2016-05-21
Violenrallyt
Official final
On SS 3
157 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
156 |
|
Markus Theorin |
Skillingaryds MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
3:12,3 |
|
|
|
1 |
|
|
Henrik Söderkvist |
Skillingaryds MK |
|
|
Evo VII |
|
|
Applicant: Bergfors snickerifabrik |
|
|
157 |
|
Johan Rudengren |
Eskilstuna MK |
4 WD |
|
Škoda |
3:14,5 |
2,2
|
2,2
|
2,2
|
2 |
|
|
Christer Johansson |
Flens MS |
|
|
Fabia WRC |
|
|
|
3 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-förare 2 wd |
|
VW |
3:22,7 |
10,4
|
|
8,2
|
1 |
|
|
Kristoffer Nordlund |
Gnesta MK |
|
|
Golf |
|
|
|
160 |
|
Ronnie Jakobsson |
Kolsva MS |
4 WD |
|
Mitsubishi |
3:23,5 |
11,2
|
11,2
|
0,8
|
3 |
|
|
Ola Toven |
Kolsva MS |
|
|
Evo 6,5 |
|
|
|
12 |
|
Magnus Johansson |
Östgöta BSF |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:25,0 |
12,7
|
2,3
|
1,5
|
2 |
|
|
Andreas Johansson |
Östgöta BSF |
|
|
240 |
|
|
|
6 |
|
Niklas Karlsson |
Vallentuna MK |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:25,3 |
13,0
|
2,6
|
0,3
|
3 |
|
|
Mikael Ståhl |
Haninge MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: VÄRMDÖ MOTORTEKNIK AB |
|
|
201 |
|
Björn Jacobson |
Värmdö BK |
4 WD |
|
Subaru |
3:25,3 |
13,0
|
13,0
|
|
4 |
|
|
Tomas Koepke |
Värmdö MK |
|
|
Impreza STi 555 |
|
|
|
204 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:26,3 |
14,0
|
3,6
|
1,0
|
4 |
|
|
Tommy Lindholm |
Munkfors MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
159 |
|
Joakim Längberg |
Linköpings MS |
4 WD |
|
Mitsubishi |
3:26,9 |
14,6
|
14,6
|
0,6
|
5 |
|
|
Dennis Noren |
V:a Östergötland MK |
|
|
Evo 7 |
|
|
|
1 |
|
Johan Carlsson |
Degerfors RC |
A-förare 2 wd |
|
Citroën |
3:27,2 |
14,9
|
4,5
|
0,3
|
5 |
|
|
Johan Lövgren |
Degerfors RC |
|
|
DS3 R3T |
|
|
|
8 |
|
Robert Andersson |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 wd |
|
Opel |
3:27,4 |
15,1
|
4,7
|
0,2
|
6 |
|
|
Carl-Gustaf Karlsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Astra KitCar |
|
|
|
46 |
|
Pontus Jakobsson |
SMK Nyköping |
B-förare 2 wd |
|
VW |
3:27,8 |
15,5
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Julia Svensson |
Gullabo RC |
|
|
Golf |
|
|
|
164 |
|
Kenneth Lodeklint |
Vallentuna MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
3:28,6 |
16,3
|
16,3
|
0,8
|
6 |
|
|
Jonas Wennberg |
Vallentuna MK |
|
|
Evo 6 |
|
|
|
161 |
|
Michael Holmgren |
Gnesta MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
3:28,7 |
16,4
|
16,4
|
0,1
|
7 |
|
|
Lukas Åkeson |
Gnesta MK |
|
|
Evo 9 |
|
|
|
25 |
|
Niclas Jägerhult |
Vallentuna MK |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:29,2 |
16,9
|
6,5
|
0,5
|
7 |
|
|
Kristofer Dahlström |
Vallentuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
2 |
|
Daniel Röjsel |
SMK Dala Falun |
A-förare 2 wd |
|
Ford |
3:30,0 |
17,7
|
7,3
|
0,8
|
8 |
|
|
Nicklas Edvardsson |
Taxinge MK |
|
|
Fiesta R2 T 1.0 |
|
|
Applicant: Ford Motor Company AB |
|
|
10 |
|
Stefan Hanhela |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 wd |
|
VW |
3:30,6 |
18,3
|
7,9
|
0,6
|
9 |
|
|
Peter Hanhela |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf III KitCar |
|
|
|
5 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-förare 2 wd |
|
Nissan |
3:30,9 |
18,6
|
8,2
|
0,3
|
10 |
|
|
Andreas Olsson |
Rasbo MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
26 |
|
Mats Moberg |
Östergyllen RC |
A-förare 2 wd |
|
Opel |
3:31,6 |
19,3
|
8,9
|
0,7
|
11 |
|
|
Thorbjörn Olofsson |
