2016-07-30
Kullingstrofén
Official final
On SS 4
163 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
9 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:45,4 |
|
|
|
1 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
|
R5 |
|
|
|
13 |
|
Björn Adolfsson |
KAK |
A-förare 4 WD |
|
Peugeot |
2:47,3 |
1,9
|
1,9
|
1,9
|
2 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
|
208 R5 |
|
|
|
5 |
|
Ronnie Jakobsson |
Kolsva MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:47,5 |
2,1
|
2,1
|
0,2
|
3 |
|
|
Ola Toven |
Kolsva MS |
|
|
Lancer Evo 6,5 |
|
|
|
6 |
|
Joachim Grahn |
Simrishamns MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
2:48,2 |
2,8
|
2,8
|
0,7
|
4 |
|
|
Rickard Nilsson |
Simrishamns MK |
|
|
Focus WRC 05 |
|
|
|
26 |
|
Philip Haag |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
Citroën |
2:49,5 |
4,1
|
|
1,3
|
1 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
|
DS3 R3 |
|
|
|
4 |
|
Emil Carlsson |
Katrineholms MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:50,6 |
5,2
|
5,2
|
1,1
|
5 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
23 |
|
Jimmy Wessbo |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:51,2 |
5,8
|
1,7
|
0,6
|
2 |
|
|
Nina Jonasson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Johanssons Bilverkstad i Borås |
|
|
22 |
|
Lars Engström |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:51,3 |
5,9
|
1,8
|
0,1
|
3 |
|
|
Gunnar Flodén |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
27 |
|
Tomas L. Pettersson |
Grangärde RRC |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
2:51,6 |
6,2
|
2,1
|
0,3
|
4 |
|
|
Toni Sundkvist |
SMK Motala Bil |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
Applicant: TRACTIVE AB |
|
|
18 |
|
Johan Svensson |
SMK Valdemarsvik |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:51,7 |
6,3
|
2,2
|
0,1
|
5 |
|
|
Terje Plomén |
SMK Valdemarsvik |
|
|
240 |
|
|
|
2 |
|
Mattias Lindberg |
Vänersborgs MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
2:52,6 |
7,2
|
7,2
|
0,9
|
6 |
|
|
Marcus Bengtsson |
Vänersborgs MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
15 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
2:52,8 |
7,4
|
3,3
|
0,2
|
6 |
|
|
Kristoffer Nordlund |
Gnesta MK |
|
|
Golf |
|
|
|
10 |
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:52,9 |
7,5
|
7,5
|
0,1
|
7 |
|
|
Peder Johansson |
MK Team Treske |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
87 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:52,9 |
7,5
|
|
|
1 |
|
|
Weine Larsson |
SMK Karlskoga |
|
|
940 |
|
|
|
16 |
|
Jens Branteström |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
2:53,3 |
7,9
|
3,8
|
0,4
|
7 |
|
|
Per Christensen |
Rasbo MK |
|
|
Sunny GTI |
|
|
Applicant: ABevelko |
|
|
12 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:53,6 |
8,2
|
8,2
|
0,3
|
8 |
|
|
Lars Andersson |
SMK Trollhättan |
|
|
R5 |
|
|
Applicant: O'Learys Racing |
|
|
14 |
|
Daniel Wall |
MSK Kvarnvingarna |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:53,6 |
8,2
|
4,1
|
|
8 |
|
|
Lina Jonasson |
Ydre MK |
|
|
240 |
|
|
|
7 |
|
Roland Eliasson |
Östgöta BSF |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:53,7 |
8,3
|
8,3
|
0,1
|
9 |
|
|
Reine Lundqvist |
Östgöta BSF |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
155 |
|
Erik Wigren |
Gestrike RT |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:53,7 |
8,3
|
|
|
1 |
|
|
Johan Strid |
Järbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
105 |
|
Tobias Pettersson |
Gränna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:54,1 |
8,7
|
1,2
|
0,4
|
2 |
|
|
Åke Kjellgren |
Gränna MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
|
|
81 |
|
Martin Jakobsson |
