Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mats Jonsson | Forshaga MC | A-förare 4 wd | Ford | 19:23 | ||||||
1 | Johnny Johansson | SMK Lindesberg | Focus | ||||||||
Applicant: BILAM | |||||||||||
7 | Eddie Hörbing | Laxå MK | A-förare 4 wd | Ford | 19:53 | 30 | 30 | 30 | |||
2 | Marie Eriksson | SMK Uppsala | Focus | ||||||||
2 | Kjell Hansson | Haninge MK | A-förare 4 wd | Subaru | 20:21 | 58 | 58 | 28 | |||
3 | Mikael Ståhl | Haninge MK | NRC 06 | ||||||||
11 | Robert Johansson | Ljusdals MS | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 20:21 | 58 | 58 | ||||
3 | Lasse Grip | Ljusdals MS | Lancer Evo III | ||||||||
8 | Niklas Hägg | SMK Hälsinge | A-förare 4 wd | Toyota | 20:23 | 1:00 | 1:00 | 2 | |||
5 | Markku Kangas | Sandvikens MK | Celica | ||||||||
Applicant: L. Häggs Bildemontering AB | |||||||||||
10 | Sten-Erik Eriksson | SMK Sundsvall | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 20:25 | 1:02 | 1:02 | 2 | |||
6 | Johan Garli | Stugun MK | Lancer Evo Vl | ||||||||
Applicant: mometum ims ab | |||||||||||
5 | Staffan Bergdahl | Teknis MC | A-förare 4 wd | Toyota | 20:27 | 1:04 | 1:04 | 2 | |||
7 | Per Erik Svensson | Teknis MC | Corolla WRC | ||||||||
32 | Stefan Jonsson | Vännäs MK | A-förare 2wd | SEAT | 20:35 | 1:12 | 8 | ||||
1 | Bengt Sandberg | Vännäs MK | Ibiza | ||||||||
15 | Jerker Axelsson | SMK Trollhättan | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 20:37 | 1:14 | 1:14 | 2 | |||
8 | Mattias Andersson | Säffle MC | Lancer Evo IX | ||||||||
29 | Leif Peterson | Göteborgs MF | A-förare 2wd | VW | 20:43 | 1:20 | 8 | 6 | |||
2 | Toni Sundkvist | SMK Motala Bil | Golf KitCar | ||||||||
Applicant: JOKI motorsport | |||||||||||
3 | Åke Jacobsson | Emådalens MK | A-förare 4 wd | Ford | 20:46 | 1:23 | 1:23 | 3 | |||
9 | Anders Hammarsten | Emådalens MK | Escort WRC | ||||||||
28 | Jonas Wigren | Norrköpings MK | A-förare 2wd | VW | 20:48 | 1:25 | 13 | 2 | |||
3 | Jon Magnusson | SMK Linde | Golf | ||||||||
Applicant: Anläggningstrp. i Norrköping AB | |||||||||||
35 | Tobias Söderqvist | AMF Årsunda | A-förare 2wd | Saab | 20:52 | 1:29 | 17 | 4 | |||
4 | Joakim Söderqvist | AMF Årsunda | 9-3 Turbo 16v | ||||||||
Applicant: Team Motorsport Sweden | |||||||||||
36 | Per-Arne Sääv | Vömk | A-förare 2wd | VW | 21:07 | 1:44 | 32 | 15 | |||
5 | Karl-Olof Lexe | Ryds MK | Golf GTI Kit Car | ||||||||
13 | Johan Rudengren | Eskilstuna MK | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 21:09 | 1:46 | 1:46 | 2 | |||
10 | Fredrik Jensen | Eskilstuna MK | Lancer WRC | ||||||||
33 | Patrik Sjöberg | Örnsköldsviks RK | A-förare 2wd | VW | 21:10 | 1:47 | 35 | 1 | |||
