Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19 | Niklas Hägg | SMK Hälsinge | A-förare 4wd | Toyota | 2:23 | ||||||
1 | Markku Kangas | Sandvikens MK | Celica GT4 | ||||||||
Applicant: L.Häggsbildemontering AB | |||||||||||
15 | Sten-Erik Eriksson | SMK Sundsvall | A-förare 4wd | Nissan | 2:24 | 1 | 1 | 1 | |||
2 | Johan Garli | Stuguns MK | GTI-R | ||||||||
16 | Andreas Sjölander | SMK Gävle | A-förare 4wd | Mitsubishi | 2:24 | 1 | 1 | ||||
2 | Håkan Jacobsson | Norbergs MC | Lancer Evo IX | ||||||||
24 | Robert Johansson | Ljusdals MS | A-förare 4wd | Mitsubishi | 2:25 | 2 | 2 | 1 | |||
4 | Lasse Grip | Ljusdals MS | Lancer Evo V | ||||||||
20 | Peter Dahlgren | Huddinge MK | A-förare 4wd | Ford | 2:26 | 3 | 3 | 1 | |||
5 | Jesper Elfver | Värmdö MK | Escort Cosworth | ||||||||
Applicant: SKAB | |||||||||||
21 | Göran Lindström | Huddinge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 2:26 | 3 | 3 | ||||
5 | Kjell Andersson | Huddinge MK | Lancer Evo Vll | ||||||||
65 | Håkan Björkman | Gestrike RT | B-förare 4wd | Mitsubishi | 2:26 | 3 | |||||
1 | Emil Eklund | Gestrike RT | Lancer Evo VII | ||||||||
Applicant: Team Aluline Racing | |||||||||||
202 | Leif Peterson | Göteborgs MF | A-förare 2wd | Toyota | 2:27 | 4 | 1 | ||||
1 | Fredrik Livh | Laxå MK | Corolla | ||||||||
34 | Martin Berglund | SMK Gävle | A-förare 2wd | VW | 2:27 | 4 | |||||
1 | Henrik Olsson | Hedesunda MK | Golf | ||||||||
31 | Fredrik Grahn | SMK Linde | A-förare 4wd | Mitsubishi | 2:28 | 5 | 5 | 1 | |||
7 | Stefan Ohlson | Teknis MC | Lancer | ||||||||
35 | Tobias Söderqvist | AMF Årsunda | A-förare 2wd | Toyota | 2:28 | 5 | 1 | ||||
3 | Joakim Söderqvist | AMF Årsunda | Corolla | ||||||||
Applicant: Tractive AB | |||||||||||
42 | Jimmy Olsson | Storfors MK | A-förare 2wd | Volvo | 2:28 | 5 | 1 | ||||
3 | Conny Sundqvist | Storfors MK | 940 JB | ||||||||
36 | Roger Helèn | Rasbo MK | A-förare 2wd | Opel | 2:31 | 8 | 4 | 3 | |||
5 | Marcus Andersson | Rasbo MK | Astra KitCar | ||||||||
38 | Hans-Åke Jansson | MK Rimo | A-förare 2wd | Volvo | 2:31 | 8 | 4 | ||||
5 | Håkan Jansson | MK Rimo | 240 | ||||||||
Applicant: A. Jansson o Son Skogsmaskiner | |||||||||||
68 | Per Arne Eriksson | MK Rimo | B-förare 4wd | Mazda | 2:31 | 8 | 5 | ||||
2 | Tapia Palola | MSK Hammaren | 323 GTR | ||||||||
28 | Kenth Östlund | Hedesunda MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 2:32 | 9 | 9 | 1 | |||
8 | Hans Ädel | Hedesunda MK | Lancer | ||||||||
Applicant: Hedesunda Elektriska AB | |||||||||||
45 | Martin Eliasson | Skutskärs MS | A-förare 2wd | Volvo | 2:32 | 9 | 5 | ||||
7 | Joakim Renberg | Skutskärs MS | 240 | ||||||||
48 | Patrik Westerlund | AMF Årsunda | A-förare 2wd | Toyota | 2:32 | 9 | 5 | ||||
7 | Thomas Åkelid | AMF Årsunda | Corolla | ||||||||
Applicant: Team Lumek Motorsport | |||||||||||
26 | Björn Blackne | BSK Motor | A-förare 4wd | Subaru | 2:33 | 10 | 10 | 1 | |||
9 | Anders Engvall | Haninge MK | Impreza | ||||||||
Applicant: Pro on line Nordic AB | |||||||||||
