Svenska English
Tjej-RM Raceconsulting
2009-07-25 Kullingstrofén Official final
After SS 2
162 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 9 Henrik Persson Kullings MS A-förare 4wd Mitsubishi 5:54,3
1   Bo Holmstrand Kullings MS   Lancer Evo VII  
1:36,0  4:18,3 
 
2 8 Jonas Wigren Norrköpings MK A-förare 4wd Ford 5:59,6 5,3 5,3 5,3
2   Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
1:36,9  4:22,7 
 
3 6 Mats Jonsson Forshaga MC A-förare 4wd Ford 5:59,7 5,4 5,4 0,1
3   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
1:38,3  4:21,4 
 
4 7 Eddie Hörbing Laxå MK A-förare 4wd Ford 6:02,4 8,1 8,1 2,7
4   Björn Nilsson MK Ratten   Focus WRC  
Entrant: Torv o Maskin AB
1:39,1  4:23,3 
 
5 13 Robin Sandberg Ryds MK A-förare 4wd Mitsubishi 6:02,7 8,4 8,4 0,3
5   Pecka Svensson Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
1:38,3  4:24,4 
 
6 12 Jimmy Joge SMK Motala Bil A-förare 4wd Mitsubishi 6:03,7 9,4 9,4 1,0
6   Mikael Johansson Vansbro MK   Lancer Evo IX  
Entrant: Lagagruppen AB
1:39,0  4:24,7 
 
7 14 Björn Adolfsson Stockholms BK A-förare 4wd Skoda 6:05,0 10,7 10,7 1,3
7   Cay Nyberg Huddinge MK   Octavia  
1:38,0  4:27,0 
 
8 17 Markus Hällbo Säters MK A-förare 4wd Mitsubishi 6:06,9 12,6 12,6 1,9
8   Lars Gustafsson Hofors MS   Lancer Evo IX  
1:40,9  4:26,0 
 
9 10 Andreas Sjölander SMK Gävle A-förare 4wd Mitsubishi 6:07,7 13,4 13,4 0,8
9   Håkan Jacobsson Norbergs MC   Lancer Evo IX  
1:38,7  4:29,0 
 
10 24 Anders Jonasson Wäxjö MS A-förare 4wd Mitsubishi 6:14,6 20,3 20,3 6,9
10   Andreas Söderström Ryds MK   Lancer Evo IV  
Entrant: www.jonassonmotorsport.com
1:41,4  4:33,2 
 
11 16 Håkan Svensson Fägre MK A-förare 4wd Mitsubishi 6:14,9 20,6 20,6 0,3
11   Peter Hansson Vänersborgs MK   Lancer Evo VI  
1:38,7  4:36,2 
 
12 20 Janne Westlund MK Kopparberg A-förare 4wd Subaru 6:15,4 21,1 21,1 0,5
12   Thomas Johansson Forshaga MC   Impreza STi  
1:40,2  4:35,2 
 
13 22 Hans-Erik Weng Säffle MC A-förare 4wd Mitsubishi 6:16,2 21,9 21,9 0,8
13   Roger Gunnarsson Södra Sunnerbo MK   Lancer Evo X  
1:41,4  4:34,8 
 
14 2 Ramona Karlsson Falköpings MK Tjej-RM Mitsubishi 6:16,7 22,4 0,5
1   Miriam Walfridsson MK Ratten   Lancer Evo V  
1:41,6  4:35,1 
 
14 38 Leif Peterson Göteborgs MF A-förare 2wd Toyota 6:16,7 22,4
1   Toni Sundqvist SMK Motala Bil   Corolla  
Entrant: tractive ab
1:43,7  4:33,0 
 
16 39 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2wd Volvo 6:16,8 22,5 0,1 0,1
2   Conny Sundqvist Storfors MK   940 JB  
1:42,8  4:34,0 
 
17 43 Stefan Wass Vara MK A-förare 2wd Opel 6:16,9 22,6 0,2 0,1
3   Mikael Jansson Åmåls MK   Kadett GSI 16v  
1:42,3  4:34,6 
 
18 3 Cindy Brüggemann Tjust MK Tjej-RM Mitsubishi 6:17,4 23,1 0,7 0,5
2   Christian Larsson Tjust MK   Lancer Evo V  
1:44,1  4:33,3 
 
18 45 Joakim Rydholm Dals MK A-förare 2wd VW 6:17,4 23,1 0,7
4   Roger Rydholm Dals MK   Golf  
1:42,9  4:34,5 
 
20 21 Joachim Carlström Gullabo RC A-förare 4wd Mitsubishi 6:17,6 23,3 23,3 0,2
14   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo VII  
1:41,2  4:36,4 
 
