Svenska English
Tjej-RM Raceconsulting
2009-07-25 Kullingstrofén Official final
After SS 4
141 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 9 Henrik Persson Kullings MS A-förare 4wd Mitsubishi 18:45,0
1   Bo Holmstrand Kullings MS   Lancer Evo VII  
1:36,0  4:18,3  8:48,2  4:02,5 
 
2 6 Mats Jonsson Forshaga MC A-förare 4wd Ford 18:48,9 3,9 3,9 3,9
2   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
1:38,3  4:21,4  8:43,8  4:05,4 
 
3 8 Jonas Wigren Norrköpings MK A-förare 4wd Ford 18:54,3 9,3 9,3 5,4
3   Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
1:36,9  4:22,7  8:47,9  4:06,8 
 
4 12 Jimmy Joge SMK Motala Bil A-förare 4wd Mitsubishi 19:09,8 24,8 24,8 15,5
4   Mikael Johansson Vansbro MK   Lancer Evo IX  
Entrant: Lagagruppen AB
1:39,0  4:24,7  8:51,7  4:14,4 
 
5 10 Andreas Sjölander SMK Gävle A-förare 4wd Mitsubishi 19:14,9 29,9 29,9 5,1
5   Håkan Jacobsson Norbergs MC   Lancer Evo IX  
1:38,7  4:29,0  8:56,2  4:11,0 
 
6 14 Björn Adolfsson Stockholms BK A-förare 4wd Skoda 19:15,4 30,4 30,4 0,5
6   Cay Nyberg Huddinge MK   Octavia  
1:38,0  4:27,0  8:58,9  4:11,5 
 
7 17 Markus Hällbo Säters MK A-förare 4wd Mitsubishi 19:24,8 39,8 39,8 9,4
7   Lars Gustafsson Hofors MS   Lancer Evo IX  
1:40,9  4:26,0  9:01,7  4:16,2 
 
8 18 Johan Rudengren Eskilstuna MK A-förare 4wd Mitsubishi 19:38,3 53,3 53,3 13,5
8   Christer Johansson Flens MS   Evo 6,5  
1:41,8  4:36,0  9:04,1  4:16,4 
 
9 37 P-G Andersson Årjäng MK A-förare 2wd Suzuki 19:38,5 53,5 0,2
1   Staffan Lindberg Skepptuna MK   Ignis Super 1600  
1:43,6  4:34,1  9:02,9  4:17,9 
 
10 22 Hans-Erik Weng Säffle MC A-förare 4wd Mitsubishi 19:39,5 54,5 54,5 1,0
9   Roger Gunnarsson Södra Sunnerbo MK   Lancer Evo X  
1:41,4  4:34,8  9:04,9  4:18,4 
 
11 11 Åke Jacobsson Emådalens MK A-förare 4wd Ford 19:40,2 55,2 55,2 0,7
10   Anders Hammarsten Emådalens MK   Escort  
1:40,6  4:37,4  9:04,6  4:17,6 
 
11 16 Håkan Svensson Fägre MK A-förare 4wd Mitsubishi 19:40,2 55,2 55,2
10   Peter Hansson Vänersborgs MK   Lancer Evo VI  
1:38,7  4:36,2  9:08,1  4:17,2 
 
13 24 Anders Jonasson Wäxjö MS A-förare 4wd Mitsubishi 19:40,5 55,5 55,5 0,3
12   Andreas Söderström Ryds MK   Lancer Evo IV  
Entrant: www.jonassonmotorsport.com
1:41,4  4:33,2  9:05,6  4:20,3 
 
14 43 Stefan Wass Vara MK A-förare 2wd Opel 19:42,2 57,2 3,7 1,7
2   Mikael Jansson Åmåls MK   Kadett GSI 16v  
1:42,3  4:34,6  9:04,4  4:20,9 
 
15 39 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2wd Volvo 19:45,3 1:00,3 6,8 3,1
3   Conny Sundqvist Storfors MK   940 JB  
1:42,8  4:34,0  9:04,6  4:23,9 
 
16 32 Martin Berglund SMK Gävle A-förare 2wd VW 19:48,1 1:03,1 9,6 2,8
4   Henrik Olsson Hedesunda MK   Golf  
1:42,2  4:37,0  9:07,1  4:21,8 
 
17 19 Joakim Längberg Linköpings MS A-förare 4wd Mitsubishi 19:52,8 1:07,8 1:07,8 4,7
13   Christer Carlsson Katrineholms MK   Evo Vll  
Entrant: TEAM JRM RACING AB
1:45,1  4:37,1  9:12,4  4:18,2 
 
18 21 Joachim Carlström Gullabo RC A-förare 4wd Mitsubishi 19:53,0 1:08,0 1:08,0 0,2
14   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo VII  
1:41,2  4:36,4  9:09,8  4:25,6 
 
19 34 Stefan Jonsson Vännäs MK A-förare 2wd SEAT 19:53,3 1:08,3 14,8 0,3
5   Stefan Ahl Wäxjö MS   Ibiza KitCar  
1:44,1  4:38,9  9:09,5  4:20,8 
 
20 45 Joakim Rydholm Dals MK A-förare 2wd VW 19:57,6 1:12,6 19,1 4,3
6   Roger Rydholm Dals MK   Golf  
1:42,9  4:34,5  9:12,8  4:27,4 
 
21 38 Leif Peterson Göteborgs MF A-förare 2wd Toyota 20:02,3 1:17,3 23,8 4,7
7   Toni Sundqvist SMK Motala Bil   Corolla  
Entrant: tractive ab
1:43,7  4:33,0  9:20,1  4:25,5 
 
22 33 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd Toyota 20:03,9 1:18,9 25,4 1,6
8   Jonas Edvardsson Gestrike RT   Corolla  
Entrant: TRACTIVE AB
1:45,0  4:37,7  9:14,6  4:26,6 
 
23 42 Roland Wallon SMK Kungsör A-förare 2wd Volvo 20:09,3 1:24,3 30,8 5,4
9   Per Schlegel SMK Arboga   240  
1:45,5  4:39,9  9:16,7  4:27,2 
 
24 67 Tommy Sahlqvist Laxå MK A-förare 2wd Volvo 20:10,7 1:25,7 32,2 1,4
10   Christoffer Johnsson Standar Laxå MK   940  
1:45,4  4:41,5  9:16,6  4:27,2 
 
25 40 Thord Johansson SMK Hörby A-förare 2wd Volvo 20:13,5 1:28,5 35,0 2,8
11   Emil Månsson SMK Hörby   940  
Entrant: Konditori Boulevard Kristianstad
1:45,2  4:40,5  9:20,6  4:27,2 
 
26 84 Krister Nordlund Skepptuna MK B-förare 2wd Volvo 20:17,9 1:32,9 4,4
1   Lasse Savander Skepptuna MK   240  
1:50,6  4:34,1  9:19,4  4:33,8 
 
27 51 Anders Lindström Kristianstads MK A-förare 2wd Volvo 20:20,3 1:35,3 41,8 2,4
12   Roger Andersson Kristianstads MK   240 Highspeed  
Entrant: www.swita.se
1:49,1  4:42,3  9:22,5  4:26,4 
 
28 50 Mikael Ericsson SMK Trollhättan A-förare 2wd VW 20:21,5 1:36,5 43,0 1,2
13   Conny Erixon Kullings MS   Golf III  
1:43,2  4:50,3  9:23,0  4:25,0 
 
29 36 Jonas Johansson MK Ran Askersund A-förare 2wd Toyota 20:21,6 1:36,6 43,1 0,1
14   Jörgen Lindahl Ryds MK   Corolla  
1:44,0  4:40,2  9:21,7  4:35,7 
 
30 35 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd Toyota 20:22,7 1:37,7 44,2 1,1
15   Lars-Inge Björlin Säffle MC   Corolla  
Entrant: MP Maskin o Motor AB
1:46,8  4:45,7  9:19,0  4:31,2 
 
31 90 Martin Norenby Dals MK B-förare 2wd Volvo 20:23,8 1:38,8 5,9 1,1
2   Joakim Johannesson Dals MK   944 GL  
1:44,3  4:43,9  9:27,8  4:27,8 
 
32 55 Gary Kajsson Kristianstad MK A-förare 2wd Volvo 20:24,2 1:39,2 45,7 0,4
16   Mats Jönsjö Kristianstads MK   240  
1:46,9  4:38,5  9:28,6  4:30,2 
 
33 46 Patrik Johansson Wäxjö MS A-förare 2wd Ford 20:26,7 1:41,7 48,2 2,5
17   Jesper Johansson Ryds MK   Fiesta  
1:46,7  4:43,6  9:26,8  4:29,6 
 
34 47 Bengt Abrahamsson Kullings MS A-förare 2wd Volvo 20:26,8 1:41,8 48,3 0,1
18   Peter Fogel Kullings MS   940  
1:47,3  4:42,1  9:26,1  4:31,3 
 
35 73 Patrik Larsson SMK Nyköping A-förare 2wd Volvo 20:27,6 1:42,6 49,1 0,8
19   Kristoffer'Kekke'Nordlund SMK Nyköping   240  
Entrant: Lejtorp Racing
1:49,6  4:44,6  9:25,6  4:27,8 
 
