2006-02-17
Snow Rally SM / JSM / Volvo Original
Official final
On SS 9
100 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
38 |
|
Jimmy Joge |
SMK Motala Bil |
Trimmat 4wd |
|
Peugeot |
12:23,8 |
|
|
|
1 |
|
|
Mattias Andersson |
SMK Örebro |
|
|
206 WRC |
|
|
Applicant: PEUGEOT SPORT SVERIGE |
|
|
40 |
|
Mats Jonsson |
Forshaga MC |
Trimmat 4wd |
|
Ford |
12:42,5 |
18,7
|
18,7
|
18,7
|
2 |
|
|
Johnny Johansson |
SMK Lindesberg |
|
|
WRC |
|
|
Applicant: BILAM |
|
|
33 |
|
Patrik Flodin |
Ilsbo MK |
Otrimmat 4wd |
|
Subaru |
12:49,1 |
25,3
|
|
6,6
|
1 |
|
|
Maria Andersson |
MK Ran |
|
|
Impreza WRX STi |
|
|
Applicant: Monitor Industriutveckling AB |
|
|
31 |
|
Oscar Svedlund |
Karlstad MC Bil |
Otrimmat 4wd |
|
Subaru |
12:55,0 |
31,2
|
5,9
|
5,9
|
2 |
|
|
Björn Nilsson |
MK Ratten |
|
|
Impreza WRX STi |
|
|
Applicant: Subaru Swedish Dealer Team |
|
|
32 |
|
Mats Thorszelius |
SMK Uppsala |
Otrimmat 4wd |
|
Mitsubishi |
12:59,0 |
35,2
|
9,9
|
4,0
|
3 |
|
|
Tomas Thorszelius |
Rasbo MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
30 |
|
Tommy Vestlund |
Borlänge MK |
Otrimmat 4wd |
|
Mitsubishi |
13:07,6 |
43,8
|
18,5
|
8,6
|
4 |
|
|
Håkan Palm |
Björnjägarns RC |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: Team SLIREJ Djurås Verkstad AB |
|
|
21 |
|
Patrik Sandell |
Jämtlands MK |
Trimmat 2wd upp till 1600cc |
|
Renault |
13:09,0 |
45,2
|
|
1,4
|
1 |
|
|
Emil Axelsson |
Ydre MK |
|
|
Clio Super 1600 |
|
|
|
41 |
|
Dick Wicksell |
SMK Uppsala |
Trimmat 4wd |
|
Subaru |
13:11,9 |
48,1
|
48,1
|
2,9
|
3 |
|
|
Niklas Fransson |
SMK Uppsala |
|
|
Impreza WRC |
|
|
|
35 |
|
Johan Rudengren |
Eskilstuna MK |
Trimmat 4wd |
|
Mitsubishi |
13:20,3 |
56,5
|
56,5
|
8,4
|
4 |
|
|
Christer Johansson |
Flens MS |
|
|
Lancer Evo 6,5 |
|
|
Applicant: Kumlins Måleri Rally Team |
|
|
29 |
|
Magnus Mellquist |
SMK Söderhamn |
Otrimmat 4wd |
|
Mitsubishi |
13:21,2 |
57,4
|
32,1
|
0,9
|
5 |
|
|
Erika Jansson |
SMK Söderhamn |
|
|
Lancer Etanol |
|
|
Applicant: electrosystem |
|
|
37 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
Trimmat 4wd |
|
Mitsubishi |
13:22,5 |
58,7
|
58,7
|
1,3
|
5 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
Applicant: www.kopparbergsskrot.se |
|
|
27 |
|
Hasse Gustavsson |
Vansbro MK |
Otrimmat 4wd |
|
Subaru |
13:32,2 |
1:08,4
|
43,1
|
9,7
|
6 |
|
|
Nicklas Edvardssom |
Mälaröarnas MK |
|
|
Impreza WRX STi |
|
|
Applicant: Subaru Swedish Dealer Team |
|
|
22 |
|
Pg Andersson |
Årjängs MK |
Trimmat 2wd över 1600cc |
|
Toyota |
13:33,5 |
1:09,7
|
|
1,3
|
1 |
|
|
Jonas Andersson |
MK Team Treske |
|
|
Corolla |
|
|
|
15 |
|
Lars Sjöström |
SMK Hälsinge |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Renault |
13:39,3 |
1:15,5
|
|
5,8
|
1 |
|
|
Pär Almkvist |
Jämtlands MK |
|
|
Clio Ragnotti |
|
|
|
11 |
|
Patrik Fredriksson |
Fagersta MK |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Ford |
13:42,1 |
1:18,3
|
2,8
|
2,8
|
2 |
|
|
Robert Korpilainen |
Fagersta MK |
|
|
ST |
|
|
Applicant: nortune motorsport |
|
|
14 |
|
Jonas Ericsson |