Östergyllen RC |
|
|
Ascona B |
|
|
|
37 |
|
Jonna Eson Brådhe |
Haninge MK |
B-förare 2 wd |
|
Ford |
3:32,6 |
20,3
|
4,8
|
1,0
|
2 |
|
|
Jonas Magnér |
Gotlands MF BK |
|
|
Fiesta |
|
|
Applicant: System Edström Bilinredningar AB |
|
|
215 |
|
Erik Wigren |
Gestrike RT |
C-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:33,1 |
20,8
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Johan Strid |
Järbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
95 |
|
Elias Lundberg |
SMK Sala |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:33,2 |
20,9
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Pelle Wilén |
Strängnäs AMS |
|
|
940 |
|
|
|
15 |
|
Mats Eriksson |
Haninge MK |
A-förare 2 wd |
|
Ford |
3:33,3 |
21,0
|
10,6
|
0,1
|
12 |
|
|
Stefan Trygg |
Haninge MK |
|
|
Escort |
|
|
|
19 |
|
Mattias Engvall |
Skutskärs MS |
A-förare 2 wd |
|
Honda |
3:34,0 |
21,7
|
11,3
|
0,7
|
13 |
|
|
Robin Wallberg |
Skutskärs MS |
|
|
Civic Type R |
|
|
|
96 |
|
Emil Andersson |
MK Team Westom |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
3:34,1 |
21,8
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Kim Rauséus |
MK Team Westom |
|
|
244 |
|
|
|
9 |
|
Mattias Hallberg |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:34,3 |
22,0
|
11,6
|
0,2
|
14 |
|
|
Valkyria Edlund |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Örby Gummi |
|
|
47 |
|
Tobias Pettersson |
Gränna MK |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:34,6 |
22,3
|
6,8
|
0,3
|
3 |
|
|
Åke Kjellgren |
|
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
|
|
163 |
|
Janne Pettersson |
SMK Nyköping |
4 WD |
|
Audi |
3:35,4 |
23,1
|
23,1
|
0,8
|
8 |
|
|
Lasse Andersson |
SMK Nyköping |
|
|
Quattro |
|
|
|
137 |
|
Claes Molin |
SMK Dala Falun |
Appendix K |
|
Porsche |
3:35,8 |
23,5
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Håkan Jacobsson |
Norbergs MC |
|
|
911 RS |
|
|
|
40 |
|
Andreas Jonsson |
SMK Nyköping |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:36,0 |
23,7
|
8,2
|
0,2
|
4 |
|
|
Magnus Jonsson |
SMK Nyköping |
|
|
242 |
|
|
|
44 |
|
Tim Joons |
Skutskärs MS |
B-förare 2 wd |
|
BMW |
3:36,2 |
23,9
|
8,4
|
0,2
|
5 |
|
|
Anton Berglin |
Skutskärs MS |
|
|
325 |
|
|
|
83 |
|
Oskar Larsson |
SMK Vingåker |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:36,4 |
24,1
|
3,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Jesper Hellström |
SMK Vingåker |
|
|
940 |
|
|
|
75 |
|
Frederik Eckhardt |
Eskilstuna MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:36,6 |
24,3
|
3,4
|
0,2
|
3 |
|
|
Charlie Ekström |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
|
81 |
|
Andreas Persson |
Simrishamns MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:36,6 |
24,3
|
3,4
|
|
3 |
|
|
Frida Olofsson |
Hässleholms MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Lasses Trafikskola Sjöbo |
|
|
18 |
|
Peter Liwell |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 wd |
|
VW |
3:36,8 |
24,5
|
14,1
|
0,2
|
15 |
|
|
Tommy Wallin |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se |
|
|
27 |
|
Patrik Johansson |
Katrineholms MK |
A-förare 2 wd |
|
Toyota |
3:38,5 |
26,2
|
15,8
|
1,7
|
16 |
|
|
Olle Erixon |
Katrineholms MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
53 |
|
Patrick Carlsson |
Eskilstuna MK |
C-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:38,7 |
26,4
|
5,6
|
0,2
|
2 |
|
|
Ingemar Carlsson |
Eskilstuna MK |
|
|
740 |
|
|
|
77 |
|
Kim Nilsson |
Osby K |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:38,7 |