36 44 Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2wd Toyota 20:28,8 1:43,8 50,3 1,2
20   Johan Garli Stuguns MK   Corolla  
1:46,0  4:47,4  9:25,6  4:29,8 
 
37 62 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2wd VW 20:31,2 1:46,2 52,7 2,4
21   Daniel Edorsson Katrineholms MK   Golf  
1:49,7  4:44,1  9:24,2  4:33,2 
 
38 77 Jonas Åkesson Karlskrona AK A-förare 2wd Opel 20:34,4 1:49,4 55,9 3,2
22   Jocke Karlsson Karlskrona AK   Ascona 2,4  
Entrant: Gullabo däckfynd
1:45,7  4:43,7  9:29,9  4:35,1 
 
39 49 Johan Nilsson Vara MK A-förare 2wd Volvo 20:36,6 1:51,6 58,1 2,2
23   Matti Johansson Vara MK   242 Släggräser  
1:45,8  4:46,6  9:33,4  4:30,8 
 
40 57 Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2wd Volvo 20:37,7 1:52,7 59,2 1,1
24   Martin Holmdahl Hallsbergs MK   940  
1:44,1  4:47,0  9:29,2  4:37,4 
 
41 75 Per Löfqvist Skene MS A-förare 2wd BMW 20:41,0 1:56,0 1:02,5 3,3
25   Magnus Färm Kristianstads MK   M3  
1:46,2  4:47,3  9:32,6  4:34,9 
 
42 83 Daniel Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Subaru 20:41,5 1:56,5 0,5
1   Micke Pettersson SMK Gävle   Impreza STi  
Entrant: Team Car Care Sthlm
1:44,7  4:53,6  9:32,6  4:30,6 
 
43 89 Fredrik Dannevall Nollåtta MK B-förare 2wd Volvo 20:41,6 1:56,6 23,7 0,1
3   Palle Sjödahl Nollåtta MK   940  
Entrant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR
1:45,9  4:44,0  9:29,0  4:42,7 
 
44 66 Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2wd Volvo 20:42,4 1:57,4 1:03,9 0,8
26   Henrik Eriksson Laxå MK   940  
1:48,4  4:49,5  9:30,0  4:34,5 
 
45 52 Ulrik Ossiansson Götene MK A-förare 2wd VW 20:42,7 1:57,7 1:04,2 0,3
27   Martin Svensson SMK Trollhättan   Golf 2  
1:45,1  4:48,6  9:36,2  4:32,8 
 
46 115 Johan Andersson Norrköpings MK B-förare 2wd Opel 20:42,9 1:57,9 25,0 0,2
4   Joel Ardell Norrköpings MK   Kadett GSI  
Entrant: CARLTECH.SE
1:46,5  4:51,6  9:30,1  4:34,7 
 
47 30 Osborn Eklundh SMK Hörby A-förare 4wd Subaru 20:43,1 1:58,1 1:58,1 0,2
15   Annette Karlsson Vänersborgs MK   Impreza N14  
Entrant: www.swita.se
1:46,8  4:45,9  9:42,2  4:28,2 
 
48 108 Andreas Nilsson Tjust MK B-förare 2wd Volvo 20:45,3 2:00,3 27,4 2,2
5   Joacim Björk Tjust MK   740  
1:48,0  4:54,5  9:33,3  4:29,5 
 
49 70 Mikael Brodd V:a Östergötlands MK A-förare 2wd Saab 20:45,6 2:00,6 1:07,1 0,3
28   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   9-3 Kit Car Etanol  
Entrant: Birkas Bilplåt Skänninge
1:46,1  4:44,4  9:33,6  4:41,5 
 
50 58 Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2wd Volvo 20:46,6 2:01,6 1:08,1 1,0
29   Tommy Magnusson Storfors MK   940  
1:45,3  4:48,6  9:37,9  4:34,8 
 
51 104 Fredrik Hårte Kullings MS B-förare 2wd Volvo 20:53,0 2:08,0 35,1 6,4
6   Benny Holmstrand Kullings MS   242  
1:47,6  4:50,0  9:39,6  4:35,8 
 
52 87 Johan Carlsson Degerfors RC B-förare 2wd Renault 20:56,6 2:11,6 38,7 3,6
7   Johan Lövgren Degerfors RC   Clio Ragnotti  
1:47,9  4:50,2  9:43,6  4:34,9 
 
53 64 Mats Bäck SMK Hedemora A-förare 2wd Opel 20:57,4 2:12,4 1:18,9 0,8
30   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Ascona  
1:55,2  4:46,7  9:32,4  4:43,1 
 
54 98 Daniel Molin Skene MS B-förare 2wd VW 21:00,1 2:15,1 42,2 2,7
8   Magnus Widmark Skene MS   Golf II  
Entrant: www.danielmolin.se
1:48,7  4:54,0  9:41,8  4:35,6 
 