Kolsva MS |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Honda |
13:45,6 |
1:21,8
|
6,3
|
3,5
|
3 |
|
|
Henrik Lundh |
Eskilstuna MK |
|
|
Civic Type-R |
|
|
|
25 |
|
Thomas Thunström |
Ludvika MS |
Trimmat 2wd över 1600cc |
|
Opel |
13:47,9 |
1:24,1
|
14,4
|
2,3
|
2 |
|
|
Robert Thunström |
Ludvika MS |
|
|
Corsa B |
|
|
|
17 |
|
Christer Steen |
Svärdsjö MK |
Trimmat 2wd upp till 1600cc |
|
Vauxhall |
13:50,5 |
1:26,7
|
41,5
|
2,6
|
2 |
|
|
Håkan Jacobsson |
Norbergs MC |
|
|
Corsa |
|
|
Applicant: Tractive AB |
|
|
28 |
|
Hans-Erik Weng |
Säffle MC |
Otrimmat 4wd |
|
Mitsubishi |
13:50,7 |
1:26,9
|
1:01,6
|
0,2
|
7 |
|
|
Anders Fredriksson |
Årjängs MK |
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
|
102 |
|
Martin Jansson |
Rasbo MK |
Otrimmat 4wd |
|
Subaru |
13:51,6 |
1:27,8
|
1:02,5
|
0,9
|
8 |
|
|
Lars Blondell |
Mantorps MK |
|
|
Impreza |
|
|
Applicant: Modulbygg Motorsport |
|
|
64 |
|
Magnus Henriksson |
SMK Linde |
Trimmat 2wd över 1600cc |
|
Saab |
13:52,5 |
1:28,7
|
19,0
|
0,9
|
3 |
|
|
Staffan Lindberg |
Skepptuna MK |
|
|
9-3 Kit Car |
|
|
|
16 |
|
Jonas Wigren |
Norrköpings MK |
Trimmat 2wd över 1600cc |
|
Toyota |
13:54,0 |
1:30,2
|
20,5
|
1,5
|
4 |
|
|
Mathias Gårdman |
Norrköpings MK |
|
|
Corolla 16v |
|
|
Applicant: Anläggningstrp. i Norrköping AB |
|
|
9 |
|
Simon Löfström |
Östhammars MK |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Renault |
13:55,9 |
1:32,1
|
16,6
|
1,9
|
4 |
|
|
Andreas Olsson |
Rasbo MK |
|
|
Clio Ragnotti |
|
|
|
13 |
|
Jerker Axelsson |
SMK Trollhättan |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Renault |
13:55,9 |
1:32,1
|
16,6
|
|
4 |
|
|
Mattias Andersson |
Säffle MC |
|
|
Clio Ragnotti |
|
|
Applicant: Bike Motorsport |
|
|
63 |
|
Tom Carlsson |
Laxå MK |
Trimmat 2wd över 1600cc |
|
Volvo |
13:55,9 |
1:32,1
|
22,4
|
|
5 |
|
|
Andreas Andersson |
MK Ran Askersund |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Biltema Sverige Linköping AB |
|
|
5 |
|
Anders Gullstrand |
Kils MK Bil |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Ford |
13:58,0 |
1:34,2
|
18,7
|
2,1
|
6 |
|
|
Stina Cebers |
Säffle MC |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: SCANAUTO MOTORSPORT KARLSTAD |
|
|
78 |
|
Lennart Gälliner |
Jämtlands MK |
Trimmat 4wd |
|
Mazda |
13:59,4 |
1:35,6
|
1:35,6
|
1,4
|
6 |
|
|
Ove Olsson |
Jämtlands MK |
|
|
323 Turbo |
|
|
|
3 |
|
Patrik Johansson |
Växjö MS |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Ford |
14:01,6 |
1:37,8
|
22,3
|
2,2
|
7 |
|
|
Jörgen Lindahl |
Ryds MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
79 |
|
Herman Wistrand |
Skepptuna MK |
Trimmat 4wd |
|
Toyota |
14:02,3 |
1:38,5
|
1:38,5
|
0,7
|
7 |
|
|
Bengt Norberg |
Vansbro MK |
|
|
Celica GT4 |
|
|
Applicant: arcticdriving.com |
|
|
96 |
|
Viktor Henriksson |
MK Speed |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Ford |
14:04,0 |
1:40,2
|
24,7
|
1,7
|
8 |
|
|
Patrick Henriksson |
MK Speed |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: ALOC TEAM ST |
|
|
72 |
|
Mikael Gustafsson |
Ludvika MS |
Otrimmat 4wd |
|
Mitsubishi |
14:08,2 |
1:44,4
|
1:19,1
|
4,2
|
9 |
|
|
Mats Witterström |
Ludvika MS |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
56 |
|
Daniel Gustafsson |
SMK Uppsala |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Ford |
14:10,0 |
1:46,2
|
30,7
|
1,8
|
9 |
|
|
Sören Andersson |
Films MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: Modulbygg Motorsport |
|
|
23 |
|
Joakim Rydholm |
Dals MK |
Trimmat 2wd över 1600cc |
|
VW |
14:11,9 |
1:48,1
|
38,4
|
1,9
|
6 |
|
|
Roger Rydholm |
Dals MK |
|
|
Golf |
|
|
|
7 |
|
Jonas Johansson |
MK Ran Askersund |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Peugeot |
14:12,7 |
1:48,9
|
33,4
|
0,8
|
10 |
|
|
John Stigh |
SMK Motala Bil |
|
|
206 RC |
|
|
Applicant: Birkas Bilplåt Skänninge |
|
|
74 |
|
Roger Enlund |
Västerås MS |
Otrimmat 4wd |
|
Subaru |
14:15,6 |
1:51,8
|
1:26,5
|
2,9
|
10 |
|
|
Christer Carlsson |
Västerås MS |
|
|
Impreza |
|
|
|
57 |
|
Michael Wikström |
NMS Boden |
Trimmat 2wd över 1600cc |
|
Opel |
14:18,0 |
1:54,2
|
44,5
|
2,4
|
7 |
|
|
Lennart Nilsson |
NMS Boden |
|
|
Astra |
|
|
|
50 |
|
Arne Göthe |
SMK Gävle |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Peugeot |
14:19,1 |
1:55,3
|
39,8
|
1,1
|
11 |
|
|
Johan Garli |
Stuguns MK |
|
|
306 |
|
|
|
60 |
|
Micael Nilsson |
Taxinge MK |
Trimmat 2wd upp till 1600cc |
|
Toyota |
14:22,6 |
1:58,8
|
1:13,6
|
3,5
|
3 |
|
|
Kari Laihonen |
Botkyrka MK |
|
|
Starlet |
|
|
|
62 |
|
Patrik Gerdin |
Forshaga MC |
Trimmat 2wd över 1600cc |
|
Volvo |
14:29,0 |
2:05,2
|
55,5
|
6,4
|
8 |
|
|
Leif Thobiasson |
Forshaga MC |
|
|
940 |
|
|
|
81 |
|
Johnny Sandmark |
Stuguns MK |
Trimmat 2wd över 1600cc |
|
VW |
14:30,0 |
2:06,2
|
56,5
|
1,0
|
9 |
|
|
Malin Stömberg |
Stuguns MK |
|
|
Golf 3 |
|
|
Applicant: LOOP profil o brodyr |
|
|
113 |
|
Torbjörn Westerlund |
Sollefteå RRC |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Ford |
14:34,2 |
2:10,4
|
54,9
|
4,2
|
12 |
|
|
Roger Gunnarsson |
Södra Sunnerbos MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: OK Q8 Krokom |
|
|
54 |
|
Daniel Lundberg |
Skepptuna MK |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Renault |
14:41,7 |
2:17,9
|
1:02,4
|
7,5
|
13 |
|
|
Karl Tyrén |
Skepptuna MK |
|
|
Clio Ragnotti |
|
|
Applicant: ESSVE |
|
|
47 |
|
David Pettersson |
Asarums MS |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Ford |
14:45,5 |
2:21,7
|
1:06,2
|
3,8
|
14 |
|
|
Mikael Jönsson |
Asarums MS |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
89 |
|
Fredrik Lindh |
MSK Kvarnvingarna |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Ford |
14:50,0 |
2:26,2
|
1:10,7
|
4,5
|
15 |
|
|
Per-Magnus Ericsson |
MK Ran Askersund |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
91 |
|
Henrik Karlsson |
Ryds MK |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Ford |
14:52,9 |
2:29,1
|
1:13,6
|
2,9
|
16 |
|
|
Henric Adamsson |
Rydsmk |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: NBB Nordisk Bilbelysning AB |
|
|
86 |
|
Ola Parkheden |
Mälaröarnas MK |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Renault |
14:54,5 |
2:30,7
|
1:15,2
|
1,6
|
17 |
|
|
Ulf Jönsson |
MK Nordjämten |
|
|
Clio |
|
|
|
53 |
|
Mattias Lindberg |
Vänersborgs MK |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Peugeot |
14:55,8 |
2:32,0
|
1:16,5
|
1,3
|
18 |
|
|
Emil Nisson |
Vänersborgs MK |
|
|
206 RC |
|
|
Applicant: Peugeot Sport Vänersborg |
|
|
95 |
|
Mattias Forsell |
Älmhults MK |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Renault |
14:57,3 |
2:33,5
|
1:18,0
|
1,5
|
19 |
|
|
Markus Forsell |
Älmhults MK |
|
|
Clio |
|
|
|
44 |
|
Per Eklund |
Rasbo MK |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Ford |
15:00,2 |
2:36,4
|
1:20,9
|
2,9
|
20 |
|
|
Jan Andersson |
Rasbo MK |
|
|
Fiestanol |
|
|
Applicant: ModulByggmotorsport |
|
|
46 |
|
Jonas Olsson |
Hässleholm MK |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Ford |
15:02,4 |
2:38,6
|
1:23,1
|
2,2
|
21 |
|
|
Jan Bengtsson |
Anderstorp RC |
|
|
Fiesta ST Flexifuel |
|
|
Applicant: Tyringe Sparbank / Preem NäsbyRally |
|
|
58 |
|
Christoffer Holmberg |
Karlskrona AK |
Trimmat 2wd över 1600cc |
|
Opel |
15:02,6 |
2:38,8
|
1:29,1
|
0,2
|
10 |
|
|
Jocke Karlsson |
Karlskrona AK |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: GULLABO DÄCKFYND 0486-31110 |
|
|
83 |
|
Folke Eriksson |
Jämtlands MK |
Trimmat 2wd över 1600cc |
|
Volvo |
15:02,8 |
2:39,0
|
1:29,3
|
0,2
|
11 |
|
|
Martin Asp |
Jämtlands MK |
|
|
240 |
|
|
|
88 |
|
Tommie Lindberg |
Hällefors MK |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Peugeot |
15:08,4 |
2:44,6
|
1:29,1
|
5,6
|
22 |
|
|
Martin Lindberg |
Hällefors MK |
|
|
306 GTI |
|
|
|
43 |
|
Stefan Jonsson |
Jämtlands MK |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
SEAT |
15:13,7 |
2:49,9
|
1:34,4
|
5,3
|
23 |
|
|
Bertil Goden |
Jämtlands MK |
|
|
Ibiza |
|
|
|
84 |
|
Christian Johansson |
Vara MK |
Trimmat 2wd över 1600cc |
|
VW |
15:22,7 |
2:58,9
|
|
9,0
|
12 |
|
|
Hans Persson |
Vara MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
82 |
|
Hans Johansson |
Olofströms MK |
Trimmat 2wd över 1600cc |
|
Volvo |
15:33,2 |
3:09,4
|
1:59,7
|
10,5
|
13 |
|
|
Emelie Borgström |
Olofströms MK |
|
|
240 Br |
|
|
Applicant: Kräbbleboda RallyTeam |
|
|
52 |
|
Peter Lundell |
Tomelilla MK |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Ford |
15:37,8 |
3:14,0
|
1:58,5
|
4,6
|
24 |
|
|
Roger Nilsson |
Dalby MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: Lundells Motorsport |
|
|
99 |
|
Patrik Ottosson |
Vetlanda RRC |
Otrimmat 2wd upp till 1600cc |
|
VW |
15:58,1 |
3:34,3
|
|
20,3
|
1 |
|
|
Stefan Ottosson |
Vetlanda RRC |
|
|
Polo |
|
|
|
100 |
|
Marcus Haraldsson |
Jämtlands MK |
Otrimmat 2wd upp till 1600cc |
|
VW |
16:10,4 |
3:46,6
|
12,3
|
12,3
|
2 |
|
|
Andreas Eriksson |
Jämtlands MK |
|
|
Polo GTI |
|
|
|
98 |
|
Lars Fagerberg |
Grangärde RRC |
Otrimmat 2wd upp till 1600cc |
|
Suzuki |
19:47,5 |
7:23,7
|
3:49,4
|
3:37,1
|
3 |
|
|
Ida Fagerberg |
Grangärde RRC |
|
|
Swift GTI |
|
|
|
112 |
|
Niklas Nilsson |
Jämtlands MK |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
12,5
|
1 |
|
|
Danne Hoff |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Roratel AB |
|
|
115 |
|
Fredrik Menck |
SMK Motala |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Kim Göransson |
SMK Motala |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Tornby Bilteknik AB |
|
|
117 |
|
Mikael Andersson |
Älmhults MK |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Erica Svensson |
Älmhults MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Råshult Motorsport |
|
|
118 |
|
Holger Knöbel |
Msc Wiedenbrück |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Stefanie Fritzensmeier |
Sfg Lippe |
|
|
740 |
|
|
Applicant: SFG Lippe |
|
|
119 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
|
740 |
|
|
|
120 |
|
Lars Ohlson |
SMK Vingåker |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Göran Widell |
SMK Vingåker |
|
|
240 |
|
|
|
121 |
|
Per Henrik Hedberg |
SMK Söderhamn |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Lars Erik Olhem |
Bollnäs MK |
|
|
940 |
|
|
|
122 |
|
Magnus Johansson |
Älmhults MK |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Jonas Bergman |
Älmhults MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Råshult Motorsport |
|
|
123 |
|
Håkan Süld |
Dalby MK |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Johnnie Fredriksson |
Östhammars MK |
|
|
740 |
|
|
|
124 |
|
Ingemar Thelander |
SMK Gävle |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Lennart Hasselgren |
SMK Gävle |
|
|
740 |
|
|
|
125 |
|
Matthias Homuth |
Msc Wiedenbrück |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Matthias Jung |
|
|
|
244 |
|
|
|
126 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
127 |
|
Bengt Olsson |
Föllinge MK |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Eva Blomqvist |
Föllinge MK |
|
|
940 |
|
|
|
128 |
|
Stefan Eriksson |
Hofors MS |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Kjell Andersson |
Hofors MS |
|
|
940 |
|
|
|
129 |
|
Peter Karlsson |
SMK Motala Bil |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Kristian Karlsson |
SMK Motala Bil |
|
|
240 |
|
|
Applicant: fokracefestivalen i motala vecka29 |
|
|
130 |
|
Samuel Brander |
Lycksele MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Samuel Jonsson |
Lycksele MK |
|
|
940 |
|
|
|
131 |
|
Chrille Åström |
Timrå MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Henrik Hedström |
SMK Sundsvall |
|
|
242 |
|
|
|
132 |
|
Pär Pålsson |
Jämtlands MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Erik Berg |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: OK Q8 Krokom |
|
|
134 |
|
Henrik Persson |
Kullings MS |
Volvo Original B |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Joakim Nilsson |
Simrishamns MK |
|
|
940 |
|
|
|
135 |
|
Lars Skoglund |
Bollnäs MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Hans-Åke Flink |
Mälaröarnas MK |
|
|
944 |
|
|
|
136 |
|
Tommy Sahlqvist |
Laxå MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Christoffer Johnsson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
137 |
|
Leif Sjöström |
Vännäs MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Lars Fahlesson |
Vännäs MK |
|
|
740 |
|
|
|
138 |
|
Nils Fransson |
Vännäs MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Emil Fransson |
Vännäs MK |
|
|
240 |
|
|
|
139 |
|
Anders Svensson |
Ryds MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Peo Telehagen |
Ryds MK |
|
|
940 |
|
|
|
140 |
|
Niklas Carlson |
Katrineholms MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Joakim Sundfeldt |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
141 |
|
Emil Tigerberg |
Götene MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
142 |
|
Erik Wiklund |
Piteå MS |
Volvo Original B |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Theres Aldenlöv |
Norrbottens MS |
|
|
242 |
|
|
|
144 |
|
Volker Clasen |
Smc Stade |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Jochen Kohrs |
Smc Stade |
|
|
244 |
|
|
|
145 |
|
Staffan Skeppstedt |
Braås MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Magnus Skeppstedt |
Braås MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Thörnbergs Bil o Motorservice AB |
|
|
146 |
|
Ola Wingren |
SMK Hörby |
Volvo Original B |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Micke Andersson |
SMK Hörby |
|
|
240 |
|
|
|
147 |
|
Andreas Wilzen |
Linköpings MS |
Volvo Original C |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Joel Ardell |
Norrköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Rejmes Din Volvohandlare |
|
|
148 |
|
Andreas Leue |
Cpmotorsport Berlin |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Helmut Piechowski |
|
|
|
740 |
|
|
|
149 |
|
Siegfried Mayr |
Dsk |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Peter Knöbel |
|
|
|
740 |
|
|
|
150 |
|
Jonas Johnsson |
Ryds MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Ronnie Svensson |
Kristianstads MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Quaker state/Fridafors bilservice |
|
|
151 |
|
Magnus Edfeldt |
Jämtlands MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Fredrik Lorentzen |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
152 |
|
Robin Wallón |
SMK Kungsör |
Volvo Original C |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: Team Hans Persson Motorsport |
|
|
156 |
|
Janne Ericsson |
Timrå MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Erik Näslund |
Timrå MK |
|
|
242 |
|
|
|
157 |
|
Olivier Hugla |
Hässleholms MK |
Volvo Original A |
|
Volvo |
20:00,0 |
7:36,2
|
|
|
1 |
|
|
Ulf Jönsson |
SMK Östgöta |
|
|
244 |
|
|
|
90 |
|
Johan Andersson |
Norrköpings MK |
Otrimmat 2wd 1600-2000cc |
|
Peugeot |
25:29,9 |
13:06,1
|
11:50,6
|
5:29,9
|
25 |
|
|
Joakim Larsson |
Norrköpings MK |
|
|
306 GTI |
|
|
Applicant: CARLTECH.SE |
|
|
61 |
|
Lars Fältman |
Rasbo MK |
Trimmat 2wd över 1600cc |
|
Saab |
31:40,6 |
19:16,8
|
18:07,1
|
6:10,7
|
14 |
|
|
Tomas Åhman |
SMK Uppsala |
|
|
9:3 Turbo |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|