37 | Roine Björk | Rasbo MK | A-förare 2wd | Opel | 2:33 | 10 | 6 | ||||
9 | Johnny Björk | Rasbo MK | Corsa | ||||||||
Applicant: TEAM POOLKART | |||||||||||
40 | Lars Fältman | Rasbo MK | A-förare 2wd | Saab | 2:33 | 10 | 6 | ||||
9 | Tomas Åhman | SMK Uppsala | 9:3 Turbo Etanol | ||||||||
Applicant: TEAM MOTORSPORT SWEDEN | |||||||||||
46 | Tommy Högström | MK Rimo | A-förare 2wd | Opel | 2:33 | 10 | 6 | ||||
9 | Mats Jägerhult | Vallenuna MK | Corsa B 2,0 | ||||||||
70 | Ola Parkheden | Mälaröarnas MK | B-förare 2wd | VW | 2:33 | 10 | |||||
1 | Joel Ardell | Norrköpings MK | Golf III Multifuel | ||||||||
98 | Daniel Johansson | Värmdö MK | C-förare 4wd | Subaru | 2:33 | 10 | |||||
1 | Bengt Johansson | Nollåtta MK | Impreza STi | ||||||||
Applicant: Team Car Care Sthlm | |||||||||||
109 | Mikael 'Jr' Sjölin | Värmdö MK | C-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:33 | 10 | |||||
1 | Tommy Hälla | SMK Hedemora | 242 | ||||||||
27 | Johnny Ericsson | Mälaröarnas MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 2:34 | 11 | 11 | 1 | |||
10 | Leif Lindberg | Huddinge MK | Evo | ||||||||
43 | Robert Forsberg | Bärke MK | A-förare 2wd | Volvo | 2:34 | 11 | 7 | ||||
12 | Lars Erik Kronberg | Ludvika MS | 242 | ||||||||
56 | Anders Banger | Ljusdals MS | A-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:34 | 11 | |||||
1 | Krister Gull | Kils MK Bil | 740 | ||||||||
69 | Andreas Israelsson | Vansbro MK | B-förare 2wd | VW | 2:34 | 11 | 1 | ||||
2 | Ove Persson | SMK Linde | Golf II | ||||||||
85 | Jonas Brinkemar | Horndals MK | B-förare 2wd | Ford | 2:34 | 11 | 1 | ||||
2 | Camille Cederlund | Horndals MK | Fiesta ST Flexifuel | ||||||||
Applicant: JB:s Bil o Plåt Bosch Car Service | |||||||||||
100 | Stefan Olsson | Lima MS | C-förare 2wd | VW | 2:34 | 11 | |||||
1 | Johan Ericson | Lima MS | Golf III GTI | ||||||||
Applicant: Jan-Olas Bil, Biluthyrning i Lima | |||||||||||
44 | Reine Laestander | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Volvo | 2:35 | 12 | 8 | 1 | |||
13 | Andreas Ohlsson | Rasbo MK | 240 2,3liter | ||||||||
67 | Steen Skodborg | Borlänge MK | B-förare 4wd | Subaru | 2:35 | 12 | 9 | ||||
3 | Olle Björk | Borlänge MK | Impreza | ||||||||
73 | Lasse Savander | Waxholms MK | B-förare 2wd | Volvo | 2:35 | 12 | 2 | ||||
4 | Krister Nordlund | Skepptuna MK | 240 | ||||||||
74 | Mattias Kylander | Bärke MK | B-förare 2wd | Volvo | 2:35 | 12 | 2 | ||||
4 | Tomas Sneen | Bärke MK | 940 | ||||||||
51 | Lasse Lindholm | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Toyota | 2:36 | 13 | 9 | 1 | |||
14 | Jonas Jaresved | Skepptuna MK | Corolla GT | ||||||||
52 | Fredrik Eriksson | Katrineholms MK | A-förare 2wd | VW | 2:36 | 13 | 9 | ||||
14 | Henrik Dahlgren | Katrineholms MK | Golf | ||||||||
57 | Magnus Olsson | Järbo MK | A-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:36 | 13 | 2 | ||||
2 | Lars-Olof Perssom | Järbo MK | 240 VOC | ||||||||
Applicant: Team Festivalgänget | |||||||||||
61 | Daniel Larsson | Järbo MK | A-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:36 | 13 | 2 | ||||
2 | Håkan Hessel | Sandvikens MK | 740 | ||||||||
72 | Kim Nilsson | Skutskärs MS | B-förare 2wd | VW | 2:36 | 13 | 3 | ||||
6 | Rikard Berglund | SMK Gävle | Golf II | ||||||||
Applicant: Team Car Care Sthlm | |||||||||||
82 | Pär Swedh | SMK Hälsinge | B-förare 2wd | Volvo | 2:36 | 13 | 3 | ||||
6 | Torsten Dahlberg | SMK Hälsinge | 242 | ||||||||
88 | Joakim Lundquist | Kolsva MS | B-förare 2wd | SEAT | 2:36 | 13 | 3 | ||||
6 | Alexander Rantala Lundqvist | Kosva MS | Ibiza | ||||||||
92 | Patrik Dybeck | SMK Gävle | B-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:36 | 13 | |||||
1 | Christer Nygren | SMK Gävle | 740 | ||||||||
Applicant: Valbo Alltjänst | |||||||||||
99 | Bengt Salåker | SMK Hedemora | C-förare 4wd | Lancia | 2:36 | 13 | 3 | ||||
2 | Kenneth Larsson | Borlänge MK | Delta HF 4 Wd | ||||||||
101 | Jonas Fyhr | SMK Gävle | C-förare 2wd | VW | 2:36 | 13 | 2 | ||||
2 | Pyret Öhrn | SMK Söderhamn | Golf | ||||||||
Applicant: Team Festivalgänget | |||||||||||
29 | Conny Nyström | SMK Söderhamn | A-förare 4wd | Mitsubishi | 2:37 | 14 | 14 | 1 | |||
11 | Tomas Ekman | SMK Söderhamn | Lancer Evo VI E85 | ||||||||
Applicant: ElectroSystem | |||||||||||
41 | Roine Larsson | Waxholms MK | A-förare 2wd | Volvo | 2:37 | 14 | 10 | ||||
16 | Göran Nilson | Waxholms MK | 240 | ||||||||
Applicant: DANNEVALL o LASSILA MOTOR | |||||||||||
55 | Göran Hammarström | SMK Gävle | A-förare 2wd | VW | 2:37 | 14 | 10 | ||||
16 | Daniel Budin | SMK Gävle | Golf | ||||||||
71 | Joakim Lindell | Almunge MK | B-förare 2wd | Volvo | 2:37 | 14 | 4 | ||||
9 | Erik Ahlund | Almunge MK | 244 GL | ||||||||
81 | Andreas Frölander | SMK Hälsinge | B-förare 2wd | Citroën | 2:37 | 14 | 4 | ||||
9 | Tage Walther | SMK Hälsinge | ZX | ||||||||
102 | Henrik 'Halkan' Joelsson | Skutskärs MS | C-förare 2wd | Opel | 2:37 | 14 | 3 | ||||
3 | Jonas Edvardsson | Gestrike RT | Astra OPC | ||||||||
Applicant: Eriksson Bilteam i Gävle | |||||||||||
204 | Anders Lundkvist | Skepptuna MK | B-förare 4wd | Subaru | 2:38 | 15 | 12 | 1 | |||
4 | Fredrik Lundkvist | Skepptuna MK | Impreza | ||||||||
203 | Claes Molin | SMK Dala Falun | A-förare 2wd | Opel | 2:39 | 16 | 12 | 1 | |||
18 | Christer Steen | Svärdsjö MK | Corsa | ||||||||
59 | Stefan Eriksson | Hofors MS | A-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:39 | 16 | 5 | ||||
4 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | 940 | ||||||||
Applicant: HL - BIL Torsåker | |||||||||||
60 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | A-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:39 | 16 | 5 | ||||
4 | Jörgen Mattson | SMK Gävle | 940 | ||||||||
Applicant: Valbo Alltjänst AB | |||||||||||
77 | Andreas Gustafsson | SMK Gävle | B-förare 2wd | Volvo | 2:39 | 16 | 6 | ||||
11 | Magnus Scherp | SMK Gävle | 240 | ||||||||
86 | Björn Engblom | Skepptuna MK | B-förare 2wd | Toyota | 2:39 | 16 | 6 | ||||
11 | Henric Wengryd | Skepptuna | Starlet | ||||||||
87 | Thomas Åberg | Hofors MS | B-förare 2wd | Ford | 2:39 | 16 | 6 | ||||
11 | Matti Johansson | Hofors MS | Escort Impreza | ||||||||
91 | Olle Lundberg | Gästrike RT | B-förare 2wd | Volvo | 2:39 | 16 | 6 | ||||
11 | Mats Dufvenberg | Gästrike RT | 240 | ||||||||
30 | Björn Jacobson | Värmdö MK | A-förare 4wd | Subaru | 2:40 | 17 | 17 | 1 | |||
12 | Tomas Koepke | Värmdö MK | Impreza Red Bull | ||||||||
39 | Peo Berglund | Sandvikens MK | A-förare 2wd | Ford | 2:40 | 17 | 13 | ||||
19 | Mattias Sundström | Sandvikens MK | Fiesta ST Flexifuel | ||||||||
Applicant: Solkem AB | |||||||||||
89 | Morgan Hedqvist | Hedesunda MK | B-förare 2wd | Opel | 2:40 | 17 | 7 | ||||
15 | Jan Henrik Larspers | Hedesunda MK | Manta B 2.4 | ||||||||
97 | Fredrik Persson | SMK Hälsinge | C-förare 4wd | Mazda | 2:41 | 18 | 8 | 1 | |||
3 | Jan-Erik Englund | SMK Hälsinge | 323 4wd Turbo | ||||||||
58 | Lars Skoglund | Bollnäs MK | A-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:42 | 19 | 8 | 1 | |||
6 | Hans-Åke Flink | Mälaröarnas MK | 944 | ||||||||
90 | Robert 'Morfar' Johansson | Horndals MK | B-förare 2wd | Volvo | 2:42 | 19 | 9 | ||||
16 | Christian Linberg | Horndals MK | 240 | ||||||||
Applicant: Kratte masugn konferens o äventyr | |||||||||||
4 | Per-Arne Ljung | Hofors MS | Grupp H 66-74 | VW | 2:43 | 20 | 1 | ||||
1 | Kjell Andersson | Hofors MS | Typ 1 | ||||||||
Applicant: EMM Rally Team Torsåker | |||||||||||
17 | Magnus Henriksson | SMK Linde | A-förare 4wd | Mitsubishi | 2:43 | 20 | 20 | ||||
13 | Staffan Lindberg | Skepptuna MK | Lancer | ||||||||
93 | Robert Nordin | MK Rimo | B-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:43 | 20 | 7 | ||||
2 | Daniel Blackne | BSK Motor | 940 | ||||||||
115 | Niklas Öberg | Hofors MS | C-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:44 | 21 | 11 | 1 | |||
2 | Björn Larsson | Hofors MS | 242 | ||||||||
76 | Mattias Kvick | Hofors MS | B-förare 2wd | Opel | 2:45 | 22 | 12 | 1 | |||
17 | Peter Härmatis | Sandvikens MK | Ascona B | ||||||||
83 | Micke 'Pulver' Persson | Fagersta MK | B-förare 2wd | Volvo | 2:45 | 22 | 12 | ||||
17 | Harry Väyrynen | Norbergs MC | 242 2,3 | ||||||||
Applicant: AUTOCENTER I BERGSLAGEN AB | |||||||||||
95 | Jörgen Sundström | Vara MK | B-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:46 | 23 | 10 | 1 | |||
3 | Håkan Engelbrektsson | SMK Trollhättan | 240 | ||||||||
103 | Johan Holmudd | MK Kinda | C-förare 2wd | VW | 2:46 | 23 | 12 | ||||
4 | Christian Holmudd | MK Team Westom | Golf | ||||||||
Applicant: Team Festivalgänget | |||||||||||
105 | Dick Jansson | Idkerbergets MK | C-förare 2wd | VW | 2:46 | 23 | 12 | ||||
4 | Jon Johansson | Idkerbergets MK | Golf | ||||||||
96 | Calle Lind | Hofors MS | B-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:47 | 24 | 11 | 1 | |||
4 | Emil Hillberg | Hofors MS | 740 | ||||||||
Applicant: HL-BIL TORSÅKER | |||||||||||
108 | Tom Hansson | Mälaröarnas MK | C-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:47 | 24 | 14 | ||||
3 | Bo Lindgren | 240 | |||||||||
111 | Christian Åhr | Rasbo MK | C-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:47 | 24 | 14 | ||||
3 | Jocke Arvidsson | BSK Motor | 244 | ||||||||
113 | Rickard Karlsson | SMK Uppsala | C-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:47 | 24 | 14 | ||||
3 | Nils-Bertil Karlsson | MK Rimo | 242 | ||||||||
112 | Robin Brandel | Rasbo MK | C-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:48 | 25 | 15 | 1 | |||
6 | Tobias Johansson | Skepptuna | 940 | ||||||||
107 | Robin Nyberg | Mälaröarnas MK | C-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:49 | 26 | 16 | 1 | |||
7 | Valkyria Edlund | Mälaröarnas MK | 244 | ||||||||
110 | Mikael Wiberg | Storfors MK | C-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:49 | 26 | 16 | ||||
7 | Johan Pettersson | Storfors MK | 240 JB | ||||||||
54 | Jan Källberg | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Volvo | 2:50 | 27 | 23 | 1 | |||
20 | Bo Andersson | Skepptuna MK | 240 | ||||||||
Applicant: Bålsta Hjul o Bilservice | |||||||||||
7 | Henrik Johansson | Svärdsjö MK | Grupp E | VW | 2:51 | 28 | 1 | ||||
1 | Thomas Johansson | Svärdsjö MK | Golf Mk 2 | ||||||||
64 | Mats Larsson | SMK Gävle | A-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:52 | 29 | 18 | 1 | |||
7 | Daniel Larsson | SMK Gävle | 240 | ||||||||
8 | Sten Pettersson | Skepptuna MK | Grupp E | Saab | 2:53 | 30 | 2 | 1 | |||
2 | Jimmy Björk | Films MK | 99 | ||||||||
Applicant: Jarmosbilskrot.se | |||||||||||
22 | Björn Adolfsson | Stockholms BK | A-förare 4wd | Toyota | 2:57 | 34 | 34 | 4 | |||
14 | Cay Nybergh | Huddinge MK | Celica | ||||||||
63 | Nils-Olov Bäckström | Sandvikens MK | A-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 2:59 | 36 | 25 | 2 | |||
8 | Kristian Spaarf | Sandvikens MK | 240 | ||||||||
5 | Kjell Norgren | Hofors MS | FIA Appendix K | Volvo | 3:01 | 38 | 2 | ||||
1 | Sven Olof Eklund | Amazon | |||||||||
6 | Ola Eklund | Västerås MS | FIA Appendix K | Volvo | 3:01 | 38 | |||||
1 | Johan Berglund | Västerås MS | PV 544 | ||||||||
Applicant: Sturebergs frakt rallygrupp | |||||||||||
116 | Börje Engström | Storfors MK | C-förare VO/ Grp. N <1600 | Volvo | 3:03 | 40 | 30 | 2 | |||
9 | Thomas Larsson | Storfors MK | 244 | ||||||||
2 | Robin Schelin | SMK Söderhamn | Ungdomsrally | Saab | 3:04 | 41 | 1 | ||||
1 | Stefan Schelin | SMK Söderhamn | 99 | ||||||||
14 | Mattias Sundberg | Munkfors MC | Grupp E | VW | 3:04 | 41 | 13 | ||||
3 | Wolfy Heidkamp | Munkfors MC | Golf | ||||||||
12 | Mikael Waxin | Rasbo MK | Grupp E | Volvo | 3:05 | 42 | 14 | 1 | |||
4 | Kjell Åman | Värmdö MK | 240 | ||||||||
106 | Mikael Persson | Gestrike RT | C-förare 2wd | VW | 3:06 | 43 | 32 | 1 | |||
6 | Erika Coyet | Gestrike RT | Golf 1 | ||||||||
10 | Christer Johansson | Hofors MS | Grupp E | Opel | 3:08 | 45 | 17 | 2 | |||
5 | Kjell Johansson | Hofors MS | Kadett | ||||||||
3 | Erik Gelotte | Rasbo MK | Ungdomsrally | VW | 3:11 | 48 | 7 | 3 | |||
2 | Bengt Gelotte | Kolsva MS | Golf II | ||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |