2020-09-12
EMK Kannan
Official final
On SS 5
123 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 25 Per Göthberg Eskilstuna MK A - 4 wd Ford 5:38,1
1   Lukas Karlsson Gnesta MK   Fiesta R5  
Entrant: Oppunda kraftkonsult AB
 
2 27 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A - 4 wd Skoda 5:39,6 1,5 1,5 1,5
2   Jon Magnusson SMK Linde   Fabia R5  
 
3 26 Stig Andervang MK Rimo A - 4 wd Skoda 5:45,3 7,2 7,2 5,7
3   Rrobin Eriksson SMK Waldemarsvik   Fabia R5  
Entrant: rally online .se
 
4 19 David Dannevall Värmdö BK A - 4 wd Mitsubishi 5:59,3 21,2 21,2 14,0
4   Fanny Jacobson Värmdö BK   Evo VI  
 
5 215 Hampus Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Toyota 6:02,2 24,1 2,9
1   Pontus Jakobsson SMK Nyköping   Corolla  
Entrant: Team Märkesdemo
 
6 23 Johan Rudengren Eskilstuna MK A - 4 wd Skoda 6:02,5 24,4 24,4 0,3
5   Christer Johansson Flens MS   Fabia R5  
 
7 124 Jonny Hederstedt Gotlands MF BK B-förare 2wd Ford 6:05,9 27,8 3,4
1   Andreas Norström Linköpings MS   Escort Mk II  
 
8 212 Christoffer Jacobsson Gotlands MF BK A - 2 wd BMW 6:06,0 27,9 3,8 0,1
2   Tobias Steen Gotlands MF BK   318i E30  
Entrant: JR Motorsport AB
 
9 29 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A - 2 wd VW 6:08,0 29,9 5,8 2,0
3   Daniel Mörn Gränna MK   Golf  
 
10 40 André Nygren MK Ratten A - 2 wd BMW 6:08,5 30,4 6,3 0,5
4   Emil Olsson MK Ratten   325  
 
11 120 Viktor Johansson Vara MK B-förare 2wd VW 6:08,7 30,6 2,8 0,2
2   Fredrik Palm Skara MK   Golf 3  
 
12 30 Patrik Dybeck SMK Gävle A - 2 wd Toyota 6:09,1 31,0 6,9 0,4
5   Håkan Palm Björnjägarns RC   Corolla  
Entrant: Batteribolaget
 
13 31 Daniel Wall MSK Kvarnvingarna A - 2 wd Volvo 6:10,6 32,5 8,4 1,5
6   Nellie Karlsson Skillingaryds MK   240  
 
14 107 Wille Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 6:11,2 33,1 5,3 0,6
3   Erika Lindgren Haninge MK   242  
Entrant: Stavboms Motor AB
 
15 112 Marcus Naessén SMK Nyköping B-förare 2wd Volvo 6:12,1 34,0 6,2 0,9
4   Patrik Johansson SMK Nyköping   240  
 
16 20 Mikael Holmgren Gnesta MK A - 4 wd Mitsubishi 6:12,3 34,2 34,2 0,2
6   Mikael Rosvall Gnesta MK   Evo 9  
 
16 213 Jon Johansson Idkerbergets MK A - 2 wd Volvo 6:12,3 34,2 10,1
7   Anette Johansson Idkerbergets MK   940  
 
18 45 Jacob Johannesson Gullabo RC A - 2 wd Volvo 6:12,4 34,3 10,2 0,1
8   Danny Holgersson Ryds MK   940  
Entrant: Jerrys Motorsport
 
19 52 Mattias Hallberg Haninge MK A - 2 wd Volvo 6:12,5 34,4 10,3 0,1
9   Roger Eriksson Haninge MK   940  
 
20 59 Gustav Johansson Fryksdalens MK A - 2 wd VW 6:13,4 35,3 11,2 0,9
10   Andreas Persson Likenäs MK   Golf  
 
21 50 Mikael Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Volvo 6:14,0 35,9 11,8 0,6
11   Jens Jakobsson SMK Nyköping   740  
 
22 142 Isak Arvidsson Gullabo RC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:15,6 37,5 1,6
1   Anton Svensson   940  
Entrant: Larssons Plåtslageri
 
23 164 Hugo Johansson Bengtsfors MC C - 2 wd Ford 6:18,6 40,5 3,0
1   Tommy Svensson Bengtsfors MC   Fiesta R2  
 
24 83 Morgan Olsson Vimmerby MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 6:18,9 40,8 0,3
1   Björn Jacobsson Vimmerby MS   240  
 