26,4
|
5,5
|
|
5 |
|
|
Peter T Modig |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
169 |
|
Mats Attlebrant |
Gnesta MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
3:38,7 |
26,4
|
26,4
|
|
9 |
|
|
Lucas Karlsson |
Gnesta MK |
|
|
Evo |
|
|
|
30 |
|
Casper Uddberg |
Gnesta MK |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:38,9 |
26,6
|
16,2
|
0,2
|
17 |
|
|
Daniel Suvola |
SMK Nyköping |
|
|
242 |
|
|
|
42 |
|
Jesper Forssell |
Kolsva MS |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:39,0 |
26,7
|
11,2
|
0,1
|
6 |
|
|
Hasse Lindström |
Kolsva MS |
|
|
940 |
|
|
|
23 |
|
Björn Oskarsson |
Huddinge MK |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:39,2 |
26,9
|
16,5
|
0,2
|
18 |
|
|
Patrik Johansson |
Växjö MS |
|
|
240 |
|
|
|
56 |
|
Lars Martin Stensbøl |
KNA Kongsvinger |
C-förare 2 wd |
|
Ford |
3:39,6 |
27,3
|
6,5
|
0,4
|
3 |
|
|
Mads Ola Stensbøl |
KNA Kongsvinger |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
98 |
|
Ola Wördin |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
3:40,1 |
27,8
|
6,0
|
0,5
|
2 |
|
|
Caroline Magnusson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
45 |
|
Andreas Sandin |
Flens MS |
B-förare 2 wd |
|
VW |
3:40,2 |
27,9
|
12,4
|
0,1
|
7 |
|
|
Richard Karlsson |
SMK Nyköping |
|
|
Golf Mk II |
|
|
|
202 |
|
Erik Corell |
SMK Nyköping |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:40,2 |
27,9
|
7,0
|
|
6 |
|
|
Emil Corell |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
|
203 |
|
Johan Carlsson |
Eskilstuna MK |
B-förare 2 wd |
|
VW |
3:40,4 |
28,1
|
12,6
|
0,2
|
8 |
|
|
Stefan Packalén |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf |
|
|
|
11 |
|
Antti Johannesson |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:40,5 |
28,2
|
17,8
|
0,1
|
19 |
|
|
Jim Bergström |
SMK Södermanland |
|
|
242 |
|
|
|
121 |
|
Thobias Svensson |
SMK Hörby |
Grupp E |
|
VW |
3:40,6 |
28,3
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Stefan Petersson |
Grimslövs MS |
|
|
Golf 4 |
|
|
|
72 |
|
Lars Ohlson |
SMK Vingåker |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:40,8 |
28,5
|
7,6
|
0,2
|
7 |
|
|
Göran Widell |
SMK Vingåker |
|
|
940 |
|
|
|
21 |
|
Jonas Björnvad |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 wd |
|
VW |
3:41,1 |
28,8
|
18,4
|
0,3
|
20 |
|
|
Ulf Björnvad |
Mälaröarnas MK |
|
|
Golf |
|
|
|
218 |
|
Kent Nordquist |
Vansbro MK |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:41,1 |
28,8
|
18,4
|
|
20 |
|
|
Per-Erik Hellström |
|
|
|
940 |
|
|
|
80 |
|
Daniel Torph |
Säffle MC |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:41,2 |
28,9
|
8,0
|
0,1
|
8 |
|
|
Patrik Knöös |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
48 |
|
Thomas Bönnemark |
SMK Nyköping |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:41,7 |
29,4
|
13,9
|
0,5
|
9 |
|
|
Kenta Johansson |
SMK Nyköping |
|
|
242 |
|
|
|
168 |
|
Micael Jakobsson |
SMK Nyköping |
4 WD |
|
Subaru |
3:41,7 |
29,4
|
29,4
|
|
10 |
|
|
Kristoffer Gustafsson |
Katrineholms MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
87 |
|
Lukas Andervang |
Dals MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:41,9 |
29,6
|
8,7
|
0,2
|
9 |
|
|
Robin Norling |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
|
97 |
|
Lukas Kindgren |
Åtvidabergs MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
3:41,9 |
29,6
|
7,8
|
|
3 |
|
|
Martin Axelsson |
Västra Östergötlands MK |
|
|
944 |
|
|
|
41 |
|
