Svenska English
SMK Hälsinge Raceconsulting
2020-01-11 Hälsingerallyt Official final
After SS 3
73 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 51 Christoffer Haglund SMK Nyköping 4 wd Ford 20:21,8
1   Nicklas Edvardsson SMK Nyköping   Fiesta R5  
10:51,6  9:30,2 
 
2 53 Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd Mitsubishi 20:38,9 17,1 17,1 17,1
2   Morgan Olsson SMK Hälsinge   Evo  
11:01,9  9:37,0 
 
3 52 Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd Škoda 21:00,2 38,4 38,4 21,3
3   Lars Andersson SMK Trollhättan   Fabia R5  
11:18,4  9:41,8 
 
4 60 Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd Toyota 21:07,9 46,1 7,7
1   Håkan Palm Björnjägarns RC   Corolla  
Entrant:Batteribolaget
11:24,4  9:43,5 
 
5 54 Pontus Lönnström KAK A - 2 wd Ford 21:11,4 49,6 3,5 3,5
2   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Fiesta R2t  
11:22,4  9:49,0 
 
6 56 Nils Östgård Vännäs MK A - 2 wd Citroen 21:43,6 1:21,8 35,7 32,2
3   Fredrik Andren Umeå AK   DS3 R3T  
11:46,5  9:57,1 
 
7 59 Oskar Sundell Sandviken MK A - 2 wd BMW 21:58,4 1:36,6 50,5 14,8
4   Håkan Jacobsson Norbergs MC   Compact  
11:44,1  9:54,3  Penalties20
 
8 61 Mattias Hägg SMK Hälsinge A - 2 wd Toyota 22:01,9 1:40,1 54,0 3,5
5   Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla  
Entrant:Häggs Bildemontering AB
11:42,4  10:19,5 
 
9 57 William Binbach Kolsva MS A - 2 wd Peugeot 22:19,1 1:57,3 1:11,2 17,2
6   Robin Hallman Kolsva MS   208 R2  
Entrant:Sellholm Tuning AB
11:53,6  10:25,5 
 
10 64 Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2 wd Volvo 22:21,2 1:59,4 1:13,3 2,1
7   Mats Jönsson SMK Hälsinge   940  
Entrant:Välsta bildemontering ab
12:01,6  10:19,6 
 
11 58 Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd Volvo 22:21,5 1:59,7 1:13,6 0,3
8   Anette Johansson Idkerbergets MK   940  
11:59,1  10:22,4 
 
12 62 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland A - 2 wd Peugeot 22:54,0 2:32,2 1:46,1 32,5
9   Emil Nilsson SMK Arboga   208 R2  
11:56,4  10:57,6 
 
13 55 Sebastian Johansson Gotlands MFBK A - 2 wd Peugeot 23:08,7 2:46,9 2:00,8 14,7
10   Jesper Elfver Gotlands MFBK   208 R2  
12:46,5  10:22,2 
 
14 65 Pär Åke Wernerson SMK Söderhamn A - 2 wd Volvo 23:11,0 2:49,2 2:03,1 2,3
11   Peter Östlund SMK Söderhamn   940  
12:26,6  10:44,4 
 
15 2 Sixten Westman MK Tierp Ungdomsrally VW 23:13,8 2:52,0 2,8
1   Per Westman MK Tierp   Polo  
12:31,6  10:42,2 
 
16 63 Stefan Hedström SMK Hälsinge A - 2 wd Citroën 23:15,8 2:54,0 2:07,9 2,0
12   Acke Larsson SMK Hälsinge   DS3 R3T  
12:42,2  10:33,6 
 
17 46 Robert Andersson Eskilstuna MK Klass 9 1982-1990 Suzuki 23:25,3 3:03,5 9,5
1   Dan Andersson Eskilstuna MK   Swift  
12:33,9  10:51,4 
 
18 36 Mikael Lööv Rasbo MK Klass 6 1972-1975 Ford 23:27,7 3:05,9 2,4
1   Hans Andersson Skepptuna MK   Escort RS 1600  
12:42,7  10:45,0 
 
19 90 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK VOC Mekonomen Rally Volvo 23:30,3 3:08,5 2,6
1   Alexander Björnsson Anderstorp Racing Club   940  
12:23,3  11:07,0 
 