6 | Peter Westman | Sollefteå RRC | Golf III Etanol | ||||||||
34 | Thomas Thunström | Ludvika MS | A-förare 2wd | Opel | 21:13 | 1:50 | 38 | 3 | |||
7 | Kent-Åke Stenbäck | Forshaga MC | Corsa B | ||||||||
Applicant: Tractive AB | |||||||||||
17 | Håkan Svensson | Fägre MK | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 21:19 | 1:56 | 1:56 | 6 | |||
11 | Anders Sjöberg | Ljungby MK | Lancer Evo VI | ||||||||
47 | Jimmy Holmkvist | Gestrike Racing Team | A-förare 2wd | Ford | 21:22 | 1:59 | 47 | 3 | |||
8 | Magnus Olsson | Järbo MK | Fiesta | ||||||||
Applicant: KATALYSATORÅTERVINNING | |||||||||||
39 | Joakim Rydholm | Dals MK | A-förare 2wd | VW | 21:24 | 2:01 | 49 | 2 | |||
9 | Roger Rydholm | Dals MK | Golf | ||||||||
19 | Göran Lindström | Huddinge MK | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 21:29 | 2:06 | 2:06 | 5 | |||
12 | Kjell Andersson | Huddinge MK | Lancer Evo Vll | ||||||||
16 | Sören Olsson | Films MK | A-förare 4 wd | Toyota | 21:37 | 2:14 | 2:14 | 8 | |||
13 | Mikael Åkerlöf | Films MK | Celica | ||||||||
27 | Andreas Abrahamsson | Katrineholms MK | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 21:41 | 2:18 | 2:18 | 4 | |||
14 | Jimmy Nyberg | Katrineholms MK | Lancer Evo III | ||||||||
Applicant: T.Månssons Åkeri o Trp AB | |||||||||||
31 | Tommy Ström | Härnösands MK | A-förare 2wd | Toyota | 21:47 | 2:24 | 1:12 | 6 | |||
10 | Mats Frycklund | Härnösands MK | Corolla | ||||||||
30 | Johan Holmberg | Gotlands MF | A-förare 2wd | Toyota | 21:48 | 2:25 | 1:13 | 1 | |||
11 | Joakim Gevert | Kils MK Bil | Corolla | ||||||||
23 | Fredrik Grahn | SMK Linde | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 21:51 | 2:28 | 2:28 | 3 | |||
15 | Stefan Ohlson | Teknis MC | Lancer | ||||||||
48 | Robert Persson | Munkfors MC | A-förare 2wd | Saab | 21:52 | 2:29 | 1:17 | 1 | |||
12 | Per Larsson | Munkfors MC | 9-3 KitCar Etanol | ||||||||
Applicant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB | |||||||||||
41 | Kristian Johansson | Kinds MK | A-förare 2wd | VW | 21:53 | 2:30 | 1:18 | 1 | |||
13 | Fredrik Livh | Laxå MK | Golf Kit Car | ||||||||
57 | Håkan Broo | Kils MK Bil | A-förare 2wd | VW | 21:53 | 2:30 | 1:18 | ||||
13 | Krister Gull | Kils MK Bil | Golf | ||||||||
20 | Jan-Erik Folkesson | SMK Örebro | A-förare 4 wd | Mitsubishi | 21:54 | 2:31 | 2:31 | 1 | |||
16 | Henrik Eriksson | Fjugesta MS | Lancer Evo V | ||||||||
Applicant: JÄRLE RALLY TEAM | |||||||||||
42 | Kent Persson | Säffle MC | A-förare 2wd | Toyota | 21:55 | 2:32 | 1:20 | 1 | |||
15 | Lars-Inge Björlin | Säffle MC | Corolla | ||||||||
Applicant: Mp Maskin o Motor | |||||||||||
43 | Christer Nilsson | SMK Hälsinge | A-förare 2wd | Opel | 21:55 | 2:32 | 1:20 | ||||
15 | Lennart Nilsson | SMK Hälsinge | Manta | ||||||||
54 | Fredrik Jonson | Strängnäs AMS | A-förare 2wd | VW | 21:58 | 2:35 | 1:23 | 3 | |||
17 | Johan Johansson | SMK Valdemarsvik | Golf III | ||||||||
38 | Benny Persson | Ljusdals MS | A-förare 2wd | VW | 22:01 | 2:38 | 1:26 | 3 | |||
18 | Erik Gustavsson | SMK Linde | Golf KitCar | ||||||||
70 | Martin Lindh | Hedesunda MK | A-förare 2wd | Volvo | 22:07 | 2:44 | 1:32 | 6 | |||
19 | Daniel Norling | Hedesunda MK | 240 | ||||||||
62 | Björn Beck | Åmåls MK | A-förare 2wd | Ford | 22:09 | 2:46 | 1:34 | 2 | |||
20 | Mikael Jansson | Åmåls MK | Escort Mk II | ||||||||
44 | Jimmy Olsson | Storfors MK | A-förare 2wd | Volvo | 22:17 | 2:54 | 1:42 | 8 | |||
21 | Conny Sundqvist | Storfors MK | 940 | ||||||||
53 | Arne Bäckström | Haninge MK | A-förare 2wd | Volvo | 22:20 | 2:57 | 1:45 | 3 | |||
22 | Björn Wessel | Karlstad Motor Club-bil | 240 | ||||||||
55 | Jonas Johansson | Mk-ran Askersund | A-förare 2wd | Toyota | 22:27 | 3:04 | 1:52 | 7 | |||
23 | John Stigh | SMK Motala Bil | Corolla | ||||||||
59 | Robert Forsberg | Bärke MK | A-förare 2wd | Volvo | 22:30 | 3:07 | 1:55 | 3 | |||
24 | Emil Forsberg | Bärke MK | 240 | ||||||||
76 | Lars-Erik Ahlbäck | Överkalix MK | B-förare 4 wd | Mitsubishi | 22:33 | 3:10 | 3 | ||||
1 | Lennart Ahlbäck | Överkalix MK | Lancer Evo IV | ||||||||
71 | Christer Dalmans | Malungs MK | B-förare 4 wd | Mitsubishi | 22:41 | 3:18 | 8 | 8 | |||
2 | Niklas Larsson | Malungs MK | Lancer Evo VI | ||||||||
Applicant: ANDERS SKISHOP SÄLEN /LIMA | |||||||||||
94 | Pär Swedh | SMK Hälsinge | B-förare 2wd | Volvo | 22:42 | 3:19 | 1 | ||||
1 | Magnus Westman | SMK Hälsinge | 242 | ||||||||
66 | Patrick Arvidsson | Gotlands MF | A-förare 2wd | Volvo | 22:43 | 3:20 | 2:08 | 1 | |||
25 | Mikael Nilsson | MK Gutarna | 240 | ||||||||
67 | Anders Svensson | Ryds MK | A-förare 2wd | Saab | 22:44 | 3:21 | 2:09 | 1 | |||
26 | Peo Telehagen | Ryds MK | 9-3 Turbo Etanol | ||||||||
86 | Niklas Sääw | SMK Valdemarsvik | B-förare 2wd | Volvo | 22:50 | 3:27 | 8 | 6 | |||
2 | Johan Svensson | 240 | |||||||||
77 | Bertil Nylander | Värmdö MK | B-förare 2wd | Volvo | 22:52 | 3:29 | 10 | 2 | |||
3 | Göran Nilsson | Waxholms MK | 940 | ||||||||
Applicant: Bilia Personbilar AB | |||||||||||
68 | Tony Berglund | Taxing MK | A-förare 2wd | BMW | 23:00 | 3:37 | 2:25 | 8 | |||
27 | Johan Lund | Flens MS | 3 Serien Compact | ||||||||
75 | Ulf Backlund | MK Rimo | B-förare 4 wd | Mitsubishi | 23:00 | 3:37 | 27 | ||||
3 | Tapio Palola | MSK Hammaren | Lancer Evo VII | ||||||||
103 | Henrik Nyberg | SMK Hälsinge | C-förare 2wd | Opel | 23:04 | 3:41 | 4 | ||||
1 | Olle Olsson | SMK Hälsinge | Ascona | ||||||||
49 | Per-Ola Thörnberg | Vetlanda RRC | A-förare 2wd | Toyota | 23:09 | 3:46 | 2:34 | 5 | |||
28 | Thomas Dahn | Vetlanda RRC | Corolla | ||||||||
113 | Lars Skoglund | Bollnäs MK | Volvo Original Elit | Volvo | 23:10 | 3:47 | 1 | ||||
1 | Hans-Åke Flink | Mälaröarnas MK | 944 | ||||||||
61 | Per-Anders Högsäter | SMK Eda | A-förare 2wd | Volvo | 23:14 | 3:51 | 2:39 | 4 | |||
29 | David Mård | MK Team Treske | 240 | ||||||||
99 | Johan Olin | Fryksdalens MK | B-förare 2wd | VW | 23:16 | 3:53 | 34 | 2 | |||
4 | Daniel Larsson | Kullings MS | Golf | ||||||||
74 | David Forslund | Films MK | B-förare 4 wd | Subaru | 23:25 | 4:02 | 52 | 9 | |||
4 | Robert Eriksson | SMK Uppsala | Impreza | ||||||||
92 | Erik Simonsson | Lima MS | B-förare 2wd | Saab | 23:28 | 4:05 | 46 | 3 | |||
5 | Tomas Ekman | SMK Söderhamn | 9-3 | ||||||||
110 | Niklas 'Nibbe' Nilsson | Jämtlands MK | Volvo Original Elit | Volvo | 23:29 | 4:06 | 19 | 1 | |||
2 | Dan 'Danne' Hoff | Jämtlands MK | 940 | ||||||||
Applicant: Roratel AB | |||||||||||
88 | Ola Parkheden | Mälaröarnas MK | B-förare 2wd | Renault | 23:34 | 4:11 | 52 | 5 | |||
6 | Karl Tyren | Skepptuna MK | Clio Sport | ||||||||
117 | Stefan Öhrn | Ljusdals MS | Volvo Original Elit | Volvo | 23:39 | 4:16 | 29 | 5 | |||
3 | Jörgen Vesterinen | Ljusdals MS | 240 | ||||||||
112 | Stefan Eriksson | Hofors MS | Volvo Original Elit | Volvo | 23:43 | 4:20 | 33 | 4 | |||
4 | Kjell Andersson | Hofors MS | 940 | ||||||||
87 | Mats Larsson | Nora MK | B-förare 2wd | Volvo | 23:44 | 4:21 | 1:02 | 1 | |||
7 | Jens Palmqvist | Degerfors RC | 240 | ||||||||
111 | Per Henrik Hedberg | SMK Söderhamn | Volvo Original Elit | Volvo | 24:02 | 4:39 | 52 | 18 | |||
5 | Lena Olhem | SMK Söderhamn | 940 | ||||||||
104 | Uffe Slaaen | SMK Hälsinge | C-förare 2wd | Opel | 24:07 | 4:44 | 1:03 | 5 | |||
2 | Anders Larsson | SMK Hälsinge | Manta 2.4 | ||||||||
102 | Magnus Johansson | Dals MK | C-förare 2wd | VW | 24:13 | 4:50 | 1:09 | 6 | |||
3 | Håkan Andersson | Dals MK | Golf Mk II | ||||||||
116 | Mats Lemnert | Jämtlands MK | Volvo Original Elit | Volvo | 24:20 | 4:57 | 1:10 | 7 | |||
6 | Lars Blondell | Mantorps MK | 940 | ||||||||
Applicant: www.jamtbildemont.com | |||||||||||
114 | Niklas Lundberg | Växjö MS | Volvo Original Elit | Volvo | 24:22 | 4:59 | 1:12 | 2 | |||
7 | Åke Lundberg | Växjö MS | 740 | ||||||||
121 | Jonas Brinkemar | Horndals MK | Volvo Original Cup | Volvo | 24:26 | 5:03 | 4 | ||||
1 | Janne Brinkemar | Horndals MK | 240 | ||||||||
Applicant: Team Hans Persson Motorsport | |||||||||||
115 | Daniel Larsson | Järbo MK | Volvo Original Elit | Volvo | 24:29 | 5:06 | 1:19 | 3 | |||
8 | Sandra Wall | Järbo MK | 740 | ||||||||
93 | Cenny Wall | Norrköpings MK | B-förare 2wd | VW | 24:33 | 5:10 | 1:51 | 4 | |||
8 | Joel Ardell | Norrköpings MK | Golf | ||||||||
119 | Pär Bryngelsson | SMK Hälsinge | Volvo Original Cup | Volvo | 24:56 | 5:33 | 30 | 23 | |||
2 | Mats Jönsson | SMK Hälsinge | 242 | ||||||||
Applicant: välsta bildemontering | |||||||||||
95 | Peter Åstrand | SMK Valdemarsvik | B-förare 2wd | Volvo | 25:00 | 5:37 | 2:18 | 4 | |||
9 | David Johansson | SMK Valdemarsvik | 240 | ||||||||
118 | Magnus Persson | SMK Söderhamn | Volvo Original Cup | Volvo | 25:43 | 6:20 | 1:17 | 43 | |||
3 | Jonny Nyman | SMK Söderhamn | 242 | ||||||||
73 | Alexander Jansson | Börje SK | B-förare 4 wd | Mitsubishi | 25:49 | 6:26 | 3:16 | 6 | |||
5 | Mickael Brolin | Skepptuna MK | Galant | ||||||||
125 | Jan-Erik Liiten | SMK Hälsinge | Grupp E | Opel | 26:10 | 6:47 | 21 | ||||
1 | Magnus Andersson | SMK Hälsinge | Ascona B | ||||||||
109 | Mats Oskarsson | Malungs MK | C-förare 2wd | VW | 26:45 | 7:22 | 3:41 | 35 | |||
4 | Robert Jonsson | SMK Hälsinge | Golf | ||||||||
100 | Sven Hållén | SMK Söderhamn | B-förare 2wd | Volvo | 26:55 | 7:32 | 4:13 | 10 | |||
10 | Anders Hållén | SMK Söderhamn | 240 | ||||||||
120 | Örjan Flodin | SMK Hälsinge | Volvo Original Cup | Volvo | 27:45 | 8:22 | 3:19 | 50 | |||
4 | Jocke Norman | SMK Hälsinge | 240 | ||||||||
81 | Niklas 'Sluggo' Engström | Storfors MK | B-förare 2wd | Volvo | 28:48 | 9:25 | 6:06 | 1:03 | |||
11 | Anders 'Osten' Wiberg | Storfors MK | 240 | ||||||||
127 | Mikael Engberg | SMK Hälsinge | Grupp E | Saab | 29:48 | 10:25 | 3:38 | 1:00 | |||
2 | Bengt Perhson | SMK Hälsinge | 99 | ||||||||
129 | Bengt Sondell | SMK Hälsinge | Grupp E | VW | 30:48 | 11:25 | 4:38 | 1:00 | |||
3 | Lars Selin | SMK Hälsinge | Golf 1 | ||||||||
123 | Patrik Lönnberg | Ilsbo MK | Volvo Original Cup | Volvo | 33:19 | 13:56 | 8:53 | 2:31 | |||
5 | Kjell Dahlin | Ilsbo MK | 244 | ||||||||
82 | Robert Bertilsson | Vetlanda RRC | B-förare 2wd | VW | 36:17 | 16:54 | 13:35 | 2:58 | |||
12 | Staffan Skeppstet | Braås MK | Golf 1 | ||||||||
128 | Jonas Eriksson | SMK Hälsinge | Grupp E | Saab | 38:51 | 19:28 | 12:41 | 2:34 | |||
4 | Kjella Hellbom | SMK Hälsinge | 99 | ||||||||
Applicant: VälstaBildemontering AB | |||||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |