2020-09-12
EMK Kannan
Official final
On SS 1
150 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 25 Per Göthberg Eskilstuna MK A - 4 wd Ford 8:14,8
1   Lukas Karlsson Gnesta MK   Fiesta R5  
Entrant: Oppunda kraftkonsult AB
 
2 26 Stig Andervang MK Rimo A - 4 wd Skoda 8:15,2 0,4 0,4 0,4
2   Rrobin Eriksson SMK Waldemarsvik   Fabia R5  
Entrant: rally online .se
 
3 27 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A - 4 wd Skoda 8:17,1 2,3 2,3 1,9
3   Jon Magnusson SMK Linde   Fabia R5  
 
4 29 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd VW 8:37,9 23,1 20,8
1   Daniel Mörn Gränna MK   Golf  
 
5 215 Hampus Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Toyota 8:41,0 26,2 3,1 3,1
2   Pontus Jakobsson SMK Nyköping   Corolla  
Entrant: Team Märkesdemo
 
6 212 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK A - 2 wd BMW 8:42,7 27,9 4,8 1,7
3   Tobias Steen Gotlands MF BK   318i E30  
Entrant: JR Motorsport AB
 
7 31 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd Volvo 8:43,2 28,4 5,3 0,5
4   Nellie Karlsson Skillingaryds MK   240  
 
8 19 David Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 8:45,5 30,7 30,7 2,3
4   Fanny Jacobson Värmdö BK   Evo VI  
 
9 30 Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd Toyota 8:47,4 32,6 9,5 1,9
5   Håkan Palm Björnjägarns RC   Corolla  
Entrant: Batteribolaget
 
10 52 Mattias Hallberg Haninge MK A - 2 wd Volvo 8:50,5 35,7 12,6 3,1
6   Roger Eriksson Haninge MK   940  
 
11 40 André Nygren MK Ratten A - 2 wd BMW 8:51,0 36,2 13,1 0,5
7   Emil Olsson MK Ratten   325  
 
12 23 Johan Rudengren Eskilstuna MK A - 4 wd Skoda 8:51,6 36,8 36,8 0,6
5   Christer Johansson Flens MS   Fabia R5  
 
13 45 Jacob Johannesson Gullabo RC A - 2 wd Volvo 8:54,7 39,9 16,8 3,1
8   Danny Holgersson Ryds MK   940  
Entrant: Jerrys Motorsport
 
14 21 Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 9:00,0 45,2 5,3
6   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer  
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB
 
15 39 Henrik Oscarson MSK Hammaren A - 2 wd Saab 9:04,7 49,9 26,8 4,7
9   Roger Lindholm Västerås MS   9-3 SS  
 
16 35 Stefan Hanhela KAK Motorsport A - 2 wd VW 9:06,7 51,9 28,8 2,0
10   Stefan Packalén Eskilstuna MK   Polo Super 1600  
 
17 50 Mikael Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Volvo 9:07,0 52,2 29,1 0,3
11   Jens Jakobsson SMK Nyköping   740  
 
18 65 Pär Johansson Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 9:09,6 54,8 2,6
1   Niklas Andersson Eskilstuna MK   240  
 
19 142 Isak Arvidsson Gullabo RC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 9:09,7 54,9 0,1
1   Anton Svensson   940  
Entrant: Larssons Plåtslageri
 
20 59 Gustav Johansson Fryksdalens MK A - 2 wd VW 9:10,0 55,2 32,1 0,3
12   Andreas Persson Likenäs MK   Golf  
 
21 124 Jonny Hederstedt Gotlands MF BK B-förare 2wd Ford 9:10,2 55,4 0,2
1   Andreas Norström Linköpings MS   Escort Mk II  
 
22 57 Emil Andersson MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 9:11,1 56,3 0,9
1   Kim Rauséus MK Team Westom   244  
 
23 207 Patrick Arvidsson Gotlands MF BK A - 2 wd Volvo 9:12,3 57,5 34,4 1,2
13   Johan Karlsson Tjust MK   940  
 
24 62 Johan Holm SMK Trollhättan A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 9:12,7 57,9 1,6 0,4
2   Christer Holm SMK Trollhättan   240  
 
25 120 Viktor Johansson Vara MK B-förare 2wd VW 9:12,8 58,0 2,6 0,1
2   Fredrik Palm Skara MK   Golf 3  
 
26 83 Morgan Olsson Vimmerby MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 9:14,2 59,4 1,4
1   Björn Jacobsson Vimmerby MS   240  
 