54 82 Bjørn Bækkevold KNA B-förare 4wd Mitsubitshi 21:00,1 2:15,1 18,6
2   Tove Andresen KNA Varna   Evo V  
1:46,8  4:49,7  9:52,9  4:30,7 
 
56 99 Mats Oskarsson Malungs MK B-förare 2wd VW 21:02,0 2:17,0 44,1 1,9
9   Emil Bengtsson Malungs MK   Golf  
1:48,0  4:57,4  9:34,1  4:42,5 
 
56 86 Jonas Brinkemar Horndals MK B-förare 2wd Ford 21:02,0 2:17,0 44,1
9   Camille Cederlund Horndals MK   Fiesta ST  
Entrant: JB:s Bil o Plåt Bosch Car Service
1:47,3  4:57,1  9:44,8  4:32,8 
 
58 97 Alexander Jansson Börje SK B-förare 2wd Volvo 21:02,1 2:17,1 44,2 0,1
11   Andreas Peters Kolsva MS   240  
1:47,0  4:53,9  9:45,4  4:35,8 
 
59 114 Fredrik Johansson Säffle MC B-förare 2wd Volvo 21:03,2 2:18,2 45,3 1,1
12   Mikael Magnusson Säffle MC   242 Bandit Power  
1:49,6  4:50,7  9:47,0  4:35,9 
 
60 113 Jonny Hederstedt Gotlands Mf:s Bilklubb B-förare 2wd Ford 21:07,3 2:22,3 49,4 4,1
13   Jocke Hederstedt Gotlands Mf:s Bilklubb   Escort Mk II  
Entrant: Lejtorp Racing
1:48,5  4:53,9  9:44,0  4:40,9 
 
61 29 Anders Kärnede Älvbygdens MK A-förare 4wd Mitsubishi 21:08,6 2:23,6 2:23,6 1,3
16   Martin Edlund Älvbygdens MK   Lancer Evo III  
1:48,0  4:59,6  9:45,3  4:35,7 
 
62 76 Patrik Olsson Norrköpings MK A-förare 2wd Volvo 21:08,8 2:23,8 1:30,3 0,2
31   Jonas Sandberg Tjust MK   940  
Entrant: Henning Jansson Emballage AB
1:50,3  4:54,4  9:40,6  4:43,5 
 
63 69 Leif Persson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 21:09,0 2:24,0 1:30,5 0,2
32   Fredrik Rudmalm Degerfors MK   940  
1:48,3  4:51,8  9:41,3  4:47,6 
 
64 100 Daniel Johansson Hagfors MK B-förare 2wd Volvo 21:10,1 2:25,1 52,2 1,1
14   Suzanne Pedersen Hagfors MK   240  
1:49,0  4:58,4  9:47,6  4:35,1 
 
65 88 Tommie Lindberg Hällefors MK B-förare 2wd Peugeot 21:12,8 2:27,8 54,9 2,7
15   Martin Lindberg Hällefors MK   306 GTI  
1:50,3  4:51,3  9:53,1  4:38,1 
 
66 116 Joakim Larsson Norrköpings MK B-förare 2wd Volvo 21:13,7 2:28,7 55,8 0,9
16   Martin Berggren Linköpings MS   242  
1:51,0  4:56,9  9:43,6  4:42,2 
 
67 112 Roger Karlsson V:a Östergötlands MK B-förare 2wd Volvo 21:14,6 2:29,6 56,7 0,9
17   Emanuel Karlborg V:a Östergötlands MK   240  
1:48,7  4:59,5  9:49,5  4:36,9 
 
68 74 Björn 'Nalle' Larsson Forshaga MC A-förare 2wd Volvo 21:20,2 2:35,2 1:41,7 5,6
33   Reine Nyberg Forshaga MC   242  
Entrant: PROMT AB
1:50,8  4:57,7  9:41,1  4:50,6 
 
69 96 Mats Persson Laxå MK B-förare 2wd Opel 21:22,1 2:37,1 1:04,2 1,9
18   Tina (Ingrid) Mitakidou Teknis MC   Ascona  
Entrant: Leijtorp Racing
2:01,4  4:54,4  9:48,6  4:37,7 
 
70 123 Lars-Eric Fredriksson Degerfors RC C-förare 2wd Volvo 21:23,0 2:38,0 0,9
1   Håkan Carlsson Degerfors RC   242  
Entrant: Lejtorp Racing
1:49,7  4:58,7  9:52,6  4:42,0 
 
71 128 Kalle Andersson Laxå MK C-förare 2wd Volvo 21:23,1 2:38,1 0,1 0,1
2   Mikael Carlson Laxå MK   242  
Entrant: lejtorp racing
1:58,3  4:53,5  9:47,9  4:43,4 
 