Kolsva MS |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:54,2 |
8,8
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Melina Toven |
Kolsva MS |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
41 |
|
Niklas Blomkvist |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:54,5 |
9,1
|
5,0
|
0,3
|
9 |
|
|
Per Wiksten |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
32 |
|
Jonas Björnvad |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
2:54,8 |
9,4
|
5,3
|
0,3
|
10 |
|
|
Ulf Björnvad |
Mälaröarnas MK |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: www.easyshift.se |
|
|
42 |
|
Anton Janson |
Kinds MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:54,8 |
9,4
|
5,3
|
|
10 |
|
|
Timmy Berntsson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
79 |
|
Philip Ahlstrand |
Vara MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Subaru |
2:54,9 |
9,5
|
0,7
|
0,1
|
2 |
|
|
Martin Kempe |
Kullings MS |
|
|
Impreza |
|
|
|
125 |
|
Claes Molin |
SMK Dala Falun |
Appendix K |
|
Porsche |
2:55,4 |
10,0
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Håkan Jacobsson |
Norbergs MC |
|
|
911 RS |
|
|
|
24 |
|
Daniel Damberg |
SMK Motala Bil |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:55,5 |
10,1
|
6,0
|
0,1
|
12 |
|
|
Torbjörn Kadebro |
Västra Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
157 |
|
Dennis Rådström |
Östmarks MFF |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
2:55,5 |
10,1
|
1,8
|
|
2 |
|
|
Filip Wernefur |
Skillingaryds MK |
|
|
Fiesta |
|
|
|
103 |
|
Oskar Lundmark |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:55,8 |
10,4
|
2,9
|
0,3
|
3 |
|
|
Johan Kempe |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
80 |
|
Björn Compier |
MK Rimo |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
2:55,9 |
10,5
|
1,7
|
0,1
|
3 |
|
|
Mikael Lindgren |
MK Rimo |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
31 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:56,1 |
10,7
|
6,6
|
0,2
|
13 |
|
|
Ida Lidebjer-Granberg |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
159 |
|
Victor Bergsander |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:56,7 |
11,3
|
3,0
|
0,6
|
3 |
|
|
Jonas Eriksson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
167 |
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:56,7 |
11,3
|
3,0
|
|
3 |
|
|
Kaj Banck |
Storfors MK |
|
|
940 GL |
|
|
Applicant: TA Schkt & Maskin AB |
|
|
115 |
|
Jimmy Eriksson |
Rasbo MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
2:56,9 |
11,5
|
4,0
|
0,2
|
4 |
|
|
Kristofer Sveijer |
Rasbo MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
37 |
|
Robin Brandel |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
2:57,1 |
11,7
|
7,6
|
0,2
|
14 |
|
|
Tobias Steen |
Gotlands MFBK |
|
|
E36 |
|
|
|
86 |
|
Joacim Wigertson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:57,1 |
11,7
|
4,2
|
|
5 |
|
|
Annie Hellstadius |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
34 |
|
Pontus Berglund |
SMK Hörby |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:57,6 |
12,2
|
8,1
|
0,5
|
15 |
|
|
Tom Törngren |
Nässjö MK |
|
|
940 |
|
|
|
33 |
|
Sebastian Johansson |
Gotlands MF BK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
2:57,7 |
12,3
|
8,2
|
0,1
|
16 |
|
|
Jonas Magnér |
Gotlands MF BK |
|
|
Fiesta R2 |
|
|
|
28 |
|
Jonatan Johannesson |
Gullabo RC |
A-förare 2 WD |
|
VW |
2:58,1 |
12,7
|
8,6
|
0,4
|
17 |
|
|
Julia Svensson |
Gullabo RC |
|
|
Golf 3 8v |
|
|
Applicant: JG Mark |
|
|
165 |
|
Lars Martin Stensbøl |
KNA Kongsvinger |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
2:58,5 |
13,1
|
4,8
|
0,4
|
5 |
|
|
Mads Ola Stensbøl |
KNA Kongsvinger |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
3 |
|
Fredrik Alsdal |
