2020-05-30
Privatbostäders Rallyspecial
Official final
On SS 1
40 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 37 Mattias Olsson Stenungsunds MS 4 wd Skoda 3:16,8
1   Joakim Johannesson Dals MK   R5  
Entrant: Orust Schakt AB
 
2 39 Urban Andersson Stenungsunds MS 4 wd Mitsubishi 3:43,9 27,1 27,1 27,1
2   Christer Andersson Stenungsunds MS   Evo 4  
Entrant: Bucklakungen AB
 
3 22 Markus Börjesson Älvbygdens MK 2 wd Volvo 3:44,1 27,3 0,2
1   Emil Löveryd Sportvagnsklubben Gbg   944  
 
4 28 Peringe Björk Dals MK 2 wd Ford 3:48,5 31,7 4,4
2   Fredric Johansson Dals MK   Escort  
 
5 25 Tomas Sjöberg Sotenäs MK 2 wd Volvo 3:48,6 31,8 4,5 0,1
3   Thomas Berndzen Sotenäs MK   242  
Entrant: MaxSport Tires Sweden
 
6 38 Roger Ohlsson MK Väst 4 wd Subaru 3:49,6 32,8 1,0
3   Renée Andersson MK Väst   Impreza  
 
7 23 Matti Johansson Vara MK 2 wd Saab 3:49,7 32,9 5,6 0,1
4   Pernilla Ahlberg Vara MK   9-3  
 
8 34 Fredrik Olsson Sotenäs MK 2 wd Volvo 3:51,4 34,6 1,7
5   Linnéa Johansson Tjörns MF   244  
 
9 40 Daniel Sköld-Reinhard Göteborgs MF 4 wd Mitsubishi 3:55,0 38,2 38,2 3,6
4   Andreas Tysk Racerhistoriska Klubben   Evo 7  
 
10 3 Johan Holm SMK Trollhättan 1 wd Volvo 3:55,3 38,5 0,3
1   Christer Holm SMK Trollhättan   240  
 
11 6 Lukas Johansson Orust BSK 1 wd Volvo 3:57,7 40,9 2,4 2,4
2   Glenn Johansson Orust BSK   244  
 
11 29 Melvin Bengtsson Kullings MS 2 wd Ford 3:57,7 40,9 13,6
6   Joakim Bengtsson Kullings MS   Fiesta  
 
13 42 Tim Lagerstam Kullings MS 1 wd Volvo 3:57,9 41,1 2,6 0,2
3   Peter Svensson Kullings MS   940  
 
14 17 Pär-Olof Stahlgård Stenungsunds MS 1 wd Volvo 3:58,6 41,8 3,3 0,7
4   Mikael Berggren Stenungsunds MS   242  
 
15 27 Stefan Grönberg Dals MK 2 wd Opel 4:00,2 43,4 16,1 1,6
7   Karl-Erik Grönberg Dals MK   Ascona B  
 
16 10 Filip Ekenved Göteborgs MF 1 wd Volvo 4:00,8 44,0 5,5 0,6
5   Björn Ekenved Göteborgs MF   940  
 
17 5 Jens Oscarsson Toarps MK 1 wd Volvo 4:00,9 44,1 5,6 0,1
6   Victor Oscarsson FMCK Borås   850  
Entrant: Team Kråka
 
18 24 Lars Engström Kullings MS 2 wd Volvo 4:01,4 44,6 0,5
8   Gunnar Flodén Kullings MS   940  
Entrant: Jerrys Motorsport
 
19 14 Emil Ivarsson Kullings MS 1 wd Volvo 4:06,3 49,5 11,0 4,9
7   Alice Widarson Kullings MS   240  
Entrant: Loo Rallyteam
 
20 31 Peter Karlsson Dals MK 2 wd Ford 4:06,7 49,9 22,6 0,4
9   Måns Karlsson Dals MK   Escort  
Entrant: Beamon Motorsport
 
21 4 Gunnar Larsson Alingsås MK 1 wd Toyota 4:07,6 50,8 12,3 0,9
8   Mikael Larsson Kullings MS   Corolla  
 
22 15 Magnus Ingesson Toarps MK 1 wd Volvo 4:07,8 51,0 12,5 0,2
9   Frida Ingesson Toarps MK   S70  
 
22 20 Johan Mäsak Orust BSK 1 wd VW 4:07,8 51,0 12,5
9   Lina Mäsak Orust BSK   Golf  
 
24 36 Conny Andersson Älvbygdens MK 2 wd Volvo 4:08,9 52,1 24,8 1,1
10   Leif Gustavsson Älvbygdens MK   940  
 
25 11 Stefan Andersson SMK Trollhättan 1 wd Volvo 4:09,9 53,1 14,6 1,0
11   Göran Tell SMK Trollhättan   940  
 
26 1 Gustaf Ekenved Göteborgs MF Ungdomsrally Volvo 4:10,2 53,4 0,3
1   Fredrik Ekenved Göteborgs MF   940  
 
27 8 Peter Lanner Vara MK 1 wd VW 4:11,8 55,0 16,5 1,6
12   Arvid Skarp Kullings MS   Golf  
 
28 7 Johan Jacobson Kullings MS 1 wd Audi 4:12,3 55,5 17,0 0,5
13   Hans Andreasson Kullings MS   80  
 
29 13 Christer Brunnegård Kullings MS 1 wd Volvo 4:12,9 56,1 17,6 0,6
14   Gabriel Brunnegård Kullings MS   850  
Entrant: Loo Rally Team
 
30 18 Christer Johansson Dals MK 1 wd Volvo 4:13,8 57,0 18,5 0,9
15   Anders Sääw Dals MK   940  
 
31 35 Henrik Höglund Stenungsunds MS 2 wd Volvo 4:17,5 1:00,7 33,4 3,7
11   Erling Jonsson SMK Trollhättan   242  
Entrant: LINJEMONTAGE MOTORSPORT
 
32 21 Roy Andersson Orust BSK 1 wd Saab 4:19,2 1:02,4 23,9 1,7
16   Carina Andersson Orust BSK   90  
 
33 2 Filip Sjödin Toarps MK Ungdomsrally VW 4:22,4 1:05,6 12,2 3,2
2   Susanne Oscarsson Toarps MK   Golf  
Entrant: Team Kråka
 
34 33 Lasse Jägerström Dals MK 2 wd Volvo 4:24,5 1:07,7 40,4 2,1
12   Margaretha Jägerström Dals MK   240  
Entrant: TEAMVITVÅ Jägerströms Motorsport
 
35 9 Albin Karlsson Dals MK 1 wd Volvo 4:25,4 1:08,6 30,1 0,9
17   Tanya Lith Stenungsunds MS   940  
 
36 19 Mattias Karlsson Orust BSK 1 wd Volvo 4:25,5 1:08,7 30,2 0,1
18   Marie-Louise Karlsson Orust BSK   S60  
 
37 32 Morgan Larsson Dals MK 2 wd BMW 4:27,7 1:10,9 43,6 2,2
13   Fredrik Braun Dals MK   325  
 
38 41 Mats Ollakka SMK Trollhättan 2 wd Volvo 4:28,9 1:12,1 1,2
14   Ollakka Pontus SMK Trollhättan   940  
 
39 16 Gunnar Arneson Stenungsunds MS 1 wd Volvo 4:49,4 1:32,6 54,1 20,5
19   Maria Johansson Stenungsunds MS   244  
 
40 26 Stefan Helsing Rallyklassikerna 2 wd Saab 4:50,6 1:33,8 1,2
15   Jim Haglund Alingsås MK   V4