2015-09-19
Noratrofén
Official final
After SS 2
93 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
1 |
90 |
|
Mats Jonsson |
Forshaga MC |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
11:40,2 |
|
|
|
1 |
|
|
Johnny Johansson |
SMK Lindesberg |
|
Escort WRC |
|
|
|
5:55,4 | 5:44,8 |
|
2 |
91 |
|
Jan-Erik Folkesson |
SMK Örebro |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:48,9 |
8,7
|
8,7
|
8,7
|
2 |
|
|
Fredrik Hildingsson |
SMK Örebro |
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO |
5:57,1 | 5:51,8 |
|
3 |
70 |
|
Kaj Banck |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:51,1 |
10,9
|
|
2,2
|
1 |
|
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
|
940 GL |
|
|
Applicant: TA Schakt & Maskin AB |
5:59,6 | 5:51,5 |
|
4 |
92 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:53,7 |
13,5
|
13,5
|
2,6
|
3 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
Evo VII |
|
|
|
6:00,0 | 5:53,7 |
|
5 |
212 |
|
Anders Karlsson |
Säffle MC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:56,3 |
16,1
|
16,1
|
2,6
|
4 |
|
|
Kjell Persson |
Åmåls MK |
|
Lancer Evo X |
|
|
|
6:06,7 | 5:49,6 |
|
6 |
206 |
|
Daniel Damberg |
SMK Motala Bil |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:59,8 |
19,6
|
8,7
|
3,5
|
2 |
|
|
Torbjörn Kadebro |
V:a Östergötlans MK |
|
940 |
|
|
|
6:07,4 | 5:52,4 |
|
7 |
62 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:04,4 |
24,2
|
13,3
|
4,6
|
3 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
Applicant: HL Service i Laxå AB |
6:05,6 | 5:58,8 |
|
8 |
67 |
|
Pontus Lönnström |
Nora MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:05,3 |
25,1
|
14,2
|
0,9
|
4 |
|
|
Tommy Lindholm |
Munkfors MC |
|
242 |
|
|
Applicant: Däckverkstan Nora |
6:10,8 | 5:54,5 |
|
9 |
63 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
12:14,7 |
34,5
|
23,6
|
9,4
|
5 |
|
|
Krister Gull |
Kils Motorklubb |
|
Corolla |
|
|
Applicant: Spader ÄZZ Gruppen Blästring Ind Lack |
6:08,3 | 6:06,4 |
|
10 |
69 |
|
Stefan Axelsson |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:15,6 |
35,4
|
24,5
|
0,9
|
6 |
|
|
Pierre Ellison |
Säffle MC |
|
940 |
|
|
|
6:14,1 | 6:01,5 |
|
11 |
64 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:19,3 |
39,1
|
28,2
|
3,7
|
7 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötalands MK |
|
940 |
|
|
|
6:14,4 | 6:04,9 |
|
12 |
73 |
|
Martin Norenby |
Dals MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:23,9 |
43,7
|
32,8
|
4,6
|
8 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
944 |
|
|
|
6:18,5 | 6:05,4 |
|
13 |
208 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:24,4 |
44,2
|
33,3
|
0,5
|
9 |
|
|
Fredrik Persson |
Laxå MK |
|
944 |
|
|
Applicant: ELITE OIL |
6:16,0 | 6:08,4 |
|
14 |
80 |
|
Micke B Larsson |
Rönne MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:27,4 |
47,2
|
|
3,0
|
1 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
6:21,1 | 6:06,3 |
|
15 |
93 |
|
Lars-Ove Olsson |
Forshaga MC |
A-förare 4 WD |
|
Mazda |
12:33,2 |
53,0
|
53,0
|
5,8
|
5 |
|
|
Anders Moberg |
Forshaga MC |
|
GTR |
|
|
Applicant: Din Rallyboutique |
6:30,2 | 6:03,0 |
|
16 |
77 |
|
Tobias Isaksson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