SMK Arboga |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
2:58,6 |
13,2
|
13,2
|
0,1
|
10 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
|
Fiesta R5 |
|
|
|
39 |
|
Johan Nilsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:58,7 |
13,3
|
9,2
|
0,1
|
18 |
|
|
Matti Johansson |
Vara MK |
|
|
242 |
|
|
|
47 |
|
Anton Bernats Hager |
Örsundsbro MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
2:59,0 |
13,6
|
9,5
|
0,3
|
19 |
|
|
Fredrik Wesslén |
Örsundsbro MK |
|
|
Clio |
|
|
|
36 |
|
Håkan Ståhl |
Skillingaryds MK |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
2:59,1 |
13,7
|
9,6
|
0,1
|
20 |
|
|
Peter Ståhl |
Skillingaryds MK |
|
|
206 |
|
|
|
100 |
|
Patrik Werner |
Vänersborgs MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:59,2 |
13,8
|
6,3
|
0,1
|
6 |
|
|
Kalle Lindskog |
Storfors MK |
|
|
242 Turbo |
|
|
|
99 |
|
Hasse Ericsson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:59,6 |
14,2
|
6,7
|
0,4
|
7 |
|
|
Benny Larsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
109 |
|
Mikael Buskas |
Gotlands MF BK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
3:00,0 |
14,6
|
7,1
|
0,4
|
8 |
|
|
Jesper Elfver |
Gotlands MF BK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: www.lundinsbil.se |
|
|
61 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:00,4 |
15,0
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
158 |
|
Joakim Jansson |
Fjugesta MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:00,4 |
15,0
|
6,7
|
|
6 |
|
|
Kristoffer Ringström |
Fjugesta MS |
|
|
240 |
|
|
|
121 |
|
Jan-Åke Hamreus |
Hofors MS |
B-förare 2 WD |
|
Vauxhall |
3:00,6 |
15,2
|
7,7
|
0,2
|
9 |
|
|
Lars Gustafsson |
Hofors MS |
|
|
Astra KitCar |
|
|
|
124 |
|
Jesper Forssell |
Kolsva MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:00,7 |
15,3
|
7,8
|
0,1
|
10 |
|
|
Tommy Sävevik |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
45 |
|
Peder Eliasson |
Skene |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:00,8 |
15,4
|
11,3
|
0,1
|
21 |
|
|
Peter T Modig |
Vara MK |
|
|
242 |
|
|
|
51 |
|
Elias Lundberg |
SMK Sala |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:01,0 |
15,6
|
0,6
|
0,2
|
2 |
|
|
David Arhusiander |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Gullvalla Rallyteam |
|
|
169 |
|
Lars Arvidsson |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:01,1 |
15,7
|
7,4
|
0,1
|
7 |
|
|
Peter Svensson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
20 |
|
Thomas Blåder |
Filipstads MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:01,2 |
15,8
|
11,7
|
0,1
|
22 |
|
|
Tommy Magnusson |
Filipstads MC |
|
|
940 |
|
|
|
40 |
|
Mats Bäck |
SMK Hedemora |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:01,3 |
15,9
|
11,8
|
0,1
|
23 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
Ascona |
|
|
|
96 |
|
Christopher Sundberg |
Falköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:01,3 |
15,9
|
8,4
|
|
11 |
|
|
Emelie Andersson |
Falköpings MK |
|
|
242 |
|
|
|
88 |
|
Emil Johansson |
SMK Motala Bil |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:01,4 |
16,0
|
8,5
|
0,1
|
12 |
|
|
Andreas Andersson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
242 |
|
|
|
50 |
|
Henrik Enner |
Likenäs MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
3:01,5 |
16,1
|
12,0
|
0,1
|
24 |
|
|
Erland Stigsson |
Fryksdalens MK |
|
|
Golf |
|
|
|
90 |
|
Freddie Gustavsson |
SMK Valdemarsvik |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:01,7 |
16,3
|
8,8
|
0,2
|
13 |
|
|
Johan Johansson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
940 |
|
|
|
95 |
|
Tommy Eliasson |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:02,0 |
16,6
|
9,1
|
0,3
|
14 |
|
|
Andreas Fransson |
Nora MK |
|
|
