2005-10-22
Rikspokalen
Official final
On SS 1
156 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
56 |
|
Joakim Längberg |
Linköpings MS |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
3:35,1 |
|
|
|
1 |
|
|
Henrik Carlsson |
MSK Kvarnvingarna |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
Applicant: NBB Nordisk Bil Belysning AB |
|
|
45 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Ford |
3:37,2 |
2,1
|
2,1
|
2,1
|
2 |
|
|
Bosse Fransson |
Teknis MC |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
59 |
|
Niklas Hägg |
SMK Hälsinge |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Toyota |
3:37,6 |
2,5
|
2,5
|
0,4
|
3 |
|
|
Kent-Åke Stenbäck |
Forshaga MC |
|
|
Celica |
|
|
Applicant: L. Häggsbildemontering AB |
|
|
44 |
|
Håkan Svensson |
Fägre MK |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
3:38,1 |
3,0
|
3,0
|
0,5
|
4 |
|
|
Anders Sjöberg |
Ljungby MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
48 |
|
Staffan Bergdahl |
Teknis MC |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Toyota |
3:38,1 |
3,0
|
3,0
|
|
4 |
|
|
Per Erik Svensson |
Teknis MC |
|
|
Corolla WRC |
|
|
|
43 |
|
Mikael Gustafsson |
Kils MK Bil |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
3:38,2 |
3,1
|
3,1
|
0,1
|
6 |
|
|
Tore Hellerud |
KNA Kongsvinger |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
Applicant: KH MOTORSPORT |
|
|
13 |
|
Tom Carlsson |
Laxå MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:38,7 |
3,6
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Andreas Andersson |
MK Ran |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Birkas Bilplåt Skänninge |
|
|
47 |
|
Johan Rudengren |
Eskilstuna Motorklubb |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
3:39,9 |
4,8
|
4,8
|
1,2
|
7 |
|
|
Fredrik Jensen |
|
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
Applicant: Kumlins Måleri Rally Team |
|
|
38 |
|
Kent Larsson |
MK Team Westom |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:41,1 |
6,0
|
2,4
|
1,2
|
2 |
|
|
Mikael Jansson |
Åmåls MK |
|
|
940 |
|
|
|
54 |
|
Kjell Sandberg |
Haninge MK |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Toyota |
3:41,4 |
6,3
|
6,3
|
0,3
|
8 |
|
|
Henrik Hedlund |
Huddinge MK |
|
|
Celica |
|
|
Applicant: TEAM KS BERGSPRÄNGNING |
|
|
19 |
|
Mats Bäck |
SMK Hedemora |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
3:44,2 |
9,1
|
5,5
|
2,8
|
3 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
Ascona |
|
|
Applicant: Kablego |
|
|
61 |
|
Lasse Mothander |
Botkyrka MK |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Toyota |
3:44,5 |
9,4
|
9,4
|
0,3
|
9 |
|
|
Johans Lund |
|
|
|
Celica GT 4 |
|
|
|
24 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
VW |
3:44,6 |
9,5
|
5,9
|
0,1
|
4 |
|
|
Henrik Dahlgren |
Katrineholms MK |
|
|
Golf |
|
|
|
49 |
|
Björn Jacobson |
Värmdö MK |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Subaru |
3:45,8 |
10,7
|
10,7
|
1,2
|
10 |
|
|
Tomas Koepke |
Värmdö MK |
|
|
Imreza |
|
|
|
55 |
|
Ragnar Öknegård |
Eskilstuna MK |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
3:46,0 |
10,9
|
10,9
|
0,2
|
11 |
|
|
Roger Eriksson |
Eskilstuna MK |
|
|
Lancer |
|
|
|
41 |
|
Stefan Trygg |
Haninge MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:46,1 |
11,0
|
7,4
|
0,1
|
5 |
|
|
Daniel Jansson |
SMK Södermanland |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Trygg Rörservice AB |
|
|
22 |
|
Kjell-Åke Borgström |
Hofors MS |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
3:46,2 |
11,1
|
7,5
|
0,1
|
6 |
|
|
Lars Gustafsson |
Hofors MS |
|
|
Ascona |
|
|
|
27 |
|
Andreas Fransson |
Östergyllen RC |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
3:46,9 |
11,8
|
8,2
|
0,7
|
7 |
|
|
Mattias Fransson |
Östergyllen RC |
|
|
Ascona B 2.4 |
|
|
|
32 |
|
Kristian Johansson |