21 37 P-G Andersson Årjäng MK A-förare 2wd Suzuki 6:17,7 23,4 1,0 0,1
5   Staffan Lindberg Skepptuna MK   Ignis Super 1600  
1:43,6  4:34,1 
 
22 18 Johan Rudengren Eskilstuna MK A-förare 4wd Mitsubishi 6:17,8 23,5 23,5 0,1
15   Christer Johansson Flens MS   Evo 6,5  
1:41,8  4:36,0 
 
23 11 Åke Jacobsson Emådalens MK A-förare 4wd Ford 6:18,0 23,7 23,7 0,2
16   Anders Hammarsten Emådalens MK   Escort  
1:40,6  4:37,4 
 
24 32 Martin Berglund SMK Gävle A-förare 2wd VW 6:19,2 24,9 2,5 1,2
6   Henrik Olsson Hedesunda MK   Golf  
1:42,2  4:37,0 
 
25 1 Jennie-Lee Hermansson KAK Tjej-RM Mitsubishi 6:22,0 27,7 5,3 2,8
3   Ola Persson Rasbo MK   Lancer Evo IX  
1:43,1  4:38,9 
 
26 19 Joakim Längberg Linköpings MS A-förare 4wd Mitsubishi 6:22,2 27,9 27,9 0,2
17   Christer Carlsson Katrineholms MK   Evo Vll  
Entrant: TEAM JRM RACING AB
1:45,1  4:37,1 
 
27 33 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd Toyota 6:22,7 28,4 6,0 0,5
7   Jonas Edvardsson Gestrike RT   Corolla  
Entrant: TRACTIVE AB
1:45,0  4:37,7 
 
28 34 Stefan Jonsson Vännäs MK A-förare 2wd SEAT 6:23,0 28,7 6,3 0,3
8   Stefan Ahl Wäxjö MS   Ibiza KitCar  
1:44,1  4:38,9 
 
29 36 Jonas Johansson MK Ran Askersund A-förare 2wd Toyota 6:24,2 29,9 7,5 1,2
9   Jörgen Lindahl Ryds MK   Corolla  
1:44,0  4:40,2 
 
30 84 Krister Nordlund Skepptuna MK B-förare 2wd Volvo 6:24,7 30,4 0,5
1   Lasse Savander Skepptuna MK   240  
1:50,6  4:34,1 
 
31 42 Roland Wallon SMK Kungsör A-förare 2wd Volvo 6:25,4 31,1 8,7 0,7
10   Per Schlegel SMK Arboga   240  
1:45,5  4:39,9 
 
31 55 Gary Kajsson Kristianstad MK A-förare 2wd Volvo 6:25,4 31,1 8,7
10   Mats Jönsjö Kristianstads MK   240  
1:46,9  4:38,5 
 
33 40 Thord Johansson SMK Hörby A-förare 2wd Volvo 6:25,7 31,4 9,0 0,3
12   Emil Månsson SMK Hörby   940  
Entrant: Konditori Boulevard Kristianstad
1:45,2  4:40,5 
 
34 61 Johan Karlsson Tjust MK A-förare 2wd Volvo 6:26,5 32,2 9,8 0,8
13   Maths Johnsson Ydre MK   740 Evo  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
1:44,9  4:41,6 
 
35 60 Niklas Sääw SMK Valdemarsvik A-förare 2wd Volvo 6:26,7 32,4 10,0 0,2
14   Fredrik Eklund SMK Valdemarsvik   940  
1:44,9  4:41,8 
 
36 41 Tom Carlsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 6:26,9 32,6 10,2 0,2
15   Andreas Andersson MK Ran Askersund   940  
1:46,7  4:40,2 
 
36 67 Tommy Sahlqvist Laxå MK A-förare 2wd Volvo 6:26,9 32,6 10,2
15   Christoffer Johnsson Standar Laxå MK   940  
1:45,4  4:41,5 
 
38 80 Anders Olsson Vänersborgs MK A-förare 2wd Toyota 6:28,0 33,7 11,3 1,1
17   Sven Olsson Vänersborgs MK   ST  
1:46,2  4:41,8 
 
39 90 Martin Norenby Dals MK B-förare 2wd Volvo 6:28,2 33,9 3,5 0,2
2   Joakim Johannesson Dals MK   944 GL  
1:44,3  4:43,9 
 
40 47 Bengt Abrahamsson Kullings MS A-förare 2wd Volvo 6:29,4 35,1 12,7 1,2
18   Peter Fogel Kullings MS   940  
1:47,3  4:42,1 
 
40 77 Jonas Åkesson Karlskrona AK A-förare 2wd Opel 6:29,4 35,1 12,7
18   Jocke Karlsson Karlskrona AK   Ascona 2,4  
Entrant: Gullabo däckfynd
1:45,7  4:43,7 
 