940 |
|
|
|
93 |
|
Rasmus Lundh |
V:a Östergötlands MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:02,1 |
16,7
|
9,2
|
0,1
|
15 |
|
|
Sebastian Holmgren |
V:a Östergötlands MK |
|
|
242 |
|
|
|
21 |
|
Johannes Joons |
Skutskärs MS |
A-förare 2 WD |
|
Honda |
3:02,8 |
17,4
|
13,3
|
0,7
|
25 |
|
|
Rebecca Engvall |
Skutskärs MS |
|
|
Civic Type-R |
|
|
Applicant: Team RallyShop.se |
|
|
71 |
|
Rickard Gustafsson |
SMK Södermanland |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:03,1 |
17,7
|
2,7
|
0,3
|
3 |
|
|
Lucas Karlssson |
Gnesta MK |
|
|
940 |
|
|
|
107 |
|
Thomas Bönnemark |
SMK Nyköping |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:03,2 |
17,8
|
10,3
|
0,1
|
16 |
|
|
Kent Johansson |
BMW SC |
|
|
940 |
|
|
|
181 |
|
Emil Andersson |
MK Team Westom |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:03,3 |
17,9
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Kim Rauséus |
MK Team Westom |
|
|
244 |
|
|
|
44 |
|
Benny Erixon |
Sigtuna RC |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
3:03,6 |
18,2
|
14,1
|
0,3
|
26 |
|
|
Staffan Lindberg |
Sigtuna RC |
|
|
Ignis Super 1600 |
|
|
|
200 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:03,7 |
18,3
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
92 |
|
Henrik Carlzon |
MK Kopparberg |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
3:04,0 |
18,6
|
11,1
|
0,3
|
17 |
|
|
Petra Nordquist |
MK Kopparberg |
|
|
Kadett GSI |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
111 |
|
Peter Börjesson |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:04,2 |
18,8
|
11,3
|
0,2
|
18 |
|
|
Raymon Nilsson |
Stenungsunds MS |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team Börjesson Maskin AB |
|
|
128 |
|
Reidar Moland |
NMK Sandefjord |
Appendix K |
|
Ford |
3:04,8 |
19,4
|
9,4
|
0,6
|
2 |
|
|
Tormod Schau |
NMK Sandefjord |
|
|
Escort RS 1800 |
|
|
|
84 |
|
Johan Arwidson |
Falköpings MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:05,4 |
20,0
|
11,2
|
0,6
|
4 |
|
|
Fredrik Wängqvist |
Falköpings MK |
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
|
175 |
|
Viktor Johansson |
Vara MK |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:05,4 |
20,0
|
2,1
|
|
2 |
|
|
Rickard Johansson |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
67 |
|
Tommy Larsson |
Kullings MS |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:05,9 |
20,5
|
5,5
|
0,5
|
4 |
|
|
Viktoria Johansson |
Kullings MS |
|
|
940 S |
|
|
Applicant: www.terrazzo.se |
|
|
108 |
|
Tim Joons |
Skutskärs MS |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
3:06,1 |
20,7
|
13,2
|
0,2
|
19 |
|
|
Anton Berglin |
Skutskärs MS |
|
|
325 |
|
|
|
52 |
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:06,2 |
20,8
|
5,8
|
0,1
|
5 |
|
|
Johannes Brolin |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
117 |
|
Peter Lövgren |
Götene MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:06,6 |
21,2
|
13,7
|
0,4
|
20 |
|
|
Ulrika Johansson |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
160 |
|
Göran Boström |
V:a Östergötlands MK |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
3:06,8 |
21,4
|
13,1
|
0,2
|
8 |
|
|
Christian Rosén |
Åtvidabergs MK |
|
|
E36 |
|
|
|
91 |
|
Leo Betcke |
Sigtuna RC |
B-förare 2 WD |
|
VW |
3:06,9 |
21,5
|
14,0
|
0,1
|
21 |
|
|
Johan Klar |
Sigtuna RC |
|
|
Golf III |
|
|
|
119 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
VW |
3:07,1 |
21,7
|
14,2
|
0,2
|
22 |
|
|
Sebastian Lindholm |
Munkfors MC |
|
|
Golf |
|
|
|
54 |
|
Dennis Askling |
Hallsberg MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:07,2 |
21,8
|
6,8
|
0,1
|
6 |
|
|
Alexander Glavsjö |
Karlstad MC Bil |
|
|
940 |
|
|
|
174 |
|
Lukas Kindgren |
Åtvidabergs MK |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:07,2 |
21,8
|
3,9
|
|
3 |
|
|
Martin Hugosson |
Tjust MK |
|
|
940 |
|
|
|
104 |
|
Robin Bäckström |
Botkyrka MK |
B-förare 2 WD |
|
Škoda |
3:07,4 |
22,0
|
14,5
|
0,2
|
23 |
|
|
Robert Ardryd |
MK Kopparberg |
|
|
Fabia R2 |
|
|
Applicant: BÄCKSTRÖM RALLY TEAM |
|
|
69 |
|
Oskar Larsson |
SMK Vingåker |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:07,5 |
22,1
|
7,1
|
0,1
|
7 |
|
|
Jesper Hellström |
SMK Vingåker |
|
|
940 |
|
|
|
156 |
|
Richard Börjeson |
BMW SC |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
3:07,5 |
22,1
|
13,8
|
|
9 |
|
|
Johan Svensson |
Kullings MS |
|
|
325 |
|
|
|
185 |
|
Felix Harling |
MK Team Westom |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:07,5 |
22,1
|
4,2
|
|
4 |
|
|
Linus Harling |
MK Team Westom |
|
|
940 |
|
|
|
116 |
|
Kjell Hansson |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:07,6 |
22,2
|
14,7
|
0,1
|
24 |
|
|
Henrik Johansson |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
|
98 |
|
Simon Andersson |
Bengtsfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:08,3 |
22,9
|
15,4
|
0,7
|
25 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
|
201 |
|
Adrian Ring |
Linköpings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:08,3 |
22,9
|
4,6
|
|
2 |
|
|
Per-Åke Ring |
SMK Valdemarsvik |
|
|
940 |
|
|
|
66 |
|
Sebastian Johansson |
Götene MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:08,4 |
23,0
|
8,0
|
0,1
|
8 |
|
|
Herman Höög |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
64 |
|
Robert Johansson |
Göteborgs MF |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:08,5 |
23,1
|
8,1
|
0,1
|
9 |
|
|
Martin Edlund |
Älvbygdens MK |
|
|
240 |
|
|
|
53 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:08,7 |
23,3
|
8,3
|
0,2
|
10 |
|
|
Karl-Johan Borhammar |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
118 |
|
Mats Johansson |
Göteborgs MF |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
3:09,0 |
23,6
|
16,1
|
0,3
|
26 |
|
|
Krister Johannesson |
Göteborgs MF |
|
|
325 |
|
|
|
171 |
|
Jonas Björk |
MK Team Westom |
C-förare 2 WD |
|
VW |
3:09,0 |
23,6
|
15,3
|
|
10 |
|
|
Lars Persson |
MK Team Westom |
|
|
Golf |
|
|
|
114 |
|
Henrik Oscarson |
MSK Hammaren |
B-förare 2 WD |
|
Saab |
3:09,1 |
23,7
|
16,2
|
0,1
|
27 |
|
|
Carl Eriksson |
Skillingaryds MK |
|
|
9-3 |
|
|
|
178 |
|
Arvid Tobiazon |
Ryds MK |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:09,3 |
23,9
|
6,0
|
0,2
|
5 |
|
|
Carl Tobiazon |
Ryds MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Jerrys Motorsport |
|
|
58 |
|
Jan Wigertson |
Kullings MS |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:09,6 |
24,2
|
9,2
|
0,3
|
11 |
|
|
Åsa Wigertson |
Kullings MS |
|
|
850 |
|
|
|
163 |
|
Joakim Willingskär |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
3:09,6 |
24,2
|
15,9
|
|
11 |
|
|
Susanne Hallengren |
Kullings MS |
|
|
325 |
|
|
|
182 |
|
Marcus Persson |
Åmåls MK |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:09,9 |
24,5
|
6,6
|
0,3
|
6 |
|
|
Kjell Persson |
Åmåls MK |
|
|
944 |
|
|
|
55 |
|
Rikard Engström |
Storfors MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:10,1 |
24,7
|
9,7
|
0,2
|
12 |
|
|
Thomas Larsson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
166 |
|
Lennart Martinsson |
Sotenäs MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:10,2 |
24,8
|
16,5
|
0,1
|
12 |
|
|
Monica Martinsson |
Sotenäs MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: KAREV |
|
|
170 |
|
Henrik Höglund |
Stenungsund MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:10,8 |
25,4
|
17,1
|
0,6
|
13 |
|
|
Rustan Hagstedt |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
|
205 |
|
Albin Nordh |
Ydre MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
3:10,8 |
25,4
|
7,1
|
|
3 |
|
|
Fredric Nordh |
Ydre MK |
|
|
Astra |
|
|
|
70 |
|
Niclas Lundgren |
Åmåls MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:11,1 |
25,7
|
10,7
|
0,3
|
13 |
|
|
Patrik Lindberg |
Åmåls MK |
|
|
940 |
|
|
|
65 |
|
Jimmy Alfredsson |
SMK Örebro |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:11,5 |
26,1
|
11,1
|
0,4
|
14 |
|
|
Frida Olofsson |
Hässleholms MK |
|
|
940 |
|
|
|
97 |
|
Anton Claesson |
Grimslövs MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:12,2 |
26,8
|
19,3
|
0,7
|
28 |
|
|
Pär Claesson |
Grimslövs MS |
|
|
242 |
|
|
|
138 |
|
Bernt Bengtsson |
SMK Trollhättan |
Appendix K |
|
Saab |
3:12,2 |
26,8
|
16,8
|
|
3 |
|
|
Bengt Lindqvist |
SMK Trollhättan |
|
|
V4 |
|
|
|
72 |
|
Alexander Kolbert |
Götene MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:13,0 |
27,6
|
12,6
|
0,8
|
15 |
|
|
Joakim Ljungkvist |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
162 |
|
Emil Huss |
SMK Örebro |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
3:13,3 |
27,9
|
|
0,3
|
14 |
|
|
Marcus Jansson |
Storfors MK |
|
|
E36 325i |
|
|
|
77 |
|
Jesper Larsson |
Kristianstads MK |
A/B-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
Toyota |
3:13,5 |
28,1
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Erika Ledin |
SMK Hörby |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Larsson Rally |
|
|
110 |
|
Andreas Sandin |
Flens MS |
B-förare 2 WD |
|
VW |
3:13,6 |
28,2
|
20,7
|
0,1
|
29 |
|
|
Richard Karlsson |
SMK Nyköping |
|
|
Golf |
|
|
|
75 |
|
Peter Holgersson |
V:a Östergötlands MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:13,8 |
28,4
|
13,4
|
0,2
|
16 |
|
|
Christina Holgersson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
240 |
|
|
|
112 |
|
Jonas Wiklund |
Älvbygdens MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:14,1 |
28,7
|
21,2
|
0,3
|
30 |
|
|
Line Kastberg |
|
|
|
242 |
|
|
|
176 |
|
Tobias Andersson |
Kullings MS |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:14,4 |
29,0
|
11,1
|
0,3
|
7 |
|
|
Andreas Mollstedt |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
68 |
|
Roger Ohlsson |
Fjärås MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:14,5 |
29,1
|
14,1
|
0,1
|
17 |
|
|
Reneé Andersson |
Fjärås MK |
|
|
S70 |
|
|
Applicant: MPRE MOTORSPORT |
|
|
140 |
|
Linus Isaksson |
Laxå MK |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
VW |
3:14,9 |
29,5
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Ronny Filipsson |
Laxå MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
|
|
184 |
|
Mikael Johansson |
Stenungsunds MS |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:16,2 |
30,8
|
12,9
|
1,3
|
8 |
|
|
Henrik Johansson |
Stenungsunds MS |
|
|
244 |
|
|
|
190 |
|
Mikael Ingemansson |
Hästveda FRC |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:16,4 |
31,0
|
13,1
|
0,2
|
9 |
|
|
Björn Bergstrand |
Osby MK |
|
|
244 |
|
|
|
76 |
|
Hampus Larsson |
Kristianstads MK |
A/B-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
Toyota |
3:16,6 |
31,2
|
3,1
|
0,2
|
2 |
|
|
Anna Larsson |
Kristianstads MK |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Larsson Rally |
|
|
63 |
|
Tomas Sjöberg |
Sotenäs MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:17,2 |
31,8
|
16,8
|
0,6
|
18 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
|
940 |
|
|
Applicant: MA Motorsport NR:1Racing Store |
|
|
85 |
|
Hampus Classon |
Gullabo RC |
B/C-förare 4 WD |
|
Mazda |
3:17,5 |
32,1
|
23,3
|
0,3
|
5 |
|
|
Tobias Karlsson |
Gullabo RC |
|
|
323 |
|
|
|
132 |
|
Thomas Johansson |
Bengtsfors MC |
Appendix K |
|
Volvo |
3:17,7 |
32,3
|
22,3
|
0,2
|
4 |
|
|
Hugo Johansson |
Bengtsfors MC |
|
|
Amazon |
|
|
|
203 |
|
David Dannevall |
