Svenska English
SMK Hälsinge Raceconsulting
2020-01-11 Hälsingerallyt Official final
After SS 5
66 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 51 Christoffer Haglund SMK Nyköping 4 wd Ford 43:30,8
1   Nicklas Edvardsson SMK Nyköping   Fiesta R5  
10:51,6  9:30,2  5:31,9  17:37,1 
 
2 53 Jari Liiten Sandvikens MK 4 wd Mitsubishi 44:52,4 1:21,6 1:21,6 1:21,6
2   Morgan Olsson SMK Hälsinge   Evo  
11:01,9  9:37,0  5:42,3  18:31,2 
 
3 52 Anton Eriksson SMK Sundsvall 4 wd Škoda 44:59,1 1:28,3 1:28,3 6,7
3   Lars Andersson SMK Trollhättan   Fabia R5  
11:18,4  9:41,8  5:52,6  18:06,3 
 
4 60 Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd Toyota 45:16,4 1:45,6 17,3
1   Håkan Palm Björnjägarns RC   Corolla  
Entrant:Batteribolaget
11:24,4  9:43,5  5:52,4  18:16,1 
 
5 54 Pontus Lönnström KAK A - 2 wd Ford 45:34,5 2:03,7 18,1 18,1
2   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Fiesta R2t  
11:22,4  9:49,0  5:56,1  18:27,0 
 
6 61 Mattias Hägg SMK Hälsinge A - 2 wd Toyota 47:37,1 4:06,3 2:20,7 2:02,6
3   Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla  
Entrant:Häggs Bildemontering AB
11:42,4  10:19,5  6:15,1  19:20,1 
 
7 58 Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd Volvo 47:45,2 4:14,4 2:28,8 8,1
4   Anette Johansson Idkerbergets MK   940  
11:59,1  10:22,4  6:17,4  19:06,3 
 
8 64 Fredrik Borg SMK Hälsinge A - 2 wd Volvo 48:15,9 4:45,1 2:59,5 30,7
5   Mats Jönsson SMK Hälsinge   940  
Entrant:Välsta bildemontering ab
12:01,6  10:19,6  6:15,7  19:39,0 
 
9 55 Sebastian Johansson Gotlands MFBK A - 2 wd Peugeot 48:50,3 5:19,5 3:33,9 34,4
6   Jesper Elfver Gotlands MFBK   208 R2  
12:46,5  10:22,2  6:13,6  19:28,0 
 
10 62 Joakim Ellner Landberg SMK Södermanland A - 2 wd Peugeot 48:58,9 5:28,1 3:42,5 8,6
7   Emil Nilsson SMK Arboga   208 R2  
11:56,4  10:57,6  6:19,4  19:45,5 
 
11 65 Pär Åke Wernerson SMK Söderhamn A - 2 wd Volvo 49:38,6 6:07,8 4:22,2 39,7
8   Peter Östlund SMK Söderhamn   940  
12:26,6  10:44,4  6:30,3  19:57,3 
 
12 63 Stefan Hedström SMK Hälsinge A - 2 wd Citroën 49:53,1 6:22,3 4:36,7 14,5
9   Acke Larsson SMK Hälsinge   DS3 R3T  
12:42,2  10:33,6  6:33,4  20:03,9 
 
13 2 Sixten Westman MK Tierp Ungdomsrally VW 50:08,4 6:37,6 15,3
1   Per Westman MK Tierp   Polo  
12:31,6  10:42,2  6:27,5  20:27,1 
 
14 36 Mikael Lööv Rasbo MK Klass 6 1972-1975 Ford 50:14,7 6:43,9 6,3
1   Hans Andersson Skepptuna MK   Escort RS 1600  
12:42,7  10:45,0  6:25,5  20:21,5 
 
15 46 Robert Andersson Eskilstuna MK Klass 9 1982-1990 Suzuki 50:21,8 6:51,0 7,1
1   Dan Andersson Eskilstuna MK   Swift  
12:33,9  10:51,4  6:32,9  20:23,6 
 
16 90 Lukas Kindgren Åtvidabergs MK VOC Mekonomen Rally Volvo 50:39,2 7:08,4 17,4
1   Alexander Björnsson Anderstorp Racing Club   940  
12:23,3  11:07,0  6:24,1  20:44,8 
 
17 27 Tommy Wikström Fagersta MK Klass 5 1966-1971 Saab 50:43,2 7:12,4 4,0
1   Mikaela Wikström Fagersta MK   V4  
12:29,8  11:30,0  6:22,8  20:20,6 
 
18 77 Bosse Hemmingsson Offerdals MK Grupp F / Grupp N -1400 VW 51:16,1 7:45,3 32,9
1   Jan Bergetorp Offerdals MK   Golf V5  
12:47,2  11:20,5  6:38,8  20:29,6 
 
19 24 Kjell-Åke Borgström Hofors MS Klass 5 1966-1971 Volvo 52:03,6 8:32,8 1:20,4 47,5
2   Stefan Norberg SMK Hedemora   142  
13:05,2  11:06,8  6:39,4  21:12,2 
 
20 34 Kenneth Andresson Pite MS Klass 6 1972-1975 Saab 52:04,5 8:33,7 1:49,8 0,9
2   Hans-Erik Jansson Sigtuna RC   V4  
13:03,9  11:22,4  6:42,6  20:55,6 
 
21 89 Ander Wimark SMK Söderhman VOC Mekonomen Rally Volvo 52:12,6 8:41,8 1:33,4 8,1
2   Mikael Wimark SMK Söderhamn   940  
12:57,3  11:29,3  6:43,7  21:02,3 
 
22 102 Kjell Sandberg Haninge MK 4 wd Ford 52:13,8 8:43,0 8:43,0 1,2
4   Stefan Ahl Wäxsjö MS   Fiesta R5  
18:36,4  9:41,2  5:45,3  18:10,9 
 
23 38 Stefan Åhsberg MK Team Westom Klass 7 1976-1981 -2000cc Saab 52:32,9 9:02,1 19,1
1   Sune Elofsson MK Team Westom   99 EMS  
12:58,6  11:07,3  6:39,0  21:48,0 
 
24 84 Lucas Widnemark SMK Sala VOC Mekonomen Rally Volvo 52:33,9 9:03,1 1:54,7 1,0
3   Jonas Eriksson SMK Sala   244  
Entrant:Gullvalla Rallyteam
13:05,3  11:36,5  6:37,3  21:14,8 
 
25 26 Thomas Johansson SMK Trollhättan Klass 5 1966-1971 BMW 52:37,2 9:06,4 1:54,0 3,3
3   Tommy Tellskog SMK Trollhättan   2002  
13:27,9  11:20,0  6:42,8  21:06,5 
 
26 33 Hans-Åke Persson Grangärde RRC Klass 6 1972-1975 Opel 52:53,5 9:22,7 2:38,8 16,3
3   Tommy Halvarsson Grangärde RRC   Ascona  
13:17,3  11:31,6  6:42,3  21:22,3 
 
27 83 Daniel Jonsson Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 53:29,0 9:58,2 2:49,8 35,5
4   Emelie Skoglund Ilsbo MK   940  
13:13,8  11:35,3  6:50,8  21:49,1 
 
28 30 Jöns Jonsson Offerdals MK Klass 6 1972-1975 Opel 53:33,6 10:02,8 3:18,9 4,6
4   Åke Holmbom Jämtlands MK   Kadett GT/E  
13:19,4  11:26,3  6:54,2  21:53,7 
 
29 20 Per Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 53:39,2 10:08,4 5,6
1   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   Amazon  
13:05,1  11:33,5  6:51,2  22:09,4 
 
30 67 Tobias Nilsson SMK Hälsinge B - 2 wd Opel 53:40,2 10:09,4 1,0
1   Mattias Söderström SMK Hälsinge   Corsa  
13:06,9  11:34,3  6:57,1  22:01,9 
 
31 47 Tomas Åkeson Teknis MC Klass 9 1982-1990 Lancia 53:50,9 10:20,1 3:29,1 10,7
2   Johan Mellström Teknis MC   Delta Integrale  
13:14,8  11:25,3  7:10,0  22:00,8 
 
32 29 Stefan Pettersson Rasbo MK Klass 6 1972-1975 Ford 53:54,9 10:24,1 3:40,2 4,0
5   Janne Holmberg Östhammars MK   Escort RS 2000  
Entrant:Bevelko Historik Rallyteam Sweden
13:31,2  11:34,3  6:46,7  22:02,7 
 
33 28 Ulf Zetterström Vallentuna MK Klass 6 1972-1975 Ford 54:00,3 10:29,5 3:45,6 5,4
6   Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK   Escort RS 2000  
13:24,5  11:29,3  6:55,1  22:11,4 
 
34 19 Håkan Holm Vallentuna MK Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 54:04,0 10:33,2 24,8 3,7
2   Ragnar Glav Vallentuna MK   Amazon  
13:32,3  11:36,1  6:52,7  22:02,9 
 
