Svenska English
Rally-SM 2010 Raceconsulting
2010-02-11 Rally Sweden SM Official final
After SS 10
55 competitors
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 49 P-G Andersson Årjängs MK Otrimmat 4WD Skoda 1:00:07,1
1   Anders Fredriksson Årjängs MK   Fabia S2000  
1:36,6  12:17,8  11:41,3  10:35,7  1:40,8  14:18,2  7:46,7  Penalties 10
 
2 24 Patrik Sandell Jämtlands MK Otrimmat 4WD Skoda 1:01:35,6 1:28,5 1:28,5 1:28,5
2   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia S2000  
Entrant: Red Bull Rally Team
1:38,3  12:37,9  12:05,3  10:56,5  1:43,5  14:40,4  7:53,7 
 
3 50 Patrik Flodin Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 1:01:54,3 1:47,2 1:47,2 18,7
3   Göran Bergsten Forshaga MC   Impreza  
1:39,3  12:50,7  12:06,6  10:54,4  1:46,3  14:39,3  7:57,7 
 
4 101 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 1:02:22,6 2:15,5 28,3
1   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
1:44,2  12:52,5  12:16,4  11:00,3  1:41,0  14:50,5  7:57,7 
 
5 102 Jonas Wigren Norrköpings MK Trimmat 4WD Ford 1:02:39,9 2:32,8 17,3 17,3
2   Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
1:44,7  12:52,5  12:10,9  11:09,9  1:41,1  14:59,5  8:01,3 
 
6 105 Jimmy Joge SMK Motala Bil Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:03:49,7 3:42,6 3:42,6 1:09,8
4   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX  
Entrant: Lagagruppen AB
1:43,3  13:07,1  12:51,8  11:25,1  1:45,3  14:54,9  8:02,2 
 
7 112 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:04:09,7 4:02,6 4:02,6 20,0
5   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
1:47,5  13:12,0  12:36,8  11:28,6  1:48,0  15:08,0  8:08,8 
 
8 113 Hasse Gustafsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Subaru 1:04:21,6 4:14,5 4:14,5 11,9
6   Mikael Johansson Vansbro MK   Impreza  
1:47,8  13:08,0  12:54,5  11:23,9  1:46,0  15:17,1  8:04,3 
 
9 111 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:04:41,5 4:34,4 4:34,4 19,9
7   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   Lancer Evo X  
1:50,1  13:22,7  12:43,6  11:33,5  1:50,3  15:16,9  8:04,4 
 
10 126 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:04:46,4 4:39,3 4:39,3 4,9
8   Jörgen Lindahl Ryds MK   Lancer Evo IX  
Entrant: www.jonassonmotorsport.com
1:49,2  13:24,5  12:50,7  11:29,8  1:45,9  15:13,8  8:12,5 
 
11 110 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 1:04:56,3 4:49,2 4:49,2 9,9
9   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Impreza  
1:49,6  13:19,1  12:49,9  11:36,7  1:45,6  15:21,0  8:14,4 
 
12 108 Tommy Vestlund Borlänge MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:04:57,4 4:50,3 4:50,3 1,1
10   Fredrik Prosén Borlänge MK   Lancer  
1:43,1  13:28,7  13:47,5  11:17,7  1:43,7  14:57,6  7:59,1 
 
13 115 Pontus Tidemand SMK Eda Otrimmat 4WD Subaru 1:05:29,9 5:22,8 5:22,8 32,5
11   Jörgen Nordhagen NMK Hadeland   Impreza  
1:45,5  13:01,9  12:14,9  11:14,8  1:44,1  14:49,7  7:59,0  Penalties 2:40
 
14 121 Björn Persson Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 1:05:43,9 5:36,8 3:21,3 14,0
3   Anders Olsson Asarums MS   Focus WRC  
Entrant: WWW.SWITA.SE
1:53,4  13:50,3  13:09,8  11:39,0  1:48,8  15:10,7  8:11,9 
 
