Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
3 | Niklas Hägg | SMK Hälsinge | A-förare 4 wd | Toyota | 8:40 | ||||||
1 | Kent-Åke Stenbäck | Forshaga MC | Celica | ||||||||
Applicant: L. Häggs Bildemontering AB | |||||||||||
9 | Patrik Fredriksson | Fagersta MK | A-förare 2wd över 2000cc | Ford | 9:01 | 21 | 21 | ||||
1 | Robert Korpelainen | Fagersta MK | Fiesta | ||||||||
Applicant: nortune motorsport | |||||||||||
101 | Ola Carlsson | Woxnadalens MK | A-förare 4 wd | Toyota | 9:05 | 25 | 25 | 4 | |||
2 | Anders Eklund | Woxnadalens MK | Celica | ||||||||
10 | Per-Arne Ljung | Hofors MS | A-förare 2wd över 2000cc | Opel | 9:05 | 25 | 4 | ||||
2 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | Astra | ||||||||
11 | Tobias Söderqvist | AMF Årsunda | A-förare 2wd över 2000cc | Saab | 9:06 | 26 | 5 | 1 | |||
3 | Joakim Söderqvist | AMF Årsunda | 9-3 Turbo 16v Etanol | ||||||||
Applicant: Team Motorsport Sweden | |||||||||||
103 | Martin Berglund | SMK Gävle | A-förare 2wd över 2000cc | VW | 9:09 | 29 | 8 | 3 | |||
4 | Patrik Dübeck | SMK Gävle | Golf | ||||||||
112 | Magnus Henriksson | SMK Linde | A-förare 2wd över 2000cc | Saab | 9:09 | 29 | 8 | ||||
4 | Staffan Lindberg | Skepptuna MK | 9:3 KitCar | ||||||||
108 | Andreas Sjölander | SMK Gävle | A-förare 2wd över 2000cc | Ford | 9:15 | 35 | 14 | 6 | |||
6 | Christer Nygren | SMK Gävle | Fiesta ST | ||||||||
Applicant: Zeijlons Åkeri AB Valbo | |||||||||||
8 | Anders Wänn | Borlänge MK | A-förare 4 wd | Subaru | 9:17 | 37 | 37 | 2 | |||
3 | Pär Näs | Borlänge MK | Legacy RSR | ||||||||
107 | Joakim Nilsson | SMK Arboga | A-förare 2wd över 2000cc | Opel | 9:17 | 37 | |||||
7 | Lars Wickman | SMK Gävle | Astra | ||||||||
22 | Mikael Åhman | Almunge MK | A-förare 2wd under 2000cc | Opel | 9:17 | 37 | |||||
1 | Micke Nilsson | Rasbo MK | Corsa | ||||||||
28 | Anders Olsson | SMK Söderhamn | B-förare 4wd | Mazda | 9:17 | 37 | |||||
1 | Kristoffer Olsson | SMK Söderhamn | 323 | ||||||||
111 | Tomas Pettersson | Ludvika MS | A-förare 2wd över 2000cc | Ford | 9:20 | 40 | 19 | 3 | |||
8 | Tomas Nilsson | Säters MK | Escort | ||||||||
106 | Jan-Erik Folkesson | SMK Örebro | A-förare 4 wd | Nissan | 9:23 | 43 | 43 | 3 | |||
4 | Lill-Erik Gustavsson | SMK Linde | GTI-R | ||||||||
Applicant: Järle RallyTeam | |||||||||||
13 | Magnus Wallén | Vallentuna MK | A-förare 2wd över 2000cc | Nissan | 9:30 | 50 | 29 | 7 | |||
9 | Marie Eriksson | SMK Uppsala | Sunny | ||||||||
109 | Hasse Kjellström | Bollnäs MK | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 9:32 | 52 | 52 | 2 | |||
5 | Stefan Schelin | SMK Söderhamn | Lancer Evo VII | ||||||||
30 | Peo Berglund | Sandvikens MK | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 9:33 | 53 | 1 | ||||
1 | Mattias Sundström | Sandvikens MK | Kadett GSI 16v | ||||||||
Applicant: Solkem AB | |||||||||||
29 | Patrik Westerlund | AMF Årsunda | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 9:35 | 55 | 2 | 2 | |||
2 | Thomas Åkelid | AMF Årsunda | Kadett 16v | ||||||||
Applicant: Team Lumek Motorsport | |||||||||||
1 | Bengt Thorsell | Skara MK | A-förare 4 wd | Ford | 9:38 | 58 | 58 | 3 | |||
6 | Marie Andersson | Hällefors MK | Focus WRC | ||||||||