27 51 Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 2 wd Volvo 9:14,3 59,5 36,4 0,1
14   Lisa Jonasson Filipstads MC   940  
 
27 112 Marcus Naessén SMK Nyköping B-förare 2wd Volvo 9:14,3 59,5 4,1
3   Patrik Johansson SMK Nyköping   240  
 
29 48 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK A - 2 wd Volvo 9:14,9 1:00,1 37,0 0,6
15   Patrik Espenrud Tjust MK   940  
 
30 116 Emil Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 9:15,9 1:01,1 5,7 1,0
4   Mikael Pettersson SMK Gävle   940  
Entrant: Stavboms Motor AB
 
31 37 Arne Bäckström Haninge MK A - 2 wd Opel 9:16,1 1:01,3 38,2 0,2
16   Björn Wessel Carlstad RC   Kadett  
 
32 125 Andreas Guillemot Eskilstuna MK B-förare 2wd BMW 9:16,2 1:01,4 6,0 0,1
5   Thomas Svensson Strängnäs AMS   325  
 
33 213 Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd Volvo 9:18,5 1:03,7 40,6 2,3
17   Anette Johansson Idkerbergets MK   940  
 
34 32 Janne Pettersson SMK Nyköping A - 2 wd Peugeot 9:20,5 1:05,7 42,6 2,0
18   Martin Andersson Götene MK   205 GTI  
 
35 164 Hugo Johansson Bengtsfors MC C - 2 wd Ford 9:21,4 1:06,6 0,9
1   Tommy Svensson Bengtsfors MC   Fiesta R2  
 
36 20 Mikael Holmgren Gnesta MK A - 4 wd Mitsubishi 9:21,7 1:06,9 1:06,9 0,3
7   Mikael Rosvall Gnesta MK   Evo 9  
 
37 109 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK B-förare 2wd VW 9:22,2 1:07,4 0,5
6   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf  
 
38 66 Niklas Berglund Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 9:22,7 1:07,9 13,1 0,5
2   Andreas Svensson Eskilstuna MK   940  
 
39 70 Stefan Ottosson Vetlanda RRC A/B-förare GrpE VW 9:23,4 1:08,6 0,7
1   Sofie Adolfsson Nässjö MK   Golf Mk4  
 
40 34 Robert Eriksson Eskilstuna MK A - 2 wd Renault 9:24,5 1:09,7 46,6 1,1
19   Calle Svennestam Eskilstuna MK   Clio R3  
 
41 60 Frederik Eckhardt SMK Södermanland A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 9:25,6 1:10,8 14,5 1,1
3   Jimmie Nordin SMK Södermanland   940  
 
42 216 Claes Åström Rasbo MK A - 2 wd Volvo 9:26,5 1:11,7 48,6 0,9
20   Lina Bergstedt Films MK   242  
 
43 122 Kenneth Ringström Fjugesta MS B-förare 2wd Toyota 9:28,1 1:13,3 17,9 1,6
7   Håkan Berger Fjugesta MS   Corolla  
 
44 17 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A - 4 wd Mitsubishi 9:28,3 1:13,5 1:13,5 0,2
8   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK   Evo III  
 
45 58 Patrik Fredriksson Fryksdalens MK A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 9:28,4 1:13,6 0,1
4   Elina Svensson Strängnäs AMS   940  
 
46 118 Daniel Frisk SMK Sala B-förare 2wd Volvo 9:28,6 1:13,8 18,4 0,2
8   Björn Andersson SMK Ssala   740  
 
47 15 Bjorn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 9:28,9 1:14,1 0,3
9   Tomas Koepke Värmdö BK   Impreza STi 555  
 
48 160 Emil Mällberg Fagersta MK C - 2 wd BMW 9:30,2 1:15,4 8,8 1,3
2   Kim Lind Norbergs MC   E36  
 
49 107 Wille Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 9:30,4 1:15,6 20,2 0,2
9   Erika Lindgren Haninge MK   242  
Entrant: Stavboms Motor AB
 
50 106 Sven Hansen Fryksdalens MK B-förare 2wd Volvo 9:30,6 1:15,8 20,4 0,2
10   Peter T Modig Vara MK   940  
 
51 49 Peter Hålling Norrköpings MK A - 2 wd Opel 9:31,3 1:16,5 53,4 0,7
21   Björn Svensson Östgöta BF   Ascona B  
 
