Svenska English
Rally-RM Raceconsulting
2009-01-31 Örnskölden Official final
After SS 4
48 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 71 Patrik Sjöberg Örnsköldsviks RK 4 wd Mitsubishi 42:07
1   Peter Westman Sollefteå RRC   Lancer Evo VII  
Entrant: AHAB Hiss o Ställning AB
14:30  7:25  6:11  14:01 
 
2 65 Tommy Ström Härnösands MK Grupp H 2 WD Toyota 44:02 1:55 1:55
1   Mats Frycklund Härnösands MK   Corolla  
15:08  7:47  6:32  14:35 
 
3 64 Erik Lindroth Mora MK Grupp H 2 WD Opel 44:22 2:15 20 20
2   Henrik Hamberg Mora MK   Corsa  
15:11  7:50  6:32  14:49 
 
4 63 Magnus Åberg BMK Grupp H 2 WD VW 44:25 2:18 23 3
3   Johan Garli Stuguns MK   Golf II  
15:23  7:45  6:35  14:42 
 
5 62 Mattias Hägg SMK Hälsinge Grupp H 2 WD Toyota 44:28 2:21 26 3
4   Emma Hägg SMK Hälsinge   Corolla  
Entrant: Häggs Bildemontering AB
15:23  7:58  6:25  14:42 
 
6 48 Tony Jansson Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 45:36 3:29 1:08
1   Tom Axelsson Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant: A.R.C.Motorsport
15:48  7:58  6:36  15:14 
 
7 76 Fredrik Åhlin Värmlands Kartingclub Ungdomsrally VW 47:26 5:19 1:50
1   Mats Engvall Skutskärs MS   Polo  
16:31  8:21  6:57  15:37 
 
8 43 Erik Uppsäll Skepptuna MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 47:28 5:21 1:52 2
2   Sören Dahlin Huddinge MK   96 V4  
Entrant: Rally Team Olsbergs
16:39  8:17  6:46  15:46 
 
9 42 Jan Adielsson Göteborgs MF Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 47:40 5:33 2:04 12
3   Jan Lorentzon Ludvika MS   Escort RS 2000  
17:10  8:01  6:47  15:42 
 
10 70 Lars Nordgren Örnsköldsviks RC Grupp H 2 WD Opel 47:45 5:38 3:43 5
5   Åke Strömberg   Ascona B  
14:33  9:10  7:13  16:49 
 
11 46 Sven-Åke Angerd Norrahammars MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 48:14 6:07 2:38 29
4   Niklas Johansson Anderstorps RC   Escort RS 2000  
16:36  8:19  7:12  16:07 
 
12 54 Fredrik Nordin Härnösands MK Volvo Original Volvo 48:23 6:16 9
1   Fredrik Söderlund Härnösands MK   240  
16:48  8:26  7:03  16:06 
 
13 53 Björn Bäckström Botkyrka MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 49:14 7:07 51
1   Tommy 'Sillen' Sildh Botkyrka MK   Kadett 2.0  
Entrant: Meca Haninge Hoffsten Parts AB
17:20  8:24  7:01  16:29 
 
14 41 Bosse Sundin Dals MK Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 49:46 7:39 4:10 32
5   Bertil Raggen Karlsson Dals MK   142  
18:06  8:20  7:04  16:16 
 
15 26 Lasse Drotz Waxholms MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 49:56 7:49 10
1   Claes Rundlöf Waxholms MK   Amazon 122  
Entrant: Hamnkrogen Vaxholm
17:44  8:35  7:11  16:26 
 
16 78 Mattias Adielsson Göteborgs MF Ungdomsrally VW 50:17 8:10 2:51 21
2   Peter Oläsligt Ryds MK   Polo GTI 1.4  
17:27  9:01  7:21  16:28 
 
17 23 Ragnar Glav Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 50:19 8:12 23 2
2   Håkan Holm Vallentuna MK   Amazon  
17:29  8:41  7:21  16:48 
 
18 12 Björn Sjunning SMK Gävle Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 50:21 8:14 2
1   Christer Göransson SMK Gävle   Cortina Lotus  
17:27  8:50  7:13  16:51 
 
19 13 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 50:59 8:52 38 38
2   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina 1498 GT  
17:51  8:42  7:20  17:06 
 
20 38 Mikael Ring Nybro AC Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 51:03 8:56 5:27 4
6   Jeanette Stenius Almunge MK   142  
17:33  8:40  7:37  17:13 
 
21 21 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 51:16 9:09 1:20 13
3   Björn Östrring Skmk   Amazon  
17:48  8:58  7:26  17:04 
 
22 56 Staffan Johansson Älvsbyns MS Volvo Original Volvo 51:28 9:21 3:05 12
2   Viktor Johansson Älvsbyns MS   244  
18:07  8:58  7:32  16:51 
 
23 57 Jens Jönsson Sollefteå RRC Volvo Original Volvo 51:41 9:34 3:18 13
3   Björn Jönsson Sollefteå RRC   244  
17:52  9:25  7:23  17:01 
 
24 24 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 51:45 9:38 1:49 4
4   Per Bergström Skepptuna MK   Mustang  
18:43  8:49  7:29  16:44 
 
