Svenska English
Rally-SM 2009 Raceconsulting
2009-05-15 South Swedish Rally SM Official final
After SS 5
35 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 5 P-G Andersson Årjängs MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 21:55,1
1   Jonas Andersson MK Team Träske   Lancer Evo IX  
4:23,5  4:22,1  3:10,7  6:35,7  3:23,1 
 
2 2 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 21:55,6 0,5 0,5
1   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
4:24,6  4:17,7  3:11,8  6:37,1  3:24,4 
 
3 8 Andreas Magnusson Skillingaryds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:14,8 19,7 19,7 19,2
2   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   Lancer Evo IX  
4:27,9  4:22,0  3:16,8  6:42,9  3:25,2 
 
4 4 Jonas Wigren Norrköpings MK Trimmat 4WD Ford 22:17,9 22,8 22,3 3,1
2   Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
4:27,9  4:21,3  3:16,6  6:42,6  3:29,5 
 
5 3 Mikael Lindqvist SMK Östgöta Trimmat 4WD Ford 22:21,1 26,0 25,5 3,2
3   Per Andersson Hässleholms MK   Focus WRC  
Entrant: TÄTAB hyrliftar
4:31,7  4:19,7  3:14,3  6:44,8  3:30,6 
 
6 9 Jocke Nyman Jämtlands MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:23,2 28,1 28,1 2,1
3   Bo Holmstrand Kullings MS   Lancer Evo IX  
4:34,2  4:21,4  3:17,7  6:45,1  3:24,8 
 
7 7 Jimmy Joge SMK Motala Bil Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:24,5 29,4 29,4 1,3
4   Mikael Johansson Vansbro MK   Lancer Evo IX  
Entrant: Lagagruppen AB
4:30,2  4:24,2  3:13,7  6:46,9  3:29,5 
 
8 6 Jonas Kruse Karlstad MC Bil Trimmat 4WD Mitsubishi 22:26,1 31,0 30,5 1,6
4   Håkan Ekholm Hyllinge MS   Lancer Evo VII  
4:35,6  4:28,6  3:17,1  6:40,7  3:24,1 
 
9 1 Daniel Carlsson Säffle MC Trimmat 4WD Ford 22:35,5 40,4 39,9 9,4
5   Björn Engström Borlänge MK   Focus  
Entrant: A-P Däckservice Engineering Team
4:23,9  4:39,7  3:14,0  6:36,5  3:41,4 
 
10 13 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 22:48,1 53,0 53,0 12,6
5   Benny Locander Ludvika MS   Impreza  
4:34,9  4:27,7  3:19,2  6:54,7  3:31,6 
 
11 14 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:50,2 55,1 55,1 2,1
6   Anders Fredriksson Årjängs MK   Lancer Evo X  
4:31,9  4:28,2  3:21,2  6:57,9  3:31,0 
 
12 12 Joachim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 22:59,6 1:04,5 1:04,5 9,4
7   Jörgen Norman Gullabo RC   Lancer Evo VII  
4:34,8  4:30,5  3:23,1  6:57,4  3:33,8 
 
13 17 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 23:02,7 1:07,6 1:07,1 3,1
6   Anders Carlsson SMK Nyköping   Lancer Evo 6,5  
4:37,7  4:29,1  3:23,7  6:58,6  3:33,6 
 
14 19 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 23:05,4 1:10,3 2,7
1   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Corolla  
Entrant: TRACTIVE
4:36,0  4:37,0  3:22,8  7:00,3  3:29,3 
 
15 11 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 23:07,4 1:12,3 1:12,3 2,0
8   Lars Gustafsson Hofors MS   Lancer Evo IX  
4:35,2  4:30,4  3:32,2  6:57,2  3:32,4 
 
16 15 Joachim Grahn SMK Hörby Otrimmat 4WD Mitsubishi 23:18,2 1:23,1 1:23,1 10,8
9   Rickard Nilsson SMK Hörby   Lancer Evo IX  
4:35,8  4:31,5  3:26,4  7:07,0  3:37,5 
 
17 21 Victor Henriksson MK Speed Trimmat 2wd 1600-cc Ford 23:19,6 1:24,5 14,2 1,4
2   Håkan Palm Björnjägarns RC   Fiesta  
Entrant: Ford Team RS
4:41,6  4:38,3  3:28,7  7:01,2  3:29,8 
 
18 25 Calle Ward Likenäs MK Trimmat 2wd 1600-cc Renault 23:20,4 1:25,3 15,0 0,8
3   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Clio R3  
4:35,7  4:31,6  3:29,4  7:06,3  3:37,4 
 
19 20 Martin Berglund SMK Gävle Trimmat 2wd 1600-cc VW 23:34,1 1:39,0 28,7 13,7
4   Henrik Olsson Hedesunda MK   Golf III  
4:41,8  4:38,6  3:26,3  7:11,2  3:36,2 
 
20 27 Peter Zachrisson Säffle MC Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 23:37,8 1:42,7 32,4 3,7
5   Pierre Ellison Säffle MC   940  
Entrant: ASSISTANCEKÅREN 020-912912
4:45,2  4:43,1  3:28,4  7:08,1  3:33,0 
 
21 16 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 23:41,0 1:45,9 1:45,4 3,2
7   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo Vll  
Entrant: TEAM JRM RACING AB
5:21,3  4:35,8  3:19,7  6:51,4  3:32,8 
 
22 26 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 24:30,3 2:35,2 49,3
1   Jesper Johansson Ryds MK   Fiesta  
5:14,9  4:45,9  3:32,8  7:19,4  3:37,3 
 
23 18 Johan Eklöf Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 24:32,2 2:37,1 2:36,6 1,9
8   Henrik Carlsson Linköpings MS   Lancer Evo VII  
5:02,4  4:59,0  3:32,8  7:24,4  3:33,6 
 
24 31 Robert Eriksson Eskilstuna MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 24:34,8 2:39,7 4,5 2,6
2   Jens Carlsson SMK Motala   Clio Sport  
Entrant: www.finess.se
4:54,7  4:56,3  3:38,1  7:22,8  3:42,9 
 
25 28 Stefan Jonsson Vännäs MK Trimmat 2wd 1600-cc SEAT 24:35,2 2:40,1 1:29,8 0,4
6   Bengt Sandberg Umeå AK   Ibiza KitCar  
4:50,2  4:49,3  3:38,8  7:30,0  3:46,9 
 
26 24 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 24:37,6 2:42,5 1:32,2 2,4
7   Jonas Edvardsson Gestrike RT   Corolla  
Entrant: TRACTIVE AB
4:46,2  4:50,8  3:42,1  7:29,4  3:49,1 
 
27 30 Torbjörn Westerlund Sollefteå RRC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 24:38,0 2:42,9 7,7 0,4
3   Per Uddesson Södra Sunnerbo MK   Fiesta  
4:52,7  4:52,8  3:37,5  7:27,0  3:48,0 
 
28 33 Mickael Jirvelius Fjugesta MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 24:39,1 2:44,0 8,8 1,1
4   Anders Wallbom SMK Örebro   Fiesta ST  
Entrant: Lejtorp Racing
4:58,3  4:54,6  3:36,7  7:26,4  3:43,1 
 
29 32 Eric Johansson SMK Nyköping Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 24:40,2 2:45,1 9,9 1,1
5   Sophia Karlsson Taxinge MK   Clio Ragnotti  
Entrant: TEAM BILIA
4:59,2  4:50,8  3:38,1  7:28,0  3:44,1 
 
30 34 Mattias Wennman Rasbo MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 24:40,3 2:45,2 10,0 0,1
6   Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta ST  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
4:55,5  4:55,4  3:34,7  7:31,6  3:43,1 
 
31 35 Nils Fransson Vännäs MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 24:45,5 2:50,4 15,2 5,2
7   Fredrik Andrén Umeå AK   Fiesta ST  
4:55,3  5:03,5  3:37,0  7:25,3  3:44,4 
 
32 37 Håkan Björkman Gestrike RT Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 25:02,5 3:07,4 32,2 17,0
8   Emil Eklund Gestrike RT   Fiesta ST  
Entrant: Team Aluline Racing
5:02,5  4:58,1  3:42,8  7:33,8  3:45,3 
 
33 36 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 25:22,5 3:27,4 52,2 20,0
9   Jan Bengtsson Anderstorps RC   Fiesta ST  
4:56,7  5:00,5  3:40,5  7:51,0  3:53,8 
 
34 39 Janne Kristiansson Ryds MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 25:36,3 3:41,2 2:30,9 13,8
8   Robert Åström Wäxjö MS   244  
5:02,4  5:03,0  3:45,5  7:48,1  3:57,3 
 
35 38 Cindy Brüggemann Tjust MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 26:22,0 4:26,9 1:51,7 45,7
10   Sara Gustavsson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
5:10,5  5:13,1  3:48,3  8:08,1  4:02,0 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!