2020-09-12
EMK Kannan
Official final
On SS 2
142 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 26 Stig Andervang MK Rimo A - 4 wd Skoda 2:15,8
1   Rrobin Eriksson SMK Waldemarsvik   Fabia R5  
Entrant: rally online .se
 
2 25 Per Göthberg Eskilstuna MK A - 4 wd Ford 2:16,4 0,6 0,6 0,6
2   Lukas Karlsson Gnesta MK   Fiesta R5  
Entrant: Oppunda kraftkonsult AB
 
2 27 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A - 4 wd Skoda 2:16,4 0,6 0,6
2   Jon Magnusson SMK Linde   Fabia R5  
 
4 115 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2wd Volvo 2:21,3 5,5 4,9
1   Sofie Elfver Gränna MK   240  
 
5 19 David Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 2:23,1 7,3 7,3 1,8
4   Fanny Jacobson Värmdö BK   Evo VI  
 
6 15 Bjorn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 2:23,8 8,0 0,7
5   Tomas Koepke Värmdö BK   Impreza STi 555  
 
7 215 Hampus Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Toyota 2:24,2 8,4 0,4
1   Pontus Jakobsson SMK Nyköping   Corolla  
Entrant: Team Märkesdemo
 
8 116 Emil Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 2:24,8 9,0 3,5 0,6
2   Mikael Pettersson SMK Gävle   940  
Entrant: Stavboms Motor AB
 
9 29 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd VW 2:25,3 9,5 1,1 0,5
2   Daniel Mörn Gränna MK   Golf  
 
10 112 Marcus Naessén SMK Nyköping B-förare 2wd Volvo 2:26,1 10,3 4,8 0,8
3   Patrik Johansson SMK Nyköping   240  
 
10 125 Andreas Guillemot Eskilstuna MK B-förare 2wd BMW 2:26,1 10,3 4,8
3   Thomas Svensson Strängnäs AMS   325  
 
12 120 Viktor Johansson Vara MK B-förare 2wd VW 2:26,2 10,4 4,9 0,1
5   Fredrik Palm Skara MK   Golf 3  
 
13 40 André Nygren MK Ratten A - 2 wd BMW 2:26,5 10,7 2,3 0,3
3   Emil Olsson MK Ratten   325  
 
14 212 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK A - 2 wd BMW 2:26,6 10,8 2,4 0,1
4   Tobias Steen Gotlands MF BK   318i E30  
Entrant: JR Motorsport AB
 
15 124 Jonny Hederstedt Gotlands MF BK B-förare 2wd Ford 2:27,2 11,4 5,9 0,6
6   Andreas Norström Linköpings MS   Escort Mk II  
 
16 107 Wille Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 2:27,7 11,9 6,4 0,5
7   Erika Lindgren Haninge MK   242  
Entrant: Stavboms Motor AB
 
17 31 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd Volvo 2:27,9 12,1 3,7 0,2
5   Nellie Karlsson Skillingaryds MK   240  
 
18 30 Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd Toyota 2:29,0 13,2 4,8 1,1
6   Håkan Palm Björnjägarns RC   Corolla  
Entrant: Batteribolaget
 
19 20 Mikael Holmgren Gnesta MK A - 4 wd Mitsubishi 2:30,0 14,2 14,2 1,0
6   Mikael Rosvall Gnesta MK   Evo 9  
 
20 213 Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd Volvo 2:30,2 14,4 6,0 0,2
7   Anette Johansson Idkerbergets MK   940  
 
21 91 Peter Johansson Vännäs MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 2:30,5 14,7 0,3
1   Emil Eklund SMK Nyköping   240  
 
22 45 Jacob Johannesson Gullabo RC A - 2 wd Volvo 2:30,9 15,1 6,7 0,4
8   Danny Holgersson Ryds MK   940  
Entrant: Jerrys Motorsport
 
22 83 Morgan Olsson Vimmerby MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 2:30,9 15,1 0,4
2   Björn Jacobsson Vimmerby MS   240  
 
22 109 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK B-förare 2wd VW 2:30,9 15,1
8   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf  
 
25 34 Robert Eriksson Eskilstuna MK A - 2 wd Renault 2:31,1 15,3 6,9 0,2
9   Calle Svennestam Eskilstuna MK   Clio R3  
 
26 122 Kenneth Ringström Fjugesta MS B-förare 2wd Toyota 2:31,5 15,7 10,2 0,4
9   Håkan Berger Fjugesta MS   Corolla  
 
27 18 Örjan Vahlund Sigtuna RC A - 4 wd Subaru 2:31,6 15,8 15,8 0,1
7   Benny Melander MK Ratten   Impreza  
Entrant: Björkmans Rally
 
28 118 Daniel Frisk SMK Sala B-förare 2wd Volvo 2:31,8 16,0 10,5 0,2
10   Björn Andersson SMK Ssala   740  
 
29 39 Henrik Oscarson MSK Hammaren A - 2 wd Saab 2:32,0 16,2 7,8 0,2
10   Roger Lindholm Västerås MS   9-3 SS  
 
30 87 Ruben Davidsson Västra Östergötlands MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 2:32,2 16,4 1,7 0,2
3   Göran Kaldenberg Västra Östergötlands MK   240  
 
30 111 David Stafås Lima MS B-förare 2wd Volvo 2:32,2 16,4 10,9
11   Oskar Bengtlars Lima MS   242  
 
30 142 Isak Arvidsson Gullabo RC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:32,2 16,4
1   Anton Svensson   940  
Entrant: Larssons Plåtslageri
 
33 21 Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 2:32,6 16,8 0,4
8   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer  
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB
 
34 48 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK A - 2 wd Volvo 2:33,0 17,2 8,8 0,4
11   Patrik Espenrud Tjust MK   940  
 
35 207 Patrick Arvidsson Gotlands MF BK A - 2 wd Volvo 2:33,3 17,5 9,1 0,3
12   Johan Karlsson Tjust MK   940  
 
35 57 Emil Andersson MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:33,3 17,5
1   Kim Rauséus MK Team Westom   244  
 
37 106 Sven Hansen Fryksdalens MK B-förare 2wd Volvo 2:33,6 17,8 12,3 0,3
12   Peter T Modig Vara MK   940  
 
38 160 Emil Mällberg Fagersta MK C - 2 wd BMW 2:33,7 17,9 0,1
1   Kim Lind Norbergs MC   E36  
 
39 164 Hugo Johansson Bengtsfors MC C - 2 wd Ford 2:33,8 18,0 0,1 0,1
2   Tommy Svensson Bengtsfors MC   Fiesta R2  
 
40 50 Mikael Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Volvo 2:34,0 18,2 9,8 0,2
13   Jens Jakobsson SMK Nyköping   740  
 
40 51 Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 2 wd Volvo 2:34,0 18,2 9,8
13   Lisa Jonasson Filipstads MC   940  
 
40 52 Mattias Hallberg Haninge MK A - 2 wd Volvo 2:34,0 18,2 9,8
13   Roger Eriksson Haninge MK   940  
 
43 59 Gustav Johansson Fryksdalens MK A - 2 wd VW 2:34,1 18,3 9,9 0,1
16   Andreas Persson Likenäs MK   Golf  
 
44 14 Åke Kjellgren Gränna MK A - 4 wd Mitsubishi 2:34,2 18,4 0,1
9   Tobias Pettersson Gränna MK   Evo 7  
 
45 81 Lars Ove Olsson Forshaga MC A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 2:34,5 18,7 0,3
4   Torbjörn Jönsson Forshaga MC   Ascona 400  
 
46 62 Johan Holm SMK Trollhättan A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:34,8 19,0 1,5 0,3
2   Christer Holm SMK Trollhättan   240  
 
46 127 Daniel Suvala SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:34,8 19,0 2,6
2   Anton Johansson Wäxjö MS   240  
 
48 35 Stefan Hanhela KAK Motorsport A - 2 wd VW 2:35,0 19,2 10,8 0,2
17   Stefan Packalén Eskilstuna MK   Polo Super 1600  
 
48 84 Jan Åhlander Hedesunda MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 2:35,0 19,2 4,5
5   Anders Lind Hedesunda MK   242  
 
50 216 Claes Åström Rasbo MK A - 2 wd Volvo 2:35,5 19,7 11,3 0,5
18   Lina Bergstedt Films MK   242  
 
51 37 Arne Bäckström Haninge MK A - 2 wd Opel 2:35,6 19,8 11,4 0,1
19   Björn Wessel Carlstad RC   Kadett  
 
51 159 Adam Håkansson Asarums MS C - 2 wd Volvo 2:35,6 19,8 1,9
3   Dennis Kullberg Asarums MS   940  
Entrant: Lightspeed Motorsport
 
53 17 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A - 4 wd Mitsubishi 2:35,9 20,1 20,1 0,3
10   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK   Evo III  
 
54 58 Patrik Fredriksson Fryksdalens MK A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:36,0 20,2 0,1
3   Elina Svensson Strängnäs AMS   940  
 
55 88 Janne Westlund MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 2:36,2 20,4 5,7 0,2
6   Johannes Jansson MK Kopparberg   Ascona A  
 
56 49 Peter Hålling Norrköpings MK A - 2 wd Opel 2:36,7 20,9 12,5 0,5
20   Björn Svensson Östgöta BF   Ascona B  
 
57 105 Torbjörn Westerdahl Katrineholms MK B/C- förare 4wd Mitsubishi 2:37,0 21,2 0,3
1   Joachim Branzell Katrineholms MK   Lancer Evo X  
 
58 143 Kevin Lindberg Hull SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:37,3 21,5 5,1 0,3
3   Andreas Skatteboe KAK   940  
 
59 32 Janne Pettersson SMK Nyköping A - 2 wd Peugeot 2:37,4 21,6 13,2 0,1
21   Martin Andersson Götene MK   205 GTI  
 
60 61 Linus Harling MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Nissan 2:37,5 21,7 4,2 0,1
4   Johan Grönvall MK Team Westom   Almera  
 
60 93 Lars-Göran Olsson Västra Östergötlands MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 2:37,5 21,7
7   Mats Carlsson Västra Östergötlands MK   242  
 
60 134 Oscar Östlund Hällefors MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:37,5 21,7 5,3
4   Daniel Andersson V:a Östergötlands MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
63 132 Andreas Zetterlund Västerås MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Suzuki 2:37,9 22,1 5,7 0,4
5   Magnus Zetterlund Västerås MS   Swift GTI Mk1  
 
64 161 Joakim Klasson Gotlands MF BK C - 2 wd Peugot 2:38,0 22,2 4,3 0,1
4   Linus Funk Gotlands MF BK   206  
 
65 16 Erik Johansson Ludvika MS A - 4 wd Audi 2:38,2 22,4 22,4 0,2
11   Tobias Johansson Ludvika MS   Quattro  
 
65 60 Frederik Eckhardt SMK Södermanland A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:38,2 22,4 4,9
5   Jimmie Nordin SMK Södermanland   940  
 
67 97 Ove Lundström MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 2:38,3 22,5 7,8 0,1
8   Jan Larsson Björjägarns RC   Ascona A  
 
68 94 Leif Nordh Haninge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 2:38,5 22,7 8,0 0,2
9   Cay Nyberg Huddinge MK   244  
 
69 67 Mathias Savela Stockholms BK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:38,7 22,9 0,2
1   Mikael Savela Stockholms BK   740  
 
69 163 Erik Andersson Gotlands MF BK C - 2 wd Ford 2:38,7 22,9 5,0
5   Marcus Olsson Gotlands MF BK   Fiesta  
 
71 204 Thomas Pettersson Enköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:39,0 23,2 6,8 0,3
6   Jesper Samuelsson Storfors MK   940  
 
72 113 Johan Jansson Kolsva MS B-förare 2wd Opel 2:39,3 23,5 18,0 0,3
13   Kalle Kronkvist Finspångs MS   Ascona B  
 
