Svenska English
Rally-SM 2009 Raceconsulting
2009-05-15 South Swedish Rally SM Official final
After SS 6
35 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 5 P-G Andersson Årjängs MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 28:07,5
1   Jonas Andersson MK Team Träske   Lancer Evo IX  
4:23,5  4:22,1  3:10,7  6:35,7  3:23,1  6:12,4 
 
2 2 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 28:08,2 0,7 0,7
1   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
4:24,6  4:17,7  3:11,8  6:37,1  3:24,4  6:12,6 
 
3 8 Andreas Magnusson Skillingaryds MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 28:31,8 24,3 24,3 23,6
2   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   Lancer Evo IX  
4:27,9  4:22,0  3:16,8  6:42,9  3:25,2  6:17,0 
 
4 3 Mikael Lindqvist SMK Östgöta Trimmat 4WD Ford 28:33,4 25,9 25,2 1,6
2   Per Andersson Hässleholms MK   Focus WRC  
Entrant: TÄTAB hyrliftar
4:31,7  4:19,7  3:14,3  6:44,8  3:30,6  6:12,3 
 
5 4 Jonas Wigren Norrköpings MK Trimmat 4WD Ford 28:37,6 30,1 29,4 4,2
3   Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
4:27,9  4:21,3  3:16,6  6:42,6  3:29,5  6:19,7 
 
6 7 Jimmy Joge SMK Motala Bil Otrimmat 4WD Mitsubishi 28:40,5 33,0 33,0 2,9
3   Mikael Johansson Vansbro MK   Lancer Evo IX  
Entrant: Lagagruppen AB
4:30,2  4:24,2  3:13,7  6:46,9  3:29,5  6:16,0 
 
7 9 Jocke Nyman Jämtlands MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 28:41,6 34,1 34,1 1,1
4   Bo Holmstrand Kullings MS   Lancer Evo IX  
4:34,2  4:21,4  3:17,7  6:45,1  3:24,8  6:18,4 
 
8 6 Jonas Kruse Karlstad MC Bil Trimmat 4WD Mitsubishi 28:43,6 36,1 35,4 2,0
4   Håkan Ekholm Hyllinge MS   Lancer Evo VII  
4:35,6  4:28,6  3:17,1  6:40,7  3:24,1  6:17,5 
 
9 13 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 29:08,8 1:01,3 1:01,3 25,2
5   Benny Locander Ludvika MS   Impreza  
4:34,9  4:27,7  3:19,2  6:54,7  3:31,6  6:20,7 
 
10 14 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 29:13,4 1:05,9 1:05,9 4,6
6   Anders Fredriksson Årjängs MK   Lancer Evo X  
4:31,9  4:28,2  3:21,2  6:57,9  3:31,0  6:23,2 
 
11 12 Joachim Carlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 29:26,5 1:19,0 1:19,0 13,1
7   Jörgen Norman Gullabo RC   Lancer Evo VII  
4:34,8  4:30,5  3:23,1  6:57,4  3:33,8  6:26,9 
 
12 17 Johan Rudengren Eskilstuna MK Trimmat 4WD Mitsubishi 29:29,6 1:22,1 1:21,4 3,1
5   Anders Carlsson SMK Nyköping   Lancer Evo 6,5  
4:37,7  4:29,1  3:23,7  6:58,6  3:33,6  6:26,9 
 
13 11 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 29:31,4 1:23,9 1:23,9 1,8
8   Lars Gustafsson Hofors MS   Lancer Evo IX  
4:35,2  4:30,4  3:32,2  6:57,2  3:32,4  6:24,0 
 
14 19 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 29:34,3 1:26,8 2,9
1   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Corolla  
Entrant: TRACTIVE
4:36,0  4:37,0  3:22,8  7:00,3  3:29,3  6:28,9 
 
15 1 Daniel Carlsson Säffle MC Trimmat 4WD Ford 29:44,1 1:36,6 1:35,9 9,8
6   Björn Engström Borlänge MK   Focus  
Entrant: A-P Däckservice Engineering Team
4:23,9  4:39,7  3:14,0  6:36,5  3:41,4  6:18,6  Penalties 50
 
16 21 Victor Henriksson MK Speed Trimmat 2wd 1600-cc Ford 29:50,3 1:42,8 16,0 6,2
2   Håkan Palm Björnjägarns RC   Fiesta  
Entrant: Ford Team RS
4:41,6  4:38,3  3:28,7  7:01,2  3:29,8  6:30,7 
 
17 15 Joachim Grahn SMK Hörby Otrimmat 4WD Mitsubishi 29:52,5 1:45,0 1:45,0 2,2
9   Rickard Nilsson SMK Hörby   Lancer Evo IX  
4:35,8  4:31,5  3:26,4  7:07,0  3:37,5  6:34,3 
 
18 16 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 30:05,1 1:57,6 1:56,9 12,6
7   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo Vll  
Entrant: TEAM JRM RACING AB
5:21,3  4:35,8  3:19,7  6:51,4  3:32,8  6:24,1 
 
19 25 Calle Ward Likenäs MK Trimmat 2wd 1600-cc Renault 30:05,9 1:58,4 31,6 0,8
3   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Clio R3  
4:35,7  4:31,6  3:29,4  7:06,3  3:37,4  6:45,5 
 
20 27 Peter Zachrisson Säffle MC Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 30:13,2 2:05,7 38,9 7,3
4   Pierre Ellison Säffle MC   940  
Entrant: ASSISTANCEKÅREN 020-912912
4:45,2  4:43,1  3:28,4  7:08,1  3:33,0  6:35,4 
 
20 20 Martin Berglund SMK Gävle Trimmat 2wd 1600-cc VW 30:13,2 2:05,7 38,9
4   Henrik Olsson Hedesunda MK   Golf III  
4:41,8  4:38,6  3:26,3  7:11,2  3:36,2  6:39,1 
 
22 26 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 31:11,5 3:04,0 58,3
1   Jesper Johansson Ryds MK   Fiesta  
5:14,9  4:45,9  3:32,8  7:19,4  3:37,3  6:41,2 
 
23 18 Johan Eklöf Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 31:19,6 3:12,1 3:11,4 8,1
8   Henrik Carlsson Linköpings MS   Lancer Evo VII  
5:02,4  4:59,0  3:32,8  7:24,4  3:33,6  6:47,4 
 
24 28 Stefan Jonsson Vännäs MK Trimmat 2wd 1600-cc SEAT 31:20,6 3:13,1 1:46,3 1,0
6   Bengt Sandberg Umeå AK   Ibiza KitCar  
4:50,2  4:49,3  3:38,8  7:30,0  3:46,9  6:45,4 
 
25 31 Robert Eriksson Eskilstuna MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 31:26,1 3:18,6 14,6 5,5
2   Jens Carlsson SMK Motala   Clio Sport  
Entrant: www.finess.se
4:54,7  4:56,3  3:38,1  7:22,8  3:42,9  6:51,3 
 
25 24 Tobias Söderqvist AMF Årsunda Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 31:26,1 3:18,6 1:51,8
7   Jonas Edvardsson Gestrike RT   Corolla  
Entrant: TRACTIVE AB
4:46,2  4:50,8  3:42,1  7:29,4  3:49,1  6:48,5 
 
27 30 Torbjörn Westerlund Sollefteå RRC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 31:28,3 3:20,8 16,8 2,2
3   Per Uddesson Södra Sunnerbo MK   Fiesta  
4:52,7  4:52,8  3:37,5  7:27,0  3:48,0  6:50,3 
 
28 33 Mickael Jirvelius Fjugesta MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 31:30,8 3:23,3 19,3 2,5
4   Anders Wallbom SMK Örebro   Fiesta ST  
Entrant: Lejtorp Racing
4:58,3  4:54,6  3:36,7  7:26,4  3:43,1  6:51,7 
 
29 34 Mattias Wennman Rasbo MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 31:30,9 3:23,4 19,4 0,1
5   Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta ST  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
4:55,5  4:55,4  3:34,7  7:31,6  3:43,1  6:50,6 
 
30 32 Eric Johansson SMK Nyköping Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 31:33,9 3:26,4 22,4 3,0
6   Sophia Karlsson Taxinge MK   Clio Ragnotti  
Entrant: TEAM BILIA
4:59,2  4:50,8  3:38,1  7:28,0  3:44,1  6:53,7 
 
31 35 Nils Fransson Vännäs MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 31:36,0 3:28,5 24,5 2,1
7   Fredrik Andrén Umeå AK   Fiesta ST  
4:55,3  5:03,5  3:37,0  7:25,3  3:44,4  6:50,5 
 
32 37 Håkan Björkman Gestrike RT Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 31:54,8 3:47,3 43,3 18,8
8   Emil Eklund Gestrike RT   Fiesta ST  
Entrant: Team Aluline Racing
5:02,5  4:58,1  3:42,8  7:33,8  3:45,3  6:52,3 
 
33 36 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 32:15,5 4:08,0 1:04,0 20,7
9   Jan Bengtsson Anderstorps RC   Fiesta ST  
4:56,7  5:00,5  3:40,5  7:51,0  3:53,8  6:53,0 
 
34 39 Janne Kristiansson Ryds MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 32:44,0 4:36,5 3:09,7 28,5
8   Robert Åström Wäxjö MS   244  
5:02,4  5:03,0  3:45,5  7:48,1  3:57,3  7:07,7 
 
35 38 Cindy Brüggemann Tjust MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 33:42,3 5:34,8 2:30,8 58,3
10   Sara Gustavsson Skillingaryds MK   Fiesta ST  
5:10,5  5:13,1  3:48,3  8:08,1  4:02,0  7:20,3 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!