15 127 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 1:05:48,4 5:41,3 4,5
1   Toni Sundkvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: TRACTIVE
1:55,3  14:18,6  13:04,6  11:16,5  1:52,8  15:10,8  8:09,8 
 
16 132 Calle Ward Likenäs MK Trimmat 2WD -1600cc Ford 1:06:02,3 5:55,2 13,9
1   Sophia Karlsson Taxinge MK   Fiesta  
1:59,2  14:14,5  12:59,0  11:21,4  1:55,3  15:09,9  8:13,0  Penalties 10
 
17 152 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 1:06:18,4 6:11,3 30,0 16,1
2   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corolla  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB
1:57,8  13:55,5  13:03,3  11:47,8  1:54,5  15:27,4  8:12,1 
 
18 130 Jonas Johansson MK Ran Askersund Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 1:06:50,3 6:43,2 1:01,9 31,9
3   Martin Holmdahl MK Ran   Corolla  
1:59,9  13:59,3  13:15,2  11:43,8  1:56,9  15:30,8  8:24,4 
 
19 143 Andreas Israelsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:06:52,1 6:45,0 6:45,0 1,8
12   Emil Eklund Gestrike RT   Evo VII  
Entrant: Tord Eklunds Åkeri AB
1:57,9  13:49,3  13:03,0  11:45,0  1:50,4  16:10,9  8:15,6 
 
20 129 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 1:06:55,7 6:48,6 1:07,3 3,6
4   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: KörkortsKungen i Filipstad/ 940JB
2:00,3  14:04,3  13:15,7  11:42,5  1:55,6  15:32,2  8:25,1 
 
21 120 Roger Enlund Västerås MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:07:55,9 7:48,8 7:48,8 1:00,2
13   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
1:51,0  13:47,6  13:52,4  12:03,8  1:48,6  16:02,4  8:30,1 
 
22 141 Nils Fransson Vännäs MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:08:01,0 7:53,9 5,1
1   Peter Fogel Kullings MS   Fiesta ST  
2:02,6  14:15,7  13:35,1  11:54,4  1:57,6  15:47,9  8:27,7 
 
23 103 Mikael Lindqvist SMK Östgöta Trimmat 4WD Ford 1:08:04,0 7:56,9 5:41,4 3,0
4   Per Andersson Hässleholms MK   Focus WRC  
Entrant: TÄTAB hyrliftar
1:59,0  13:06,6  17:43,2  10:58,1  1:43,0  14:38,8  7:55,3 
 
24 114 Joachim Karlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:08:07,2 8:00,1 8:00,1 3,2
14   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo VII  
1:50,2  16:02,9  13:07,7  11:39,6  1:50,2  15:23,5  8:13,1 
 
25 144 Cindy Brüggemann Tjust MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:08:09,3 8:02,2 8:02,2 2,1
15   Eveline Walfridsson MK Ratten   Lancer Evo IX  
1:57,5  15:24,4  13:12,2  11:48,8  1:53,2  15:27,4  8:25,8 
 
26 134 Jan Johansson Fryksdalens MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 1:08:39,8 8:32,7 2:51,4 30,5
5   Anna Nilsson Munkfors MC   940 Evo  
2:03,5  14:17,4  13:23,3  12:06,8  1:58,5  16:02,9  8:47,4 
 
27 139 Torbjörn Westerlund Sollefteå RRC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:08:40,6 8:33,5 39,6 0,8
2   Stefan Petersson Grimslövs MS   Fiesta ST  
1:58,4  13:55,4  13:45,2  12:13,3  1:54,0  16:09,2  8:45,1 
 
28 138 Håkan Björkman Sandvikens MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:08:47,3 8:40,2 46,3 6,7
3   Joel Ardell Norrköpins MK   Fiesta ST  
Entrant: Team Aluline Racing
2:03,3  14:14,7  13:38,6  12:04,0  1:55,9  16:12,9  8:37,9 
 
29 154 Johan Karlsson Degerfors RC Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 1:09:13,4 9:06,3 3:25,0 26,1
6   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
2:06,6  14:35,6  13:32,6  12:29,9  2:00,7  15:59,7  8:28,3 
 