72 158 Patrik Greis Sandviken MK C - 2 wd Volvo 2:39,3 23,5 5,6
6   Tony Greis Sandviken MK   940  
 
74 66 Niklas Berglund Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:39,4 23,6 0,7 0,1
2   Andreas Svensson Eskilstuna MK   940  
 
75 141 Robin Åkerstrand Östernärkes RMC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Suzuki 2:39,5 23,7 0,1
7   Oscar SMK Motala Bil   Swift Mk2  
Entrant: John Ekströms Bygg AB,Örebro
 
76 43 Anders Söderberg Botkyrka MK A - 2 wd Opel 2:39,7 23,9 15,5 0,2
22   Lotta Strand SMK Valdemarsvik   Kadett GSI  
 
77 70 Stefan Ottosson Vetlanda RRC A/B-förare GrpE VW 2:39,8 24,0 0,1
1   Sofie Adolfsson Nässjö MK   Golf Mk4  
 
78 46 Ingvar Nilsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 2:40,0 24,2 15,8 0,2
23   Mikael Schuster Hällefors MK   240  
 
78 157 Wille Trygg Haninge MK C - 2 wd Volvo 2:40,0 24,2 6,3
7     240  
 
80 74 Ralf Karlsson Eskilstuna MK A/B-förare GrpE BMW 2:40,1 24,3 0,3 0,1
2   Sebastian Karlsson Eskilstuna MK   318i  
 
81 90 Ragnar Glav Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 2:40,4 24,6 9,9 0,3
10   Conny Jansson Vallentuna MK   Ascona A  
 
82 23 Johan Rudengren Eskilstuna MK A - 4 wd Skoda 2:40,7 24,9 24,9 0,3
12   Christer Johansson Flens MS   Fabia R5  
 
83 53 Per-Arne Eriksson MK Rimo A - 2 wd Volvo 2:40,9 25,1 16,7 0,2
24   Bernt Kilen MK Rimo   940  
 
84 146 Joakim Hederstedt Gotlands MF BK C - Grupp E VW 2:41,0 25,2 0,1
1   Simon Sundeborn Ydre MK   Golf  
 
85 135 David Sandström Falköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:41,5 25,7 9,3 0,5
8   Marcus Claesson Falköpings MK   244  
 
86 128 Robin Persson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:41,6 25,8 9,4 0,1
9   Johannes Lundbäck   240  
 
87 9 Isak Reiersen Östmark MFF Ungdomsrally VW 2:41,8 26,0 0,2
1   Andreas Amberg SMK Eda   Polo  
 
87 71 Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B-förare GrpE VW 2:41,8 26,0 2,0
3   Johanna Hellkvist Hallsbergs MK   Golf Mk4  
 
89 13 Allan Sundström Vallentuna MK A - 4 wd Lancia 2:41,9 26,1 26,1 0,1
13   Vesa Akola Vallentuna MK   Delta HF Integrale  
 
90 63 Joel Bergkvist Katrineholm MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:42,0 26,2 3,3 0,1
3   Anton Bergkvist Katrineholm MK   940  
 
90 64 Magnus Westman SMK Hälsinge B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:42,0 26,2 3,3
3   Michael Andersson SMK Hälsinge   944 GL  
 
92 131 Hampus Lindqvist SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:42,5 26,7 10,3 0,5
10   Caroline Lindqvist SMK Nyköping   940  
 
93 168 Thomas Achrén Norbergs MC C - 2 wd BMW 2:42,7 26,9 9,0 0,2
8   Rickard Forsell Norbergs MC   325i  
 
94 65 Pär Johansson Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:43,1 27,3 4,4 0,4
5   Niklas Andersson Eskilstuna MK   240  
 
95 209 Fredrik Jansson Hofors MS A/B-förare GrpE Saab 2:43,3 27,5 3,5 0,2
4   Felicia Grundtman Kolsva MS   9000  
 
95 165 Daniel Östmark Kolsva MS C - 2 wd VW 2:43,3 27,5 9,6
9   Emil Liljeqvist Fagersta MK   Golf  
Entrant: Östmark Bildemontering och Service AB
 