Värmdö BK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:17,9 |
32,5
|
14,2
|
0,2
|
4 |
|
|
Fredrik Dannevall |
Värmdö BK |
|
|
940 |
|
|
|
74 |
|
Anders Ericson |
Toarps MK |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:18,1 |
32,7
|
17,7
|
0,2
|
19 |
|
|
Rickard Hedström |
Kinds MK |
|
|
850 |
|
|
Applicant: MPRE Motorsport |
|
|
62 |
|
Håkan Olausson |
Stenungsunds MS |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:18,3 |
32,9
|
17,9
|
0,2
|
20 |
|
|
Anders Petersson |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: motor-events.se |
|
|
145 |
|
Johan Brorson |
Dals MK |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
Saab |
3:18,7 |
33,3
|
3,8
|
0,4
|
2 |
|
|
Joakim Tollesson |
Dals MK |
|
|
900 |
|
|
|
204 |
|
Oliver Granfors |
Eskilstuna MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:19,8 |
34,4
|
16,1
|
1,1
|
5 |
|
|
Jukka Latvasalo |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: WWW.EASYSHIFT.COM |
|
|
206 |
|
Tim Lagerstam |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:20,1 |
34,7
|
16,4
|
0,3
|
6 |
|
|
Magnus Lagerstam |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
143 |
|
Alexander Broberg |
SMK Nyköping |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
Opel |
3:20,4 |
35,0
|
5,5
|
0,3
|
3 |
|
|
Rickard Broberg |
Värmdö MK |
|
|
Astra |
|
|
|
149 |
|
Andreas Rosén |
SMK Vingåker |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
BMW |
3:20,8 |
35,4
|
5,9
|
0,4
|
4 |
|
|
Linn Sjöberg |
SMK Vingåker |
|
|
318 |
|
|
|
142 |
|
Emil Johansson |
Falköpings MK |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
Volvo |
3:20,9 |
35,5
|
6,0
|
0,1
|
5 |
|
|
Jim Johansson |
Falköpings MK |
|
|
244 |
|
|
|
82 |
|
Daniel Arwidson |
Falköpings MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
3:21,0 |
35,6
|
26,8
|
0,1
|
6 |
|
|
Andreas Dolfén |
Kullings MS |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
207 |
|
Heidi Ryrlén |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
VW |
3:21,1 |
35,7
|
17,4
|
0,1
|
7 |
|
|
Joakim Rydholm |
Dals MK |
|
|
Polo GTI |
|
|
|
129 |
|
Morgan Björn |
Munkfors MC |
Appendix K |
|
Saab |
3:21,2 |
35,8
|
25,8
|
0,1
|
5 |
|
|
Anders Ekström |
Munkfors MC |
|
|
V4 |
|
|
|
130 |
|
Karl-Olov Ölmin |
Skepptuna MK |
Appendix K |
|
Volvo |
3:21,3 |
35,9
|
25,9
|
0,1
|
6 |
|
|
Lars Fyrby |
MK Rimo |
|
|
142 |
|
|
|
183 |
|
Linus Andersson |
Ryds MK |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:21,4 |
36,0
|
18,1
|
0,1
|
10 |
|
|
Jonathan Johansson |
Älmhults MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Jerrys Motorsport |
|
|
194 |
|
Johannes Josefsson |
Skillingaryds MK |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:21,9 |
36,5
|
18,6
|
0,5
|
11 |
|
|
Kevin Landin |
|
|
|
940 |
|
|
|
198 |
|
Peter Lindman |
Falköpings MK |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:22,0 |
36,6
|
18,7
|
0,1
|
12 |
|
|
Lars Johansson |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
139 |
|
Mattias Olofsson |
Bengtsfors MC |
Appendix K |
|
Volvo |
3:22,2 |
36,8
|
26,8
|
0,2
|
7 |
|
|
Peter Gabrielsson |
Bengtsfors MC |
|
|
142 |
|
|
|
152 |
|
Peter Lanner |
Vara MK |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
VW |
3:22,3 |
36,9
|
7,4
|
0,1
|
6 |
|
|
Robert Mellegård |
Vara MK |
|
|
Golf |
|
|
|
195 |
|
Andreas Petersson |
SMK Valdemarsvik |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:23,0 |
37,6
|
19,7
|
0,7
|
13 |
|
|
Lotta Strand |
SMK Valdemarsvik |
|
|
940 |
|
|
|
106 |
|
Roy Skaug |
NMK Trøgstad |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:23,1 |
37,7
|
30,2
|
0,1
|
31 |
|
|
Svein Petter Silseth |
NAF Msp Asker Bærum |
|
|
242 |
|
|
|
141 |
|
Martin Åberg |
Hofors MS |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
VW |
3:25,0 |
39,6
|
10,1
|
1,9
|
7 |
|
|
Rebecka Jörgensen |
Hofors MS |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
188 |
|
Linda Sjölin |
Flens MS |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:25,0 |
39,6
|
21,7
|
|
14 |
|
|
Roger Lindholm |
Västerås MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
146 |
|
Frank Jacobsson |
Vara MK |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
VW |
3:25,7 |
40,3
|
10,8
|
0,7
|
8 |
|
|
Oskar Jansson |
Vara MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
148 |
|
Jonna Olsson |
Katrineholms MK |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
VW |
3:26,2 |
40,8
|
11,3
|
0,5
|
9 |
|
|
Robin Norling |
SMK Nyköping |
|
|
Jetta |
|
|
|
179 |
|
Börje Johansson |
Kullings MS |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:26,8 |
41,4
|
23,5
|
0,6
|
15 |
|
|
Ingrid Johansson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
196 |
|
Andreas Elfver |
Gränna MK |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:27,1 |
41,7
|
23,8
|
0,3
|
16 |
|
|
Sofie Elfver |
Gränna MK |
|
|
940 |
|
|
|
73 |
|
Mikael Persson |
SMK Trollhättan |
A/B-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:28,4 |
43,0
|
28,0
|
1,3
|
21 |
|
|
Marcus Persson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
147 |
|
Erik Johansson |
Falköpings MK |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
VW |
3:28,6 |
43,2
|
13,7
|
0,2
|
10 |
|
|
Torbjörn Fagerlind |
Götene MK |
|
|
Golf |
|
|
|
186 |
|
Veronica Blomquist |
Skillingaryds MK |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:29,3 |
43,9
|
26,0
|
0,7
|
17 |
|
|
Louise Blansch |
Skillingaryds MK |
|
|
940 |
|
|
|
199 |
|
Daniel Lindau |
Göteborgs MF |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:29,9 |
44,5
|
26,6
|
0,6
|
18 |
|
|
Dan Lindau |
Göteborgs MF |
|
|
740 |
|
|
|
180 |
|
Rasmus Hyttinen |
SHRA Borås |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:31,3 |
45,9
|
28,0
|
1,4
|
19 |
|
|
Markku Hyttinen |
SHRA Borås |
|
|
240 |
|
|
|
150 |
|
Jan Johansson |
Kullings MS |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
VW |
3:32,5 |
47,1
|
17,6
|
1,2
|
11 |
|
|
Rikard Jakobsson |
Kullings MS |
|
|
Golf III |
|
|
|
189 |
|
Stefan Andersson |
SMK Trollhättan |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:33,0 |
47,6
|
29,7
|
0,5
|
20 |
|
|
Göran Tell |
SMK Trollhättan |
|
|
244 |
|
|
|
133 |
|
Johnny Sundström |
Vara MK |
Appendix K |
|
Opel |
3:34,5 |
49,1
|
39,1
|
1,5
|
8 |
|
|
Anton Sundström |
Vara MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
134 |
|
Martin Miles |
Götene MK |
Appendix K |
|
Volvo |
3:35,2 |
49,8
|
39,8
|
0,7
|
9 |
|
|
Lars-Erik Rydqvist |
Mariestads MS |
|
|
142 |
|
|
|
136 |
|
Ingvar Svensson |
Kullings MS |
Appendix K |
|
Volvo |
3:36,5 |
51,1
|
41,1
|
1,3
|
10 |
|
|
Tobias Wingård |
Toarps MK |
|
|
Amazon 122 S |
|
|
|
164 |
|
Thomas Andersson |
Storfors MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:36,5 |
51,1
|
42,8
|
|
15 |
|
|
Tobias Grammer |
Storfors MK |
|
|
242 |
|
|
|
137 |
|
Bengt E Andersson |
Kullings MS |
Appendix K |
|
Saab |
3:39,9 |
54,5
|
44,5
|
3,4
|
11 |
|
|
Bengt Johansson |
|
|
|
V4 |
|
|
|
154 |
|
Per-Åke Johnsson |
MK Trophy |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
Volvo |
3:45,2 |
59,8
|
30,3
|
5,3
|
12 |
|
|
Malin Larsson |
Orust BSK |
|
|
940 |
|
|
|
187 |
|
Kevin Andersson |
Skillingaryds MK |
C-förare Grp. F/ VOC / Grp. R 1B/ Grp. N <1400 |
|
Volvo |
3:45,7 |
1:00,3
|
42,4
|
0,5
|
21 |
|
|
Veronica Larsson-Nyberg |
V:a Östergötlands MK |
|
|
242 |
|
|
|
151 |
|
Kjell Larsson |
Vara MK |
C-förare Grupp E/Grp. R 1A |
|
VW |
3:50,6 |
1:05,2
|
35,7
|
4,9
|
13 |
|
|
Jan Larsson |
Vara MK |
|
|
Golf |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|