35 3 Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally Volvo 54:08,2 10:37,4 3:59,8 4,2
2   Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK   242  
13:47,2  11:54,8  6:55,1  21:31,1 
 
36 86 Patrik Lundberg Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 54:25,0 10:54,2 3:45,8 16,8
5   Maja Holmström Ilsbo MK   940  
13:15,9  11:48,8  7:00,4  22:19,9 
 
37 70 Anders Hedström SMK Hälsinge B - 2 wd Citroën 54:35,9 11:05,1 55,7 10,9
2   Torsten Dahlberg SMK Hälsinge   Xsara VTS  
13:47,9  11:49,2  7:01,2  21:57,6 
 
38 88 Henrik Palm Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 54:38,4 11:07,6 3:59,2 2,5
6   Elin Nilsson SMK Hälsinge   940  
13:32,5  11:52,9  6:59,0  22:14,0 
 
39 78 Andreas Prepula Småbacka MK Grupp F / Grupp N -1400 VW 54:59,6 11:28,8 3:43,5 21,2
2   Robert Prepula Småbacka MK   Golf 2  
Entrant:TMP Entreprenad AB Ockelbo
13:54,9  12:08,0  7:06,9  21:49,8 
 
40 40 Tommy Karlsson SMK Trollhättan Klass 7 1976-1981 -2000cc Saab 55:02,3 11:31,5 2:29,4 2,7
2   Urban Bohlin SMK Trollhättan   99 EMS 16v  
13:49,5  11:55,1  7:03,1  22:14,6 
 
41 73 Håkan Bodin Örsundsbro MK C - 2 wd Volvo 55:05,6 11:34,8 3,3
1   Åke Norrby Örsundsbro MK   242  
13:53,7  11:45,4  7:00,0  22:26,5 
 
42 101 Jörgen Einar Almunge MK Klass 5 1966-1971 Volvo 55:30,3 11:59,5 4:47,1 24,7
4   Kurre Ljung Vaxholm MK   P1800 E  
13:46,3  11:49,0  7:03,6  22:51,4 
 
43 91 Oliver Rumpler VOC Mekonomen Rally Volvo 55:43,1 12:12,3 5:03,9 12,8
7   Karl Rumpler   740  
Entrant:TEAM RUMPLER
13:47,6  12:06,6  7:06,7  22:42,2 
 
44 82 Clas Walén SMK Hälsinge VOC Mekonomen Rally Volvo 55:49,1 12:18,3 5:09,9 6,0
8   Rasmus Jonsson SMK Hälsinge   240  
14:00,2  12:35,3  7:11,5  22:02,1 
 
45 13 Leif B. Andersson Fagersta MK Klass 3 1962-1965 1300-1600cc Ford 55:50,2 12:19,4 1,1
1   Bengt Lank Fagersta MK   Cortina  
Entrant:HECO Aluminiumtrailers AB
14:13,1  11:57,8  7:04,6  22:34,7 
 
46 79 Anton Iseborn Bollnäs MK Grupp F / Grupp N -1400 Volvo 55:54,7 12:23,9 4:38,6 4,5
3   Daniel Fredholm Bollnäs MK   244  
14:07,2  12:39,6  7:10,4  21:57,5 
 
47 5 Lukas Iseborn SMK Söderhamn Ungdomsrally Volvo 56:04,6 12:33,8 5:56,2 9,9
3   Mats Svensson SMK Söderhamn   242  
14:38,4  12:09,1  7:15,5  22:01,6 
 
48 39 Ingemar Bodin Hamre MK Klass 7 1976-1981 -2000cc Opel 56:18,5 12:47,7 3:45,6 13,9
3   Jan-Olof Hedström Hamre MK   Kadett GTE  
Entrant:R-Sport Sweden
14:24,9  11:56,2  7:07,3  22:50,1 
 
49 1 Marcus Andersson Hamre MK Ungdomsrally Suzuki 56:42,8 13:12,0 6:34,4 24,3
4   Johnny Andersson Hamre MK   Swift  
Entrant:R-SPORT SWEDEN AB
14:40,5  12:16,8  7:08,6  22:36,9 
 
50 41 Stefan Blomqvist Almunge MK Klass 7 1976-1981 -2000cc Ford 57:36,8 14:06,0 5:03,9 54,0
4   Krister Wennman Rasbo MK   Escort  
14:52,9  12:17,7  7:14,3  23:11,9 
 