12:36,0 |
55,8
|
44,9
|
2,8
|
10 |
|
|
Per Hansson |
Laxå MK |
|
Golf 3 |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
6:28,0 | 6:08,0 |
|
17 |
68 |
|
Daniel Hoffmann |
SMK Linde |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
12:38,3 |
58,1
|
47,2
|
2,3
|
11 |
|
|
Daniel Mörn Edorsson |
Katrineholms MK |
|
Astra KitCar |
|
|
|
6:22,5 | 6:15,8 |
|
18 |
65 |
|
Gustav Holmdahl |
SMK Linde |
A-förare 2 WD |
|
SEAT |
12:38,4 |
58,2
|
47,3
|
0,1
|
12 |
|
|
Malin Strömberg |
MK Ran Askersund |
|
Ibiza |
|
|
|
6:21,8 | 6:16,6 |
|
19 |
74 |
|
Björn Larsson |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:41,3 |
1:01,1
|
50,2
|
2,9
|
13 |
|
|
Reine Nyberg |
Forshaga MC |
|
242 |
|
|
|
6:27,9 | 6:13,4 |
|
20 |
72 |
|
Pär Swedh |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:42,9 |
1:02,7
|
51,8
|
1,6
|
14 |
|
|
Åsa Stonegård |
SMK Hälsinge |
|
240 |
|
|
|
6:21,5 | 6:21,4 |
|
21 |
82 |
|
Emil Johansson |
SMK Motala Bil |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:50,5 |
1:10,3
|
23,1
|
7,6
|
2 |
|
|
Andreas Andersson |
V:a Östergötlands MK |
|
242 |
|
|
|
6:31,8 | 6:18,7 |
|
22 |
83 |
|
Torbjörn Eriksson |
SMK Karlskoga |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:52,5 |
1:12,3
|
25,1
|
2,0
|
3 |
|
|
Arne Johansson |
SMK Karlskoga |
|
242 |
|
|
|
6:36,5 | 6:16,0 |
|
23 |
81 |
|
Sven Hansen |
Karlstads MC Bil |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:53,8 |
1:13,6
|
26,4
|
1,3
|
4 |
|
|
Alexander Glavsjö Holm |
Karlstad MC Bil |
|
242 |
|
|
|
6:35,0 | 6:18,8 |
|
24 |
71 |
|
Henrik Enner |
Likenäs MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
12:57,9 |
1:17,7
|
1:06,8
|
4,1
|
15 |
|
|
Erland Stigsson |
Fryksdalens MK |
|
Golf |
|
|
|
6:38,0 | 6:19,9 |
|
25 |
78 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:58,7 |
1:18,5
|
31,3
|
0,8
|
5 |
|
|
Sebastian Lindholm |
|
|
240 |
|
|
|
6:31,3 | 6:27,4 |
|
26 |
79 |
|
Markus Nyberg |
Säters MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:00,9 |
1:20,7
|
33,5
|
2,2
|
6 |
|
|
Jerker Berglund |
SMK Dala |
|
240 |
|
|
|
6:37,1 | 6:23,8 |
|
27 |
207 |
|
Tony Olsson |
SMK Karlskoga |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
13:02,4 |
1:22,2
|
1:11,3
|
1,5
|
16 |
|
|
Fredrik Karlsson |
|
|
Sunny |
|
|
|
6:37,5 | 6:24,9 |
|
28 |
66 |
|
Thomas Blåder |
Filipstads MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:04,1 |
1:23,9
|
1:13,0
|
1,7
|
17 |
|
|
Tommy Magnusson |
Filipstads MC |
|
940 |
|
|
|
6:33,9 | 6:30,2 |
|
29 |
36 |
|
André Nygren |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:07,9 |
1:27,7
|
|
3,8
|
1 |
|
|
Emil Olsson |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
6:39,7 | 6:28,2 |
|
30 |
94 |
|
Janne Andreasson |
SMK Örebro |
B+C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
13:10,4 |
1:30,2
|
|
2,5
|
1 |
|
|
Christer Björnberg |
SMK Örebro |
|
Evo |
|
|
|
6:33,4 | 6:37,0 |
|
31 |
28 |
|
Kent-Ola Björklund |
MK Ratten |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:13,0 |
1:32,8
|
|
2,6
|
1 |
|
|
Peter Johansson |
MK Team Treske |
|
944 |
|
|
|
6:44,1 | 6:28,9 |
|
32 |
22 |
|
Tom Kristensson |
SMK Hörby |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:13,9 |
1:33,7
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Timmy Berntsson |
Wäxjö MS |
|
940 |
|
|
|
6:40,0 | 6:33,9 |
|
33 |
31 |
|
Mattias Andersson |
V:a Östergötlands MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:14,0 |
1:33,8
|
1,0
|
0,1
|
2 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
944 |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
6:47,5 | 6:26,5 |
|
34 |
15 |
|
Erik Brodin |
Sandvikens MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:14,5 |
1:34,3
|
0,6
|
0,5
|
2 |
|
|
Marcus Jansson |
Storfors MK |
|
940 |
|
|
|
6:44,1 | 6:30,4 |
|
35 |
14 |
|
Fredrik Menck |
SMK Motala |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:15,3 |
1:35,1
|
1,4
|
0,8
|
3 |
|
|
Kim Göransson |
SMK Motala |
|
240 |
|
|
Applicant: Tornby Bilteknik AB |
6:41,8 | 6:33,5 |
|
36 |
19 |
|
Christer Westerdahl |
Skillingaryds MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:18,5 |
1:38,3
|
4,6
|
3,2
|
4 |
|
|
Marie-Louise Westerdahl |
Skillingaryds MK |
|
940 |
|
|
|
6:42,3 | 6:36,2 |
|
37 |
25 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:19,3 |
1:39,1
|
6,3
|
0,8
|
3 |
|
|
Karl-Johan Borhammar |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
6:46,7 | 6:32,6 |
|
38 |
21 |
|
Lars Ohlson |
SMK Vingåker |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:21,5 |
1:41,3
|
7,6
|
2,2
|
5 |
|
|
Göran Widell |
SMK Vingåker |
|
940 |
|
|
|
6:44,9 | 6:36,6 |
|
39 |
46 |
|
Andreas Liljeberg |
Mälaröarnas MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:22,6 |
1:42,4
|
14,7
|
1,1
|
2 |
|
|
Tom Hansson |
Mälaröarnas MK |
|
240 |
|
|
|
6:46,8 | 6:35,8 |
|
40 |
38 |
|
Fredrik Hagelin |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:23,2 |
1:43,0
|
15,3
|
0,6
|
3 |
|
|
Emil Corell |
SMK Nyköping |
|
244 |
|
|
|
6:45,8 | 6:37,4 |
|
41 |
32 |
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:25,1 |
1:44,9
|
12,1
|
1,9
|
4 |
|
|
Erik Larsson |
Härnösands MK |
|
244 |
|
|
|
6:53,0 | 6:32,1 |
|
42 |
205 |
|
Alex Wikvist |
Rönne MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:25,4 |
1:45,2
|
17,5
|
0,3
|
4 |
|
|
Mikael Gelin |
Eskilstuna MK |
|
940 |
|
|
Applicant: HL SERVICE I LAXÅ AB |
6:46,9 | 6:38,5 |
|
43 |
24 |
|
Per Allo |
Katrineholms MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:25,5 |
1:45,3
|
12,5
|
0,1
|
5 |
|
|
Kristiffer Gustavsson |
Katrineholms MK |
|
940 |
|
|
|
6:49,2 | 6:36,3 |
|
44 |
33 |
|
Anders Lönnström |
Nora MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:26,4 |
1:46,2
|
13,4
|
0,9
|
6 |
|
|
Hanna Lönnström |
Nora MK |
|
244 |
|
|
Applicant: Däckverksta'n Nora |
6:48,5 | 6:37,9 |
|
45 |
37 |
|
Daniel Torph |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:27,5 |
1:47,3
|
19,6
|
1,1
|
5 |
|
|
Patrik Knöös |
Säffle MC |
|
240 |
|
|
|
6:45,2 | 6:42,3 |
|
46 |
29 |
|
Tommy Larsson |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:32,2 |
1:52,0
|
19,2
|
4,7
|
7 |
|
|
Mats-Erik Andersson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
Applicant: www.terrazzo.se |
6:52,3 | 6:39,9 |
|
47 |
20 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:32,3 |
1:52,1
|
18,4
|
0,1
|
6 |
|
|
Anders Östlund |
Hällefors MK |
|
940 |
|
|
|
6:49,5 | 6:42,8 |
