2020-09-12
EMK Kannan
Official final
On SS 3
134 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 27 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A - 4 wd Skoda 4:27,0
1   Jon Magnusson SMK Linde   Fabia R5  
 
2 25 Per Göthberg Eskilstuna MK A - 4 wd Ford 4:30,2 3,2 3,2 3,2
2   Lukas Karlsson Gnesta MK   Fiesta R5  
Entrant: Oppunda kraftkonsult AB
 
3 26 Stig Andervang MK Rimo A - 4 wd Skoda 4:33,5 6,5 6,5 3,3
3   Rrobin Eriksson SMK Waldemarsvik   Fabia R5  
Entrant: rally online .se
 
4 24 Sebastian Eriksson Hagfors MK A - 4 wd Mitsubishi 4:34,2 7,2 0,7
4   Niclas Edvardsson SMK Nyköping   Evo IX  
 
5 31 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd Volvo 4:42,6 15,6 8,4
1   Nellie Karlsson Skillingaryds MK   240  
 
6 19 David Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 4:44,6 17,6 17,6 2,0
5   Fanny Jacobson Värmdö BK   Evo VI  
 
7 215 Hampus Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Toyota 4:45,7 18,7 3,1 1,1
2   Pontus Jakobsson SMK Nyköping   Corolla  
Entrant: Team Märkesdemo
 
8 30 Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd Toyota 4:45,9 18,9 3,3 0,2
3   Håkan Palm Björnjägarns RC   Corolla  
Entrant: Batteribolaget
 
9 29 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd VW 4:46,4 19,4 3,8 0,5
4   Daniel Mörn Gränna MK   Golf  
 
10 40 André Nygren MK Ratten A - 2 wd BMW 4:49,6 22,6 7,0 3,2
5   Emil Olsson MK Ratten   325  
 
11 23 Johan Rudengren Eskilstuna MK A - 4 wd Skoda 4:49,8 22,8 22,8 0,2
6   Christer Johansson Flens MS   Fabia R5  
 
12 212 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK A - 2 wd BMW 4:51,9 24,9 9,3 2,1
6   Tobias Steen Gotlands MF BK   318i E30  
Entrant: JR Motorsport AB
 
13 52 Mattias Hallberg Haninge MK A - 2 wd Volvo 4:52,0 25,0 9,4 0,1
7   Roger Eriksson Haninge MK   940  
 
14 45 Jacob Johannesson Gullabo RC A - 2 wd Volvo 4:52,8 25,8 10,2 0,8
8   Danny Holgersson Ryds MK   940  
Entrant: Jerrys Motorsport
 
15 20 Mikael Holmgren Gnesta MK A - 4 wd Mitsubishi 4:53,6 26,6 26,6 0,8
7   Mikael Rosvall Gnesta MK   Evo 9  
 
16 213 Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd Volvo 4:55,2 28,2 12,6 1,6
9   Anette Johansson Idkerbergets MK   940  
 
17 35 Stefan Hanhela KAK Motorsport A - 2 wd VW 4:56,5 29,5 13,9 1,3
10   Stefan Packalén Eskilstuna MK   Polo Super 1600  
 
18 50 Mikael Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Volvo 4:56,9 29,9 14,3 0,4
11   Jens Jakobsson SMK Nyköping   740  
 
19 207 Patrick Arvidsson Gotlands MF BK A - 2 wd Volvo 5:01,0 34,0 18,4 4,1
12   Johan Karlsson Tjust MK   940  
 
20 112 Marcus Naessén SMK Nyköping B-förare 2wd Volvo 5:01,9 34,9 0,9
1   Patrik Johansson SMK Nyköping   240  
 
21 120 Viktor Johansson Vara MK B-förare 2wd VW 5:02,0 35,0 0,1 0,1
2   Fredrik Palm Skara MK   Golf 3  
 