Kinds MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:47,0 |
11,9
|
8,3
|
0,1
|
8 |
|
|
Fredrik Livh |
Nässjö RC |
|
|
940 |
|
|
|
53 |
|
Lars Fältman |
Rasbo MK |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Saab |
3:47,0 |
11,9
|
11,9
|
|
12 |
|
|
Annette Åhman |
Almunge MK |
|
|
9:3 |
|
|
|
14 |
|
Micael Nilsson |
Taxinge MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Toyota |
3:47,2 |
12,1
|
8,5
|
0,2
|
9 |
|
|
Kari Laihonen |
Botkyrka MK |
|
|
Starlet |
|
|
|
39 |
|
David Pettersson |
Asarums MS |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:47,3 |
12,2
|
8,6
|
0,1
|
10 |
|
|
Mikael Jönsson |
Asarums MS |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Box Hosting - www.box.se |
|
|
17 |
|
Håkan Långkvist |
Fagersta MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:47,4 |
12,3
|
8,7
|
0,1
|
11 |
|
|
Niklas Östmark |
Kolsva MS |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Eriksluds Åkeri AB |
|
|
62 |
|
Roland Eliasson |
SMK Östgöta |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
3:47,9 |
12,8
|
12,8
|
0,5
|
13 |
|
|
Reine Lundqvist |
SMK Östgöta |
|
|
Lancer |
|
|
|
30 |
|
Thomas Blåder |
Filipstad MC |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:48,1 |
13,0
|
9,4
|
0,2
|
12 |
|
|
Tommy Magnusson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
65 |
|
Robert Eriksson |
Eskilstuna MK |
A-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Renault |
3:48,4 |
13,3
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Jens Carlsson |
SMK Motala |
|
|
Clio Sport |
|
|
|
99 |
|
Andreas Jonsson |
Hallsbergs MK |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:48,4 |
13,3
|
|
|
1 |
|
|
Henrik Eriksson |
Fjugesta MS |
|
|
244 |
|
|
|
16 |
|
Nicklas Karlsson |
MK Team Westom |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:49,0 |
13,9
|
10,3
|
0,6
|
13 |
|
|
Per Björnsson |
MK Team Westom |
|
|
940 |
|
|
Applicant: ASSISTANCEKÅREN |
|
|
35 |
|
Daniel Hoffmann |
SMK Linde |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
3:49,1 |
14,0
|
10,4
|
0,1
|
14 |
|
|
Joakim Sundfeldt |
|
|
|
Kadett |
|
|
Applicant: BILAM |
|
|
51 |
|
Jan-Erik Folkesson |
SMK Örebro |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Nissan |
3:49,8 |
14,7
|
14,7
|
0,7
|
14 |
|
|
Roger Andersson |
SMK Kungsör |
|
|
GTI-R |
|
|
|
68 |
|
Jonas Ericsson |
Kolsva MS |
A-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Honda |
3:50,4 |
15,3
|
2,0
|
0,6
|
2 |
|
|
Henrik Lundh |
Eskilstuna MK |
|
|
Civic Type-R |
|
|
|
58 |
|
Janne Gustafson |
Teknis MC |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
3:50,5 |
15,4
|
15,4
|
0,1
|
15 |
|
|
Patrik Andersson |
Hällefors MK |
|
|
VR 4 |
|
|
|
106 |
|
Andreas Fransson |
Nora MK |
B-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Nissan |
3:50,8 |
15,7
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Klas Österman |
Teknis MC |
|
|
Sunny GTI-R |
|
|
|
15 |
|
Magnus Ståhl |
Haninge MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:50,9 |
15,8
|
12,2
|
0,1
|
15 |
|
|
Henrik Carlsson |
Karlskrona AK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Kretsteknik Motorsport |
|
|
29 |
|
Göran Kanerva |
Svärdsjö MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Ford |
3:51,2 |
16,1
|
12,5
|
0,3
|
16 |
|
|
Erik Koronen |
|
|
|
Escort |
|
|
|
33 |
|
Peter Hellström |
MK Kopparberg |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
3:51,9 |
16,8
|
13,2
|
0,7
|
17 |
|
|
Riger Almgren |
MK Kopparberg |
|
|
Corsa |
|
|
|
173 |
|
Nils Jensen |
Haninge MK |
C-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mitsubishi |
3:52,5 |
17,4
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Mattias Ekman |
Södertälje KRC |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
Applicant: Forsman Motor |
|
|
18 |
|
Göran Nilson |
Waxholms MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:52,8 |