Mikael Gustavsson |
Katrineholms MK |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:42,1 |
29,8
|
14,3
|
0,2
|
10 |
|
|
Mikael Brinck |
Katrineholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
74 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:42,4 |
30,1
|
9,2
|
0,3
|
10 |
|
|
Mikael Schuster |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
|
100 |
|
Felix Harling |
MK Team Westom |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
3:42,7 |
30,4
|
8,6
|
0,3
|
4 |
|
|
Linus Harling |
MK Team Westom |
|
|
940 |
|
|
|
70 |
|
Andreas Pettersson |
MSK Hammaren |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:42,9 |
30,6
|
9,7
|
0,2
|
11 |
|
|
Linus Pichler |
MSK Hammaren |
|
|
940 |
|
|
|
140 |
|
Anders Frisk |
SMK Sala |
Appendix K |
|
Volvo |
3:43,1 |
30,8
|
7,3
|
0,2
|
2 |
|
|
Joakim Frisk |
MK Eskil |
|
|
244 |
|
|
|
39 |
|
Andreas Dahl |
Värmdö MK |
B-förare 2 wd |
|
Renault |
3:43,3 |
31,0
|
15,5
|
0,2
|
11 |
|
|
Mikael Ence |
Haninge MK |
|
|
Clio 2.0 16v |
|
|
|
35 |
|
Leif Nordh |
Mälaröarnas MK |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:43,6 |
31,3
|
15,8
|
0,3
|
12 |
|
|
Toni Sundqvist |
Motala MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Nordhs Lastmaskiner AB |
|
|
38 |
|
Patrik Pettersson |
Falköpings MK |
B-förare 2 wd |
|
Opel |
3:43,6 |
31,3
|
15,8
|
|
12 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
79 |
|
André Nygren |
MK Ratten |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:43,8 |
31,5
|
10,6
|
0,2
|
12 |
|
|
Emil Olsson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
84 |
|
Rickard Gustafsson |
SMK Södermanland |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:43,8 |
31,5
|
10,6
|
|
12 |
|
|
Patrick Larsson |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
|
170 |
|
Fredrik Lundkvist |
Sigtuna RC |
4 WD |
|
Subaru |
3:44,0 |
31,7
|
31,7
|
0,2
|
11 |
|
|
Anders Lundkvist |
Sigtuna RC |
|
|
Impreza |
|
|
|
73 |
|
Joakim Larsson |
Laxå MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:44,2 |
31,9
|
11,0
|
0,2
|
14 |
|
|
Linus Isaksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
63 |
|
Ola Wredh |
Örsundsbro MK |
C-förare 2 wd |
|
SEAT |
3:44,4 |
32,1
|
11,3
|
0,2
|
4 |
|
|
Ida Eklund |
Örsundsbro MK |
|
|
Ibiza |
|
|
|
115 |
|
Andreas Hultström |
SMK Nyköping |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
3:44,4 |
32,1
|
10,3
|
|
5 |
|
|
Amanda Hultström |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
|
180 |
|
Adrian Ring |
Linköpings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:44,4 |
32,1
|
|
|
1 |
|
|
Per-Åke Ring |
SMK Valdemarsvik |
|
|
940 |
|
|
|
16 |
|
Peter Rådén |
Taxinge MK |
A-förare 2 wd |
|
Opel |
3:44,7 |
32,4
|
22,0
|
0,3
|
22 |
|
|
Conny Rådén |
Taxinge MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
120 |
|
Andreas Olsson |
Kalmar MK |
Grupp E |
|
VW |
3:44,9 |
32,6
|
4,3
|
0,2
|
2 |
|
|
Martin Olsson |
Gullabo RC |
|
|
Golf 4 |
|
|
Applicant: Gullabo Rallydäck 0486-21851 |
|
|
55 |
|
Johan Larsson |
Fredriksbergs MK |
C-förare 2 wd |
|
Opel |
3:45,3 |
33,0
|
12,2
|
0,4
|
5 |
|
|
Lennart Larsson |
Fredriksbergs MK |
|
|
Corsa |
|
|
Applicant: DA Transprort AB Grängesberg |
|
|
102 |
|
Viktor Johansson |
Vara MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
3:45,3 |
33,0
|
11,2
|
|
6 |
|
|
Rickard Johansson |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
101 |
|
Marcus Karlsson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
3:45,5 |
33,2
|
11,4
|
0,2
|
7 |
|
|
Daniel Garsten |
MK Team Westom |
|
|
240 |
|
|
|
125 |
|
Stefan Gustavsson |
Ludvika MS |
Grupp E |
|
VW |
3:45,5 |
33,2
|
4,9
|
|
3 |
|
|
Lars-Erik Kronberg |
Ludvika MS |
|
|
Golf |
|
|
|
171 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:45,5 |
33,2
|
1,1
|
|
2 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
214 |
|
Patrik Jonsson |
Nora MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:45,7 |
33,4
|
12,5
|
0,2
|
15 |
|
|
Alexander Glavsjö |
Karlstad MC Bil |
|
|
940 |
|
|
|
60 |
|
Martin Alarik |
Örsundsbro MK |
C-förare 2 wd |
|
BMW |
3:45,8 |
33,5
|
12,7
|
0,1
|
6 |
|
|
Niklas Landqvist |
SMK Uppsala |
|
|
325 |
|
|
|
78 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:45,9 |
33,6
|
12,7
|
0,1
|
16 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
110 |
|
Henri Cedergren |
SMK Nyköping |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
3:45,9 |
33,6
|
11,8
|
|
8 |
|
|
Sebastian Cedergren |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
|
136 |
|
Lars Davidsson |
Enköpings MK |
Appendix K |
|
Renault |
3:46,0 |
33,7
|
10,2
|
0,1
|
3 |
|
|
Kjell Jansson |
Enköping MK |
|
|
Alpine |
|
|
|
24 |
|
Johannes Joons |
Skutskärs MS |
A-förare 2 wd |
|
Honda |
3:46,2 |
33,9
|
23,5
|
0,2
|
23 |
|
|
Rebecca Engvall |
Skutskärs MS |
|
|
Civic Type-R |
|
|
Applicant: Team RallyShop.se |
|
|
207 |
|
Christian Granfors |
Eskilstuna MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Suzuki |
3:46,5 |
34,2
|
13,3
|
0,3
|
17 |
|
|
Felicia Grundtman |
Eskilstuna MK |
|
|
Swift |
|
|
|
104 |
|
Magnus Berlin |
SMK Uppsala |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
3:46,5 |
34,2
|
12,4
|
|
9 |
|
|
Pontus Eriksson |
Club Tierp Motorpark |
|
|
240 |
|
|
|
86 |
|
Roger Fransson |
Vännäs MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:46,9 |
34,6
|
13,7
|
0,4
|
18 |
|
|
Charlott Holmqvist |
Vännäs MK |
|
|
940 |
|
|
|
50 |
|
Christer Uddberg |
Gnesta MK |
B-förare 2 wd |
|
Opel |
3:47,7 |
35,4
|
19,9
|
0,8
|
14 |
|
|
Kenneth Stenberg |
SMK Vingåker |
|
|
Ascona B |
|
|
|
94 |
|
Pär Johansson |
Eskilstuna MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:48,1 |
35,8
|
14,9
|
0,4
|
19 |
|
|
Niklas Andersson |
Eskilstuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
212 |
|
Daniel Frisk |
SMK Sala |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
3:48,3 |
36,0
|
14,2
|
0,2
|
10 |
|
|
Björn Andersson |
SMK Sala |
|
|
242 |
|
|
|
90 |
|
Jimmy Alfredsson |
SMK Örebro |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:49,0 |
36,7
|
15,8
|
0,7
|
20 |
|
|
Tobias Steen |
Gotlands MFBK |
|
|
940 |
|
|
|
51 |
|
Gunnar Arestav |
Stockholms BK |
C-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:49,5 |
37,2
|
16,4
|
0,5
|
7 |
|
|
Bengt Springer |
Stockholms BK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Örby Gummi |
|
|
58 |
|
Göran Boström |
VÖMK |
C-förare 2 wd |
|
BMW |
3:49,5 |
37,2
|
16,4
|
|
7 |
|
|
Stefan Johansson |
VÖMK |
|
|
E36 |
|
|
|
34 |
|
Pär Carlsson |
Flens MS |
A-förare 2 wd |
|
Citroën |
3:49,8 |
37,5
|
27,1
|
0,3
|
24 |
|
|
Ellen Carlsson |
Flens MS |
|
|
Xsara |
|
|
|
89 |
|
Rickard Ekblom |
Värmdö BK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:49,8 |
37,5
|
16,6
|
|
21 |
|
|
Håkan Ehrsson |
Värmdö BK |
|
|
940 |
|
|
|
91 |
|
Jessica Larsson |
Rasbo MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:49,9 |
37,6
|
16,7
|
0,1
|
22 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
|
172 |
|
Linus Leander |
Säffle MC |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:49,9 |
37,6
|
5,5
|
|
3 |
|
|
Peter Leander |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Spader Äzz Gruppen Bästring/ind.la |
|
|
213 |
|
Robin Granfors |
Eskilstuna MK |
Grupp E |
|
VW |
3:50,1 |
37,8
|
9,5
|
0,2
|
4 |
|
|
Andreas Nilsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
88 |
|
Niclas Lundgren |
Åmåls MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:50,4 |
38,1
|
17,2
|
0,3
|
23 |
|
|
Thorbjörn Tholander |
Toarps MK |
|
|
940 |
|
|
|
64 |
|
Robert Olsson |
SMK Sala |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Suzuki |
3:50,5 |
38,2
|
17,3
|
0,1
|
24 |
|
|
Andreas Brüdigam |
Västerås MS |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Gullvalla Rallyteam |
|
|
65 |
|
Jonas Sjöman |
Flens MS |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:51,6 |
39,3
|
18,4
|
1,1
|
25 |
|
|
Thomas Johansson |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
|
99 |
|
Emelie Axelsson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
3:51,8 |
39,5
|
17,7
|
0,2
|
11 |
|
|
Peter Johansson |
MK Team Treske |
|
|
940 |
|
|
|
112 |
|
Niklas Berglund |
Eskilstuna MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
3:52,8 |
40,5
|
18,7
|
1,0
|
12 |
|
|
Andreas Svensson |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
|
68 |
|
Jan Lingheimer |
VÖMK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:53,2 |
40,9
|
20,0
|
0,4
|
26 |
|
|
Peter Malmberg |
Åtvidabergs MK |
|
|
240 |
|
|
|
67 |
|
Peter Holgersson |
V:a Östergötlands MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:54,4 |
42,1
|
21,2
|
1,2
|
27 |
|
|
Christina Holgersson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
240 |
|
|
|
127 |
|
Alexander Broberg |
SMK Nyköping |
Grupp E |
|
Opel |
3:54,4 |
42,1
|
13,8
|
|
5 |
|
|
Rickard Broberg |
Värmdö MK |
|
|
Astra |
|
|
|
93 |
|
Simon Pettersson |
Skepptuna MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Suzuki |
3:54,8 |
42,5
|
21,6
|
0,4
|
28 |
|
|
Millan Kilman |
Skepptuna MK |
|
|
Swift Mk2 |
|
|
|
54 |
|
Rasmus Carlson |
Katrineholms MK |
C-förare 2 wd |
|
Volvo |
3:55,5 |
43,2
|
22,4
|
0,7
|
9 |
|
|
Lars Carlson |
|
|
|
242 |
|
|
|
123 |
|
David Roos |
Gnesta MK |
Grupp E |
|
VW |
3:55,5 |
43,2
|
14,9
|
|
6 |
|
|
Ludvig Eriksson |
Gnesta MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
31 |
|
Karl-Erik Forsman |
Botkyrka MK |
A-förare 2 wd |
|
Opel |
3:56,8 |
44,5
|
34,1
|
1,3
|
25 |
|
|
Per-Erik Polsäter |
|
|
|
Manta B 2.0 |
|
|
|
69 |
|
Anders Wänn |
Borlänge MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
3:57,0 |
44,7
|
23,8
|
0,2
|
29 |
|
|
Monica Israelsson |
Borlänge MK |
|
|
940 |
|
|
|
205 |
|
Per Carlsson |
Nora MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
3:57,0 |
44,7
|
22,9
|
|
13 |
|
|
Kathleen Bergström |
Östernärke RMC |
|
|
244 |
|
|
|
61 |
|
Fredrik Karlsson |
Västerås MS |
C-förare 2 wd |
|
Peugeot |
3:57,2 |
44,9
|
24,1
|
0,2
|
10 |
|
|
Andreas Abrahamsson |
Katrineholms MK |
|
|
306 |
|
|
|
52 |
|
Stefan Andersson |
Västerås MS |
C-förare 2 wd |
|
Ford |
3:57,6 |
45,3
|
24,5
|
0,4
|
11 |
|
|
Roger Lindholm |
Västerås MS |
|
|
Escort |
|
|
|
173 |
|
Victor Hansen |
SMK Hörby |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:57,6 |
45,3
|
13,2
|
|
4 |
|
|
Tom Kristensson |
SMK Hörby |
|
|
940 |
|
|
|
151 |
|
Lennart Stocker |
Värmdö BK |
Appendix K |
|
Opel |
3:57,9 |
45,6
|
22,1
|
0,3
|
4 |
|
|
P O Einerfeldt |
Värmdö BK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
179 |
|
Oliver Granfors |
Eskilstuna MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:58,0 |
45,7
|
13,6
|
0,1
|
5 |
|
|
Jukka Latvasalo |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
|
175 |
|
David Dannevall |
Värmdö BK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:58,1 |
45,8
|
13,7
|
0,1
|
6 |
|
|
Fredrik Dannevall |
Värmdö BK |
|
|
940 |
|
|
|
114 |
|
Magnus Alarik |
Örsundsbro MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
3:58,2 |
45,9
|
24,1
|
0,1
|
14 |
|
|
Tomas Strömberg |
Örsundsbro MK |
|
|
940 |
|
|
|
128 |
|
Jonna Olsson |
Katrineholms MK |
Grupp E |
|
VW |
3:58,8 |
46,5
|
18,2
|
0,6
|
7 |
|
|
Patrik Johansson |
SMK Nyköping |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
111 |
|
Nils Larsson |
SMK Vingåker |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
3:59,2 |
46,9
|
25,1
|
0,4
|
15 |
|
|
Max Bäcker |
SMK Vingåker |
|
|
240 |
|
|
Applicant: bygg o schakt |
|
|
131 |
|
Peter Rydholm |
Eskilstuna MK |
Grupp E |
|
Audi |
3:59,5 |
47,2
|
18,9
|
0,3
|
8 |
|
|
Urban Risberg |
Eskilstuna MK |
|
|
80 |
|
|
|
126 |
|
Mikael Molin |
MK Ramunder |
Grupp E |
|
Opel |
4:00,0 |
47,7
|
19,4
|
0,5
|
9 |
|
|
Christer Molin |
MK Ramunder |
|
|
Astra G |
|
|
|
153 |
|
Alex Nagy |
Huddinge MK |
Appendix K |
|
Volvo |
4:00,2 |
47,9
|
24,4
|
0,2
|
5 |
|
|
Lennart Bohm |
Huddinge MK |
|
|
142 |
|
|
|
36 |
|
Peter Ericsson |
Östhammars MK |
B-förare 2 wd |
|
VW |
4:00,6 |
48,3
|
32,8
|
0,4
|
15 |
|
|
Ida Fredriksson |
Östhammars MK |
|
|
Golf 16v |
|
|
|
132 |
|
Andreas Rosén |
SMK Vingåker |
Grupp E |
|
BMW |
4:00,8 |
48,5
|
20,2
|
0,2
|
10 |
|
|
Linn Sjöberg |
SMK Vingåker |
|
|
318 |
|
|
|
113 |
|
Claes Claesson |
Katrineholms MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
4:01,9 |
49,6
|
27,8
|
1,1
|
16 |
|
|
Peter Fritz |
Katrineholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
177 |
|
Joakim Ellner Landberg |
SMK Södermanland |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:02,3 |
50,0
|
17,9
|
0,4
|
7 |
|
|
Marie Ellner Landberg |
SMK Södermanland |
|
|
244 |
|
|
|
206 |
|
Håkan Grosch |
MK Ratten |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N-1400 |
|
Volvo |
4:02,6 |
50,3
|
29,4
|
0,3
|
30 |
|
|
Jimmy Grosch |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
105 |
|
Mikael Sundqvist |
SMK Örebro |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
4:03,5 |
51,2
|
29,4
|
0,9
|
17 |
|
|
Ann-Kristin Sundqvist |
SMK Örebro |
|
|
940 |
|
|
|
49 |
|
Henrik Oscarson |
MSK Hammaren |
B-förare 2 wd |
|
Saab |
4:05,4 |
53,1
|
37,6
|
1,9
|
16 |
|
|
Stefan Jansson |
Västerås MS |
|
|
9-3 |
|
|
|
141 |
|
Karl-Bertil Ling |
Kolsva MS |
Appendix K |
|
Ford |
4:05,5 |
53,2
|
29,7
|
0,1
|
6 |
|
|
Jan Nilsson |
Kolsva MS |
|
|
Falcon Sprint |
|
|
|
109 |
|
Henrik Johansson |
Va:östergötlands MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
4:06,2 |
53,9
|
32,1
|
0,7
|
18 |
|
|
Linnéa Flod |
SMK Nyköping |
|
|
240 |
|
|
|
106 |
|
Niklas Landin |
Flens MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
4:06,6 |
54,3
|
32,5
|
0,4
|
19 |
|
|
Håkan Lundqvist |
Katrineholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
59 |
|
Håkan Flod |
SMK Nyköping |
C-förare 2 wd |
|
Opel |
4:07,0 |
54,7
|
33,9
|
0,4
|
12 |
|
|
Josefina Hellkvist |
V:a Östergötlands MK |
|
|
Manta B |
|
|
|
146 |
|
Gunnar Olsson |
SMK Vingåker |
Appendix K |
|
Volvo |
4:07,3 |
55,0
|
31,5
|
0,3
|
7 |
|
|
Gustav Olsson |
SMK Vingåker |
|
|
142 |
|
|
|
107 |
|
Marcus Jardler |
Östmark MFF |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
4:07,5 |
55,2
|
33,4
|
0,2
|
20 |
|
|
Kent-Ola Björklund |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
176 |
|
Martin Broberg |
Värmdö BK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:07,6 |
55,3
|
23,2
|
0,1
|
8 |
|
|
Tobias Lis |
Värmdö MK |
|
|
940 |
|
|
|
133 |
|
Johan Karlsson |
Katrineholms MK |
Grupp E |
|
VW |
4:07,7 |
55,4
|
27,1
|
0,1
|
11 |
|
|
Henrik Dahlgren |
Katrineholms MK |
|
|
Golf |
|
|
|
130 |
|
Ricard Gelin |
Gnesta MK |
Grupp E |
|
Saab |
4:10,1 |
57,8
|
29,5
|
2,4
|
12 |
|
|
Frans Hamrén-Söderbäck |
SMK Nyköping |
|
|
90 |
|
|
Applicant: Team Glenna Racing |
|
|
129 |
|
Nicklas Gustafsson |
SMK Nyköping |
Grupp E |
|
VW |
4:10,8 |
58,5
|
30,2
|
0,7
|
13 |
|
|
Tomas Fredriksson |
SMK Nyköping |
|
|
Golf GT |
|
|
|
62 |
|
Pär Henrik Andersson |
Eskilstuna MK |
C-förare 2 wd |
|
VW |
4:14,1 |
1:01,8
|
41,0
|
3,3
|
13 |
|
|
Cajsa Carlsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf I |
|
|
|
22 |
|
Göran Huggare |
Kolsva MS |
A-förare 2 wd |
|
Opel |
4:14,2 |
1:01,9
|
51,5
|
0,1
|
26 |
|
|
Sture Huggare |
Kolsva MS |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
124 |
|
Esbjörn Fälth |
Katrineholms MK |
Grupp E |
|
Opel |
4:17,4 |
1:05,1
|
36,8
|
3,2
|
14 |
|
|
Maths Storm |
Katrineholms MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
116 |
|
Linda Sjölin |
Flens MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
4:17,8 |
1:05,5
|
43,7
|
0,4
|
21 |
|
|
Mikael Söderberg |
Enköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
33 |
|
Curt Åkerberg |
Flens MS |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
4:19,2 |
1:06,9
|
56,5
|
1,4
|
27 |
|
|
Tommy Börjesson |
Flens MS |
|
|
142 |
|
|
|
119 |
|
Anders Ellner |
SMK Södermanland |
Grupp E |
|
Opel |
4:20,1 |
1:07,8
|
39,5
|
0,9
|
15 |
|
|
Catrine Ellner |
SMK Södermanland |
|
|
Ascona B |
|
|
|
147 |
|
Anders Jansson |
Katrineholms MK |
Appendix K |
|
Saab |
4:22,1 |
1:09,8
|
46,3
|
2,0
|
8 |
|
|
Åke Andersson |
Katrineholms MK |
|
|
96 V4 |
|
|
|
149 |
|
Jan Andresson |
Filipststad MC |
Appendix K |
|
BMW |
4:23,9 |
1:11,6
|
48,1
|
1,8
|
9 |
|
|
Lennart Karlsson |
Filipstads MC |
|
|
2002 |
|
|
|
108 |
|
Michael Liljeberg |
Mälaröarnas MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
4:26,4 |
1:14,1
|
52,3
|
2,5
|
22 |
|
|
Pär Loden |
Mälaröarnas MK |
|
|
244 |
|
|
|
154 |
|
Peter Thume |
Kolsva MS |
Appendix K |
|
Opel |
4:29,3 |
1:17,0
|
53,5
|
2,9
|
10 |
|
|
Karin Danielsson |
Kolsva MS |
|
|
Kadett GTE |
|
|
|
182 |
|
Josefine Björling |
Katrineholms MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:07,0 |
1:54,7
|
1:22,6
|
37,7
|
9 |
|
|
Robert Björling |
Katrineholms MK |
|
|
740 |
|
|
|
117 |
|
Rolf Karlsson |
SMK Arboga |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F/Gr.N -1400 |
|
Volvo |
5:10,6 |
1:58,3
|
1:36,5
|
3,6
|
23 |
|
|
Åke Carlbom |
Eskilstuna MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: PRO Rally Team |
|
|
57 |
|
Rasmus Bergström |
Haninge MK |
C-förare 2 wd |
|
Opel |
5:18,0 |
2:05,7
|
1:44,9
|
7,4
|
14 |
|
|
Sandra Bergström |
Haninge MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
32 |
|
Peter Hålling |
Norrköpings MK |
A-förare 2 wd |
|
Opel |
6:58,8 |
3:46,5
|
3:36,1
|
1:40,8
|
28 |
|
|
Björn Svensson |
Östgöta BF |
|
|
Ascona B |
|
|
|
208 |
|
Daniel Damberg |
SMK Motala Bil |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
30:19,7 |
27:07,4
|
26:57,0
|
23:20,9
|
29 |
|
|
Torbjörn Kadebro |
Västra Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|