52 18 Örjan Vahlund Sigtuna RC A - 4 wd Subaru 9:32,0 1:17,2 1:17,2 0,7
10   Benny Melander MK Ratten   Impreza  
Entrant: Björkmans Rally
 
53 134 Oscar Östlund Hällefors MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 9:33,9 1:19,1 24,2 1,9
2   Daniel Andersson V:a Östergötlands MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
54 171 Robin Nilsson Fryksdalens MK C - 2 wd Volvo 9:34,0 1:19,2 12,6 0,1
3   Johan Grännsjö Fryksdalens MK   242  
 
55 61 Linus Harling MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Nissan 9:34,7 1:19,9 23,6 0,7
5   Johan Grönvall MK Team Westom   Almera  
 
56 81 Lars Ove Olsson Forshaga MC A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 9:35,3 1:20,5 0,6
2   Torbjörn Jönsson Forshaga MC   Ascona 400  
 
57 67 Mathias Savela Stockholms BK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 9:35,9 1:21,1 26,3 0,6
3   Mikael Savela Stockholms BK   740  
 
58 115 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2wd Volvo 9:37,3 1:22,5 27,1 1,4
11   Sofie Elfver Gränna MK   240  
 
59 111 David Stafås Lima MS B-förare 2wd Volvo 9:37,5 1:22,7 27,3 0,2
12   Oskar Bengtlars Lima MS   242  
 
60 91 Peter Johansson Vännäs MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 9:38,6 1:23,8 1,1
3   Emil Eklund SMK Nyköping   240  
 
61 64 Magnus Westman SMK Hälsinge B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 9:39,3 1:24,5 29,7 0,7
4   Michael Andersson SMK Hälsinge   944 GL  
 
62 84 Jan Åhlander Hedesunda MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 9:41,4 1:26,6 27,2 2,1
4   Anders Lind Hedesunda MK   242  
 
63 127 Daniel Suvala SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 9:41,9 1:27,1 32,2 0,5
3   Anton Johansson Wäxjö MS   240  
 
64 72 Jonas Lindfors Eskilstuna MK A/B-förare GrpE VW 9:42,6 1:27,8 19,2 0,7
2   Erik Lindfors Hässleholms MK   Golf  
Entrant: Memo Industriplast AB
 
65 14 Åke Kjellgren Gränna MK A - 4 wd Mitsubishi 9:42,7 1:27,9 0,1
11   Tobias Pettersson Gränna MK   Evo 7  
 
66 71 Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B-förare GrpE VW 9:43,2 1:28,4 19,8 0,5
3   Johanna Hellkvist Hallsbergs MK   Golf Mk4  
 
67 63 Joel Bergkvist Katrineholm MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 9:43,6 1:28,8 34,0 0,4
5   Anton Bergkvist Katrineholm MK   940  
 
68 143 Kevin Lindberg Hull SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 9:45,1 1:30,3 35,4 1,5
4   Andreas Skatteboe KAK   940  
 
69 3 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 9:45,9 1:31,1 0,8
1   Robin Norling SMK Nyköping   Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing
 
70 158 Patrik Greis Sandviken MK C - 2 wd Volvo 9:48,1 1:33,3 26,7 2,2
4   Tony Greis Sandviken MK   940  
 
71 163 Erik Andersson Gotlands MF BK C - 2 wd Ford 9:48,8 1:34,0 27,4 0,7
5   Marcus Olsson Gotlands MF BK   Fiesta  
 
72 204 Thomas Pettersson Enköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 9:49,4 1:34,6 39,7 0,6
5   Jesper Samuelsson Storfors MK   940  
 
73 159 Adam Håkansson Asarums MS C - 2 wd Volvo 9:50,4 1:35,6 29,0 1,0
6   Dennis Kullberg Asarums MS   940  
Entrant: Lightspeed Motorsport
 
74 87 Ruben Davidsson Västra Östergötlands MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 9:50,8 1:36,0 36,6 0,4
5   Göran Kaldenberg Västra Östergötlands MK   240  
 
75 76 Oskar Andersson Flens MS A/B-förare GrpE BMW 9:53,7 1:38,9 2,9
4   Caroline Palm Flens MS   318  
Entrant: Eskilstuna Workshop
 
76 157 Wille Trygg Haninge MK C - 2 wd Volvo 9:54,4 1:39,6 33,0 0,7
7     240  
 
77 173 Jonathan Andersson Ludvika MS C - 2 wd VW 9:54,6 1:39,8 33,2 0,2
8   Linnea Brandt Ludvika MS   Golf II  
 
78 4 Gustav Hartzell Norrköpings MK Ungdomsrally Suzuki 9:55,0 1:40,2 0,4
2   Andreas Stålehammar Gestrike RT   Swift Mk2  
Entrant: RH AutoRikt AB
 
79 46 Ingvar Nilsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 9:55,2 1:40,4 1:17,3 0,2
22   Mikael Schuster Hällefors MK   240  
 
80 74 Ralf Karlsson Eskilstuna MK A/B-förare GrpE BMW 9:55,4 1:40,6 32,0 0,2
5   Sebastian Karlsson Eskilstuna MK   318i  
 
80 121 Morgan Hedqvist Hedesunda MK B-förare 2wd Opel 9:55,4 1:40,6
13   Mikael Aho Sandvikens MK   Manta B  
 
82 161 Joakim Klasson Gotlands MF BK C - 2 wd Peugot 9:56,2 1:41,4 34,8 0,8
9   Linus Funk Gotlands MF BK   206  
 
83 94 Leif Nordh Haninge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 9:56,7 1:41,9 42,5 0,5
6   Cay Nyberg Huddinge MK   244  
 
84 43 Anders Söderberg Botkyrka MK A - 2 wd Opel 9:59,9 1:45,1 1:22,0 3,2
23   Lotta Strand SMK Valdemarsvik   Kadett GSI  
 
84 132 Andreas Zetterlund Västerås MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Suzuki 9:59,9 1:45,1 50,2
6   Magnus Zetterlund Västerås MS   Swift GTI Mk1  
 
86 68 Hampus Wallin Vetlanda RRC B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 10:01,7 1:46,9 52,1 1,8
6   Elinor Thörnberg Vetlanda RRC   944  
 
87 202 Niklas Haglund Wäxjö MS A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 10:02,4 1:47,6 51,3 0,7
6   Per Olsson SMK Söderhamn   940  
 
88 53 Per-Arne Eriksson MK Rimo A - 2 wd Volvo 10:03,0 1:48,2 1:25,1 0,6
24   Bernt Kilen MK Rimo   940  
 
89 135 David Sandström Falköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 10:03,1 1:48,3 53,4 0,1
7   Marcus Claesson Falköpings MK   244  
 
90 9 Isak Reiersen Östmark MFF Ungdomsrally VW 10:03,4 1:48,6 17,5 0,3
3   Andreas Amberg SMK Eda   Polo  
 
91 88 Janne Westlund MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 10:04,2 1:49,4 50,0 0,8
7   Johannes Jansson MK Kopparberg   Ascona A  
 
92 129 Jonas Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 10:04,5 1:49,7 54,8 0,3
8   Fredrik Hagelin Säffle MC   244  
 
93 90 Ragnar Glav Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 10:05,0 1:50,2 50,8 0,5
8   Conny Jansson Vallentuna MK   Ascona A  
 
94 105 Torbjörn Westerdahl Katrineholms MK B/C- förare 4wd Mitsubishi 10:05,2 1:50,4 0,2
1   Joachim Branzell Katrineholms MK   Lancer Evo X  
 
95 78 Fredrik Wistedt Skutskärs MS A/B-förare GrpE Volvo 10:05,6 1:50,8 42,2 0,4
6   Johannes Eliasson Skutskärs MS   940  
 
96 141 Robin Åkerstrand Östernärkes RMC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Suzuki 10:06,6 1:51,8 1,0
9   Oscar SMK Motala Bil   Swift Mk2  
Entrant: John Ekströms Bygg AB,Örebro
 
97 168 Thomas Achrén Norbergs MC C - 2 wd BMW 10:07,2 1:52,4 45,8 0,6
10   Rickard Forsell Norbergs MC   325i  
 
98 146 Joakim Hederstedt Gotlands MF BK C - Grupp E VW 10:07,4 1:52,6 0,2
1   Simon Sundeborn Ydre MK   Golf  
 
99 97 Ove Lundström MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 10:09,4 1:54,6 55,2 2,0
9   Jan Larsson Björjägarns RC   Ascona A  
 
100 75 Tobias Söderholm SMK Uppsala A/B-förare GrpE VW 10:09,7 1:54,9 0,3
7   Pär Björk Rasbo MK   Golf 4  
 
101 73 Hampus Larsson Kristianstads MK A/B-förare GrpE Toyota 10:10,5 1:55,7 0,8
8   Gustav Lindfors Hässleholms MK   Corolla  
 
102 16 Erik Johansson Ludvika MS A - 4 wd Audi 10:11,3 1:56,5 1:56,5 0,8
12   Tobias Johansson Ludvika MS   Quattro  
 
103 169 Magnus Wallman Haninge MK C - 2 wd BMW 10:11,6 1:56,8 50,2 0,3
11   Robert Asp   E36  
 
104 209 Fredrik Jansson Hofors MS A/B-förare GrpE Saab 10:15,5 2:00,7 52,1 3,9
9   Felicia Grundtman Kolsva MS   9000  
 
105 93 Lars-Göran Olsson Västra Östergötlands MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 10:15,6 2:00,8 0,1
10   Mats Carlsson Västra Östergötlands MK   242  
 
106 147 Christoffer Bäck SMK Hedemora C - Grupp E Toyota 10:16,4 2:01,6 9,0 0,8
2   Niklas Landqvist Tierp MK   Corolla  
 
107 13 Allan Sundström Vallentuna MK A - 4 wd Lancia 10:16,5 2:01,7 2:01,7 0,1
13   Vesa Akola Vallentuna MK   Delta HF Integrale  
 
108 8 Hannes Håkansson Asarums MS Ungdomsrally Volvo 10:17,4 2:02,6 31,5 0,9
4   Christer Håkansson Ryds MK   940  
Entrant: Lightspeed Motorsport
 
108 131 Hampus Lindqvist SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 10:17,4 2:02,6 1:07,7
10   Caroline Lindqvist SMK Nyköping   940  
 
110 89 Tomas Damm MK Kinda A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 10:18,7 2:03,9 1:04,5 1,3
11   Tomas Kasselstrand MK Kinda   142  
 
111 7 Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally Volvo 10:21,7 2:06,9 35,8 3,0
5   Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK   242  
 
112 165 Daniel Östmark Kolsva MS C - 2 wd VW 10:24,5 2:09,7 1:03,1 2,8
12   Emil Liljeqvist Fagersta MK   Golf  
Entrant: Östmark Bildemontering och Service AB
 
113 100 Ulf Zetterström Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 10:28,7 2:13,9 1:14,5 4,2
12   Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK   Escort RS 2000  
 
113 113 Johan Jansson Kolsva MS B-förare 2wd Opel 10:28,7 2:13,9 1:18,5
14   Kalle Kronkvist Finspångs MS   Ascona B  
 
115 1 Ludwig Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 10:29,5 2:14,7 0,8
6   Kalle Olstam Nora MK   940  
Entrant: EC Svenska AB
 
116 114 Kjell-Åke Svensson Kolsva MS B-förare 2wd Volvo 10:30,3 2:15,5 0,8
15   Ingvar Kristiansson Kolsva MS   PV 544  
 
117 210 Pelle Palmqvist SMK Gävle A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 10:31,5 2:16,7 1:17,3 1,2
13   Niklas Aneklev SMK Gävle   Escort  
 
118 167 Håkan Flod SMK Nyköping C - 2 wd Opel 10:33,0 2:18,2 1:11,6 1,5
13   Linnea Flod SMK Nyköping   Manta B  
 
119 205 Niklas Pettersson Hofors MS C - Grupp E BMW 10:35,8 2:21,0 28,4 2,8
3   Per Pettersson Hofors MS   E46  
 
120 69 Mattias Eriksson Östernärke RMC B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Peugeot 10:36,2 2:21,4 0,4
7   Gustav Esping Östernärke RMC   206 GTI  
 
121 140 Noah Wahlberg Gestrike RT C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 10:36,4 2:21,6 1:26,7 0,2
11   Lucas Ivarsson Olsson Hyllinge MS   940  
 
122 95 Leif Pedersen Flens MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 10:37,1 2:22,3 1:22,9 0,7
14   Håkan Lundqvist Katrineholms MK   Ascona B  
 
123 12 Gunder Pettersson Mälaröarnas MK A - 4 wd Subaru555 10:37,5 2:22,7 2:22,7 0,4
14   Ingrid Heghammar Waxholms MK   Inpreza  
Entrant: Björkmans rallye team
 
124 85 Tomas Ebegård KAK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Porsche 10:44,0 2:29,2 1:29,8 6,5
15   Hasse Petersson SMK Nyköping   911 RS  
 
125 133 Claes Claesson Katrineholms MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 10:45,1 2:30,3 1:35,4 1,1
12   Micke Widell Katrineholms MK   940  
 
126 155 Joacim Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 10:48,4 2:33,6 41,0 3,3
4   Andreas Jörgensen Kolsva MS   Golf 3  
 
127 128 Robin Persson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 10:48,6 2:33,8 1:38,9 0,2
13   Johannes Lundbäck   240  
 
128 206 Lennart Bohm Huddinge MK C - 2 wd Toyota 10:53,6 2:38,8 5,0
14   Kjell Carlsson Huddinge MK   Starlet  
 
129 82 Göran Åkerlund Katrineholms MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 10:54,9 2:40,1 1,3
16   Göran Svarén Katrineholms MK   Ascona A  
 
130 98 Stefan Bernhardson Taxinge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 10:55,7 2:40,9 1:41,5 0,8
17   Tony Karlsson Flens MS   Mustang  
 
131 144 Tobias Petrini Östgöta BSF C - Grupp E Audi 10:56,9 2:42,1 49,5 1,2
5   Carl Adamsson Norrköpings MK   A3  
 
132 148 Oskar Larsson Enköpings MK C - Grupp E VW 10:57,8 2:43,0 50,4 0,9
6   Pierre Carlsson Åtvidabergs MK   Golf 5  
 
133 96 Gunnar Asplund Waxholms MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 11:02,1 2:47,3 4,3
18   Olle Asplund Waxholms MK   Amazon  
 
134 150 Linus Sundström Gotlands MFBK C - Grupp E BMW 11:05,0 2:50,2 57,6 2,9
7   Anette Hammerin Gotlands MFBK   E46  
 
135 151 Hampus Carlssson Katrineholms MK C - Grupp E VW 11:05,3 2:50,5 57,9 0,3
8   Christer Carlsson Katrineholms MK   Golf Mk2  
 
136 80 Jan Hellenberg Bromma MS A/B-förare GrpE BMW 11:06,1 2:51,3 1:42,7 0,8
10   Max Hellenberg Bromma MS   318i  
 
137 130 Per Nilsson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 11:10,4 2:55,6 2:00,7 4,3
14   Andre Lundström Munkfors MC   240  
 
138 153 Jakob Sandberg Norrahammars MK C - Grupp E VW 11:10,8 2:56,0 1:03,4 0,4
9   Hedda Angelöv Gränna MK   Golf 3  
 
139 152 Jennyh Persson SMK Nyköping C - Grupp E VW 11:23,3 3:08,5 12,5
10   Anton Persson Strängnäs AMS   Golf 3  
 
140 137 Jimmy Vadsten Kolsva MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 11:24,6 3:09,8 2:14,9 1,3
15   Mikael Rosnell Gustavsson SSK   244  
 
141 138 Anders Svensson SSK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 11:56,4 3:41,6 2:46,7 31,8
16   Lasse Gustavsson SSK   940  
 
142 149 Andreas Magnusson MK Team Westom C - Grupp E Opel 12:08,0 3:53,2 2:00,6 11,6
11   Ella Ramström MK Team Westom   Corsa B  
 
143 156 Simon Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 12:50,8 4:36,0 2:43,4 42,8
12   Felix Högstedt Kolsva MS   Beetle  
 
144 99 Jan Flyngen Kolsva MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Saab 13:25,2 5:10,4 34,4
19   Stefan Bylen Kolsva MS   V4  
 
145 10 Madicken Swärdh Katrineholms MK Ungdomsrally VW 13:26,7 5:11,9 3:40,8 1,5
7   Leif Fredriksson Katrineholms MK   Golf Mk 2  
 
146 172 Peter Lundin Ljungby MK C - 2 wd BMW 23:39,7 15:24,9 14:18,3 10:13,0
15   Berndt Holgersson Ljungby MK   316 I Compact  
 
147 56 Niklas Ledin MK Kopparberg A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Saab 24:31,3 16:16,5 51,6
7   Jonna Olsson SMK Vingåker   900 V6  
Entrant: MaxSport Tires Sweden
 
148 170 Rickard Frisk SMK Sala C - 2 wd Volvo 25:11,2 16:56,4 39,9
16   Sannah Halvarsson SMK Sala   940  
 
149 24 Sebastian Eriksson Hagfors MK A - 4 wd Mitsubishi 34:28,8 26:14,0 9:17,6
15   Niclas Edvardsson SMK Nyköping   Evo IX  
 
150 5 Filip Karlström Gullabo RC Ungdomsrally Suzuki 1:09:14,3 1:00:59,5 34:45,5
8   Jörgen Norman Gullabo RC   Swift