17,7
|
14,1
|
0,3
|
18 |
|
|
Roine Larsson |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR |
|
|
40 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
3:53,1 |
18,0
|
14,4
|
0,3
|
19 |
|
|
Jimmy Jansson |
Falköpings MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
104 |
|
Mikael Ljungström |
Hallsbergs MK |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:53,2 |
18,1
|
4,8
|
0,1
|
2 |
|
|
Andreas Ahlm |
VÖMK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
34 |
|
Pär Carlsson |
Flens MS |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
VW |
3:53,5 |
18,4
|
14,8
|
0,3
|
20 |
|
|
Johan Bengtsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf |
|
|
|
60 |
|
Petri Väätänen |
Haninge MK |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Subaru |
3:53,8 |
18,7
|
18,7
|
0,3
|
16 |
|
|
Lasse Väätänen |
Haninge MK |
|
|
Impreza 555 |
|
|
Applicant: Tommys Transport AB |
|
|
69 |
|
Jonas Johansson |
MK Ran Askersund |
A-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Peugeot |
3:54,1 |
19,0
|
5,7
|
0,3
|
3 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
|
206 RC |
|
|
Applicant: TEAM BIRKAS BILPLÅT |
|
|
70 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Nissan |
3:54,2 |
19,1
|
5,8
|
0,1
|
4 |
|
|
Marie Eriksson |
SMK Uppsala |
|
|
Sunny |
|
|
|
42 |
|
Bo Almgren |
SMK Arboga |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
VW |
3:54,7 |
19,6
|
16,0
|
0,5
|
21 |
|
|
Johan Thelin |
Mälaröarna MK |
|
|
Golf 16w |
|
|
Applicant: FAHS POLTECH RALLY TEAM |
|
|
89 |
|
Tommy Häljeskog |
Teknis MC |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:55,0 |
19,9
|
6,6
|
0,3
|
3 |
|
|
Tonny Schmidt |
MK Ran |
|
|
242 |
|
|
|
57 |
|
Peter Lindström |
Värmdö MK |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Subaru |
3:55,1 |
20,0
|
20,0
|
0,1
|
17 |
|
|
Richard Tillberg |
Värmdö MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
96 |
|
Jocke Irebrand |
Vallentuna MK |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
3:55,1 |
20,0
|
6,7
|
|
4 |
|
|
Kimmo Paavilainen |
Vallentuna MK |
|
|
Kadett |
|
|
|
90 |
|
Stefan Carlsson |
MK Ran Askersund |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:55,2 |
20,1
|
6,8
|
0,1
|
5 |
|
|
Mattias Green |
MK Ran Askersund |
|
|
240 |
|
|
|
175 |
|
Calle Ward |
Fryksdalens MK |
C-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Renault |
3:55,6 |
20,5
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Per Wiksten |
MK Ratten |
|
|
Clio Sport |
|
|
Applicant: Helmia Bil AB |
|
|
93 |
|
Bertil Nylander |
Värmdö MK |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:56,0 |
20,9
|
7,6
|
0,4
|
6 |
|
|
Tobias Lis |
Värmdö MK |
|
|
940 |
|
|
|
28 |
|
Mats Moberg |
Östergyllen RC |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:56,2 |
21,1
|
17,5
|
0,2
|
22 |
|
|
Thorbjörn Olofsson |
Östergyllen RC |
|
|
242 |
|
|
|
25 |
|
Mikael Claesson |
Degerfors RC |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Ford |
3:56,6 |
21,5
|
17,9
|
0,4
|
23 |
|
|
Karl-Fredrik Vestlund |
Degerfors RC |
|
|
Escort |
|
|
|
102 |
|
Tomas Pettersson |
Fagersta MK |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Ford |
3:56,7 |
21,6
|
8,3
|
0,1
|
7 |
|
|
Niklas Pettersson |
Fagersta MK |
|
|
Escort |
|
|
|
74 |
|
Johan Larsson |
Kullings MS |
Volvo Original A |
|
Volvo |
3:56,9 |
21,8
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
72 |
|
Fredrik Menck |
SMK Motala |
Volvo Original A |
|
Volvo |
3:57,4 |
22,3
|
0,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Kim Göransson |
SMK Motala |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Tornby Bilteknik AB |
|
|
46 |
|
Håkan Pettersson |
Teknis MC |
A-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Audi |
3:57,5 |
22,4
|
22,4
|
0,1
|
18 |
|
|
Birger Kvarnström |
Teknis MC |
|
|
90 Quattro |
|
|
|
97 |
|
Daniel Johansson |
Hagfors MK |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:57,6 |
22,5
|
9,2
|
0,1
|
8 |
|
|
Rolf Sörensen |
Degerfors RC |
|
|
240 |
|
|
|
98 |
|
Anders Eklund |
Degerfors RC |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:57,9 |
22,8
|
9,5
|
0,3
|
9 |
|
|
Andreas Karlsson |
SMK Karlskoga |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Högåsens Bildemontering |
|
|
109 |
|
Niklas Carlson |
Katrineholms MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
3:58,0 |
22,9
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Stina Cebers |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: TEAM BILIA/MOBIL 1 |
|
|
150 |
|
Andreas Frölander |
SMK Hälsinge |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Citroën |
3:58,0 |
22,9
|
|
|
1 |
|
|
Lars Norin |
SMK Hälsinge |
|
|
ZX |
|
|
|
92 |
|
Mats Larsson |
Nora MK |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:58,1 |
23,0
|
9,7
|
0,1
|
10 |
|
|
Jens Palmqvist |
Degerfors RC |
|
|
240 |
|
|
|
2 |
|
Jonas Brinkemar |
Horndals MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:58,2 |
23,1
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Janne Brinkemar |
Horndals MK |
|
|
240 |
|
|
|
171 |
|
Ulf Backlund |
MK Rimo |
C-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Toyota |
3:58,7 |
23,6
|
6,2
|
0,5
|
2 |
|
|
Ola Persson |
Rasbo MK |
|
|
Celica |
|
|
|
67 |
|
Johnny Ericsson |
Mälaröarnas MK |
A-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Peugeot |
3:58,8 |
23,7
|
10,4
|
0,1
|
5 |
|
|
Stefan Ohlsson |
Taxinge MK |
|
|
306 |
|
|
|
103 |
|
Johan Andersson |
Nora MK |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
3:58,9 |
23,8
|
10,5
|
0,1
|
11 |
|
|
Mikael Andersson |
Nora MK |
|
|
Ascona B 2.4 |
|
|
|
107 |
|
Micke Westrin |
Huddinge MK |
B-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Nissan |
3:59,3 |
24,2
|
8,5
|
0,4
|
2 |
|
|
Peter Stockman |
Värmdö MK |
|
|
GTI-R |
|
|
|
20 |
|
Lasse Drotz |
Vaxholms MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
3:59,7 |
24,6
|
21,0
|
0,4
|
24 |
|
|
Therese Karlsson |
Vaxholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
101 |
|
Johan Östlund |
Flens MS |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
VW |
4:00,2 |
25,1
|
11,8
|
0,5
|
12 |
|
|
Kent Fargo |
Flens MS |
|
|
Golf |
|
|
|
100 |
|
Frederik Lindelöf |
SMK Sala |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
VW |
4:00,4 |
25,3
|
12,0
|
0,2
|
13 |
|
|
Fredrik Undin |
SMK Sala |
|
|
Golf GTI 16v |
|
|
|
83 |
|
Lasse Wirenborg |
MK Kopparberg |
B-förare Grupp E |
|
Saab |
4:01,8 |
26,7
|
|
1,4
|
1 |
|
|
Maria Wirenborg |
MK Kopparberg |
|
|
9000 I |
|
|
Applicant: Tean Helix |
|
|
77 |
|
Nils Strömgren |
Fagersta MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
4:01,9 |
26,8
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Robert Strömgren |
Fagersta MK |
|
|
740 |
|
|
|
126 |
|
Knutte Edenholm |
MK Team Treske |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:02,2 |
27,1
|
4,2
|
0,3
|
2 |
|
|
David Mård |
SMK Eda |
|
|
240 |
|
|
|
151 |
|
Jocke Andersson |
Haninge MK |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Saab |
4:02,2 |
27,1
|
4,2
|
|
2 |
|
|
Nicklas Ljungqvist |
Haninge MK |
|
|
900 |
|
|
|
105 |
|
Dennis Hartman |
Värmdö MK |
B-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Saab |
4:02,3 |
27,2
|
11,5
|
0,1
|
3 |
|
|
Janne Hallerstedt |
Värmdö MK |
|
|
99 Turbo |
|
|
Applicant: SAABSPECIALISTEN www.ebb.se |
|
|
71 |
|
Pierre Skytt |
Eskilstuna MK |
A-för. Grp. A/N <1600 |
|
Suzuki |
4:02,5 |
27,4
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Patrick Larsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Swift |
|
|
Applicant: www.sormlandsenergi.se |
|
|
85 |
|
Johan Olsson |
Fagersta MK |
B-förare Grupp E |
|
VW |
4:02,9 |
27,8
|
1,1
|
0,4
|
2 |
|
|
Jonas Frännfors |
Fagersta MK |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
|
37 |
|
Stefan Norberg |
Horndals MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
4:03,1 |
28,0
|
24,4
|
0,2
|
25 |
|
|
Mikael Eklind |
Horndals MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Vev o Kamaxelspecialisten i Åmot |
|
|
166 |
|
Patrik Larsson |
SMK Nyköping |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
4:05,2 |
30,1
|
7,2
|
2,1
|
3 |
|
|
Mikael Larsson |
SMK Örebro |
|
|
242 |
|
|
|
80 |
|
Daniel Kallin |
Säffle MC |
Volvo Original B |
|
Volvo |
4:05,4 |
30,3
|
3,5
|
0,2
|
2 |
|
|
Erik Gullstrand |
Kils MK |
|
|
940 |
|
|
|
81 |
|
Rune Lindgren |
Degerfors RC |
Volvo Original B |
|
Volvo |
4:05,7 |
30,6
|
3,8
|
0,3
|
3 |
|
|
Lars Lundblad |
Degerfors RC |
|
|
740 |
|
|
Applicant: Team Högåsens Bildemontering |
|
|
76 |
|
Rolf Andersson |
Christinehamns MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
4:05,8 |
30,7
|
3,9
|
0,1
|
4 |
|
|
Rustan Hagstedt |
Kils MK Bil |
|
|
740 |
|
|
Applicant: Högåsens Bildemontering AB |
|
|
155 |
|
Anders Olsson |
SMK Söderhamn |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
4:06,0 |
30,9
|
8,0
|
0,2
|
4 |
|
|
Kristoffer Olsson |
SMK Söderhamn |
|
|
240 |
|
|
|
164 |
|
Peter Åstrand |
MK Ramunder |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
4:06,3 |
31,2
|
8,3
|
0,3
|
5 |
|
|
Mattias Sääw |
SMK Valdermarsvik |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: Stockerums Trä AB |
|
|
3 |
|
Philip Ahlstrand |
Vara MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
4:06,4 |
31,3
|
8,2
|
0,1
|
2 |
|
|
Eilert Ahlstrand |
Vara MK |
|
|
Golf GT |
|
|
|
117 |
|
Patrik Jonsson |
Nora MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:07,2 |
32,1
|
9,2
|
0,8
|
3 |
|
|
Hans Jonsson |
Nora MK |
|
|
244 |
|
|
|
26 |
|
Thomas Andersson |
VÖMK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
BMW |
4:07,3 |
32,2
|
28,6
|
0,1
|
26 |
|
|
Torbjörn Andersson |
VÖMK |
|
|
323 |
|
|
|
79 |
|
Mattias Lönn |
Linköpings MS |
Volvo Original B |
|
Volvo |
4:07,7 |
32,6
|
5,8
|
0,4
|
5 |
|
|
Joakim Andersson |
Västra Östergötlands MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Rejmes din volvo handlare |
|
|
145 |
|
Mikael Lindholm |
Munkfors MC |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
4:08,0 |
32,9
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Daniel Larsson |
|
|
|
940 |
|
|
|
162 |
|
Bengt Johansson |
Värmdö MK |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
4:09,3 |
34,2
|
11,3
|
1,3
|
6 |
|
|
Thomas Lindvall |
Värmdö MK |
|
|
240 |
|
|
|
160 |
|
Fredrik Adolfsson |
Östergyllen RC |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
4:10,6 |
35,5
|
12,6
|
1,3
|
7 |
|
|
Johan Adolfsson |
Östergyllen RC |
|
|
240 |
|
|
|
167 |
|
Roger Högsved |
Borlänge MK |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
4:10,7 |
35,6
|
12,7
|
0,1
|
8 |
|
|
Håkan Hautamäki |
Hällefors MK |
|
|
Ascona B 2,0 |
|
|
|
177 |
|
Robert Andersson |
Eskilstuna MK |
C-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Peugeot |
4:10,8 |
35,7
|
15,2
|
0,1
|
2 |
|
|
Carl-Gustaf 'Kapten' Karlsson |
Eskilstuna MK |
|
|
306 |
|
|
Applicant: Eskilstuna Glasmästeri AB |
|
|
6 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
Ungdomsrally |
|
VW |
4:11,6 |
36,5
|
13,4
|
0,8
|
3 |
|
|
Tero Suontausta |
Kolsva MS |
|
|
GT |
|
|
|
63 |
|
Jan Björe |
SMK Södermanland |
A-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
VW |
4:11,9 |
36,8
|
23,5
|
0,3
|
6 |
|
|
Thomas Carlsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf III KitCar |
|
|
|
172 |
|
Arne Gustavsson |
Hallsbergs MK |
C-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Audi |
4:12,1 |
37,0
|
19,6
|
0,2
|
3 |
|
|
Anders Johansson |
Östernärkes RMC |
|
|
80 Quattro |
|
|
Applicant: SL Bildelar AB Hallsberg |
|
|
118 |
|
Peder Johansson |
MK Team Treske |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:13,0 |
37,9
|
15,0
|
0,9
|
4 |
|
|
Niklas Andersson |
MK Team Treske |
|
|
244 |
|
|
|
149 |
|
Kenneth Thor |
Östernärkes RMC |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
4:13,0 |
37,9
|
15,0
|
|
9 |
|
|
Anna Ekström Larsen |
Östernärkes RMC |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Ekströms Bygg AB, Örebro |
|
|
7 |
|
Robin Wallón |
SMK Kungsör |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:13,2 |
38,1
|
15,0
|
0,2
|
4 |
|
|
Nicklas Lundkvist |
Eskuilstuna MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: Team Hans Persson Motorsport |
|
|
121 |
|
Robin Nilsson |
SMK Södermanland |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:13,2 |
38,1
|
15,2
|
|
5 |
|
|
Linda Pettersson |
SMK Södermanland |
|
|
244 |
|
|
Applicant: www.finess.se |
|
|
122 |
|
Lena Ekström Tungfelt |
Östernärkes RMC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:13,6 |
38,5
|
15,6
|
0,4
|
6 |
|
|
Johan Åberg |
Teknis MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Ekströms Bygg AB, Örebro |
|
|
114 |
|
Pär Johansson |
SMK Eda |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:13,7 |
38,6
|
15,7
|
0,1
|
7 |
|
|
Micke Lindh |
MK Team Westom |
|
|
244 |
|
|
|
125 |
|
Joakim 'Bunke' Nilsson |
Åtvidabergs MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:14,1 |
39,0
|
16,1
|
0,4
|
8 |
|
|
Pierre Andersson |
Åtvidabergs MK |
|
|
242 DL |
|
|
|
127 |
|
David Forsberg |
Teknis MC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:14,2 |
39,1
|
16,2
|
0,1
|
9 |
|
|
Per Forsberg |
|
|
|
244 |
|
|
|
130 |
|
Robin Körner |
Vimmerby MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
4:14,2 |
39,1
|
6,2
|
|
2 |
|
|
Michaela Lindblad |
Vimmerby MS |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
78 |
|
Marko Nevalainen |
Kils MK Bil |
Volvo Original B |
|
Volvo |
4:14,5 |
39,4
|
12,6
|
0,3
|
6 |
|
|
Robert Skynsveen |
Kils MK Bil |
|
|
244 |
|
|
|
11 |
|
Thomas Eriksson |
MK Speed |
Ungdomsrally |
|
Saab |
4:15,0 |
39,9
|
16,8
|
0,5
|
5 |
|
|
Hans Eriksson |
MK Speed |
|
|
99 |
|
|
Applicant: Håga Bildemontering AB |
|
|
147 |
|
Fredrik Karlsson |
Nora MK |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
4:15,0 |
39,9
|
17,0
|
|
10 |
|
|
Nicklas 'Riggen' Käll |
Botkyrka MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
141 |
|
Peter Flink |
Teknis MC |
C-förare Grupp E |
|
Mazda |
4:15,4 |
40,3
|
7,4
|
0,4
|
3 |
|
|
Anders Flodman |
Teknis MC |
|
|
323 |
|
|
|
110 |
|
Kristoffer Karlsson |
Bengtsfors MC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:15,5 |
40,4
|
17,5
|
0,1
|
10 |
|
|
Patrik Backman |
Bengtsfors MC |
|
|
242 |
|
|
|
158 |
|
Jonas Sandström |
SMK Södermanland |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
4:15,5 |
40,4
|
17,5
|
|
11 |
|
|
Dan Samuelsson |
Eskilstuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
108 |
|
Janne Liljegren |
Värmdö MK |
B-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Ford |
4:15,8 |
40,7
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Josefin Lundin |
Taxinge Motorklubb |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
131 |
|
Fredrik Andersson |
SMK Linde |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
4:15,9 |
40,8
|
7,9
|
0,1
|
4 |
|
|
Peter Sundin |
Kils MK Bil |
|
|
Ascona |
|
|
|
154 |
|
Jörgen Rådh |
Munkfors MC |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Volvo |
4:16,9 |
41,8
|
18,9
|
1,0
|
12 |
|
|
Tommy Lindholm Birath |
Munkfors MC |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Team Munkfors Bilskrot |
|
|
153 |
|
Erik Karlsson |
Nora MK |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
4:17,1 |
42,0
|
19,1
|
0,2
|
13 |
|
|
Jonas Sandelin |
Nora MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
182 |
|
Calle Trainor |
Katrineholms MK |
C-för. Grp. A/N <1600 |
|
Suzuki |
4:17,6 |
42,5
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Brian Trainor |
Katrineholms MK |
|
|
Swift |
|
|
|
8 |
|
Andreas Thelaus |
Karlstad MC Bil |
Ungdomsrally |
|
Citroën |
4:17,7 |
42,6
|
19,5
|
0,1
|
6 |
|
|
Jörgen Nilsson |
Karlstad MC Bil |
|
|
AX Sport |
|
|
|
176 |
|
Niklas Eklind |
Flens MS |
C-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
VW |
4:17,7 |
42,6
|
22,1
|
|
3 |
|
|
Juha Forsman |
Katrineholms MK |
|
|
Golf 3 |
|
|
|
111 |
|
Michael Olander |
Säffle MC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:18,0 |
42,9
|
20,0
|
0,3
|
11 |
|
|
Göran Olander |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
140 |
|
Daniel Eriksson |
SMK Södermanland |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
4:18,7 |
43,6
|
10,7
|
0,7
|
5 |
|
|
Tord Jansson |
SMK Södermanland |
|
|
Kadett |
|
|
|
137 |
|
Ulf Haglund |
Teknis MC |
C-förare Grupp E |
|
VW |
4:19,5 |
44,4
|
11,5
|
0,8
|
6 |
|
|
Peter Holmberg |
|
|
|
Scirocco TS |
|
|
|
123 |
|
Andreas Wilzen |
Linköpings MS |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:20,1 |
45,0
|
22,1
|
0,6
|
12 |
|
|
Joel Ardell |
Norrköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: rejmes din volvohandlare |
|
|
136 |
|
Linus Olsson |
Karlstad MC |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
4:20,2 |
45,1
|
12,2
|
0,1
|
7 |
|
|
Daniel Bergkvist |
Säffle MC |
|
|
Ascona B |
|
|
|
178 |
|
Stefan Lundqvist |
SMK Sala |
C-för. Grp. A/N <1600 |
|
Citroën |
4:21,0 |
45,9
|
3,4
|
0,8
|
2 |
|
|
Christian Lindberg |
Horndals MK |
|
|
AX Sport |
|
|
|
129 |
|
Niklas 'Sluggo' Engström |
Storfors MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:21,1 |
46,0
|
23,1
|
0,1
|
13 |
|
|
Anders 'Osten' Wiberg |
Storfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
12 |
|
Åke Kjellgren |
V:a Östergötlands MK |
A-förare Grupp E |
|
Opel |
4:21,8 |
46,7
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Robin Alenfalk |
V:a Östergötlands MK |
|
|
Calibra |
|
|
|
1 |
|
Viktor Henriksson |
MK Speed |
Ungdomsrally |
|
VW |
4:22,1 |
47,0
|
23,9
|
0,3
|
7 |
|
|
Jan Henriksson |
MK Speed |
|
|
Golf |
|
|
|
132 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Örebro |
C-förare Grupp E |
|
VW |
4:22,1 |
47,0
|
14,1
|
|
8 |
|
|
Emil Arvidsson |
Teknis Motor Club |
|
|
Golf 3 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
75 |
|
Marcus Rutgerson |
Nora MK |
Volvo Original A |
|
Volvo |
4:22,2 |
47,1
|
25,3
|
0,1
|
3 |
|
|
Cecilia von Hebel |
Nora MK |
|
|
940 |
|
|
|
142 |
|
Esbjörn Fälth |
Katrineholms MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
4:22,6 |
47,5
|
14,6
|
0,4
|
9 |
|
|
Mats Storm |
Katrineholms MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
116 |
|
Fredrik Rönn |
Hofors MS |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:23,5 |
48,4
|
25,5
|
0,9
|
14 |
|
|
Fredrik Morell |
Hofors MK |
|
|
242 |
|
|
|
91 |
|
Lars-Göran Pettersson |
Katrineholms MK |
B-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
4:23,9 |
48,8
|
35,5
|
0,4
|
14 |
|
|
Robert Björling |
Katrineholms MK |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: bilofritid ab katrineholm |
|
|
179 |
|
Cenny Wall |
Norrköpings MK |
C-för. Grp. A/N <1600 |
|
Suzuki |
4:23,9 |
48,8
|
6,3
|
|
3 |
|
|
Caroline Segervall Carlsson |
MK Ramunder |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Anläggningstransporter i Norrköping |
|
|
135 |
|
Mikael Gustavsson |
Degerfors RC |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
4:24,4 |
49,3
|
16,4
|
0,5
|
10 |
|
|
Jonas Thunberg |
Degerfors RC |
|
|
744 GL |
|
|
|
181 |
|
Robert Ardryd |
MK Kopparberg |
C-för. Grp. A/N <1600 |
|
Suzuki |
4:26,6 |
51,5
|
9,0
|
2,2
|
4 |
|
|
Björn Ramström |
Teknis MC |
|
|
GTI Mk1 |
|
|
Applicant: Team Birkas Bilplåt |
|
|
139 |
