2016-10-15
Allan Widéns:s Minne
Official final
On SS 2
68 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
30 |
|
Stig Andervang |
Almunge MK |
4 WD |
|
Ford |
1:04,2 |
|
|
|
1 |
|
|
Pontus Eriksson |
|
|
|
Escort Cosworth |
|
|
|
29 |
|
Michael Holmgren |
Gnesta MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:04,4 |
0,2
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Mikael Rosvall |
Gnesta MK |
|
|
Evo 7 |
|
|
|
22 |
|
Martin Holmgren |
Rasbo MK |
4 WD |
|
Mazda |
1:06,7 |
2,5
|
2,5
|
2,3
|
3 |
|
|
Lina Holmgren |
Rasbo MK |
|
|
323 4x4 |
|
|
|
26 |
|
Joakim Süld |
Östhammars MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:06,7 |
2,5
|
2,5
|
|
3 |
|
|
Jennie Süld |
Östhammars MK |
|
|
Evo VII |
|
|
|
24 |
|
Tomas Åkerlund |
MK Rimo |
4 WD |
|
Ford |
1:07,7 |
3,5
|
3,5
|
1,0
|
5 |
|
|
Roger Matsson |
MK Rimo |
|
|
Escort WRC |
|
|
|
36 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-förare 2 wd |
|
Nissan |
1:09,7 |
5,5
|
|
2,0
|
1 |
|
|
Andreas Olsson |
Rasbo MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
23 |
|
Stefan Larsson |
Films MK |
4 WD |
|
Nissan |
1:09,9 |
5,7
|
5,7
|
0,2
|
6 |
|
|
Tobias Åström |
Films MK |
|
|
Sunny GTI-R |
|
|
|
33 |
|
Anton Hager Bernats |
Örsundsbro MK |
A-förare 2 wd |
|
Renault |
1:10,0 |
5,8
|
0,3
|
0,1
|
2 |
|
|
Fredrik Wesslén |
Örsundsbro MK |
|
|
Clio |
|
|
|
58 |
|
Magnus Alarik |
Örsundsbro MK |
C-förare 2 wd |
|
Volvo |
1:10,0 |
5,8
|
|
|
1 |
|
|
Linda Birath |
SMK Uppsala |
|
|
240 |
|
|
|
37 |
|
Fredrik Andersson |
Fredriksbergs MK |
A-förare 2 wd |
|
Renault |
1:10,1 |
5,9
|
0,4
|
0,1
|
3 |
|
|
Tomas Henriksson |
Fagersta MK |
|
|
Megane Maxi |
|
|
|
41 |
|
Kenneth Elfver |
Värmdö MK |
B-förare 2 wd |
|
Saab |
1:10,3 |
6,1
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Emil Elfver |
Gotlands MF BK |
|
|
93 KitCar |
|
|
|
31 |
|
Kent Nordquist |
Vansbro MK |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
1:10,4 |
6,2
|
0,7
|
0,1
|
4 |
|
|
Per-Erik Hellström |
Fredriksbergs MK |
|
|
940 |
|
|
|
35 |
|
Jens Branteström |
Rasbo MK |
A-förare 2 wd |
|
Nissan |
1:10,6 |
6,4
|
0,9
|
0,2
|
5 |
|
|
Jennifer Eriksson |
Rasbo MK |
|
|
Sunny GTI |
|
|
Applicant: Abevelko |
|
|
45 |
|
Christian Gabrielsson |
SMK Nyköping |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
1:10,6 |
6,4
|
0,3
|
|
2 |
|
|
Jonas Eriksson |
SMK Nyköping |
|
|
242 |
|
|
|
52 |
|
Lucas Branteström |
Rasbo MK |
C-förare 2 wd |
|
Opel |
1:10,8 |
6,6
|
0,8
|
0,2
|
2 |
|
|
Jan-Erik Branteström |
Rasbo MK |
|
|
Astra |
|
|
|
106 |
|
Claes Åström |
Rasbo MK |
C-förare 2 wd |
|
Renault |
1:11,3 |
7,1
|
1,3
|
0,5
|
|
|
|
Tobias Johansson |
Film |
|
|
19 |
|
|
|
40 |
|
Andreas Jonsson |
SMK Nyköping |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
1:11,5 |
7,3
|
1,2
|
0,2
|
3 |
|
|
Magnus Jonsson |
SMK Nyköping |
|
|
242 |
|
|
|
42 |
|
Gerhard Eklund |
Örsundsbro MK |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
1:11,5 |
7,3
|
1,2
|
|
3 |
|
|
Marcus Andersson |
|
|
|
244 |
|
|
|
32 |
|
Stefan Palmér |
Fagersta MK |
A-förare 2 wd |
|
Volvo |
1:11,9 |
7,7
|
2,2
|
0,4
|
6 |
|
|
Tommy Vikström |
Fagersta MK |
|
|
940 |
|
|
|
103 |
|
Karl-Johan Lövgren |
Films MK |
Appendix K 2 wd |
|
Opel |
1:12,0 |
7,8
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Mårten Lövgren |
Films MK |
|
|
Kadett GTE |
|
|
|
60 |
|
Martin Alarik |
Örsundsbro MK |
C-förare 2 wd |
|
BMW |
1:12,0 |
7,8
|
2,0
|
|
4 |
|
|
Matilda Karlsson |
Örsundsbro MK |
|
|
325 |
|
|
|
21 |
|
Lars Davidsson |
Enköpings MK |
Appendix K 2 wd |
|
Renault |
1:12,3 |
8,1
|
0,3
|
0,3
|
2 |
|
|
Kjell Jansson |
Enköpings MK |
|
|
Àlpine |
|
|
|
102 |
|
Johan Jäderström |
Skepptuna MK |
B-förare 2 wd |
|
Renault |
1:12,3 |
8,1
|
2,0
|
|
5 |
|
|
Felicia Grundtman |
Eskilstuna MK |
|
|
Clio 2.0 16v |
|
|
|
38 |
|
Thomas Bönnemark |
SMK Nyköping |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
1:12,4 |
8,2
|
2,1
|
0,1
|
6 |
|
|
Kenta Johansson |
|
|
|
940 |
|
|
|
105 |
|
Erik Holmberg |
Fagetsta MK |
B-förare 2 wd |
|
VW |
1:12,6 |
8,4
|
2,3
|
0,2
|
7 |
|
|
Nadja Bendtsen |
|
|
|
Gölf |
|
|
|
19 |
|
Christer Norling |
Rasbo MK |
Appendix K 2 wd |
|
Opel |
1:12,9 |
8,7
|
0,9
|
0,3
|
3 |
|
|
Raymond Wessman |
SMK Uppsala |
|
|
Ascona |
|
|
Applicant: Järlåsa Rally Team |
|
|
27 |
|
Håkan Larsson |
Taxinge MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
1:12,9 |
8,7
|
8,7
|
|
7 |
|
|
Johan Grenfeldt |
Taxinge MK |
|
|
Galant |
|
|
|
57 |
|
Ola Wredh |
Örsundsbro MK |
C-förare 2 wd |
|
SEAT |
1:12,9 |
8,7
|
2,9
|
|
5 |
|
|
Ida Eklund |
Örsundsbro MK |
|
|
Ibiza |
|
|
|
66 |
|
Andreas Pettersson |
MSK Hammaren |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F, Grp. N-1400 |
|
Volvo |
1:13,6 |
9,4
|
|
0,7
|
|
|
|
Linus Pichler |
MSK Hammaren |
|
|
940 |
|
|
|
53 |
|
Stefan Andersson |
Västerås MS |
C-förare 2 wd |
|
Ford |
1:13,9 |
9,7
|
3,9
|
0,3
|
6 |
|
|
Tord Eriksson |
Västerås MS |
|
|
Escort |
|
|
|
68 |
|
Sören Wesström |
Skepptuna MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F, Grp. N-1400 |
|
Volvo |
1:13,9 |
9,7
|
0,3
|
|
|
|
|
Stefan Rydbäck |
Mälaröarnas MK |
|
|
240 |
|
|
|
34 |
|
Joakim Öhman |
Fagersta MK |
A-förare 2 wd |
|
VW |
1:14,0 |
9,8
|
4,3
|
0,1
|
7 |
|
|
Roine Berggren |
Fagersta MK |
|
|
Golf |
|
|
|
43 |
|
Torbjörn Karlsson |
Örsundsbro MK |
B-förare 2 wd |
|
Volvo |
1:14,7 |
10,5
|
4,4
|
0,7
|
8 |
|
|
Niklas Karlsson |
Öresundsbro MK |
|
|
244 |
|
|
|
46 |
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
B-förare 2 wd |
|
Opel |
1:14,7 |
10,5
|
4,4
|
|
8 |
|
|
Mats Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
Ascona B |
|
|
|
67 |
|
Anders Wänn |
Borlänge MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F, Grp. N-1400 |
|
Volvo |
1:14,9 |
10,7
|
1,3
|
0,2
|
|
|
|
Monica Israelsson |
Borlänge MK |
|
|
940 |
|
|
|
70 |
|
Gunnar Ullén |
MK Rimo |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F, Grp. N-1400 |
|
Volvo |
1:15,0 |
10,8
|
1,4
|
0,1
|
|
|
|
Johan Ullén |
MK Rimo |
|
|
940 |
|
|
|
104 |
|
Christian Granfors |
Eskilstuna MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F, Grp. N-1400 |
|
Suzuki |
1:15,2 |
11,0
|
1,6
|
0,2
|
|
|
|
Casper Granfors |
Eskilstuna MK |
|
|
Swift |
|
|
|
73 |
|
Joakim Frisk |
MK Eskil |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F, Grp. N-1400 |
|
Volvo |
1:15,2 |
11,0
|
|
|
|
|
|
Mikael Lindman |
|
|
|
940 |
|
|
|
1 |
|
Pontus Florin |
Eskilstuna MK |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
1:15,5 |
11,3
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Björn Andersson |
Eskilstuna MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
|
3 |
|
Joakim Ellner Landberg |
SMK Södermanland |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
1:15,5 |
11,3
|
|
|
1 |
|
|
Marie Ellner Landberg |
SMK Södermanland |
|
|
244 |
|
|
|
44 |
|
Kenneth Karlsson |
MK Rimo |
B-förare 2 wd |
|
BMW |
1:15,9 |
11,7
|
5,6
|
0,4
|
10 |
|
|
Carl-Gustav Andersson |
MK Rimo |
|
|
325 |
|
|
Applicant: NYSTRÖMS CEMENT |
|
|
62 |
|
Kent Nilsson |
Almunge MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F, Grp. N-1400 |
|
Volvo |
1:16,6 |
12,4
|
3,0
|
0,7
|
|
|
|
Filip Nilsson |
Almunge MK |
|
|
244 |
|
|
|
13 |
|
Jukka Haanpää |
Films MK |
Appendix K 2 wd |
|
Opel |
1:16,8 |
12,6
|
4,8
|
0,2
|
4 |
|
|
Kent Jari Olsson |
|
|
|
Manta A |
|
|
|
54 |
|
Lasse Lindqvist |
Almunge MK |
C-förare 2 wd |
|
VW |
1:17,6 |
13,4
|
7,6
|
0,8
|
7 |
|
|
Göran Strandberg |
|
|
|
Golf |
|
|
|
15 |
|
Dan Andersson |
Sigtuna RC |
Appendix K 2 wd |
|
Ford |
1:17,9 |
13,7
|
5,9
|
0,3
|
5 |
|
|
Anette Andersson |
Sigtuna RC |
|
|
Escort |
|
|
|
4 |
|
Ricard Gelin |
Gnesta MK |
Grupp E |
|
Saab |
1:18,1 |
13,9
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Andreas Karlsson |
Gnesta MK |
|
|
90 |
|
|
Applicant: Team Glenna Racing |
|
|
9 |
|
Robin Granfors |
Eskilstuna MK |
Grupp E |
|
VW |
1:18,1 |
13,9
|
|
|
1 |
|
|
Andreas Nilsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf Lll |
|
|
|
71 |
|
Janne Sund |
Enköpings MK |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F, Grp. N-1400 |
|
Volvo |
1:18,3 |
14,1
|
4,7
|
0,2
|
|
|
|
Anders Lindgren |
Enköpings MK |
|
|
240 |
|
|
|
7 |
|
Ralf Karlsson |
Eskilstuna MK |
Grupp E |
|
VW |
1:18,4 |
14,2
|
0,3
|
0,1
|
3 |
|
|
Sebastian Karlsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Jetta |
|
|
|
64 |
|
Bertil Frisk |
SMK Sala |
A/B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F, Grp. N-1400 |
|
Volvo |
1:18,6 |
14,4
|
5,0
|
0,2
|
|
|
|
Björn Andersson |
SMK Sala |
|
|
240 |
|
|
|
49 |
|
Mikael Högback |
Västerås MS |
C-förare 2 wd |
|
Volvo |
1:18,7 |
14,5
|
8,7
|
0,1
|
8 |
|
|
Mikchael Weinrich |
Enköpings MK |
|
|
240 |
|
|
|
11 |
|
Johan Karlsson |
Katrineholms MK |
Grupp E |
|
VW |
1:19,2 |
15,0
|
1,1
|
0,5
|
4 |
|
|
Mickael Widell |
Katrineholms MK |
|
|
Golf 4 |
|
|
|
51 |
|
Daniel Jansson |
Rasbo MK |
C-förare 2 wd |
|
Volvo |
1:19,7 |
15,5
|
9,7
|
0,5
|
9 |
|
|
Viktor Boström |
Rasbo MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Peter Jansson åkeri AB |
|
|
50 |
|
Stefan Gustavsson |
Almunge MK |
C-förare 2 wd |
|
VW |
1:20,0 |
15,8
|
10,0
|
0,3
|
10 |
|
|
Stefan Pettersson |
Rasbo MK |
|
|
Golf |
|
|
|
10 |
|
Simon Branteström |
Rasbo MK |
Grupp E |
|
Opel |
1:20,3 |
16,1
|
2,2
|
0,3
|
5 |
|
|
|
|
|
|
Calibra |
|
|
|
101 |
|
Stephen Undin |
Haninge MK |
Grupp E |
|
VW |
1:20,5 |
16,3
|
2,4
|
0,2
|
6 |
|
|
Ulf Österlund |
Haninge MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
74 |
|
Rickard Frisk |
SMK Sala |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F, Grp. N-1400 |
|
Volvo |
1:20,8 |
16,6
|
5,6
|
0,3
|
|
|
|
Sanna Halvarsson |
Enköpings MK |
|
|
240 |
|
|
|
6 |
|
Henrik Löthman |
Örsundsbro MK |
Grupp E |
|
VW |
1:21,8 |
17,6
|
3,7
|
1,0
|
7 |
|
|
Anders Vestman |
Örsundsbro MK |
|
|
Golf Mk 2 |
|
|
|
17 |
|
Kenth Widen |
Enköpings MK |
Appendix K 2 wd |
|
Saab |
1:22,5 |
18,3
|
10,5
|
0,7
|
6 |
|
|
Crister Boman |
Enköpings MK |
|
|
V4 |
|
|
|
76 |
|
Niclas Eriksson |
Rasbo MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F, Grp. N-1400 |
|
Volvo |
1:22,6 |
18,4
|
7,4
|
0,1
|
|
|
|
Erik Rogersson |
Rasbo MK |
|
|
240 |
|
|
|
77 |
|
Beatrice Svensson |
Nora MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F, Grp. N-1400 |
|
Volvo |
1:23,0 |
18,8
|
7,8
|
0,4
|
|
|
|
Anna Sörman |
Enköpings MK |
|
|
240 |
|
|
|
61 |
|
Magnus Berlin |
SMK Uppsala |
C-förare 2 wd |
|
Volvo |
1:23,8 |
19,6
|
13,8
|
0,8
|
11 |
|
|
Eva Åkerlöf |
Örsundsbro MK |
|
|
242 |
|
|
|
2 |
|
David Dannevall |
Värmdö BK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
1:27,0 |
22,8
|
11,5
|
3,2
|
3 |
|
|
Fredrik Dannevall |
Värmdö BK |
|
|
940 |
|
|
|
59 |
|
Kim Persson |
Stockholms BK |
C-förare 2 wd |
|
Opel |
1:29,8 |
25,6
|
19,8
|
2,8
|
12 |
|
|
Tom Persson |
Stockholms BK |
|
|
Ascona |
|
|
|
48 |
|
Robbin Walmann |
Rasbo MK |
C-förare 2 wd |
|
VW |
1:30,4 |
26,2
|
20,4
|
0,6
|
13 |
|
|
Veronica Byström |
Rasbo MK |
|
|
Golf Mk1 GTI |
|
|
|
12 |
|
Anders Ellner |
SMK Södermanland |
Grupp E |
|
Opel |
1:32,7 |
28,5
|
14,6
|
2,3
|
8 |
|
|
Catrine Ellner |
SMK Södermanland |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: TEAM MOTOR-NILSSON I KÖPING |
|
|
118 |
|
Håkan Bodin |
Örsundsbro MK |
Appendix K 2 wd |
|
Volvo |
1:32,9 |
28,7
|
20,9
|
0,2
|
7 |
|
|
Henrik Gustavsson |
Öresundsbro MK |
|
|
142 |
|
|
|
20 |
|
Tom Silén |
Örsundsbro MK |
Appendix K 2 wd |
|
Opel |
1:49,0 |
44,8
|
37,0
|
16,1
|
8 |
|
|
Magnus Johansson |
Örsundsbro MK |
|
|
Ascona A |
|
|
Applicant: Järlåsa Rally Team |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|