25 171 Robin Nilsson Fryksdalens MK C - 2 wd Volvo 6:19,5 41,4 0,9 0,6
2   Johan Grännsjö Fryksdalens MK   242  
 
26 18 Örjan Vahlund Sigtuna RC A - 4 wd Subaru 6:19,8 41,7 41,7 0,3
7   Benny Melander MK Ratten   Impreza  
Entrant: Björkmans Rally
 
27 116 Emil Lennartsson MK Speed B-förare 2wd Volvo 6:20,2 42,1 14,3 0,4
5   Mikael Pettersson SMK Gävle   940  
Entrant: Stavboms Motor AB
 
28 160 Emil Mällberg Fagersta MK C - 2 wd BMW 6:20,5 42,4 1,9 0,3
3   Kim Lind Norbergs MC   E36  
 
29 57 Emil Andersson MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:20,8 42,7 0,3
1   Kim Rauséus MK Team Westom   244  
 
30 48 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK A - 2 wd Volvo 6:21,6 43,5 19,4 0,8
12   Patrik Espenrud Tjust MK   940  
 
31 125 Andreas Guillemot Eskilstuna MK B-förare 2wd BMW 6:22,0 43,9 16,1 0,4
6   Thomas Svensson Strängnäs AMS   325  
 
32 127 Daniel Suvala SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:24,4 46,3 8,8 2,4
2   Anton Johansson Wäxjö MS   240  
 
33 159 Adam Håkansson Asarums MS C - 2 wd Volvo 6:25,3 47,2 6,7 0,9
4   Dennis Kullberg Asarums MS   940  
Entrant: Lightspeed Motorsport
 
34 84 Jan Åhlander Hedesunda MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 6:25,5 47,4 6,6 0,2
2   Anders Lind Hedesunda MK   242  
 
34 118 Daniel Frisk SMK Sala B-förare 2wd Volvo 6:25,5 47,4 19,6
7   Björn Andersson SMK Ssala   740  
 
36 115 Andreas Elfver Gränna MK B-förare 2wd Volvo 6:26,4 48,3 20,5 0,9
8   Sofie Elfver Gränna MK   240  
 
37 134 Oscar Östlund Hällefors MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:26,9 48,8 11,3 0,5
3   Daniel Andersson V:a Östergötlands MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
38 34 Robert Eriksson Eskilstuna MK A - 2 wd Renault 6:27,3 49,2 25,1 0,4
13   Calle Svennestam Eskilstuna MK   Clio R3  
 
39 216 Claes Åström Rasbo MK A - 2 wd Volvo 6:28,5 50,4 26,3 1,2
14   Lina Bergstedt Films MK   242  
 
40 111 David Stafås Lima MS B-förare 2wd Volvo 6:28,8 50,7 22,9 0,3
9   Oskar Bengtlars Lima MS   242  
 
41 67 Mathias Savela Stockholms BK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:29,4 51,3 0,6
1   Mikael Savela Stockholms BK   740  
 
42 61 Linus Harling MK Team Westom A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Nissan 6:29,7 51,6 8,9 0,3
2   Johan Grönvall MK Team Westom   Almera  
 
43 39 Henrik Oscarson MSK Hammaren A - 2 wd Saab 6:30,3 52,2 28,1 0,6
15   Roger Lindholm Västerås MS   9-3 SS  
 
44 51 Rikard Moberg Strängnäs AMS A - 2 wd Volvo 6:30,7 52,6 28,5 0,4
16   Lisa Jonasson Filipstads MC   940  
 
45 37 Arne Bäckström Haninge MK A - 2 wd Opel 6:31,3 53,2 29,1 0,6
17   Björn Wessel Carlstad RC   Kadett  
 
46 32 Janne Pettersson SMK Nyköping A - 2 wd Peugeot 6:32,5 54,4 30,3 1,2
18   Martin Andersson Götene MK   205 GTI  
 
47 46 Ingvar Nilsson Hällefors MK A - 2 wd Volvo 6:32,8 54,7 30,6 0,3
19   Mikael Schuster Hällefors MK   240  
 
48 17 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A - 4 wd Mitsubishi 6:32,9 54,8 54,8 0,1
8   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK   Evo III  
 
49 60 Frederik Eckhardt SMK Södermanland A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:33,2 55,1 12,4 0,3
3   Jimmie Nordin SMK Södermanland   940  
 
50 62 Johan Holm SMK Trollhättan A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:33,5 55,4 12,7 0,3
4   Christer Holm SMK Trollhättan   240  
 
51 158 Patrik Greis Sandviken MK C - 2 wd Volvo 6:34,2 56,1 15,6 0,7
5   Tony Greis Sandviken MK   940  
 
52 87 Ruben Davidsson Västra Östergötlands MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 6:35,0 56,9 16,1 0,8
3   Göran Kaldenberg Västra Östergötlands MK   240  
 
52 163 Erik Andersson Gotlands MF BK C - 2 wd Ford 6:35,0 56,9 16,4
6   Marcus Olsson Gotlands MF BK   Fiesta  
 
54 70 Stefan Ottosson Vetlanda RRC A/B-förare GrpE VW 6:36,0 57,9 1,0
1   Sofie Adolfsson Nässjö MK   Golf Mk4  
 
55 35 Stefan Hanhela KAK Motorsport A - 2 wd VW 6:37,1 59,0 34,9 1,1
20   Stefan Packalén Eskilstuna MK   Polo Super 1600  
 
55 66 Niklas Berglund Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:37,1 59,0 7,7
2   Andreas Svensson Eskilstuna MK   940  
 
57 207 Patrick Arvidsson Gotlands MF BK A - 2 wd Volvo 6:37,7 59,6 35,5 0,6
21   Johan Karlsson Tjust MK   940  
 
58 157 Wille Trygg Haninge MK C - 2 wd Volvo 6:38,1 1:00,0 19,5 0,4
7     240  
 
59 132 Andreas Zetterlund Västerås MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Suzuki 6:38,4 1:00,3 22,8 0,3
4   Magnus Zetterlund Västerås MS   Swift GTI Mk1  
 
60 129 Jonas Karlsson Säffle MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:38,8 1:00,7 23,2 0,4
5   Fredrik Hagelin Säffle MC   244  
 
61 149 Andreas Magnusson MK Team Westom C - Grupp E Opel 6:39,4 1:01,3 0,6
1   Ella Ramström MK Team Westom   Corsa B  
 
62 65 Pär Johansson Eskilstuna MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:39,9 1:01,8 10,5 0,5
3   Niklas Andersson Eskilstuna MK   240  
 
63 204 Thomas Pettersson Enköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:40,0 1:01,9 24,4 0,1
6   Jesper Samuelsson Storfors MK   940  
 
64 90 Ragnar Glav Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 6:40,2 1:02,1 21,3 0,2
4   Conny Jansson Vallentuna MK   Ascona A  
 
65 64 Magnus Westman SMK Hälsinge B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:40,8 1:02,7 11,4 0,6
4   Michael Andersson SMK Hälsinge   944 GL  
 
66 122 Kenneth Ringström Fjugesta MS B-förare 2wd Toyota 6:41,0 1:02,9 35,1 0,2
10   Håkan Berger Fjugesta MS   Corolla  
 
67 143 Kevin Lindberg Hull SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:41,1 1:03,0 25,5 0,1
7   Andreas Skatteboe KAK   940  
 
68 173 Jonathan Andersson Ludvika MS C - 2 wd VW 6:42,2 1:04,1 23,6 1,1
8   Linnea Brandt Ludvika MS   Golf II  
 
69 9 Isak Reiersen Östmark MFF Ungdomsrally VW 6:42,6 1:04,5 0,4
1   Andreas Amberg SMK Eda   Polo  
 
70 71 Jimmy Alfredsson SMK Örebro A/B-förare GrpE VW 6:42,7 1:04,6 6,7 0,1
2   Johanna Hellkvist Hallsbergs MK   Golf Mk4  
 
71 88 Janne Westlund MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 6:43,0 1:04,9 24,1 0,3
5   Johannes Jansson MK Kopparberg   Ascona A  
 
72 43 Anders Söderberg Botkyrka MK A - 2 wd Opel 6:43,1 1:05,0 40,9 0,1
22   Lotta Strand SMK Valdemarsvik   Kadett GSI  
 
73 135 David Sandström Falköpings MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:43,6 1:05,5 28,0 0,5
8   Marcus Claesson Falköpings MK   244  
 
74 53 Per-Arne Eriksson MK Rimo A - 2 wd Volvo 6:43,7 1:05,6 41,5 0,1
23   Bernt Kilen MK Rimo   940  
 
75 97 Ove Lundström MK Kopparberg A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 6:44,0 1:05,9 25,1 0,3
6   Jan Larsson Björjägarns RC   Ascona A  
 