20 68 Lars Fredin Ilsbo MK B - 2 wd Volvo 23:40,1 3:18,3 9,8
1   Jan Fredin SMK Hälsinge   242  
12:48,4  10:51,7 
 
21 49 Ulf Pettersson Katrineholms MK Klass 9 1982-1990 Opel 23:51,2 3:29,4 25,9 11,1
2   Andreas Ekström Katrineholms MK   Kadett GSI  
12:53,1  10:58,1 
 
22 27 Tommy Wikström Fagersta MK Klass 5 1966-1971 Saab 23:59,8 3:38,0 8,6
1   Mikaela Wikström Fagersta MK   V4  
12:29,8  11:30,0 
 
23 38 Stefan Åhsberg MK Team Westom Klass 7 1976-1981 -2000cc Saab 24:05,9 3:44,1 6,1
1   Sune Elofsson MK Team Westom   99 EMS  
12:58,6  11:07,3 
 
24 77 Bosse Hemmingsson Offerdals MK Grupp F / Grupp N -1400 VW 24:07,7 3:45,9 1,8
1   Jan Bergetorp Offerdals MK   Golf V5  
12:47,2  11:20,5 
 
25 24 Kjell-Åke Borgström Hofors MS Klass 5 1966-1971 Volvo 24:12,0 3:50,2 12,2 4,3
2   Stefan Norberg SMK Hedemora   142  
13:05,2  11:06,8 
 
26 34 Kenneth Andresson Pite MS Klass 6 1972-1975 Saab 24:26,3 4:04,5 58,6 14,3
2   Hans-Erik Jansson Sigtuna RC   V4  
13:03,9  11:22,4 
 
27 89 Ander Wimark SMK Söderhman VOC Mekonomen Rally Volvo 24:26,6 4:04,8 56,3 0,3
2   Mikael Wimark SMK Söderhamn   940  
12:57,3  11:29,3 
 
28 20 Per Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 24:38,6 4:16,8 12,0
1   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   Amazon  
13:05,1  11:33,5 
 
29 47 Tomas Åkeson Teknis MC Klass 9 1982-1990 Lancia 24:40,1 4:18,3 1:14,8 1,5
3   Johan Mellström Teknis MC   Delta Integrale  
13:14,8  11:25,3 
 
30 67 Tobias Nilsson SMK Hälsinge B - 2 wd Opel 24:41,2 4:19,4 1:01,1 1,1
2   Mattias Söderström SMK Hälsinge   Corsa  
13:06,9  11:34,3 
 
31 84 Lucas Widnemark SMK Sala VOC Mekonomen Rally Volvo 24:41,8 4:20,0 1:11,5 0,6
3   Jonas Eriksson SMK Sala   244  
Entrant:Gullvalla Rallyteam
13:05,3  11:36,5 
 
32 30 Jöns Jonsson Offerdals MK Klass 6 1972-1975 Opel 24:45,7 4:23,9 1:18,0 3,9
3   Åke Holmbom Jämtlands MK   Kadett GT/E  
13:19,4  11:26,3 
 
33 26 Thomas Johansson SMK Trollhättan Klass 5 1966-1971 BMW 24:47,9 4:26,1 48,1 2,2
3   Tommy Tellskog SMK Trollhättan   2002  
13:27,9  11:20,0 
 
34 33 Hans-Åke Persson Grangärde RRC Klass 6 1972-1975 Opel 24:48,9 4:27,1 1:21,2 1,0
4   Tommy Halvarsson Grangärde RRC   Ascona  
13:17,3  11:31,6 
 
35 83 Daniel Jonsson Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 24:49,1 4:27,3 1:18,8 0,2
4   Emelie Skoglund Ilsbo MK   940  
13:13,8  11:35,3 
 
36 28 Ulf Zetterström Vallentuna MK Klass 6 1972-1975 Ford 24:53,8 4:32,0 1:26,1 4,7
5   Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK   Escort RS 2000  
13:24,5  11:29,3 
 
37 86 Patrik Lundberg Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 25:04,7 4:42,9 1:34,4 10,9
5   Maja Holmström Ilsbo MK   940  
13:15,9  11:48,8 
 
38 29 Stefan Pettersson Rasbo MK Klass 6 1972-1975 Ford 25:05,5 4:43,7 1:37,8 0,8
6   Janne Holmberg Östhammars MK   Escort RS 2000  
Entrant:Bevelko Historik Rallyteam Sweden
13:31,2  11:34,3 
 
39 19 Håkan Holm Vallentuna MK Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 25:08,4 4:46,6 29,8 2,9
2   Ragnar Glav Vallentuna MK   Amazon  
13:32,3  11:36,1 
 
40 88 Henrik Palm Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 25:25,4 5:03,6 1:55,1 17,0
6   Elin Nilsson SMK Hälsinge   940  
13:32,5  11:52,9 
 
41 101 Jörgen Einar Almunge MK Klass 5 1966-1971 Volvo 25:35,3 5:13,5 1:35,5 9,9
4   Kurre Ljung Vaxholm MK   P1800 E  
13:46,3  11:49,0 
 
42 70 Anders Hedström SMK Hälsinge B - 2 wd Citroën 25:37,1 5:15,3 1:57,0 1,8
3   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   Xsara VTS  
13:47,9  11:49,2 
 
43 73 Håkan Bodin Örsundsbro MK C - 2 wd Volvo 25:39,1 5:17,3 2,0
1   Åke Norrby Örsundsbro MK   242  
13:53,7  11:45,4 
 
44 3 Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally Volvo 25:42,0 5:20,2 2:28,2 2,9
2   Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK   242  
13:47,2  11:54,8 
 
45 40 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Klass 7 1976-1981 -2000cc Saab 25:44,6 5:22,8 1:38,7 2,6
2   Urban Bohlin SMK Trollhättan   99 EMS 16v  
13:49,5  11:55,1 
 
46 91 Oliver Rumpler VOC Mekonomen Rally Volvo 25:54,2 5:32,4 2:23,9 9,6
7   Karl Rumpler   740  
Entrant:TEAM RUMPLER
13:47,6  12:06,6 
 
47 78 Andreas Prepula Småbacka MK Grupp F / Grupp N -1400 VW 26:02,9 5:41,1 1:55,2 8,7
2   Robert Prepula Småbacka MK   Golf 2  
Entrant:TMP Entreprenad AB Ockelbo
13:54,9  12:08,0 
 
48 13 Leif B. Andersson Fagersta MK Klass 3 1962-1965 1300-1600cc Ford 26:10,9 5:49,1 8,0
1   Bengt Lank Fagersta MK   Cortina  
Entrant:HECO Aluminiumtrailers AB
14:13,1  11:57,8 
 
49 16 Martin Lindén Team Skogsåkarna Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 26:18,3 5:56,5 1:39,7 7,4
3   Sven-Erik Adler Linköpings MS   PV Sport  
14:05,3  12:03,0  Penalties10
 
49 92 Mats Engvall Sandvikens MK Grupp E VW 26:18,3 5:56,5
1   Maria Eriksson Sandvikens MK   Golf GL  
13:53,7  12:24,6 
 
51 39 Ingemar Bodin Hamre MK Klass 7 1976-1981 -2000cc Opel 26:21,1 5:59,3 2:15,2 2,8
3   Jan-Olof Hedström Hamre MK   Kadett GTE  
Entrant:R-Sport Sweden
14:24,9  11:56,2 
 
52 82 Clas Walén SMK Hälsinge VOC Mekonomen Rally Volvo 26:35,5 6:13,7 3:05,2 14,4
8   Rasmus Jonsson SMK Hälsinge   240  
14:00,2  12:35,3 
 
52 17 Per Göransson Almunge MK Klass 4 1962-1965 1600cc- Ford 26:35,5 6:13,7 1:56,9
4     Falcon  
14:14,3  12:11,2  Penalties10
 
54 18 Nils Bergquist Västerås MS Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 26:36,2 6:14,4 1:57,6 0,7
5   Karl Erik Magnusson Västerås MS   Amazon  
Entrant:CarFix Rally Team
14:31,1  12:05,1 
 
55 7 Benny Erixon Sigtuna RC Klass 2 1962-1965 -1300cc Saab 26:43,4 6:21,6 7,2
1   Johan Klaar   2 T  
Entrant:Team Pitan
14:22,5  12:20,9 
 
