Svenska English
Säffle MC Raceconsulting
2019-06-08 Lars-Erik Torph Memorial Rally Official final
After SS 1
212 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 62 PG Andersson Årjängs MK 4 wd Skoda 3:08,2
1   Anders Fredriksson Årjängs MK   Fabia WRC  
 
2 63 Jerker Axelsson SMK Trollhättan 4 wd Skoda 3:13,2 5,0 5,0 5,0
2   Mattias Andersson Säffle MC   Fabia R5  
 
3 58 Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd Skoda 3:15,1 6,9 6,9 1,9
3   Lars Andersson SMK Trollhättan   Fabia R5  
 
4 64 Anders Karlsson Säffle MC 4 wd Mitsubishi 3:16,0 7,8 7,8 0,9
4   Björn Nilsson MK Ratten   Mirage R5  
Entrant:Spader Äzz Rally
 
5 71 Christoffer Haglund SMK Nyköping 4 wd Ford 3:21,1 12,9 12,9 5,1
5   Jens Jakobsson SMK Nyköping   Fiesta R5  
 
6 55 Stefan Alenmalm SMK Trollhättan A - 2 wd Toyota 3:24,1 15,9 3,0
1   Calle Örberg SMK Trollhättan   Corolla  
Entrant:Team Börjesson maskin AB
 
7 57 Stig Andervang MK Rimo 4 wd Mitsubishi 3:24,4 16,2 16,2 0,3
6   Robin Eriksson SMK Waldemarsvik   Evo  
 
8 56 Hampus Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Toyota 3:24,7 16,5 0,6 0,3
2   Pontus Jakobsson SMK Nyköping   Corolla  
Entrant:Södertörnsvakuum.se
 
9 143 Linus Månsson Östgöta BSF B - 2 wd VW 3:26,6 18,4 1,9
1   Carl Eriksson Skillingaryds MK   Golf 3  
 
10 50 Erik Brodin Sandvikens MK A - 2 wd Volvo 3:27,3 19,1 3,2 0,7
3   Henrik Olsson Hedesunda MK   940  
 
11 142 Victor Bergsander Kullings MS B - 2 wd Volvo 3:27,5 19,3 0,9 0,2
2   Christoffer Lund Kullings MS   940  
 
11 51 Fredrik Eriksson Katrinehoms MK A - 2 wd VW 3:27,5 19,3 3,4
4   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   Golf  
Entrant:STENROCK SÄKERHET AB
 
13 42 Andreas Levin Lima MS A - 2 wd Nissan 3:27,8 19,6 3,7 0,3
5   Therese Levin Lima MS   Sunny  
Entrant:AL Raceconsulting
 
13 54 Lars Engström Kullings MS A - 2 wd Volvo 3:27,8 19,6 3,7
5   Gunnar Flodén Kullings MS   940  
Entrant:Jerrys Motorsport
 
15 87 Mats Karlsson Säffle MC Appendix K -81 2 wd Volvo 3:27,9 19,7 0,1
1   Jan Svanström Säffle MC   242  
 
16 72 Mattias Olsson Stenungsunds MS 4 wd Ford 3:28,6 20,4 20,4 0,7
7   Krister Gull Kils MK Bil   Fiesta R5  
 
17 53 Emil Karlsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 3:29,1 20,9 5,0 0,5
7   Jessica Larsson Rasbo MK   940  
Entrant:Kjellbergs AB
 
17 46 Mats Larsson Fagersta MK A - 2 wd Toyota 3:29,1 20,9 5,0
7   Mikael Johansson Fagersta MK   Corolla  
 
19 175 Martin Adolfsson Säffle MC C - 2 wd Volvo 3:29,2 21,0 0,1
1   Julia Thulin SMK Hörby   944  
 
20 47 Simon Johansson Munkfors MC A - 2 wd Volvo 3:29,4 21,2 5,3 0,2
9   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
21 35 Tommy Eliasson Storfors MK A - 2 wd Volvo 3:29,6 21,4 5,5 0,2
10   Richard Svensson Storfors MK   940  
 
22 137 Viktor Johansson Vara MK B - 2 wd VW 3:29,9 21,7 3,3 0,3
3   Fredrik Palm Skara MK   Golf 3  
 
23 147 Jens Sjöström Lima MS B - 2 wd Volvo 3:30,1 21,9 3,5 0,2
4   Dan Levin MK Ratten   940  
 
24 36 Stefan Axelsson Säffle MC A - 2 wd Volvo 3:30,2 22,0 6,1 0,1
11   Emelie Axelsson Säffle MC   940 16v  
 
25 148 Johannes Brolin Kullings MS B - 2 wd Volvo 3:31,2 23,0 4,6 1,0
5   Jonas Eriksson Kullings MS   240  
Entrant:IVARSSONS ENTREPRENAD
 
26 52 Tomas Pettersson Grangärde RRC A - 2 wd Ford 3:31,7 23,5 7,6 0,5
12   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Escort Mk 2  
Entrant:TRACTIVE AB
 