76 161 Joakim Klasson Gotlands MF BK C - 2 wd Peugot 6:44,2 1:06,1 25,6 0,2
9   Linus Funk Gotlands MF BK   206  
 
77 49 Peter Hålling Norrköpings MK A - 2 wd Opel 6:46,2 1:08,1 44,0 2,0
24   Björn Svensson Östgöta BF   Ascona B  
 
77 128 Robin Persson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:46,2 1:08,1 30,6
9   Johannes Lundbäck   240  
 
79 74 Ralf Karlsson Eskilstuna MK A/B-förare GrpE BMW 6:46,9 1:08,8 10,9 0,7
3   Sebastian Karlsson Eskilstuna MK   318i  
 
80 94 Leif Nordh Haninge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 6:47,5 1:09,4 28,6 0,6
7   Cay Nyberg Huddinge MK   244  
 
81 168 Thomas Achrén Norbergs MC C - 2 wd BMW 6:47,7 1:09,6 29,1 0,2
10   Rickard Forsell Norbergs MC   325i  
 
82 72 Jonas Lindfors Eskilstuna MK A/B-förare GrpE VW 6:49,3 1:11,2 13,3 1,6
4   Erik Lindfors Hässleholms MK   Golf  
Entrant: Memo Industriplast AB
 
83 146 Joakim Hederstedt Gotlands MF BK C - Grupp E VW 6:49,6 1:11,5 10,2 0,3
2   Simon Sundeborn Ydre MK   Golf  
 
84 13 Allan Sundström Vallentuna MK A - 4 wd Lancia 6:50,0 1:11,9 1:11,9 0,4
9   Vesa Akola Vallentuna MK   Delta HF Integrale  
 
85 106 Sven Hansen Fryksdalens MK B-förare 2wd Volvo 6:50,5 1:12,4 44,6 0,5
11   Peter T Modig Vara MK   940  
 
86 78 Fredrik Wistedt Skutskärs MS A/B-förare GrpE Volvo 6:51,5 1:13,4 15,5 1,0
5   Johannes Eliasson Skutskärs MS   940  
 
87 209 Fredrik Jansson Hofors MS A/B-förare GrpE Saab 6:51,7 1:13,6 15,7 0,2
6   Felicia Grundtman Kolsva MS   9000  
 
87 89 Tomas Damm MK Kinda A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Volvo 6:51,7 1:13,6 32,8
8   Tomas Kasselstrand MK Kinda   142  
 
89 169 Magnus Wallman Haninge MK C - 2 wd BMW 6:53,0 1:14,9 34,4 1,3
11   Robert Asp   E36  
 
90 16 Erik Johansson Ludvika MS A - 4 wd Audi 6:53,7 1:15,6 1:15,6 0,7
10   Tobias Johansson Ludvika MS   Quattro  
 
91 3 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 6:54,0 1:15,9 11,4 0,3
2   Robin Norling SMK Nyköping   Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing
 
92 131 Hampus Lindqvist SMK Nyköping C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:54,4 1:16,3 38,8 0,4
10   Caroline Lindqvist SMK Nyköping   940  
 
92 165 Daniel Östmark Kolsva MS C - 2 wd VW 6:54,4 1:16,3 35,8
12   Emil Liljeqvist Fagersta MK   Golf  
Entrant: Östmark Bildemontering och Service AB
 
94 113 Johan Jansson Kolsva MS B-förare 2wd Opel 6:54,9 1:16,8 49,0 0,5
12   Kalle Kronkvist Finspångs MS   Ascona B  
 
95 68 Hampus Wallin Vetlanda RRC B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:55,2 1:17,1 25,8 0,3
5   Elinor Thörnberg Vetlanda RRC   944  
 
96 63 Joel Bergkvist Katrineholm MK B-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:55,3 1:17,2 25,9 0,1
6   Anton Bergkvist Katrineholm MK   940  
 
97 147 Christoffer Bäck SMK Hedemora C - Grupp E Toyota 6:55,7 1:17,6 16,3 0,4
3   Niklas Landqvist Tierp MK   Corolla  
 
98 140 Noah Wahlberg Gestrike RT C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 6:59,0 1:20,9 43,4 3,3
11   Lucas Ivarsson Olsson Hyllinge MS   940  
 
99 210 Pelle Palmqvist SMK Gävle A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 7:01,1 1:23,0 42,2 2,1
9   Niklas Aneklev SMK Gävle   Escort  
 
100 133 Claes Claesson Katrineholms MK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 7:03,8 1:25,7 48,2 2,7
12   Micke Widell Katrineholms MK   940  
 