|
48 |
8 |
|
Elias Lundberg |
SMK Sala |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
13:32,9 |
1:52,7
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Robert |
SMK Sala |
|
940 |
|
|
Applicant: Gullvalla Rallyteam |
6:47,4 | 6:45,5 |
|
49 |
34 |
|
Joakim Ewertsson |
SMK Örebro |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:33,1 |
1:52,9
|
20,1
|
0,2
|
8 |
|
|
Mattias Hjalmarsson |
SMK Örebro |
|
240 |
|
|
|
6:50,8 | 6:42,3 |
|
50 |
43 |
|
Emil Andersson |
MK Team Westom |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:34,1 |
1:53,9
|
26,2
|
1,0
|
6 |
|
|
Kim Rauséus |
MK Team Westom |
|
244 |
|
|
|
6:52,3 | 6:41,8 |
|
51 |
41 |
|
Ola Wördin |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:38,3 |
1:58,1
|
30,4
|
4,2
|
7 |
|
|
Caroline Magnusson |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
6:51,6 | 6:46,7 |
|
52 |
7 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
13:39,6 |
1:59,4
|
6,7
|
1,3
|
2 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
940 |
|
|
|
6:56,5 | 6:43,1 |
|
53 |
12 |
|
Joakim Larsson |
Kalstads MC Bil |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:39,9 |
1:59,7
|
26,0
|
0,3
|
7 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
|
7:04,3 | 6:35,6 |
|
54 |
27 |
|
Rasmus Lundh |
V:a Östergötlands MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:44,0 |
2:03,8
|
31,0
|
4,1
|
9 |
|
|
Sebastian Holmgren |
V:a Östergötlands MK |
|
940 |
|
|
|
6:59,0 | 6:45,0 |
|
55 |
50 |
|
Mattias Jacobsson |
Dals MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:47,1 |
2:06,9
|
39,2
|
3,1
|
8 |
|
|
Joakim Johannesson |
Dals MK |
|
240 |
|
|
|
7:01,9 | 6:45,2 |
|
56 |
203 |
|
Christoffer Olsson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:47,9 |
2:07,7
|
40,0
|
0,8
|
9 |
|
|
Philip Olsson |
Säffle MC |
|
240 |
|
|
|
7:03,7 | 6:44,2 |
|
57 |
30 |
|
Roger Karlsson |
V:a Östergötlands MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:49,4 |
2:09,2
|
36,4
|
1,5
|
10 |
|
|
Dennis Norén |
V:a Östergötlands MK |
|
940 |
|
|
|
7:05,3 | 6:44,1 |
|
58 |
44 |
|
Sebastian Johansson |
Götene MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:49,5 |
2:09,3
|
41,6
|
0,1
|
10 |
|
|
Herman Höög |
Götene MK |
|
940 |
|
|
|
7:02,1 | 6:47,4 |
|
59 |
10 |
|
Hasse Alamaa |
Munkfors MC |
Appendix K |
|
Saab |
13:50,6 |
2:10,4
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Peter Björlin |
Munkfors MC |
|
99 |
|
|
|
7:00,9 | 6:49,7 |
|
60 |
26 |
|
Roger Fransson |
Vännäs MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:54,8 |
2:14,6
|
41,8
|
4,2
|
11 |
|
|
Charlott Holmqvist |
Vännäs MK |
|
940 |
|
|
|
6:59,5 | 6:55,3 |
|
61 |
35 |
|
André Eriksson |
MK Kopparberg |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:55,3 |
2:15,1
|
42,3
|
0,5
|
12 |
|
|
Ove L Persson |
SMK Lindesberg |
|
940 |
|
|
|
6:56,2 | 6:59,1 |
|
61 |
45 |
|
Christian Juhlin |
SMK Hörby |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:55,3 |
2:15,1
|
47,4
|
|
11 |
|
|
Christian Rosén |
Åtvidabergs MK |
|
940 |
|
|
|
6:59,0 | 6:56,3 |
|
63 |
87 |
|
Mikael Sundqvist |
SMK Örebro |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
13:58,9 |
2:18,7
|
|
3,6
|
1 |
|
|
Ann-Kristin Sundqvist |