26 159 Jon Johansson Idkerbergets MK B - 2 wd Volvo 3:31,7 23,5 5,1
6   Anette Johansson Idkerbergets MK   940  
 
28 48 Marcus Holm Fägre MK A - 2 wd BMW 3:31,9 23,7 7,8 0,2
13   Tommy Sävevik Vara MK   Compact  
 
29 66 David Dannevall Värmdö BK 4 wd Mitsubishi 3:32,0 23,8 23,8 0,1
8   Andreas Peters Kolsva MS   Evo  
 
30 155 Claes Åström Rasbo MK B - 2 wd Volvo 3:32,1 23,9 5,5 0,1
7   Lina Bergstedt Films MK   940  
 
31 60 Mattias Lindberg Vänersborgs MK 4 wd Subaru 3:32,2 24,0 24,0 0,1
9   Martin Svensson SMK Trollhättan   Impreza  
 
32 49 Robert Eriksson Eskilstuna MK A - 2 wd Renault 3:32,4 24,2 8,3 0,2
14   Frida Olofsson Grimslövs MS   Clio R3  
 
33 134 Alexander Andersson MK Kinda B - 2 wd Volvo 3:32,5 24,3 5,9 0,1
8   Kristoffer Ringström Fjugesta MS   940  
 
34 133 Erik Stenberg Kullings MS B - 2 wd Volvo 3:33,1 24,9 6,5 0,6
9   Peter Svensson Kullings MS   940  
 
34 32 Anton Bernats Hager Örsundsbro MK A - 2 wd Toyota 3:33,1 24,9 9,0
15   Fredrik Wesslén Örsundsbro MK   Corolla  
 
36 30 Thomas Lennstrand Kullings MS A - 2 wd Volvo 3:33,2 25,0 9,1 0,1
16   Conny Erixon Kullings MS   940  
 
37 59 Joakim Längberg Linköpings MS 4 wd Mitsubishi 3:34,2 26,0 26,0 1,0
10   Patrik Wiström Linköpings MS   Evo 7  
 
38 39 Martin Jakobsson Kolsva MS A - 2 wd Toyota 3:34,3 26,1 10,2 0,1
17   Lisa Jonasson Filipstads MC   Corolla  
 
39 152 Sven Hansen Fryksdalens MK B - 2 wd Volvo 3:35,9 27,7 9,3 1,6
10   Magnus Broman Fryksdalens MK   940  
 
39 156 Johan Fast Toarps MK B - 2 wd VW 3:35,9 27,7 9,3
10   Alexander Glavsjö Fryksdalens MK   Golf 3 16v  
Entrant:Ramudden.se
 
41 37 Fredrik Karlander Toarps MK A - 2 wd VW 3:36,2 28,0 12,1 0,3
18   Victor Svensson Ryds MK   Golf 3  
Entrant:RAMUDDEN.SE
 
42 68 Göran Lindström Huddinge MK 4 wd Mitsubishi 3:37,4 29,2 29,2 1,2
11   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer  
Entrant:HÖGDALENS BIL&SKADECENTER AB
 
43 78 Kjell Fransson Vimmerby MS Appendix K -81 2 wd Renault 3:37,5 29,3 9,6 0,1
2   Björn Jacobsson Vimmerby MS   Alpine A310  
 
44 33 Björn Larsson Forshaga MC A - 2 wd Volvo 3:37,6 29,4 13,5 0,1
19   Eric Hult Kullings MS   242  
 
44 45 Pontus Florin Eskilstuna MK A - 2 wd Honda 3:37,6 29,4 13,5
19   Frans Harrén Söderbäck SMK Nyköping   Civic  
 
46 151 Rasmus Persson SMK Nyköping B - 2 wd Volvo 3:37,8 29,6 11,2 0,2
12   Andreas Broberg Värmdö BK   240  
 
46 79 Stefan Ryberg Forshaga MC Appendix K -81 2 wd Volvo 3:37,8 29,6 9,9
3   Christian Ohlsson Kils MK Bil   242  
 
48 22 Niklas Blomkvist Munkfors MC A - 2 wd Volvo 3:38,1 29,9 14,0 0,3
21   Per Wiksten MK Ratten   240  
 
49 34 Nicklas Karlsson MK Team Westom A - 2 wd VW 3:38,2 30,0 14,1 0,1
22   Angela Petré MK Team Westom   Golf III 16v  
 
50 103 Daniel Torph Säffle MC A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:38,3 30,1 0,1
1   Pierre Karlsson Karlstad MC Bil   940  
 
51 136 Daniel Johansson Munkfors MC B - 2 wd Volvo 3:38,4 30,2 11,8 0,1
13   Jan Adolfsson Finnskoga MK   240  
 
52 81 Mats Lindwall SMK Valdemarsvik Appendix K -81 2 wd Volvo 3:39,3 31,1 11,4 0,9
4   Jon Magnusson SMK Linde   240  
 
52 44 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga A - 2 wd Volvo 3:39,3 31,1 15,2
23   Johan Lövgren Degerfors RC   242  
 