51 92 Mats Engvall Sandvikens MK Grupp E VW 57:51,1 14:20,3 14,3
1   Maria Eriksson Sandvikens MK   Golf GL  
13:53,7  12:24,6  7:15,8  23:17,0  Penalties1:00
 
52 17 Per Göransson Almunge MK Klass 4 1962-1965 1600cc- Ford 58:02,8 14:32,0 4:23,6 11,7
3     Falcon  
14:14,3  12:11,2  7:27,5  23:59,8  Penalties10
 
53 31 Christer Asköf Åtvidabergs MK Klass 6 1972-1975 Saab 58:02,9 14:32,1 7:48,2 0,1
7   Thomas Tholander Åtvidabergs MK   96 V4  
15:04,5  12:32,2  7:10,5  22:35,7  Penalties40
 
54 7 Benny Erixon Sigtuna RC Klass 2 1962-1965 -1300cc Saab 58:12,9 14:42,1 10,0
1   Johan Klaar   2 T  
Entrant:Team Pitan
14:22,5  12:20,9  7:19,3  24:10,2 
 
55 8 Cay Fredriksson Sigtuna RC Klass 2 1962-1965 -1300cc Saab 58:21,1 14:50,3 8,2 8,2
2   Staffan Lindberg Sigtuna RC   Monte Carlo 850  
Entrant:Team Pitan
14:36,7  12:38,8  7:29,1  23:36,5 
 
56 74 Olle Kullers Ljusdals MS C - 2 wd VW 59:33,0 16:02,2 4:27,4 1:11,9
2   Andreas Nordling SMK Hälsinge   Golf GTI 16v  
15:22,4  12:46,5  7:54,3  23:29,8 
 
57 72 Patrik Greis Sandvikens MK C - 2 wd Volvo 1:00:05,6 16:34,8 5:00,0 32,6
3   Tony Greis Sandvikens MK   940  
14:53,5  12:38,4  7:41,0  23:52,7  Penalties1:00
 
58 23 Curt Åkerberg Flens MS Klass 5 1966-1971 Volvo 1:00:36,7 17:05,9 9:53,5 31,1
5   Tommy Börjesson Flens MS   142  
14:59,6  12:41,5  7:35,0  25:20,6 
 
59 80 Peter Söderlund Ilsbo MK VOC Mekonomen Rally Volvo 1:00:39,7 17:08,9 10:00,5 3,0
9   Felicia Ling SMK Hälsinge   240  
15:38,4  13:11,0  7:42,3  24:08,0  Penalties10
 
60 14 Lars Graff Östernärkes Radio Motorklubb Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 1:01:04,3 17:33,5 7:25,1 24,6
4   Tommy Pettersson Teknis   Amazon  
15:23,3  13:11,1  7:52,6  24:37,3 
 
61 93 Håkan Borgh Strängnäs AMS Grupp E Opel 1:01:26,6 17:55,8 3:35,5 22,3
2   Linus Lundberg Sunnansjö MS   Astra G  
15:21,7  13:46,6  7:56,4  24:21,9 
 
62 15 Sten Säfström Sigtuna RC Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 1:02:17,2 18:46,4 8:38,0 50,6
5   Jan Säfström Sigtuna RC   Amazon  
Entrant:Sten Säfströms Åkeri AB
16:19,0  12:59,4  8:00,2  24:58,6 
 
63 11 Yngve Gustavsson Sigtuna RC Klass 3 1962-1965 1300-1600cc VW 1:03:22,4 19:51,6 7:32,2 1:05,2
2   Magnus Rehbinder   1500 S  
16:05,7  13:30,1  7:59,2  25:47,4 
 
64 10 Lars Larsson MK Kopparberg Klass 3 1962-1965 1300-1600cc VW 1:04:44,7 21:13,9 8:54,5 1:22,3
3   Oskar Lindberg Teknis MC   1500 S  
16:15,6  14:09,6  8:11,3  26:08,2 
 
65 49 Ulf Pettersson Katrineholms MK Klass 9 1982-1990 Opel 1:11:30,9 28:00,1 21:09,1 6:46,2
3   Andreas Ekström Katrineholms MK   Kadett GSI  
12:53,1  10:58,1  6:32,1  41:07,6 
 
66 16 Martin Lindén Team Skogsåkarna Klass 4 1962-1965 1600cc- Volvo 1:24:43,3 41:12,5 31:04,1 13:12,4
6   Sven-Erik Adler Linköpings MS   PV Sport  
14:05,3  12:03,0  8:18,4  47:56,6  Penalties2:20
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!