97 89 Tomas Damm MK Kinda A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 2:43,9 28,1 13,4 0,6
11   Tomas Kasselstrand MK Kinda   142  
 
98 78 Fredrik Wistedt Skutskärs MS A/B-förare GrpE Volvo 2:44,0 28,2 4,2 0,1
5   Johannes Eliasson Skutskärs MS   940  
 
98 121 Morgan Hedqvist Hedesunda MK B-förare 2wd Opel 2:44,0 28,2
14   Mikael Aho Sandvikens MK   Manta B  
 
100 173 Jonathan Andersson Ludvika MS C - 2 wd VW 2:44,1 28,3 10,4 0,1
10   Linnea Brandt Ludvika MS   Golf II  
 
101 72 Jonas Lindfors Eskilstuna MK A/B-förare GrpE VW 2:44,7 28,9 4,9 0,6
6   Erik Lindfors Hässleholms MK   Golf  
Entrant: Memo Industriplast AB
 
102 129 Jonas Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:45,0 29,2 12,8 0,3
11   Fredrik Hagelin Säffle MC   244  
 
103 210 Pelle Palmqvist SMK Gävle A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 2:45,2 29,4 14,7 0,2
12   Niklas Aneklev SMK Gävle   Escort  
 
104 202 Niklas Haglund Wäxjö MS A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:45,3 29,5 12,0 0,1
6   Per Olsson SMK Söderhamn   940  
 
105 76 Oskar Andersson Flens MS A/B-förare GrpE BMW 2:45,4 29,6 0,1
7   Caroline Palm Flens MS   318  
Entrant: Eskilstuna Workshop
 
106 73 Hampus Larsson Kristianstads MK A/B-förare GrpE Toyota 2:46,1 30,3 0,7
8   Gustav Lindfors Hässleholms MK   Corolla  
 
107 3 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 2:47,2 31,4 5,4 1,1
2   Robin Norling SMK Nyköping   Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing
 
108 169 Magnus Wallman Haninge MK C - 2 wd BMW 2:47,3 31,5 13,6 0,1
11   Robert Asp   E36  
 
109 1 Ludwig Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 2:47,4 31,6 0,1
3   Kalle Olstam Nora MK   940  
Entrant: EC Svenska AB
 
110 95 Leif Pedersen Flens MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 2:47,6 31,8 17,1 0,2
13   Håkan Lundqvist Katrineholms MK   Ascona B  
 
111 147 Christoffer Bäck SMK Hedemora C - Grupp E Toyota 2:47,7 31,9 6,7 0,1
2   Niklas Landqvist Tierp MK   Corolla  
 
112 133 Claes Claesson Katrineholms MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:47,8 32,0 15,6 0,1
12   Micke Widell Katrineholms MK   940  
 
113 68 Hampus Wallin Vetlanda RRC B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:48,3 32,5 9,6 0,5
6   Elinor Thörnberg Vetlanda RRC   944  
 
114 96 Gunnar Asplund Waxholms MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 2:48,8 33,0 0,5
14   Olle Asplund Waxholms MK   Amazon  
 
115 100 Ulf Zetterström Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 2:49,3 33,5 18,8 0,5
15   Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK   Escort RS 2000  
 
116 7 Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally Volvo 2:49,6 33,8 7,8 0,3
4   Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK   242  
 
116 8 Hannes Håkansson Asarums MS Ungdomsrally Volvo 2:49,6 33,8 7,8
4   Christer Håkansson Ryds MK   940  
Entrant: Lightspeed Motorsport
 
118 85 Tomas Ebegård KAK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Porsche 2:50,2 34,4 19,7 0,6
16   Hasse Petersson SMK Nyköping   911 RS  
 
119 98 Stefan Bernhardson Taxinge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 2:52,0 36,2 21,5 1,8
17   Tony Karlsson Flens MS   Mustang  
 
120 149 Andreas Magnusson MK Team Westom C - Grupp E Opel 2:52,1 36,3 11,1 0,1
3   Ella Ramström MK Team Westom   Corsa B  
 
121 82 Göran Åkerlund Katrineholms MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 2:52,2 36,4 0,1
18   Göran Svarén Katrineholms MK   Ascona A  
 
121 150 Linus Sundström Gotlands MFBK C - Grupp E BMW 2:52,2 36,4 11,2
4   Anette Hammerin Gotlands MFBK   E46  
 
123 205 Niklas Pettersson Hofors MS C - Grupp E BMW 2:52,5 36,7 11,5 0,3
5   Per Pettersson Hofors MS   E46  
 
124 167 Håkan Flod SMK Nyköping C - 2 wd Opel 2:52,8 37,0 19,1 0,3
12   Linnea Flod SMK Nyköping   Manta B  
 
125 130 Per Nilsson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:53,8 38,0 21,6 1,0
13   Andre Lundström Munkfors MC   240  
 
126 171 Robin Nilsson Fryksdalens MK C - 2 wd Volvo 2:54,3 38,5 20,6 0,5
13   Johan Grännsjö Fryksdalens MK   242  
 
127 12 Gunder Pettersson Mälaröarnas MK A - 4 wd Subaru555 2:54,4 38,6 38,6 0,1
14   Ingrid Heghammar Waxholms MK   Inpreza  
Entrant: Björkmans rallye team
 
128 80 Jan Hellenberg Bromma MS A/B-förare GrpE BMW 2:55,8 40,0 16,0 1,4
9   Max Hellenberg Bromma MS   318i  
 
129 153 Jakob Sandberg Norrahammars MK C - Grupp E VW 2:55,9 40,1 14,9 0,1
6   Hedda Angelöv Gränna MK   Golf 3  
 
130 140 Noah Wahlberg Gestrike RT C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:56,6 40,8 24,4 0,7
14   Lucas Ivarsson Olsson Hyllinge MS   940  
 
131 148 Oskar Larsson Enköpings MK C - Grupp E VW 2:57,8 42,0 16,8 1,2
7   Pierre Carlsson Åtvidabergs MK   Golf 5  
 
132 138 Anders Svensson SSK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:58,0 42,2 25,8 0,2
15   Lasse Gustavsson SSK   940  
 
133 137 Jimmy Vadsten Kolsva MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 2:58,5 42,7 26,3 0,5
16   Mikael Rosnell Gustavsson SSK   244  
 
134 152 Jennyh Persson SMK Nyköping C - Grupp E VW 2:58,6 42,8 0,1
8   Anton Persson Strängnäs AMS   Golf 3  
 
135 114 Kjell-Åke Svensson Kolsva MS B-förare 2wd Volvo 2:59,3 43,5 0,7
15   Ingvar Kristiansson Kolsva MS   PV 544  
 
136 24 Sebastian Eriksson Hagfors MK A - 4 wd Mitsubishi 3:00,5 44,7 1,2
15   Niclas Edvardsson SMK Nyköping   Evo IX  
 
137 144 Tobias Petrini Östgöta BSF C - Grupp E Audi 3:00,8 45,0 19,8 0,3
9   Carl Adamsson Norrköpings MK   A3  
 
138 151 Hampus Carlssson Katrineholms MK C - Grupp E VW 3:02,3 46,5 21,3 1,5
10   Christer Carlsson Katrineholms MK   Golf Mk2  
 
139 155 Joacim Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 3:04,2 48,4 23,2 1,9
11   Andreas Jörgensen Kolsva MS   Golf 3  
 
140 172 Peter Lundin Ljungby MK C - 2 wd BMW 3:08,9 53,1 35,2 4,7
14   Berndt Holgersson Ljungby MK   316 I Compact  
 
141 156 Simon Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 3:21,8 1:06,0 40,8 12,9
12   Felix Högstedt Kolsva MS   Beetle  
 
142 10 Madicken Swärdh Katrineholms MK Ungdomsrally VW 3:42,4 1:26,6 1:00,6 20,6
6   Leif Fredriksson Katrineholms MK   Golf Mk 2