54 165 Claes Söderqvist Skara MK C - 2 wd Volvo 3:39,6 31,4 10,4 0,3
2   Crister Svantesson Skara MK   940  
 
55 106 Gustav Johansson Fryksdalens MK A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:39,8 31,6 1,5 0,2
2   Andreas Persson Likenäs MK   940  
 
56 145 Emil Johansson V:a Östergötlands MK B - 2 wd Volvo 3:39,9 31,7 13,3 0,1
14   Andreas Andersson V:a Östergötlands MK   940  
 
56 61 Roland Eliasson Östgöta BSF 4 wd Mitsubishi 3:39,9 31,7 31,7
12   Reine Lundqvist Östgöta BSF   Lancer  
 
58 99 Andreas Hultström SMK Nyköping A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:40,1 31,9 1,8 0,2
3   Tom Törngren Gränna MK   940  
Entrant:OpusBilprovning.se
 
59 101 Tobias Isaksson Laxå MK A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:40,4 32,2 2,1 0,3
4   Linus Isaksson Laxå MK   940  
Entrant:EMS Finnerödja AB
 
60 166 Alexander Fogdeby Storfors MK C - 2 wd Ford 3:40,5 32,3 11,3 0,1
3   Dennis Norén Västra Östergötlands MK   Fiesta R2  
Entrant:EC Svenska AB
 
60 135 David Stafås Lima MS B - 2 wd Volvo 3:40,5 32,3 13,9
15   Oskar Bengtlars Lima MS   242  
 
62 173 Kalle Gustafsson Haninge MK C - 2 wd Skoda 3:40,6 32,4 11,4 0,1
4   Magnus Nilsson Katrineholms MK   Fabia  
Entrant:LG BIL & Motor AB
 
62 69 Glenn Egon Ström Dals MK 4 wd Subaru 3:40,6 32,4 32,4
13   Susanna Strömgren Dals MK   Impreza WRC  
 
64 116 Dennis Persson Laxå MK A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:40,8 32,6 2,5 0,2
5   Fredrik Rudmalm Laxå MK   940  
 
64 43 Anders Johansson Kullings MS A - 2 wd Volvo 3:40,8 32,6 16,7
24   Peter Andersson Kullings MS   940  
 
66 140 Kenneth Ringström Fjugesta MS B - 2 wd Toyota 3:41,3 33,1 14,7 0,5
16   Håkan Berger Fjugesta MS   Corolla  
Entrant:NERIKE KUGG & MEKAN MOTORSPORT
 
67 20 Roine Björk Rasbo MK A - 2 wd VW 3:41,8 33,6 17,7 0,5
25   Erik Davidsson Almunge MK   Golf  
 
68 73 Mikael Hallqvist Finspångs MS 4 wd Mazda 3:41,9 33,7 33,7 0,1
14   Ronnie Maxe Finspångs MS   323 GTX  
 
69 100 Emil Andersson MK Team Westom A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:42,0 33,8 3,7 0,1
6   Kim Rauséus MK Team Westom   244  
 
70 104 Patrik Fredriksson Fryksdalens MK A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:42,8 34,6 4,5 0,8
7   Elinor Thörnberg Vetlanda RRC   940  
Entrant:Autoexperten Thörnbergs I Vetlanda AB
 
71 29 Michael Nilsson Åtvidabergs MK A - 2 wd Ford 3:43,1 34,9 19,0 0,3
26   Kjell Persson Åmåls MK   Escort  
Entrant:OKM Konsult
 
72 28 Thomas Johansson Bengtsfors MC A - 2 wd Volvo 3:43,6 35,4 19,5 0,5
27   Tommy Svensson Bengtsfors MC   940  
 
73 83 Dan Andersson Sigtuna RC Appendix K -81 2 wd Ford 3:43,7 35,5 15,8 0,1
5   Håkan Jansson Sigtuna RC   Escort RS 1800  
 
74 65 Kristoffer Karlsson SMK Trollhättan 4 wd Mitsubishi 3:44,0 35,8 35,8 0,3
15   Ida Bood MK Ratten   Evo IX  
 
75 24 Kent-Ola Björklund Likenäs MK A - 2 wd Volvo 3:44,2 36,0 20,1 0,2
28   Daniel Olsson Likenäs MK   240  
 
75 80 Peter Johansson SMK Nyköping Appendix K -81 2 wd Volvo 3:44,2 36,0 16,3
6   Hasse Pettersson SMK Nyköping   240  
Entrant:JP Racing
 
77 102 Joakim Larsson Laxå MK A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:44,3 36,1 6,0 0,1
8   Anders Isaksson Laxå MK   740  
Entrant:EMS Finnerödja AB
 
78 112 Fredrik Alin Åmåls MK A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:44,4 36,2 6,1 0,1
9   Alexander Alin Åmåls MK   240  
 
79 25 Björn Beck Åmåls MK A - 2 wd Ford 3:44,9 36,7 20,8 0,5
29   Perschlegwél SMK Arboga   Escort Mk 2  
 
80 92 Kalle Olstam Nora MK Appendix K -81 2 wd Volvo 3:45,2 37,0 17,3 0,3
7   Ove Persson SMK Linde   242  
Entrant:EC Svenska AB
 
81 138 Niclas Åkerland Dals MK B - 2 wd Volvo 3:45,4 37,2 18,8 0,2
17   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
Entrant:Kg Svets & Maskin AB
 
82 231 Isak Arvidsson Gullabo RC Ungdomsrally Volvo 3:45,7 37,5 0,3
1   Andreas Arvidsson Gullabo RC   940  
Entrant:Larssons Plåtslageri
 
83 179 Marcus Grolander Älvbygdens MK C - 2 wd Volvo 3:45,8 37,6 16,6 0,1
5   Julia Carlsson Alingsås MK   240  
 
84 14 Ingvar Nilsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 3:45,9 37,7 21,8 0,1
30   Mikael Schuster Hällefors MK   240  
 
85 109 Linus Harling MK Team Westom A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Nissan 3:46,2 38,0 7,9 0,3
10   Thea Vestli KNA Kongsvinger   Almera  
 
86 180 Morgan Larsson Dals MK C - 2 wd BMW 3:46,3 38,1 17,1 0,1
6   Mikael Holmstedt Dals MK   325  
Entrant:Micro Motorsport
 
86 110 Johan Holm SMK Trollhättan A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:46,3 38,1 8,0
11   Christer Holm SMK Trollhättan   240  
 
88 170 Michael Johansson Carlstad RC C - 2 wd Volvo 3:46,5 38,3 17,3 0,2
7   Alfred Andersen Åmåls MK   240  
Entrant:SPADER ÄZZ RALLY
 
89 139 Marcus Persson Åmåls MK B - 2 wd Volvo 3:46,9 38,7 20,3 0,4
18   Tobias Holmström Dals MK   242  
Entrant:F&N Mekanik AB
 
89 38 Thomas Blåder Filipstads MC A - 2 wd Volvo 3:46,9 38,7 22,8
31   Tommy Magnusson Filipstads MC   940  
 
91 160 Magnus Karlsson Dals MK B - 2 wd Volvo 3:47,0 38,8 20,4 0,1
19   Leif Lindgren Kinds MS   940  
 
92 70 Lars-Ove Olsson Forshaga MC 4 wd Mazda 3:47,2 39,0 39,0 0,2
16   Anders Moberg Forshaga MC   GTR  
 
93 115 Roger Karlsson Västra Östergötlands MK A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:47,8 39,6 9,5 0,6
12   Josefina Hellkvist Västra Östergötlands MK   940  
 
94 111 Tim Palmqvist Degerfors RC A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:48,1 39,9 9,8 0,3
13   Robin Palmqvist Degerfors RC   940  
Entrant:Team Bjuhrs Bil AB
 
95 120 Magnus Lindqvist Laxå MK A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:48,5 40,3 10,2 0,4
14   Sara Ridde Forshaga MC   940  
 
95 88 Arne Bäckström Haninge MK Appendix K -81 2 wd Volvo 3:48,5 40,3 20,6
8   Björn Wessel Carlstad RC   240  
Entrant:ARNE BÄCKSTRÖM HISTORIC MOTORSPORT
 
95 184 Tim Lagerstam Kullings MS C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:48,5 40,3
1   Alexander Eskilsson Kullings MS   940  
 
98 186 Kevin Karlsson Ydre MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:49,5 41,3 1,0 1,0
2   Linn Granath Ydre MK   940  
 
98 85 Göran Fredriksson Fryksdalens MK A - 2 wd Volvo 3:49,5 41,3 25,4
32   Peter Johansson MK Ratten   240 Turbo  
 
100 117 Viktor Sjöberg Älvbygdens MK A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:49,6 41,4 11,3 0,1
15   Jonas Sjöberg Älvbygdens MK   940  
 
101 23 Mats Moberg Östergyllen RC A - 2 wd Opel 3:50,4 42,2 26,3 0,8
33   Emil Wretemark Linköpings MS   Ascona B  
 
102 150 Oscar Vöks Björnjägarns RC B - 2 wd VW 3:51,0 42,8 24,4 0,6
20   Robin Hallman Björnjägarns RC   Golf Mk1  
Entrant:Rimbo Hus Sport
 
102 82 Björn Ask SMK Nyköping Appendix K -81 2 wd Volvo 3:51,0 42,8 23,1
9   Håkan Hult Katrineholms MK   240  
 
104 17 Björn Johansson MSK Kvarnvingarna A - 2 wd Ford 3:51,3 43,1 27,2 0,3
34   Anders Olsson MK Ratten   Fiesta  
 
105 163 Michael Nilsson Kils MK Bil B - 2 wd Opel 3:51,5 43,3 24,9 0,2
21   Lars Nilsson Kils MK Bil   Ascona B  
 
105 1 Calle Carlberg Nässjö MK 1300 RallyCup Suzuki 3:51,5 43,3
1   Torbjörn Carlberg Nässjö MK   Swift GTI Mk2  
 