30 151 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 1:09:53,3 9:46,2 4:04,9 39,9
7   Morgan Green Hässleholms MK   Golf  
Entrant: JGMark sten o betongarbete
2:07,6  15:10,1  13:37,3  12:11,8  2:02,1  16:12,6  8:31,8 
 
31 51 Per-Arne Sääv VÖMK Otrimmat 4WD Skoda 1:10:14,3 10:07,2 10:07,2 21,0
16   Karl-Olof Lexe Ryds MK   Fabia S2000  
1:45,8  13:05,6  12:16,0  12:10,2  1:47,5  14:42,5  14:26,7 
 
32 119 Peter Dahlgren Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 1:10:21,8 10:14,7 7:59,2 7,5
5   Jesper Elfver Värmdö MK   Escort  
Entrant: SKAB
1:50,7  14:17,5  13:02,9  11:53,0  1:49,8  15:34,1  11:53,8 
 
33 142 Ramona Karlsson Falköpings MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:10:43,6 10:36,5 10:36,5 21,8
17   Miriam Walfridsson MK Ratten   Evo IX  
1:54,8  14:28,8  13:02,8  12:16,8  4:40,8  16:07,9  8:11,7 
 
34 168 Tobias Bergetorp Offerdals MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 1:10:47,3 10:40,2 2:46,3 3,7
4   Mikael Salomonsson Jämtlands MK   Clio Ragnotti  
2:09,1  14:46,7  14:06,6  12:23,9  2:03,0  16:33,6  8:44,4 
 
35 87 Lasse Storm Stenungsunds MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:11:18,6 11:11,5 3:17,6 31,3
5   Ulf Storm Stenungsunds MS   Fiesta  
2:00,0  14:37,7  14:21,0  12:21,3  2:08,9  16:39,4  8:50,3  Penalties 20
 
36 157 Anders Nyberg MK Orion Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 1:11:29,4 11:22,3 3:28,4 10,8
6   Joakim Johansson MK Orion   Clio Ragnotti  
2:08,0  14:48,1  14:22,7  12:38,8  2:02,0  16:38,7  8:51,1 
 
37 153 Patrik Larsson SMK Nyköping Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 1:11:44,8 11:37,7 5:56,4 15,4
8   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   240  
Entrant: Lejtorp Racing
2:14,5  14:45,1  13:48,0  12:31,0  2:06,4  16:18,2  8:51,6  Penalties 1:10
 
38 137 Mattias Wennman Rasbo MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:11:45,4 11:38,3 3:44,4 0,6
7   Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta ST  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
2:06,1  14:09,8  13:55,2  12:08,7  1:59,3  16:13,0  11:13,3 
 
39 145 Osborn Eklundh SMK Hörby Otrimmat 4WD Subaru 1:12:30,1 12:23,0 12:23,0 44,7
18   Lars Nilsson SMK Hörby   Impreza STi - N14  
Entrant: WWW.SWITA.SE
2:04,4  14:50,2  14:27,2  12:54,7  2:02,0  17:13,7  8:57,9 
 
40 169 Christer Larsson Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Citroën 1:12:50,5 12:43,4 4:49,5 20,4
8   Kenneth Svensson Filipstads MC   Xsara  
Entrant: Team Munkfors bilskort
2:12,3  14:44,3  14:34,9  12:49,9  2:04,2  17:14,2  9:10,7 
 
41 159 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:12:58,6 12:51,5 4:57,6 8,1
9   Mikael Jönsson Asarums MS   Fiesta ST  
4:58,4  14:25,8  14:16,3  12:05,1  2:01,2  16:27,6  8:44,2 
 
42 81 Magnus Samuelsson Otrimmat 4WD Subaru 1:13:00,8 12:53,7 12:53,7 2,2
19   Jörgen Carlsson MSK Kvarnvingarna   WRX N14  
1:57,7  16:31,5  14:38,6  12:38,2  1:56,8  16:41,2  8:36,8 
 