56 79 Anton Iseborn Bollnäs MK Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 26:46,8 6:25,0 2:39,1 3,4
3   Daniel Fredholm Bollnäs MK   244  
14:07,2  12:39,6 
 
57 5 Lukas Iseborn SMK Söderhamn Ungdomsrally Volvo 26:47,5 6:25,7 3:33,7 0,7
3   Mats Svensson SMK Söderhamn   242  
14:38,4  12:09,1 
 
58 1 Marcus Andersson Hamre MK Ungdomsrally Suzuki 26:57,3 6:35,5 3:43,5 9,8
4   Johnny Andersson Hamre MK   Swift  
Entrant:R-SPORT SWEDEN AB
14:40,5  12:16,8 
 
59 41 Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 7 1976-1981 -2000cc Ford 27:10,6 6:48,8 3:04,7 13,3
4   Krister Wennman Rasbo MK   Escort  
14:52,9  12:17,7 
 
60 8 Cay Fredriksson Sigtuna RC Klass 2 1962-1965 -1300cc Saab 27:15,5 6:53,7 32,1 4,9
2   Staffan Lindberg Sigtuna RC   Monte Carlo 850  
Entrant:Team Pitan
14:36,7  12:38,8 
 
61 72 Patrik Greis Sandvikens MK C - 2 wd Volvo 27:31,9 7:10,1 1:52,8 16,4
2   Tony Greis Sandvikens MK   940  
14:53,5  12:38,4 
 
62 23 Curt Åkerberg Flens MS Klass 5 1966-1971 Volvo 27:41,1 7:19,3 3:41,3 9,2
5   Tommy Börjesson Flens MS   142  
14:59,6  12:41,5 
 
63 31 Christer Asköf Åtvidabergs MK Klass 6 1972-1975 Saab 28:06,7 7:44,9 4:39,0 25,6
7   Thomas Tholander Åtvidabergs MK   96 V4  
15:04,5  12:32,2  Penalties30
 
64 74 Olle Kullers Ljusdals MS C - 2 wd VW 28:08,9 7:47,1 2:29,8 2,2
3   Andreas Nordling SMK Hälsinge   Golf GTI 16v  
15:22,4  12:46,5 
 
65 81 Per Fagerström SMK Hälsinge VOC Mekonomen Rally Volvo 28:10,3 7:48,5 4:40,0 1,4
9   Tommy Andesson   240  
14:52,0  13:18,3 
 
66 102 Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd Ford 28:17,6 7:55,8 7:55,8 7,3
4   Stefan Ahl Wäxsjö MS   Fiesta R5  
18:36,4  9:41,2 
 
67 22 Lars Källberg SMK Hedemora Klass 5 1966-1971 Saab 2t 28:26,9 8:05,1 4:27,1 9,3
6   Stig Andersson Hamre MK   Special  
15:18,5  13:08,4 
 
68 14 Lars Graff Östernärkes Radio Motorklubb Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 28:34,4 8:12,6 3:55,8 7,5
6   Tommy Pettersson Teknis   Amazon  
15:23,3  13:11,1 
 
69 80 Peter Söderlund Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 28:49,4 8:27,6 5:19,1 15,0
10   Felicia Ling SMK Hälsinge   240  
15:38,4  13:11,0  Penalties10
 
70 93 Håkan Borgh Strängnäs AMS Grupp E Opel 29:08,3 8:46,5 2:50,0 18,9
2   Linus Lundberg Sunnansjö MS   Astra G  
15:21,7  13:46,6 
 
71 15 Sten Säfström Sigtuna RC Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 29:18,4 8:56,6 4:39,8 10,1
7   Jan Säfström Sigtuna RC   Amazon  
Entrant:Sten Säfströms Åkeri AB
16:19,0  12:59,4 
 
72 11 Yngve Gustavsson Sigtuna RC Klass 3 1962-1965 1300-1600cc VW 29:35,8 9:14,0 3:24,9 17,4
2   Magnus Rehbinder   1500 S  
16:05,7  13:30,1 
 
73 10 Lars Larsson MK Kopparberg Klass 3 1962-1965 1300-1600cc VW 30:25,2 10:03,4 4:14,3 49,4
3   Oskar Lindberg Teknis MC   1500 S  
16:15,6  14:09,6 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!