72 68 Pär Karlsson Lidköpings MSF A-förare 2wd Peugeot 21:26,0 2:41,0 1:47,5 2,9
34   Ulf Axelsson Lidköpings MSF   205 GTI  
1:51,2  5:03,9  9:52,6  4:38,3 
 
73 143 Kristoffer Karlsson Dals MK B-förare Volvo Original Volvo 21:30,7 2:45,7 4,7
1   Lars Andersson Dals MK   940  
1:51,3  5:01,3  9:55,1  4:43,0 
 
74 139 Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A-förare Volvo Original Volvo 21:32,3 2:47,3 1,6
1   Tomas Dahn Vetlanda RRC   740  
1:52,3  5:02,9  9:53,3  4:43,8 
 
75 142 Fredrik Karlander Kinds MK B-förare Volvo Original Volvo 21:33,2 2:48,2 2,5 0,9
2   Therece Karlander Kinds MK   940  
1:50,6  4:55,2  10:02,7  4:44,7 
 
76 85 Nicklas Hjerpe Norrköpings MK B-förare 2wd Volvo 21:34,0 2:49,0 1:16,1 0,8
19   Roine'Lillen'Nilson Norrköpings MK   240  
1:49,6  5:01,5  9:58,5  4:44,4 
 
77 81 Bengt Karlsson Götene MK A-förare 2wd Volvo 21:34,1 2:49,1 1:55,6 0,1
35   Thomas Gustafsson Götene MK   240  
1:52,8  5:07,4  9:56,1  4:37,8 
 
78 91 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2wd Volvo 21:34,9 2:49,9 1:17,0 0,8
20   Torbjörn Henrysson Teknis MC   242 JB  
1:48,5  4:55,5  10:04,2  4:46,7 
 
79 107 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2wd Volvo 21:42,0 2:57,0 1:24,1 7,1
21   Rolf Isaksson Dals MK   242  
1:52,9  5:02,3  9:58,4  4:48,4 
 
80 94 Jonas Enderlein Stenungsunds MS B-förare 2wd Volvo 21:44,1 2:59,1 1:26,2 2,1
22   Pierre Ellison Säffle MC   242  
1:51,4  5:02,2  10:04,2  4:46,3 
 
81 59 Mats Larson Fagersta MK A-förare 2wd Opel 21:47,9 3:02,9 2:09,4 3,8
36   Mikael Johansson Fagersta MK   Kadett GSI  
Entrant: AJ ENTREPRENAD AB NORBERG
1:48,7  5:41,8  9:45,1  4:32,3 
 
82 92 Niklas Solenö Katrineholms MK B-förare 2wd VW 21:48,0 3:03,0 1:30,1 0,1
23   Magnus Nilson Katrineholms MK   Golf Mk III  
Entrant: Odenanläggningsentreprenad AB
1:53,7  5:05,9  10:03,5  4:44,9 
 
83 31 Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare 4wd Subaru 21:51,3 3:06,3 3:06,3 3,3
17   Ulrick Carlsson V:a Östergötlands MK   Legacy  
Entrant: Team KåCe Bilservice
1:49,5  5:14,3  10:02,4  4:45,1 
 
84 110 Peter Sjöberg Skövde MK B-förare 2wd VW 21:51,5 3:06,5 1:33,6 0,2
24   Mikael Åkesson Skövde MK   Golf III  
1:50,7  5:07,4  10:11,6  4:41,8 
 
85 111 Magnus Karlsson Vänersborgs MK B-förare 2wd Volvo 21:56,9 3:11,9 1:39,0 5,4
25   Leif Lindgren Kullings MS   240  
1:51,8  4:55,5  9:52,2  5:17,4 
 
86 117 Andreas 'Scherpen' Scherp Gnesta MK C-förare 4wd Mazda 22:05,2 3:20,2 8,3
1   Stefan Ohlsson Taxinge MK   323  
1:53,6  5:12,3  10:16,5  4:42,8 
 
87 102 Henrik Nyberg MK Kopparberg B-förare 2wd Ford 22:06,0 3:21,0 1:48,1 0,8
26   Magnus Lindkvist Degerfors RC   Escort RS 2000  
1:49,9  5:09,4  10:06,8  4:59,9 
 
88 157 Jonas Thunberg Degerfors RC C-förare Volvo Original Volvo 22:08,4 3:23,4 2,4
1   Patrick Savinainen Degerfors RC   940  
1:53,9  5:08,1  10:15,3  4:51,1 
 