101 205 Niklas Pettersson Hofors MS C - Grupp E BMW 7:05,5 1:27,4 26,1 1,7
4   Per Pettersson Hofors MS   E46  
 
102 7 Arvid Larspers Hedesunda MK Ungdomsrally Volvo 7:08,4 1:30,3 25,8 2,9
3   Jan-Henrik Larspers Hedesunda MK   242  
 
103 167 Håkan Flod SMK Nyköping C - 2 wd Opel 7:09,3 1:31,2 50,7 0,9
13   Linnea Flod SMK Nyköping   Manta B  
 
104 100 Ulf Zetterström Vallentuna MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 7:11,5 1:33,4 52,6 2,2
10   Lars-Gunnar Karlsson Vallentuna MK   Escort RS 2000  
 
105 98 Stefan Bernhardson Taxinge MK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Ford 7:12,0 1:33,9 53,1 0,5
11   Tony Karlsson Flens MS   Mustang  
 
106 8 Hannes Håkansson Asarums MS Ungdomsrally Volvo 7:12,1 1:34,0 29,5 0,1
4   Christer Håkansson Ryds MK   940  
Entrant: Lightspeed Motorsport
 
107 137 Jimmy Vadsten Kolsva MS C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 7:12,2 1:34,1 56,6 0,1
13   Mikael Rosnell Gustavsson SSK   244  
 
108 155 Joacim Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 7:14,3 1:36,2 34,9 2,1
5   Andreas Jörgensen Kolsva MS   Golf 3  
 
109 95 Leif Pedersen Flens MS A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Opel 7:15,3 1:37,2 56,4 1,0
12   Håkan Lundqvist Katrineholms MK   Ascona B  
 
110 80 Jan Hellenberg Bromma MS A/B-förare GrpE BMW 7:16,0 1:37,9 40,0 0,7
7   Max Hellenberg Bromma MS   318i  
 
111 148 Oskar Larsson Enköpings MK C - Grupp E VW 7:16,5 1:38,4 37,1 0,5
6   Pierre Carlsson Åtvidabergs MK   Golf 5  
 
112 130 Per Nilsson Munkfors MC C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 7:19,0 1:40,9 1:03,4 2,5
14   Andre Lundström Munkfors MC   240  
 
113 151 Hampus Carlssson Katrineholms MK C - Grupp E VW 7:20,7 1:42,6 41,3 1,7
7   Christer Carlsson Katrineholms MK   Golf Mk2  
 
114 12 Gunder Pettersson Mälaröarnas MK A - 4 wd Subaru555 7:21,4 1:43,3 1:43,3 0,7
11   Ingrid Heghammar Waxholms MK   Inpreza  
Entrant: Björkmans rallye team
 
115 150 Linus Sundström Gotlands MFBK C - Grupp E BMW 7:22,1 1:44,0 42,7 0,7
8   Anette Hammerin Gotlands MFBK   E46  
 
116 138 Anders Svensson SSK C-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 7:22,7 1:44,6 1:07,1 0,6
15   Lasse Gustavsson SSK   940  
 
117 144 Tobias Petrini Östgöta BSF C - Grupp E Audi 7:25,9 1:47,8 46,5 3,2
9   Carl Adamsson Norrköpings MK   A3  
 
118 202 Niklas Haglund Wäxjö MS A-förare VOC Mekonomen, Grp F, Grp N 0-1400cc Volvo 7:32,4 1:54,3 1:11,6 6,5
5   Per Olsson SMK Söderhamn   940  
 
119 85 Tomas Ebegård KAK A/B/C-förare AppK -81 (2wd) Porsche 7:34,4 1:56,3 1:15,5 2,0
13   Hasse Petersson SMK Nyköping   911 RS  
 
120 10 Madicken Swärdh Katrineholms MK Ungdomsrally VW 7:38,0 1:59,9 55,4 3,6
5   Leif Fredriksson Katrineholms MK   Golf Mk 2  
 
121 153 Jakob Sandberg Norrahammars MK C - Grupp E VW 7:39,0 2:00,9 59,6 1,0
10   Hedda Angelöv Gränna MK   Golf 3  
 
122 172 Peter Lundin Ljungby MK C - 2 wd BMW 7:45,8 2:07,7 1:27,2 6,8
14   Berndt Holgersson Ljungby MK   316 I Compact  
 
123 156 Simon Johansson Kolsva MS C - Grupp E VW 8:14,7 2:36,6 1:35,3 28,9
11   Felix Högstedt Kolsva MS   Beetle