2006-10-07
Rejmerallyt
Official final
On SS 3
98 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
25 |
|
Eddie Hörbing |
Laxå MK |
A-förare 4wd |
|
Ford |
4:13,7 |
|
|
|
1 |
|
|
Jon Magnusson |
SMK Linde |
|
|
Focus WRC |
|
|
Applicant: Bilam |
|
|
24 |
|
Kjell Hansson |
Haninge MK |
A-förare 4wd |
|
Subaru |
4:18,3 |
4,6
|
4,6
|
4,6
|
2 |
|
|
Mikael Ståhl |
Haninge MK |
|
|
NRC 06 |
|
|
Applicant: Håga Lackering AB |
|
|
27 |
|
Håkan Johansson |
Eskilstuna MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
4:19,8 |
6,1
|
6,1
|
1,5
|
3 |
|
|
Fredrik Jensen |
Eskilstuna MK |
|
|
Lancer |
|
|
|
29 |
|
Staffan Bergdahl |
Teknis MC |
A-förare 4wd |
|
Toyota |
4:22,2 |
8,5
|
8,5
|
2,4
|
4 |
|
|
Per Erik Svensson |
Teknis MC |
|
|
Corolla WRC |
|
|
|
31 |
|
Anders Johnsen |
SMK Dala Falun |
A-förare 4wd |
|
Ford |
4:22,2 |
8,5
|
8,5
|
|
4 |
|
|
Kjell Andersson |
Hofors MS |
|
|
Escort WRC |
|
|
Applicant: Tractive AB |
|
|
28 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-förare 4wd |
|
Ford |
4:23,7 |
10,0
|
10,0
|
1,5
|
6 |
|
|
Marie Andersson |
Hällefors MK |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
32 |
|
Peter Eriksson |
Hallsbergs MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
4:24,3 |
10,6
|
10,6
|
0,6
|
7 |
|
|
Tony Cederfeldt |
Teknis MC |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
204 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
4:24,5 |
10,8
|
10,8
|
0,2
|
8 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
33 |
|
Andreas Abrahamsson |
Katrineholms MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
4:32,9 |
19,2
|
19,2
|
8,4
|
9 |
|
|
Magnus Johansson |
Katrineholms MK |
|
|
Lancer |
|
|
Applicant: T.Månson Åkeri o TRP AB |
|
|
41 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:33,1 |
19,4
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
34 |
|
Peter Dahlgren |
Huddinge MK |
A-förare 4wd |
|
Ford |
4:34,1 |
20,4
|
20,4
|
1,0
|
10 |
|
|
Anders Engvall |
Haninge MK |
|
|
Escort Cosworth |
|
|
Applicant: SKAB |
|
|
35 |
|
Björn Jacobson |
Värmdö MK |
A-förare 4wd |
|
Subaru |
4:37,3 |
23,6
|
23,6
|
3,2
|
11 |
|
|
Tomas Koepke |
Värmdö MK |
|
|
Impreza |
|
|
Applicant: HÅGA LACKERING AB |
|
|
45 |
|
Göran Nilson |
Waxholms MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:39,3 |
25,6
|
6,2
|
2,0
|
2 |
|
|
Roine Larsson |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR |
|
|
79 |
|
Christian Johansson |
Vara MK |
B-förare Grupp H |
|
VW |
4:40,6 |
26,9
|
|
1,3
|
1 |
|
|
Ronny Johansson |
Vara MK |
|
|
Golf Mk 2 |
|
|
|
75 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:41,1 |
27,4
|
0,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Anna Nilsson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
38 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Nissan |
4:41,9 |
28,2
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Andreas Ohlsson |
Rasbo MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
76 |
|
Johan Nilsson |
Vara MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:43,0 |
29,3
|
2,4
|