43 162 Niklas Solenö Katrineholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 1:13:21,1 13:14,0 7:32,7 20,3
9   Magnus Nilson Katrineholms MK   Golf Mk III  
2:29,3  15:13,2  14:21,4  12:54,5  2:26,6  16:57,1  8:59,0 
 
44 165 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:13:50,8 13:43,7 5:49,8 29,7
10   Krister Gull Kils MK Bil   Fiesta ST  
2:20,4  18:02,2  14:18,4  12:21,3  2:03,0  16:08,7  8:36,8 
 
45 150 Nicklas Karlsson MK Team Westom Trimmat 2wd 1600-cc Opel 1:14:23,9 14:16,8 8:35,5 33,1
10   Anders Guldbrandsson MK Team Westom   Kadett GSI 16v  
2:08,1  14:07,9  13:37,3  14:21,4  4:55,3  16:33,7  8:40,2 
 
46 131 Victor Henricsson MK Speed Trimmat 2WD -1600cc Ford 1:14:26,3 14:19,2 8:24,0 2,4
2   Håkan Palm Björnjägarns RC   Fiesta R2  
Entrant: Olsbergs MSE
1:57,8  13:41,2  16:03,3  14:16,5  4:52,8  15:16,2  8:18,5 
 
47 117 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 4WD Mitsubishi 1:14:48,7 14:41,6 12:26,1 22,4
6   Fredrik Lif Laxå MK   Evo 6,5 WRC  
1:46,9  15:52,5  15:10,9  13:58,1  4:41,0  15:14,9  8:04,4 
 
48 124 Håkan Svensson Fägre MK Trimmat 4WD Mitsubishi 1:14:57,6 14:50,5 12:35,0 8,9
7   Anders Sjöberg Ljungby MK   Lancer Evo VI  
1:47,6  19:20,7  13:20,0  11:45,0  1:47,4  16:32,7  10:24,2 
 
49 166 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:15:22,0 15:14,9 7:21,0 24,4
11   Marcus Sundh Älmhults MK   Fiesta St150  
2:07,7  14:40,9  19:31,9  12:19,6  1:57,5  16:04,7  8:39,7 
 
50 156 Janne Kristiansson Ryds MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 1:15:59,1 15:52,0 10:10,7 37,1
11   Alexander Jansson Börje SK   940  
Entrant: www.teammoheda.se
2:07,5  14:58,0  14:30,1  12:45,1  2:05,3  20:26,0  9:07,1 
 
51 155 Sune Svensson Anderstorps RC Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 1:16:19,6 16:12,5 10:31,2 20,5
12   Christofer Svensson Anderstorps RC   940  
Entrant: Thule Rental
2:14,6  15:52,5  15:25,3  13:18,3  2:11,2  17:47,7  9:30,0 
 
52 122 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 1:16:52,1 16:45,0 14:29,5 32,5
8   Robert Ardryd MK Kopparberg   Evo Vll  
Entrant: TEAM JRM RACING AB
1:46,3  20:16,9  15:10,9  10:58,1  4:41,0  15:41,9  8:17,0 
 
53 106 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:18:56,5 18:49,4 18:49,4 2:04,4
20   Lars Gustafsson Hofors MS   Lancer Evo IX  
1:52,1  13:13,5  12:39,6  11:22,3  1:45,6  29:56,2  8:07,2 
 
54 167 Kjell Mattsson Östhammars MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Peugeot 1:19:01,7 18:54,6 11:00,7 5,2
12   Gunnar Holstein MK Rimo   206  
Entrant: J:SON Mark o Maskin AB
2:29,4  15:43,8  15:32,6  15:32,6  2:08,2  17:39,4  9:35,7  Penalties 20
 
55 164 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK Trimmat 2wd 1600-cc Opel 1:20:18,4 20:11,3 14:30,0 1:16,7
13   Andreas Willhelmsson Fredriksbergs MK   Ascona B  
2:24,0  15:50,9  16:33,6  14:16,5  4:52,8  17:17,8  9:02,8 
 

Valid HTML 4.01! Valid CSS!