89 159 Johan Granholm SMK Motala Bil C-förare Volvo Original Volvo 22:12,4 3:27,4 4,0 4,0
2   David Westrin SMK Motala Bil   940  
1:55,9  5:12,0  10:14,6  4:49,9 
 
90 120 Mikael Wiberg Storfors MK C-förare 2wd Volvo 22:17,3 3:32,3 54,3 4,9
3   Johan Pettersson Storfors MK   240  
1:51,6  5:03,8  10:37,7  4:44,2 
 
91 129 Thomas Hegge Anderstorp RC B-förare Grupp E VW 22:18,7 3:33,7 1,4
1   Stefan Larsson Kullings MS   Golf  
1:54,9  5:08,6  10:22,7  4:52,5 
 
92 130 Claes Engwall Vetlanda RRC B-förare Grupp E Audi 22:19,1 3:34,1 0,4 0,4
2   Anders Engwall Vetlanda RRC   A3  
1:56,8  5:10,0  10:08,3  5:04,0 
 
93 140 Patrik Jonsson Nora MK A-förare Volvo Original Volvo 22:19,7 3:34,7 47,4 0,6
2   Per (Pelikan) Carlsson Nora MK   940  
1:54,7  5:09,2  10:17,6  4:58,2 
 
94 155 Lars Markusson Kullings MS C-förare Volvo Original Volvo 22:19,8 3:34,8 11,4 0,1
3   Per Markusson Kullings MS   240  
1:53,3  5:05,6  10:26,3  4:54,6 
 
95 151 Tore Bigsten Götene MK C-förare Volvo Original Volvo 22:21,0 3:36,0 12,6 1,2
4   Martin Andersson Götene MK   940  
1:59,3  5:09,1  10:19,6  4:53,0 
 
96 162 Andreas Westlund Kullings MS C-förare Volvo Original Volvo 22:24,0 3:39,0 15,6 3,0
5   Niclas Börjeson Kullings MS   940  
1:55,9  5:16,5  10:17,7  4:53,9 
 
97 154 Martin Adolfsson Säffle MC C-förare Volvo Original Volvo 22:24,3 3:39,3 15,9 0,3
6   Alfred Andersen Åmåls MK   940  
1:56,2  5:10,2  10:23,8  4:54,1 
 
98 105 Micke 'Pulver' Persson Fagersta MK B-förare 2wd Ford 22:25,9 3:40,9 2:08,0 1,6
27   Thomas'Vallåkra' Henriksson Fagersta MK   Escort RS 2000  
Entrant: AJ ENTREPRENAD AB I NORBERG
1:55,7  5:21,7  10:17,2  4:51,3 
 
99 125 Maria Andersson SMK Valdemarsvik C-förare 2wd Peugeot 22:26,8 3:41,8 1:03,8 0,9
4   Göran Andersson SMK Valdemarsvik   306 GTI  
1:53,7  5:12,3  10:21,3  4:59,5 
 
100 147 Markus Johnzon Varbergs MK B-förare Volvo Original Volvo 22:30,0 3:45,0 59,3 3,2
3   Peter Dahlsund Varbergs MK   244  
1:57,1  5:08,9  10:31,2  4:52,8 
 
101 144 Mats Johansson Göteborgs MF B-förare Volvo Original Volvo 22:30,7 3:45,7 1:00,0 0,7
4   Annette Andre Göteborgs MF   242  
1:52,3  5:12,1  10:28,4  4:57,9 
 
102 4 Lena Sandelius Göteborgs MF Tjej-RM Volvo 22:30,9 3:45,9 0,2
1   Erik Ekenberg Göteborgs MF   940  
Entrant: ugil.se
1:57,7  5:14,6  10:22,1  4:56,5 
 
103 158 Johan Nyman SMK Trollhättan C-förare Volvo Original Volvo 22:34,0 3:49,0 25,6 3,1
7   Klas Ivarsson SMK Trollhättan   244  
1:57,4  5:15,2  10:27,5  4:53,9 
 
104 121 Tobias Nordwall Storfors MK C-förare 2wd Opel 22:37,5 3:52,5 1:14,5 3,5
5   Peter Nordwall Storfors MK   Ascona B 2,0  
2:00,0  5:19,8  10:23,8  4:53,9 
 
105 118 Roland Åkeson Skövde MK C-förare 4wd Mitsubishi 22:37,9 3:52,9 32,7 0,4
2   Gunnar Johansson Skövde MK   Lancer Evo III  
1:53,7  5:14,9  10:34,7  4:54,6 
 
106 164 Lennart Dybeck MK Ran C-förare Volvo Original Volvo 22:43,1 3:58,1 34,7 5,2
8   Peter Sedig MK Ran   242  
1:57,5  5:10,1  10:25,3  5:10,2 
 