22 116 Emil Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 5:02,3 35,3 0,4 0,3
3   Mikael Pettersson SMK Gävle   940  
Entrant: Stavboms Motor AB
 
23 34 Robert Eriksson Eskilstuna MK A - 2 wd Renault 5:02,8 35,8 20,2 0,5
13   Calle Svennestam Eskilstuna MK   Clio R3  
 
24 39 Henrik Oscarson MSK Hammaren A - 2 wd Saab 5:02,9 35,9 20,3 0,1
14   Roger Lindholm Västerås MS   9-3 SS  
 
25 15 Bjorn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 5:03,2 36,2 0,3
8   Tomas Koepke Värmdö BK   Impreza STi 555  
 
25 83 Morgan Olsson Vimmerby MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 5:03,2 36,2
1   Björn Jacobsson Vimmerby MS   240  
 
25 107 Wille Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 5:03,2 36,2 1,3
4   Erika Lindgren Haninge MK   242  
Entrant: Stavboms Motor AB
 
28 124 Jonny Hederstedt Gotlands MF BK B-förare 2wd Ford 5:04,0 37,0 2,1 0,8
5   Andreas Norström Linköpings MS   Escort Mk II  
 
29 51 Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 2 wd Volvo 5:05,1 38,1 22,5 1,1
15   Lisa Jonasson Filipstads MC   940  
 
30 216 Claes Åström Rasbo MK A - 2 wd Volvo 5:05,8 38,8 23,2 0,7
16   Lina Bergstedt Films MK   242  
 
31 18 Örjan Vahlund Sigtuna RC A - 4 wd Subaru 5:06,1 39,1 39,1 0,3
9   Benny Melander MK Ratten   Impreza  
Entrant: Björkmans Rally
 
31 171 Robin Nilsson Fryksdalens MK C - 2 wd Volvo 5:06,1 39,1
1   Johan Grännsjö Fryksdalens MK   242  
 
33 32 Janne Pettersson SMK Nyköping A - 2 wd Peugeot 5:06,6 39,6 24,0 0,5
17   Martin Andersson Götene MK   205 GTI  
 
33 59 Gustav Johansson Fryksdalens MK A - 2 wd VW 5:06,6 39,6 24,0
17   Andreas Persson Likenäs MK   Golf  
 
35 125 Andreas Guillemot Eskilstuna MK B-förare 2wd BMW 5:07,3 40,3 5,4 0,7
6   Thomas Svensson Strängnäs AMS   325  
 
36 142 Isak Arvidsson Gullabo RC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:07,9 40,9 0,6
1   Anton Svensson   940  
Entrant: Larssons Plåtslageri
 
37 48 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK A - 2 wd Volvo 5:08,1 41,1 25,5 0,2
19   Patrik Espenrud Tjust MK   940  
 
38 57 Emil Andersson MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:08,6 41,6 0,5
1   Kim Rauséus MK Team Westom   244  
 
39 17 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A - 4 wd Mitsubishi 5:08,8 41,8 41,8 0,2
10   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK   Evo III  
 
40 164 Hugo Johansson Bengtsfors MC C - 2 wd Ford 5:09,6 42,6 3,5 0,8
2   Tommy Svensson Bengtsfors MC   Fiesta R2  
 
41 118 Daniel Frisk SMK Sala B-förare 2wd Volvo 5:10,4 43,4 8,5 0,8
7   Björn Andersson SMK Ssala   740  
 
42 159 Adam Håkansson Asarums MS C - 2 wd Volvo 5:10,6 43,6 4,5 0,2
3   Dennis Kullberg Asarums MS   940  
Entrant: Lightspeed Motorsport
 
43 37 Arne Bäckström Haninge MK A - 2 wd Opel 5:11,0 44,0 28,4 0,4
20   Björn Wessel Carlstad RC   Kadett  
 
43 62 Johan Holm SMK Trollhättan A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:11,0 44,0 2,4
2   Christer Holm SMK Trollhättan   240  
 
45 21 Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 5:11,3 44,3 0,3
11   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer  
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB
 
46 84 Jan Åhlander Hedesunda MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 5:11,9 44,9 8,7 0,6
2   Anders Lind Hedesunda MK   242  
 
47 58 Patrik Fredriksson Fryksdalens MK A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:13,0 46,0 1,1
3   Elina Svensson Strängnäs AMS   940  
 
48 106 Sven Hansen Fryksdalens MK B-förare 2wd Volvo 5:13,8 46,8 11,9 0,8
8   Peter T Modig Vara MK   940  
 
49 87 Ruben Davidsson Västra Östergötlands MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 5:14,1 47,1 10,9 0,3
3   Göran Kaldenberg Västra Östergötlands MK   240  
 
50 46 Ingvar Nilsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 5:14,4 47,4 31,8 0,3
21   Mikael Schuster Hällefors MK   240  
 
51 160 Emil Mällberg Fagersta MK C - 2 wd BMW 5:14,7 47,7 8,6 0,3
4   Kim Lind Norbergs MC   E36  
 
52 67 Mathias Savela Stockholms BK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:15,2 48,2 0,5
1   Mikael Savela Stockholms BK   740  
 
53 163 Erik Andersson Gotlands MF BK C - 2 wd Ford 5:15,7 48,7 9,6 0,5
5   Marcus Olsson Gotlands MF BK   Fiesta  
 
54 111 David Stafås Lima MS B-förare 2wd Volvo 5:15,9 48,9 14,0 0,2
9   Oskar Bengtlars Lima MS   242  
 
55 14 Åke Kjellgren Gränna MK A - 4 wd Mitsubishi 5:16,0 49,0 0,1
12   Tobias Pettersson Gränna MK   Evo 7  
 
56 61 Linus Harling MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Nissan 5:16,3 49,3 7,7 0,3
4   Johan Grönvall MK Team Westom   Almera  
 
57 16 Erik Johansson Ludvika MS A - 4 wd Audi 5:16,8 49,8 49,8 0,5
13   Tobias Johansson Ludvika MS   Quattro  
 
58 49 Peter Hålling Norrköpings MK A - 2 wd Opel 5:17,4 50,4 34,8 0,6
22   Björn Svensson Östgöta BF   Ascona B  
 
59 70 Stefan Ottosson Vetlanda RRC A/B-förare GrpE VW 5:17,6 50,6 0,2
1   Sofie Adolfsson Nässjö MK   Golf Mk4  
 
60 134 Oscar Östlund Hällefors MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:17,8 50,8 9,9 0,2
2   Daniel Andersson V:a Östergötlands MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
61 115 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2wd Volvo 5:18,6 51,6 16,7 0,8
10   Sofie Elfver Gränna MK   240  
 
62 66 Niklas Berglund Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:19,4 52,4 4,2 0,8
2   Andreas Svensson Eskilstuna MK   940  
 
63 158 Patrik Greis Sandviken MK C - 2 wd Volvo 5:19,6 52,6 13,5 0,2
6   Tony Greis Sandviken MK   940  
 
64 43 Anders Söderberg Botkyrka MK A - 2 wd Opel 5:19,9 52,9 37,3 0,3
23   Lotta Strand SMK Valdemarsvik   Kadett GSI  
 
65 60 Frederik Eckhardt SMK Södermanland A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:20,6 53,6 12,0 0,7
5   Jimmie Nordin SMK Södermanland   940  
 
66 202 Niklas Haglund Wäxjö MS A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:20,8 53,8 12,2 0,2
6   Per Olsson SMK Söderhamn   940  
 
66 161 Joakim Klasson Gotlands MF BK C - 2 wd Peugot 5:20,8 53,8 14,7
7   Linus Funk Gotlands MF BK   206  
 
68 64 Magnus Westman SMK Hälsinge B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:21,1 54,1 5,9 0,3
3   Michael Andersson SMK Hälsinge   944 GL  
 
69 204 Thomas Pettersson Enköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:21,2 54,2 13,3 0,1
3   Jesper Samuelsson Storfors MK   940  
 
70 65 Pär Johansson Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:21,5 54,5 6,3 0,3
4   Niklas Andersson Eskilstuna MK   240  
 
71 173 Jonathan Andersson Ludvika MS C - 2 wd VW 5:21,9 54,9 15,8 0,4
8   Linnea Brandt Ludvika MS   Golf II  
 
72 127 Daniel Suvala SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:22,5 55,5 14,6 0,6
4   Anton Johansson Wäxjö MS   240  
 
73 53 Per-Arne Eriksson MK Rimo A - 2 wd Volvo 5:22,9 55,9 40,3 0,4
24   Bernt Kilen MK Rimo   940  
 
73 113 Johan Jansson Kolsva MS B-förare 2wd Opel 5:22,9 55,9 21,0
11   Kalle Kronkvist Finspångs MS   Ascona B  
 
75 88 Janne Westlund MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 5:23,0 56,0 19,8 0,1
4   Johannes Jansson MK Kopparberg   Ascona A  
 
76 122 Kenneth Ringström Fjugesta MS B-förare 2wd Toyota 5:23,4 56,4 21,5 0,4
12   Håkan Berger Fjugesta MS   Corolla  
 
77 97 Ove Lundström MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 5:23,9 56,9 20,7 0,5
5   Jan Larsson Björjägarns RC   Ascona A  
 
78 141 Robin Åkerstrand Östernärkes RMC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Suzuki 5:24,0 57,0 0,1
5   Oscar SMK Motala Bil   Swift Mk2  
Entrant: John Ekströms Bygg AB,Örebro
 
79 9 Isak Reiersen Östmark MFF Ungdomsrally VW 5:27,0 1:00,0 3,0
1   Andreas Amberg SMK Eda   Polo  
 
80 157 Wille Trygg Haninge MK C - 2 wd Volvo 5:28,9 1:01,9 22,8 1,9
9     240  
 
81 71 Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B-förare GrpE VW 5:29,4 1:02,4 11,8 0,5
2   Johanna Hellkvist Hallsbergs MK   Golf Mk4  
 
81 132 Andreas Zetterlund Västerås MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Suzuki 5:29,4 1:02,4 21,5
6   Magnus Zetterlund Västerås MS   Swift GTI Mk1  
 
83 109 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK B-förare 2wd VW 5:29,5 1:02,5 0,1
13   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf  
 
84 135 David Sandström Falköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:29,6 1:02,6 21,7 0,1
7   Marcus Claesson Falköpings MK   244  
 
85 168 Thomas Achrén Norbergs MC C - 2 wd BMW 5:29,9 1:02,9 23,8 0,3
10   Rickard Forsell Norbergs MC   325i  
 
86 3 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 5:30,0 1:03,0 3,0 0,1
2   Robin Norling SMK Nyköping   Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing
 
87 129 Jonas Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:30,1 1:03,1 22,2 0,1
8   Fredrik Hagelin Säffle MC   244  
 
88 143 Kevin Lindberg Hull SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:30,8 1:03,8 22,9 0,7
9   Andreas Skatteboe KAK   940  
 
89 63 Joel Bergkvist Katrineholm MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:31,1 1:04,1 15,9 0,3
5   Anton Bergkvist Katrineholm MK   940  
 
90 165 Daniel Östmark Kolsva MS C - 2 wd VW 5:31,2 1:04,2 25,1 0,1
11   Emil Liljeqvist Fagersta MK   Golf  
Entrant: Östmark Bildemontering och Service AB
 
91 128 Robin Persson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:31,7 1:04,7 23,8 0,5
10   Johannes Lundbäck   240  
 
92 68 Hampus Wallin Vetlanda RRC B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:32,3 1:05,3 17,1 0,6
6   Elinor Thörnberg Vetlanda RRC   944  
 
93 74 Ralf Karlsson Eskilstuna MK A/B-förare GrpE BMW 5:32,8 1:05,8 15,2 0,5
3   Sebastian Karlsson Eskilstuna MK   318i  
 
94 90 Ragnar Glav Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 5:33,5 1:06,5 30,3 0,7
6   Conny Jansson Vallentuna MK   Ascona A  
 
95 13 Allan Sundström Vallentuna MK A - 4 wd Lancia 5:34,8 1:07,8 1:07,8 1,3
14   Vesa Akola Vallentuna MK   Delta HF Integrale  
 
96 94 Leif Nordh Haninge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 5:35,9 1:08,9 32,7 1,1
7   Cay Nyberg Huddinge MK   244  
 
97 209 Fredrik Jansson Hofors MS A/B-förare GrpE Saab 5:36,3 1:09,3 18,7 0,4
4   Felicia Grundtman Kolsva MS   9000  
 
98 89 Tomas Damm MK Kinda A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 5:36,4 1:09,4 33,2 0,1
8   Tomas Kasselstrand MK Kinda   142  
 
98 131 Hampus Lindqvist SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:36,4 1:09,4 28,5
11   Caroline Lindqvist SMK Nyköping   940  
 
100 78 Fredrik Wistedt Skutskärs MS A/B-förare GrpE Volvo 5:36,6 1:09,6 19,0 0,2
5   Johannes Eliasson Skutskärs MS   940  
 
101 72 Jonas Lindfors Eskilstuna MK A/B-förare GrpE VW 5:37,6 1:10,6 20,0 1,0
6   Erik Lindfors Hässleholms MK   Golf  
Entrant: Memo Industriplast AB
 
102 1 Ludwig Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 5:37,8 1:10,8 0,2
3   Kalle Olstam Nora MK   940  
Entrant: EC Svenska AB
 
103 149 Andreas Magnusson MK Team Westom C - Grupp E Opel 5:41,6 1:14,6 3,8
1   Ella Ramström MK Team Westom   Corsa B  
 
104 146 Joakim Hederstedt Gotlands MF BK C - Grupp E VW 5:42,4 1:15,4 0,8 0,8
2   Simon Sundeborn Ydre MK   Golf  
 
105 8 Hannes Håkansson Asarums MS Ungdomsrally Volvo 5:44,0 1:17,0 17,0 1,6
4   Christer Håkansson Ryds MK   940  
Entrant: Lightspeed Motorsport
 
106 169 Magnus Wallman Haninge MK C - 2 wd BMW 5:44,7 1:17,7 38,6 0,7
12   Robert Asp   E36  
 
107 210 Pelle Palmqvist SMK Gävle A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 5:44,9 1:17,9 41,7 0,2
9   Niklas Aneklev SMK Gävle   Escort  
 
108 7 Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally Volvo 5:45,2 1:18,2 18,2 0,3
5   Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK   242  
 
108 12 Gunder Pettersson Mälaröarnas MK A - 4 wd Subaru555 5:45,2 1:18,2 1:18,2
15   Ingrid Heghammar Waxholms MK   Inpreza  
Entrant: Björkmans rallye team
 
110 76 Oskar Andersson Flens MS A/B-förare GrpE BMW 5:46,3 1:19,3 1,1
7   Caroline Palm Flens MS   318  
Entrant: Eskilstuna Workshop
 
111 100 Ulf Zetterström Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 5:46,8 1:19,8 43,6 0,5
10   Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK   Escort RS 2000  
 
112 114 Kjell-Åke Svensson Kolsva MS B-förare 2wd Volvo 5:47,9 1:20,9 1,1
14   Ingvar Kristiansson Kolsva MS   PV 544  
 
