 |
10,2
|
10,2
|
7,4
|
2 |
|
|
Catrin Synstad |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
7:52,9 | 13:57,4 |
|
4 |
99 |
|
Tomas Bergman |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
VW |
21:51,8 |
11,7
|
8,9
|
1,5
|
2 |
|
|
Julia Svensson |
Gullabo RC |
|
Golf |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
7:56,1 | 13:55,7 |
|
5 |
92 |
|
Fredrik Borg |
SMK Hälsinge |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
22:02,0 |
21,9
|
|
10,2
|
1 |
|
|
Mats Jönsson |
SMK Hälsinge |
|
242 |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
8:01,9 | 14:00,1 |
|
6 |
19 |
|
Tom Kristensson |
SMK Hörby |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
22:30,4 |
50,3
|
|
28,4
|
1 |
|
|
Timmy Berntsson |
Wäxjö MS |
|
940 |
|
|
|
8:12,4 | 14:18,0 |
|
7 |
93 |
|
Magnus Proos |
Härjedalens AK |
B-förare 2 WD |
|
Saab |
22:40,0 |
59,9
|
38,0
|
9,6
|
2 |
|
|
Johan Garli |
Stuguns MK |
|
9-3 |
|
|
Applicant: Mobergs Glas |
8:12,2 | 14:27,8 |
|
8 |
16 |
|
Erik Karlström |
Nässjö MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
22:41,2 |
1:01,1
|
10,8
|
1,2
|
2 |
|
|
Oscar Almqvist |
Vetlanda RRC |
|
940 |
|
|
|
8:10,9 | 14:30,3 |
|
9 |
21 |
|
Fredrik Jonasson |
Krokoms MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
22:47,1 |
1:07,0
|
|
5,9
|
1 |
|
|
Jimmy Nesterud |
Jämtlands MK |
|
940 |
|
|
|
8:17,2 | 14:29,9 |
|
10 |
18 |
|
Thomas Lahti |
NMS Boden |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
22:48,4 |
1:08,3
|
18,0
|
1,3
|
3 |
|
|
Tomas Wikström |
Kalix MK |
|
940 |
|
|
|
8:16,4 | 14:32,0 |
|
11 |
90 |
|
Jari Liiten |
SMK Hälsinge |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
23:00,2 |
1:20,1
|
58,2
|
11,8
|
3 |
|
|
Tobias Nilsson |
SMK Hälsinge |
|
Fiesta |
|
|
|
8:23,7 | 14:36,5 |
|
12 |
12 |
|
Christer Westerdahl |
Skillingaryds MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
23:04,9 |
1:24,8
|
34,5
|
4,7
|
4 |
|
|
Marie-Louise Westerdahl |
Skillingaryds MK |
|
940 |
|
|
|
8:23,9 | 14:41,0 |
|
12 |
22 |
|
Patrik Westerberg |
MK Ratten |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
23:04,9 |
1:24,8
|
17,8
|
|
2 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
8:15,7 | 14:49,2 |
|
14 |
8 |
|
Niklas Nilsson |
Jämtlands MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
23:36,3 |
1:56,2
|
1:05,9
|
31,4
|
5 |
|
|
Alf Jonsson |
Jämtlands MK |
|
940 |
|
|
|
8:31,1 | 15:05,2 |
|
15 |
10 |
|
Lars Johansson |
NMS Boden |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
23:41,6 |
2:01,5
|
1:11,2
|
5,3
|
6 |
|
|
Mathias Smedberg |
NMS Boden |
|
940 |
|
|
|
8:19,8 | 15:21,8 |
|
16 |
43 |
|
Simon Olsson |
Vännäs MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
23:47,0 |
2:06,9
|
|
5,4
|
1 |
|
|
Lars Fahlesson |
Vännäs MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Team LTS Reklam |
8:44,0 | 15:03,0 |
|
17 |
205 |
|
Micke Gälliner |
Jämtlands MK |
4 WD |
|
Audi |
23:50,7 |
2:10,6
|
2:10,6
|
3,7
|
3 |
|
|
Peter Johansson |
Jämtlands MK |
|
90 Quattro |
|
|
|
8:51,2 | 14:59,5 |
|
18 |
96 |
|
Dan Axelsson |
Härjedalens AK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
23:52,2 |
2:12,1
|
2:09,3
|
1,5
|
3 |
|
|
L-G Östlund |
Härjedalens AK |
|
Escort Mk2 |
|
|
Applicant: Mobergs Glas |
8:35,5 | 15:16,7 |
|
19 |
14 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
23:54,1 |
2:14,0
|
1:23,7
|
1,9
|
7 |
|
|
Anders Östlund |
Hällefors MK |
|
940 |
|
|
|
8:59,0 | 14:55,1 |
|
20 |
45 |
|
Karl Friedrich Beck |
Voc Germany |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
23:59,6 |
2:19,5
|
12,6
|
5,5
|
2 |
|
|
Sebastian Kröniger |
Msc Bayreuth |
|
940 |
|
|
|
8:55,0 | 15:04,6 |
|
21 |
11 |
|
Pär Pålsson |
Jämtlands MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
24:07,5 |
2:27,4
|
1:37,1
|
7,9
|
8 |
|
|
Tina Blom |
Jämtlands MK |
|
940 |
|
|
|
8:27,5 | 15:40,0 |
|
22 |
9 |
|
Fredrik Nordin |
Härnösands MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
24:14,3 |
2:34,2
|
1:43,9
|
6,8
|
9 |
|
|
Fredrik Söderlund |
Härnösands MK |
|
940 |
|
|
|
8:39,5 | 15:34,8 |
|
23 |
37 |
|
Johan Eriksson |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
24:16,9 |
2:36,8
|
29,9
|
2,6
|
3 |
|
|
Sten Yngve Styffe |
MK Ratten |
|
240 |
|
|
Applicant: KYRK MOTORSPORT.SE |
8:39,0 | 15:37,9 |
|
24 |
6 |
|
Mattias Lönn |
Offerdals MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
24:22,4 |
2:42,3
|
1:52,0
|
5,5
|
10 |
|
|
Anton Brorsson |
Jämtlands MK |
|
940 |
|
|
|
8:46,8 | 15:35,6 |
|
25 |
15 |
|
Jochen Walther |
VOC Germany |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
24:34,2 |
2:54,1
|
2:03,8
|
11,8
|
11 |
|
|
Stefanie Fritzensmeier |
SFG |
|
940 |
|
|
Applicant: SFG Lippe e.V. im ADAC |
8:42,1 | 15:52,1 |
|
26 |
7 |
|
Siegfried Mayr |
VOC Germany |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
24:53,8 |
3:13,7
|
2:23,4
|
19,6
|
12 |
|
|
Renate Mayr |
VOC Germany |
|
240 |
|
|
|
9:01,9 | 15:51,9 |
|
27 |
82 |
|
Niklas Thyr |
SMK Hälsinge |
C-förare Grupp E |
|
VW |
25:06,2 |
3:26,1
|
|
12,4
|
1 |
|
|
Tobias Palm |
SMK Hälsinge |
|
Golf II |
|
|
|
9:20,1 | 15:46,1 |
|
28 |
84 |
|
Erika Söderman |
Mora MK |
A/B-förare Grupp E |
|
Opel |
25:09,4 |
3:29,3
|
|
3,2
|
1 |
|
|
Michelle Söderman |
Mora MK |
|
Astra |
|
|
|
9:15,7 | 15:53,7 |
|
29 |
3 |
|
Elias Lundberg |
SMK Sala |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
25:16,9 |
3:36,8
|
|
7,5
|
1 |
|
|
Robert Lundberg |
SMK Sala |
|
940 |
|
|
Applicant: Gullvalla Rallyteam |
9:19,7 | 15:57,2 |
|
30 |
83 |
|
Ola Thyllman |
Härjedalens AK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
25:18,8 |
3:38,7
|
12,6
|
1,9
|
2 |
|
|
Karl-Göran Jonsson |
Härjedalens AK |
|
Ascona B |
|
|
Applicant: Mobergs Glas |
9:11,9 | 16:06,9 |
|
31 |
86 |
|
Dan Hoff |
Jämtlands MK |
A/B-förare Gr. F RWD / Gr.N -1400cc |
|
VW |
25:23,1 |
3:43,0
|
|
4,3
|
1 |
|
|
Pontus Hoff |
Jämtlands MK |
|
Golf II |
|
|
|
8:41,9 | 16:41,2 |
|
32 |
33 |
|
André Nygren |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
25:55,2 |
4:15,1
|
2:08,2
|
32,1
|
4 |
|
|
Emil Olsson |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
8:30,3 | 17:24,9 |
|
33 |
85 |
|
Fredrik Basth |
SMK Hälsinge |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
26:07,8 |
4:27,7
|
58,4
|
12,6
|
2 |
|
|
Michael Lindh |
SMK Hälsinge |
|
Golf IV |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
9:29,5 | 16:38,3 |
|
34 |
36 |
|
Per Ström |
Östmarks MFF |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
26:16,2 |
4:36,1
|
2:29,2
|
8,4
|
5 |
|
|
Kim Andve Mastad |
|
|
242 |
|
|
|
8:43,6 | 17:32,6 |
|
35 |
1 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
26:55,4 |
5:15,3
|
1:38,5
|
39,2
|
2 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
9:25,7 | 17:29,7 |
|
36 |
29 |
|
Daniel Jonsson |
Vännäs MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
27:30,2 |
5:50,1
|
4:43,1
|
34,8
|
3 |
|
|
Mats Johnson |
Vännäs MK |
|
240 |
|
|
|
8:38,7 | 18:51,5 |
|
37 |
27 |
|
Andreas Johansson |
Fagersta MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
27:53,2 |
6:13,1
|
5:06,1
|
23,0
|
4 |
|
|
Pär Sundqvist |
Fagersta MK |
|
940 |
|
|
|
8:33,4 | 19:19,8 |
|
38 |
2 |
|
Rasmus Holm |
Hällefors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
28:16,7 |
6:36,6
|
2:59,8
|
23,5
|
3 |
|
|
Per Kvarnström |
Hällefors MK |
|
940 |
|
|
|
12:03,7 | 16:13,0 |
|
39 |
25 |
|
Roger Fransson |
Vännäs MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
28:41,8 |
7:01,7
|
5:54,7
|
25,1
|
5 |
|
|
Charlott Holmqvist |
Vännäs MK |
|
940 |
|
|
|
8:34,2 | 20:07,6 |
|
40 |
80 |
|
Lars-Olov Sundquist |
Ljusdals MS |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
29:41,7 |
8:01,6
|
4:35,5
|
59,9
|
3 |
|
|
Henrik Hansen |
Ljusdals MS |
|
99 |
|
|
|
11:09,3 | 18:32,4 |
|
41 |
23 |
|
Fredric Magnusson |
Jämtlands MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
30:19,7 |
8:39,6
|
7:32,6
|
38,0
|
6 |
|
|
Joakim Ihren |
Jämtlands MK |
|
740 |
|
|
|
8:23,6 | 21:56,1 |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|