|
Mats Adolfsson |
SMK Eksjö |
C-förare Grupp E |
|
VW |
4:30,0 |
54,9
|
22,0
|
3,4
|
11 |
|
|
Roger Andersson |
SMK Eksjö |
|
|
Golf |
|
|
|
87 |
|
Kjell Skoog |
Forshaga MC |
B-förare Grupp E |
|
Saab |
4:30,5 |
55,4
|
28,7
|
0,5
|
3 |
|
|
Bo Jansson |
Kils MK Bil |
|
|
99 |
|
|
|
4 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:31,2 |
56,1
|
33,0
|
0,7
|
8 |
|
|
Thomas Larsson |
Storfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
10 |
|
Andreas Östlund |
MK Team Treske |
Ungdomsrally |
|
VW |
4:31,6 |
56,5
|
33,4
|
0,4
|
9 |
|
|
Magnus Östlund |
MK Team Treske |
|
|
Golf I |
|
|
|
119 |
|
Magnus Gustavsson |
Hallsbergs MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:31,6 |
56,5
|
33,6
|
|
15 |
|
|
Ove Gustavsson |
Hallsbergs MK |
|
|
240 |
|
|
|
165 |
|
Mats Oskarsson |
Malungs MK |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
VW |
4:32,2 |
57,1
|
34,2
|
0,6
|
14 |
|
|
Erik Oskarsson |
Malungs MK |
|
|
Golf |
|
|
|
148 |
|
Joakim Larsen |
SMK Märsta |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
4:32,7 |
57,6
|
34,7
|
0,5
|
15 |
|
|
Fredrik Holm |
Almunge MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
84 |
|
Sten Pettersson |
Skepptuna MK |
B-förare Grupp E |
|
Saab |
4:32,9 |
57,8
|
31,1
|
0,2
|
4 |
|
|
Jimmy Björk |
Films MK |
|
|
99 |
|
|
|
138 |
|
Lennart Wilhelmson |
SMK Arboga |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
4:33,3 |
58,2
|
25,3
|
0,4
|
12 |
|
|
Ingalill Söder |
SMK Arboga |
|
|
99 |
|
|
|
124 |
|
Thomas Andersson |
Storfors MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:34,2 |
59,1
|
36,2
|
0,9
|
16 |
|
|
Fredrik Fält |
|
|
|
242 |
|
|
|
134 |
|
Camilla Walther |
SMK Hälsinge |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
4:36,8 |
1:01,7
|
28,8
|
2,6
|
13 |
|
|
Tomas Bergman |
SMK Hälsinge |
|
|
Kadett |
|
|
Applicant: Tallåsens Bil o Däckservice |
|
|
144 |
|
Lars Lundwall |
Hallsbergs MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
4:38,9 |
1:03,8
|
30,9
|
2,1
|
14 |
|
|
Christian Holmberg |
Hallsbergs MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
128 |
|
Börje Engström |
Storfors MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:43,5 |
1:08,4
|
45,5
|
4,6
|
17 |
|
|
Anders Engström |
Storfors MK |
|
|
244 |
|
|
|
133 |
|
Johan Rabe |
Kils MK Bil |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
4:46,4 |
1:11,3
|
38,4
|
2,9
|
15 |
|
|
Stellan Fransson |
Kils MK Bil |
|
|
Ascona A |
|
|
Applicant: Sundins Däcktjänst |
|
|
174 |
|
Erik Strandberg |
Värmdö MK |
C-för. GrpA/N >2000/NS4wd |
|
Mazda |
4:50,2 |
1:15,1
|
57,7
|
3,8
|
4 |
|
|
Christer Heres |
Värmdö MK |
|
|
323 4wd Turbo |
|
|
Applicant: Dannevall o Lassila Motor |
|
|
156 |
|
Gabriel Savela |
Stockholms BK |
C-förare Grupp H/Veteran |
|
Opel |
4:56,8 |
1:21,7
|
58,8
|
6,6
|
16 |
|
|
Mikael Savela |
Stockholms BK |
|
|
Ascona |
|
|
|
5 |
|
Jimmy Alfredsson |
SMK Örebro |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:58,2 |
1:23,1
|
1:00,0
|
1,4
|
10 |
|
|
Lasse Alfredsson |
SMK Örebro |
|
|
240 |
|
|
|
146 |
|
Kenneth Wallin |
Christinehamns MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
5:29,4 |
1:54,3
|
1:21,4
|
31,2
|
16 |
|
|
Anders Wallin |
Christinehamns MK |
|
|
Volvo 244 GL |
|
|
|
66 |
|
Roger Enlund |
Västerås MS |
A-för. Grp.A/N 1600-2000 |
|
Ford |
7:07,0 |
3:31,9
|
3:18,6
|
1:37,6
|
7 |
|
|
Christer Carlsson |
|
|
|
Escort KitCar |
|
|
|
21 |
|
Peter Liwell |
Eskilstuna MK |
A-förare Grupp H/Veteran |
|
VW |
12:15,3 |
8:40,2
|
8:36,6
|
5:08,3
|
27 |
|
|
Tommy Wallin |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
Applicant: www.sormlandsenergi.se |
|
|
143 |
|
Stefan Ottosson |
Vetlanda RRC |
C-förare Grupp E |
|
VW |
12:58,3 |
9:23,2
|
8:50,3
|
43,0
|
17 |
|
|
Robert Norss |
Vetlanda RRC |
|
|
Golf 2 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|