1,1
|
3 |
|
|
Matti Johansson |
Vara MK |
|
|
242 Släggräser |
|
|
|
43 |
|
Per Löfqvist |
Skene MS |
A-förare Grupp H |
|
BMW |
4:44,1 |
30,4
|
11,0
|
1,1
|
3 |
|
|
Stefan Johansson |
Kinds MK |
|
|
M3 |
|
|
|
37 |
|
Robert Persson |
Munkfors MC |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Saab |
4:47,0 |
33,3
|
5,1
|
2,9
|
2 |
|
|
Per Larsson |
Munkfors MC |
|
|
9-3 KitCar |
|
|
Applicant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB |
|
|
55 |
|
Anders Jonsson |
Jämtlands MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:49,4 |
35,7
|
16,3
|
2,4
|
4 |
|
|
Erik Persson |
Jämtlands MK |
|
|
240r |
|
|
|
51 |
|
Arne Bäckström |
Haninge MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:49,6 |
35,9
|
16,5
|
0,2
|
5 |
|
|
Björn Wessel |
Karlstad MC Bil |
|
|
240 |
|
|
|
49 |
|
Thomas Blåder |
Filipstads MC |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:51,0 |
37,3
|
17,9
|
1,4
|
6 |
|
|
Tommy Magnusson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
85 |
|
Michael Holmgren |
Gnesta MK |
B-förare Grupp H |
|
Opel |
4:52,6 |
38,9
|
12,0
|
1,6
|
4 |
|
|
Lukas Åkeson |
Gnesta MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
83 |
|
Daniel Johansson |
Hagfors MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:54,0 |
40,3
|
13,4
|
1,4
|
5 |
|
|
Christer Engman |
Kils MK Bil |
|
|
240 |
|
|
|
72 |
|
Daniel Ernstedt |
Mälaröarnas MK |
B-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
SEAT |
4:54,4 |
40,7
|
|
0,4
|
1 |
|
|
|
|
|
|
Ibiza |
|
|
|
46 |
|
Peder Eliasson |
Skene MS |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
4:55,0 |
41,3
|
21,9
|
0,6
|
7 |
|
|
Raimo Raatikainen |
Skene MS |
|
|
Ascona B |
|
|
|
206 |
|
Erik Vogel |
SMK Karlskoga |
B-förare 4wd |
|
Mazda |
4:56,8 |
43,1
|
|
1,8
|
1 |
|
|
Mats Vogel |
SMK Karlskoga |
|
|
323 GTR |
|
|
|
80 |
|
Tommy Häljeskog |
Teknis MC |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:56,8 |
43,1
|
16,2
|
|
6 |
|
|
Johan Häljeskog |
Teknis MC |
|
|
242 |
|
|
|
50 |
|
Svenne Nilsson |
Dals MK |
A-förare Grupp H |
|
Ford |
4:58,6 |
44,9
|
25,5
|
1,8
|
8 |
|
|
Håkan Andersson |
Dals MK |
|
|
Sierra |
|
|
|
73 |
|
Anders Nyberg |
MK Orion |
B-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Renault |
4:59,6 |
45,9
|
5,2
|
1,0
|
2 |
|
|
Joakim Johansson |
MK Orion |
|
|
Clio RS Ragnotti |
|
|
|
11 |
|
Linus Axman |
Norrköpings MK |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
5:00,4 |
46,7
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Markus Harrström |
MK Ramunder |
|
|
Swift |
|
|
|
56 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-förare Grupp H |
|
VW |
5:00,4 |
46,7
|
27,3
|
|
9 |
|
|
Henrik Dahlgren |
Katrineholms MK |
|
|
Golf |
|
|
|
77 |
|
Ulf Grolander |
Älvbygdens MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
5:00,8 |
47,1
|
20,2
|
0,4
|
7 |
|
|
Andreas Odenman |
Göteborgs Motorförening |
|
|
240 |
|
|
|
18 |
|
Micke Hedberg |
Grangärde RRC |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
5:01,4 |
47,7
|
1,0
|
0,6
|
2 |
|
|
Ronnie Lindblom |
Grangärde RRC |
|
|
Swift |
|
|
Applicant: Empty Heads Racing Team |
|
|
14 |
|
Calle Trainor |
Katrineholms MK |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
5:01,5 |
47,8
|
1,1
|
0,1
|
3 |
|
|
Patrick Larsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Swift! |
|
|
Applicant: CALIX BILVÄRME AB |
|
|
12 |
|
Kent Persson |
Säffle MC |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
5:01,8 |
48,1
|
1,4
|
0,3
|
4 |
|
|
Lars Inge Björlin |
Säffle MC |
|
|
Swift Mk II |
|
|
Applicant: MP Maskin o Motor AB |
|
|
203 |
|
Lasse Eriksson |
SMK Hörby |
B-förare 4wd |
|
Ford |
5:03,4 |
49,7
|
6,6
|
1,6
|
2 |
|
|
Anders 'Drutten' Östberg |
SMK Hörby |
|
|
Escort Cosworth |
|
|
|
84 |
|
Dick Persson |
Värmdö MK |
B-förare Grupp H |
|
VW |
5:04,1 |
50,4
|
23,5
|
0,7
|
8 |
|
|
Tom Suneson Hahne |
Värmdö MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
71 |
|
Tommie Lindberg |
Hällefors MK |
B-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Peugeot |
5:04,2 |
50,5
|
9,8
|
0,1
|
3 |
|
|
Martin Lindberg |
Hällefors MK |
|
|
306 GTI |
|
|
|
112 |
|
Lars Savander |
Waxholms MK |
C-förare Grupp H |
|
Volvo |
5:04,4 |
50,7
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Nicklas Ryghammar |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
69 |
|
Anders Lundkvist |
Skepptuna MK |
B-förare 4wd |
|
Subaru |
5:06,7 |
53,0
|
9,9
|
2,3
|
3 |
|
|
Fredrik Lundkvist |
Skepptuna MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
20 |
|
Karl-Bertil Ling |
Kolsva MS |
Historiska RallyBilar |
|
Opel |
5:07,4 |
53,7
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Jan Nilsson |
Kolsva MS |
|
|
Rekord Coupé 6:a |
|
|
|
58 |
|
Rolf Andersson |
Christinehamns MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
5:08,1 |
54,4
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Rustan Hagstedt |
Kils MK Bil |
|
|
740 |
|
|
Applicant: Team Högåsens bildemontering AB |
|
|
59 |
|
Henrik Enner |
Likenäs MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
5:08,6 |
54,9
|
0,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Erland Stigsson |
Kils MK Bil |
|
|
940 |
|
|
|
40 |
|
Göte Nygren |
MK Kopparberg |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Renault |
5:09,0 |
55,3
|
27,1
|
0,4
|
3 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
|
Clio Sport |
|
|
|
60 |
|
Tomas Oscarsson |
MK Ratten |
Volvo Original B |
|
Volvo |
5:09,8 |
56,1
|
1,7
|
0,8
|
3 |
|
|
Anna Maria Barth |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
Applicant: NOTERIET |
|
|
74 |
|
Martin Lundquist |
Fagersta MK |
B-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Citroën |
5:10,0 |
56,3
|
15,6
|
0,2
|
4 |
|
|
Andreas Jaakkonen |
SMK Hedemora |
|
|
Saxo VTS |
|
|
Applicant: FINNKAT |
|
|
6 |
|
Philip Ahlstrand |
Vara MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
5:10,4 |
56,7
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Eilert Ahlstrand |
Vara MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
115 |
|
Ove Lundström |
MK Kopparberg |
C-förare Grupp H |
|
Opel |
5:10,7 |
57,0
|
6,3
|
0,3
|
2 |
|
|
Jacob Skoglund |
MK Kopparber |
|
|
Ascona |
|
|
|
78 |
|
Niklas 'Sluggo' Engström |
Storfors MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
5:10,9 |
57,2
|
30,3
|
0,2
|
9 |
|
|
Anders 'Osten' Wiberg |
Storfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
104 |
|
Fredric Westerlund |
Värmdö MK |
C-förare 4wd |
|
Toyota |
5:11,9 |
58,2
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Helene Westerlund |
Alingsås MK |
|
|
Celica GT4 |
|
|
|
61 |
|
Niklas Carlson |
Katrineholms MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
5:14,5 |
1:00,8
|
6,4
|
2,6
|
4 |
|
|
Mattias Gustafsson |
Vetlanda RRC |
|
|
240 |
|
|
|
88 |
|
Johan Mogren |
MK Ran Askersund |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:15,1 |
1:01,4
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Erik Sjöberg |
MK Ran Askersund |
|
|
242 |
|
|
|
105 |
|
Arne Gustavsson |
Hallsbergs MK |
C-förare 4wd |
|
Audi |
5:15,6 |
1:01,9
|
3,7
|
0,5
|
2 |
|
|
Sven-Erik Svensson |
SMK Örebro |
|
|
80 Quattro |
|
|
Applicant: BILCENTER HALLSBERG AB |
|
|
53 |
|
Janne Gustafson |
Teknis MC |
A-förare Grupp H |
|
VW |
5:15,7 |
1:02,0
|
42,6
|
0,1
|
10 |
|
|
Cilla von Hebel |
Nora MK |
|
|
Golf Mk III |
|
|
|
13 |
|
Andreas Israelsson |
Vansbro MK |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
5:16,0 |
1:02,3
|
15,6
|
0,3
|
5 |
|
|
Thomas Nilsson |
Säters MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Åhl´s Bildelar AB |
|
|
118 |
|
Magnus Karlsson |
Bärke MK |
C-förare Grupp H |
|
Opel |
5:16,4 |
1:02,7
|
12,0
|
0,4
|
3 |
|
|
Kristoffer Berg |
Bärke MK |
|
|
Ascona B 2,0 |
|
|
|
15 |
|
Conny Sjöström |
MK Orion |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
5:17,7 |
1:04,0
|
17,3
|
1,3
|
6 |
|
|
Stefan Hägglöf |
MK Orion |
|
|
Swift GTI |
|
|
|
7 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
Ungdomsrally |
|
Citroën |
5:17,9 |
1:04,2
|
7,5
|
0,2
|
2 |
|
|
Tero Suontausta |
Kolsva MS |
|
|
AX Sport |
|
|
|
201 |
|
Mikael Andersson |
Säffle MC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:19,7 |
1:06,0
|
4,6
|
1,8
|
2 |
|
|
Mikael Magnusson |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
205 |
|
Jonas Brinkemar |
Horndals MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:19,7 |
1:06,0
|
4,6
|
|
2 |
|
|
Jan Brinkemar |
Horndals MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: Team Hans Persson Motorsport |
|
|
109 |
|
Daniel Johansson |
Värmdö MK |
C-förare Grupp A/N -1600 |
|
Škoda |
5:20,0 |
1:06,3
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Robban Asp |
Värmdö MK |
|
|
Felicia |
|
|
|
95 |
|
Niklas Johansson |
Årjängs MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:20,9 |
1:07,2
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Conny Carlsson |
Årjängs MK |
|
|
Golf |
|
|
|
22 |
|
Per Göransson |
Kolsva MS |
Historiska RallyBilar |
|
Opel |
5:22,2 |
1:08,5
|
14,8
|
1,3
|
2 |
|
|
Per-Olof Arvidson |
Kolsva MS |
|
|
Rekord Coupe´ 6:a |
|
|
|
70 |
|
Conny Rolfsson |
Laxå MK |
B-förare 4wd |
|
Audi |
5:22,6 |
1:08,9
|
25,8
|
0,4
|
4 |
|
|
Mikael Rolfsson |
Laxå MK |
|
|
Coupé Quattro |
|
|
|
100 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Örebro |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:23,7 |
1:10,0
|
2,8
|
1,1
|
2 |
|
|
Emil Arvidsson |
Teknis MC |
|
|
Golf II |
|
|
|
54 |
|
Lars-Olov Johansson |
Hällefors MK |
A-förare Grupp H |
|
Ford |
5:23,9 |
1:10,2
|
50,8
|
0,2
|
11 |
|
|
Willy Gustavson |
Hällefors MK |
|
|
Escort |
|
|
|
91 |
|
Mikael Gustavsson |
Degerfors RC |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
5:25,2 |
1:11,5
|
4,3
|
1,3
|
3 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Degerfors RC |
|
|
744 GL |
|
|
|
119 |
|
Tomas Persson |
Munkfors MC |
C-förare Grupp H |
|
Opel |
5:25,3 |
1:11,6
|
20,9
|
0,1
|
4 |
|
|
Niclas Andersson |
MK Team Treske |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
89 |
|
Mikael Karlsson |
Teknis MC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:26,3 |
1:12,6
|
11,2
|
1,0
|
4 |
|
|
Rolf Hammarström |
Teknis MC |
|
|
244 |
|
|
|
110 |
|
Dennis Larsson |
Malungs MK |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
5:27,8 |
1:14,1
|
27,4
|
1,5
|
7 |
|
|
Johan Ericson |
Lima MS |
|
|
Swift |
|
|
Applicant: åhls bildelar AB |
|
|
10 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:28,5 |
1:14,8
|
18,1
|
0,7
|
3 |
|
|
Martin Holmdahl |
Hallsbergs MK |
|
|
240 |
|
|
|
106 |
|
Sebastian Malm |
MK Speed |
C-förare 4wd |
|
Nissan |
5:28,7 |
1:15,0
|
16,8
|
0,2
|
3 |
|
|
Jonas Bodin |
Huskvarna MK |
|
|
Sunny GTI-R |
|
|
|
99 |
|
Richard Sundqvist |
Östernärkes Motorklubb |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
5:29,3 |
1:15,6
|
8,4
|
0,6
|
4 |
|
|
Fredrik Andersson |
Teknis MC |
|
|
240 |
|
|
|
16 |
|
Jan Andréasson |
SMK Örebro |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
5:30,1 |
1:16,4
|
29,7
|
0,8
|
8 |
|
|
Christer Björnberg |
SMK Örebro |
|
|
GTI |
|
|
|
90 |
|
Joakim Andersson |
V:a Östergötlands MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:32,8 |
1:19,1
|
17,7
|
2,7
|
5 |
|
|
Fredrik Adolfsson |
Östergyllen RC |
|
|
240 |
|
|
|
86 |
|
Marcus Kallin |
Säffle MC |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:35,0 |
1:21,3
|
19,9
|
2,2
|
6 |
|
|
Helena Bengtsson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
102 |
|
Kim Koivio |
Haninge MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
5:36,2 |
1:22,5
|
15,3
|
1,2
|
5 |
|
|
Patric Åkerblom |
MK Team V8 |
|
|
99 |
|
|
|
23 |
|
Åke Kjellgren |
V:a Östergötlands MK |
A-förare Grupp E |
|
Opel |
5:36,4 |
1:22,7
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Ulrick Carlsson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
Calibra |
|
|
|
96 |
|
Fredrik Gustavsson |
SMK Nyköping |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
5:39,3 |
1:25,6
|
18,4
|
2,9
|
6 |
|
|
Christoffer Stumpp |
SMK Nyköping |
|
|
99 |
|
|
|
93 |
|
Johan Rabe |
Kils MK Bil |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
5:41,1 |
1:27,4
|
20,2
|
1,8
|
7 |
|
|
Lotta Sporsén |
Kils MK Bil |
|
|
Ascona A |
|
|
|
92 |
|
Niklas Solenö |
Katrineholms MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:42,5 |
1:28,8
|
21,6
|
1,4
|
8 |
|
|
Christer Carlsson |
Västerås MS |
|
|
Golf GT |
|
|
|
101 |
|
Stefan Bernström |
MK Ran Askersund |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:43,3 |
1:29,6
|
22,4
|
0,8
|
9 |
|
|
Marcus Eriksson |
MK Ran Askersund |
|
|
Golf |
|
|
|
97 |
|
Glen 'Glenna' Gustavsson |
SMK Nyköping |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
5:44,0 |
1:30,3
|
23,1
|
0,7
|
10 |
|
|
Jesper Åkeson |
Gnesta MK |
|
|
Manta |
|
|
|
64 |
|
Daniel Molin |
Skene MS |
B-förare Grupp E |
|
VW |
5:44,3 |
1:30,6
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Magnus Widmark |
Skene MS |
|
|
Golf II |
|
|
Applicant: www.danielmolin.se |
|
|
94 |
|
Jonas Thunberg |
Degerfors RC |
C-förare Grupp E |
|
Ford |
5:47,7 |
1:34,0
|
26,8
|
3,4
|
11 |
|
|
Eje Bernström |
Degerfors RC |
|
|
Sierra |
|
|
|
21 |
|
Jan Rolfsson |
SMK Örebro |
Historiska RallyBilar |
|
Volvo |
5:50,0 |
1:36,3
|
42,6
|
2,3
|
3 |
|
|
Hans Axemyr |
Huddinge MK |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: John Ekströms Bygg AB |
|
|
4 |
|
Anders Wallin |
Christinehamns MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:50,8 |
1:37,1
|
40,4
|
0,8
|
4 |
|
|
Kenneth Wallin |
Christinehamns MK |
|
|
Volvo |
|
|
|
65 |
|
Kjell Skoog |
Forshaga MC |
B-förare Grupp E |
|
Ford |
5:50,8 |
1:37,1
|
6,5
|
|
2 |
|
|
Bo Jansson |
Kils MK Bil |
|
|
Escort |
|
|
|
63 |
|
Ulf Tobiasson |
Forshaga MC |
B-förare Grupp E |
|
Suzuki |
5:51,4 |
1:37,7
|
7,1
|
0,6
|
3 |
|
|
Henrik Rydén |
Kullings |
|
|
Swift |
|
|
|
19 |
|
Thomas Wiberg |
SMK Dala Falun |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
5:58,5 |
1:44,8
|
58,1
|
7,1
|
9 |
|
|
Kenneth Malkusson |
SMK Dala Falun |
|
|
Swift GTI |
|
|
|
3 |
|
Jimmy Alfredsson |
SMK Örebro |
Ungdomsrally |
|
Opel |
5:58,7 |
1:45,0
|
48,3
|
0,2
|
5 |
|
|
Hans Larsson |
SMK Örebro |
|
|
Ascona B |
|
|
|
17 |
|
Marcus Blomquist |
SMK Örebro |
Suzuki Cup |
|
Suzuki |
5:59,8 |
1:46,1
|
59,4
|
1,1
|
10 |
|
|
Göran Blomquist |
SMK Örebro |
|
|
GTI |
|
|
|
108 |
|
Patrik Andersson |
Norbergs MC |
C-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Opel |
6:03,0 |
1:49,3
|
|
3,2
|
1 |
|
|
Håkan Eliasson |
MK Kopparberg |
|
|
Kadett GSI 16v |
|
|
|
103 |
|
Lennart Wilhelmsson |
SMK Arboga |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
6:06,2 |
1:52,5
|
45,3
|
3,2
|
12 |
|
|
Ingalill Söder |
SMK Arboga |
|
|
99 |
|
|
|
98 |
|
Lars Lundwall |
Hallsbergs MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
6:17,4 |
2:03,7
|
56,5
|
11,2
|
13 |
|
|
Steve Hägglund |
Hallsbergs MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
9 |
|
Anders Engström |
Storfors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
6:21,3 |
2:07,6
|
1:10,9
|
3,9
|
6 |
|
|
Börje Engström |
Storfors MK |
|
|
244 |
|
|
|
107 |
|
Per Broberg |
Malungs MK |
C-förare 4wd |
|
Mazda |
6:50,7 |
2:37,0
|
1:38,8
|
29,4
|
4 |
|
|
Petter Eriksson |
Hällefors MK |
|
|
323 4wd Tbo |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|