107 153 Tommy Andersson SMK Trollhättan B - 2 wd Volvo 3:51,6 43,4 25,0 0,1
22   Viktoria Johannson Kullings MS   940  
 
108 233 Oscar Östlund Hällefors MK Ungdomsrally Volvo 3:51,7 43,5 6,0 0,1
2   Anders Östlund Hällefors MK   940  
Entrant:Kjellbergs AB
 
109 2 Joacim Rydin MK Ramunder 1300 RallyCup Suzuki 3:51,9 43,7 0,4 0,2
2   Magnus Simensen MK Ramunder   Swift GTI  
Entrant:Team Lindberg Edsbyn
 
110 89 Ruben Davidsson Västra Östergötlands MK Appendix K -81 2 wd Volvo 3:52,0 43,8 24,1 0,1
10   Göran Kaldenberg Västra Östergötlands MK   240  
 
111 168 Håkan Nord Munkfors MC C - 2 wd VW 3:52,1 43,9 22,9 0,1
8   Eddie Nord Munkfors MC   Golf Mk1  
 
112 146 Göran Boström Västra Östergötlands MK B - 2 wd BMW 3:52,8 44,6 26,2 0,7
23   Christian Rosén Åtvidabergs MK   E36  
 
113 114 Mathias Savela Stockholms BK A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:53,7 45,5 15,4 0,9
16   Mikael Savela Stockholms BK   740  
 
114 154 Svante Holm Vänersborgs MK B - 2 wd Volvo 3:53,8 45,6 27,2 0,1
24   Marcus Bengtsson Vänersborgs MK   242 Turbo  
 
114 126 Alexander Broberg SMK Nyköping A/B - Grupp E / Grupp R 1A Volvo 3:53,8 45,6
1   Rickard Broberg Värmdö BK   S60  
Entrant:Stenrock Säkerhet AB
 
116 105 Robert Johansson Göteborgs MF A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:54,4 46,2 16,1 0,6
17   Kim Pettersson SMK Trollhättan   240  
 
117 119 Hans Bergman Degerfors RC A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:54,5 46,3 16,2 0,1
18   Philip Bergman Degerfors RC   940  
 
118 191 Hampus Lindqvist SMK Nyköping C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:54,6 46,4 6,1 0,1
3   Caroline Lindqvist SMK Nyköping   940  
 
119 219 Robin Lund Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:54,9 46,7 6,4 0,3
4   Fredrik Hagelin Säffle MC   940  
 
119 141 Micke Lindh MK Team Westom B - 2 wd Volvo 3:54,9 46,7 28,3
25   Andreas Carlsson MK Team Westom   240  
 
121 203 Jimmy Lindqvist SMK Nyköping C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:55,0 46,8 6,5 0,1
5   Robin Norling SMK Nyköping   940  
 
122 127 Håkan Bauer Laxå MK A/B - Grupp E / Grupp R 1A Volvo 3:55,1 46,9 1,3 0,1
2   Marika Eng Laxå MK   940  
 
123 234 Sixten Westman Almunge MK Ungdomsrally VW 3:55,2 47,0 9,5 0,1
3   Per Westman Almunge MK   Polo  
 
124 174 Håkon Olaf Johannessen KNA Eiker C - 2 wd Nissan 3:55,3 47,1 26,1 0,1
9   Kristian Suren KNA Eiker   Almera GTI  
 
125 172 Henrik Johansson Stenungsunds MS C - 2 wd Volvo 3:55,8 47,6 26,6 0,5
10   Mikael Johansson Stenungsunds MS   242  
Entrant:Team Börjesson Maskin AB
Penalties10
 
126 235 Isak Vikman Nora MK Ungdomsrally Volvo 3:55,9 47,7 10,2 0,1
4   Pekka Vikman Nora MK   940  
 
126 214 Jesper Jonasson Filipstads MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:55,9 47,7 7,4
6   Marcus Jansson Storfors MK   S70  
 
128 171 Stefan Larsson Stenungsund MS C - 2 wd Volvo 3:56,5 48,3 27,3 0,6
11   Therése Landström Carlstads RC   940  
 
129 204 Daniel Lindau Göteborgs MF C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:57,3 49,1 8,8 0,8
7   Patric Sundström Göteborgs MF   740  
 
129 185 Joel Norqvist SMK Trollhättan C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:57,3 49,1 8,8
7   Christoffer Nilsson SMK Trollhättan   244  
Entrant:Dalek Lås o Larm AB
 
131 178 Patrik Andersson Vara MK C - 2 wd Saab 3:57,6 49,4 28,4 0,3
12   Mikael Kullberg SMK Trollhättan   9-3 SS  
 
132 108 Folke Karlsson Säffle MC A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:59,1 50,9 20,8 1,5
19   Rolf Johansson Säffle MC   940  
 
133 124 Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B - Grupp E / Grupp R 1A VW 3:59,3 51,1 5,5 0,2
3   Johanna Hellkvist Hallsbergs MK   Golf  
 
134 237 Melvin Bengtsson Kullings MS Ungdomsrally Peugeot 3:59,4 51,2 13,7 0,1
5   Joakim Bengtsson Kullings MS   206 GTI  
 
135 11 Jan Erik Eriksson Ludvika MS 1300 RallyCup Suzuki 3:59,6 51,4 8,1 0,2
3   Tobias Abrahamsson Katrineholm MK   Swift GLS  
Entrant:Team Lindberg Edsbyn
 
136 187 Joakim Nygårdh Kullings MS C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 3:59,7 51,5 11,2 0,1
9   Martin Nygårdh Kullings MS   240  
 
137 15 Anders Wänn Borlänge MK A - 2 wd Ford 4:00,1 51,9 36,0 0,4
35   Monica Israelsson Borlänge MK   Fiesta ST  
 
138 232 Marcus Persson SMK Trollhättan Ungdomsrally Suzuki 4:01,0 52,8 15,3 0,9
6   Mikael Persson SMK Trollhättan   Swift Mk1  
Entrant:Bilfocus Motorsport
 
138 27 Peter Börjesson Stenungsunds MS A - 2 wd Volvo 4:01,0 52,8 36,9
36   Ida Halvarsson Lima MS   242  
Entrant:Team Börjesson Maskin AB
 
140 188 Carl-Magnus Zetterlund Hallsbergs MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:01,9 53,7 13,4 0,9
10   Jürgen Schramme SMK Linde   S70  
 
141 123 Tobias Söderholm SMK Uppsala A/B - Grupp E / Grupp R 1A VW 4:02,8 54,6 9,0 0,9
4   Pär Björk Rasbo MK   Golf Mk 4  
 
142 221 Pelle Persson Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:03,0 54,8 14,5 0,2
11   Jan Åke Persson Fryksdalens MK   940  
 
143 121 Niclas Lundgren Åmåls MK A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:03,7 55,5 25,4 0,7
20   Emil Johansson Falköpings MK   940  
 
144 236 Philip Lindskog SMK Nyköping Ungdomsrally Suzuki 4:03,8 55,6 18,1 0,1
7   Erik Karjula Ludvika MS   Swift  
 
145 212 Henrik Agnarsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:04,1 55,9 15,6 0,3
12   Madeleine Nilsson Forshaga MC   244  
 
146 190 Roland Halvarsson Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:04,5 56,3 16,0 0,4
13   Johanna Halvarsson Forshaga MC   240  
 
146 181 Tony Rämsten Gnesta MK C - 2 wd Opel 4:04,5 56,3 35,3
13   Rebecca Andersson Hällefors MK   Astra  
 
148 167 Nathalie Holm Karlstad MC Bil C - 2 wd SEAT 4:04,7 56,5 35,5 0,2
14   Elina Svensson Strängnäs AMS   Ibiza  
 
149 131 Håkon Kolåsæter Finnskoga MK A/B - Grupp E / Grupp R 1A VW 4:04,8 56,6 11,0 0,1
5   Silje Bjørseth Finnskoga MK   Golf  
 
149 125 Fredrik Wistedt Skutskärs MS A/B - Grupp E / Grupp R 1A Volvo 4:04,8 56,6 11,0
5   Johannes Eliasson Skutskärs MS   940  
 
151 222 Johan Vedin Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:05,3 57,1 16,8 0,5
14   Johannes Lundbäck Kils MK   240  
 
152 209 Fanny Jacobson Värmdö BK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:05,4 57,2 16,9 0,1
15   Robin Bäckström Falköpings MK   940  
 
153 4 Anton Larsson MK Ratten 1300 RallyCup Suzuki 4:05,7 57,5 14,2 0,3
4   Jim Hilmersson MK Ratten   Mk 2 GTI  
Entrant:Team Lindberg Edsbyn
 
154 12 Anders Nystedt Vallentuna MK 1300 RallyCup Suzuki 4:05,8 57,6 14,3 0,1
5   Björn Wulff Vallentuna MK   GTI Mk 2  
 
155 182 Peter Karlsson Dals MK C - 2 wd Ford 4:06,2 58,0 37,0 0,4
15   Martin Norenby Dals MK   Escort Mk 1  
 
156 192 Ingvar Ivarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:06,4 58,2 17,9 0,2
16   Ingvar Johansson Säffle MC   940  
 
157 193 Christer Johansson Dals MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:07,1 58,9 18,6 0,7
17   Joakim Johannesson Dals MK   940  
 
158 97 Stefan Bernhardson Taxinge MK Appendix K -81 2 wd Ford 4:07,4 59,2 39,5 0,3
11   Tony Larsson Flens MS   Mustang  
 
159 10 Anders Kolberg MK Team Westom 1300 RallyCup Suzuki 4:07,6 59,4 16,1 0,2
6   Olof Lundström MK Team Treske   Swift Mk2  
 
159 144 Mats Johansson Göteborgs MF B - 2 wd BMW 4:07,6 59,4 41,0
26   Ulrika Johansson Kullings MS   325  
 