42 89 Fredrik Dannevall Nollåtta MK B-förare 2wd Volvo 6:29,9 35,6 5,2 0,5
3   Palle Sjödahl Nollåtta MK   940  
Entrant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR
1:45,9  4:44,0 
 
43 46 Patrik Johansson Wäxjö MS A-förare 2wd Ford 6:30,3 36,0 13,6 0,4
20   Jesper Johansson Ryds MK   Fiesta  
1:46,7  4:43,6 
 
44 70 Mikael Brodd V:a Östergötlands MK A-förare 2wd Saab 6:30,5 36,2 13,8 0,2
21   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   9-3 Kit Car Etanol  
Entrant: Birkas Bilplåt Skänninge
1:46,1  4:44,4 
 
45 72 Stefan Axelsson Säffle MC A-förare 2wd Volvo 6:30,8 36,5 14,1 0,3
22   Sven-Olof Leander Säffle MC   740  
Entrant: TEAM DIALECT
1:46,4  4:44,4 
 
46 28 Hans Inge Vara MK A-förare 4wd Mitsubishi 6:31,0 36,7 36,7 0,2
18   Michael Inge Kullings MS   Lancer Evo IV  
1:44,3  4:46,7 
 
47 57 Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2wd Volvo 6:31,1 36,8 14,4 0,1
23   Martin Holmdahl Hallsbergs MK   940  
1:44,1  4:47,0 
 
48 51 Anders Lindström Kristianstads MK A-förare 2wd Volvo 6:31,4 37,1 14,7 0,3
24   Roger Andersson Kristianstads MK   240 Highspeed  
Entrant: www.swita.se
1:49,1  4:42,3 
 
49 49 Johan Nilsson Vara MK A-förare 2wd Volvo 6:32,4 38,1 15,7 1,0
25   Matti Johansson Vara MK   242 Släggräser  
1:45,8  4:46,6 
 
50 35 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd Toyota 6:32,5 38,2 15,8 0,1
26   Lars-Inge Björlin Säffle MC   Corolla  
Entrant: MP Maskin o Motor AB
1:46,8  4:45,7 
 
51 30 Osborn Eklundh SMK Hörby A-förare 4wd Subaru 6:32,7 38,4 38,4 0,2
19   Annette Karlsson Vänersborgs MK   Impreza N14  
Entrant: www.swita.se
1:46,8  4:45,9 
 
52 44 Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2wd Toyota 6:33,4 39,1 16,7 0,7
27   Johan Garli Stuguns MK   Corolla  
1:46,0  4:47,4 
 
53 50 Mikael Ericsson SMK Trollhättan A-förare 2wd VW 6:33,5 39,2 16,8 0,1
28   Conny Erixon Kullings MS   Golf III  
1:43,2  4:50,3 
 
53 75 Per Löfqvist Skene MS A-förare 2wd BMW 6:33,5 39,2 16,8
28   Magnus Färm Kristianstads MK   M3  
1:46,2  4:47,3 
 
55 52 Ulrik Ossiansson Götene MK A-förare 2wd VW 6:33,7 39,4 17,0 0,2
30   Martin Svensson SMK Trollhättan   Golf 2  
1:45,1  4:48,6 
 
56 62 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2wd VW 6:33,8 39,5 17,1 0,1
31   Daniel Edorsson Katrineholms MK   Golf  
1:49,7  4:44,1 
 
57 58 Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2wd Volvo 6:33,9 39,6 17,2 0,1
32   Tommy Magnusson Storfors MK   940  
1:45,3  4:48,6 
 
58 73 Patrik Larsson SMK Nyköping A-förare 2wd Volvo 6:34,2 39,9 17,5 0,3
33   Kristoffer'Kekke'Nordlund SMK Nyköping   240  
Entrant: Lejtorp Racing
1:49,6  4:44,6 
 
59 54 Daniel Johansson Kullings MS A-förare 2wd Volvo 6:35,3 41,0 18,6 1,1
34   Daniel Westlund Kullings MS   940  
1:45,8  4:49,5 
 
60 82 Bjørn Bækkevold KNA B-förare 4wd Mitsubitshi 6:36,5 42,2 1,2
1   Tove Andresen KNA Varna   Evo V  
1:46,8  4:49,7 
 
61 104 Fredrik Hårte Kullings MS B-förare 2wd Volvo 6:37,6 43,3 12,9 1,1
4   Benny Holmstrand Kullings MS   242  
1:47,6  4:50,0 
 
62 66 Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2wd Volvo 6:37,9 43,6 21,2 0,3
35   Henrik Eriksson Laxå MK   940  
1:48,4  4:49,5 
 