SMK Örebro |
|
Ascona B |
|
|
|
7:11,2 | 6:47,7 |
|
64 |
6 |
|
Rasmus Holm |
Hällefors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
13:59,1 |
2:18,9
|
26,2
|
0,2
|
3 |
|
|
Tore Jansson |
Filipstads MC |
|
|
|
|
|
7:06,9 | 6:52,2 |
|
65 |
88 |
|
Torstein Raaen Pröis |
MK Ratten |
C-förare 2 WD |
|
SEAT |
14:00,7 |
2:20,5
|
1,8
|
1,6
|
2 |
|
|
Elin Rindberg |
MK Ratten |
|
Ibiza |
|
|
|
7:09,9 | 6:50,8 |
|
66 |
211 |
|
Lars Martin Stensbøl |
KNA Kongsvinger |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
14:00,9 |
2:20,7
|
2,0
|
0,2
|
3 |
|
|
Mads Ola Stensbøl |
KNA Kongsvinger |
|
Fiesta ST |
|
|
|
7:08,1 | 6:52,8 |
|
67 |
85 |
|
Amund Skoglund |
MK Team Treske |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
14:03,0 |
2:22,8
|
4,1
|
2,1
|
4 |
|
|
Torbjörn Danielsson |
MK Team Westom |
|
242 |
|
|
|
7:13,7 | 6:49,3 |
|
68 |
18 |
|
Daniel Andersson |
V:a Östergötlands MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
14:05,0 |
2:24,8
|
51,1
|
2,0
|
8 |
|
|
Madelene Andreasson |
V:a Östergötlands MK |
|
940 |
|
|
|
7:22,0 | 6:43,0 |
|
69 |
204 |
|
Marcus Karlsson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
14:08,1 |
2:27,9
|
1:00,2
|
3,1
|
12 |
|
|
Daniel Garsten |
MK Team Westom |
|
240 |
|
|
|
7:09,4 | 6:58,7 |
|
70 |
49 |
|
Markus Ledin |
MK Team Treske |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
14:09,5 |
2:29,3
|
1:01,6
|
1,4
|
13 |
|
|
Anders Larsson |
Kils MK Bil |
|
940 |
|
|
|
7:13,3 | 6:56,2 |
|
71 |
47 |
|
Michael Nilsson |
Kils MK Bil |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
14:10,0 |
2:29,8
|
1:02,1
|
0,5
|
14 |
|
|
Tobias Fredriksson |
Säffle MC |
|
243 |
|
|
|
7:23,4 | 6:46,6 |
|
72 |
53 |
|
Emelie Axelsson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
14:13,9 |
2:33,7
|
1:06,0
|
3,9
|
15 |
|
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
|
940 |
|
|
|
7:16,9 | 6:57,0 |
|
73 |
55 |
|
Gustav Sonesson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
14:15,2 |
2:35,0
|
1:07,3
|
1,3
|
16 |
|
|
Johan Kvarnström |
Säffle MC |
|
242 |
|
|
|
7:12,1 | 7:03,1 |
|
74 |
17 |
|
Kim Nilsson |
Osby MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
14:19,7 |
2:39,5
|
1:05,8
|
4,5
|
9 |
|
|
Victor Hansen |
SMK Hörby |
|
940 |
|
|
|
6:43,9 | 7:35,8 |
|
75 |
57 |
|
Johan Larsson |
Fredriksbergs MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
14:22,1 |
2:41,9
|
|
2,4
|
1 |
|
|
Lennart Larsson |
Fredriksbergs MK |
|
99 |
|
|
Applicant: DA Transport AB Grängesberg |
7:20,0 | 7:02,1 |
|
76 |
2 |
|
Simon Eriksson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
14:30,7 |
2:50,5
|
57,8
|
8,6
|
4 |
|
|
Morgan Eriksson |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Ems Finnerödja AB |
7:22,7 | 7:08,0 |
|
77 |
202 |
|
Linus Leander |
Säffle MC |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
14:35,5 |
2:55,3
|
1:02,6
|
4,8
|
5 |
|
|
Peter Leander |
Säffle MC |
|
240 |
|
|
|
7:23,0 | 7:12,5 |
|
78 |
51 |
|
Harry Saväng |
Kolsva MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
14:37,9 |
2:57,7
|
1:30,0
|
2,4
|
17 |
|
|
Michael Saväng |
Kolsva MS |
|
240 |
|
|
Applicant: Team Racepart Sweden |
7:25,0 | 7:12,9 |
|
79 |
1 |
|
Linus Isaksson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
14:38,2 |
2:58,0
|
1:05,3
|
0,3
|
6 |
|
|
Cecilia von Hebel |
Nora MK |
|
Golf II |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
7:21,1 | 7:17,1 |
|
80 |
59 |
|
Kenneth Kristiansen |
SMK Eda |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
14:49,6 |
3:09,4
|
27,5
|
11,4
|
2 |
|
|
Peter T Modig |
Vara MK |
|
940 |
|
|
Applicant: Team Racepart Sweden |
7:49,2 | 7:00,4 |
|
81 |
48 |
|
Ove Björklund |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
14:51,4 |
3:11,2
|
1:43,5
|
1,8
|
18 |
|
|
Per Täppers |
MK Ratten |
|
242 |
|
|
|
7:28,0 | 7:23,4 |
|
82 |
52 |
|
Kent Larsson |
Fryksdalens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
14:56,3 |
3:16,1
|
1:48,4
|
4,9
|
19 |
|
|
Jesper Larsson |
Fryksdalens MK |
|
242 |
|
|
|
7:32,9 | 7:23,4 |
|
83 |
5 |
|
Johan Holm |
SMK Trollhättan |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
15:00,9 |
3:20,7
|
1:28,0
|
4,6
|
7 |
|
|
Christer Holm |
SMK Trollhättan |
|
240 |
|
|
|
7:36,2 | 7:24,7 |
|
84 |
16 |
|
Henry Nyberg |
Forshaga MC |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
15:09,2 |
3:29,0
|
1:55,3
|
8,3
|
10 |
|
|
Dan Fogderud |
SMK Eda |
|
940 |
|
|
Applicant: HENRY NYBERGS ÅKERI AB |
7:54,7 | 7:14,5 |
|
85 |
60 |
|
Lars Graff |
Östernärkes RMC |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
15:20,8 |
3:40,6
|
58,7
|
11,6
|
3 |
|
|
Henrik Mellstig |
Teknis MC |
|
940 |
|
|
Applicant: Custom Racing AB |
7:42,1 | 7:38,7 |
|
86 |
4 |
|
Andreas Karlqvist |
MK Team Treske |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
15:23,9 |
3:43,7
|
1:51,0
|
3,1
|
8 |
|
|
Sandra Karlqvist |
MK Team Treske |
|
244 |
|
|
|
7:59,2 | 7:24,7 |
|
87 |
3 |
|
Marcus Karlqvist |
MK Team Treske |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
15:37,9 |
3:57,7
|
2:05,0
|
14,0
|
9 |
|
|
Rolf Karlqvist |
MK Team Treske |
|
244 |
|
|
|
7:54,6 | 7:43,3 |
|
88 |
56 |
|
Emil Ohlsson |
MK Team Westom |
C-förare Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
16:09,9 |
4:29,7
|
|
32,0
|
1 |
|
|
Jim Hilmersson |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
8:11,4 | 7:58,5 |
|
89 |
61 |
|
Åke Dahlen |
MK Team Westom |
C-förare Grupp E |
|
FIAT |
16:14,2 |
4:34,0
|
1:52,1
|
4,3
|
4 |
|
|
Kenneth Wåhlin |
MK Team Treske |
|
Brava 1,6 SX |
|
|
|
8:11,0 | 8:03,2 |
|
90 |
23 |
|
Frederik Eckhardt |
Eskilstuna MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
17:25,7 |
5:45,5
|
4:12,7
|
1:11,5
|
13 |
|
|
Charlie Ekström |
Eskilstuna MK |
|
940 |
|
|
|
10:45,5 | 6:40,2 |
|
91 |
58 |
|
Håkan Bauer |
Laxå MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
18:22,8 |
6:42,6
|
4:00,7
|
57,1
|
5 |
|
|
Marika Eng |
Laxå MK |
|
940 |
|
|
|
11:07,9 | 7:14,9 |
|
92 |
54 |
|
Jimmy Gustavsson |
Kils MK Bil |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
23:27,8 |
11:47,6
|
10:19,9
|
5:05,0
|
20 |
|
|
Johan Wedin |
Fryksdalens MK |
|
242 |
|
|
|
16:06,8 | 7:21,0 |
|
93 |
42 |
|
Linus Thorsson |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
1:13:40,9 |
1:02:00,7
|
1:00:33,0
|
50:13,1
|
21 |
|
|
Fredrik Ericson |
MK Ratten |
|
940 |
|
|
|
6:50,1 | 1:06:50,8 |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|