2020-09-20
Mjölkpallen-Pokalen
Official final
On SS 1
56 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 55 Mikael Holmgren Gnesta MK 4 wd Mitsubishi 2:08,8
1   Mikael Rosvall Gnesta MK   Evo 7  
 
2 57 Mats Attlebrant Gnesta MK 4 wd Mitsubishi 2:13,2 4,4 4,4 4,4
2   Jonas Sundqvist Gnesta MK   Evo 9  
 
3 42 Mikael Jakobsson SMK Nyköping A - 2 wd Volvo 2:13,7 4,9 0,5
1   Emil Devell SMK Nyköping   740  
 
4 18 Anders Söderberg Botkyrka MK Appk 2wd A,B,C Opel 2:14,0 5,2 0,3
1   Ari Jussila Norrköpings MK   Kadett GSI  
 
5 16 Anders Nilsson SMK Arboga Appk 2wd A,B,C Opel 2:15,1 6,3 1,1 1,1
2   Per Schlegel SMK Arboga   Kadett GSI  
 
6 40 Tobias Pettersson Gränna MK A - 2 wd Ford 2:15,8 7,0 2,1 0,7
2   Åke Kjellgren Gränna MK   Fiesta  
 
7 44 Peter Hålling Norrköpings MK A - 2 wd Opel 2:16,1 7,3 2,4 0,3
3   Björn Svensson Östgöta BF   Ascona B  
 
8 17 Arne Bäckström Haninge MK Appk 2wd A,B,C Opel 2:16,3 7,5 2,3 0,2
3   Björn Wessel Carlstad RC   Kadett GSI  
 
9 36 Håkan Långkvist Fagersta MK A - 2 wd Volvo 2:16,5 7,7 2,8 0,2
4   Lars Jansson Fagersta MK   240  
 
9 46 Andreas Sandin Flens MS B - 2 wd VW 2:16,5 7,7
1   Henrik Pedersen Katrineholm MK   Golf  
 
11 41 Lars-Erik Andersson Haninge MK A - 2 wd Opel 2:18,4 9,6 1,9
5   Kjell-Åke Andersson Haninge MK   Corsa  
 
12 49 Krister Hedman SMK Nyköping B - 2 wd Opel 2:18,8 10,0 0,4
2   Tomas Ryrvall SMK Nyköping   Ascona B  
 
13 8 Thomas Ingberg Gnesta MK A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F/-1400 cc Volvo 2:20,4 11,6 1,6
1   Lucas Karlsson Gnesta MK   242  
 
14 11 Daniel Suvala SMK Nyköping C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 2:21,1 12,3 0,7
1   Calle Carlberg Nässjö MK   240  
 
15 59 Lucas Carlsson SMK Nyköping Ungdomsrally Opel 2:21,4 12,6 0,3
1   Robin Norling SMK Nyköping   Astra  
Entrant: Hot Rod Hill Racing
 
16 56 Örjan Vahlund Sigtuna RC 4 wd Subaru 2:21,8 13,0 13,0 0,4
3   Mats Lundström Sigtuna RC   Impreza  
Entrant: Björkmans Rally
 
17 19 Janne Westlund MK Kopparberg Appk 2wd A,B,C Opel 2:21,9 13,1 0,1
4   Johannes Jansson MK Kopparberg   Ascona A  
 
18 10 Sebastian Karlsson Eskilstuna MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Suzuki 2:22,4 13,6 1,3 0,5
2   Kim Lindedahl MSK Hammaren   Swift Mk1  
 
18 27 Ingemar Bodin Hamre MK Appk 2wd A,B,C Opel 2:22,4 13,6 8,4
5   Jan-Olof Hedström Hamre MK   Kadett GTE  
Entrant: Bevelko historic rallyteam
 
20 51 Rickard Frisk SMK Sala C - 2 wd Volvo 2:22,6 13,8 0,2
1   Sannah Halvarsson SMK Sala   940  
 
21 54 Joakim Süld Östhammars MK 4 wd Mitsubishi 2:23,2 14,4 0,6
4   Magnus Hermansson Hällefors MK   Evolution IX  
 
22 31 Stefan Pettersson Rasbo MK Appk 2wd A,B,C Ford 2:23,7 14,9 0,5
6   Janne Holmberg Östhammar MK   Escort RS 2000  
 
23 43 Björn Oskarsson Huddinge MK A - 2 wd Volvo 2:23,8 15,0 10,1 0,1
6   Reijo Suvala SMK Nyköping   242  
 
24 21 Peter Råden Taxinge MK Appk 2wd A,B,C Opel 2:23,9 15,1 9,9 0,1
7   Eva Patricia Patrick   Ascona  
 
25 26 Göran Westerman Rasbo MK Appk 2wd A,B,C Ford 2:24,1 15,3 10,1 0,2
8   Christoffer Stenberg Rasbo MK   Escort  
Entrant: BEVELKO HISTORIC RALLYTEAM SWEDEN
 
26 14 Kevin Lindberg Hull SMK Nyköping C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 2:24,3 15,5 0,2
3   Andreas Skatteboe Kungliga Automobil Klubben   940  
 
27 58 Johan Åkeson Gnesta MK 4 wd Audi 2:24,5 15,7 15,7 0,2
5   Christoffer Norén Gnesta MK   S2 Quattro  
 
28 6 Tommy Ohlsson SMK Märsta A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F/-1400 cc Volvo 2:25,9 17,1 5,5 1,4
2   Crister Carlström SMK Märsta   940  
 
29 32 Robert Ceder Grödinge MK Appk 2wd A,B,C Opel 2:26,0 17,2 0,1
9   Jonas Eriksson SMK Nyköping   Ascona A  
 
30 3 Robert Nyberg Films MK C - Grupp E Citroen 2:27,8 19,0 1,8
1   Fredrik Kindberg Films MK   BX  
 
31 13 Jimmy Lindqvist SMK Nyköping C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 2:28,6 19,8 7,5 0,8
4   Caroline Lindqvist SMK Nyköping   940  
 
32 4 Jonas Eriksson SMK Sala C - Grupp E VW 2:29,9 21,1 2,1 1,3
2   Andreas Lindblom SMK Sala   Golf 1  
 
33 34 Stefan Bernhardson Taxinge MK Appk 2wd A,B,C Ford 2:30,3 21,5 16,3 0,4
10   Tony Karlsson Flens MS   Mustang  
 
34 24 Karl-Bertil Ling Kolsva MS Appk 2wd A,B,C Ford 2:30,6 21,8 16,6 0,3
11   Jan Nilsson Kolsva MS   Falcon Sprint  
 
35 45 Jimmy Eriksson Rasbo MK B - 2 wd Opel 2:31,0 22,2 14,5 0,4
3   Kristofer Sveijer Rasbo MK   Corsa D  
 
36 1 Hans Jonsson Eskilstuna MK A/B - Grupp E VW 2:31,1 22,3 0,1
1   Per Carlsson Ludvika MS   Golf 4  
 
37 15 Lasse Gustavsson SSK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 2:31,6 22,8 10,5 0,5
5   Anders Svensson SSK   940  
 
38 29 Göte Nygren MK Kopparberg Appk 2wd A,B,C Saab 2:32,0 23,2 18,0 0,4
12   Mikael Yliluoma Hällefors MK   Monte Carlo  
 
39 22 Tomas Ebegård KAK Appk 2wd A,B,C Porsche 2:32,1 23,3 0,1
13   Ricardo Hillesjö Haninge MK   911 RS  
 
39 7 Lucas Widnemark SMK Sala A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F/-1400 cc Volvo 2:32,1 23,3
3   Fabian Lindelöf SMK Sala   944  
 
41 30 Cay Fredriksson Sigtuna RC Appk 2wd A,B,C Saab 2:33,7 24,9 19,7 1,6
14   Staffan Lindberg Sigtuna RC   96  
Entrant: Team Pitan
 
42 12 Tommy Carlsson Sandvikens MK C - VOC Mekonomen Rally / Grupp F / -1400 cc Volvo 2:34,4 25,6 13,3 0,7
6   Patrik Herou Sandvikens MK   242  
 
43 52 Ulf Wauge SMK Arboga C - 2 wd Opel 2:34,5 25,7 11,9 0,1
2   Stefan Rylèn Kolsva MS   Ascona B  
 
44 53 Gunder Pettersson Mälaröarnas MK 4 wd Subaru 2:35,4 26,6 26,6 0,9
6   Ingrid Heghammar Waxholms MK   Inpreza 555  
Entrant: Björkmans rallye team
 
45 60 Sebastian Jahnson Gnesta MK Ungdomsrally VW 2:35,9 27,1 14,5 0,5
2   Åke Jahnson Gnesta MK   Golf Mk2  
 
45 33 Staffan Anderson Finspångs MS Appk 2wd A,B,C Ford Escort 2:35,9 27,1
15   Madeleine Karlsson Strängnäs A M S   RS 1600 Mk 1  
 
47 28 Göran Åkerlund Katrineholms MK Appk 2wd A,B,C Opel 2:36,4 27,6 22,4 0,5
16   Göran Svarén Katrineholms MK   Ascona A  
 
47 2 Pär Henrik Andersson Eskilstuna MK A/B - Grupp E VW 2:36,4 27,6 5,3
2   Susanne Carlsson Eskilstuna MK   Golf  
 
49 25 Hans Åke Söderqvist Norbergs MC Appk 2wd A,B,C Austin 2:38,2 29,4 24,2 1,8
17   Torbjörn Jernberg Vaxholms MC   Cooper S  
 
50 48 Stefan Andersson Västerås MS B - 2 wd Opel 2:38,8 30,0 22,3 0,6
4   Andreas Zetterlund Västerås MS   Ascona B  
 
51 35 Ulf Karlsson Vaxholms MK Appk 2wd A,B,C Saab 2:44,9 36,1 30,9 6,1
18   Patrik Karlsson Vaxholms MK   V4  
 
52 9 Olof Lindelöf Västerås MS A/B - VOC Mekonomen Rally / Grupp F/-1400 cc Volvo 2:47,2 38,4 26,8 2,3
4   Linnea Lindelöf Västerås MS   944  
 
53 5 Amanda Widerström MSK Hammaren C - Grupp E VW 3:13,1 1:04,3 45,3 25,9
3   Carina Widerström MSK Hammaren   Golf  
 
54 47 Daniel Frisk SMK Sala B - 2 wd Volvo 3:47,2 1:38,4 34,1
5   Björn Andersson SMK Sala   744  
 
55 39 Johan Lund Gnesta MK A - 2 wd Opel 16:23,7 14:14,9 12:36,5
7   Hampus Lund Gnesta MK   Kadett GSI 16v  
 
56 20 Roger Clefberg Västerås MS Appk 2wd A,B,C Ford 44:22,3 42:13,5 27:58,6
19   Wilma Andersson SMK Sala   Escort Mk 1