161 223 Christer Brunnegård Kullings MS C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:08,2 1:00,0 19,7 0,6
18   Emil Ivarsson Kullings MS   850  
Entrant:Loo Rally Team
 
162 21 Patrik Lindberg Åmåls MK A - 2 wd VW 4:08,3 1:00,1 44,2 0,1
37   Magnus Johansson Åmåls MK   Golf  
 
163 213 Fredrik Andersson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:08,5 1:00,3 20,0 0,2
19   Nathalie Ivarsson Säffle MC   242  
 
163 122 Jonas Lindfors Eskilstuna MK A/B - Grupp E / Grupp R 1A VW 4:08,5 1:00,3 14,7
7   Pierre Carlsson Åtvidabergs MK   Golf  
Entrant:Memo Industriplast AB
 
165 217 Jimmy Gustavsson Kils MK Bil C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:09,1 1:00,9 20,6 0,6
20   Erik Hed Säffle MC   242  
 
166 225 Marcus Davidsson Forshaga MC C - Grupp E / Grupp R 1A Toyota 4:09,9 1:01,7 0,8
1   Marcus Vestberg Säffle MC   Corolla  
 
166 195 Christoffer Ivarsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:09,9 1:01,7 21,4
21   Simon Persson Säffle MC   940  
 
168 9 Juha Liimatainen SMK Trollhättan 1300 RallyCup Citroën 4:10,1 1:01,9 18,6 0,2
7   Fredrik Gustavsson Kullings MS   AX Sport  
Entrant:Profile Vehicles Sweden AB
 
169 113 Kai-Ove Andersson Kullings MS A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:10,2 1:02,0 31,9 0,1
21   Tommy Larsson Kullings MS   242  
 
169 189 Viktor Edling Kullings MS C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:10,2 1:02,0 21,7
22   David Malmback Kullings MS   940  
 
171 208 Beatrice Svensson Nora MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:10,3 1:02,1 21,8 0,1
23   Anna Sörman Nora MK   240  
 
172 210 Charlie de Jong MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:10,8 1:02,6 22,3 0,5
24   Johan Grönvall MK Team Westom   242  
 
173 202 Pontus Westling Borlänge MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:11,2 1:03,0 22,7 0,4
25   Ulf Westling Borlänge MK   940  
 
173 211 Thomas Ribbing MK Team Treske C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:11,2 1:03,0 22,7
25   Robin Bengtsson MK Team Westom   244  
 
175 94 Morgan Björn Munkfors MC Appendix K -81 2 wd Saab 4:12,9 1:04,7 45,0 1,7
12   Camilla Holmqvist MK Ran Askersund   V4  
 
176 229 Magnus Ericsson Bengtsfors MC C - Grupp E / Grupp R 1A Volvo 4:13,1 1:04,9 3,2 0,2
2   Jimmy Glad Bengtsfors MC   242  
 
177 161 Stefan Grönberg Dals MK B - 2 wd Opel 4:13,3 1:05,1 46,7 0,2
27   Ulf Örnqvist Stenungsunds MS   Ascona B  
Entrant:KG Svets & Maskin AB
Penalties10
 
178 13 Emil Fröberg Mariestads MS 1300 RallyCup Suzuki 4:14,2 1:06,0 22,7 0,9
8   Emma Jonsson Mariestads MS   Swift GTI  
Entrant:Nowén Motorsport
 
179 238 Daniel Suvala SMK Nyköping Ungdomsrally Volvo 4:14,5 1:06,3 28,8 0,3
8   Björn Andersson SMK Sala   240  
Penalties10
 
180 227 Mikael Rosnell Gustavsson SSK C - Grupp E / Grupp R 1A Saab 4:14,9 1:06,7 5,0 0,4
3   Andreas Karlsson Gnesta MK   99  
 
181 128 Johan Brorson Dals MK A/B - Grupp E / Grupp R 1A Saab 4:15,2 1:07,0 21,4 0,3
8   Joakim Tollesson Dals MK   900  
 
182 95 Gunnar Asplund Waxholms MK Appendix K -81 2 wd Volvo 4:15,8 1:07,6 47,9 0,6
13   Olle Asplund Waxholms MK   Amazon  
 
183 215 Sven-Erik Ohlsson MK Team Westom C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:16,3 1:08,1 27,8 0,5
27   Emil Ohlsson MK Team Westom   940  
 
184 205 Oliver Grunnegård Andersson Kullings MS C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:16,5 1:08,3 28,0 0,2
28   Kjell Olofsson Kullings MS   940  
 
185 220 Stefan Öhrstrand Forshaga MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:17,1 1:08,9 28,6 0,6
29   Anders Weststrand Forshaga MC   240  
 
186 130 Joakim Strömberg Bengtsfors MC A/B - Grupp E / Grupp R 1A VW 4:17,2 1:09,0 23,4 0,1
9   Mikael Eriksson Bengtsfors MC   Golf  
 
187 18 Knut Boberg KNA Oslo A - 2 wd VW 4:17,8 1:09,6 53,7 0,6
38   Leif Arne Neset Asker & Bærum Motorsport   Golf  
 