63 106 Hasse Ericsson Kullings MS B-förare 2wd Volvo 6:38,0 43,7 13,3 0,1
5   Benny Larsson Kullings MS   240  
1:49,4  4:48,6 
 
64 115 Johan Andersson Norrköpings MK B-förare 2wd Opel 6:38,1 43,8 13,4 0,1
6   Joel Ardell Norrköpings MK   Kadett GSI  
Entrant: CARLTECH.SE
1:46,5  4:51,6 
 
64 87 Johan Carlsson Degerfors RC B-förare 2wd Renault 6:38,1 43,8 13,4
6   Johan Lövgren Degerfors RC   Clio Ragnotti  
1:47,9  4:50,2 
 
66 83 Daniel Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Subaru 6:38,3 44,0 1,8 0,2
2   Micke Pettersson SMK Gävle   Impreza STi  
Entrant: Team Car Care Sthlm
1:44,7  4:53,6 
 
67 69 Leif Persson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 6:40,1 45,8 23,4 1,8
36   Fredrik Rudmalm Degerfors MK   940  
1:48,3  4:51,8 
 
68 114 Fredrik Johansson Säffle MC B-förare 2wd Volvo 6:40,3 46,0 15,6 0,2
8   Mikael Magnusson Säffle MC   242 Bandit Power  
1:49,6  4:50,7 
 
69 97 Alexander Jansson Börje SK B-förare 2wd Volvo 6:40,9 46,6 16,2 0,6
9   Andreas Peters Kolsva MS   240  
1:47,0  4:53,9 
 
70 88 Tommie Lindberg Hällefors MK B-förare 2wd Peugeot 6:41,6 47,3 16,9 0,7
10   Martin Lindberg Hällefors MK   306 GTI  
1:50,3  4:51,3 
 
71 64 Mats Bäck SMK Hedemora A-förare 2wd Opel 6:41,9 47,6 25,2 0,3
37   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Ascona  
1:55,2  4:46,7 
 
72 113 Jonny Hederstedt Gotlands Mf:s Bilklubb B-förare 2wd Ford 6:42,4 48,1 17,7 0,5
11   Jocke Hederstedt Gotlands Mf:s Bilklubb   Escort Mk II  
Entrant: Lejtorp Racing
1:48,5  4:53,9 
 
73 108 Andreas Nilsson Tjust MK B-förare 2wd Volvo 6:42,5 48,2 17,8 0,1
12   Joacim Björk Tjust MK   740  
1:48,0  4:54,5 
 
74 98 Daniel Molin Skene MS B-förare 2wd VW 6:42,7 48,4 18,0 0,2
13   Magnus Widmark Skene MS   Golf II  
Entrant: www.danielmolin.se
1:48,7  4:54,0 
 
75 95 Tomas Ingberg Gnesta MK B-förare 2wd Volvo 6:43,4 49,1 18,7 0,7
14   Johan Lund Gnesta MK   242  
1:49,7  4:53,7 
 
76 91 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2wd Volvo 6:44,0 49,7 19,3 0,6
15   Torbjörn Henrysson Teknis MC   242 JB  
1:48,5  4:55,5 
 
77 86 Jonas Brinkemar Horndals MK B-förare 2wd Ford 6:44,4 50,1 19,7 0,4
16   Camille Cederlund Horndals MK   Fiesta ST  
Entrant: JB:s Bil o Plåt Bosch Car Service
1:47,3  4:57,1 
 
78 76 Patrik Olsson Norrköpings MK A-förare 2wd Volvo 6:44,7 50,4 28,0 0,3
38   Jonas Sandberg Tjust MK   940  
Entrant: Henning Jansson Emballage AB
1:50,3  4:54,4 
 
79 99 Mats Oskarsson Malungs MK B-förare 2wd VW 6:45,4 51,1 20,7 0,7
17   Emil Bengtsson Malungs MK   Golf  
1:48,0  4:57,4 
 
80 142 Fredrik Karlander Kinds MK B-förare Volvo Original Volvo 6:45,8 51,5 0,4
1   Therece Karlander Kinds MK   940  
1:50,6  4:55,2 
 
81 111 Magnus Karlsson Vänersborgs MK B-förare 2wd Volvo 6:47,3 53,0 22,6 1,5
18   Leif Lindgren Kullings MS   240  
1:51,8  4:55,5 
 
82 100 Daniel Johansson Hagfors MK B-förare 2wd Volvo 6:47,4 53,1 22,7 0,1
19   Suzanne Pedersen Hagfors MK   240  
1:49,0  4:58,4 
 
83 29 Anders Kärnede Älvbygdens MK A-förare 4wd Mitsubishi 6:47,6 53,3 53,3 0,2
20   Martin Edlund Älvbygdens MK   Lancer Evo III  
1:48,0  4:59,6 
 
84 116 Joakim Larsson Norrköpings MK B-förare 2wd Volvo 6:47,9 53,6 23,2 0,3
20   Martin Berggren Linköpings MS   242  
1:51,0  4:56,9 
 
85 112 Roger Karlsson V:a Östergötlands MK B-förare 2wd Volvo 6:48,2 53,9 23,5 0,3
21   Emanuel Karlborg V:a Östergötlands MK   240  
1:48,7  4:59,5 
 
86 123 Lars-Eric Fredriksson Degerfors RC C-förare 2wd Volvo 6:48,4 54,1 0,2
1   Håkan Carlsson Degerfors RC   242  
Entrant: Lejtorp Racing
1:49,7  4:58,7 
 
87 74 Björn 'Nalle' Larsson Forshaga MC A-förare 2wd Volvo 6:48,5 54,2 31,8 0,1
39   Reine Nyberg Forshaga MC   242  
Entrant: PROMT AB
1:50,8  4:57,7 
 
88 119 Hasse Söderlund Norrköpings MK C-förare 2wd Volvo 6:50,6 56,3 2,2 2,1
2   Susanne Andersson Åtvidabergs MK   242  
1:50,5  5:00,1 
 
89 85 Nicklas Hjerpe Norrköpings MK B-förare 2wd Volvo 6:51,1 56,8 26,4 0,5
22   Roine'Lillen'Nilson Norrköpings MK   240  
1:49,6  5:01,5 
 
90 128 Kalle Andersson Laxå MK C-förare 2wd Volvo 6:51,8 57,5 3,4 0,7
3   Mikael Carlson Laxå MK   242  
Entrant: lejtorp racing
1:58,3  4:53,5 
 
91 143 Kristoffer Karlsson Dals MK B-förare Volvo Original Volvo 6:52,6 58,3 6,8 0,8
2   Lars Andersson Dals MK   940  
1:51,3  5:01,3 
 
92 94 Jonas Enderlein Stenungsunds MS B-förare 2wd Volvo 6:53,6 59,3 28,9 1,0
23   Pierre Ellison Säffle MC   242  
1:51,4  5:02,2 
 
93 68 Pär Karlsson Lidköpings MSF A-förare 2wd Peugeot 6:55,1 1:00,8 38,4 1,5
40   Ulf Axelsson Lidköpings MSF   205 GTI  
1:51,2  5:03,9 
 
94 107 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2wd Volvo 6:55,2 1:00,9 30,5 0,1
24   Rolf Isaksson Dals MK   242  
1:52,9  5:02,3 
 
94 139 Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A-förare Volvo Original Volvo 6:55,2 1:00,9
1   Tomas Dahn Vetlanda RRC   740  
1:52,3  5:02,9 
 
96 120 Mikael Wiberg Storfors MK C-förare 2wd Volvo 6:55,4 1:01,1 7,0 0,2
4   Johan Pettersson Storfors MK   240  
1:51,6  5:03,8 
 
97 96 Mats Persson Laxå MK B-förare 2wd Opel 6:55,8 1:01,5 31,1 0,4
25   Tina (Ingrid) Mitakidou Teknis MC   Ascona  
Entrant: Leijtorp Racing
2:01,4  4:54,4 
 
98 101 Richard Herbertsson Kullings MS B-förare 2wd VW 6:55,9 1:01,6 31,2 0,1
26   Marcus Blomqvist Kullings MS   Golf Mk2  
1:50,2  5:05,7 
 
99 110 Peter Sjöberg Skövde MK B-förare 2wd VW 6:58,1 1:03,8 33,4 2,2
27   Mikael Åkesson Skövde MK   Golf III  
1:50,7  5:07,4 
 
100 155 Lars Markusson Kullings MS C-förare Volvo Original Volvo 6:58,9 1:04,6 0,8
1   Per Markusson Kullings MS   240  
1:53,3  5:05,6 
 
101 102 Henrik Nyberg MK Kopparberg B-förare 2wd Ford 6:59,3 1:05,0 34,6 0,4
28   Magnus Lindkvist Degerfors RC   Escort RS 2000  
1:49,9  5:09,4 
 
102 138 Fredrik Menck SMK Motala A-förare Volvo Original Volvo 6:59,6 1:05,3 4,4 0,3
2   Kim Göransson SMK Motala   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
1:55,7  5:03,9 
 
102 92 Niklas Solenö Katrineholms MK B-förare 2wd VW 6:59,6 1:05,3 34,9
29   Magnus Nilson Katrineholms MK   Golf Mk III  
Entrant: Odenanläggningsentreprenad AB
1:53,7  5:05,9 
 
