2019-08-03
MECA-Kullingstrofén
Official final
On SS 4
145 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
22 |
|
Mattias Monelius |
SMK Örebro |
4 wd |
|
Škoda |
6:18,2 |
|
|
|
1 |
|
|
Håkan Palm |
Björnjägarns RC |
|
|
Fabia R5 |
|
|
|
26 |
|
Christoffer Haglund |
SMK Nyköping |
4 wd |
|
Ford |
6:18,7 |
0,5
|
0,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Jens Jakobsson |
SMK Nyköping |
|
|
Fiesta R5 |
|
|
|
24 |
|
Joachim Grahn |
Simrishamns MK |
4 wd |
|
Ford |
6:20,3 |
2,1
|
2,1
|
1,6
|
3 |
|
|
Rickard Nilsson |
Simrishamns MK |
|
|
Fiesta WRC |
|
|
Applicant: GNM Sweden AB |
|
|
28 |
|
Stig Andervang |
MK Rimo |
4 wd |
|
Mitsubishi |
6:24,0 |
5,8
|
5,8
|
3,7
|
4 |
|
|
Robin Eriksson |
SMK Waldemarsvik |
|
|
Lancer |
|
|
|
29 |
|
Hampus Jakobsson |
SMK Nyköping |
A - 2 wd |
|
Toyota |
6:32,0 |
13,8
|
|
8,0
|
1 |
|
|
Pontus Jakobsson |
SMK Nyköping |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Södertörnsvakuum.se |
|
|
30 |
|
Stefan Alenmalm |
SMK Trollhättan |
A - 2 wd |
|
Toyota |
6:34,1 |
15,9
|
2,1
|
2,1
|
2 |
|
|
Calle Örberg |
SMK Trollhättan |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Team Börjesson Maskin AB |
|
|
47 |
|
William Binbach |
Kolsva MS |
A - 2 wd |
|
Peugeot |
6:34,5 |
16,3
|
2,5
|
0,4
|
3 |
|
|
Robin Hallman |
Kolsva MS |
|
|
208 R2 |
|
|
Applicant: Sellholm Tuning AB |
|
|
44 |
|
Johannes Joons |
Skutskärs MS |
A - 2 wd |
|
Opel |
6:36,3 |
18,1
|
4,3
|
1,8
|
4 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
Astra KitCar |
|
|
|
23 |
|
Joakim Längberg |
Linköpings MS |
4 wd |
|
Mitsubishi |
6:36,5 |
18,3
|
18,3
|
0,2
|
5 |
|
|
Patrik Wiström |
Linköpings MS |
|
|
Evo 7 |
|
|
|
32 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
A - 2 wd |
|
Volvo |
6:36,5 |
18,3
|
4,5
|
|
5 |
|
|
Jessica Larsson |
Rasbo MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
53 |
|
Bengt Abrahamsson |
Kullings MS |
A - 2 wd |
|
BMW |
6:37,1 |
18,9
|
5,1
|
0,6
|
6 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
|
M3 |
|
|
Applicant: vool.se |
|
|
67 |
|
Victor Bergsander |
Kullings MS |
B - 2 wd |
|
Volvo |
6:37,9 |
19,7
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Johan Strid |
Sandvikens MK |
|
|
940 |
|
|
|
64 |
|
Linus Månsson |
Östgöta BSF |
B - 2 wd |
|
VW |
6:38,2 |
20,0
|
0,3
|
0,3
|
2 |
|
|
Carl Eriksson |
Skillingaryds MK |
|
|
Golf 3 |
|
|
|
46 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
A - 2 wd |
|
Ford |
6:40,2 |
22,0
|
8,2
|
2,0
|
7 |
|
|
David Arhusiander |
Jämtlands MK |
|
|
Fiesta |
|
|
|
70 |
|
Viktor Johansson |
Vara MK |
B - 2 wd |
|
VW |
6:40,4 |
22,2
|
2,5
|
0,2
|
3 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
|
Golf 3 |
|
|
|
315 |
|
Anton Bernats Hager |
Örsundsbro MK |
A - 2 wd |
|
Toyota |
6:41,0 |
22,8
|
9,0
|
0,6
|
8 |
|
|
Fredrik Wesslén |
Örsundsbro MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
40 |
|
Thomas Lennstrand |
Kullings MS |
A - 2 wd |
|
Volvo |
6:41,4 |
23,2
|
9,4
|
0,4
|
9 |
|
|
Anders Fredriksson |
Årjängs MK |
|
|
940 |
|
|
|
63 |
|
Alexander Andersson |
MK Kinda |
B - 2 wd |
|
Volvo |
6:42,8 |
24,6
|
4,9
|
1,4
|
4 |
|
|
Kristoffer Ringström |
Fjugesta MS |
|
|
940 |
|
|
|
34 |
|
Lars Engström |
Kullings MS |
A - 2 wd |
|
Volvo |
6:42,9 |
24,7
|
10,9
|
0,1
|
10 |
|
|
Gunnar Flodén |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Jerrys Motorsport |
|
|
41 |
|
Bengt Carlsson |
Vara MK |
A - 2 wd |
|
BMW |
6:45,0 |
26,8
|
13,0
|
2,1
|
11 |
|
|
Martin Kempe |
Kullings MS |
|
|
325 |
|
|
|
21 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
4 wd |
|
Mitsubishi |
6:45,1 |
26,9
|
26,9
|
0,1
|
6 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
|
Lancer |
|
|
Applicant: HÖGDALENS BIL & SKADECENTER AB |
|
|
52 |
|
Jonas Björnvad |
Mälaröarnas MK |
A - 2 wd |
|
VW |
6:45,8 |
27,6
|
13,8
|
0,7
|
12 |
|
|
Anna Marions |
Gotlands MF BK |
|
|
Golf |
|
|
|
37 |
|
Robert Eriksson |
Eskilstuna MK |
A - 2 wd |
|
Renault |
6:45,9 |
27,7
|
13,9
|
0,1
|
13 |
|
|
Jens Thapper |
SMK Motala Bil |
|
|
Clio R3 |
|
|
|
330 |
|
Jari Saarinen |
MSK Kvarnvingarna |
Appendix K 2wd -1981 |
|
Volvo |
6:46,7 |
28,5
|
|
0,8
|
1 |
|
|
John Stigh |
V:a Östergötlands MK |
|
|
242 |
|
|
|
42 |
|
Tommy Eliasson |
Storfors MK |
A - 2 wd |
|
Volvo |
6:46,8 |
28,6
|
14,8
|
0,1
|
14 |
|
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
88 |
|
Tobias Söresjö |
Kullings MS |
B - 2 wd |
|
Volvo |
6:47,5 |
29,3
|
9,6
|
0,7
|
5 |
|
|
Lina Karstensen |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
104 |
|
Andreas Hultström |
SMK Nyköping |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
6:47,5 |
29,3
|
|
|
1 |
|
|
Tom Törngren |
Gränna MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: OpusBilprovning.se |
|
|
80 |
|
Wille Lennartsson |
MK Speed |
B - 2 wd |
|
Volvo |
6:48,1 |
29,9
|
10,2
|
0,6
|
6 |
|
|
Erika Lindgren |
Haninge MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Stavboms Motor AB |
|
|
90 |
|
Stefan Ryberg |
Forshaga MC |
Appendix K 2wd -1981 |
|
Volvo |
6:48,5 |
30,3
|
1,8
|
0,4
|
2 |
|
|
Christian Ohlsson |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
|
73 |
|
Johannes Brolin |
Kullings MS |
B - 2 wd |
|
Volvo |
6:48,9 |
30,7
|
11,0
|
0,4
|
7 |
|
|
Joacim Wigertson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Ivarssons Entreprenad |
|
|
149 |
|
Alexander Fogdeby |
Storfors MK |
C - 2 wd |
|
Ford |
6:49,2 |
31,0
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Dennis Norén |
V:a Östergötlands MK |
|
|
Fiesta R2 |
|
|
Applicant: EC Svenska AB |
|
|
17 |
|
Michael Holmgren |
Gnesta MK |
4 wd |
|
Mitsubishi |
6:49,3 |
31,1
|
31,1
|
0,1
|
7 |
|
|
Mikael Rosvall |
Gnesta MK |
|
|
Lancer Evo 9 |
|
|
|
36 |
|
Mats Larsson |
Fagersta MK |
A - 2 wd |
|
Toyota |
6:49,9 |
31,7
|
17,9
|
0,6
|
15 |
|
|
Mikael Johansson |
Fagersta MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
38 |
|
Roine Björk |
Rasbo MK |
A - 2 wd |
|
VW |
6:51,0 |
32,8
|
19,0
|
1,1
|
16 |
|
|
Erik Davidsson |
Almunge MK |
|
|
Golf |
|
|
|
105 |
|
Emil Andersson |
MK Team Westom |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
6:51,5 |
33,3
|
4,0
|
0,5
|
2 |
|
|
Kim Rauséus |
MK Team Westom |
|
|
244 |
|
|
|
43 |
|
Jan Wigertson |
Kullings MS |
A - 2 wd |
|
Volvo |
6:51,8 |
33,6
|
19,8
|
0,3
|
17 |
|
|
Åsa Wigertson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: vool.se |
|
|
89 |
|
Kjell Fransson |
Vimmerby MS |
Appendix K 2wd -1981 |
|
Renault |
6:52,1 |
33,9
|
5,4
|
0,3
|
3 |
|
|
Daniel Mörn Edorsson |
Vimmerby MS |
|
|
Alpine |
|
|
|
16 |
|
Roland Eliasson |
Östgöta BSF |
4 wd |
|
Mitsubishi |
6:52,5 |
34,3
|
34,3
|
0,4
|
8 |
|
|
Reine Lundqvist |
Östgöta BSF |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
108 |
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
6:53,2 |
35,0
|
5,7
|
0,7
|
3 |
|
|
Erika Ledin |
SMK Hörby |
|
|
940 |
|
|
|
51 |
|
Jimmy Ekström |
V:a Östergötlands MK |
A - 2 wd |
|
Volvo |
6:53,3 |
35,1
|
21,3
|
0,1
|
18 |
|
|
Emil Wretemark |
Linköpings MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Slägghammar’n |
|
|
66 |
|
David Stafås |
Lima MS |
B - 2 wd |
|
Volvo |
6:53,3 |
35,1
|
15,4
|
|
8 |
|
|
Oskar Bengtlars |
Lima MS |
|
|
242 |
|
|
|
62 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B - 2 wd |
|
Volvo |
6:53,4 |
35,2
|
15,5
|
0,1
|
9 |
|
|
Peter Svensson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
65 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B - 2 wd |
|
Volvo |
6:56,7 |
38,5
|
18,8
|
3,3
|
10 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Opus Bilprovning |
|
|
119 |
|
Dennis Persson |
Laxå MK |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
6:57,4 |
39,2
|
9,9
|
0,7
|
4 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
91 |
|
Mats Lindwall |
SMK Valdemarsvik |
Appendix K 2wd -1981 |
|
Volvo |
6:58,2 |
40,0
|
11,5
|
0,8
|
4 |
|
|
Jon Magnusson |
SMK Linde |
|
|
240 |
|
|
|
121 |
|
Jacob Johannesson |
Gullabo RC |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:00,3 |
42,1
|
12,8
|
2,1
|
5 |
|
|
Anton Johansson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Jerrys Motorsport |
|
|
75 |
|
Hans Bååth |
Wäxjö MS |
B - 2 wd |
|
BMW |
7:02,2 |
44,0
|
24,3
|
1,9
|
11 |
|
|
Andreas Sigfridsson |
Wäxjö MS |
|
|
M3 3,2 |
|
|
Applicant: DRIVE VXO MOTORSPORT |
|
|
35 |
|
Stefan Axelsson |
Säffle MC |
A - 2 wd |
|
Volvo |
7:04,1 |
45,9
|
32,1
|
1,9
|
19 |
|
|
Emelie Axelsson |
Säffle MC |
|
|
940 16 V |
|
|
|
106 |
|
Tobias Isaksson |
Laxå MK |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:04,1 |
45,9
|
16,6
|
|
6 |
|
|
Linus Isaksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
|
|
111 |
|
Henrik Andersson |
Säffle MC |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:04,1 |
45,9
|
16,6
|
|
6 |
|
|
Christer Sonesson |
Bengtsfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
74 |
|
Andreas Ekström |
V:a Östergötlands MK |
B - 2 wd |
|
Volvo |
7:04,6 |
46,4
|
26,7
|
0,5
|
12 |
|
|
Sanna Ekström |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Slägghammar´n |
|
|
39 |
|
Anders Johansson |
Kullings MS |
A - 2 wd |
|
Volvo |
7:04,7 |
46,5
|
32,7
|
0,1
|
20 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
87 |
|
Kent Johansson |
Falköpings MK |
B - 2 wd |
|
Volvo |
7:04,7 |
46,5
|
26,8
|
|
13 |
|
|
Andreas Karlsson |
Falköpings MK |
|
|
240 |
|
|
|
15 |
|
Åke Kjellgren |
Gränna MK |
4 wd |
|
Mitsubishi |
7:05,5 |
47,3
|
47,3
|
0,8
|
9 |
|
|
Elinor Thörnberg |
Vetlanda RRC |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
71 |
|
Hasse Ericsson |
Kullings MS |
B - 2 wd |
|
Volvo |
7:05,8 |
47,6
|
27,9
|
0,3
|
14 |
|
|
Daniel Arwidsson |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
|
117 |
|
Fredrik Alin |
Åmåls MK |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:05,9 |
47,7
|
18,4
|
0,1
|
8 |
|
|
Alexander Alin |
Åmåls MK |
|
|
240 |
|
|
|
116 |
|
Johan Holm |
SMK Trollhättan |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:06,0 |
47,8
|
18,5
|
0,1
|
9 |
|
|
Christer Holm |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
112 |
|
Albin Nordh |
Ydre MK |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:06,2 |
48,0
|
18,7
|
0,2
|
10 |
|
|
Alexander Björnsson |
Anderstorp RC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team ”Korvgubben” Motorsport |
|
|
72 |
|
Sven Hansen |
Fryksdalens MK |
B - 2 wd |
|
Volvo |
7:07,0 |
48,8
|
29,1
|
0,8
|
15 |
|
|
Peter T. Modig |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
56 |
|
Peter Hålling |
Norrköpings MK |
A - 2 wd |
|
Opel |
7:07,6 |
49,4
|
35,6
|
0,6
|
21 |
|
|
Björn Svensson |
Östgöta BSF |
|
|
Ascona B |
|
|
|
48 |
|
Björn Johansson |
MSK Kvarnvingarna |
A - 2 wd |
|
Ford |
7:08,2 |
50,0
|
36,2
|
0,6
|
22 |
|
|
Anders Olsson |
MK Ratten |
|
|
Fiesta |
|
|
|
69 |
|
Niclas Åkerland |
Dals MK |
B - 2 wd |
|
Volvo |
7:08,2 |
50,0
|
30,3
|
|
16 |
|
|
Lukas Andervang |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: KG Svets & Maskin AB |
|
|
2 |
|
Joacim Rydin |
MK Ramunder |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
7:08,6 |
50,4
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Magnus Simensen |
MK Ramunder |
|
|
Swift |
|
|
Applicant: TEAM LINDBERG EDSBYN |
|
|
107 |
|
Joakim Larsson |
Laxå MK |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:09,0 |
50,8
|
21,5
|
0,4
|
11 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
|
740 |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
|
|
59 |
|
Anders Bäfve |
Rasbo MK |
A - 2 wd |
|
Volvo |
7:10,1 |
51,9
|
38,1
|
1,1
|
23 |
|
|
Alexander Glavsjö |
Fryksdalens MK |
|
|
240 |
|
|
|
76 |
|
Johnny Ekeflo |
Team Skogsåkarna |
B - 2 wd |
|
VW |
7:10,5 |
52,3
|
32,6
|
0,4
|
17 |
|
|
Stefan Hägglöf |
SMK Gävle |
|
|
Golf 3 |
|
|
Applicant: Skänninge städ & service AB |
|
|
120 |
|
Erik Jonsson |
SMK Trollhättan |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:10,5 |
52,3
|
23,0
|
|
12 |
|
|
Rustan Hagstedt |
Kils MK Bil |
|
|
940 |
|
|
Applicant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT |
|
|
115 |
|
Linus Harling |
MK Team Westom |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Nissan |
7:10,8 |
52,6
|
23,3
|
0,3
|
13 |
|
|
Thea Vestli |
KNA Kongsvinger |
|
|
Almera |
|
|
|
166 |
|
Daniel Lindau |
Göteborgs MF |
C- Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:10,9 |
52,7
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Patric Sundström |
Göteborgs MF |
|
|
740 |
|
|
|
161 |
|
Tim Lagerstam |
Kullings MS |
C- Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:12,3 |
54,1
|
1,4
|
1,4
|
2 |
|
|
Alexander Eskilsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
100 |
|
Patrik Lund |
SMK Nyköping |
Appendix K 2wd -1981 |
|
Opel |
7:12,7 |
54,5
|
26,0
|
0,4
|
5 |
|
|
Leif Fredriksson |
Katrineholms MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
190 |
|
Oscar Östlund |
Hällefors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
7:12,8 |
54,6
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Anders Östlund |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
150 |
|
Claes Söderqvist |
Skara MK |
C - 2 wd |
|
Volvo |
7:13,0 |
54,8
|
23,8
|
0,2
|
2 |
|
|
Crister Svantesson |
Skara MK |
|
|
940 |
|
|
|
188 |
|
Melvin Bengtsson |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Peugeot |
7:14,5 |
56,3
|
1,7
|
1,5
|
2 |
|
|
Joakim Bengtsson |
Kullings MS |
|
|
206 GTI |
|
|
|
55 |
|
Emil Carlsson |
Katrineholms MK |
A - 2 wd |
|
Toyota |
7:14,8 |
56,6
|
42,8
|
0,3
|
24 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Carlsson Byggare |
|
|
131 |
|
Alexander Broberg |
SMK Nyköping |
A / B-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
Volvo |
7:14,8 |
56,6
|
|
|
1 |
|
|
Rickard Broberg |
Värmdö BK |
|
|
S80 |
|
|
Applicant: Stenrock Säkerhet AB |
|
|
114 |
|
Joakim Hallqvist |
Kinds MK |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:15,7 |
57,5
|
28,2
|
0,9
|
14 |
|
|
Timo Hihnala |
Kinds MK |
|
|
240 |
|
|
|
110 |
|
Billy Johansson |
MK Team Westom |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:16,7 |
58,5
|
29,2
|
1,0
|
15 |
|
|
Andreas Persson |
Likenäs MK |
|
|
244 |
|
|
|
78 |
|
Tim Hammarström |
Älmhults MK |
B - 2 wd |
|
Ford |
7:17,0 |
58,8
|
39,1
|
0,3
|
18 |
|
|
Marcus Sundh |
Älmhults MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
185 |
|
Emil Friman |
Vetlanda RRC |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
7:17,1 |
58,9
|
4,3
|
0,1
|
3 |
|
|
Jörgen Samuelsson |
Älmhults MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Autoexperten Thörnbergs i Vetlanda AB |
|
|
163 |
|
Joel Norqvist |
SMK Trollhättan |
C- Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:18,0 |
59,8
|
7,1
|
0,9
|
3 |
|
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
|
|
244 |
|
|
Applicant: Dalek Lås o Larm AB |
|
|
179 |
|
Filip Rosendahl |
Toarps MK |
C- Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:18,1 |
59,9
|
7,2
|
0,1
|
4 |
|
|
Mikael Rosendahl |
Toarps MK |
|
|
940 |
|
|
|
113 |
|
Niclas Melin |
Nässjö MK |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:18,8 |
1:00,6
|
31,3
|
0,7
|
16 |
|
|
Mikael Frejd |
Vetlanda RRC |
|
|
244 |
|
|
|
8 |
|
Jan-Erik Eriksson |
Ludvika MS |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
7:19,5 |
1:01,3
|
10,9
|
0,7
|
2 |
|
|
Lisa Jonasson |
Filipstads MC |
|
|
Mk 2 |
|
|
Applicant: TEAM LINDBERG EDSBYN |
|
|
95 |
|
Sven-Åke Angerd |
Norrahammars MK |
Appendix K 2wd -1981 |
|
Ford |
7:19,5 |
1:01,3
|
32,8
|
|
6 |
|
|
Daniel Johansson |
Anderstorps RC |
|
|
Escort RS 1800 |
|
|
|
159 |
|
Ola Petter Hovelsrud |
NMK Fluberg |
C - 2 wd |
|
Volvo |
7:20,1 |
1:01,9
|
30,9
|
0,6
|
3 |
|
|
Mats Bergseng |
NMK Fluberg |
|
|
240 |
|
|
|
77 |
|
Tommy Andersson |
SMK Trollhättan |
B - 2 wd |
|
Volvo |
7:22,3 |
1:04,1
|
44,4
|
2,2
|
19 |
|
|
Patrik Espenrud |
Tjust MK |
|
|
940 |
|
|
|
109 |
|
Robert Johansson |
Göteborgs MF |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:22,3 |
1:04,1
|
34,8
|
|
17 |
|
|
Kim Pettersson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
118 |
|
Tim Palmqvist |
Degerfors RC |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:23,1 |
1:04,9
|
35,6
|
0,8
|
18 |
|
|
Robin Palmqvist |
Degerfors RC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Bjuhrs Bil AB |
|
|
82 |
|
Mats Johansson |
Göteborgs MF |
B - 2 wd |
|
BMW |
7:23,2 |
1:05,0
|
45,3
|
0,1
|
20 |
|
|
Ulrika Johansson |
Kullings MS |
|
|
325 |
|
|
|
129 |
|
Mikael Johansson |
Åtvidabergs MK |
A / B-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
VW |
7:23,3 |
1:05,1
|
8,5
|
0,1
|
2 |
|
|
Andreas Rosén |
SMK Vingåker |
|
|
Golf 4 |
|
|
|
130 |
|
Jimmy Alfredsson |
SMK Örebro |
A / B-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
VW |
7:24,1 |
1:05,9
|
9,3
|
0,8
|
3 |
|
|
Johanna Hellkvist |
Hallsbergs MK |
|
|
Golf 4 |
|
|
|
92 |
|
Bengt Thorsell |
Skaraborgs Sportvagnsklubb |
Appendix K 2wd -1981 |
|
Volvo |
7:24,6 |
1:06,4
|
37,9
|
0,5
|
7 |
|
|
Mikael Kjellgren |
Hjo MK |
|
|
240 |
|
|
|
152 |
|
Peter Lindman |
Falköpings MK |
C - 2 wd |
|
Volvo |
7:25,0 |
1:06,8
|
35,8
|
0,4
|
4 |
|
|
Lars Johansson |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
137 |
|
Fredrik Jansson |
Hofors MS |
A / B-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
Saab |
7:25,5 |
1:07,3
|
10,7
|
0,5
|
4 |
|
|
Felicia Grundtman |
Kolsva MS |
|
|
9000 |
|
|
|
84 |
|
Stefan Grönberg |
Dals MK |
B - 2 wd |
|
Opel |
7:28,2 |
1:10,0
|
50,3
|
2,7
|
21 |
|
|
Ulf Örnqvist |
Stenungsunds MS |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: KG Svets & Maskin AB |
|
|
140 |
|
Bruno Arvidsson |
Falköpings MK |
C-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
Volvo |
7:28,6 |
1:10,4
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Fredrik Lans |
Falköpings MK |
|
|
244 |
|
|
|
187 |
|
Daniel Suvala |
SMK Nyköping |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
7:30,0 |
1:11,8
|
17,2
|
1,4
|
4 |
|
|
Lucas Carlsson |
SMK Nyköping |
|
|
240 |
|
|
|
10 |
|
Andreas Zetterlund |
Västerås MS |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
7:30,8 |
1:12,6
|
22,2
|
0,8
|
3 |
|
|
Moa Erikson |
Västerås MS |
|
|
Swift GTI Mk1 |
|
|
|
127 |
|
Jonas Lindfors |
Eskilstuna MK |
A / B-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
VW |
7:32,5 |
1:14,3
|
17,7
|
1,7
|
5 |
|
|
Pierre Carlsson |
Åtvidabergs MK |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: Memo Industriplast AB |
|
|
156 |
|
Magnus Grahn |
Höglandets MS |
C - 2 wd |
|
Ford |
7:32,9 |
1:14,7
|
43,7
|
0,4
|
5 |
|
|
Claes Örnskog |
Höglandets MS |
|
|
Fiesta |
|
|
|
157 |
|
Roger Johansson |
Munkfors MC |
C - 2 wd |
|
Ford |
7:33,0 |
1:14,8
|
43,8
|
0,1
|
6 |
|
|
Andre Lundström |
Munkfors MC |
|
|
Fiesta R2 |
|
|
Applicant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB |
|
|
123 |
|
Hans Bergman |
Degerfors RC |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:34,5 |
1:16,3
|
47,0
|
1,5
|
19 |
|
|
Philip Bergman |
Degerfors RC |
|
|
940 |
|
|
|
176 |
|
Jimmy Lindqvist |
SMK Nyköping |
C- Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:34,7 |
1:16,5
|
23,8
|
0,2
|
5 |
|
|
Mikael Rosnell |
Stockholms Sportvagnsklubb |
|
|
940 |
|
|
|
132 |
|
Fredrik Wistedt |
Skutskärs MS |
A / B-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
Volvo |
7:37,5 |
1:19,3
|
22,7
|
2,8
|
6 |
|
|
Johannes Eliasson |
Skutskärs MS |
|
|
940 |
|
|
|
9 |
|
Crister Nystrand |
Katrineholms MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
7:37,9 |
1:19,7
|
29,3
|
0,4
|
4 |
|
|
Madicken Swärd |
Katrineholms MK |
|
|
GTI Mk1 |
|
|
|
138 |
|
Gustav Lindfors |
Hässleholms MK |
A / B-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
Honda |
7:38,1 |
1:19,9
|
23,3
|
0,2
|
7 |
|
|
Erik Lindfors |
Hässleholms MK |
|
|
Civic |
|
|
|
167 |
|
Roland Halvarsson |
Forshaga MC |
C- Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:38,5 |
1:20,3
|
27,6
|
0,4
|
6 |
|
|
Johanna Halvarsson |
Forshaga MC |
|
|
240 |
|
|
|
139 |
|
Pär Henrik Andersson |
Eskilstuna MK |
C-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
VW |
7:39,0 |
1:20,8
|
10,4
|
0,5
|
2 |
|
|
Susanne Carlsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf |
|
|
|
177 |
|
Oliver Grunnegård Andersson |
Kullings MS |
C- Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:39,0 |
1:20,8
|
28,1
|
|
7 |
|
|
Kjell Olofsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
13 |
|
Alexander Engwall |
Vetlanda RRC |
4 wd |
|
Škoda |
7:39,4 |
1:21,2
|
1:21,2
|
0,4
|
10 |
|
|
Anders Engwall |
Vetlanda RRC |
|
|
Octavia |
|
|
|
3 |
|
Anton Larsson |
MK Ratten |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
7:41,6 |
1:23,4
|
33,0
|
2,2
|
5 |
|
|
Jim Hilmersson |
MK Ratten |
|
|
GTI Mk 2 |
|
|
Applicant: Team Lindberg Edsbyn |
|
|
93 |
|
Jan Hagberg |
Kinds MK |
Appendix K 2wd -1981 |
|
Volvo |
7:41,7 |
1:23,5
|
55,0
|
0,1
|
8 |
|
|
Per Mikael Ekström |
Toarps MK |
|
|
242 |
|
|
|
128 |
|
Tobias Söderholm |
SMK Uppsala |
A / B-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
VW |
7:41,7 |
1:23,5
|
26,9
|
|
8 |
|
|
Pär Björk |
Rasbo MK |
|
|
Golf Mk4 |
|
|
|
164 |
|
Hampus Lindqvist |
SMK Nyköping |
C- Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:41,8 |
1:23,6
|
30,9
|
0,1
|
8 |
|
|
Caroline Lindqvist |
SMK Nyköping |
|
|
940 |
|
|
|
182 |
|
Patrik Gustafsson |
Kullings MS |
C- Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:42,1 |
1:23,9
|
31,2
|
0,3
|
9 |
|
|
Emma Gustafsson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
168 |
|
Carl-Magnus Zetterlund |
Hallsbergs MK |
C- Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:42,4 |
1:24,2
|
31,5
|
0,3
|
10 |
|
|
Jürgen Schramme |
SMK Linde |
|
|
S70 |
|
|
|
186 |
|
Karljohan Ingesson |
SMK Hörby |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
7:42,5 |
1:24,3
|
29,7
|
0,1
|
5 |
|
|
Lars Ingesson |
SMK Hörby |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Safe Solutions AB |
|
|
133 |
|
Johan Brorson |
Dals MK |
A / B-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
Saab |
7:45,5 |
1:27,3
|
30,7
|
3,0
|
9 |
|
|
Joakim Tollesson |
Dals MK |
|
|
900 |
|
|
|
181 |
|
Christer Brunnegård |
Kullings MS |
C- Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:46,3 |
1:28,1
|
35,4
|
0,8
|
11 |
|
|
Emil Ivarsson |
Kullings MS |
|
|
850 |
|
|
Applicant: LOO RALLY TEAM |
|
|
11 |
|
Sofia Sörensson |
SMK Hörby |
4 wd |
|
Mitsubishi |
7:47,0 |
1:28,8
|
1:28,8
|
0,7
|
11 |
|
|
Ola Sandberg |
Hässleholms MK |
|
|
Evo IX |
|
|
Applicant: Sörenssons Bilservice |
|
|
141 |
|
Mattias Jonsson |
Kullings MS |
C-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
BMW |
7:47,8 |
1:29,6
|
19,2
|
0,8
|
3 |
|
|
Marika Carlsson |
Sportvagnsällskapet i Jönköping |
|
|
Compact |
|
|
|
142 |
|
Peter Lanner |
Vara MK |
C-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
VW |
7:49,4 |
1:31,2
|
20,8
|
1,6
|
4 |
|
|
Philip Haag |
Vara MK |
|
|
Golf |
|
|
|
172 |
|
Beatrice Svensson |
Nora MK |
C- Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
7:50,5 |
1:32,3
|
39,6
|
1,1
|
12 |
|
|
Andreas Hjalmarsson |
Films MK |
|
|
240 |
|
|
|
99 |
|
Gunnar Asplund |
Waxholms MK |
Appendix K 2wd -1981 |
|
Volvo |
7:51,1 |
1:32,9
|
1:04,4
|
0,6
|
9 |
|
|
Olle Asplund |
Waxholms MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
194 |
|
Filip Ekenved |
Göteborgs MF |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
7:52,0 |
1:33,8
|
39,2
|
0,9
|
6 |
|
|
Markus Börjesson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
143 |
|
Per Johansson |
Kinds MK |
C-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
Toyota |
7:52,2 |
1:34,0
|
23,6
|
0,2
|
5 |
|
|
Tobias Wingårdh |
Toarps MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
155 |
|
Conny Andersson |
Älvbygdens MK |
C - 2 wd |
|
Volvo |
7:52,2 |
1:34,0
|
1:03,0
|
|
7 |
|
|
Leif Gustavsson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
136 |
|
Tomas Östermyr |
Alingsås MK |
A / B-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
Toyota |
7:53,6 |
1:35,4
|
38,8
|
1,4
|
10 |
|
|
Gunnar Larsson |
Alingsås MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
96 |
|
Ingemar Bodin |
Hamre MK |
Appendix K 2wd -1981 |
|
Opel |
7:55,7 |
1:37,5
|
1:09,0
|
2,1
|
10 |
|
|
Jan-Olof Hedström |
Hamre MK |
|
|
Kadett GTE |
|
|
Applicant: R-Sport Sweden |
|
|
175 |
|
Börje Johansson |
Kullings MS |
C- Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
8:01,4 |
1:43,2
|
50,5
|
5,7
|
13 |
|
|
Ingrid Johansson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
101 |
|
Henrik Höglund |
Stenungsunds MS |
Appendix K 2wd -1981 |
|
Porsche |
8:10,8 |
1:52,6
|
1:24,1
|
9,4
|
11 |
|
|
Erling Jonsson |
SMK Trollhättan |
|
|
911 RS |
|
|
Applicant: Linjemontage Motorsport |
|
|
178 |
|
Stefan Andersson |
SMK Trollhättan |
C- Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
8:14,2 |
1:56,0
|
1:03,3
|
3,4
|
14 |
|
|
Bengt-Ove Sandberg |
MK Väst |
|
|
940 |
|
|
|
97 |
|
Morgan Björn |
Munkfors MC |
Appendix K 2wd -1981 |
|
Saab |
8:14,8 |
1:56,6
|
1:28,1
|
0,6
|
12 |
|
|
Camilla Holmqvist |
MK Ran Askersund |
|
|
V4 |
|
|
|
146 |
|
Per-Åke Johnsson |
MK Trophy |
C-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
Volvo |
8:21,4 |
2:03,2
|
52,8
|
6,6
|
6 |
|
|
Malin Larsson |
MK Väst |
|
|
940 |
|
|
Applicant: TEAM LARSSON MOTORSPORT |
|
|
145 |
|
Magnus Klingvall |
Skene MS |
C-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
VW |
8:25,2 |
2:07,0
|
56,6
|
3,8
|
7 |
|
|
Torbjörn Åkerblom |
Skene MS |
|
|
Golf |
|
|
|
160 |
|
Sven Börjesson |
Fjärås MK |
C - 2 wd |
|
Peugeot |
8:26,1 |
2:07,9
|
1:36,9
|
0,9
|
8 |
|
|
Matz Olli |
Fjärås MK |
|
|
205 GTI |
|
|
|
124 |
|
Erik Tandberg |
Asker & Bærum Motorsport |
A/B-förare Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
8:30,4 |
2:12,2
|
1:42,9
|
4,3
|
20 |
|
|
Vidar Holum |
Asker & Bærum Motorsport |
|
|
244 |
|
|
|
171 |
|
Mattias Holm |
SMK Trollhättan |
C- Grupp F, VOC, Grupp N<1400, Grupp R 1B |
|
Volvo |
8:35,7 |
2:17,5
|
1:24,8
|
5,3
|
15 |
|
|
Lars Olsson |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
148 |
|
Ola Aronsson |
Göteborgs MF |
C-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
BMW |
8:38,2 |
2:20,0
|
1:09,6
|
2,5
|
8 |
|
|
Micael Pierre |
Göteborgs MF |
|
|
318i |
|
|
|
61 |
|
Sören Johansson |
Kullings MS |
A - 2 wd |
|
Opel |
8:52,9 |
2:34,7
|
|
14,7
|
25 |
|
|
Thomas Gunvaldsson |
Göteborgs MF |
|
|
Ascona B |
|
|
|
144 |
|
Peter Christensen |
Skillingaryds MK |
C-förare Grupp E, Grupp R 1A |
|
Opel |
8:56,5 |
2:38,3
|
1:27,9
|
3,6
|
9 |
|
|
Linda Christensen |
Skillingaryds MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
103 |
|
Bengt Andersson |
Kullings MS |
Appendix K 2wd -1981 |
|
Saab |
9:29,1 |
3:10,9
|
2:42,4
|
32,6
|
13 |
|
|
Björn Karlsson |
Kullings MS |
|
|
96 V4 |
|
|
|
193 |
|
Lucas Helin |
Tibro MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
11:24,5 |
5:06,3
|
4:11,7
|
1:55,4
|
7 |
|
|
Anton Sundström |
Vara MK |
|
|
Kadett |
|
|
Applicant: HELINS MOTORSPORT |
|
|
195 |
|
Eddie Nord |
Munkfors MC |
Ungdomsrally |
|
VW |
18:01,5 |
11:43,3
|
10:48,7
|
6:37,0
|
8 |
|
|
Håkan Nord |
Munkfors MC |
|
|
Golf 1 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|