188 228 Ove Björklund MK Ratten C - Grupp E / Grupp R 1A Mazda 4:17,9 1:09,7 8,0 0,1
4   Per Täppers MK Ratten   323  
 
189 199 Henrik Wilhelmsson MK Trophy C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:18,2 1:10,0 29,7 0,3
30   Olof Karlsson MK Trophy   940  
 
190 239 Lucas Helin Tibro MK Ungdomsrally Opel 4:18,3 1:10,1 32,6 0,1
9   Stefan Helin Tibro MK   Kadett  
Entrant:HELINS MOTORSPORT
 
190 5 Ricardo Hillesjö Haninge MK 1300 RallyCup Suzuki 4:18,3 1:10,1 26,8
9   My Wessel Carlstad RC   Swift Mk 2  
Entrant:TEAM LINDBERG EDSBYN
 
190 226 Peter Lanner Vara MK C - Grupp E / Grupp R 1A VW 4:18,3 1:10,1 8,4
5   Robert Mellegård Vara MK   Golf  
 
193 8 Erik Björklund Västerås MS 1300 RallyCup Suzuki 4:18,7 1:10,5 27,2 0,4
10   John Klintberg Västerås MS   Swift  
Entrant:Lindberg Edsbyn
 
193 224 Pär Henrik Andersson Eskilstuna MK C - Grupp E / Grupp R 1A VW 4:18,7 1:10,5 8,8
6   Susanne Carlsson Eskilstuna MK   Golf  
 
195 206 Stefan Andersson SMK Trollhättan C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:18,9 1:10,7 30,4 0,2
31   Göran Tell SMK Trollhättan   940  
 
195 200 Sune Johansson Storfors MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:18,9 1:10,7 30,4
31   Andreas Sandberg Storfors MK   940  
 
197 107 Rolf Isaksson Dals MK A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:19,3 1:11,1 41,0 0,4
22   Christoffer Isaksson Dals MK   240  
 
198 196 Kent Larsson Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:19,8 1:11,6 31,3 0,5
33   Jesper Larsson Fryksdalens MK   940  
 
199 98 Anders Levin MK Team Westom Appendix K -81 2 wd Volvo 4:20,2 1:12,0 52,3 0,4
14   Anette Levin MK Team Westom   122S Amazon  
Entrant:Levins Support
 
200 194 Tore Buer Dals MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:24,7 1:16,5 36,2 4,5
34   Arne Heibö KNA Halden   240  
 
201 93 Thommy Lundgren Kullings MS Appendix K -81 2 wd Saab 4:25,1 1:16,9 57,2 0,4
15   Daniel Andersson Kullings MS   V4  
Entrant:Loo Rallyteam
Penalties10
 
202 218 Jonas Karlsson Säffle MC C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:26,2 1:18,0 37,7 1,1
35   Linus Erixon Säffle MC   244  
Penalties30
 
203 216 Henrik Johansson Fryksdalens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:26,4 1:18,2 37,9 0,2
36   Peter Granqvist Hällefors MK   740  
 
204 91 Jan Andréson Filipstads MC Appendix K -81 2 wd BMW 4:27,5 1:19,3 59,6 1,1
16   Lennarth Ångström Filipstads MC   2002  
 
205 96 Anders Svensson Årjängs MK Appendix K -81 2 wd Opel 4:31,0 1:22,8 1:03,1 3,5
17   Ove Olsson Årjängs MK   Kadett GT/E  
 
206 177 Lasse Jägerström Stenungsunds MS C - 2 wd Volvo 4:39,0 1:30,8 1:09,8 8,0
16   Margaretha Jägerström Stenungsunds MS   240  
Entrant:Team Larsson Motorsport
 
207 132 Anders Höjman Forshaga MC A/B - Grupp E / Grupp R 1A VW 4:41,1 1:32,9 47,3 2,1
10   Thomas Ahlin Forshaga MC   Golf  
 
208 183 Linus Flodin Kils MK Bil C - 2 wd VW 4:44,8 1:36,6 1:15,6 3,7
17   Tobias Fredriksson Säffle MC   Golf  
 
209 198 Bjørn Christian Einander Jordfald KNA Audi Club Norway C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / Grupp N <1400 / Grupp R 1B Volvo 4:47,9 1:39,7 59,4 3,1
37   Nina Einander Jordfald KNA Audi Club Norway   740  
 
210 7 Robin Granfors Eskilstuna MK 1300 RallyCup Suzuki 5:18,7 2:10,5 1:27,2 30,8
11   Andreas Nilsson Eskilstuna MK   Swift Mk1 GTI  
 
211 19 Jan Wigertson Kullings MS A - 2 wd Volvo 18:57,5 15:49,3 15:33,4 13:38,8
39   Åsa Wigertson Kullings MS   940  
 
212 157 Lars Olsson SMK Trollhättan B - 2 wd Saab 20:51,4 17:43,2 17:24,8 1:53,9
28   Erika Ledin SMK Hörby   9-3  
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!