113 133 Claes Claesson Katrineholms MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:48,1 1:21,1 40,2 0,2
12   Micke Widell Katrineholms MK   940  
 
114 167 Håkan Flod SMK Nyköping C - 2 wd Opel 5:48,2 1:21,2 42,1 0,1
13   Linnea Flod SMK Nyköping   Manta B  
 
115 98 Stefan Bernhardson Taxinge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 5:51,3 1:24,3 48,1 3,1
11   Tony Karlsson Flens MS   Mustang  
 
115 147 Christoffer Bäck SMK Hedemora C - Grupp E Toyota 5:51,3 1:24,3 9,7
3   Niklas Landqvist Tierp MK   Corolla  
 
117 150 Linus Sundström Gotlands MFBK C - Grupp E BMW 5:55,3 1:28,3 13,7 4,0
4   Anette Hammerin Gotlands MFBK   E46  
 
118 205 Niklas Pettersson Hofors MS C - Grupp E BMW 5:55,9 1:28,9 14,3 0,6
5   Per Pettersson Hofors MS   E46  
 
119 148 Oskar Larsson Enköpings MK C - Grupp E VW 5:57,6 1:30,6 16,0 1,7
6   Pierre Carlsson Åtvidabergs MK   Golf 5  
 
120 95 Leif Pedersen Flens MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 6:00,3 1:33,3 57,1 2,7
12   Håkan Lundqvist Katrineholms MK   Ascona B  
 
121 140 Noah Wahlberg Gestrike RT C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:00,5 1:33,5 52,6 0,2
13   Lucas Ivarsson Olsson Hyllinge MS   940  
 
122 137 Jimmy Vadsten Kolsva MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:02,5 1:35,5 54,6 2,0
14   Mikael Rosnell Gustavsson SSK   244  
 
123 85 Tomas Ebegård KAK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Porsche 6:02,7 1:35,7 59,5 0,2
13   Hasse Petersson SMK Nyköping   911 RS  
 
124 80 Jan Hellenberg Bromma MS A/B-förare GrpE BMW 6:03,3 1:36,3 45,7 0,6
8   Max Hellenberg Bromma MS   318i  
 
125 130 Per Nilsson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:03,8 1:36,8 55,9 0,5
15   Andre Lundström Munkfors MC   240  
 
126 151 Hampus Carlssson Katrineholms MK C - Grupp E VW 6:05,8 1:38,8 24,2 2,0
7   Christer Carlsson Katrineholms MK   Golf Mk2  
 
126 155 Joacim Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 6:05,8 1:38,8 24,2
7   Andreas Jörgensen Kolsva MS   Golf 3  
 
128 10 Madicken Swärdh Katrineholms MK Ungdomsrally VW 6:12,2 1:45,2 45,2 6,4
6   Leif Fredriksson Katrineholms MK   Golf Mk 2  
 
129 138 Anders Svensson SSK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:13,9 1:46,9 1:06,0 1,7
16   Lasse Gustavsson SSK   940  
 
130 153 Jakob Sandberg Norrahammars MK C - Grupp E VW 6:14,8 1:47,8 33,2 0,9
9   Hedda Angelöv Gränna MK   Golf 3  
 
131 152 Jennyh Persson SMK Nyköping C - Grupp E VW 6:17,2 1:50,2 2,4
10   Anton Persson Strängnäs AMS   Golf 3  
 
132 172 Peter Lundin Ljungby MK C - 2 wd BMW 6:20,1 1:53,1 1:14,0 2,9
14   Berndt Holgersson Ljungby MK   316 I Compact  
 
133 144 Tobias Petrini Östgöta BSF C - Grupp E Audi 6:23,5 1:56,5 41,9 3,4
11   Carl Adamsson Norrköpings MK   A3  
 
134 156 Simon Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 7:07,4 2:40,4 1:25,8 43,9
12   Felix Högstedt Kolsva MS   Beetle