107 149 Joakim Nilsson SMK Hörby B-förare Volvo Original Volvo 22:45,5 4:00,5 1:14,8 2,4
5   Tomas Gustavsson Kristianstads MK   740  
1:55,0  5:15,7  10:32,8  5:02,0 
 
108 150 Robert Johansson Göteborgs MF C-förare Volvo Original Volvo 22:52,1 4:07,1 43,7 6,6
9   Torbjörn Thomsen Älvbygdens MK   240  
1:59,9  5:18,4  10:32,6  5:01,2 
 
108 173 David Pettersson Falköpings MK Ungdomsrally Volvo 22:52,1 4:07,1
1   Patrik Pettersson Skövde MK   740  
Entrant: Lejtorp Racing
1:57,6  5:18,8  10:35,0  5:00,7 
 
110 146 Urban Andersson Stenungsunds MS B-förare Volvo Original Volvo 22:56,3 4:11,3 1:25,6 4,2
6   Christer Andersson Stenungsunds MS   940  
1:57,4  5:17,0  10:44,4  4:57,5 
 
111 169 Daniel Hellstadius Kullings MS C-förare Volvo Original Volvo 22:57,1 4:12,1 48,7 0,8
10   Joacim Wigertson Kullings MS   940  
1:59,7  5:24,8  10:33,1  4:59,5 
 
112 2 Ramona Karlsson Falköpings MK Tjej-RM Mitsubishi 23:02,0 4:17,0 31,1 4,9
2   Miriam Walfridsson MK Ratten   Lancer Evo V  
1:41,6  4:35,1  12:23,8  4:21,5 
 
113 152 Michael 'Bonnen' Larsson MK Ran Askersund C-förare Volvo Original Volvo 23:04,1 4:19,1 55,7 2,1
11   Mats Carlsson MK Ran Askersund   240  
2:00,6  5:09,7  10:25,1  5:28,7 
 
114 174 Sebastian 'Bastan' Johansson Mariestads MS Ungdomsrally Volvo 23:08,4 4:23,4 16,3 4,3
2   Sebastian 'Drängen' Nihlmar Mariestads MS   244  
1:58,7  5:24,8  10:41,9  5:03,0 
 
115 178 Robin Friberg Ludvika MS Ungdomsrally Suzuki 23:11,4 4:26,4 19,3 3,0
3   Peter Friberg Ludvika MS   Swift  
2:07,5  5:41,3  10:24,3  4:58,3 
 
116 170 Mattias Andersson V:a Östergötlands MK C-förare Volvo Original Volvo 23:11,6 4:26,6 1:03,2 0,2
12   Christian Kleén Östergyllen RC   242  
1:58,5  5:18,8  10:48,0  5:06,3 
 
117 166 Pär Johansson Eskilstuna MK C-förare Volvo Original Volvo 23:14,7 4:29,7 1:06,3 3,1
13   Rikard Strindlund Eskilstuna MK   240  
1:57,8  5:20,3  10:45,1  5:11,5 
 
118 176 Algot Öberg SMK Västerås Gokart Ungdomsrally VW 23:15,7 4:30,7 23,6 1,0
4   Fredrik Jonson Strängnäs AMS   Polo  
Entrant: Sörmlands Energi AB
1:58,2  5:28,3  10:49,4  4:59,8 
 
119 148 Tony Larsson Kinds MK B-förare Volvo Original Volvo 23:21,4 4:36,4 1:50,7 5,7
7   Peter Fager Kinds MK   244  
1:57,3  5:28,2  10:53,6  5:02,3 
 
120 156 Emil Kåberg Laxå MK C-förare Volvo Original Volvo 23:35,1 4:50,1 1:26,7 13,7
14   Fredrik Persson Laxå MK   244  
2:00,1  5:24,7  10:56,0  5:14,3 
 
121 126 Stig Bergqvist Tidaholms MK C-förare 2wd Volvo 23:52,7 5:07,7 2:29,7 17,6
6   Sonny Torgrimsson Tidaholms MK   242  
Entrant: McDonald´s Skövde
2:01,7  5:29,1  11:09,3  5:12,6 
 
122 133 Fredrik Johansson Vara MK C-förare Grupp E Volvo 23:57,7 5:12,7 5,0
1   Ronny Parkinson Johansson Vara MK   240 P  
1:59,8  5:34,1  11:16,4  5:07,4 
 
123 163 Jessica Hägg Stenungsunds MS C-förare Volvo Original Volvo 23:59,0 5:14,0 1:50,6 1,3
15   Markus Björklund Stenungsunds MS   242  
1:59,9  5:43,7  11:00,8  5:14,6 
 
124 168 Martin Karlsson Alingsås MK C-förare Volvo Original Volvo 24:04,1 5:19,1 1:55,7 5,1
16   Klas Karlsson Kullings MS   244  
1:58,7  5:19,0  11:42,5  5:03,9 
 
125 171 Niklas Ahlberg Kinds MK C-förare Volvo Original Volvo 24:05,2 5:20,2 1:56,8 1,1
17   Johan Lantz Kinds MK   244  
1:57,5  5:15,6  11:50,3  5:01,8 
 
126 165 Tony Ivarsson Mariestads MS C-förare Volvo Original Volvo 24:24,9 5:39,9 2:16,5 19,7
18   Andreas Ivarsson Mariestads MS   240  
2:06,7  5:39,8  11:17,9  5:20,5 
 
127 135 Emma Fransson Vetlanda RRC C-förare Grupp E Saab 24:31,6 5:46,6 33,9 6,7
2   Ronny Karlsson Vetlanda RRC   99  
2:06,1  5:40,7  11:27,9  5:16,9 
 
128 167 Anders Johansson Mariestads MS C-förare Volvo Original Volvo 24:41,6 5:56,6 2:33,2 10,0
19   Dennis Persson Laxå MK   244 GLT  
2:04,8  5:51,3  11:16,5  5:29,0 
 
129 145 Jörgen Sundström Vara MK B-förare Volvo Original Volvo 24:43,3 5:58,3 3:12,6 1,7
8   Håkan Engelbrektsson SMK Trollhättan   240  
1:54,0  7:43,5  10:12,6  4:53,2 
 
130 175 Jesper Ödberg Falköpings MK Ungdomsrally Volvo 24:49,0 6:04,0 1:56,9 5,7
5   Anders Andersson Falköpings MK   244  
2:13,3  5:40,4  11:18,5  5:36,8 
 
131 131 Kristoffer Karlsson Säffle MC C-förare Grupp E Opel 25:07,9 6:22,9 1:10,2 18,9
3   Mikael Olander Säffle MC   Ascona B  
2:09,4  5:54,8  11:40,2  5:23,5 
 
132 136 Philip Haag Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 25:28,4 6:43,4 1:30,7 20,5
4   Erik Stenberg Kullings MS   244  
2:03,9  5:30,8  12:36,8  5:16,9 
 
133 5 Hanna Jonsson Nora MK Tjej-RM Volvo 25:31,0 6:46,0 3:00,1 2,6
3   Lena Ekström Tungfelt Östernärkes RMC   242  
Entrant: Ekströms Bygg AB
2:07,1  5:54,6  12:05,3  5:24,0 
 
134 172 Martin Miles Mariestads MS Appendix K Volvo 25:35,2 6:50,2 4,2
1   Stellan Karlsson Mariestads MS   Amazon 122 S  
2:20,8  6:17,7  11:25,8  5:30,9 
 
135 141 Göran Wigertson Kullings MS A-förare Volvo Original Volvo 26:13,8 7:28,8 4:41,5 38,6
3   Jonas Bergsander Lidköpings MSF   242  
2:19,6  6:18,9  12:10,5  5:24,8 
 
136 134 Ulf Hummel Älvbygdens MK C-förare Grupp E VW 26:22,6 7:37,6 2:24,9 8,8
5   Anne Hummel Älvbygdens MK   Golf 2  
2:13,9  5:44,3  12:59,7  5:24,7 
 
137 132 Carl Magnus Ivarsson Vara MK C-förare Grupp E VW 26:43,1 7:58,1 2:45,4 20,5
6   Mattias Kihlström Vara MK   Golf  
1:59,9  5:25,2  10:40,0  5:08,0  Penalties 3:30
 
138 137 Carola Aronsson Kullings MS C-förare Grupp E VW 26:45,2 8:00,2 2:47,5 2,1
7   Johan Kempe Kullings MS   Golf  
2:15,7  6:01,7  12:43,6  5:44,2 
 
139 72 Stefan Axelsson Säffle MC A-förare 2wd Volvo 26:56,3 8:11,3 7:17,8 11,1
37   Sven-Olof Leander Säffle MC   740  
Entrant: TEAM DIALECT
1:46,4  4:44,4  15:26,2  4:59,3 
 
140 1 Jennie-Lee Hermansson KAK Tjej-RM Mitsubishi 29:11,6 10:26,6 6:40,7 2:15,3
4   Ola Persson Rasbo MK   Lancer Evo IX  
1:43,1  4:38,9  18:19,6  4:30,0 
 
141 124 Mikael Johansson Fjärås MK C-förare 2wd Opel 47:06,7 28:21,7 25:43,7 17:55,1
7   Bo Strandling Fjärås MK   Ascona  
2:06,4  5:35,6  31:29,4  5:15,3  Penalties 2:40
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!