21 | Jan-Erik Eriksson | Ludvika MS | A-förare 2wd under 2000cc | Saab | 9:38 | 58 | 21 | ||||
2 | Monette Persson | Ludvika MS | 99 L | ||||||||
40 | Mathias Engh | Ludvika MS | B-förare 2wd under 2000cc | Toyota | 9:39 | 59 | 1 | ||||
1 | Christer Filppu | Bäerke MK | Starlet Evo II | ||||||||
32 | Björn Henriksson | Ludvika MS | B-förare 2wd över 2000cc | Opel | 9:40 | 1:00 | 7 | 1 | |||
3 | Åse Sneen | Ludvika MS | Kadett GSI | ||||||||
36 | Michael Walther | SMK Hälsinge | B-förare 2wd under 2000cc | Opel | 9:40 | 1:00 | 1 | ||||
2 | Tage Walther | SMK Hälsinge | Corsa | ||||||||
Applicant: Tallåsens Bil o Däckservice | |||||||||||
19 | Andreas Hovind | Enköpings MK | A-förare 2wd över 2000cc | Opel | 9:48 | 1:08 | 47 | 8 | |||
10 | Stefan Söderholm | Borlänge MK | Kadett GSI 16v | ||||||||
117 | Robert Andersson | Eskilstuna MK | B-förare 2wd över 2000cc | Peugeot | 9:48 | 1:08 | 15 | ||||
4 | Carl-Gustaf Carlsson | Eskilstuna MK | 306 | ||||||||
Applicant: Eskilstuna Glasmästeri AB | |||||||||||
15 | Robert Ferm | SMK Dala Falun | A-förare 2wd över 2000cc | VW | 9:51 | 1:11 | 50 | 3 | |||
11 | Lars Lindh | Hofors MS | Golf Mk3 KitCar | ||||||||
Applicant: Dalkross AB | |||||||||||
34 | Mattias Kylander | Bärke MK | B-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 9:51 | 1:11 | 18 | ||||
5 | Tomas Sneen | Bärke MK | 940 | ||||||||
53 | Andreas Hellberg | Grangärde RRC | C-förare 2wd under 2000cc | VW | 9:51 | 1:11 | |||||
1 | Peter Andersson | Grangärde RRC | Golf II | ||||||||
23 | Stefan Eriksson | Hofors MS | A-förare 2wd Standard | Volvo | 9:53 | 1:13 | 2 | ||||
1 | Kjell Andersson | Hofors MS | 940 | ||||||||
14 | Robert Forsberg | Bärke MK | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 9:56 | 1:16 | 55 | 3 | |||
12 | Emil Forsberg | Bärke MK | 240 | ||||||||
25 | Mattias Svedberg | Bollnäs MK | A-förare 2wd Standard | VW | 9:57 | 1:17 | 4 | 1 | |||
2 | Olov Bomark | Bollnäs MK | Golf GT | ||||||||
43 | Mikael Högberg | SMK Gävle | B-förare 2wd Standard | Volvo | 9:58 | 1:18 | 1 | ||||
1 | Jörgen Mattson | SMK Gävle | 740 | ||||||||
16 | Hans-Åke Jansson | MK Rimo | A-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 10:00 | 1:20 | 59 | 2 | |||
13 | Håkan Jansson | MK Rimo | 240 | ||||||||
Applicant: A. Jansson o son skogsmaskiner | |||||||||||
24 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | A-förare 2wd Standard | Volvo | 10:00 | 1:20 | 7 | ||||
3 | Lennart Hasselgren | SMK Gävle | 744 | ||||||||
20 | Mats Larsson | Fagersta MK | A-förare 2wd över 2000cc | Ford | 10:01 | 1:21 | 1:00 | 1 | |||
14 | Daniel Andersson | Fagersta MK | Fiesta | ||||||||
Applicant: nortune motorsport | |||||||||||
31 | Henrik Nyberg | Säters MK | B-förare 2wd över 2000cc | Volvo | 10:02 | 1:22 | 29 | 1 | |||
6 | Peter Haglund | Säters MK | 242 | ||||||||
44 | Stefan Öhrn | Ljusdals MS | B-förare 2wd Standard | Volvo | 10:03 | 1:23 | 5 | 1 | |||
2 | Jörgen Vesterinen | Ljusdals MS | 240 | ||||||||
42 | Lars Skoglund | Bollnäs MK | B-förare 2wd Standard | Volvo | 10:05 | 1:25 | 7 | 2 | |||
3 | Hans-Åke Flink | Mälaröarnas MK | 944 | ||||||||
110 | Johan Olsson | Fagersta MK | A-förare 2wd Standard | VW | 10:07 | 1:27 | 14 | 2 | |||
4 | Johan Frännfors | Fagersta MK | Golf Mk II | ||||||||
41 | Steen Skodborg | Borlänge MK | B-förare 2wd under 2000cc | Toyota | 10:13 | 1:33 | 34 | 6 | |||
3 | Olle Björk | Borlänge MK | Starlet | ||||||||
26 | Mattias Nordlund | Svärdsjö MK | A-förare 2wd Standard | VW | 10:15 | 1:35 | 22 | 2 | |||
5 | Göran Norberg | SMK Dala | Golf GT | ||||||||
50 | Roger Högsved | Borlänge MK | C-förare 2wd under 2000cc | Opel | 10:21 | 1:41 | 30 | 6 | |||
2 | Sarah Hansson | Vansbro MK | Ascona B 2,0 | ||||||||
116 | Nils Strömgren | Fagersta MK | B-förare 2wd Standard | Volvo | 10:27 | 1:47 | 29 | 6 | |||
4 | Robert Strömgren | Fagersta MK | 242 | ||||||||
102 | Erik Johansson | SMK Nyköping | C-förare 2wd Standard | Volvo | 10:30 | 1:50 | 3 | ||||
1 | Per Johansson | SMK Nyköping | 240 | ||||||||
39 | Mats Palmqvist | Fagersta MK | B-förare 2wd över 2000cc | VW | 10:34 | 1:54 | 1:01 | 4 | |||
7 | Lars Erik Bernhardsson | Norbergs MC | Golf 16v | ||||||||
46 | Fredric Westerlund | Värmdö MK | C-förare 4wd | Toyota | 10:35 | 1:55 | 1 | ||||
1 | Helene Westerlund | Alingsås MK | Celica GT4 | ||||||||
48 | Henrik Joelsson | Skutskärs MS | C-förare 2wd över 2000cc | Opel | 10:39 | 1:59 | 4 | ||||
1 | Martin Eliasson | Skutskärs MS | Kadett GSI 16v | ||||||||
Applicant: Eriksson Bilteam i Gävle | |||||||||||
51 | Jonas Mylläri | Norbergs MC | C-förare 2wd under 2000cc | VW | 10:46 | 2:06 | 55 | 7 | |||
3 | Stefan Lindqvist | Kolsva MS | Golf II | ||||||||
35 | Niklas Blidberg | Ludvika MS | B-förare 2wd över 2000cc | Saab | 10:49 | 2:09 | 1:16 | 3 | |||
8 | Jörgen Blidberg | Ludvika MS | 900 | ||||||||
Applicant: BLIXT GRÄV o PLANERING LUDVIKA | |||||||||||
27 | Nils-Olov Bäckström | Sandvikens MK | A-förare 2wd Standard | Volvo | 10:59 | 2:19 | 1:06 | 10 | |||
6 | Jan Pettersson | Sandvikens MK | 240 | ||||||||
58 | Robin Alenfalk | V:a Östergötlands MK | Ungdomsrally | Volvo | 11:10 | 2:30 | 11 | ||||
1 | Åke Kjellgren | V:a Östergötlands MK | 240 | ||||||||
52 | Anders Änsth | Bärke MK | C-förare 2wd under 2000cc | VW | 13:20 | 4:40 | 3:29 | 2:10 | |||
4 | Per Änsth | Ludvika MS | Golf Mk1 | ||||||||
104 | Jonas Lindvall | Botkyrka MK | C-förare 2wd under 2000cc | Saab | 13:41 | 5:01 | 3:50 | 21 | |||
5 | Anette Nygren | Botkyrka MK | V4 | ||||||||
4 | Göran Lindström | Huddinge MK | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 15:00 | 6:20 | 6:20 | 1:19 | |||
7 | Kjell Andersson | Huddinge MK | Lancer Evo IV | ||||||||
59 | Madelene Johansson | Fredriksbergs MK | Ungdomsrally | Saab | 15:20 | 6:40 | 4:10 | 20 | |||
2 | Åke Andersson | Vansbro MK | 99 | ||||||||
57 | Kenneth Blixt | Ludvika MS | C-förare 2wd Standard | Saab | 15:51 | 7:11 | 5:21 | 31 | |||
2 | Helena Andersson | Ludvika MS | 99 | ||||||||
Applicant: BLIXT GRÄV o PLANERING LUDVIKA | |||||||||||
47 | Bengt Salåker | SMK Hedemora | C-förare 4wd | Lancia | 19:18 | 10:38 | 8:43 | 3:27 | |||
2 | Kenneth Larsson | Borlänge MK | Delta HF | ||||||||
49 | David Floberg | Sandvikens MK | C-förare 2wd under 2000cc | VW | 25:13 | 16:33 | 15:22 | 5:55 | |||
6 | Per-Erik Larsson | Sandvikens MK | Golf Mk II | ||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |