2020-09-12
EMK Kannan
Official final
On SS 4
130 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 27 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A - 4 wd Skoda 4:35,7
1   Jon Magnusson SMK Linde   Fabia R5  
 
2 25 Per Göthberg Eskilstuna MK A - 4 wd Ford 4:36,2 0,5 0,5 0,5
2   Lukas Karlsson Gnesta MK   Fiesta R5  
Entrant: Oppunda kraftkonsult AB
 
3 26 Stig Andervang MK Rimo A - 4 wd Skoda 4:42,1 6,4 6,4 5,9
3   Rrobin Eriksson SMK Waldemarsvik   Fabia R5  
Entrant: rally online .se
 
4 19 David Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 4:50,0 14,3 14,3 7,9
4   Fanny Jacobson Värmdö BK   Evo VI  
 
5 31 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd Volvo 4:52,8 17,1 2,8
1   Nellie Karlsson Skillingaryds MK   240  
 
6 30 Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd Toyota 4:56,0 20,3 3,2 3,2
2   Håkan Palm Björnjägarns RC   Corolla  
Entrant: Batteribolaget
 
7 29 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd VW 4:56,9 21,2 4,1 0,9
3   Daniel Mörn Gränna MK   Golf  
 
8 124 Jonny Hederstedt Gotlands MF BK B-förare 2wd Ford 4:58,6 22,9 1,7
1   Andreas Norström Linköpings MS   Escort Mk II  
 
9 215 Hampus Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Toyota 5:00,1 24,4 7,3 1,5
4   Pontus Jakobsson SMK Nyköping   Corolla  
Entrant: Team Märkesdemo
 
10 40 André Nygren MK Ratten A - 2 wd BMW 5:01,6 25,9 8,8 1,5
5   Emil Olsson MK Ratten   325  
 
11 212 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK A - 2 wd BMW 5:02,3 26,6 9,5 0,7
6   Tobias Steen Gotlands MF BK   318i E30  
Entrant: JR Motorsport AB
 
12 15 Bjorn Jacobson Värmdö BK A - 4 wd Subaru 5:02,5 26,8 0,2
5   Tomas Koepke Värmdö BK   Impreza STi 555  
 
13 23 Johan Rudengren Eskilstuna MK A - 4 wd Skoda 5:03,3 27,6 27,6 0,8
6   Christer Johansson Flens MS   Fabia R5  
 
14 120 Viktor Johansson Vara MK B-förare 2wd VW 5:03,5 27,8 4,9 0,2
2   Fredrik Palm Skara MK   Golf 3  
 
15 107 Wille Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 5:03,7 28,0 5,1 0,2
3   Erika Lindgren Haninge MK   242  
Entrant: Stavboms Motor AB
 
16 112 Marcus Naessén SMK Nyköping B-förare 2wd Volvo 5:05,0 29,3 6,4 1,3
4   Patrik Johansson SMK Nyköping   240  
 
17 20 Mikael Holmgren Gnesta MK A - 4 wd Mitsubishi 5:05,2 29,5 29,5 0,2
7   Mikael Rosvall Gnesta MK   Evo 9  
 
18 45 Jacob Johannesson Gullabo RC A - 2 wd Volvo 5:05,7 30,0 12,9 0,5
7   Danny Holgersson Ryds MK   940  
Entrant: Jerrys Motorsport
 
19 52 Mattias Hallberg Haninge MK A - 2 wd Volvo 5:06,0 30,3 13,2 0,3
8   Roger Eriksson Haninge MK   940  
 
20 164 Hugo Johansson Bengtsfors MC C - 2 wd Ford 5:06,4 30,7 0,4
1   Tommy Svensson Bengtsfors MC   Fiesta R2  
 
21 171 Robin Nilsson Fryksdalens MK C - 2 wd Volvo 5:06,5 30,8 0,1 0,1
2   Johan Grännsjö Fryksdalens MK   242  
 
22 125 Andreas Guillemot Eskilstuna MK B-förare 2wd BMW 5:07,8 32,1 9,2 1,3
5   Thomas Svensson Strängnäs AMS   325  
 
23 83 Morgan Olsson Vimmerby MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 5:09,1 33,4 1,3
1   Björn Jacobsson Vimmerby MS   240  
 
24 17 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A - 4 wd Mitsubishi 5:10,6 34,9 34,9 1,5
8   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK   Evo III  
 
25 118 Daniel Frisk SMK Sala B-förare 2wd Volvo 5:11,3 35,6 12,7 0,7
6   Björn Andersson SMK Ssala   740  
 
26 116 Emil Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 5:11,4 35,7 12,8 0,1
7   Mikael Pettersson SMK Gävle   940  
Entrant: Stavboms Motor AB
 
27 18 Örjan Vahlund Sigtuna RC A - 4 wd Subaru 5:11,5 35,8 35,8 0,1
9   Benny Melander MK Ratten   Impreza  
Entrant: Björkmans Rally
 
28 213 Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd Volvo 5:11,6 35,9 18,8 0,1
9   Anette Johansson Idkerbergets MK   940  
 
29 59 Gustav Johansson Fryksdalens MK A - 2 wd VW 5:13,6 37,9 20,8 2,0
10   Andreas Persson Likenäs MK   Golf  
 
30 35 Stefan Hanhela KAK Motorsport A - 2 wd VW 5:13,7 38,0 20,9 0,1
11   Stefan Packalén Eskilstuna MK   Polo Super 1600  
 
30 142 Isak Arvidsson Gullabo RC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:13,7 38,0
1   Anton Svensson   940  
Entrant: Larssons Plåtslageri
 
32 111 David Stafås Lima MS B-förare 2wd Volvo 5:14,4 38,7 15,8 0,7
8   Oskar Bengtlars Lima MS   242  
 
33 57 Emil Andersson MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:15,1 39,4 0,7
1   Kim Rauséus MK Team Westom   244  
 
34 14 Åke Kjellgren Gränna MK A - 4 wd Mitsubishi 5:15,4 39,7 0,3
10   Tobias Pettersson Gränna MK   Evo 7  
 
35 115 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2wd Volvo 5:16,6 40,9 18,0 1,2
9   Sofie Elfver Gränna MK   240  
 
36 34 Robert Eriksson Eskilstuna MK A - 2 wd Renault 5:17,1 41,4 24,3 0,5
12   Calle Svennestam Eskilstuna MK   Clio R3  
 
37 127 Daniel Suvala SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:17,3 41,6 3,6 0,2
2   Anton Johansson Wäxjö MS   240  
 
38 37 Arne Bäckström Haninge MK A - 2 wd Opel 5:17,6 41,9 24,8 0,3
13   Björn Wessel Carlstad RC   Kadett  
 
39 160 Emil Mällberg Fagersta MK C - 2 wd BMW 5:17,7 42,0 11,3 0,1
3   Kim Lind Norbergs MC   E36  
 
40 216 Claes Åström Rasbo MK A - 2 wd Volvo 5:18,0 42,3 25,2 0,3
14   Lina Bergstedt Films MK   242  
 
41 49 Peter Hålling Norrköpings MK A - 2 wd Opel 5:18,1 42,4 25,3 0,1
15   Björn Svensson Östgöta BF   Ascona B  
 
42 39 Henrik Oscarson MSK Hammaren A - 2 wd Saab 5:18,3 42,6 25,5 0,2
16   Roger Lindholm Västerås MS   9-3 SS  
 
43 159 Adam Håkansson Asarums MS C - 2 wd Volvo 5:18,5 42,8 12,1 0,2
4   Dennis Kullberg Asarums MS   940  
Entrant: Lightspeed Motorsport
 
44 51 Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 2 wd Volvo 5:18,9 43,2 26,1 0,4
17   Lisa Jonasson Filipstads MC   940  
 
44 122 Kenneth Ringström Fjugesta MS B-förare 2wd Toyota 5:18,9 43,2 20,3
10   Håkan Berger Fjugesta MS   Corolla  
 
46 134 Oscar Östlund Hällefors MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:19,2 43,5 5,5 0,3
3   Daniel Andersson V:a Östergötlands MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
47 84 Jan Åhlander Hedesunda MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 5:19,3 43,6 10,2 0,1
2   Anders Lind Hedesunda MK   242  
 
47 87 Ruben Davidsson Västra Östergötlands MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 5:19,3 43,6 10,2
2   Göran Kaldenberg Västra Östergötlands MK   240  
 
49 50 Mikael Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Volvo 5:19,5 43,8 26,7 0,2
18   Jens Jakobsson SMK Nyköping   740  
 
50 106 Sven Hansen Fryksdalens MK B-förare 2wd Volvo 5:19,9 44,2 21,3 0,4
11   Peter T Modig Vara MK   940  
 
51 62 Johan Holm SMK Trollhättan A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:20,4 44,7 5,3 0,5
2   Christer Holm SMK Trollhättan   240  
 
51 158 Patrik Greis Sandviken MK C - 2 wd Volvo 5:20,4 44,7 14,0
5   Tony Greis Sandviken MK   940  
 
53 32 Janne Pettersson SMK Nyköping A - 2 wd Peugeot 5:20,6 44,9 27,8 0,2
19   Martin Andersson Götene MK   205 GTI  
 
54 48 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK A - 2 wd Volvo 5:20,9 45,2 28,1 0,3
20   Patrik Espenrud Tjust MK   940  
 
55 60 Frederik Eckhardt SMK Södermanland A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:21,4 45,7 6,3 0,5
3   Jimmie Nordin SMK Södermanland   940  
 
56 9 Isak Reiersen Östmark MFF Ungdomsrally VW 5:21,9 46,2 0,5
1   Andreas Amberg SMK Eda   Polo  
 
57 161 Joakim Klasson Gotlands MF BK C - 2 wd Peugot 5:23,6 47,9 17,2 1,7
6   Linus Funk Gotlands MF BK   206  
 
58 207 Patrick Arvidsson Gotlands MF BK A - 2 wd Volvo 5:23,9 48,2 31,1 0,3
21   Johan Karlsson Tjust MK   940  
 
59 67 Mathias Savela Stockholms BK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:24,5 48,8 0,6
1   Mikael Savela Stockholms BK   740  
 
60 61 Linus Harling MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Nissan 5:24,7 49,0 9,6 0,2
4   Johan Grönvall MK Team Westom   Almera  
 
61 90 Ragnar Glav Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 5:25,2 49,5 16,1 0,5
4   Conny Jansson Vallentuna MK   Ascona A  
 
62 173 Jonathan Andersson Ludvika MS C - 2 wd VW 5:26,5 50,8 20,1 1,3
7   Linnea Brandt Ludvika MS   Golf II  
 
63 97 Ove Lundström MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 5:27,0 51,3 17,9 0,5
5   Jan Larsson Björjägarns RC   Ascona A  
 
64 21 Göran Lindström Huddinge MK A - 4 wd Mitsubishi 5:27,2 51,5 0,2
11   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer  
Entrant: Högdalens BIL o Skadecenter AB
 
65 113 Johan Jansson Kolsva MS B-förare 2wd Opel 5:27,5 51,8 28,9 0,3
12   Kalle Kronkvist Finspångs MS   Ascona B  
 
66 129 Jonas Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:27,8 52,1 14,1 0,3
4   Fredrik Hagelin Säffle MC   244  
 
67 70 Stefan Ottosson Vetlanda RRC A/B-förare GrpE VW 5:27,9 52,2 0,1
1   Sofie Adolfsson Nässjö MK   Golf Mk4  
 
68 88 Janne Westlund MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 5:28,0 52,3 18,9 0,1
6   Johannes Jansson MK Kopparberg   Ascona A  
 
69 204 Thomas Pettersson Enköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:28,2 52,5 14,5 0,2
5   Jesper Samuelsson Storfors MK   940  
 
70 65 Pär Johansson Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:28,6 52,9 4,1 0,4
2   Niklas Andersson Eskilstuna MK   240  
 
71 3 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 5:29,0 53,3 7,1 0,4
2   Robin Norling SMK Nyköping   Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing
 
72 63 Joel Bergkvist Katrineholm MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:30,9 55,2 6,4 1,9
3   Anton Bergkvist Katrineholm MK   940  
 
73 128 Robin Persson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:31,0 55,3 17,3 0,1
6   Johannes Lundbäck   240  
 
74 46 Ingvar Nilsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 5:31,1 55,4 38,3 0,1
22   Mikael Schuster Hällefors MK   240  
 
75 43 Anders Söderberg Botkyrka MK A - 2 wd Opel 5:32,5 56,8 39,7 1,4
23   Lotta Strand SMK Valdemarsvik   Kadett GSI  
 
76 163 Erik Andersson Gotlands MF BK C - 2 wd Ford 5:33,3 57,6 26,9 0,8
8   Marcus Olsson Gotlands MF BK   Fiesta  
 
76 165 Daniel Östmark Kolsva MS C - 2 wd VW 5:33,3 57,6 26,9
8   Emil Liljeqvist Fagersta MK   Golf  
Entrant: Östmark Bildemontering och Service AB
 
78 66 Niklas Berglund Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:33,6 57,9 9,1 0,3
4   Andreas Svensson Eskilstuna MK   940  
 
79 64 Magnus Westman SMK Hälsinge B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:34,5 58,8 10,0 0,9
5   Michael Andersson SMK Hälsinge   944 GL  
 
80 132 Andreas Zetterlund Västerås MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Suzuki 5:34,9 59,2 21,2 0,4
7   Magnus Zetterlund Västerås MS   Swift GTI Mk1  
 
81 157 Wille Trygg Haninge MK C - 2 wd Volvo 5:35,5 59,8 29,1 0,6
10     240  
 
82 143 Kevin Lindberg Hull SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:35,7 1:00,0 22,0 0,2
8   Andreas Skatteboe KAK   940  
 
83 168 Thomas Achrén Norbergs MC C - 2 wd BMW 5:35,8 1:00,1 29,4 0,1
11   Rickard Forsell Norbergs MC   325i  
 
84 16 Erik Johansson Ludvika MS A - 4 wd Audi 5:36,0 1:00,3 1:00,3 0,2
12   Tobias Johansson Ludvika MS   Quattro  
 
85 135 David Sandström Falköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:38,5 1:02,8 24,8 2,5
9   Marcus Claesson Falköpings MK   244  
 
86 71 Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B-förare GrpE VW 5:38,7 1:03,0 10,8 0,2
2   Johanna Hellkvist Hallsbergs MK   Golf Mk4  
 
86 72 Jonas Lindfors Eskilstuna MK A/B-förare GrpE VW 5:38,7 1:03,0 10,8
2   Erik Lindfors Hässleholms MK   Golf  
Entrant: Memo Industriplast AB
 
88 209 Fredrik Jansson Hofors MS A/B-förare GrpE Saab 5:38,9 1:03,2 11,0 0,2
4   Felicia Grundtman Kolsva MS   9000  
 
89 131 Hampus Lindqvist SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:39,0 1:03,3 25,3 0,1
10   Caroline Lindqvist SMK Nyköping   940  
 
90 149 Andreas Magnusson MK Team Westom C - Grupp E Opel 5:39,1 1:03,4 0,1
1   Ella Ramström MK Team Westom   Corsa B  
 
91 94 Leif Nordh Haninge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 5:39,2 1:03,5 30,1 0,1
7   Cay Nyberg Huddinge MK   244  
 
92 13 Allan Sundström Vallentuna MK A - 4 wd Lancia 5:40,4 1:04,7 1:04,7 1,2
13   Vesa Akola Vallentuna MK   Delta HF Integrale  
 
93 53 Per-Arne Eriksson MK Rimo A - 2 wd Volvo 5:40,8 1:05,1 48,0 0,4
24   Bernt Kilen MK Rimo   940  
 
93 89 Tomas Damm MK Kinda A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 5:40,8 1:05,1 31,7
8   Tomas Kasselstrand MK Kinda   142  
 
95 78 Fredrik Wistedt Skutskärs MS A/B-förare GrpE Volvo 5:42,3 1:06,6 14,4 1,5
5   Johannes Eliasson Skutskärs MS   940  
 
96 74 Ralf Karlsson Eskilstuna MK A/B-förare GrpE BMW 5:42,9 1:07,2 15,0 0,6
6   Sebastian Karlsson Eskilstuna MK   318i  
 
97 146 Joakim Hederstedt Gotlands MF BK C - Grupp E VW 5:43,4 1:07,7 4,3 0,5
2   Simon Sundeborn Ydre MK   Golf  
 
98 169 Magnus Wallman Haninge MK C - 2 wd BMW 5:43,8 1:08,1 37,4 0,4
12   Robert Asp   E36  
 
99 147 Christoffer Bäck SMK Hedemora C - Grupp E Toyota 5:44,2 1:08,5 5,1 0,4
3   Niklas Landqvist Tierp MK   Corolla  
 
100 140 Noah Wahlberg Gestrike RT C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:45,3 1:09,6 31,6 1,1
11   Lucas Ivarsson Olsson Hyllinge MS   940  
 
101 202 Niklas Haglund Wäxjö MS A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:45,6 1:09,9 30,5 0,3
5   Per Olsson SMK Söderhamn   940  
 
102 114 Kjell-Åke Svensson Kolsva MS B-förare 2wd Volvo 5:46,8 1:11,1 1,2
13   Ingvar Kristiansson Kolsva MS   PV 544  
 
103 210 Pelle Palmqvist SMK Gävle A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 5:47,2 1:11,5 38,1 0,4
9   Niklas Aneklev SMK Gävle   Escort  
 
104 133 Claes Claesson Katrineholms MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:47,3 1:11,6 33,6 0,1
12   Micke Widell Katrineholms MK   940  
 
105 205 Niklas Pettersson Hofors MS C - Grupp E BMW 5:47,4 1:11,7 8,3 0,1
4   Per Pettersson Hofors MS   E46  
 
106 7 Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally Volvo 5:49,0 1:13,3 27,1 1,6
3   Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK   242  
 
107 68 Hampus Wallin Vetlanda RRC B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:49,4 1:13,7 24,9 0,4
6   Elinor Thörnberg Vetlanda RRC   944  
 
108 8 Hannes Håkansson Asarums MS Ungdomsrally Volvo 5:52,7 1:17,0 30,8 3,3
4   Christer Håkansson Ryds MK   940  
Entrant: Lightspeed Motorsport
 
108 95 Leif Pedersen Flens MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 5:52,7 1:17,0 43,6
10   Håkan Lundqvist Katrineholms MK   Ascona B  
 
110 100 Ulf Zetterström Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 5:53,0 1:17,3 43,9 0,3
11   Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK   Escort RS 2000  
 
111 85 Tomas Ebegård KAK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Porsche 5:53,8 1:18,1 44,7 0,8
12   Hasse Petersson SMK Nyköping   911 RS  
 
112 148 Oskar Larsson Enköpings MK C - Grupp E VW 5:54,7 1:19,0 15,6 0,9
5   Pierre Carlsson Åtvidabergs MK   Golf 5  
 
113 1 Ludwig Fogdeby Storfors MK Ungdomsrally Volvo 5:54,9 1:19,2 0,2
5   Kalle Olstam Nora MK   940  
Entrant: EC Svenska AB
 
114 12 Gunder Pettersson Mälaröarnas MK A - 4 wd Subaru555 5:55,0 1:19,3 1:19,3 0,1
14   Ingrid Heghammar Waxholms MK   Inpreza  
Entrant: Björkmans rallye team
 
115 98 Stefan Bernhardson Taxinge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 5:55,4 1:19,7 46,3 0,4
13   Tony Karlsson Flens MS   Mustang  
 
116 150 Linus Sundström Gotlands MFBK C - Grupp E BMW 5:57,4 1:21,7 18,3 2,0
6   Anette Hammerin Gotlands MFBK   E46  
 
117 130 Per Nilsson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:58,4 1:22,7 44,7 1,0
13   Andre Lundström Munkfors MC   240  
 
118 138 Anders Svensson SSK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 5:59,8 1:24,1 46,1 1,4
14   Lasse Gustavsson SSK   940  
 
119 155 Joacim Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 6:00,0 1:24,3 20,9 0,2
7   Andreas Jörgensen Kolsva MS   Golf 3  
 
120 167 Håkan Flod SMK Nyköping C - 2 wd Opel 6:00,5 1:24,8 54,1 0,5
13   Linnea Flod SMK Nyköping   Manta B  
 
121 137 Jimmy Vadsten Kolsva MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:02,3 1:26,6 48,6 1,8
15   Mikael Rosnell Gustavsson SSK   244  
 
122 151 Hampus Carlssson Katrineholms MK C - Grupp E VW 6:03,5 1:27,8 24,4 1,2
8   Christer Carlsson Katrineholms MK   Golf Mk2  
 
123 80 Jan Hellenberg Bromma MS A/B-förare GrpE BMW 6:03,8 1:28,1 35,9 0,3
7   Max Hellenberg Bromma MS   318i  
 
124 10 Madicken Swärdh Katrineholms MK Ungdomsrally VW 6:06,3 1:30,6 44,4 2,5
6   Leif Fredriksson Katrineholms MK   Golf Mk 2  
 
124 144 Tobias Petrini Östgöta BSF C - Grupp E Audi 6:06,3 1:30,6 27,2
9   Carl Adamsson Norrköpings MK   A3  
 
126 152 Jennyh Persson SMK Nyköping C - Grupp E VW 6:11,1 1:35,4 4,8
10   Anton Persson Strängnäs AMS   Golf 3  
 
127 153 Jakob Sandberg Norrahammars MK C - Grupp E VW 6:17,2 1:41,5 38,1 6,1
11   Hedda Angelöv Gränna MK   Golf 3  
 
128 172 Peter Lundin Ljungby MK C - 2 wd BMW 6:25,7 1:50,0 1:19,3 8,5
14   Berndt Holgersson Ljungby MK   316 I Compact  
 
129 58 Patrik Fredriksson Fryksdalens MK A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:33,8 1:58,1 8,1
6   Elina Svensson Strängnäs AMS   940  
 
130 156 Simon Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 6:44,1 2:08,4 1:05,0 10,3
12   Felix Högstedt Kolsva MS   Beetle