104 81 Bengt Karlsson Götene MK A-förare 2wd Volvo 7:00,2 1:05,9 43,5 0,6
41   Thomas Gustafsson Götene MK   240  
1:52,8  5:07,4 
 
105 122 Stefan Ryberg Forshaga MC C-förare 2wd Volvo 7:01,5 1:07,2 13,1 1,3
5   Christian Ohlsson Kils MK Bil   740  
1:55,1  5:06,4 
 
106 157 Jonas Thunberg Degerfors RC C-förare Volvo Original Volvo 7:02,0 1:07,7 3,1 0,5
2   Patrick Savinainen Degerfors RC   940  
1:53,9  5:08,1 
 
107 79 Ronnie Österberg Haninge MK A-förare 2wd Skoda 7:02,1 1:07,8 45,4 0,1
42   Robert Eriksson SMK Uppsala   Felicia  
1:51,3  5:10,8 
 
108 129 Thomas Hegge Anderstorp RC B-förare Grupp E VW 7:03,5 1:09,2 1,4
1   Stefan Larsson Kullings MS   Golf  
1:54,9  5:08,6 
 
109 31 Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare 4wd Subaru 7:03,8 1:09,5 1:09,5 0,3
21   Ulrick Carlsson V:a Östergötlands MK   Legacy  
Entrant: Team KåCe Bilservice
1:49,5  5:14,3 
 
110 140 Patrik Jonsson Nora MK A-förare Volvo Original Volvo 7:03,9 1:09,6 8,7 0,1
3   Per (Pelikan) Carlsson Nora MK   940  
1:54,7  5:09,2 
 
111 144 Mats Johansson Göteborgs MF B-förare Volvo Original Volvo 7:04,4 1:10,1 18,6 0,5
3   Annette Andre Göteborgs MF   242  
1:52,3  5:12,1 
 
112 117 Andreas 'Scherpen' Scherp Gnesta MK C-förare 4wd Mazda 7:05,9 1:11,6 1,5
1   Stefan Ohlsson Taxinge MK   323  
1:53,6  5:12,3 
 
113 125 Maria Andersson SMK Valdemarsvik C-förare 2wd Peugeot 7:06,0 1:11,7 17,6 0,1
6   Göran Andersson SMK Valdemarsvik   306 GTI  
1:53,7  5:12,3 
 
113 147 Markus Johnzon Varbergs MK B-förare Volvo Original Volvo 7:06,0 1:11,7 20,2
4   Peter Dahlsund Varbergs MK   244  
1:57,1  5:08,9 
 
115 154 Martin Adolfsson Säffle MC C-förare Volvo Original Volvo 7:06,4 1:12,1 7,5 0,4
3   Alfred Andersen Åmåls MK   940  
1:56,2  5:10,2 
 
116 130 Claes Engwall Vetlanda RRC B-förare Grupp E Audi 7:06,8 1:12,5 3,3 0,4
2   Anders Engwall Vetlanda RRC   A3  
1:56,8  5:10,0 
 
117 164 Lennart Dybeck MK Ran C-förare Volvo Original Volvo 7:07,6 1:13,3 8,7 0,8
4   Peter Sedig MK Ran   242  
1:57,5  5:10,1 
 
118 159 Johan Granholm SMK Motala Bil C-förare Volvo Original Volvo 7:07,9 1:13,6 9,0 0,3
5   David Westrin SMK Motala Bil   940  
1:55,9  5:12,0 
 
119 151 Tore Bigsten Götene MK C-förare Volvo Original Volvo 7:08,4 1:14,1 9,5 0,5
6   Martin Andersson Götene MK   940  
1:59,3  5:09,1 
 
120 118 Roland Åkeson Skövde MK C-förare 4wd Mitsubishi 7:08,6 1:14,3 2,7 0,2
2   Gunnar Johansson Skövde MK   Lancer Evo III  
1:53,7  5:14,9 
 
121 152 Michael 'Bonnen' Larsson MK Ran Askersund C-förare Volvo Original Volvo 7:10,3 1:16,0 11,4 1,7
7   Mats Carlsson MK Ran Askersund   240  
2:00,6  5:09,7 
 
122 149 Joakim Nilsson SMK Hörby B-förare Volvo Original Volvo 7:10,7 1:16,4 24,9 0,4
5   Tomas Gustavsson Kristianstads MK   740  
1:55,0  5:15,7 
 
123 160 Oskar Lundmark Kullings MS C-förare Volvo Original Volvo 7:10,9 1:16,6 12,0 0,2
8   Carl Lundmark Vara MK   242  
1:56,7  5:14,2 
 
124 4 Lena Sandelius Göteborgs MF Tjej-RM Volvo 7:12,3 1:18,0 55,6 1,4
4   Erik Ekenberg Göteborgs MF   940  
Entrant: ugil.se
1:57,7  5:14,6 
 
125 162 Andreas Westlund Kullings MS C-förare Volvo Original Volvo 7:12,4 1:18,1 13,5 0,1
9   Niclas Börjeson Kullings MS   940  
1:55,9  5:16,5 
 
126 158 Johan Nyman SMK Trollhättan C-förare Volvo Original Volvo 7:12,6 1:18,3 13,7 0,2
10   Klas Ivarsson SMK Trollhättan   244  
1:57,4  5:15,2 
 
127 171 Niklas Ahlberg Kinds MK C-förare Volvo Original Volvo 7:13,1 1:18,8 14,2 0,5
11   Johan Lantz Kinds MK   244  
1:57,5  5:15,6 
 
128 146 Urban Andersson Stenungsunds MS B-förare Volvo Original Volvo 7:14,4 1:20,1 28,6 1,3
6   Christer Andersson Stenungsunds MS   940  
1:57,4  5:17,0 
 
129 173 David Pettersson Falköpings MK Ungdomsrally Volvo 7:16,4 1:22,1 2,0
1   Patrik Pettersson Skövde MK   740  
Entrant: Lejtorp Racing
1:57,6  5:18,8 
 
130 170 Mattias Andersson V:a Östergötlands MK C-förare Volvo Original Volvo 7:17,3 1:23,0 18,4 0,9
12   Christian Kleén Östergyllen RC   242  
1:58,5  5:18,8 
 
131 105 Micke 'Pulver' Persson Fagersta MK B-förare 2wd Ford 7:17,4 1:23,1 52,7 0,1
30   Thomas'Vallåkra' Henriksson Fagersta MK   Escort RS 2000  
Entrant: AJ ENTREPRENAD AB I NORBERG
1:55,7  5:21,7 
 
132 168 Martin Karlsson Alingsås MK C-förare Volvo Original Volvo 7:17,7 1:23,4 18,8 0,3
13   Klas Karlsson Kullings MS   244  
1:58,7  5:19,0 
 
133 166 Pär Johansson Eskilstuna MK C-förare Volvo Original Volvo 7:18,1 1:23,8 19,2 0,4
14   Rikard Strindlund Eskilstuna MK   240  
1:57,8  5:20,3 
 
134 150 Robert Johansson Göteborgs MF C-förare Volvo Original Volvo 7:18,3 1:24,0 19,4 0,2
15   Torbjörn Thomsen Älvbygdens MK   240  
1:59,9  5:18,4 
 
135 127 Jonathan Emanuelsson SMK Trollhättan C-förare 2wd Volvo 7:19,7 1:25,4 31,3 1,4
7   Tommy von Brömsen SMK Trollhättan   940  
2:18,2  5:01,5 
 
136 121 Tobias Nordwall Storfors MK C-förare 2wd Opel 7:19,8 1:25,5 31,4 0,1
8   Peter Nordwall Storfors MK   Ascona B 2,0  
2:00,0  5:19,8 
 
137 174 Sebastian 'Bastan' Johansson Mariestads MS Ungdomsrally Volvo 7:23,5 1:29,2 7,1 3,7
2   Sebastian 'Drängen' Nihlmar Mariestads MS   244  
1:58,7  5:24,8 
 
138 161 Patrik Backman Bengtsfors MC C-förare Volvo Original Volvo 7:23,9 1:29,6 25,0 0,4
16   Pierre Håkansson Bengtsfors MC   244  
2:00,2  5:23,7 
 
139 169 Daniel Hellstadius Kullings MS C-förare Volvo Original Volvo 7:24,5 1:30,2 25,6 0,6
17   Joacim Wigertson Kullings MS   940  
1:59,7  5:24,8 
 
140 156 Emil Kåberg Laxå MK C-förare Volvo Original Volvo 7:24,8 1:30,5 25,9 0,3
18   Fredrik Persson Laxå MK   244  
2:00,1  5:24,7 
 
141 132 Carl Magnus Ivarsson Vara MK C-förare Grupp E VW 7:25,1 1:30,8 0,3
1   Mattias Kihlström Vara MK   Golf  
1:59,9  5:25,2 
 
142 148 Tony Larsson Kinds MK B-förare Volvo Original Volvo 7:25,5 1:31,2 39,7 0,4
7   Peter Fager Kinds MK   244  
1:57,3  5:28,2 
 
143 176 Algot Öberg SMK Västerås Gokart Ungdomsrally VW 7:26,5 1:32,2 10,1 1,0
3   Fredrik Jonson Strängnäs AMS   Polo  
Entrant: Sörmlands Energi AB
1:58,2  5:28,3 
 
144 59 Mats Larson Fagersta MK A-förare 2wd Opel 7:30,5 1:36,2 1:13,8 4,0
43   Mikael Johansson Fagersta MK   Kadett GSI  
Entrant: AJ ENTREPRENAD AB NORBERG
1:48,7  5:41,8 
 
145 126 Stig Bergqvist Tidaholms MK C-förare 2wd Volvo 7:30,8 1:36,5 42,4 0,3
9   Sonny Torgrimsson Tidaholms MK   242  
Entrant: McDonald´s Skövde
2:01,7  5:29,1 
 
146 133 Fredrik Johansson Vara MK C-förare Grupp E Volvo 7:33,9 1:39,6 8,8 3,1
2   Ronny Parkinson Johansson Vara MK   240 P  
1:59,8  5:34,1 
 
147 136 Philip Haag Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 7:34,7 1:40,4 9,6 0,8
3   Erik Stenberg Kullings MS   244  
2:03,9  5:30,8 
 
148 124 Mikael Johansson Fjärås MK C-förare 2wd Opel 7:42,0 1:47,7 53,6 7,3
10   Bo Strandling Fjärås MK   Ascona  
2:06,4  5:35,6 
 
149 163 Jessica Hägg Stenungsunds MS C-förare Volvo Original Volvo 7:43,6 1:49,3 44,7 1,6
19   Markus Björklund Stenungsunds MS   242  
1:59,9  5:43,7 
 
150 165 Tony Ivarsson Mariestads MS C-förare Volvo Original Volvo 7:46,5 1:52,2 47,6 2,9
20   Andreas Ivarsson Mariestads MS   240  
2:06,7  5:39,8 
 
151 135 Emma Fransson Vetlanda RRC C-förare Grupp E Saab 7:46,8 1:52,5 21,7 0,3
4   Ronny Karlsson Vetlanda RRC   99  
2:06,1  5:40,7 
 
152 178 Robin Friberg Ludvika MS Ungdomsrally Suzuki 7:48,8 1:54,5 32,4 2,0
4   Peter Friberg Ludvika MS   Swift  
2:07,5  5:41,3 
 
153 175 Jesper Ödberg Falköpings MK Ungdomsrally Volvo 7:53,7 1:59,4 37,3 4,9
5   Anders Andersson Falköpings MK   244  
2:13,3  5:40,4 
 
154 167 Anders Johansson Mariestads MS C-förare Volvo Original Volvo 7:56,1 2:01,8 57,2 2,4
21   Dennis Persson Laxå MK   244 GLT  
2:04,8  5:51,3 
 
155 134 Ulf Hummel Älvbygdens MK C-förare Grupp E VW 7:58,2 2:03,9 33,1 2,1
5   Anne Hummel Älvbygdens MK   Golf 2  
2:13,9  5:44,3 
 
156 5 Hanna Jonsson Nora MK Tjej-RM Volvo 8:01,7 2:07,4 1:45,0 3,5
5   Lena Ekström Tungfelt Östernärkes RMC   242  
Entrant: Ekströms Bygg AB
2:07,1  5:54,6 
 
157 131 Kristoffer Karlsson Säffle MC C-förare Grupp E Opel 8:04,2 2:09,9 39,1 2,5
6   Mikael Olander Säffle MC   Ascona B  
2:09,4  5:54,8 
 
158 137 Carola Aronsson Kullings MS C-förare Grupp E VW 8:17,4 2:23,1 52,3 13,2
7   Johan Kempe Kullings MS   Golf  
2:15,7  6:01,7 
 
159 109 Johan Jonsson Munkfors MC B-förare 2wd Volvo 8:35,3 2:41,0 2:10,6 17,9
31   Martin Carmesten Munkfors MC   242  
Entrant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB
3:04,8  5:30,5 
 
160 141 Göran Wigertson Kullings MS A-förare Volvo Original Volvo 8:38,5 2:44,2 1:43,3 3,2
4   Jonas Bergsander Lidköpings MSF   242  
2:19,6  6:18,9 
 
160 172 Martin Miles Mariestads MS Appendix K Volvo 8:38,5 2:44,2
1   Stellan Karlsson Mariestads MS   Amazon 122 S  
2:20,8  6:17,7 
 
162 145 Jörgen Sundström Vara MK B-förare Volvo Original Volvo 9:37,5 3:43,2 2:51,7 59,0
8   Håkan Engelbrektsson SMK Trollhättan   240  
1:54,0  7:43,5 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!