25 74 Roger Vestin Örnsköldsviks RK 4 wd Audi 51:46 9:39 9:39 1
2   Anna Hallams Örnsköldsviks RK   S2  
Entrant: Vestins Frakt AB
15:20  8:01  6:46  21:39 
 
26 37 Henrik Boivie Almunge MK Klass 7 G2+H1 70-75 Ford 52:14 10:07 6:38 28
7   Stefan Andersson Almunge MK   Escort RS 2000  
Entrant: ARC Motorsport
18:14  8:59  7:38  17:23 
 
27 19 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 52:33 10:26 2:37 19
5   Karl-Erik Magnusson Västerås MS   Amazon 122S  
Entrant: Carfix Rallyteam
18:31  8:59  7:35  17:28 
 
28 35 Jonas Lindvall Botkyrka MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 52:59 10:52 7:23 26
8   Anette Nygren Botyrka MK   96  
19:08  9:09  7:56  16:46 
 
29 11 Tommy Eriksson MK Speed Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 53:10 11:03 2:49 11
3   Hans Eriksson MK Speed   Cortina Lotus  
18:23  9:17  7:32  17:58 
 
30 52 Göran Andersson SMK Vingåker Klass 8 H2+I 76-81 Opel 53:29 11:22 4:15 19
2   Andreas Andersson SMK Vingåker   Ascona B  
Entrant: PRO-Rallyteam
21:11  8:27  7:13  16:38 
 
31 4 Jonas Gustavsson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 54:00 11:53 31
1   Lars Johansson SMK Gävle   Sport  
19:03  9:14  7:41  18:02 
 
32 22 Conny Larsson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 54:18 12:11 4:22 18
6   Ronnie Lönn Mmk   PV Sport  
19:16  9:06  7:52  18:04 
 
33 18 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Opel Rekord 54:19 12:12 4:23 1
7   Margareta Göransson Almunge MK   Coupé 6:a  
20:36  8:58  7:36  17:09 
 
34 58 Michel Brundin MK Orion Volvo Original Volvo 54:20 12:13 5:57 1
4   Johan Pettersson MK Orion   242  
19:36  9:02  7:58  17:44 
 
35 7 Bo 'Ploppen' Pettersson SMK Gävle Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 54:42 12:35 42 22
2   Ken Pettersson SMK Gävle   Monte Carlo 850  
Entrant: Svenska Saabklubben
19:02  9:35  7:58  18:07 
 
36 5 Fredrik Ekendahl Mälaröarnas MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 55:05 12:58 1:05 23
3   Lars-Göran Olsson Vadstena RRC   Sport  
19:32  9:23  7:59  18:11 
 
37 28 Terje Plomén SMK Valdemarsvik Klass 7 G2+H1 70-75 Volvo 55:52 13:45 10:16 47
9   Carina Plomén SMK Valdemarsvik   142  
19:56  9:35  7:50  18:31 
 
38 16 Janne Säfström Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 56:12 14:05 6:16 20
8   Jonas Säfström Skepptuna MK   Amazon  
19:26  9:51  8:07  18:48 
 
39 2 Stefan Gustavsson Almunge MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 56:29 14:22 2:29 17
4   Tommy Ericsson Almunge MK   96  
19:29  9:44  8:11  19:05 
 
39 31 Johan Engberg SMK Gävle Klass 7 G2+H1 70-75 Saab 56:29 14:22 10:53
10   Leif-Göran Engberg SMK Gävle   99  
Entrant: Svenska SAAB Klubben
19:11  9:37  8:12  19:29 
 
41 68 Kenneth Nyberg Örk Grupp H 2 WD Volvo 56:38 14:31 12:36 9
6   Matthias Henriksson Kramfors MK   240  
20:20  9:38  8:05  18:35 
 
42 15 Gunnar Jensen Haninge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 56:44 14:37 6:48 6
9   Thomas Bjerke Örnsköldsviks RK   Amazon  
20:10  9:38  8:17  18:39 
 
42 1 Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 56:44 14:37 2:44
5   Sara Magnusson SHRA Örnsköldsvik   96  
19:53  9:37  8:16  18:58 
 
44 50 Lennart Stocker Värmdö MK Klass 8 H2+I 76-81 Opel 58:44 16:37 9:30 2:00
3   Lars Fyrby MK Rimo   Ascona B  
20:45  9:57  8:28  18:54  Penalties 40
 
45 8 Håkan Lidebjer Västra Östergötlands MK Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 59:05 16:58 5:05 21
6   Karl Frisk MSK Kvarnvingarna   Sport  
19:20  9:57  9:09  20:39 
 
46 55 Daniel Ullbors Mora MK Volvo Original Volvo 1:03:46 21:39 15:23 4:41
5   Johanna Sundberg Mora MK   240  
17:45  19:38  7:24  16:49  Penalties 2:10
 
47 47 Gunnar Fredriksson Katrineholms MK Klass 7 G2+H1 70-75 Saab V4 1:07:01 24:54 21:25 3:15
11   Viktor Fredriksson Katrineholms MK   96  
16:18  8:09  6:57  35:37 
 
48 14 Kenneth Waltersson Anderstorp RC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 1:21:27 39:20 31:06 14:26
4   Thomas Waltersson Anderstorp RC   Lotus Cortina  
42:04  9:23  8:05  18:35  Penalties 3:20
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!